Discutia de luni - HotNews.ro-RFI

VIDEO AUDIO Sorin Oprescu: Mi s-ar parea o lasitate sa-mi iau macferlanul si valiza si sa plec la Cotroceni

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2008, 19:00 Actualitate | Politic


Sorin Oprescu in redactia HotNews.ro
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Primarul general al municipiului Bucuresti, Sorin Oprescu, a declarat in emisiunea "Discutia de luni", ca nu intentioneaza sa candideze pentru Presedintie. El a precizat ca isi mai doreste inca doua mandate in fruntea Capitalei si ca, in ciuda presiunilor facute de prieteni si de oameni de afaceri, nu se va lansa in 2009 in cursa pentru Palatul Cotroceni. In cadrul aceleiasi emisiuni, realizata de HotNews.ro si RFI si moderata de Dan Tapalaga, Oprescu a mai dat detalii despre proiectul autostrazii suspendate si despre cum afecteaza criza economica proiectele Primariei in 2009.
  • Vezi, la finalul articolului, cateva inregistrari video din timpul emisiunii
Asculta emisiunea "Discutia de luni"


  • Emisiunea Discutia de luni este difuzata in fiecare luni, la ora 19:00, pe frecventele RFI si pe HotNews.ro.

Radio France International emite pe frecvente proprii in Bucuresti (93.5 FM), Iasi (97.9 FM), Cluj (91.7 FM), Craiova (94 FM) si Chisinau (107.3 FM). O parte din programe sunt retransmise si in 53 de orase din tara, pe frecventele radiourilor locale partenere.

Inainte de inregistrarea emisiunii, Sorin Oprescu a discutat cu cititorii HotNews.ro

Fragmente din discutia online
  • Am promis ca stau 12 ani la Primarie, daca o sa ma vreti voi, asa ca...
  • A inceput sterilizarea cainilor comunitari (am continuat-o) dar responsabilizarea celor care ii vor inapoi la bloc, chiar si prin formularea de asumare a raspunderii, nu functioneaza.
  • Pasajul Lujerului intra in reparatie in luna februarie, in reabilitare.
  • Cred ca intram intr-o stare de stupoare politica, care imi este frica ca va genera neintelegeri.
  • In prezent sunt 100 de politisti detasati din teritoriu, la care s-au adaugat 60 de politisti comunitari
  • (Autostrada suspendata din Bucuresti este, n.r.) pe hartie. Este desenata, este terminat calculul de prefezabilitate. Am inceput proiectarea ei.
  • Proiectul (benzilor speciale pentru RATB) incepe pe marile bulevarde si pe linia tramvaiului 21.
  • Am gasit in Primarie aproape 200 de PUZ-uri, semnate si trecute de Comisia Tehnica inca de pe vremea d-lui arh sef Bold. Cu observatiile necesare, am obligatia legala de a le prezenta CGMB.
  • Spitalele vor fi monitorizate de servicii specializate, pe care acum le construiesc in Primarie.
  • Pistele de biciclete nu pot functiona atat timp cat marlanii isi aseaza masinile transversal pe ele.
Click aici pentru a vedea discutia integrala cu cititorii HotNews.ro

Oprescu despre candidatura la Presedintie



Despre autostrada suspendata: primul modul va fi construit in zona Podul Constanta




Cum afecteaza criza economica proiectele Primariei: incasarile pe ultimele trei luni au scazut cu 18%







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3834 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    vai domnu Pacalici, vrei sa fii "rugat" ? (Luni, 15 decembrie 2008, 16:42)

    Pacalici Oprescu ci pacalitzii de serviciu [anonim]

    Ei bine, eu n-o sa te rog, dar o sa te roage PATRICIU si tu sa sa spui da ! :)
    N-am nicio indoiala.
    • -4 (10 voturi)    
      Ti-e cam frica de doctor, nu? (Luni, 15 decembrie 2008, 17:02)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Pacalici Oprescu ci pacalitzii de serviciu

      Uite eu il ROG!
      M-am saturat de mecla bahica a lui Basescu!
    • +1 (5 voturi)    
      Eu il rog (Luni, 15 decembrie 2008, 18:22)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui Pacalici Oprescu ci pacalitzii de serviciu

      ll rog sa nu candideze!

