Scrisoarea lui Vlad Voiculescu către colegii din USR-PLUS București. „Ca prin farmec, a doua zi după eliminarea mea din guvern, problemele din sănătate au încetat”

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2021, 12:57 Actualitate | Politic


Vlad Voiculescu
Foto: Hotnews
Vlad Voiculescu reia, într-o scrisoare către colegii din USR-București, toate acuzele pe care le-a făcut câtă vreme a fost la Ministerul Sănătății și după, susținând că „a doua zi după eliminarea mea și a Andreei Moldovan din guvern, problemele din sănătate au încetat, ca prin farmec”.

Vlad Voiculescu candidează pentru șefia USR-PLUS București, avândul drept Contracandidat pe șeful Gărzii de mediu, Octavian Berceanu.

„Voi candida pentru președinția Biroului Municipal al USR PLUS București. Candidez pentru a continua ce am început. Urmează ani de construcție în care ne vom redefini împreună organizația și rolurile, în care vom continua ce am început bun și în care va trebui să schimbăm ce ne-a slăbit în trecut. USR PLUS a dat oamenilor speranță. USR PLUS este șansa unei generații, iar orice faptă și orice cuvânt fie construiesc, fie retează această șansă”, a scris Voiculescu pe Facebook.

În scrisoarea pentru colegi, fostul ministru face un bilanț al mandatului său de la Sănătate, acuzând „un linșaj mediatic și politic” și susținând că vechile partide „s-au relaxat” după demiterea sa. El lansează atacuri voalate la premierul Florin Cîțu și președintele Iohannis, invocând eșecul campaniei de vaccinare și încadrarea la capitolul „ghinion” a „furtului nemaivăzut din banii statului din ultimii ani”

Ce scrie Vlad Voiculescu în scrisoare:

  • Am descoperit și am arătat o parte din minciunile și jaful din gestionarea pandemiei. De la manipularea calculului incidenței la direcționarea testelor către anumite laboratoare private și mituirea presei prin bani de la guvern, de la jaful enorm de la Unifarm la raportarea falsă a deceselor cauzate de Covid-19.
  • Am demarat alături de colegii din minister și din parlament proiecte pentru parteneriate internaționale, digitalizare, am îndreptat nedreptăți vechi precum neluarea în calcul a gărzilor la calculul vechimii în muncă a medicilor și nedreptăți noi precum vaccinarea în centrele militare exclusiv a “specialilor”, “esențialilor”. În urma transparentizării datelor despre vaccinare, toate aceste centre au fost deschise tuturor românilor.
  • Pentru sistemul sanitar și pentru întregul sistem public înțesat cu privilegii, “misecuvenisme” și tăiere de frunze la câini, transparența este de-a dreptul un dezinfectant. Ca orice dezinfectant, transparența deranjează. Cât de tare deranjează cred că am văzut cu toții urmărind campania de linșaj mediatic și politic de la începutul acestui an.
  • Ca prin farmec, a doua zi după eliminarea mea și a Andreei Moldovan din guvern, problemele din sănătate au încetat, politicieni din vechile partide s-au relaxat, ba chiar și protestele de stradă au încetat.
  • De la demiterea mea încoace nicio problemă din sistem nu mai este legată direct de un ministru, miile de decese care nu fuseseră raportate sunt o simplă eroare statistică, amorțirea teribilă a campaniei de vaccinare “este un succes” pentru că așa ne repetă mai marii statului, iar furtul nemaivăzut din banii statului din ultimii ani probabil că vor încerca să îl încadreze la capitolul… “ghinion”.

El își exprimă totuși încrederea că echipa pe care a construit-o la Ministerul Sănătății alături de Ioana Mihăilă, actualul ministru, va duce mai departe proiectele începute.

