PSD mută iar în scandalul PNL-Cîțu vs USR-PLUS: „Preşedintele Iohannis poate pune capăt crizei politice prin solicitarea demisiei premierului Cîţu”

de C.V.     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2021, 13:13 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Partidul Social Democrat consideră că soluţia cea mai rapidă de încetare a crizei politice şi guvernamentale este ca preşedintele Klaus Iohannis să îşi exercite rolul constituţional de mediator şi să solicite demisia urgentă a prim-ministrului Florin Cîţu.

"O astfel de intervenţie din partea preşedintelui ar pune capăt imediat conflictului politic care afectează grav România", se precizează într-un comunicat al PSD, potrivit Agerpres.

Social-democraţii susţin că "este inacceptabil ca economia României să fie paralizată, iar cetăţenii să se afunde în sărăcie din cauza unei singure persoane, care se încăpăţânează să se agaţe de funcţia de şef al Guvernului".

"Preşedintele Klaus Iohannis este direct răspunzător de eşecul "Guvernului Său", întrucât a girat personal numirea lui Cîţu în funcţia de premier şi a agreat participarea USR PLUS la guvernare, alături de PNL şi UDMR, într-o Coaliţie a Pierzătorilor în alegeri. Toate aceste partide sunt vinovate în egală măsură de catastrofa economică şi socială pe care o vedem în prezent în România. Prin urmare, preşedintele Iohannis are obligaţia să iasă din letargia care îl caracterizează pentru a cere demisia premierului Cîţu, iar apoi să convoace la consultări toate partidele parlamentare în vederea instalării unui guvern legitim, în cel mai scurt timp", se mai arată în comunicatul PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5534 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    fugi ba de aici (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:24)

    levierul [utilizator]

    adica in loc sa se mearga pe proceduri democratice, PSD propune circul.
    Trebuie sa demiteti guvernul prin motiune. Asta e ce trebuie sa faceti
    • +22 (24 voturi)    
      Corect! (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:37)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Nu va mai ascundeti mah ca sobolanii cand e sa faceti cvorum, daca chiar va pasa!
      Votati motiunea si criza s'a incheiat. Parsivilor !
  • +7 (11 voturi)    
    Romania merita (Marţi, 7 septembrie 2021, 14:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ca acest partid si udmr sa fie scoase in afara legii.
    • +4 (8 voturi)    
      dece? (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:09)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Dece credeți că "merită" ?!
      Nu merită nimeni nimic! Daca ROU vrea să nu mai abă parte de așa ceva, nu are decât să voteze:
      - să nu mai voteze infractori dovediți, și am scăpa democratic de mare parte din PSD si PNL
      - să se prezinte la vot. Ar fi suficientă o prezență la vot de 70% și UDMR nu ar mai intra în Parlament pentru că ar avea sub 5%.

      Vedeți ce simplu este? fără interziceri și alte manevre nedemocratice, doar prin vot!

      dar dacă ne place mai mult să ne văicărim pe forumuri și să dăm verdicte finale sau dacă suntem o populație cu un IQ colectiv prea mic ... atunci NU merităm nimic altceva!
      • +3 (3 voturi)    
        probabil cea mai (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:13)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        eficienta masura pentru Romania ar fi votul obligatoriu
  • +5 (7 voturi)    
    Ciolanu a iesit cu propunerea aceasta, (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:02)

    Susufler0 [utilizator]

    tocmai pt a bloca o eventuala cerere de acest gen pe care, cine stie cum, in urma discutiei cu Barna, dar nu numai, Presedintele i-ar putea-o face lui Catu !
    Acum, o astfel de cerere este exclusa pt ca ar fi perceputa de opinia publica drept o slabiciune a Presedintelui care face ce ii sugereaza PSD !

    Este evident ca cel mai rau pt social-democrati este ca acum, dupa ce au ajuns pe cai mari tocmai datorita destramarii coalitiei de la guvernare, alianta celor trei partide sa se refaca iar PSD sa piarda din nou rolul sau de jucator principal ce se bazeaza pe cele mai multe voturi in Parlament !

    PS. Din pacate Iohannis nu il va sacrifica pe Catu (ACUM) pt ca asta ar insemna sa isi recunoasca infrangerea si si-ar ostiliza si o buna parte din PNL si in special plutocratia partidului astfel incat, PSD va continua sa faca jocurile inca un timp !

    PPS. Timp care insa ii va costa scump pe penelisti !
    • +4 (4 voturi)    
      nu cred ca Ciolacu blocheaza (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:28)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pur si simplu ii lasa sa se scufunde singuri, din cauza orgoliilor, ambitiei si prostiei nemasurate a lui Iohannis si Citu, si sa ajunga cu mana intinsa la el.

      Iar el e mai destept decat pare: nu se amesteca si nu inclina balanta in nicio parte pentru ca, la final, PSD va castiga tot fara sa fi facut nimic si fara sa poate fi acuzat de una din parti ca a facut blat.

      PSD nu are de ce sa se amestece in faza asta. Prin neimplicarea de acum se asigura ca peste o luna jumate, cand se va ajunge la validarea guvernului minoritar PNL-UDMR, va dirija jocul si va lua tot.
      PSD-ului ii va reveni sarcina guvernarii (probabil cu tarfele de la UDMR), si conducerea Parlamentului, si numirea magistratilor (ca nu cred ca or sa-i dea satisfactie lui Iohannis sa-si puna el oamenii), si PNDL-ul 3 (ipiiii!), si PNRR-ul (desi asta nu-i intereseaza, ca banii se fura mai greu) - absolut TOTUL!

      Ciolacu e un paianjen care asteapta rabdator sa-i pice musca in plasa.
      Si e atat de smecher incat el, personal, nu doreste sa fie la guvernare, il lasa pe doctor sa-si sparga capul.

      Practic, Iohannis a rasturant rezultatul alegerilor.