VIDEO Emil Boc: Rares Niculescu nu va mai fi purtator de cuvant al Guvernului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 13:58 Actualitate | Politic


Rares Niculescu
Foto: AGERPRES
"Rares Niculescu nu va mai fi purtator de cuvant al Guvernului", a declarat, vineri, premierul Emil Boc, pentru HotNews.ro. Informatia privind numirea lui Rares Niculescu in functia de purtator de cuvant al Cabinetului Boc a aparut la inceputul acestei luni.

O saptamana mai tarziu, saptamanalul Academia Catavencu a scris ca Rares Niculescu si doi prieteni ai acestuia au fost amendati de jandarmii din Cluj Napoca pentru ca ar fi provocat un scandal intr-un club din oras.

Academia Catavencu a scris, la vremea respectiva, ca Rares Niculescu si prietenii sai l-ar fi provocat pe bodyguardul clubului Romantic din Cluj. Purtatorul de cuvant al Guvernului, fost europarlamentar, a sustinut, insa, ca el ar fi fost cel agresat de cei care se ocupa de paza localului respectiv.


  • Consilier, director in Primaria Cluj, europarlamentar, purtator de cuvant al Guvernului

Dupa numirea in functia de purtator de cuvant al Guvernului, Rares Niculescu declara pentru HotNews.ro: “Am avut o discutie cu domnul prim-ministru in acest sens, m-a onorat propunerea domniei sale si am acceptat. Fireste, am citeva proiecte pe care le-am inceput ca europarlamentar si pe care sper sa le duc pina la capat in urmatoarele doua saptamani”.

Radu Niculescu anunta, la data de 1 februarie, ca urmeaza sa demisioneze din Parlamentul European in termen de 10 zile.

Rares Niculescu a fost singurul europarlamentar de Cluj si a fost consilierul lui Emil Boc in perioada 2000-2004 la Cabinetul din Cluj al deputatului. Dupa ce Emil Boc a cistigat alegerile si a devenit primarul orasului, Rares Niculescu l-a urmat la Primarie ca director la Directia Cultura. Din 2005, a devenit consilier al ministrului de Interne Vasile Blaga, iar in 2007 a devenit europarlamentar.

Rares Niculescu s-a nascut la 29 august 1976 la Cluj-Napoca si a absolvit Facultatea de Stiinte Politice din cadrul Universitatii Babes-Bolyai. El si-a inceput cariera ca reporter de radio, iar in perioada 1998-2000 a fost redactor-sef al cotidianului “Monitorul de Cluj”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3069 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Bravo ! (Vineri, 13 februarie 2009, 14:11)

    catalin [anonim]

    O decizie inteleapta din partea lui Boc !
    • -1 (7 voturi)    
      Ha! (Vineri, 13 februarie 2009, 14:26)

      G [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Hai nu ma inebuni! Cica e putin probabil...

      Si ca sa fie exclus, ce trebuia sa faca? Sa ucida un sat intreg???
    • 0 (0 voturi)    
      Apostu ca si Niculescu (Vineri, 13 februarie 2009, 22:22)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Multa lume stie ca Apostu nu-i departe de Niculescu, dar cand le zici Apostu "fifty-fifty" iti dau replica repede: "vrem probe, vrem probe!" Daca ajungea sa fie uns, Niculescu ramanea bine mersi purtator de cuvant, cu scandal cu tot! Acum daca Apostu va ajunge primar mai apoi pot sa apara si probele ca ce rost mai are! Important este sa-l opriti acum, prin vot pe Sorin Apostu sa ajunga primar! Apoi apar si probele mai repede!
  • +6 (8 voturi)    
    cum a ajuns asta in parlamentul european oare? (Vineri, 13 februarie 2009, 14:12)

    gigi [anonim]

    un manelist la guvern nu prea se potriveste
  • +4 (10 voturi)    
    simplu europarlamentar (Vineri, 13 februarie 2009, 14:14)

    europeanu [anonim]

    Domnul Boc a zis de dl Rares ca este un simplu europarlamentar,ca si cum ar fi zis ca este un simplu vanzator la taraba.De fapt,ne intereseaza pe noi cine si cum ne reprezinta?
    • -4 (8 voturi)    
      Neamul ardelenilor (Vineri, 13 februarie 2009, 14:34)

      amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui europeanu

      Poc -poc l-a demis pe manelistul asta ordinar....astia sunt ardeleni?
      • +2 (6 voturi)    
        un pic de respect te rog (Vineri, 13 februarie 2009, 14:44)

        mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui amadeusz

        daca nu stiai Ardealul este cea mai dezvoltata regiune a tarii.Si pentru ca sunt sibianca ,ma mandresc cu asta.Lasa-ma sa ghicesc........
        • -1 (5 voturi)    
          Ha? (Vineri, 13 februarie 2009, 15:10)