Textul integral al scrisorii AICI.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15567 vizualizari

  • +12 (64 voturi)    
    Omul asta... (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 13:04)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...poate fi orice, doar politician nu.
    • +5 (63 voturi)    
      Da. Pare că suferă (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 13:51)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      simultan și de grandomanie, și de mania persecuției. Mi se pare uluitor felul în care un ins capabil să facă foarte mult bine (căci a făcut, fără îndoială) poate să-și dea singur cu cărămida-n cap, doar din orgoliu și din diverse frustrări... Omul ăsta ar trebui împiedicat de colegii lui să vorbească public. O spun din poziția unui cetățean care și-a pus mari speranțe în USRPLUS.
      • -3 (19 voturi)    
        E un prostanac. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 19:29)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Nu realizeaza pe ce lume traieste. Ca sa fac o paralela pe intelesul lui, o sa zic ca a doua zi dupa ce putin nu va mai fi seful Rusiei, U.E. va discuta altfel cu rusii. Sau, dupa ce trump a plecat de la W.DC, lumea se uita altfel la SUA. Ei bine, voiculescu nu intelege asta. Problemele din sanatate nu au incetat, dar perspectiva s-a schimbat...
        • +1 (9 voturi)    
          argumentele fac diferenta (Duminică, 27 iunie 2021, 10:56)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Vlad argumenteaza coerent.
          De cealalta parte, toate comentariile HN impotriva lui urmeaza aceeasi reteta - insulte si atacuri la persoana, zero argumente la subiect. Postacii USL fac front comun. Sunt curios voturile alea daca vin toate de pe aceeasi adresa, din acelasi beci?

          Vlad Voiculescu a gresit crezand ca USR-PLUS are destule voturi pentru a face reforma. Ca politician, mai are de invatat. Ca om, este mult peste ceea ce merita electoratul roman.
          • 0 (6 voturi)    
            Nesfârșita gargară & tânguire (Duminică, 27 iunie 2021, 16:54)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Voiculescu a fost vreo 4-5 luni ministrul sănătății. Se plânge de sistemul (ah dragul de el!) care e corupt și incompetent.

            Întreabarea #1: Câți din incompetenții de acolo au fost dați afară de ministrul Vociulescu? Că de la cocedierea incompetenților începe reforma.

            Spre comparație PNLul Bolojan a dat afară 75% din aparatul birocratic al consiliului județean Oradea în primele trei luni constatând că e supradimensionat. Voiculescu de ce n-a putut face acelși lucru. Cine l-a oprit?!

            Întrebarea #2: Afirmă că „atacurile” împotriva ministerului sănătății au încetat imediat după plecare sa. Să înțelegem că actuala ministresă a sănătății PLUSaca Ioana Mihăilă e mână-n labă cu mafia și de aia n-o deranjează nimeni?
            • +3 (3 voturi)    
              ignorance is bliss (Duminică, 27 iunie 2021, 18:51)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              1. Stai prost cu matematica. 97 de posturi in noua organigrama vs 174 de angajati in organigrama veche. 44%, nu 75%.
              2. Bolojan si-a aprobat un buget de cheltuieli de personal pe 2021 mai mare decat in 2020 (74 de milioane vs 70 de milioane). Adica 63000 de lei / luna / post in organigrama. In realitate, salariile sunt mai mici si posturile au fost mutate la diverse institutii din subordine, ca sa poata fi angajati lacheii PNL in locul lacheilor PSD si UDMR.

              In plus, Ministerul Sanatatii nu se reorganizeaza din pix ca tarlaua lui Bolojan. Functionarii publici nu pot fi concediati de pe o zi pe alta.
      • -2 (2 voturi)    
        vorbeste, VeVe! (Duminică, 27 iunie 2021, 17:52)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        "Omul ăsta ar trebui împiedicat de colegii lui să vorbească public".. Ba, din contra, zic eu; trebuie incurajat s-o faca! O spun din poziția unui cetățean care și-a pus zero speranțe în USRPLUS.
    • +14 (42 voturi)    
      Eu recunosc (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:29)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Imi place textul:''transparența este de-a dreptul un dezinfectant. Ca orice dezinfectant, transparența deranjează. Cât de tare deranjează cred că am văzut cu toții urmărind campania de linșaj mediatic și politic de la începutul acestui an.''Transparenta este un dezinfectantDin pacate nici daca trecem prin foc buboaiele politicii romanesti nu ne vindecam.
    • -2 (48 voturi)    
      pardon, nici administrator de scara nu se califica (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:47)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      ,macar Bulai se califica ca si mascota pentru vanzari de baloane ca majoritatea din USR-.
    • -2 (10 voturi)    
      adică (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 17:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      nu poate fi un mincinos. Corect.
    • -3 (17 voturi)    
      Vlad Vaicarescu nu se lasa. Pai va dati seama, (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 19:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      unchiuletul, modulul Pharma Nic Voiculescu, nu mai poate ajunge asa de usor la basculantele cu bani din sanatate. Candideaza la Bucuresti caci spera sa ajunga din nou la butoanele care comanda banii din sectorul sanitar.
  • -2 (28 voturi)    
    Magie neagră (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 13:06)

