Florin Cîțu răspunde criticilor lui Ilie Bolojan: Nu înteleg de ce spune asta

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2021, 19:44 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Hotnews
Premierul Florin Cîțu a declarat luni, la Constanța că nu este de acord cu criticile colegului de partid Ilie Bolojan. Cîțu face referire la faptul că liderul PNL Bihor a declarat că Guvernul nu livrează cum ar trebui. Schimbul de replici are loc în contextul în care Florin Cîțu candidează a șefia PNL iar Ilie Bolojan nu și-a exprimat susținerea pentru acesta.

"Nu cred, nu ar putea să spună aşa ceva, pentru că ar fi o eroare din partea domnului Bolojan să spună aşa ceva. Investiţiile sunt la cel mai înalt nivel din ultimii trei ani, din ce mă uit eu acum şi pe execuţia bugetară. (...) Am văzut comentariul domnului Bolojan, pe de o parte, sunt lucruri unde are dreptate, unele lucruri unde nu are dreptate. De exemplu, la reforme - reformele sunt făcute deja şi veţi vedea la execuţia bugetară că avem cheltuielile cu personalul, ca procent din PIB, mai mici, anul acesta, este prima oară după foarte mulţi ani. Dacă asta nu e reformă, ce mai e reformă? Am început, deja, pentru companii să avem anumite reforme", a declarat Cîţu, la Constanța.

Premierul a adăugat că nu este de acord nici cu afirmaţiile lui Bolojan în ceea ce priveşte împrumuturile.

"Am văzut un comentariu pe împrumuturi. Acolo iarăşi nu sunt de acord cu domnia sa, pentru că anul acesta este primul an şi nu ştiu de ce face acest comentariu, dar este primul an în care ne împrumutăm doar pentru investiţii, deci respectăm regula de aur a fiscalităţii, iar creşterea economică din primul trimestru este bazată doar pe investiţii. Şi, atunci, am putea să punem aceste comentarii doar într-un context politic, nu într-un context economic, pentru că, acolo, economic nu este niciun fel de justificare pentru aceste comentarii", a mai spus premierul.

Întrebat dacă se teme de o a treia candidatură la șefia PNL, Cîțu a replicat „Niciodată”.

Președintele PNL Bihor, Ilie Bolojan a declarat într-un interviu în presa locala că Guvernul "nu livrează cum ar trebui".

„Durata de viață a unei guvernări este limitată, miza unei guvernări este să folosească timpul la maximum posibil, din prima zi să facă ceea ce trebuie. Există o presiune a timpului când ești în guvernare, nu ai timp, trebuie să execuți repede, ori trebuie să recunoaștem că actuala coaliție nu a făcut asta. Nu se livrează cum ar trebui. România are nevoie de anumite corecții financiare, pentru că luând credite care sunt folosite pentru funcționarea statului și nu pentru investiții, acest lucru nu face decât să complice existența viitoarelor generații și deci reformele și corecțiile care trebuie făcute se fac, de regulă, la început de mandat”, a spus șeful CJ Bihor, Ilie Bolojan, într-un interviu pentru bihon.ro.

Săptămâna trecută liderii PNL din cele mai puternice organizații PNL din țară s-au întâlnit pentru a discuta despre lupta internă din partid. Surse participante la ședință au declarat pentru HotNews.ro că la întâlnire s-au pus pe masă două scenarii posibile pentru următoarea perioadă. Astfel i s-a propus europarlamentarului Dan Motreanu să candideze pentru președinția PNL în echipă cu Ilie Bolojan ca președinte executiv. O a doua variantă discutată este ca organizațiile prezente să decidă în grup, susținerea pentru unul dintre actualii pretendenți la șefia PNL: fie Ludovic Orban, fie Florin Cîțu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10130 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Bihorul nu e Bucuresti (Luni, 26 iulie 2021, 20:02)

    AxaCentrala [utilizator]

