Ion Iliescu, deranjat de un alegator care scanda "Stima noastra si mandria, Adrian din Romania": Asa ceva se striga pentru Ceausescu 

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2008, 19:17 Actualitate | Politic


Ion Iliescu
Foto: AGERPRES
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, i-a propus joi unui alegator care participa la mitingul electoral in Mizil sa nu mai scandeze lozinca "Stima noastra si mandria, Adrian din Romania", intrucat aduce aminte de formule desuete si l-a rugat sa pastreze un spirit democratic in cadrul manifestarii.

Ion Iliescu a participat joi, la Mizil, la un miting electoral unde l-a sustinut, in fata catorva sute de alegatori, pe candidatul PSD pentru Camera Deputatilor, Adrian Nastase.

In timpul discursurilor sustinute la Mizil, un alegator care detinea si o porta-voce a scandat in mod repetat: "Stima noastra si mandria, Adrian din Romania", relateaza Mediafax.

In timpul discursului sau, Ion Iliescu a sesizat aceasta scandare si a intervenit, oprindu-se din discurs. "Va propun sa renuntam la aceasta formula care aduce aminte de altele. Se striga pentru Ceausescu asa ceva. Sa pastram un spirit democratic in raporturile dintre noi", a facut apel Iliescu.

Alegatorul vizat s-a conformat solicitarii presedintelui de onoare al PSD si nu a mai scandat pe parcursul mitingului aceasta lozinca.



















3247 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    hahaha (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:26)

    cristi [anonim]

    am crezut ca ala facea misto, dar de fapt era de-al lor :)
    • +10 (10 voturi)    
      Da... (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:56)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, când îi aud pe alte Iliescu/Năstase/Geoană cum vorbesc, asta îmi vine să fac: să bat sacadat din palme şi să strig ironic „Stima noastră şi mândria”.

      Ăla fie era şi el ironic, fie era un aplaudac profesionist cu ştate vechi şi experienţă >20 de ani.
      • +6 (6 voturi)    
        nini-nici (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:58)

        nini-nici [anonim] i-a raspuns lui aqualung

        Nu era nini aplaudac, nici ironic.
        Era ... platit!
      • +1 (1 vot)    
        . (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:47)

        Anathema [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Zambetul lui Iliescu l-a inspirat. Eu cred ca nici nu si-a dat seama ce spune, nu a fost ironic in mod intentionat, probabil a vrut doar sa ii genereze oarece placeri nostalgice tatucului politruc.
    • +8 (8 voturi)    
      hahaaa (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:11)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui cristi

      pai in loc sa se simta flatat bunicuta isi pune la punct nepoteii care il omagiaza :))

      Omagiu conducatorului iubit tovarase iliescu si bine ne-ai plecat ...ai face un gest frumos sa emigrezi in mama rusia!!
  • +6 (6 voturi)    
    sa-i aduca cineva o oglinda... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:18)

    Handrews [utilizator]

    ...sa se vada si el cum arata cind tine discursuri.. are exact gesturile lu' nea' nicu
    • +3 (3 voturi)    
      ehee (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:47)

      opinia [anonim] i-a raspuns lui Handrews

      De fapt este vorba de scoala stalinista de agitatori. Adica la scoala de partid. Asa invatau prolecultisii sa mobilizeze masele. Cu atat mai mult cine mergea la Moscova invata de toate. Si Iliescu a trecut pe acolo. Toate gesturile si gandirea lui sunt pe calapodul invatat la Moscova. Si a mers foarte bine pana acum putini ani.
      Dar, Iliescu este si va fi cel ai remarcabil om politic roman al ultimelor 2 decenii.
      • +1 (1 vot)    
        Da. (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:52)

        Anathema [utilizator] i-a raspuns lui opinia

        Da, a fost "remarcabil" bazandu-se pe "neremarcabilitatea" simtului politic al romanilor. E usor sa fii chior in tara orbilor...
  • +3 (5 voturi)    
    te deranjeaza, tovarashe? (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:34)

    Space Mutiny [anonim]

    ... ca inca nu am uitat cine esti? Cit "bine" ai facut tarii asteia?

    Mi-e mi-ar fi rusine sa mai apar in public in locul vostru.
    • +3 (3 voturi)    
      Rusine ? (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:35)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Space Mutiny

      Notiune necunoscuta !
  • +3 (3 voturi)    
    Ne-am saturat de tine!!!!!!!!! (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:35)

    jacopo [anonim]

    Acest biet alegator (turmentat sau nu) a scandat ce a crezut ca e bine tocmai in virtutea "spiritului democratic". Pentru Iliescu insa, "spiritul" asta e o camasa larga, ce poate insemna orice (in general, doar ceea ce se potriveste intereselor sale de moment). In acelasi registru intra: "consens", "larga respiratie democratica", "uniune" , dar sa nu uitam de antologicul "meandrele concretului", sintagma cu care a cucerit 50% din electoratul rural (indeobste partea femeiasca). Pe de alta parte, in cazul de fata "gura pacatosului adevar graieste", prietenii stiu de ce!
  • +4 (6 voturi)    
    "Mai animalule !" (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:48)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Bine ca nu i-a zis: "Mai animalule, compoarta-te civilizat, daca nu vrei sa chem minerii !"
  • +3 (5 voturi)    
    "Cind soarele rasare (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:51)

