Cîțu își asumă și un guvern minoritar: Voi merge în Parlament cu miniștri PNL și UDMR. Altă variantă nu am

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2021, 22:13 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
​Premierul Florin Cîțu susține că în acest moment nu are altă variantă decât de a merge în Parlament cu noi miniștri de la PNL și UDMR, în condițiile în care USR-PLUS nu-și retrage moțiunea de cenzură semnată alături de AUR. Chiar dacă ar face-o, spune el, ar fi foarte greu pentru PNL să stea la masă cu cineva care a vrut să-i dea jos Guvernul și l-a atacat pe președintele Klaus Iohannis.

„(După 45 de zile) voi merge cu miniștri de la PNL și UDMR. E complicat să ai o discuție cu cineva care are o moțiune împotriva propriului guvern. (...) Întotdeauna am spus că discutăm dacă își retrag moțiunea de cenzură. Au o moțiune de cenzură semnată cu un partid neofascist, antivaccinist. USR cere votul celor de la PSD și este alături AUR. Și mi se spune că este normal. Iar eu dacă m-aș duce să negociez o majoritate în parlament pentru a-mi trece miniștrii mi s-ar spune că facem blat. Altă variantă nu am, decât să merg în Parlament cu UDMR”, a declarat joi Cîțu, la TVR.

Cu toate acestea , el a comentat că ar fi „foarte complicat, dar nu imposibil” să mai aibă discuții cu USR-PLUS care atacă PNL și pe Klaus Iohannis. Întrebat dacă se îndreaptă către un guvern minoritar, Cîțu a spus că „orice soluție e pe masă”.

În final, pus să dea șanse unui guvern de Coaliție și unuia minoritar, premierul a spus: „eu cred că sunt șanse de a reveni la guvern de coaliție, decât un guvern minoritar”.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8997 vizualizari

  • +51 (61 voturi)    
    Cu sustinerea negociata a PSD (Joi, 16 septembrie 2021, 22:18)

    galeo [utilizator]

    Uita sa spuna asta
    • +20 (26 voturi)    
      USL traieste... (Joi, 16 septembrie 2021, 22:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      USL traieste...
  • +45 (59 voturi)    
    Ba ai, Citule ! (Joi, 16 septembrie 2021, 22:24)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Da-ti demisia ! Faci praf PNL-ul ! Nu o sa uite nimeni ca ati refacut USL-ul !
    Nu am simpatizat DELOC cu diejii, dar pana in 2024 am timp. Un lucru e cert: pentru magariile pe care le faceti de un an si jumatate, veti pierde masiv...

    PS: Aveti nasoale de spus despre USR, spuneti-le sa le stim cu totii...
    PS2: Ce mai faceti cu suta aia de milioane de vaccinuri? Aveti cumparatori? Cam naspa...
    • -1 (9 voturi)    
      Daca erai (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:07)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      destept anticipai ca se va reintregi USL dinainte de alegeri.
      Dar prezenta 32%, mai slab decat in 2016 desi ne-a costat enorm.
      Cine e de vina?
  • +16 (24 voturi)    
    Incredibil, dar adevarat! (Joi, 16 septembrie 2021, 22:29)

    Tulai doamne [utilizator]

    ....Citule dupa cum vad, la nevoie tu ai merge si cu AUR. ul, PSD.ul sau oricare altul, numai sa ramai la putere. Asta cu consimtamantul lui Johannis. Unde a decazut PNL. ul sub conducerea voastra?
    • -1 (3 voturi)    
      Nu poate cu AUR. (Vineri, 17 septembrie 2021, 16:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

      AUR sa cuplat cu USR și nu-i ușor să-i decuplezi.
  • +13 (15 voturi)    
    ...doua, trei, si: "Maruntel din buze dam"! (Joi, 16 septembrie 2021, 22:30)

    Sympa [utilizator]

    ...doua, trei, si: "Maruntel din buze dam"!
  • +20 (26 voturi)    
    PSD e cu voi (Joi, 16 septembrie 2021, 22:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Istoria se repetă
  • +19 (25 voturi)    
    Seamana tot mai mult cu Kim Jong-Un (Joi, 16 septembrie 2021, 22:41)

    emil bobu [utilizator]

    Aceeasi privire de nebun.
    • +8 (12 voturi)    
      neah (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ala e la putere pe bune. Asta e o marioneta care se da smechera
  • +9 (17 voturi)    
    Eh... (Joi, 16 septembrie 2021, 22:42)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...politica-i greu, tovarasi.
    p.s.: iti mai raspunde la telefon Iohannis?
  • +13 (19 voturi)    
    Tupeu… (Joi, 16 septembrie 2021, 22:46)

    337Zdf [utilizator]

    De vagabond…
  • +15 (23 voturi)    
    Prin asta, Citu demonstreaza ca... (Joi, 16 septembrie 2021, 22:48)

    filosoful.roman [utilizator]

    PNL+PSD=Love.

