Culisele decapitarii lui Gabriel Oprea in PSD

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 12 ianuarie 2009, 17:21 Actualitate | Politic


Oprea si Oprisan
Foto: AGERPRES
Retragerea sprijinului politic si excluderea lui Gabriel Oprea din partid au la baza, sustin surse din PSD, lupta pentru putere si influenta intre taberele din partid. Marul discordiei il reprezinta numirea lui Virgil Ardelean si a celor patru secretari de stat la MAI. Prin Oprea, gruparea Mitrea-Oprisan a reusit sa-si impuna un secretar de stat fara avizul conducerii social-democrate. Demiterea ministrului de interne este doar inceputul taierii capetelor in PSD iar Mitrea si Oprisan sunt pasibili de excludere din partid.

Scandalul s-a declansat in momentul in care ministrul de interne, Gabriel Oprea, a numit, saptamana trecuta, fara avizul conducerii PSD, patru secretari de stat si seful de la DGIPI, in persoana lui Virgil Ardelean. Printre numirile celor patru secretari de stat se afla si fostul director in cadrul CJ Vrancea, Catalin Vrabie. Acesta a fost impus de catre tabara Mitrea -Oprisan fiind cunoscut ca un apropiat fidel al baronului de Vrancea.

Catalin Vrabie a candidat la alegerile parlamentare din 2008 dar, la redistribuirea voturilor, a pierdut fotoliul de deputat. Conform surselor HotNews.ro, numirea in functia de secretar de stat este o compensare pe care Marian Oprisan i-a acordat-o protejatului sau.

Cei doi lideri de Vrancea, ar mai fi avut in plan sa impuna la sefia Garzii Financiare un alt protejat, in persoana lui Marian Lungu iar la ministerul agriculturii in postul de secretar de stat pe Gica Duta. 

Recuperarea lui Ardelean, opera gruparii Mitrea&Oprisan

Conform surselor HotNews.ro, saptamana trecuta, Marian Oprisan si Miron Mitrea s-au intalnit cu vicepresedintele Liviu Dragnea si primarul Constantei, Radu Mazare pentru a stabili nominalizarile secretarilor de stat si sa-si imparta sefia principalelor institutii nationale.

Cei patru ar fi negociat intens sefia institutilor la nivel national si si-ar fi impartit sfera de influenta. Decizia lui Gabriel Oprea de-a numi la MAI secretarii de stat, printre care si un apropiat a lui Oprisan, fara consultarea conducerii PSD, a aprins spiritele in partid.

Numirea lui Virgil Ardelean la sefia DGIPI ar avea legatura tot cu gruparea Oprisan-Mitrea. Conform surselor HotNews.ro, Marian Oprisan si Miron Mitrea l-ar fi sfatuit pe Gabriel Oprea sa-l nominalizeze pe Ardelean la sefia DGIPI. Sursele HotNews.ro sustin ca nominalizarea lui Ardelean are la baza un prieten cu influenta, cunoscut si apropiat si lui Oprisan.

Geoana, alertat de Dragnea si Hrebenciuc

Vicepresedintele Liviu Dragnea si Viorel Hrebenciuc ar fi fost cei care l-au sunat si l-au informat pe presedintele PSD, Mircea Geoana, de actiunile celor doi lideri de la Vrancea. In sedinta Biroului Permanent de luni s-a decis cu o majoritate larga (doar Victor Ponta si Marian Sarbu s-au abtinut) retragerea sprijinului politic si excluderea din partid a lui Gabriel Oprea.

Miron Mitrea a incercat sa-l apere pe Oprea si a scris pe blogul personal ca acesta "a deranjat grupurile de interese din PSD".

"Ministrul Oprea si-a permis sa numeasca niste secretari de stat si niste sefi de departamente in ministerul pe care il conduce. Iar prin aceste numiri a deranjat anumite grupuri de interese din PSD. I se reproseaza lui Gabriel Oprea ca atunci cand i-a numit pe respectivii sefi, in special pe cel de la “doi s’un sfert”, n-a avut aprobarea lui Mircea Geoana, asa cum cere protocolul coalitiei de guvernare. Dar nu Geoana este primul care a reactionat violent la numirile de la MAI, ci altii, mai mult sau mai putin sefi in partid, care s-au grabit sa-l ameninte pe Oprea cu decapitarea si abia apoi sa-l sune pe Geoana".