    Dl Bolojan nu poate sa inteleaga ca toti barosanii de la Bucale STIU ca au timpul foarte limitat si actioneaza cat de rapid pot, pe principiul "musca si fugi". Apuci cat poti de mult, cureti pana la os, e necesar sa ramana pustiu dupa tine, ca vin urmatorii si nu e bine sa le lasi ceva usor de insfacat.
    • +15 (21 voturi)    
      Sa-l ajutam sa inteleaga (Luni, 26 iulie 2021, 22:00)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui AxaCentrala

      Sa-l ajutam sa inteleaga :
      – a desfiintat pesiile speciale si nesimtite ?
      – a redus drastic salariile nesimtite ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, ale celor de la ASF, ARNE, ANCOM, CCR, Curtea de Conturi etc ?
      – a desfiintat indemnizatiile falsilor revolutionari ?
      – a desfiintat indemnizatiile nesimtite ale falsilor academicien, de la falsele academii ?
      – a desfiinat finantarea nesimtita a partidelor de la buget ?
      – a desfiintat finantarea nesimtita a asa-zisei case regale ?
      – a desfiintat Institutul Tapului Levantin ?
      - a desfiintat Institutul Revolutiei ?
      - a revocat Avocatul Mafiei (Poporului) ?
      - a ajutat-o pe Primarita Sectorului 1 sa rezilieze contractul cu Romprest ?
      - a obtinut alegerile primarilor in doua tururi ?
      - a inlaturat mafia psd de la CCR, CSM, ICCJ etc ?
      - a majorat pensiile ?
      • +7 (7 voturi)    
        Nope (Marţi, 27 iulie 2021, 1:12)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

        alta intrebare?
      • +6 (6 voturi)    
        Dacă nu înțelege, de ce răspunde? (Marţi, 27 iulie 2021, 8:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

        D-le Câțu, încearcă să înțelegi. Vei avea de câștigat. Vorbești mult și nu faci nimic. Schimbă paradigma.
      • +4 (6 voturi)    
        N-ai inteles (Marţi, 27 iulie 2021, 8:51)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

        Pt acolitii PNL economia duduie, le merge bine in partid. Restul sunt programe electorale pt fraierii votanti.
    • 0 (4 voturi)    
      AER PM Câțu este terminatorul de serviciu (Marţi, 27 iulie 2021, 11:33)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui AxaCentrala

      al României,aflat în slujba unor interese străine.
      Foamea lui dementă pentru imprumuturi din
      străinătate este irațională și ângroapă generațiile
      viitoare.Nimeni nu vrea să-l oprească.
  • +25 (31 voturi)    
    Hopa! (Luni, 26 iulie 2021, 21:08)

    finutza [utilizator]

    Interesant că în acest caz Cîțu nu răspunde contondent, ironic sau la mișto. Să însemne asta că îi este teamă de Bolojan?
    • +11 (13 voturi)    
      pai ar AVEA de ce! (Marţi, 27 iulie 2021, 8:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Cat o fi Bolojan de ... cum o fi, TOT e cu cel putin 10 clase peste Catu!
    • +2 (4 voturi)    
      pe Bolojan n-au cu ce să-l șantajeze băieții (Marţi, 27 iulie 2021, 11:08)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      de aia nu va fi nici președinte PNL și nici prim ministru
  • +11 (15 voturi)    
    Sah mat la Cutu (Luni, 26 iulie 2021, 22:00)

    MTG [utilizator]

    Impratul e gol! Cutu e doar un habarnist scos la inaintare pentru ca e santajabil, ca sa nu puna prea multe intrebari cand semneaza zecile de miliarde imprumut.
    In sfarsit incepe sa se fasaie, ca si prin centrul vechi au scris pe toti peretii "Cutu salveaza economia"
  • +10 (14 voturi)    
    Ilie Bolojan (Luni, 26 iulie 2021, 22:45)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    Ar trebui sa candideze ca presedinte. E mult mai credibil.
  • +12 (16 voturi)    
    PNL/USR =zero reforma si Catule, (Luni, 26 iulie 2021, 22:50)

    floriniulian [utilizator]