    Shaolin [utilizator]

    E de la ruși.
  • +6 (76 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 13:11)

    Casalot [utilizator]

    Esti penibil. Lasa-ne. Stii sa faci doar scandal, iti place atentia, sa arati ca esti tu mai destept. Ma bucur ca macar tentativa asta cu Ministerul Sanatatii a scapat Bucuresti-ul de tine. Pentru ca te vad facand doar scandal pana obtii functia sau puterea pe care o vrei. Am vazut oameni ca tine in echipele in care am lucrat. Mereu nemultumiti, tot timpul vedeau probleme atata timp cat nu era ideea sau implementarea lor, faceau mai mult rau echipei decat bine.
  • +7 (55 voturi)    
    Clar, nu au fost probleme de nerezolvat. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 13:45)

    asavreau [utilizator]

    Vlad Voiculescu nu înțelege că nu conduci un minister creând probleme, făcând bisericuțe, adică dezbinând oamenii. Vlad Voiculescu nu a încurajat nici-o echipă, le-a învrăjbit una împotriva celeilalte, încât, dacă nu era schimbat se crea un haos generalizat care ar fi creat probleme enorme sistemului de sănătate. ca dovadă. nici acum sistemul de sănătate nu lucrează la unison pentru combaterea și controlul pandemiei, plus abandonarea de multe ori nejustificată a bolnavilor cronici pe motiv de COVID. Ca ministru trebuia să unească, nu să dezbine. A fost interesat de rezolvarea unor răfuieli personale, motiv pentru care nu a reușit să atragă profesorii universitari în lupta cu COVID.A pierdut și Vlad Voiculescu, am pierdut și noi. Scrisoarea lui lovește în USR Plus urât de tot.
    • -4 (20 voturi)    
      Si ce sa faca dom' prefesorii universitari (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 15:44)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sa dirijeze banii mai bine,sau ce???Sa ramana la dat note,pentru asta iau leafa de bugetari
      • +1 (11 voturi)    
        Noo (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 17:08)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Trebe unu cu zece ani de facultate ...
      • +7 (15 voturi)    
        La golani nu au ce face. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 17:21)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Golanii nu frecventează instituții de învățământ superior. Pentru d-ta special, vorbeam de profesori universitari medici. Dacă tu nu ai respect pentru un medic profesor universitar, majoritatea românilor au respect pentru astfel de oameni.
        • +1 (15 voturi)    
          Reziștii n-au respect (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 21:52)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          pentru școală. Că ie cu bugetari 'reai dreq.
        • -1 (3 voturi)    
          Ii respect exact ca pe ceilalti oameni (Luni, 28 iunie 2021, 10:41)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          obisnuiti.Nu sunt dumnezei,sa ma inchin lor.Am trecut si eu prin scoala si nu am pretentia sa fiu respectat...''altfel''.
  • +10 (52 voturi)    
    Nick Voiculescu (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 13:55)

    FortApache [utilizator]

    Cu atatea "diplome" si functii pe la Viena....tocmai in Romania s-a ratacit fix in domeniul unchiului Big Pharma....:)))

    Si mai vorbeste cu lejeritate despre nepotisme :)))

    Zice ca a descoperit si aratat fraude....sa faca plangere si sa mearga in instanta sa dovedeasca ceea ce a descoperit...de ce nu face? Doar vrea sa santajeze?

