Barna îl acuză pe Cioloș că ar bate din nou palma cu Cîțu. „Singura noastră armă în faţa acestei distrugeri intenţionate şi iresponsabile este prezenţa masivă la vot”

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2021, 16:59 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
​​În plină desfășurare a votului pentru turul doi, Dan Barna transmite un mesaj intern dur la adresa lui Dacian Cioloș pe care îl acuză că vorbește deja despre o împăcare cu premierul Florin Cîțu.

„Am încredere că spiritul USR-PLUS va merge mai departe puternic şi consecvent pe direcţia pe care împreună am construit-o şi o susţinem. Şi nu spre o potenţială împăciuire despre care am auzit ieri dimineaţă de la Dacian, cu un premier incapabil să conducă o coaliţie, premier care a agresat şi umilit USR-PLUS”, se arată în mesajul lui Dan Barna, citat de news.ro.

În scrisoarea deschisă adresată membrilor USR-PLUS, co-preşedintele Dan Barna le solicită acestora „mobilizare şi responsabilitate”, arătând că „nimeni nu are dreptul să blocheze dreptul la vot al membrilor USR-PLUS”.

În document, Barna îl atacă pe Dacian Cioloş, al cărui nume nu-l foloseşte în mod direct şi la care se referă folosind sintagme precum „contracandidatul nostru” sau „copreşedintele de până acum”.

„Sunt nevoit să observ cum un proces electoral organizat îndelung, pe baze bipartizane şi proceduri consensual şi unanim agreate ajunge să fie terfelit din calcule electorale. Da, procesul de unificare a bazelor de date, organizat de o Comisie tehnică cu membri egali din USR şi din PLUS, a înregistrat inerent erori. Copreşedintele de până acum se comportă ca şi cum nu a fost deloc implicat - nici la comisia paritară, nici la procedurile adoptate în unanimitate. Ca şi cum, ironic, nu a fost acolo”, scrie Barna, adresându-se colegilor săi.

Precizând că el îi apreciază pe toţi membrii partidului, indiferent de formaţiunea din care aceştia provin, Barna reclamă că în campania internă pentru alegerile din USR PLUS se folosesc metode pe care nu şi le „imagina într-un partid decent: înregistrări pe ascuns, scurse trunchiat în presă, vânătoare de vrăjitoare şi perdele de fum” aruncate în ochii membrilor USR PLUS.

„Văd cum, în loc să urmeze procedura agreată unanim de Biroul Naţional, o parte din Comisia Electorală devine o „comisie de comisari inchizitori”, intră cu picioarele în familia unuia dintre noi şi inventează un mort, care chipurile ar fi votat la alegeri. Cazul ajunge rapid în presă, atent manipulat. Cum se simte oare acel om - repet, membru USR PLUS, coleg de-al nostru - când se vede acuzat pe grupuri şi în presă în mod samavolnic precum în securismele anilor 50`? Acuzat de faptul că îl cheamă la fel ca pe tatăl său, care a încetat din viaţă în urmă cu un an. Dumnezeu să-l ierte. S-a gândit vreo clipă echipa contracandidatului la ce înseamnă asta pentru USRPLUS atunci când au decis perfect asumaţi să arunce în spaţiul public această manipulare calomnioasă? Mi-e greu să cred. Singura noastră armă în faţa acestei distrugeri intenţionate şi iresponsabile este prezenţa masivă la vot. În primul tur am fost mândru şi v-am lăudat pentru participarea a peste 73% dintre voi la vot. E nevoie de un efort şi mai mare”, se mai arată în scrisoarea ui Dan Barna.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11573 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    Tacticile astea sunt in fiecare partid (Luni, 27 septembrie 2021, 17:08)

    Milka Man [utilizator]