      Lui ii sta bine de candidat perpetuu la orice, candidat la primarie, candidat la presedinte, candidat la functia de presdinte PSD pe Bucuresti etc.

      Dar ajuns in functie, el nu se ocupa de ea. El inca se mai crede candidat.Au fost puse peste 300 de intrebari, mai toate la obiect.A raspuns la 34 dintre ele:
      -11 dintre aceste intrebari nu aveau legatura cu fisa postului, ci de obsesiile sale politic-narcisiste.La aceste intrebari a raspuns. Nu erau multe astfel de intrebari, dar faptul ca a tinut mortis sa raspunda la aceste intrebari imi dovedeste ca are o problema mare, derivata a epocii ceausiste: cultul personalitatii. Ma opresc aici !

      Sper ca oamenii vor avea priceperea sa nu faca greseala sa avanseze pe scara sociala un asemenea caracter.

      -din restul de 23, doar 4-5 intrebari au primit raspunsuri satisfacatoare.

      Deci, te rog, stai la bine,stai la primarie, dovedeste-ti incapacitatea si nu candida la presedintie!
    • 0 (0 voturi)    
      nu se vrea "rugat" (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:51)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Pacalici Oprescu ci pacalitzii de serviciu

      deocamdata arunca sageti in directia lui Boc. La anu' o sa uite "elegant" ce a zis acum. Cum a uitat si ce mai injura la summitul NATO cu blocarea circulatiei si acum a blocat-o chiar el complet inutil - erau numeroase locuri unde se putea face tarabaria de Carciun, inclusiv pe largile si dublele trotuare ale bulevardului blocat. Dar "asa-i in tenis" ...
  • +8 (10 voturi)    
    da, da (Luni, 15 decembrie 2008, 16:43)

    cristi [anonim]

    numai ca in 2009 noua pentru binele tarii vei face totusi acest sacrificiu, chiar daca tu nu iti doresti deloc sa candidezi. imi vine sa vars o lacrima de cat de mult te sacrifici pentru romani. si marmota invelea ciocolata ....
    • -4 (6 voturi)    
      Base e pe tobogan (ala de la tomberon) (Luni, 15 decembrie 2008, 17:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Asa cum PDL-ul s-a sacrificat si a facut alianta cu PSD-ul?
      Hai lasa-ma, Oprescu are tot dreptul sa se razgandeasca!
      Eu sper sa se razgandeasca si sa scapam de mariner.
  • +4 (6 voturi)    
    Mda (Luni, 15 decembrie 2008, 16:46)

    Dan [anonim]

    Mai nea' Smecherescu, mai intai fa ceva pentru rahatul asta de oras si dupa aia mai vb...
  • 0 (2 voturi)    
    Eu nu stiam ce este... (Luni, 15 decembrie 2008, 16:46)

    ipse [anonim]

    MACFERL'AN, macferlane, s.n. Pardesiu bărbătesc (larg si) fără mâneci, cu două deschizături pentru braţe, peste care cade o pelerină scurtă. - Din fr. macfarlane.
    • +3 (5 voturi)    
      macferlan (Luni, 15 decembrie 2008, 17:29)

      etimologul [anonim] i-a raspuns lui ipse

      Cuvantul sta la baza derivatie-MARLAN=progenitura comunista care imbraca macferlane de diverse culori.
  • +1 (3 voturi)    
    Decent. (Luni, 15 decembrie 2008, 16:46)

    AlinNeculai [utilizator]

