Kelemen Hunor, despre autonomia Ţinutului Secuiesc: nicio formă de autonomie nu lezează unitatea statului român

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 2:11 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Vicepremierul României, liderul UDMR Kelemen Hunor, a declarat marţi seara, la Antena 3, făcând referire la discuţiile despre autonomia Ţinutului Secuiesc, că nicio formă de autonomie nu lezează unitatea statului român şi integritatea teritorială, potrivit Agerpres.

"Noi am spus de fiecare dată şi sunt de acord cu dumneavoastră că trebuie o abordare extrem de echilibrată şi cu argumente şi de fiecare dată trebuie să spui că nici autonomia locală, nici autonomia regională, nicio formă de autonomie nu lezează unitatea statului român şi integritatea teritorială. Astea sunt lucrurile care trebuie precizate de fiecare dată şi eu încerc când discutăm serios şi cu argumente despre orice formă de subsidiaritate sau de autonomie să încep cu această frază: nu lezează integritatea teritorială şi unitatea naţională", a declarat Kelemen Hunor, la Antena 3.

Liderul UDMR a spus că autonomia înseamnă subsidiaritate şi aducerea deciziilor la nivelul comunităţii, nu secesionism.

"Da, există această sensibilitate, zic eu absolut fără nicio bază, dar o înţeleg, da, fiindcă oamenii au impresia că autonomie înseamnă secesionism. Nu înseamnă secesionism. Universităţile sunt autonome, sunt regii autonome, nu există secesionism. Autonomie înseamnă că tu decizi despre viaţa ta. În ceea ce priveşte această idee a subsidiarităţii, e valabilă pentru fiecare comunitate locală, nu e valabilă doar pentru Secuime, nu e valabilă doar pentru o anumită parte a ţării. Da, acolo unde trăiesc maghiari sau alte comunităţi etnice, intervine o altă chestiune: competenţa lingvistică, asta este ceva în plus faţă de Oltenia, faţă de Moldova, faţă de Muntenia: o competenţă lingvistică în relaţia cu autorităţile, dincolo de şcoală, dincolo de instituţiile culturale. Dar, în rest, lucrurile ar trebui să meargă paralel: decizii lăsate în mâna comunităţilor locale, în cele mai multe domenii, cu mici excepţii, asta am spus de fiecare dată. Fiindcă relaţiile externe, Justiţia, Apărarea, Ordinea Publică de fiecare dată trebuie să rămână la nivelul autorităţii centrale. Despre acest lucru vorbim", a mai spus vicepremierul României.

Acesta a punctat faptul că şi Secuimea face parte din România, ca şi Ţara Moţilor, Dobrogea sau alte regiuni, în ţara noastră existând mai multe identităţi regionale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7500 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    autonomia trebuie sa existe la nivel local (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 3:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    de la seful politiei, judecator, primar, dar nu poate fi facuta pe criterii etnice, ptr ca ar fi discriminare.
  • +8 (10 voturi)    
    aveti mai multe drepturi... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 5:55)

    tofu [utilizator]

    ...decat Catalonia. Nu inteleg ce va mai lipseste?
    • +2 (2 voturi)    
      iti zic io.. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      .. sa nu mai dea socoteala la Bucuresti cat fura.
  • -1 (9 voturi)    
    Hopaaa.... pregătește terenul. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:24)

    Tayen [utilizator]

    Cine știe ce le-a promis „liberalul” Orban. Că doar nu-l sprijină ei degeaba.
  • +5 (7 voturi)    
    Câți secui sunt? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:14)

    Furnicuta [utilizator]

    Iar încep discuțiile? Câți secui sunt la nivel național? Sunt declarați 532 de secui. Se face o regiune autonomă pentru 532 de secui? În altă ordine de idei, secuii erau o etnie distinctă, cu limbă distinctă. Acum este maghiarizată și pe cale de dispariție. Ce să înțeleg, că o să impună secuii alfabetul runic în relația de comunicare cu ceilalți? În realitate, nu mai sunt secui, ci doar umbra lor. Acum sunt unguri. Putem vorbi de autonomie locală, dar ca să faci o regiune pe criterii etnice ca să poți ridica tu niște pretenții de autonomie... mi se pare cam deplasată treaba.
    • +5 (5 voturi)    
      Secuii nu au dispărut. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:30)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      Au fost maghiarizați. Așa și-au tăiat craca de sub picioare!
  • +6 (8 voturi)    
    Inca un atac (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:16)

    Kepler [utilizator]

    la Constitutia Romaniei, de data aceasta din pozitia de vicepremier roman.
  • +4 (8 voturi)    
    asa o fi.. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:17)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... dar eu nu te cred pe cuvant pe tine, politruc de 30 de ani care n-a facut decat sa invarta aliantele intre partide, dupa interese proprii.
    daca vrei, facem referendum si aflam daca lezeaza sau nu unitatea statului roman.
  • +6 (8 voturi)    
    ///// (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:21)