    Si nu doar in Romania. In tarile cu traditie politica, bataliile si santajele interne sunt facute mai cu stil. In Romania, viata politica a renascut dupa 1990, asa ca toti se comporta agresiv si primitiv. Mai mult, absolut toate partidele accepta membri de absolut oriunde, fara a face vreo verificare pentru ca doar cantitatea conteaza, calitatea e irelevanta. Din intamplare am aflat numele unor indivizi "bine vazuti" in filialele USR din Timis, Cluj si Bucuresti, oameni pe care ii stiu de mai mult timp si stiu prea bine cat de duplicitari sunt, atat profesional, cat mai ales la nivel personal. Poate in cateva sute de ani, politica romaneasca se va mai cizela, dar deocamdata e la nivel de epoca de piatra....
    • -4 (18 voturi)    
      prezenta (Luni, 27 septembrie 2021, 17:26)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      ce prezenta masiva la vot Dl Barna... ce anume visati dvs? In tara asta nu a existat prezenta "masiva" la vot timp de 30 de ani, deci daca pe asta va bazati strategia e trist, foarte trist.
    • +4 (8 voturi)    
      Barna - looserul etern (Luni, 27 septembrie 2021, 17:38)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Barna este acelasi looser care a fost mereu.

      Este votat doar de dubiosii pe care i-a adus in partid, oameni care nu au nicio legatura cu spiritul si cultura USR.

      Este disperat pentru ca daca pierde acum devine irelevant pentru ca nu este bun de nimic, nu are cu ce sa ajute partidul.

      Tot ce a facut el a fost sa pateze USR-ul cu gainiariile lui cu fonduri europene si sa piarda in fata lui Dancila.
      • +3 (5 voturi)    
        >>>>>>>> (Luni, 27 septembrie 2021, 20:21)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Spiritul si cultura USR? ))))))))
      • +1 (7 voturi)    
        In N Dan am mai multa incredere decat in Barna si (Luni, 27 septembrie 2021, 21:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Ciolos la un loc. Din pacate . . .
    • +6 (10 voturi)    
      Agresivitatea imposturii narcisice... (Luni, 27 septembrie 2021, 17:40)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Este si limbajul vremii noastre politice mostenit nu numai de la comunisti ci de la generatii intregi de politicieni impostori corupti, mediocrii si ahtiati de putere (si bani). Aceasta pe spatele altor generaţii de români supusi, laşi şi fără dorinţă de libertate, "Puterea" s-a lăfăit nestingherită de lipsa unei conştiinţei sănătoase.

      Barna dovedeste carentele educatiei sale (şi ale noastre) ce-au forjat un caracter duplicitar, cu o morala sovaielnica, indreptata mai mult catre interesul sau meschin si autocratic, decat catre iubirea de popor (pe care putini o au in lumea politicii dambovitene).
      El şi gaşca sa sunt cei mai mai ipocriţi membri ai societăţii nostre, nu pentru că ar fi o excepţie ci pentru că ne-au înşelat speranţele puse în ei.

      Concluzia : nu de astfel de specimene avem nevoie ; mai ales acum când suntem în pragul inei şanse de mai bine.
      Dar RSR mai are nevoie, probabil, de încă vreo 70-100 de ani pentru a se însănătoşi.
      Problema este că, cei ce ar putea face aceasta pleacă pe capete în ţari mai însetate de oameni de nădejde decât fanarioţii dâmboviţeni (şi chiar cei ce-i slijesc, la "firul ierbii", cu o servibilitate imbecilă)
    • -1 (1 vot)    
      >>>> (Luni, 27 septembrie 2021, 20:20)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Hai, pe bune. Pana ieri erau doar la PNL=PSD )))))))))))
  • +14 (28 voturi)    
    Barna (Luni, 27 septembrie 2021, 17:10)

    Laic [utilizator]

    dupa ce si-a fugarit IT-istii din partid care-i faceau moca toate softurile se plange acum de tot felul de probleme tehnice.

    Barna, singura ta sansa este sa pleci acasa !
  • +11 (33 voturi)    
    Barna, mincinosule (Luni, 27 septembrie 2021, 17:15)

    cristi_an [utilizator]

    sper sa pierzi sefia partidului!
  • +1 (29 voturi)    
    Hai cu popcorn-ul (Luni, 27 septembrie 2021, 17:19)

    RazC [utilizator]

    Ne-am distrat la mancatoriile din PNL, urmeaza acum cele din USR+.