    Daca nu obtine niste rezultate si este lasat sa urce pe "scara sociala" considerandu-se ca este axiomatic priceput, s-ar putea ajunge la acelasi rezultat ca acum. La fel a facut si domnul Basescu, a fost primar, nu a dovedit nimic (in afara de faptul ca isi poate oferi case), si valul popular l-a propulsat la Cotroceni. Acolo a dovedit ca nu este in stare sa-si nominalizeze un premier, dar a avut scuza ca nu a avut sustinerea Parlamentului. Acum, dupa ce in sfarsit, a obtinut cu compromisuri majoritatea, si urma sa execute o conducere fara cusur, snur, asa cum se astepta de la el, iaca observam ca mai mult decat manevre, scheme, hahaituri "tonice", nu este in stare.
    Asa ca, de preferat pentru Domnul Oprescu este sa demonstreze ca este capabil de functia de Presedinte si apoi abia sa candideze.
  • +1 (1 vot)    
    escu... (Luni, 15 decembrie 2008, 17:09)

    neamih [anonim]

    ...este si titlul unei piese de teatru... si este si terminatia numelor ultimilor presedinti ai Romaniei si posibil a viitorului presedinte...
  • +1 (3 voturi)    
    pe mine ma doare capul (Luni, 15 decembrie 2008, 17:39)

    eugen [anonim]

    pe mine ma doare capul cand vad acest om care este de cateva luni bune primir general se vede la cotroceni.
    ce ai facut stimabile domn din tot ce ai promis?
    ai facut niste casute in centru pe o gramada bani care le intra alor tai in buzunare?CE AI FACUT PT POPULATIE???????????
    recunosc cu mana pe inima ca si eu am injurat la Videanu frate cu bordurile lui de ma durea gura.
    Dar stiti care este culmea?In urma aluia a ramas ceva,in urma astuia va ramane praful!
    Este atat de gospodar pe cat este de frumos!
    A promis ca face centura suspendata dar dupa ce a iesit primar a amanat faza cu 2 ani...........nu mai mult!In schimb a avut grija sa paralizeze centrul bucurestiului cu prostiile lui din cap.
    Domne daca facea casutele alea in centrul vechi?sau in cismigiu?sau intr-ul alt loc decat acolo unde ne mancam sufletul zilnic se supara cineva?
    NUUUUUUUUUUUU
    Dar nu mai era in prin plan acest prefacut.
    Ajunge el presedinte...........HA HA HA HA HA
  • +2 (2 voturi)    
    lasa-ne (Luni, 15 decembrie 2008, 17:56)

    amidona [anonim]

    gargaragiu' asta o sa se ingroape in ridicol atat de tare incat o sa se mire si admiratorii lui.
  • 0 (0 voturi)    
    cine rade la urma ? (Luni, 15 decembrie 2008, 18:11)

    singlespeed78 [utilizator]

    Era cat pe ce sa ajunga Videanu Prim-Ministru . Si inca nu e tarziu . Oprescu presedinte ? Cine stie ? Daca cineva vrea sa ajunga Oprescu presedinte va ajunge stati linistiti . E el Boc sef de guvern ?Este . Crezi ca poate ? Crezi ca cel putin A VRUT ? NU . Dar a vrut cineva . In tara asta conteaza sa vrea cine trebuie ca apoi totul e ca si facut :)
  • +2 (4 voturi)    
    Puteti pleca oriunde (Luni, 15 decembrie 2008, 18:20)

    Nano78 [utilizator]

    Ce ati facut Dle. Oprescu in cele 6, 7 luni care s-au scurs de cand ati fost ales primar? Nimic? Macar Videanu traia bine din borduri, dar macar facea ceva. Dvs. cu ce va ocupati?
  • -1 (3 voturi)    
    Vai de noi (Luni, 15 decembrie 2008, 19:27)

    Mihai [anonim]