    Sa faca o scrisoare deschisa catre DNA cu probe si semnatura daca zice ca are dreptate altfel nu ramane decat Clotilde numarul 2 varianta cu ochelari...
  • +8 (32 voturi)    
    Barna tace. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:01)

    Cataleya [utilizator]

    Dupa alegerile pt sefi de filiale in Bucuresti, PLUS a castigat 4 sectoare, iar USR doar 2.
    Acum, se pare ca Voiculescu (PLUS) va castiga si sefia USR-PLUS pe Bucuresti.
    Barna a transformat USR intr-o anexa a PLUS.
    Mai corect ar fi ca de-acum incolo, partidul nou format sa se numeasca PLUS-USR.
    • +11 (17 voturi)    
      Voiculescu e deja in echipa Barna (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 15:07)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Nasui tocmai ce a girat pentru VV azi dimineata
      • +8 (16 voturi)    
        N-as prea crede. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 15:23)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Mai degraba oportunistul Nasui a parasit echipa lui Barna si a sarit in barca lui Ciolos.
    • +9 (19 voturi)    
      Asta ar trebui să dea de gândit: (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 15:42)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cu ce îl au la mână pe Barna oamenii din spatele lui Cioloș ?
      • +4 (12 voturi)    
        Nu cred ca il au cu ceva la mana. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 17:29)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

        Cred mai degraba ca electoratul USR -Bucuresti si-a manifestat nemultumirea fata de candidatii numiti de Barna la sefia filialelor de sector si au votat cu candidatii PLUS.
        Barna e deja cunoscut ca trage sfori si schimba listele candidatilor pe ultima suta de metri dupa cum are el chef si interes personal.
        A facut asta si la europarlamentare si la locale si la parlamentare.
        Acum, USR-istii bucuresteni s-au razbunat.
      • -1 (5 voturi)    
        Foarte interesnat! (Duminică, 27 iunie 2021, 17:07)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

        Deci și în imaculatele USR+PLUS e aceeși luptă pe ciolan ca la PSD: Gașca lui Cioloș îi sare la jugulară și-i dă la gioale găștii lui Barna și viceversa.

        Parcă era vorbă că ăștia-s numai pentru cetățeni și că n-au dorințe lumești...
    • +3 (5 voturi)    
      Sau (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 19:23)

      ElHobolan [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ÎN PLUS USR!
  • +6 (40 voturi)    
    cand scapam de plangacios?! (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:30)

    Wheelwright [utilizator]

    Insuportabil om. Garantez rezultate mai slabe in Bucuresti, daca asta va fi liderul lor. Plus trage mult in jos USR. USR trebuia sa inghita eventual Plus-ul, nu sa ii dea jumatate din reprezentativitate.
  • -3 (33 voturi)    
    totusi, Vaicarila e bun de presedinte USR-, daca (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:49)

    hopsinoi [utilizator]

    stam sa ne gandim mai bine.
  • +4 (30 voturi)    
    Il creditez cu intentii bune, (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:53)

    yol [utilizator]

    Dar deja devine patetic! Pare un copil!
    • -7 (19 voturi)    
      Si Emil Constantinescu (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 17:42)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui yol

      (si el cu din neam de iudei dupa mama) avea ,,intentii bune" pentru Romanai. Si tot a iesit rau pentru Romania in perioada 1996-2000.
      • +2 (4 voturi)    
        Ți-ai făcut testul ADN la Sarmisegetusa. (Duminică, 27 iunie 2021, 8:48)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Degeaba. Nu ești român. Uiți romanii care erau din toate națiile iar marii comandați, chiar și împărații erau de prin Orientul Mijlociu actual, așa că tu cu ADN de dac ori din stepele Rusiei ai pretenții nejustificate. Inteligența și pregătirea intelectuală te dau de gol, nu înțelegi ce înseamnă să fii român.
  • -1 (41 voturi)    
    Iar s-au activat baietii din psd + pnl (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:59)

    Idealistu [utilizator]

    Cand va pune Voiculescu oglinda in fata, sariti in sus, pentru ca stiti ca asa sunteti. Hoti si ticalosi impreuna cu televiziunile de latrina.
    • +1 (7 voturi)    
      Vlad e ok (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 23:55)

      Ursu18 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      adevar ai spus aici: mizerabilii nu suporta o oglinda in fata lor!
  • +5 (17 voturi)    
    Tot Plus e la Sanatate (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 16:31)

    RazC [utilizator]

    Eu nu inteleg, zice ca au disparut ca prin minume problemele dar tot un om de la Plus e ministrul sanatatii. Pana la urma se plange si cauta simpatie dar loveste in ai lui, nu isi da seama de asta?