    E amuzant cum Barna iese cu fumigene fix cand e greu contracandidatului sa raspunda. Logic, daca a auzit ieri dimineata ca Ciolos face o intelegere cu Catu, la o asemenea veste de ce nu a zis nimic ieri?!

    Acum, poate or fi lucruri adevarate, desi Ciolos a fost deschis tot timpul, fara de Barna care taie prin competitie pe la spate. Ce mi se pare si mai amuzant e ca baietii astia se cearta pe ciolan la fel ca PNL/PSD/etc dar se dau baieti finuti.

    Noroc ca am popcorn sa admir spectacolul. Cum naiba ne-am unit noi ca natie mi-e greu sa inteleg. Cred ca a fost un miracol.
    • +4 (4 voturi)    
      PS: nu ma omor dupa Plus/Ciolos (Luni, 27 septembrie 2021, 17:32)

      RazC [utilizator] i-a raspuns lui RazC

      Versiunea de democratie in Plus parca presupunea o comisie de etica care dadea o treime din vot pentru candidati. Si Ciolos era one man show acolo, de aia si a scos scorul mic pe care l-a avut.

      Dar sa fim seriosi, a fost mai “cinstit” cand si-a facut propria viziune de partid. Barna…nu, si e clar pe faras daca iese cu din astea.

      Din nefericire niciunul nu are valoarea necesara sa atraga intreaga Romanie.

      Dar pentru genul asta de show si dat la gioale, popcornul e obligatoriu. :)) Astept runda Ciolos, 3…2…1…
      • -2 (4 voturi)    
        ...3..2...1... (Luni, 27 septembrie 2021, 19:46)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui RazC

        ..Start: Ciolos P.M., cu acordul tuturor serviciilor (adica partidelor)
    • +1 (5 voturi)    
      Comentariul este pertinent... (Luni, 27 septembrie 2021, 18:31)

      index [utilizator] i-a raspuns lui RazC

      ...cu o exceptie: la care baieti se refera expresia "baietii astia se cearta pe ciolan la fel ca PNL/PSD/etc dar se dau baieti finuti."? Caci nu l-am auzit pe Ciolos facand astfel de comentarii insidioase la adresa lui Barna. Bagandu-i pe toti in aceeasi categorie - baietii astia - comentariul a devenit subit partinitor.
    • -3 (3 voturi)    
      good guys (Luni, 27 septembrie 2021, 19:42)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui RazC

      "...baietii astia se cearta pe ciolan la fel ca PNL/PSD/etc dar se dau baieti finuti.'
      Pai, tocmai asta-i noutatea din lozinca "Un alt fel de politica": A venit vremea ca hotii sa fie "baieti finuti", nu ca grobienii din USL
  • -16 (18 voturi)    
    BOR (Luni, 27 septembrie 2021, 17:19)

    JoeTheDow [utilizator]

    Am zis si o sa mai zic. Barna va cere implicarea BOR in curand.
  • -12 (30 voturi)    
    Exact (Luni, 27 septembrie 2021, 17:20)

    Unforgiven [utilizator]

    Prezenta masiva la vot si cu voturile acordate majoritar PSD, ca sa terminam cu haosul asta din capul USR.
    USR trebuie aruncat la groapa de gunoi a istoriei, acolo unde ii e locul, exact la coada vacii!
  • -10 (28 voturi)    
    Barna si-a dat singur cu stangul in dreptul (Luni, 27 septembrie 2021, 17:25)

    dan378 [utilizator]