    Aron Deleanu [anonim]

    Iliescu apare" la......Mizil.Sau "Va fi Nastase pentru noi....Iliescu doi".
  • +3 (3 voturi)    
    bolsevicii (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:51)

    Tanti [anonim]

    Bolsevicii dau tare. N-au servici, n-au treaba, stau la mitinguri. Parca am fi in 47.Care dracu le da atatia bani sa umble zdranga prin tara pe banii nostri. Ca pana la urma tot de la noi or sa fure cu varf si indesat ca sa-si recupereze cheltuielile pentru trantorii care se vantura pe la mitinguri, nesatui de putere. Cine- intretine pe alde Geoala prostanacul, Ilici bolsevicul, Tamara Nastase !? De ne-ar duce o data capul sa-i schimbam pe ticalosii din mafia oligarhica. Slava Domnului ca avem si alte variante.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce vremuri frumoase, inca aveam sperante (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:56)

    Paul [anonim]

    Pentru cei care isi aduc aminte ....
    Mitingul din 1990 al actualului bunicut PSD ...
    "Iliescu apare, soarele rasare"
    Era la mitingul FSN dinainte de alegerile din 20 Mai 1990, dupa o ploaie de dupa-amiaza.
    Eu eram in opozitie :)), marsaluiam pe strazi cu poza lui Ratiu.
    Parca a fost ieri.
    DOAR CA AM IMBATRANIT DE ATUNCI, IAR EI AU DUS TARA IN CACAT.
    IN HAZNA SA-SI GASEASCA SFARSITUL.
  • +5 (7 voturi)    
    de ce sa ingradeasca libera exprimare??? (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:58)

    florin bogdan [anonim]

    cred ca omul s-a simtit la fel ca in trecut... adica: la vremuri noi, tot NOI!!!
    PS: eu cu cine votez?
  • -11 (11 voturi)    
    Domnul Iiescu (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:05)

    Marcela Boran [anonim]

    Domnul Iliescu este un om bun, am cunostinte care il stiu personal, iar daca ar mai fi fost la carma tarii asteaia,nu s-ar fi intamplat astazi ce se intampla in politica romana. Cum puteti sa denigrati asa un om valoros, serios si cinstit ? Au ajuns sa-l injure toti golanii...chiar asa
    • +5 (5 voturi)    
      tovarase (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:29)

      ilici! [anonim] i-a raspuns lui Marcela Boran

      esti nostalgic tovarase! treci la coada pt portocalele de craciun..sau matale erai d-aia de li se umplea portbagajul
    • +7 (7 voturi)    
      bunul (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:17)

      Loti [anonim] i-a raspuns lui Marcela Boran

      Bolsevicul Ilici a fost bun pentru nomenclaturistii si securistii sai diabolici de si-au facut averi ce nu le mai poti cuprinde in timp ce tara sta cu salariul la urma Europei. Pacat de timpul in care puteam sa ajungem pe praguri mult mai inalte daca eram mai destepti si nu ne tinea pe loc Satana.
    • +4 (4 voturi)    
      Vot (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:58)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Marcela Boran

      Daca n-ai fi uitat a fost la cirma tarii 10 ani ! Sa nu uiti sa-l votezi iarasi !
    • +2 (2 voturi)    
      doamna marcela (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:22)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui Marcela Boran

      Ai cunostiinte proaste. Ar trebui daca ne dau astia la Haga Insula Serpilor sa va trimitem pe tine si pe cunostiintele tale acolo impreuna cu carmuitorul vostru.
    • 0 (0 voturi)    
      cata ironie (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:30)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Marcela Boran

      De ce ii dati minusuri? Omul incerca sa spuna ceva dar pe dos :P
      • 0 (0 voturi)    
        te-ai prin (Vineri, 28 noiembrie 2008, 21:57)

        Marcela Boran [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        bravo frate, respect, esti singurul care s-a prins, dupa comentul tau n-au mai venit si altele, semn ca ai pus lumea in dubiu dedeiule....
  • +4 (4 voturi)    
    Ma apuca greata (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:20)

    Lucianmotzul [anonim]

    cind vad cine ne-a condus si vrea sa mai conduca ,la mizil la tigani vostri ca acolo reusiti cu un mic si un litru de ulei,MAI NEMERNICILOR SI HOTILOR,DISTRUGATORI DE NEAM SI TARA. TU NU MAI SPUNE LA NIME CE SA STRIGE PT CA SINTEM UN POPOR LIBER ,TU AI OMORIT OAMENI MA ILIESCULE, SUSTINEL PE BOMBONEL.
  • +3 (3 voturi)    
    He he (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:13)

