Corespondenta din Cluj

Basescu la mitingul din Cluj: Emil Boc va fi partenerul meu in modernizarea Romaniei

de Codrin Taut     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:37 Actualitate | Politic


Miting pro-Basescu la Cluj
Foto: HotNews.ro
Aproximativ zece mii de sustinatori PD-L (potrivit Jandarmeriei) au participat simbata la mitingul electoral pro-Traian Basescu desfasurat in Cluj, in Piata Lucian Blaga. Basescu a declarat pe scena ca partenerul sau in modernizarea Romaniei va fi Emil Boc, pe care l-a indicat ca posibil viitor premier.

Fata de precedentul miting organizat in 2007 in capitala Ardealului pentru sustinerea presedintelui suspendat Traian Basescu, acum sustinatorii "portocalii" au fost ceva mai apatici, intrand mai greu in rolul impus de organizatorii evenimentului.

Mitingul a inceput cu o desincronizare, in sensul ca la ora programata piata Lucian Blaga era inca departe de a se umple, multe delegatii sosind cu intarziere. Televiziunile locale au fost dotate de PD-L cu echipamentele necesare retransmiterii evenimentului.

PD-L Cluj se astepta  ca la mitingul de la Cluj sa stranga aproximativ 70.000 de persoane, insa datele din teren arata ca doar vreo 200 de autocare si microbuze au impanzit parcarile Clujului, numarul participantilor fiind de aproximativ 10.000, potrivit reprezentantilor jandarmeriei. (Presa locala a reusit sa ridice numarul participantilor la 40.000).

La miting s-a avansat insa cifra de 50.000. Autoritatile locale au inchis arterele din jurul pietei in care s-a desfasurat evenimentul, masura care s-a dovedit inutila, deorece strazile nu s-au umplut de manifestanti asa cum se anticipase.  

Simpatizanti mergind spre miting
Simpatizanti mergind spre miting
Foto: HotNews.ro
La mitingul organizat in Cluj au venit delegatii din Satu Mare, Bihor, Sălaj, Bistriţa-Năsăud, Bihor şi Maramureş.

In ciuda programului generos de muzica populara, sustinut de Dumitru Farcas, si Aurel Tamas, simpatizantii PDL si-au intrat mai greu in rol. Astfel, starostele mitingului s-a vazut nevoit sa le reaminteasca participantilor rolul pe care trebuie sa-l joace: "Hai sa aplaudam ca ne filmeaza".

Competitia pentru vizibilitate intre organizatiile PD-L din afara Clujului a fost destul de dura. Entuziasmul oamenilor a fost supravegheat cu atentie de monitori vigilenti. "Hai mai in fata sa ne vada sefu’", a exclamat liderul informal al unui grup din Salonta.

Inainte de intrarea in scena a lui Train Basescu, Ioan Oltean, presedintele Organizatiei PD-L Bistrita-Nasaud, a exclamat aparent surprins : "Ce multi suntem!"

Multimea a inceput sa-si mai revina dupa ce Traian Ungureanu, cu un gest seniorial, i-a invitat pe participanti sa-l huiduie pe Mircea Geoana. Europarlamentarul PD-L le-a explicat celor prezenti ca Geoana va castiga pe 22 noiembrie in sondaje, iar Basescu va castiga alegerile.

De departe cea mai tare declaratie facuta de Traian Basescu a fost aceea ca Emil Boc va redeveni premier dupa castigarea alegerilor, presedintele multumindu-i lui Boc in repetate randuri pentru sprijinul pe care i l-a acordat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3039 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Uichend electoral (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:54)

    the [utilizator]

    Geoana îl provoaca pe Base la chat, dupa care se da foarte ocupat.
    Base vine daca mai vin si altii sa se faca de fecale.
    Antonescu, nu stiu, bea-nu bea, da' din urechi vaz ca face.
    Oprescu se uita pe unde e mai putina aglomeratie in uichend sa puna de-o suspendata.
    Kelemen o gatat tate merindele si pune la licitatie straitza pe E-bay.
    Iliescu face balonase la gura (copirait Sulfina Barbu)
    SRS alearga dupa aia zece ghenerali mititei si infractori pe care nu i-a dat nimeni în urmarire la interpol.
    Negoita o fi tot la Palatul Victoria asteptând sa prinda guvenul chiag ca iaurtul din bucataria vecinei.
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare gen Hotnews si altele (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:00)

    Lolka [anonim]

    Unu la mana:
    Am trecut si eu pe la Piata Lucian Blaga sa vad cati sunt. Piata era plina cu oameni protocalii. Dar cat de mare este piata? Maxim 100x40m daca calculam dupa Google Earth. Asta ar da 4000 de metrii patrati. Daca punem doi oameni pe metru patrat, ceea ce este mult prea mult, pentru ca pe periferia pietei nu era densitate extrema, plus in mijlocu din cauza steagurilor si pancardelor oricum nu puteau sa stau doi pe un metru patrat etc. deci daca punem doi pe un metru patrat atunci avem 8000 de oameni pe toata piata, 2 pe un metru patrat. Mult mult supraestimat. Erau maxim undeva pe la 5000-6000.