    In momentul cand s-a luat decizia de a depune motiune de cenzura si sa-si dea demisia din guvern, Barna si echipa sa in special, alaturi de Ciolos si cealalta aripa din partid, nu au putut sa prevada ca nu va reusi nimic util pentru ca pnl se va alia cu psd in schimbul banilor dati primarilor? Chiar nu au putut sa vada cum Citu va deveni peste noapte noul Dragnea in mocirla noastra de politica? Nimeni din acel partid nu a putut sa bata cu pumnul in masa si sa zica ferm ca singura lor sansa de a continua reformele si de a face un bine in tara asta este sa ramana la guvernare si sa incerce sa controleze risipa banilor publici prin toti oamenii competenti adusi acolo? Acum au 0 control, 0 informatii benefice, 0 putere, exact cum s-a petrecut in timpul guvernarilor lui Dragnea.
    • -2 (10 voturi)    
      Gresesti (Luni, 27 septembrie 2021, 18:38)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui dan378

      Tu pleci de la premiza ca USR+ vrea binele tarii. Nu. Ei vor doar putere. Daca te uiti la oamenii pusi acolo, au aceleasi apucaturi dictatoriale ca cei carora le reproseaza apucaturi dictatoriale.
  • +1 (1 vot)    
    barna,nu ti-e rusine! (Luni, 27 septembrie 2021, 17:33)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Barna ,daca vine PNL si zice : Il Vrem pe Ciolos prim-minsitru ,asa peltic cum e , ce te faci? Daca zici da, ti-o ia inainte la alegeri ,daca zici nu USR va fi un nou AUR,daca deja nu e.
    Pai daca asa ofticosi ati fost in guvenul Catu, bine a facut ca v-a dat afara, neintelegand ca s-a dat si pe el, cat de mare presedinte o fi el la PNL.
    Problema e ca tara se scufunda condusa fiind de niste nimicuri care umplu Parlamentul, cum scrie un domn profesor Maci pe Contributors. Si cel mai mare nimic se afla la Cotroceni, care din plictiseala joaca golf, sau schiaza ,dupa sezon.Urmeaza nimicurile poleite : Catu, Barna ,Ciolos , Rares Bogdan. Dupa care vin nimicii de rand din paralament si partide. Si nimicii au ierarhie ,dar nimicul pustieste, asta se va intampla si aici.
  • -1 (3 voturi)    
    partidele nu sunt adevaratele linii de fractura... (Luni, 27 septembrie 2021, 17:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ..din politica romaneasca: de ex, o recompunere a spatiului politic pe aliniamentul fractiunea Barna-AUR-fractiunea Orban nu i-ar surprinde pe cei mai initiati in dedesupturile urzelii dambovitene
  • +3 (3 voturi)    
    De ce... (Luni, 27 septembrie 2021, 17:42)

    rsumy_ [utilizator]

    De ce a trebuit USR sa faca alianta cu PLUS?
    De ce?
    Care era imperativul?
    • -1 (3 voturi)    
      Pentru ca... (Luni, 27 septembrie 2021, 19:52)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      .... ordinul se executa, nu se discuta. Uite-asa s-a facut Ciolos cu un partid care sa-l propuna PM iar celelalte- tot la ordin- sa-l accepte! Ce-i nepotrivit in acesta "salvare nationala" de care are nevoie mahalaua care a ajuns Romania?
  • -3 (3 voturi)    
    Vom vedea (Luni, 27 septembrie 2021, 17:48)

    Nyk1 [utilizator]

    Cert este că o revenire la guvernare alături de Câțu va determina o parte din electoratul useriștilor să basculeze către singura forță de opoziție rămasă în parlament: AUR.
  • +1 (3 voturi)    
    barna, (Luni, 27 septembrie 2021, 17:54)

    miculescu-rucar [utilizator]

    caft, pe bune?
  • -4 (8 voturi)    
    Cioloș e... (Luni, 27 septembrie 2021, 17:59)

    rsumy_ [utilizator]

    ... cam dubios.

    A fost premier în 2016.
    A fost desemnat de Iohannis.
    Componența parlamentului în 2016:

    PSD
    PNL
    UNPR
    ALDE
    UDMR

    Cum e posibil așa ceva?
    Cioloș a apărut din spuma mării, direct pe cai mari...