    Nici nu stiu ce ma inspaimanta mai mult. Gandul ca ai putea fi presedinte sau ala ca bucurestenii sunt atat de idioti incat sa te tina primar 12 ani. Eu inca mai sper ca o sa te plictisesti si o sa ne lasi in pace ca nu le ai deloc cu primaria nea Oprescule...sau cu bunul simt...sau cu competenta.
    • -1 (1 vot)    
      ma... (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      videanu ce a facut?
      lis?
      etc...
      el oricum a inceput mai bine ca ceilalti...

      macar oprescu mai stie si altceva decat tribord si babord...

      oricum eu cred ca o sa fie om de cuvant si nu o sa vrea presedentia
  • 0 (2 voturi)    
    dom doctor! (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:03)

    morovanel [anonim]

    Bravo domnule doctor, se vede ca nu esti din acelasi material ca MITREA, CIORBEA, BASESEU...etc.
    Felicitari.
  • +1 (1 vot)    
    n-ai ncic o sansa (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:59)

    Adriana Marinescu [anonim]

    domnule Oprescu. Comporta-te in continuare ca pana acum si la urmatoarele alegeri administrative zbori din primarie cu viteza sunetului. Bucurestenii s-au cam lamurit de ce nu sunteti in stare sa faceti - un vesnic perdant. Asa ca 12 ani la Primarie nu prea cred.
  • +2 (2 voturi)    
    Gargara marca Pinocchio (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:59)

    teose [utilizator]

    Si Emil Boc a declarat in iulie ca i se pare "un act iresponsabil sa paraseasca primaria Clujului, in favoarea unui post in administratia centrala". Iar, la vremea aceea, Oprescu nu apucase sa declare public "de maine, s-a terminat cu manglitorii de la Dalli", iar "manglitorii sa isi vada de treaba nestingheriti si azi. Nici aberanta autostrada de pe malul Dambovitei nu fusese data inca uitarii, iar despre Pasajul Universitatii (neterminat inca), Oprescu apucase abia in august sa spuna "la 1 octombrie va fi dat in folosinta, cu scari, cu lifturi, cu tot", stiind ca, la mijloc de decembrie, se va lucra inca la finisaje. Reinaugurarea electorala a transportului dintre Bucuresti si ilfov a fost facuta la brat cu premierul Tariceanu care declara, cu 7 zile inaintea alegerilor, "Nu voi accepta ca fiecare ilfovean care trebuie să ajungă în Bucureşti să plătească până la 120.000 de lei în fiecare zi pe biletele de maxi-taxi. Nu voi accepta ca interesele de afaceri ale unor politicieni locali să îi afecteze pe ilfoveni."... Ne afecteaza insa pe toti, pentru ca transportul RATB a fost inchis de Oprescu, dupa numai 10 zile de la reinaugurare, iar banii negri proveniti din transportul evazionist pe maxi-taxi alimenteaza la greu o campanie electorala. A cui campanie? A mea? a bucurestenilor?... Cin' sa fie?
  • +2 (2 voturi)    
    Naspa (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:10)

    sabertooth [utilizator]

    Va vine sa credeti ca am ajuns sa-l regretam pe Videanu?

    Aferim dom Oprescu. Buna treaba mai faceti. Poate cand va dati seama ca s-a terminat campania electorala mai bagati energie si la motor nu numai la claxon.

    Acum noi il criticam pe Oprescu, insa nu realizam un lucru: Catavencu am votat, Catavencu avem.

    Hai noroc si nu uitati: asa cum s-a votat pentru parlament asa sa votam si pentru presedinte. (33% PSD).
  • -1 (1 vot)    
    om vedea... (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    eu cred ca va ramane la primarie
    pana acum a spus ca nu se intoarce in psd si asa a facut, ceea ce este de admirat...
    • +2 (2 voturi)    
      va ramane la primarie daca vrem noi! (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:01)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Nu daca vrea el ... sa recapitulam "victoriile" opresciene: cu canii nu e el de vina ci locuitorii de la bloc, cu bicicletele nu el, ci marlanii care parcheaza pe ele ... cu parcarile, l-a alungat pe Cocos, da' ceva in loc care sa mai rezolve problema asta arzatoare nu ... cu autostrada suspendata cica e desenata pe hartie si a inceput proiectarea ei ... cine el, personal? intr-o primarie, cu banutii nostri, toate etapele astea presupun licitatii etc. daca dadea date despre ele, ca s-au organizat, cine a castigat, care sunt termenele, il si credeam. penibil! culmea e ca va da rasol cu ceva peste 4 ani, chiar inainte de alegeri, si lumea o sa-l voteze ... si mai tare, rasolul se va face de catre firmele potrivite, care sa finanteze chiar campania electorala. deci o sa luam teapa de mai multe ori in acelasi timp
    • 0 (0 voturi)    
      Cand o va cumpara... (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:31)