Urmeaza Oprisan?

Pe de alta parte, Marian Oprisan a incercat, la randul sau, sa minimalizeze scandalul declarand ca este "o problema marginala" care nu necesita prea multa atentie:

"Cred ca nu s-a intamplat nimic cu Oprea, nu pot fi suparati unii colegi care si-au dorit foarte mult acest minister sau grupurile de crima organizata din Romania. Guvernul se straduieste sa le asigure siguranta, locuintele si masinile cetatenilor din Romania intr-un climat civilizat intr-o democratie europeana"

Sursele HotNews.ro sustin ca gruparea Mitrea-Oprisan nu va fi iertata si este posibil ca statutul in partid al celor doi lideri de la Vrancea sa fie luat in discutie. De altfel social-democratii vorbesc pe la colturi chiar de o excludere din partid a lui Mitrea si Oprisan.

Ce urmeaza
  • Conform statutului PSD, Biroul Permanent are dreptul sa retraga sprijinul politic unui membru (in cazul de fata ministru) si sa ceara excluderea acestuia din partid fara consultarea Comitetului Executiv National.
  • In ceea ce priveste excluderea unui membru social-democrat forul de decizie este organizatia dincare acesta face parte. Conform regulamentului intern comisia de arbitraj al partidului analizeaza propunerea de excludere si face o recomandare filialei PSD al carei mebri este "vinovatul"
  • In protocolul PSD-PD-L nu este specificat niciunde ca cele doua partide trebuie sa se consulte pentru demiterea unui ministru. Mai exact, unui ministru PSD i se poate retrage sprijinul politic din partea partidului care l-a numit fara ca partenerul de guvernare sa poata interveni. De asemenea, conform impartirii functiilor in Guvern, partidul care retrage sprijinul politic ministrului pe care l-a nominalizat are dreptul sa numeasca alta persoana pe functia respectiva. 
  • Pe de alta parte, Constitutia prevede ca doar permierul poate revoca un ministru in functie. In acest caz, prim-ministrul Emil Boc trebuie sa semneze decretul de eliberare din functie. 
  • Dupa nominalizarea unei alte persoane la sefia ministerului de Interne, premierul isi da acordul si incepe procedura constitutionala. Astfel comisiile de specialitate ale Parlamentului vor audia persoana propusa si vor supune la vot numirea acesteia in plenul reunit al Parlamentului
PSD Ilfov sustine ca BPN a actionat nestatutar in cazul Oprea si nu recunoaste decizia

Comitetul Executiv al Consiliului Organizatiei Judetene PSD Ilfov a decis luni, intr-o sedinta extraordinara, ca BPN al PSD a actionat nestatutar in cazul Oprea, ca doar CEX si Consiliul National decid retragerea sprijinului politic, iar excluderea e o prerogativa a filialei.

"Comitetul Executiv al Consiliului Organizatiei Judetene PSD Ilfov, reunit luni in sedinta extraordinara, respinge in mod categoric decizia Biroului Permanent National al PSD de retragere a sprijinului politic si de excludere din partid a ministrului administratiei si internelor, domnul Gabriel Oprea, considerand-o nefondata si nestatutara. Prin adoptarea acestor decizii, Biroul Permanent National al PSD a incalcat prevederile statutului Partidului Social Democrat", se arata intr-un comunicat al PSD Ilfov remis luni NewsIn.

Sursa citata precizeaza ca potrivit art. 12 alin.(3) din statul PSD, “retragerea sprijinului politic se hotaraste de catre organul de conducere al partidului care  l-a acordat sau de catre organul ierarhic superior”, acestea fiind Comitetul Executiv National, respectiv Consiliul National al Partidului Social Democrat.

