Kelemen Hunor, despre autonomia Ţinutului Secuiesc: nicio formă de autonomie nu lezează unitatea statului român

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 2:11 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Vicepremierul României, liderul UDMR Kelemen Hunor, a declarat marţi seara, la Antena 3, făcând referire la discuţiile despre autonomia Ţinutului Secuiesc, că nicio formă de autonomie nu lezează unitatea statului român şi integritatea teritorială, potrivit Agerpres.

"Noi am spus de fiecare dată şi sunt de acord cu dumneavoastră că trebuie o abordare extrem de echilibrată şi cu argumente şi de fiecare dată trebuie să spui că nici autonomia locală, nici autonomia regională, nicio formă de autonomie nu lezează unitatea statului român şi integritatea teritorială. Astea sunt lucrurile care trebuie precizate de fiecare dată şi eu încerc când discutăm serios şi cu argumente despre orice formă de subsidiaritate sau de autonomie să încep cu această frază: nu lezează integritatea teritorială şi unitatea naţională", a declarat Kelemen Hunor, la Antena 3.

Liderul UDMR a spus că autonomia înseamnă subsidiaritate şi aducerea deciziilor la nivelul comunităţii, nu secesionism.

"Da, există această sensibilitate, zic eu absolut fără nicio bază, dar o înţeleg, da, fiindcă oamenii au impresia că autonomie înseamnă secesionism. Nu înseamnă secesionism. Universităţile sunt autonome, sunt regii autonome, nu există secesionism. Autonomie înseamnă că tu decizi despre viaţa ta. În ceea ce priveşte această idee a subsidiarităţii, e valabilă pentru fiecare comunitate locală, nu e valabilă doar pentru Secuime, nu e valabilă doar pentru o anumită parte a ţării. Da, acolo unde trăiesc maghiari sau alte comunităţi etnice, intervine o altă chestiune: competenţa lingvistică, asta este ceva în plus faţă de Oltenia, faţă de Moldova, faţă de Muntenia: o competenţă lingvistică în relaţia cu autorităţile, dincolo de şcoală, dincolo de instituţiile culturale. Dar, în rest, lucrurile ar trebui să meargă paralel: decizii lăsate în mâna comunităţilor locale, în cele mai multe domenii, cu mici excepţii, asta am spus de fiecare dată. Fiindcă relaţiile externe, Justiţia, Apărarea, Ordinea Publică de fiecare dată trebuie să rămână la nivelul autorităţii centrale. Despre acest lucru vorbim", a mai spus vicepremierul României.

Acesta a punctat faptul că şi Secuimea face parte din România, ca şi Ţara Moţilor, Dobrogea sau alte regiuni, în ţara noastră existând mai multe identităţi regionale.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7596 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    autonomia trebuie sa existe la nivel local (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 3:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    de la seful politiei, judecator, primar, dar nu poate fi facuta pe criterii etnice, ptr ca ar fi discriminare.
  • +8 (10 voturi)    
    aveti mai multe drepturi... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 5:55)

    tofu [utilizator]

    ...decat Catalonia. Nu inteleg ce va mai lipseste?
    • +2 (2 voturi)    
      iti zic io.. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      .. sa nu mai dea socoteala la Bucuresti cat fura.
  • -1 (9 voturi)    
    Hopaaa.... pregătește terenul. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:24)

    Tayen [utilizator]

    Cine știe ce le-a promis „liberalul” Orban. Că doar nu-l sprijină ei degeaba.
  • +5 (7 voturi)    
    Câți secui sunt? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:14)

    Furnicuta [utilizator]

    Iar încep discuțiile? Câți secui sunt la nivel național? Sunt declarați 532 de secui. Se face o regiune autonomă pentru 532 de secui? În altă ordine de idei, secuii erau o etnie distinctă, cu limbă distinctă. Acum este maghiarizată și pe cale de dispariție. Ce să înțeleg, că o să impună secuii alfabetul runic în relația de comunicare cu ceilalți? În realitate, nu mai sunt secui, ci doar umbra lor. Acum sunt unguri. Putem vorbi de autonomie locală, dar ca să faci o regiune pe criterii etnice ca să poți ridica tu niște pretenții de autonomie... mi se pare cam deplasată treaba.
    • +5 (5 voturi)    
      Secuii nu au dispărut. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:30)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      Au fost maghiarizați. Așa și-au tăiat craca de sub picioare!
  • +6 (8 voturi)    
    Inca un atac (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:16)

    Kepler [utilizator]

    la Constitutia Romaniei, de data aceasta din pozitia de vicepremier roman.
  • +4 (8 voturi)    
    asa o fi.. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:17)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... dar eu nu te cred pe cuvant pe tine, politruc de 30 de ani care n-a facut decat sa invarta aliantele intre partide, dupa interese proprii.
    daca vrei, facem referendum si aflam daca lezeaza sau nu unitatea statului roman.
  • +6 (8 voturi)    
    ///// (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:21)

    GemstonePig [utilizator]

    Hai ca n-a durat mult pana sa inceapa șantajul.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:33)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:07)

    [anonim]

  • -3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:45)

    [anonim]

  • 0 (6 voturi)    
    autonomie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:12)

    atc [utilizator]

    Avand unul dintre cele mai asezate discursuri la nivelul politicienilor romani, KH atinge o problema ascunsa de mai mult timp sub pres: regionalizarea Romaniei. Acest subiect, in opinia mea ( si nu numai) ar trebui sa constituie un prilej de dezbatere nationala, in ideea unei - posibile - mai bune administrari a tarii, prin transferul mai multor responsabilitati de la nivelul central la cel regional. Pentru ca, nu-i asa, statul este cel mai prost administrator, cum ne invata liberalismul?!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu va exista autonomie pe criterii etnice! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:41)

    bcorina [utilizator]

    UDMR trebuie sa invete ca, in contextul actual nu va exista autonomie pe criterii etnice, sau limba, religie etc.
    Autonomia trebuie facuta pentru toti oamenii care locuiesc intr-o regiune indiferent de limba, rasa lreligie.
    Pacat ca nu inteleg ca au fost la limita sa intre in Parlament, si in timp cu cat pleaca in stainatate tinerii vor dispare ca partid pe criterii etnice.
    • +5 (5 voturi)    
      Au fost „ajutați” de români. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:32)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      Prin slaba prezență la vot!
    • -3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:00)

      [anonim] i-a raspuns lui bcorina

      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:06)

        [anonim] i-a raspuns lui

        • -2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:54)

          [anonim] i-a raspuns lui

          • +3 (3 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:11)

            [anonim] i-a raspuns lui