    Si da, unele lucruri pe care le zice sunt reale, jaful/incompetenta Unifarm de exemplu. Problema e ca noi asteptam ca DNA sa isi faca treaba si ministrul USR al justitiei sa verifice ca se intampla asta. Cu ce ajuta impunsaturile astea constante ale lui VV din presa? Il inteleg ca l-au lovit rau in orgoliu dar cineva ar trebui sa il traga de maneca si sa il opreasca, face rau alor lui in primul rand. Justitia si Sanatatea sunt la USR Plus.
    • -1 (3 voturi)    
      Astea-s detalii... (Duminică, 27 iunie 2021, 17:13)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui RazC

      Cine mai are vreme de mărunțisurile astea acum când ditai universul trece prin tragedia cosmică a mazilirii Voiculescului de la Sănătate?! Stăm și ne minunăm cum de mai răsare soarele fără Voiulescu în capul mesei?!

      Normal că omul lasă pământul pârjolit. Dacă Voiculescu nu, apoi nimic nu e...
  • +3 (19 voturi)    
    sper (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 17:12)

    costelo999 [utilizator]

    ca peste 3 ani cind vor fi alegeri, pe buletinul de vot sa nu mai existe plusere, sau daca prin absurdul absurdului ar exista , sa se situeze sub 5 %, daca intre timp nu va fi ajutat sa se desfiinteze.
    • -1 (19 voturi)    
      Re:sper (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 19:11)

      f.c. [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Deci USR+ merita sa dispara, dar nu ai nici o problema cu PSD & PNL pe buletinul de vot. Cred ca asta se numeste sindromul Stockholm.
      • +4 (12 voturi)    
        ???? (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 20:10)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui f.c.

        suferi? nu cred ca are tratament, decit o data la 4 ani
    • -4 (6 voturi)    
      mai ai emotii? (Duminică, 27 iunie 2021, 9:34)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Sub 5% va fi sigur. Lumea va vota ecologisti, orice altceva decat careul de mare efect "psd/pnl/aur/usr".
  • -1 (7 voturi)    
    Hai Vlad! (Duminică, 27 iunie 2021, 0:03)

    Ursu18 [utilizator]

    Tot ce a prezentat VV s-a dovedit a fi adevarat (inclusiv numarul mare de morti nedeclarat de Tataru). Marea problema a lui Voiculescu e ca a declarat public ca vrea ''sa faca transparenta totala a banilor din Ministerul Sanatatii: de la intrarea lor in sistem pana la capat''. Ei, aici e problema: acel cca un miliard de ron ce revine pe judet ca fiind cheltuieli in zona de sanatate, alimenteaza toate mafiile de partid: un pesedist face paza la spitale, un penelist da dezinfectantii si consumabilele la spitale, alt pesedist spala lenjeriile, etc'' si tot asa partidele vechi si mafiile lor locale traiesc din acesti bani. Daca s-ar transparentiza circulatia acestor bani ar fi o hartie de turnesol pe coruptia din Romania. Recorder, Romania te iubesc, au mai facut ceva articole pe aceasta tema. Hai Vlad , arata in ce buzunare se duc banii!
    • 0 (4 voturi)    
      Ce chestie! (Duminică, 27 iunie 2021, 17:16)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ursu18

      Ce anume l-o fi oprit pe Voiculescui să „faca transparenta totala a banilor din Ministerul Sanatatii: de la intrarea lor in sistem pana la capat”?! A fost ministru vreo 5 luni. N-a găsit sticlă pentru transparență? :)
    • -2 (2 voturi)    
      VeVe reformistu' (Duminică, 27 iunie 2021, 17:48)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ursu18

      Pai, doar in sanatate e asa? Ce dracq. atata descentralizare? Hai cu toate bugetele la centru, c-avem oameni priceputzi sa-i cheltuie. En-gros.
  • +3 (7 voturi)    
    incercare de revenire in atentie (Duminică, 27 iunie 2021, 9:07)

    autan [utilizator]

    VV zis si Balba a prins glas. Ii sta bine pe margine. Ala e locul lui. La butoane delegam.
  • +6 (10 voturi)    
    Dragă HN, (Duminică, 27 iunie 2021, 9:08)

    Rescator [utilizator]

    Nu înțeleg de ce îl protejați atât de fățiș pe acest
    agent al Marii Resetări globaliste și cenzurați,la
    sânge ,orice remarcă critică,cu parfum de adevăr!?