Geoana i-a cerut premierului Boc sa nu publice numirile lui Oprea

Cotidianul Gandul relateaza ca Geoana a marturisit, ieri, colegilor din PSD, ca l-a sunat pe Emil Boc si l-a rugat sa nu-l numeasca pe Ardelean. "Cu toate acestea, Boc a tinut Monitorul Oficial deschis pana la doua noaptea, ca sa publice decretul de numire”, a dezvaluit Geoana, jucand rolul de acuzator-sef in precesul de “complot cu Traian Basescu impotriva intereselor PSD”, deschis impotriva lui Gabriel Oprea.

Adrian Nastase a confirmat, pentru Realitatea TV, ca Mircea Geoana l-a sunat pe Emil Boc pentru a-i cere sa nu publice numirile lui Oprea.  Nastase mai spune ca Oprea s-a intalnit cu Boc, care a primit indicatii de la Traian Basescu, inainte sa faca numirile.





Citeste pe acelasi subiect:

  • Geoana: Desi l-am rugat sa nu-l numeasca pe Ardelean, Boc a tinut Monitorul Oficial deschis pana la doua noaptea ca sa publice decretul (Gandul)
  • A. Nastase: Mircea Geoana l-a rugat pe Boc sa nu publice numirile lui Oprea








  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















    11030 vizualizari

    • -4 (8 voturi)    
      Gabriel Oprea pe pozitie (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:35)

      Emil [anonim]

      sper sa il pastreze Boc pe Gabriel Oprea in functie, nu vad de nu ar putea ramane acolo chiar si fara sprijin politic, poate trece la PD-L intre timp :)))
      • +5 (5 voturi)    
        si neaparat sa ramana si Vulpea! (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:48)

        Io [anonim] i-a raspuns lui Emil

        cum ai putut sa uiti!
      • +4 (10 voturi)    
        Fii Mafiei (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:22)

        Jahbulon [anonim] i-a raspuns lui Emil

        Bai Emil, tu esti baiatu lu Gica Boieru, nu? Iti zice Constantinescu de familie, nu? Si te dadeai ziarist odata, nu? Si acum bagi "pile" pe internet pentru omul vostru: Gabi Oprea. Ce mai fac tiganii asa, in general? Cred ca "bine spre foarte bine". Ca si Oprea cu imobiliarele.
        • +2 (4 voturi)    
          fiii (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:16)

          oschi [anonim] i-a raspuns lui Jahbulon

          O duc bine mersi dar nu asa de bine ca marii mafioti Tamara Nastase, DIP, Felix Voiculescu. E concurenta mare si ai dracului talibani nu se mai satura, nu lasa nimic de la ei. Dar asta e doar inceputul. Viata merge inainte si sangele tanar invinge de regula pe plafonati.
          Asteptam ce spune Boc la toate diversiunile care i se pun in carca. Bine ar fi sa stea deoparte, sa nu se implice in mocirla PSD..
          • +3 (3 voturi)    
            asa, baragladina! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:13)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui oschi

            banditii tineri si batrani se bat pe ciolan iar eu sa platesc dari catre buget ca sa aveti voi de unde va indopa? fire-ati ai draku de golani!
    • -1 (11 voturi)    
      PSD-aripa prorusa si PSD-aripa nationala ! (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:39)

      Dollo Phanna [anonim]

      PSD are doua aripi la ora actuala :
      1.aripa pro-rusa ;condusa pe ultimul drum de Ivan Iliescovici -Delakgb, din care enumar ,fara a epuiza :Penalulnational Nastase , Spartak Hrebenciuc, Baraca Omama Vanghelie , etc.si calugarii de la manastirea Secu dintrun Lemn (PC) plus cativa fripturisti filoliberali
      2.aripa nationala ;Piron Mitrea , si cativa PSD tineri din provincie
      Mircea Ciaei Geoana trebuie sa arbitreze sau sa aleaga ! faptul ca Iliescovici nu mai are acces la Moscova -unde gasca Eltin -Gorbaciov a disparut ,nu inseamna ca sarcina nu ramane !
      Tot e este de partea Romaniei ,in opinia gastii filoruse ,controlata masonic ,nu trebuie sa ajunga la parghiile puterii !
      • +4 (8 voturi)    
        traznet analiza! (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:12)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Dollo Phanna

        pro-romanii Mitrea & tinerii din provincie! muahahahahaha
      • +1 (3 voturi)    
        alternativa (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:15)

        murphy [anonim] i-a raspuns lui Dollo Phanna

        ar mai fi varianta: Mircea Decît Geoana
      • +4 (4 voturi)    
        dar natiunea-i proasta (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:28)