    Marcel [anonim]

    Dar cand era seful la conducerea Uniunii Tineretului Comunist in 1968, cei forta pe tineri sa strige? Nu stie batranul varcolac ca romanii nu ar fi strigat ode comunistilor daca nu erau fortati de smecheri ca el? Cand si-a cierut iertare ca ideologia pe care el a predicat-o a fost bagata fortat romanilor? Dar toate rautatile pe care le-a facut comunismul? confiscarea caselor la romanii bogati, pamanturile la toti taranii, vitele, carutele. Toata industria, zeci de mii de ateliere ale micilor inteprinzatori, ba chiar si autoturismele au fost confiscate. Sute de mii de obiecte de valoare au fost distruse din casele nationalizate, unde sunt bibliotecile a zeci de mii de boieri si burghezi? Prin anii 50 tatal meu a fost la o casa de cultura pt. tinerii comunisti, de fapt muncitorii veneau acolo doar ca sa joace table, acolo a vazut un pian de valoare mare, cate un muncitor necalificat ii mai lovea haotic clapele, spunea ca avea sunete dulci, tatal meu a acordat multe piane.
  • +4 (4 voturi)    
    Cacaia stima, stimabile!? (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:19)

    robert [anonim]

    Scandatorul sunt convins ca era sincer. Sincer, dar prost, asa cum sunt toti cei care ingaduie ciuma rosie. Oameni fara istorie si viitor...
  • +3 (3 voturi)    
    Caseta (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:21)

    Ion [anonim]

    Au uitat aplaudacii sa schimbe caseta. Imnul conducatorului iubit de toata suflarea romaneasca care vota tovarashul de frunte cu 99.98%. Ce vremuri tovarashi, ce vremuri ...
  • +3 (3 voturi)    
    ILICI (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:46)

    newyorkezul [utilizator]

    Ti-e si acum ciuda ca nu te aplaudau si nu scandau numele tau, tovarase....TU AI FACUT MAI MULT RAU DECAT A FACUT CEAUSESCU.
  • +1 (1 vot)    
    chiar se striga asa? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 0:36)

    Marius [anonim]

    Eu nu prea cred.
    "Stima noastra si mandria, Adrian din Romania"nu are loc in epoca comunista pt ca atunci nu promvam pe nimeni afara.

    Anyway hai so luam asa .Credeti ca versul "Stima noastra si mandria, Adrian din Romania" se potriveste mai bine scandarilor din epoca comunista sa se potriveste in ORICE VERS DIN ORICE MANEA din ziua de azi

    Bunicuta stie ca mai bine acuza comunismul decat sa lase sa se stie ca la mitingul lui au fost de fapt scandari maneliste.
  • +1 (1 vot)    
    iliescu pace (Vineri, 28 noiembrie 2008, 8:41)

    gogu [anonim]

    Iliescu pace, Iliescu Romania!
  • +1 (1 vot)    
    :o)) (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:04)

    mizdrache [anonim]

    la asa alegatori ( sustinatori ) asa aleshi :o)))
    ma gandesc serios sa nu mai pun pampersul fetitzei mele plin de rahat in cosul de gunoi de linga sediul PSD - sa nu le poarte naibi noroc .... intentia mea era totusi de buna credinta - poate le miroase si lor la nas ceva placut ....
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Iliescu ii e rusine,dar tot cu ei ramane ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:13)

    martin [anonim]

    El e sarac si cinstit. Ei sunt hoti ,poltroni ,indecenti.
    Lui ii e rusine si ii mustra, dar tot cu ei ramane.
    Nastase si ai lui asa sunt si nu mint.
    Deci, cel ce minte,se numeste Iliescu !
    • 0 (0 voturi)    
      saracul (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:07)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui martin

      Bolsevicul Ilici are pensie dupa vreo 3 mandate de parlamentar, dupa presedentie si salariu de parlamentar cu toate bonusurile pe care le iau mafiotii. Castiga cel putin 5000 euro pe luna pe mai nimic. Asa ca de unde sarac!? Cat de cinste ce sa mai vorbim ca sub pulpana lui s-au clocit oligarhii nostri mafioti care si-au umplut desagii pe spinarea lefurilor noastre cele mai mici din UE. Iar el nu le-a zis nici pas. N-a vazut, n-a auzit banditul. S-a mai cotarlit si cu Felix Voiculescu, doua scafarlii diabolice, sa-l darame pe Basescu ca ii calca pe bombeuri de mafioti ce sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    Tov Adrian + Tov Ilici, stima (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:31)

    sile [anonim]

    I-ote cine vrea sa conduca tara inca 4 ani: stima noastra si mandria, Adrian din Rrromania. Si daca stam acasa, pe astia o sa ii avem. O sa strigam cand ni se va cere..
  • 0 (0 voturi)