    Doi la mana:
    sub poza a doua scrie "Simpatizanti mergind spre miting" si arata strada Napoca, spre directia Pietei Unirii. Deci, nu mergind spre, ci simpatizantii venind dinspre miting.

    Trei la mana: era haios. Un premier, Boc, care a dat in bara, si a fost dat jos, aplaudat de cei care au venit, probabil multi activisti de partid. Intr-o tara normala un astfel de premier este huiduit. Dar nu, activistii si oamenii simpli care nu stiu ce inteleg prin politica aplaudau. Era foarte tare cand Boc se mandrea cu realizarile. El care, stim bine ce nu a facut...

    Patru la mana: este foarte "tare" si Ungureanu. Numai asta stiu, sa huiduie pe contracandidat. Asta da civilizatie politica.
  • -1 (1 vot)    
    M..da! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:01)

    nedero [anonim]

    Eventual partenerul tau in plans! Ca de castigat nu mai ai sanse!
  • +1 (1 vot)    
    base (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:09)

    costin [anonim]

    Pai e si normal ca Basescu sa se inconjoare de oameni potenti si capabili. Nu ca Geoana care nu e in stare sa tina o dezbatere pe care tocmai el a propus-o. Bravo Basescu.
  • +1 (1 vot)    
    geoana (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:11)

    coco [anonim]

    Acum am inteles de ce nu a venit Geoana la dezbatere. Ii era frica de oamenii veniti la mitingul portocaliu :)) Ii era frica ca il iau pe sus si il dezbraca de costumul lui rusesc luat pe bani comunisti.
  • -1 (1 vot)    
    miting (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:39)

    Clujean [anonim]

    Locuiesc, langa Casa de Cultura a Studentilor, si azi am avut de lucru acasa.

    MC-ul de la microfonul scenei electorale, spunea pe la ora 10.15 ca sunt in piata 20 000 de oameni si la venirea lui Basescu vor fi 50 000 de oameni.

    Cine cunoaste zona stie ca mai mult de 6-7 000 de oameni nu incap in Piata Lucian Blaga, fiind o piata mica. Iar pe strazile adiacente nu erau oameni.

    Oricum zgomotul a fost prea mare pentru mine clujean si ma bucur ca au disparut toti oameni de pe aceste strazi.
  • 0 (0 voturi)    
    am fost in piatza. autorul este tendentzios (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:55)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    cel putzin in ce priveste apatia participantzilor. in ce priveste numarul de participantzi, jandarmeria este cea care a avansat cifra de 40 de mii, nu presa locala care este anti-Basescu (vedetzi voi franciza turnatorului Sorin Rosca Stanescu, Ziua de Cluj, avansind cifre superioare celor date de catre jandarmerie? - sau pe francizorul de la Antena lui Felix Motanul, sau, poate Realitatea de Cluj? - sa fim seriosi).
  • -5 (13 voturi)    
    boc (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:15)

    cris [anonim]

    daca boc va fi partener la dezvoltarea si modernizarera Romaniei, e clara situatia.
    • 0 (0 voturi)    
      IN CISMIGIU ! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:50)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui cris

      Atat !
      :)))))))
  • -4 (12 voturi)    
    - (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:33)

    tomni [anonim]

    nu trebuie sa ne mire. asta e reactia la non oferta Basescu si pdl.
  • 0 (0 voturi)    
    10 mii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:11)

    sorin [anonim]

    Asa stiu televiziunile sa scada nr persoanelor prezente.. de la circa 40 000 la sub (daca se poate) 10 000.. o spun fiindca stiu cum e sa fii prezent intre mii de oameni.. oare cum numara Codrin???

    Se va vedea la vot!
  • -2 (2 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:12)

    geo [anonim]

    felicitari domnului basescu!! un presedinte exemplar, un adevarat diplomat, un bun orator!!
  • -1 (3 voturi)    
    votam basescu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:13)

    john [anonim]

    il felicitam pe domnul basescu!! crin nu are ce sa comenteze in fata lui!! felicitari inca o data!! va vom vota cu siguranta
  • 0 (0 voturi)    
    mu-mu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:41)

    x_man [anonim]

    aici in Areal ai pierdut ROMANIA base.
    pa si la nerevedere
  • 0 (0 voturi)    
    civilizatie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:51)

    vasile [anonim]

    Imi plac foarte mult si base si Boc. Sunt oameni purtatori de coloane vertebrale foarte drepte, oameni care nu au mintit in viata lor. Poporul se mandreste cu asemenea oameni si sunt o garantie ca vor moderniza Romania. Sigur vom ajunge si chiar depasi Burkina Faso. Propun ca referendum-ul sa se tina si in turul 2 si sa se faca o medie cu turul 1. Nu credeam ca dupa 20 de ani de la revolutie societatea noastra va ajunge atat de sus. Traim intr-un Univers kafkian pentru care si Kafka s-ar considera mic copil.
    Ca cetatean roman, care a trait decenii intregi in zodia lui nea Nicu, nu credeam vreodata ca voi fi vreodata aceste vremuri in care prostia si hotia sa fie conducatoerele noastre
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:53)

    valyan [utilizator]