        Alias [anonim] i-a raspuns lui Dollo Phanna

        o fi aripa nationala, da natiunea e proasta daca atatia ani de zile i-a votat pe baronii nationali. ce ma incalzeste ca ma fura un roman si nu un rus? tot hot se cheama!!!
    • +4 (14 voturi)    
      Si-a vazut visul cu ochii... (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:07)

      Casandra [anonim]

      A inceput deja partea a II-a serialului al carui autor este marele carmaci cu lant la gat. Buget, criza, salarii, pensii astea-s fleacuri pentru Basescu. Specialitatea lui dovedita este scandalul. Ce a facut cu guvernul Tariceanu a fost incalzirea...acum o sa vedeti ce urmeaza ...
    • +9 (15 voturi)    
      Putina geopolitica nu strica la cina ! (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:08)

      Rollex [anonim]

      Romania este o tara care nu conteaza in nici o balanta de puteri !Nu conteaza pentru SUA nici Franta sau Germania la o adica (Israel conteaza) pentru Rusia nu conteaza intreaga Europa (ii taie gazul cand ii se pune ,face ceva pe contractele de livrare )
      Ceausescu, cat se credea el de mondial ,ca si Constantinescu de regional, s-au dovedit papusi stricate tradate chiar de poporul pentru care s-au ' jertfit"unul prin asasinare , celalalt prin alegeri !
      Problema pentru Romania este sa devina o tara cat de cat civilizata , cu o democratie cat de cat stabila , cu un nivel de viata cat de cat suportabil !
      Dar un blestem transmis din generatie in generatie ca o ghiulea de picior , face din Romania o caricatura ,un bantustan in care gineri de nomenclaturisti ,securisti resapati in oameni de afaceri , papagali cu profesii incerte numiti oameni politici ,etc adunati ,ca e la moda ,in diverse loji masonice tip gasti de cartier,(pentru cat de putina organizare ) controlori de media , etc.impiedica permanent iesirea Romaniei din mocirla morala si sociala !teatrul continua ,intrarea e gratuita
      • +2 (4 voturi)    
        Intrebari. (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:49)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Rollex

        ...numa' iesirea e pe bani .
        Bun diagnostic!
        Este remediabil ?Tratament exista ?
        Si cine-l administreaza?
        • +5 (5 voturi)    
          Raspunsuri (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:46)

          laur [anonim] i-a raspuns lui Observatore

          Sigur ca exista tratament. Numai ca "doctorii" care ar trebui sa-l administreze sunt sistematic eliminati, unii chiar fizic. (Vezi viata si mai ales moartea lui Eminescu)
    • -2 (8 voturi)    
      Ultima solutie (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:51)

      ilie [anonim]

      E mare nevoie in acest moment de o personalitate puternica in fruntea statului.Singura solutie e un reprezentant al Casei Regale de Romania.Neimplicat in masinatiuni politice ieftine, pe bani multi.
      • -1 (5 voturi)    
        subscriu (Luni, 12 ianuarie 2009, 23:51)

        starchaser [utilizator] i-a raspuns lui ilie

        Sa sti ca si eu m-am gandit la acelasi lucru acuma cateva zile... eu unul as fi de acord.
      • +1 (3 voturi)    
        Ultima solutie (Marţi, 13 ianuarie 2009, 5:48)

        Fanica [anonim] i-a raspuns lui ilie

        Siiigur ca da! Puneti-l pe Radu Duda! Poate isi mai aminteste ceva de prin piesele de teatru prin care a jucat. Sau, a propos, a fost si el vreo parte integranta a vreunui film istoric, ceva, ca acolo se invata meseria adevarata. Referitor la conducerea unei tari. Cade strans maini si, eventual vreun interviu pe undeva, eu unul m-am lamurit.
      • +3 (3 voturi)    
        lasa-ne cu DUDELE! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:29)