    In schimb, tot ii da inainte ca AUR e partid neofascist si antivaccinist, afirmatii care prind doar la prosti sau la lingaii lui.

    Cine stie un pic de istorie, stie ce a insemnat fascismul in secolul XX si care sunt trasaturile sale, dandu-si seama ca omul abereaza cu gratie.

    Cat despre faptul ca AUR ar fi antivaccinist, e o alta minciuna. A fi anti a ceva inseamna a fi impotriva acelui lucru, ori AUR-ul nu e impotriva vaccinurilor, ci e impotriva masurilor si a restrictiilor abuzive care se iau, e impotriva conditionarii de vaccinare a anumitor drepturi fundamentale.

    Practic, in mintea lui Citu, a milita pentru dreptul de a alege inseamna a fi antivaccinist. Cum era aia: "daca nu sunteti cu noi, sunteti impotriva noastra".
  • +18 (26 voturi)    
    Culmea ironiei (Joi, 16 septembrie 2021, 22:49)

    galeo [utilizator]

    Cel care a injurat el mai tare PSD-ul cel rau, ajunge sa ramana prim ministru datorita sustinerii PSD-ului cel rau.
    Ce caracter infect
    • +3 (5 voturi)    
      Las' că nici PSD... (Vineri, 17 septembrie 2021, 7:19)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      .. "aripa Ciolacu" nu e mai prejos.

      De ce susțin un astfel de specimen?
      • +2 (4 voturi)    
        simplu (Vineri, 17 septembrie 2021, 8:39)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        Pentru ei este perfect. Nu ar putea sustine pe cineva mai bun care sa distruga pnl.
      • +1 (5 voturi)    
        Pentru ca Ciolacu a aparut din neant (Vineri, 17 septembrie 2021, 8:42)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        Ca si sef la PSD, impus de serviciile secrete.
        Servicii care il vor pe Catu prim ministru acum
    • 0 (2 voturi)    
      se spune (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ”ce mișmaș infect”.
  • +20 (24 voturi)    
    PSD si PNL s-au inteles pt a prelua CCR (Joi, 16 septembrie 2021, 22:49)

    Gryphus [utilizator]

    in primavara 3 judecatori CCR isi termina mandatul iar Parlamentul (adica PSD si PNL) vor numi noii judecatori

    Plus ca unul din ei va fi NOUL sef al CCR

    asta e miza
    • -9 (15 voturi)    
      esti pe langa (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:13)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      judecatorii CCR sunt numiti in mod egal de Senat, CDep si Presedinte
      Ce treaba are cu guvernul?
      • +2 (4 voturi)    
        A pronunta omul de mai sus "guvernul"? (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:04)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui dm602s3

        "in primavara 3 judecatori CCR isi termina mandatul iar Parlamentul (adica PSD si PNL) vor numi noii judecatori"

        Sunt sub 20 de cuvinte in acest paragraf, nu e greu de urmarit
      • +3 (3 voturi)    
        mă dar (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:30)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dm602s3

        fraier mai ești. Ce zici tu e teorie și da, ăia din teorie vor pune membri în ccr cum zice @Gryphus că se va întâpla.
        Apropo, ia arată-mi unde zice același @Gryphus ceva de Guvern?
  • +14 (20 voturi)    
    Daca domnul Iohannis (Joi, 16 septembrie 2021, 22:54)

    Harald2 [utilizator]

    este multumit de alianta cu PSD, atunci solutia este excelenta. Felicitari, domnilor!

    Dar poate politicienii cu experienta din PNL, care isi doresc o cariera mai indelungata (si nu ma refer la cei 67 de oportunisti!), reusesc sa indeparteze acest nou accident al politicii romanesti.

    Iar domnul Iohannis ramane sa viseze la Romania educata, educatia sexuala, xenofobie etc. Pentru ca subiectul PSD e deja demodat...
    • +1 (3 voturi)    
      Pai pare extrem de multumit domnul Iohannis (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:06)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Acum nu stiu cat de multumiti sunt cei care l-au votat.