      teose [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... poate sa stea cat vrea in Primarie, dar numai cand va fi a lui. Altfel, trebuie sa vrem si noi. Dupa cum a inceput mandatul, presimt ca nu va sta macar 12 luni, daramite 12 ani, cum ne ameninta. Se incumeta cineva la un pariu? Cel cu care am pariat ca Stolojan nu va prinde 1 februarie la Guvern, refuza acum sa imi plateasca, spunand ca "era doar desemnat, nu si validat". Pare-se ca are dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    nu imi vine sa cred (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:31)

    alex [anonim]

    ca il regretati pe videanu, ala a facut milioane pe spinearea si nervii nostrii cu bordurile lui, am vazut si cate 3 randuri de borduri puse una peste alta inutil in acelasi loc, si voi il regretati??? Videanu numai vorbea si nu facea absolut nimic, in afara de borduri ce a mai facut???????? va zic io nimic, a facut niste lucrari de rahat pe care a luat spaga maxima si atat, io nu zic ca Oprescu e mai rasarit, cel putin pana acum nu a demonstrat asta, dar nici nu il regret pe Videanu. Ca sa il regreti pe videanu e ca si cum ai zice ca il regreti pe ceausescu, asa ca las-o frate ca macane cu videanu!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pai a mai facut cate ceva (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:03)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

      pe langa borduri. de exemplu Piata Sfanta Vineri. Si se mai gasesc si altele asemenea.
    • +1 (1 vot)    
      Stalpiada (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:40)

      teose [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Esti neinformat, prietene. Borduriada lui Videanu a fost nimica toata pe langa stalpiada inceputa de Oprescu. Stai oare in munti de nu vezi stalpii din duraluminiu importati din Germania, care au inceput sa inlocuiasca omologii din beton, rocada promisa si aplicata de edilul chirurg, urmand a fi gatata pana in 2010? Ia si socoteste, daca ti se pare ca teleolteanul Videanu "a cheltuit milioane" si iti va da cu eroare; numai reamenajarea(?) Pasajului Universitatii, facuta cu gresia scoasa in urma cu doua luni, a inghitit 6 milioane de euro.
  • +1 (1 vot)    
    medicul si birocratia (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:46)

    Stapanu [utilizator]

    nevlecul asta a descoperit si el roata / "e greu, dom-le, multe proceduri legale, multa hartogaraie, putine fonduri"
    cand il urmaresti in interviuri ai senzatia ca ai dat de emisiuni de umor pentru persoane cu dizabilitati
  • 0 (0 voturi)    
    Lasitate (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:17)

    Catalin [anonim]

    Mie mi s-ar parea o lasitate ca dupa 2-3 ani autostrada sa fie tot pe hartie;Basescu a fost primar 4 ani si abia apoi a plecat;
    batzi aluzii degeaba; mai bine ai face treaba unde esti si nu mai visa la stanga moderna sau alte bazaconii
  • +2 (2 voturi)    
    Oprescu si legea in vigoare (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:18)

    someone [anonim]

    pe site-ul primariei a aparut acum cateva zile un anunt de angajare....nimic special..... doar ca jumatate din bibliografia de concurs nu mai este in vigoare....asadar domnul oprescu are o echipa care cunoaste legile abrograte....