        Alias [anonim] i-a raspuns lui ilie

        Noapte buna!
      • +1 (1 vot)    
        personalitate sclemberista (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:44)

        radu duda hubba bubba [anonim] i-a raspuns lui ilie

        Tot unu' si unu' si in "casa regala".
        N-ai vrea sa-l pui pe Mishu cumva?Hai ca se impaca bine cu iliescu mai nou.Ca de la mos la mos.
    • +3 (5 voturi)    
      ai nostri (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:00)

      florin [anonim]

      vin ai nostri pleaca ai nostri noi ramanem tot ca prostii. mi se falfaie de ce hahalera e ministru colo sau dincolo asa cum li se falfaie si lor de mine.
    • +2 (2 voturi)    
      inca ceva (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:06)

      florin [anonim]

      pentru balciul pe sticla, pe net si in presa ei isi impart milioane de euro cu care se distreaza in baleare sau aiurea si au averi pe care altii le-au acumulat in secole de munca. se compara cu pensii de 300lei=72euro pe care le iau parintii vostri?
    • -2 (6 voturi)    
      a inceput (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:15)

      mares [anonim]

      A inceput furtuna!!! Marinarul Base se afla la carma vasului numit ROMANIA! E timpul sa dea poporului ceea ce are nevoie CIRC, caci PAINE mai greu. ca intotdeauna BASESCU a dat circul si PNL-ul painea! imi pare rau ca nu am avut pe cine altcineva sa votez in 2004.
    • +4 (4 voturi)    
      criminalitatea politico-financiara (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:40)

      The Saker [utilizator]

      e doar o lupta inte clanuri mafiote, asa cum a fost de la revolutie incoace.
      • 0 (4 voturi)    
        exact (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:28)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui The Saker

        Cand ii vedeam cum isi impart ministerele, parca erau niste gasti de pirati care-si impart prada.
    • +1 (5 voturi)    
      termo-pane Nastase, supranumit "Paie pe foc" (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:45)

      Eneas [anonim]

      s-a trezit si rusinea nationala Nastase '4 x4 case' sa inventeze el telefoane in noapte,monitor oficial tinut in loc,stiti voi :... castravetele este o monocotiledonata ... are n'are treaba el sare la tuhasul lui Basescu cu ura ratatului in politica !
      un sfat gratis termo-pane Nastase: du-te leguma politica la culcare ,sa se aeriseasca si PSD-ul
    • +2 (6 voturi)    
      Partitocratie galopanta. (Marţi, 13 ianuarie 2009, 0:21)

      STEFAN A. [utilizator]

      Doamnelor si domnilor ,ce va fuge di comentarii este faptul ca aceste partide romanesti sint compuse din "curente " adica gasti de putere care au un unic scop ,ciolanul, pentru ei si ocolitii lor !
      Nu exista o baza care sa controleze activitatea organelor de conducere, sint partide fara membri cotizanti.
      Trebuie sa suga cit mai mult din "afaceri" si buget. Cel care abuce mai bulti bani la partid si deci ,voturi, cistiga alaturi de gasca lui!
      Lupta este feroce si nu se fac prigioneri !
      In cel mai bun caz se "cumpara" aliati prin ofrirea de posturi. Posturile obtinute permit :
      1-Distribuire la "clienti" a banului public (citeste buget vazut ca o vaca de muls).
      2-Putere de control si de numire in functii .