      Pentru ca Iohannis a pacalit cateva milioane bune de alegatori cum ca are o agenda anti-PSD, ca doreste reforme si ca e gata sa sa lupte pentru corectarea aberatiilor legislative produse sub regimul Dragnea.
  • +16 (22 voturi)    
    Un mincinos patologic ! (Joi, 16 septembrie 2021, 22:59)

    Idealistu [utilizator]

    Omul asta nu face decat sa minta si sa manipuleze, in speranta ca va castiga presedintia PNL. Nu intelege ca va conduce o ruina de partid, ca va fi debarcata atunci cand este momentul, de psd. Un dobitoc sustinut de alt dobitoc, care este presedinte.
    • +6 (8 voturi)    
      Mai este unul care... (Vineri, 17 septembrie 2021, 7:24)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      ... il sustine si se crede pe cai mari: Ciolacu.
    • +1 (3 voturi)    
      Realist vorbind (Vineri, 17 septembrie 2021, 15:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      De ce "dobitoc"? Au la mana taxele fraierilor. Fac totul legal, cu ajutorul CCR, cu sustinerea unei majoritati parlamentare.
      Cand partidul va ajunge o ruina, Citu se va putea retrage linistit sa-si cheltuie milioanele pe o plaja din Costa Rica. In plus, Iohannis are asigurata pe viata recunostinta statului roman - locuinta, pensie, protectie SPP...
  • +9 (17 voturi)    
    :) (Joi, 16 septembrie 2021, 23:01)

    Paul_ [utilizator]

    Pe asta nu il prinde vara 2020 prim-ministru.

    PSD-ul ii va vota guvernul spunand ca nu este un moment sa lase tara fara guvern. Dar la primavara cand PNL-ul va deconda criza COVID si cresterile utilitarilor, PSD-ul va depune motiunea si va forta alegeri anticipate.
    • +10 (12 voturi)    
      Da, asta e cheia (Vineri, 17 septembrie 2021, 1:31)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Practic, PSD-ul poate declansa alegeri anticipate atunci cand vor fi siguri de guvernare. PNL va fi un partener minor la guvernarea PSD, daca va fi nevoie de el. Cu lipsa de pricepe a lui Catu, a ajuns din nou PSD-ul sa faca strategia de guvernare .
    • -1 (1 vot)    
      Am o rugăminte la d-ta. (Vineri, 17 septembrie 2021, 16:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Să postezi când vei afla în ce an ești. Am impresia că te crezi în 2019. Rămâi acolo că-i bine.
  • +11 (17 voturi)    
    AUR pare a fi un partid cool (Joi, 16 septembrie 2021, 23:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ce sa zicem de pnl care e antiromanesc, pro infractiune pro maghiar, pro prostie si care are a dat un pm cu note de 4 la treapta, care a baut de mergea pe contrasens dupa 3 berici si apoi le-a tras-o alora de la banca de nu mai pupa banutii minjind imaginea atitor romani si a romaniei, care nu stiu cum a luat diploma, job-urile etc.sa -ti fie rusine klaus.
  • +14 (20 voturi)    
    haha (Joi, 16 septembrie 2021, 23:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    pedelistii si aciuatii zero barat al lui iohannis vor distruge partidul asta ridicat de orban din genunchi. nimic rau, pana la urma, daca asa scapam de #echipacastigatoare
  • +8 (16 voturi)    
    Jos Iohannis! (Joi, 16 septembrie 2021, 23:28)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Jos Iohannis! Si cu asta, basta!
  • +21 (25 voturi)    
    Nenorocitul a batut deci palma cu PSD (Joi, 16 septembrie 2021, 23:35)

    Susufler0 [utilizator]

    ori a primit unda verde de la Cotroceni in acest sens ! Tot una e ! Dar nu spunea el zilele trecute, in vreme ce scotea pe useristi din Prefecturi si din ministere ca ii asteapta inapoi la guvernare ?