    Dintre cei doi, Barna e cel mai potrivit la conducerea USR+.
    • 0 (2 voturi)    
      Uite-asa! (Luni, 27 septembrie 2021, 19:54)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      Ie-te ca Ciolos o sa fie" spume 2.0"
  • +1 (5 voturi)    
    Barna trebuie să plece (Luni, 27 septembrie 2021, 18:01)

    mr_mojo [utilizator]

    E pus pe combinații și șmechereală.
    Plus că e cu serviciile dintotdeauna.
    Un fel de Câțu wannabe.
  • +3 (5 voturi)    
    Jenant e (Luni, 27 septembrie 2021, 18:18)

    cetatean13 [utilizator]

    Ca Barna apeleaza la fake-uri tip Citu pentru batalia interna.

    Ciolos a transat pe FB problema aseara, stire preluata si de Hotnews azi-dimineata. Ma rog, atunci era vorba de aluziile lui Citu legate de o revenire a USR la guvernare.

    Slab tare Danut, nu-i da numaratoarea? N-au apucat sa faca adrese de email din condei de unde sa-i "ajute" pe altii cu votatul?
  • +2 (6 voturi)    
    Barna, alta creatura politica de Dambovita... (Luni, 27 septembrie 2021, 18:24)

    index [utilizator]

    Credeam ca Barna este diferit, fair si de caracter. Dar vad ca este din acelas aluat cunoscut atat de bine in Romania.
    Dupa ce trec alegerile, cum se mai poate uita in ochii lui Ciolos care pana acum nu a avut nici o atitudine nelalocul ei fata de Barna?!
    Pe de alta parte, daca ai probe certe, fa-le cunoscute publicului.
    Recurgand la o barfa ordinara nu este o tactica benefica nici personal nici partidului. Dar, cum bine stim, fiecare pasare piere pe limba ei.
  • +4 (6 voturi)    
    Usor, usor (Luni, 27 septembrie 2021, 18:32)

    Pele [utilizator]

    Dane, Usor cu pianul pe scari! Abia s-a terminat circul democratic de simbata. Sintem satuli!
    De ce nu incetezi tu atacurile publice si sa lasi votantii sa aleaga pe cel bun si directia in care trebuie sa mearga partidul?
  • -1 (5 voturi)    
    un sentiment de tristete (Luni, 27 septembrie 2021, 18:33)

    tahomir [utilizator]

    ma cuprinde. Caci stiu ca nu au cum sa piarda presedentia USR ambii candidati. Asta e, ma bucur doar pentru unul. Dar oricare din ei iese, USR se va duce in cap la viitoarele alegeri, ca de altceva nu sunt in stare. Din pacate cu ocazia asta o sa revina PSDul, inclin sa cred ca asta a fost scopul lui Barna si a lui Ciolos de la bun inceput, deturnarea si confiscarea revoltei romanilor impotriva hotiei si incompententei si mizeriei pesediste.
  • -2 (4 voturi)    
    dezamagit si de USR (Luni, 27 septembrie 2021, 18:39)

    Dan112 [utilizator]

    daca nu ai un pic simtul umorului nu poti sa citesti astfel de stiri. Dupa dezamagirea din PNL urmeaza si cea din USR...de ce trebuie speculat si aratat cu degetul, e colegul si contracandidatul lui Barna, credeam ca e fair play, interesele sunt comune si nu conteaza care dintre cei doi castiga...
  • 0 (4 voturi)    
    gogule, probleme, mă? (Luni, 27 septembrie 2021, 19:14)

    miculescu-rucar [utilizator]

    e caft pe bune?
  • +1 (1 vot)    
    a stat prea mult in umbra lui Catsu? (Marţi, 28 septembrie 2021, 5:04)

    Barbaneagra [utilizator]

    A copiat spiritul si temele coclite ale superman-ului.
    Penibil.
    Nu incape indoiala ca la romani bunul simt, retinerea si masura sunt luate drept slabiciuni demne de oameni prosti.