      In literatura internationala ,acest sistem vine denumit PARTITOCRATIE , este incompatibil cu justitia si democratia.
    • +3 (5 voturi)    
      PSD forma cu fond putred (Marţi, 13 ianuarie 2009, 7:26)

      agora [anonim]

      Daca la PSD sunt tot metehne vechi e mare bai .Daca nu si-au facut curatenie in ograda inseamna ca alianta si guvernarea asta NU va rezista.
      Daca tot se lupta ba unii ba altii pentru intaietate atunci nici nu merita sa guverneze Acum ar trebui ca in ceasul al 12-lea sa ii dea afara din partid, daca e cu adevarat Presedintele PSD, pe toti cei care dezbina ca sa stapaneasca Dar eu cred ca e asa de incalcita situatia ca naiba mai stie daca ar mai ramane ceva din acest partid ...poate doar alegatorii lui.
    • +4 (4 voturi)    
      Ilie Sarbu? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:03)

      Kasai V. [anonim]

      Nu se astepta nimeni la excluderea lui Oprea. Cu atat mai putin la ejectarea lui Oprisan si Mitrea, in calitatea lor de simplii sustinatori si abili conspiratori. Totusi cu Ilie Sarbu cum ramane? Nu-l exclude nimeni? Mie mi se pare mult mai grav ce a facut acest raspopit fata de actele de insubordonare ale lui Oprea.
    • +4 (4 voturi)    
      Primenirea radicala a clasei politice (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:26)

      hotnewsfil [utilizator]

      Daca luam in considerare zestrea de persoane ce si-au atribuit titlul politician, deci de oameni care concep principiile si legile cele mai generale pe baza carora se conduce tara noastra si daca le triem cu scopul de a atribui fiecareia un grad de incredere profesionala, ne cuprinde jalea. Iata politica ne ofera un bazin de asa numiti politicieni dintre care numai putini, foarte putini merita dreptul (legitimarea) de a practica aceasta extrem de importanta profesie (da, profesie!) in viata generala prezenta si viitoare a tarii.Functie de baza a politicii a ajuns sa aiba valoare si sens numai din punct de vedere al interesului celui ce vede in aceasta un instrument care il duce rapid la putere si la imbogatire, nemaiavand nici un sens, nici o valoare din punct de vedere al intereselor cetatenilor.S-au separat apele. Se vorbeste de scena politica pe care artistii (gladiatorii) se lupta intre ei, atit cei versati cat si imposterii lacomi, iar publicul ce-i voteaza (aleg) "in orb" se hlizeste tamp la ei, unii chiar admirativ fata de cei ce reusesc sa parvina rapid in nomenclatura politicienilor.Pe frontispiciul acestui spectacol scabros sta scris "Teatrul Bascalia".Specacolele acestui teatru sunt prezentate, intoarse pe toate fetele, fara incetare, in jurnale, in talk-show-uri TV.Exista o categorie de concetateni care, pe parcursul multor ani, au invatat bine arta politicii de a organiza si conduce un stat. Aceasta este categoria oamenilor de presa, a analistilor (politic), a celor ce alacatues ONG- uri de profil. Cei mai multi dintre acestia au luat politica in serios. Au absolvit scoli de specialitate, au aprofundat teoria si practica politicii, cunosc bine diversele doctrine, ideologii, istoria politicii din tara noastra si din alte tari, sunt mereu la curent in aceasta materie, stiu nu numai sa vorbeasca despre politica ci si sa si scrie despre politica, au curajul sa publice texte care sa le supuna criticii publice, lasandu-se astfel cantariti si ierarhiz
    • +3 (3 voturi)    
      Primenirea radicala a clasei politice (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:29)

      hotnewsfil [utilizator]

      Urmare I :
      Aseasta categorie de concetateni a devenit o permanenta, un etalon, un reper al increderii noastre, un far care scoate la vedere perlele (mizeriile) nomenclaturii politice, ne ajuta sa ii vedem pe oamenii-politici asa cum sunt in realitate. Acesti oameni stiu bine ce si cum trebue facut ca tara sa progreseze rapid. Poate, ar exista o speranta in alcatuirea unui guvern numai dintre cei mai valorosi, mai onesti, mai intreprinzatori, mai verticali, mai dezinteresati, mai drepti, mai generosi, mai socializati, mai implacabili, mai responsabili ziaristi si realizatori din TV, cum sunt : Cristian Tudor Popescu (un excelent prim ministru), Cristoiu, Adrian Ursu, Emil Hurezeanu, Turcescu, Mircea Dinescu, Ciutacu, Mircea Badea, Razvan Dumitrescu, Corina Dragotescu, Nistorescu, Ion M. Ionita, Tuca, Rosca Stanescu, sotii Saftoiu, etc., etc. Acestia, toti, au trait in preajma partidelor, cunosc cum se face politica in laboratoare, sunt plamaditi in lumea politica, sunt adevarati navigatori de succes prin meandrele politicii.Pe ei ii cunoastem bine, stim ce le poate pielea. De ce sa nu incercam si cu ei la guvernare, sa ii vedem cum concep si cum guverneaza tara, cum finalizeaza, cum isi pun in practica priceperea si convingerile. Va fi, oricum, mult mai bine decat cu actuala clasa a fripturistlor.
      • 0 (0 voturi)    
        Ziaristi (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:09)