    PS. Intotdeauna mi-a fost sila de omul rau si prost
    • +11 (13 voturi)    
      true (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Iar la chiparosul asta, combinatia e la nivel maxim
    • -13 (17 voturi)    
      Iti reamintesc (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:27)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca PSD a castigat alegerile cu 30%
      Iti place sau nu, este imposibil sa ignori complet interesele unui partid care a castigat alegerile dar nu participa a guvernare.
      Solutia este un compromis iar Citu a procedat corect.
      Santajul USR se baza pe ipoteza ca nu au nimic de pierdut iar Citu doar ce le-a "amintit" ca pot sa piarda extrem de mult.
      Bineinteles ca sunt bineventi inapoi in guvern, trebuie doar sa fie deschisi la negocieri.
      USR nu a vrut sa negocieze, au trecut mai putin de 48 de ore de la remanierea lui Stelian pana la motiune deci zero interes pentru negocieri. USR doar ce a demonstrat ca politica nu e pentru ei, nu exista abordare de tipul totul sau nimic in politica.
      • +13 (17 voturi)    
        Repeti o idee vanturata de niste televiziuni (Vineri, 17 septembrie 2021, 3:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dm602s3

        interesate care au sugerat lui Catu calea de urmat !
        Nu poti negocia cu unul care calca in picioare protocoale incheiate in vederea bunei colaborari in coalitie.
        Catu l-a zburat fara motive serioase pe Voiculescu fara sa discute macar cu Presedintele USR. Apoi a semnat un protocol menit a nu-i mai permite sa revoce discretionar ministri celorlalte partide din coalitie, pe care insa l-a incalcat fara sa clipeasca revocandu-l pe Stelian Ion.
        Cum sa se mai poata lucra pe baza de incredere cu o astfel de panarama care nu are cultura lucrului in echipa si a respectarii angajamentelor asumate.
        Chiar asa de fraieri sa fie useristii sa seintoarca pt ca , cine stie, peste o saptamana Catu sa le dea afara alt ministru ca asa are el chef, durandu-l in cot de pacte si protocoale ?
        Hai sa o luam invers :daca in locul USR era PSD, PSD ar fi inghitit un astfel de tratament ?
        USR a spus-o clar : vrea sa participe la guvernare dar cu un prim ministru responsabil, nu cu Catu. Electoratul USR sustine actuala pozitie a partidului asa ca Iohannis si PNL trebuie sa se decida. Catu nu a amintit nimic USR ! USR are de pierdut daca accepta un astfel de tratament. Totdeauna in opozitie cand lucrurile merg rau la guvernare n-ai cum sa pierzi.
        Deci, d-le pesedist Catu o sa aiba ce zici ca e normal sa aiba : o reeditare a situatiei din 2007-2008. Sa fie sanatos !
      • +3 (5 voturi)    
        Bun. (Vineri, 17 septembrie 2021, 7:51)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui dm602s3

        Atunci sa-l dea repede jos pe Cîțu și sa formeze un nou guvern.

        Dacă au cu cine...

        PSD + UDMR + ?
        AUR nu intra cu UDMR
        USR+, nu...

        Cin' sa fie?
  • +14 (20 voturi)    
    Ne-ai lamurit, dle prim ministru... (Vineri, 17 septembrie 2021, 1:44)

    Olyx [utilizator]

    PNL nu a "urnit" reformele PROMISE IN CAMPANIA ELECTORALA atunci cand aveati majoritatea in Parlament, aliati cu USR-PLUS. Acum, fara ei si minoritari, romanii pot sa spuna ADIO reformelor mult asteptate!...Inca o data "trasi pe sfoara" ( era sa scriu "roata" !...) Veti veni, din nou, "la mana" electoratului dupa 3 ani si nu veti avea pe unde sa "scoateti camasa"...
    • +2 (4 voturi)    
      Stiti bancul cu gaina care se face ca se impiedica (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:10)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Exact asa a facut si PNL-ul.

      Voiau ei sa faca reforme cum avea gaina chef de fuga. Asa ca "s-au impiedicat" si, ghinion, vorba unui clasic. Exact acolo ii astepta PSD-ul.
      • +1 (3 voturi)    
        E si un alt banc care duce tot acolo ! (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:36)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Vulpea lipseste o noapte de acasa si dimineata cand vine, o intreaba vulpoiul : Unde-ai fost vulpeo toata noaptea ? M-a rapit lupul si m-a violat trei zile ! Pai cum ca ai lipsit doar o noapte ?? Da, dar mai ma duc doua !

        Asa si Catu ! Tariceanu a fost rapit de PSD in 2007 si atat de mult le-a placut penelistilor ce le-au facut social-democratii ca acum se mai lasa violati o data !