    Este la fel ca pe vremea PSD-ului.
    Restructurare bugetara=ZERO
    Pensii speciale/servicu=ZERO
    Salariile aberante si nejustificate ale bugetarilor au ramas la fel.
    Imprumuturi externe de zeci de miliarde euro pentru plata pensiilor speciale si de serviciu si a salariilor aberante a bugetarilori din cauza LIPSEI reformei.
    Indatorarea pe generatii a acestei tari DEGEABA,nu se face NIMIC cu ei decat se cheltuiesc pe mega aparatul bugetar fara numar incompetent care cheltuie acesti bani pe produse de import.
    NIMIC nu ramane in tara.
    Deficit de 20 de miliarde euro la export.
    Catastrofa si incapacitatea de plata este IMINENTA Catule.
    Si un copil de gradinita isi da seama de asta.
    • +1 (1 vot)    
      Cixu (Marţi, 27 iulie 2021, 19:53)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      "Si un copil de gradinita isi da seama de asta." Pai, el a "sarit' peste gradinita; si-a luat direct masterul in smenuri.
  • 0 (2 voturi)    
    Avem chestiuni mai importante (Marţi, 27 iulie 2021, 13:42)

    PaulPop [utilizator]

    In loc ca Florin Cîțu si Ilie Bolojan sa se contrazica pe astfel de chestiuni, mai bine acordau atentie relatiei dintre deputatul Radu Cristescu, membru al Comisiei pentru Aparare, Ordine Publica si Sigurnata Nationala, si Georgiana Arsene, jurnalista propagandista a agentiei ruse de stiri SPUTNIK! O relatie care ar putea prejudicia interesele nationale ale Romaniei si ii lasa pe rusi sa ne rada in nas!
  • +1 (1 vot)    
    Cutu fara lesa (Marţi, 27 iulie 2021, 17:42)

    Stelistu [utilizator]

    JUstificare penibila a la CUTU; Nu face comparatie a bugetului pentru salarii in cifre absolute ci in procent din PIB!?! Ce procent din PIB incasezi tu CUTULE la buget ? Ce legatura are sula cu prefectura.In 2021 sunt 17.000 de bugetari in plus fata de 2020! Cica ar fi finantist, dar cu economia sta extrem de prost. Investitiile statului aduc f.f. mare profit companiilor de casa nu si neaparat pentru populatie care o duce tot mai greu dupa explozia preturilor. Si el vorbeste de corelarea salariului minim si a pensiilor cu productivitatea. Care productivitate dle Cutu ca economia are mai multe ramuri ! Se vehiculeaza eliminarea taxelor si impozitelor la salariul minim, iar premierul nu emite nici un semnal la acest populism veros. Cel mai simplu era sa se majoreze mai consistent salariul minim, pt ca la bugetari nu mai exista. Mai spune o prostie; ca firmele ar trebui sa specializeze salariatii pentru a avea salarii mai mari!?! Marea majoritate a firmelor nu sunt interesate sa dea salarii mai mari, ci sa-si bage cat mai mult in buzunarele lor. 90% dintre politicieni nu inteleg ca in Romania nu este o economie de piata veritabila. Sa se duca in tarile dezvoltate si sa inteleaga daca ii duce mintea. In ce tara care nu a fost comunista procentul de salarii minime reprezinta 33% din numarul total de salariati. Comertul stradal, firmele de paza, curatenie, agricultura, constructiile, horeca au marea majoritate cu salarii minime ! Si nimic despre reducerea evaziunii fiscale care este de 11% din PIB! ( mult mai mult decat pensiile pe contributivitate !!!)
  • 0 (0 voturi)    
    PNLasa-ne! (Marţi, 27 iulie 2021, 20:16)

    atc [utilizator]

    "Micul puci" al baroniadei PNL da din coada si agita apele.