        Adriana [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

        Domnule, cred ca te-ai pierdut pe drum! Cum sa faci guvern din ziaristi? Nu zic ca nu sunt buni, dar in domeniul lor. Acolo ar mai trebui si oameni specializati pe domeniul de activitate in care sunt numiti, ca de astialalti au fost destui! (agronom la sanatate, ginecolog la agricultura, etc, de genul asta!)
    • +1 (1 vot)    
      Primenirea radicala a clasei politice (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:31)

      hotnewsfil [utilizator]

      URMARE II
      Tara dispune de o pleiada consistenta de astfel de profesionisti valorosi, de adevarati cunoscatori ai politicii. Asa cum se spune ca un ministru este un om politic, nefiind necesar sa fie si un profesionist in treburile specifice unui domeniu, persoanele pe care le-am mentionat pot forma cu brio guvernul Romaniei. De fapt, multi dintre ei sunt ingineri,etc.Nu trebue sa ne temem ca presa si TV ar ramane astfel fara "lucratori". In ultimii ani, au preluat multi tineri valorosi stafeta acestei meserii (primenirea ar fi binevenita).Ar fi util ca cetatenii sa fie invitati sa faca propuneri pentru compozitia unui guvern alcatuit numai din ziaristi, din realizatori TV, din activisti ai ONG, din analisti, cu plasarea fiecaruia dintre ministri la departamentul care i se potriveste cel mai bine. Ar fi un adevarat referendum national, o veritabila lectie de functionare a democratiei in Romania.Noi, romanii, care de nouasprezece ani traim din speranta in speranta, am putea sa o incercam si pe aceasta, ce pare mai promitatoare.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns d-lui "Om Bun" (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:00)

        Ariel [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

        De acord, dar...
        1. Clasa politica este parte integranta din societatea romaneasca si a fost promovata democratic, prin vot universal de acea parte a electoratului care a gasit de cuviinta sa se exprime.
        2. Singura cale care poate fi luata in considerare pentru reinoire este tot calea democratica, prin vointa electoratului.
        3. Singura cale prin care electoratul poate fi determinat sa produca o schimbare este EDUCATIA prin scoala si prin mass media, literatura, teatru de calitate, etc. In rezumat prin CULTURA.
    • 0 (2 voturi)    
      PSD la guvernare? ma ingrozesc! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:32)

      tiana [utilizator]

      Dupa ce pe d-nul Oprea il propui, si-l votezi ca ministru in partid, dupa ce-l votezi in parlament, dupa ce ca n-a fost si nu este un non-name acum il excluzi din partid? Cata violenta... sau turbare... pe bune, astia din PSD sunt ca Hamas... doamne, sunt la guvernare...
      • +2 (2 voturi)    
        DOMNUL Oprea? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:19)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui tiana

        nu e cam mult spus?
    • +1 (1 vot)    
      Precizare (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:36)

      hotnewsfil [utilizator]

      Textul pe care l-am intitulat "Primenirea radicala a clasei politice" , prezentat mai sus, se vrea o satira la adresa unor ziaristi.
      • +2 (2 voturi)    
        vai,multumesc pt luminare! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:20)

        CTP [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

        credeam ca textul tau inodor, incolor, insipid si jalnic de portocaliu se dorea o satira la adresa lui Basescu! acuma e bine, stiu la cine te refereai!