    Bravo Basescu....Boc merita sa fie premier. A avut startul cel mai bun ptr revenirea la normalitate insa baronii PSD-ului si PNL-ului l-au dat jos.
    Hai Basescu!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Deci e simplu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:57)

    Andrei [anonim]

    Votati cu basescu = votati cu boc premier.
  • 0 (0 voturi)    
    Atat ? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:00)

    XtrO [utilizator]

    In afara de numararea participantilor si a sublinierilor repetate ca acestia au fost sub asteptari, atat ca numar cat si ca "frenezie electorala", n-am aflat nimic cititnd acest articolas . Probabil ca si acest aspect, al prezentarii participantilor-spectatori are insemnatatea sa, dar... atat ? Nimic din ce s-a vorbit, cine a vorbit, idei prezentate, proiecte electorale, etc. ? Doar ideea cu potentialul viitor Premier Boc, si aceea amintita la final, ca o stire de duzina. Slabutz articol... demn de CanCan sau Click, nu de Hotnews.
  • -7 (13 voturi)    
    NUuuu! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:00)

    NUuuu [anonim]

    Basescu imi pierde votul daca il mai pune pe complexatul de Boc premier! Mai bine nu merg la vot decat sa-l votez pe Basescu si sa ma trezesc cu Boc premier! Ar fi o tampenie!!! Base, revino-ti!
  • +6 (8 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:34)

    What [anonim]

    Tocmai am vazut cum schimba carma un pic Realitatea TV! Nu-mi vine sa cred, i-au interzis pe Chirieac si SRS pana dupa alegeri! Ba, mai mult, Turcescu a venit cu un fel de "mea culpa" la stirile de la 18:00. Ce-or fi patit?!?!? Sau doar eu am observat asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi ... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:00)

    Mihaela [anonim]

    N-am strigat niciodata pe la mitinguri nici pe vremea lui Ceausescu cand ne ducea cu scoala si directorul putea asa tacit sa-ti faca unele probleme daca nu te conformai.
    Acum nici nu prea tsiu cand sunt mitinguri prin oras insa in fata dlui Emil Boc mi-as scoate palaria oricand indiferent daca va fi premier (deocamdata este) sau profesor la universitate.
    Cred de asemenea ca, aplaudat mai mult sau mai putin, Dl Basecu este cel mai bun in acest moment.
    Mie mi-a placut si confruntarea cu Crin Antonescu. Si tot dlui Basescu ii dau un vot.
    Nu-i nevoie sa numere nimeni simpatizantii ca pe oile la turma.
  • 0 (0 voturi)    
    ati uitat? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:35)

    hasbro [anonim]

    Dintre toti prim-ministri numai Boc a facut ceva si a incercat sa faca mai multe dar nu l-au lasat parlamentari astia imputiti.Cand a venit cu micsorare pensiilor pt parlamentari toti au fost impotriva si multe altele
  • 0 (0 voturi)    
    ce oameni! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:44)

    kuga [anonim]

    Am fost la Cluj si nu au fost numai 10.000 cum ziceti voi, sunteti un site neserios si impotriva lui Basescu.Presa ar trebui sa spuna adevarul nu sa-l injure pe Basescu de cate ori au ocazia.
    Rusine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    TRAZNITU (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:11)

    HESS [anonim]

    El impreuna cu Boc vor moderniza romania.
    Basescule traiesti pe alta planeta.Romania in curand va fi o tara din lumea treia datorita politicii si hotiilor care de dupa 89 in coace au trecut pe la guvernare.Inclusiv tu cu boc cu miti,piti,urda ,poc boc si altiiiiiiiiiiiii.Pana cand o sa va bateti joc pe fata de poporul roman care va rabda idioteniile jafuriile si pupincurismul fata de UE in detrimentul intereselor celor care din impozite va platesc gras caldut.
  • +1 (1 vot)    
    lol (Duminică, 15 noiembrie 2009, 7:59)

    srpc [utilizator]

    aveti aici o poza cu simpatizanti PLECAND de la miting,!
  • 0 (2 voturi)    
    Halal (Duminică, 15 noiembrie 2009, 10:31)

    gelu [anonim]

    tandem pentru "modernizarea Romaniei"! Lasa-ne, domne prezident, ca ne-am lamurit de ce esti in stare, inca de pe vremea cand simulai ca esti prieten si tovaras de doctrina cu Petre Roman!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 16 noiembrie 2009, 1:29)

    m.s. [anonim]

    chiar cred ca omul asta (Base) va moderniza romania! increderea mea va fi aratata prin vot!