          G [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

          Banuiesc ca glumesti, in contextul asta. In rest tot respectul pt Sibiu (sunt nascut in Bucuresti).
        • +4 (6 voturi)    
          sibianco, (Vineri, 13 februarie 2009, 15:16)

          elena [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

          eu sunt din Brasov si iti impartasesc sentimentel pt. Ardeal. dar asta nu inseamna ca subt de acord cu toti mitocanii care strica imaginea institutiilor pe care le reprezinta, si a Romaniei.
          • 0 (4 voturi)    
            da (Vineri, 13 februarie 2009, 15:39)

            mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui elena

            se pare ca s-a inteles gresit comentariul meu.Eu m-am referit strict la "neamul ardelenilor" a lui amadeusz..
            PS: Nu trebuie bagati toti ardelenii intr-o oala
    • +1 (1 vot)    
      Impeachment pentru Niculescu (Vineri, 13 februarie 2009, 21:03)

      Ingrijorat [anonim] i-a raspuns lui europeanu

      Dl. Boc cu un oportunism de care unii ar zice ca s-a molipsit la ... Bucuresti, se leapada acum de dl. Rares Niculescu, viitor fost posibil canditat de purtator de cuvant al Guvernului.

      Odata lepadat de dl. Niculescu, dl. Boc in loc sa ne spuna despre calitatea de simplu ... parlamentar, mai bine ne-ar lamuri care este procedura legata pentru scoaterea d-lui Niculescu din Parlementul European?

      Pana ne va lamuri dl. Boc, hai sa incercam singuri sa scapam bugetul de un simplu europarlamentar care bate femei prin carciumi.

      O metoda simpla (la fel de simpla ca un europarlamentar) ar fi sa ne adresam tuturor celor 731 de deputati (l-am exclus pe dl. Niculescu deoarece nu prezinta suficient discernamant ca sa reprezinte) cu intrebarea tehnica "cum putem sa-l revocam pe dl. Niculescu din Parlamentul European ?".

      Din fericire putem scrie direct in limba romana, mesajele noastre vor fi traduse la Bruxelles, prin e-mail, direct pe situl Parlamentului European:

      http://www.europarl.europa.eu/
    • +1 (1 vot)    
      Revocarea d-lui Niculescu din Parlamentul European (Vineri, 13 februarie 2009, 21:09)

      Ingirjorat [anonim] i-a raspuns lui europeanu

      Iata un citat de pe situl de web al Parlamentului European.

      "Unul dintre drepturile fundamentale ale cetăţenilor europeni:

      Orice cetăţean, în mod individual sau în asociere cu alte persoane, îşi poate exercita oricând dreptul de a adresa petiţii Parlamentului European.

      Orice cetăţean al Uniunii Europene sau rezident al unui stat membru are dreptul, în mod individual sau în asociere cu alte persoane, să adreseze petiţii Parlamentului European în legătură cu un subiect care face parte din domeniile de activitate ale Uniunii Europene şi care îl priveşte în mod direct. De asemenea, orice societate, organizaţie sau asociaţie cu sediul în Uniunea Europeană îşi poate exercita dreptul de a adresa petiţii, acesta fiind garantat prin Tratat.

      Petiţia poate fi redactată sub formă de plângere sau de cerere şi poate avea ca obiect chestiuni de interes public sau privat.

      Petiţia poate consta într-o cerere individuală, o plângere, o sesizare referitoare la aplicarea dreptului comunitar sau un apel adresat Parlamentului pentru a lua poziţie într-o anumită chestiune. Astfel de petiţii îi oferă Parlamentului European posibilitatea de a atrage atenţia asupra oricărei încălcări a drepturilor unui cetăţean european de către un stat membru, de către autorităţile locale sau orice altă instituţie."

      Din acest moment consider o chestiune de interes privat plata salariului de simplu parlamentar european pentru dl. Niculescu atata vreme cat nu prezinta un minim discernamant si autocontrol in public, batandu-se prin carciumile din orasul sau.

      Sa cerem deci cu totii cercetarea cazului de catre egalii D-sale in speranta unei clarificari si a unei revocari a d-lui Niculescu INAINTE de sfarsitul acestei sesiuni a Parlamentului European.
    • +1 (1 vot)    
      ... numai poporul roman ar putea, eventual, revoca (Vineri, 13 februarie 2009, 21:28)

      Ingrijorat [anonim] i-a raspuns lui europeanu

      Citat din Calin Popescu-Tariceanu:

      "9. Referitor la teza I a art.17 din propunerea legislativă, atragem
      atenţia asupra faptului că Parlamentul European dispune sancţiuni pentru
      membrii săi în virtutea Regulamentului propriu de procedură şi nu în
      baza unui act normativ naţional dintr-un stat membru, astfel cum reiese
      din formularea acestei prevederi.
      în ceea ce priveşte teza a Ii-a a acestui articol, evidenţiem faptul
      că măsurile care pot fi luate în cazul nerespectării regulilor de conduită
      sunt reglementate tot de Regulamentul de Procedura al Parlamentului
      European, în cadrul art.146-148.
      Referitor la teza a Iu-a, trebuie precizat faptul că art.4 alin.(l) şi
      (2) din Regulamentul de Procedura al Parlamentului European prevede
      faptul că „mandatul începe şi expiră în conformitate cu dispoziţiile
      Actului din 20 septembrie 1976. De asemenea, mandatul încetează în
      caz de deces sau demisie. Orice deputat rămâne în funcţie până la
      deschiderea primei şedinţe a Parlamentului care urmează după
      alegerf\
      De asemenea, trebuie precizat şi faptul că nici măcar la nivel
      naţional legislaţia în vigoare nu reglementează sancţiunea revocării
      mandatului de parlamentar.
      Prin urmare, având în vedere faptul că reprezentanţii României la
      Parlamentul European sunt aleşi, pentru 5 ani, tot prin vot universal,
      egal, direct, secret şi liber exprimat de către orice cetăţean al României
      Page 6
      care are dreptul de a alege membri din România în Parlamentul
      European sau de către orice cetăţean al unui stat membru al Uniunii
      Europene, altul decât România, care are dreptul de a alege în România
      pentru Parlamentul European, având domiciliul sau reşedinţa în
      România, în conformitate cu dispoziţiile Legii nr.33/2007, considerăm
      că numai poporul roman ar putea, eventual, revoca mandatul unui
      reprezentant al României în Parlamentul European."
      • +1 (1 vot)    
        Impeachment pentru dl. Niculescu (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 10:03)

        Ingijorat [anonim] i-a raspuns lui Ingrijorat

        Din fericire dl. Calin Popescu Tariceanu, pe vremea accea Prim Ministru, nu a avizat propunerea legislativa de mai sus.
        "Având în vedere considerentele menţionate, Guvernul nu susţine
        adoptarea acestei iniţiative legislative"

        deci mai exista cai de revocare a parlamentarilor europeni pe cale legala.

        Haide-ti sa le aflam de la sursa si sa le utilizam, deoarece noi le platim salariul acestor parlamentari.
  • +1 (7 voturi)    
    au viata mea.... (Vineri, 13 februarie 2009, 14:31)

    luputehno [anonim]

    au guvernarea mea.....fara numar....de la nasul boc....ptr finul rares..... zi ma....au.....rusine celor care au trimis la parlamerntul european ......manelisti de ferentari!!!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Inca un "capabil" (Vineri, 13 februarie 2009, 14:47)

    exocet [anonim]

    din portofoliul de "tinere sperante" ale guvernantilor romani care se duce-n decor. Asta-i standardul, baiatul de la Haga fiind exceptia!! Ramane insa europarlamentar, sa se cafteasca si pe la Bruxelles sau Strasbourg? Asta ne reprezinta????
  • 0 (4 voturi)    
    criterii (Vineri, 13 februarie 2009, 14:49)

    mos ion roata [utilizator]

    Pentru un eventual nou purtator de cuvant sugerez urmatoarele criterii : inaltime,talent vocal,culoarea ochilor,preferinte sexuale,arbore genealogic.Restul nu conteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    poate... (Vineri, 13 februarie 2009, 14:53)

    dora [anonim]

    va avea intelepciunea ( a se citi: bunul simt) de a demisiona din functia de parlamentar european...
  • 0 (6 voturi)    
    Cam tarziu pentru verticalitate tovarasi ! (Vineri, 13 februarie 2009, 15:36)

    ionescu [anonim]

    Daca a doua zi il chema pe junior sa dea niste explicatii, ii sugera sa isi dea demisia de onoare, iar in caz de refuz ar fi procedat la suspendare pana la clarificarea situatiei (cum se procedeaza in lumea civilizata) as fi exclamat: Da, Domn'le, Boc asta e marfa !
    Dar ce-a facut Bocisorul ? A stat chitic pana ce presa a prezentat toate detaliile de rudenie. Dupa aia si-a adus aminte ca in Cluj sunt alegeri duminica. Probabil ca si Baselul a facut presiuni, ingrijorat de scartzaielile mariajului PDL-PSD si de viitoarele alegeri prezidentiale. In consecinta Boc a devenit .. verical.
  • +1 (1 vot)    
    Inteleapta decizie. (Vineri, 13 februarie 2009, 16:28)

    ixulescovici [anonim]

    Asta arata ca tinerii politicieni sunt mult mai abjecti decat aia mai,maturi,sa zicem,si trebuiesc pusi la punct repede.
  • 0 (0 voturi)    
    tara arde si baba se piaptana! (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 10:08)

    anonim [anonim]

    .
  • +1 (1 vot)    
    substanta (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 10:09)

    liviu [anonim]

    S a descalificat singur asa ca premierului i a fost usor.Pacat ca tinerii politicieni isi rup gatul asa de usor ,nu invata nimic de la cei batrani,fac de capul lor.Asta i viata !