    GemstonePig [utilizator]

    Hai ca n-a durat mult pana sa inceapa șantajul.
  • +7 (7 voturi)    
    Adevarat tot ce spui,dar (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:33)

    Sade [utilizator]

    Autonomia este pana la urma un lucru bun,depinde pe ce criterii. Autonomia etnica da nastere unui precedent periculos, care poate lua forma Kosovo, Karabakh, etc.Cu alte cuvinte suntem cu voi cand avem nevoie de fonduri romanesti, suntem cu noi cand sponsorizeaza Viktoras.
  • +5 (7 voturi)    
    Corect nu lezeaza unitatea. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:07)

    Marionette [utilizator]

    Lezeaza Constitutia.
    Propun ca comunisto-fsb-istii interlopi de la UDMR sa fie lasati sa joace pana la capat cartea autonomiei si sa se desfiinteze chiar Guvernul la o adica.
    Eventual sa vina PSD la guvernare si apoi sa fie bagate bete in roate la tot pasul.
  • -3 (7 voturi)    
    autonomiile altora sunt plăcute românilor (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:45)

    NJozsef [utilizator]

    Cine este dispus a se informa poate întreba ori citi pe ce bază s-au inființat regiunile autonome spaniole și cum e posibil ca pe lângă limba oficială să mai poată fi folosite următoarele 3 limbi numite cooficiale:gallego, euskera, catalan, dar și asturianu și valenciano.
    Apoi cineva să-și dea cu părerea dacă este bine ca Spania, Germania, Franța, Elveția etc. să fie organizate în regiuni, state, cantoane, s.a.m.d. mai mult sau și mai mult autonome?
    Dar poate ar fi bine ca europarlamentarii români să ceară desființarea lor pentru că iată unii cetățenii ai României își doresc același lucru.
  • 0 (6 voturi)    
    autonomie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:12)

    atc [utilizator]

    Avand unul dintre cele mai asezate discursuri la nivelul politicienilor romani, KH atinge o problema ascunsa de mai mult timp sub pres: regionalizarea Romaniei. Acest subiect, in opinia mea ( si nu numai) ar trebui sa constituie un prilej de dezbatere nationala, in ideea unei - posibile - mai bune administrari a tarii, prin transferul mai multor responsabilitati de la nivelul central la cel regional. Pentru ca, nu-i asa, statul este cel mai prost administrator, cum ne invata liberalismul?!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu va exista autonomie pe criterii etnice! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:41)

    bcorina [utilizator]

    UDMR trebuie sa invete ca, in contextul actual nu va exista autonomie pe criterii etnice, sau limba, religie etc.
    Autonomia trebuie facuta pentru toti oamenii care locuiesc intr-o regiune indiferent de limba, rasa lreligie.
    Pacat ca nu inteleg ca au fost la limita sa intre in Parlament, si in timp cu cat pleaca in stainatate tinerii vor dispare ca partid pe criterii etnice.
    • +5 (5 voturi)    
      Au fost „ajutați” de români. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:32)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      Prin slaba prezență la vot!
    • -3 (5 voturi)    
      problema e următoarea: (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:00)

      NJozsef [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      orice și-ar dori secuii pentru ei și pentru etnicii români care trăiesc în acea zonă este inacceptabil pentru unii români.
      Faptul că din impozitele tuturor care trăiesc acolo se întorc foarte puțini bani pentru drumuri,poduri, s.a.m.d. nu îi deranjează pe cei ca Tartagă și compania.
      Într-un asemenea context cum vă imaginați că își vor da acordul pentru o eventuală unire locuitorii Transnistriei de limbă maternă rusă când li se va spune să își țină dorințele pentru ei dat fiind că minoritari fiind și de altă etnie singurul drept care li se va concede cu plăcere e să-și țină pliscul ori să se mute la taica Putin.
      Oare scoțienii, bavarezii, tirolezii și toți care și-au câștigat ori au primit autonomii similare cu ce își doresc secuii sunt proști, tâmpiți și exemplu negativ în Europa?
      De ce au emigrat milioane de români în acele autonomii teritoriale, și de ce nu protestează pentru desființarea lor pentru că ei știu mai bine?
      • +3 (5 voturi)    
        quid quo pro (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:06)

        Sade [utilizator] i-a raspuns lui NJozsef

        Cetatenii maghiari vor primi acelasi drepturi , precum romanii din Ungaria. Aceiasi autonomie, acelasi statut al limbii si credintei ortodoxe, alaturi de o politica de romanizare fortata si de suprimare a specificului etnic.Sa vedem dupa aia köszönöm.Poate dam dovada noi, romanii ca suntem delasatori, sovini, carcotasi, mari politicieni si reformisti, dar nu este cazul sa luam lectii de toleranta. Si asta fara suparare. Am amici maghiari cu care am crescut , dar nu mi-au fost niciodata prieteni. Nu are rost sa ne amagim cu prietesagul, cat ca Irenke e faina.
        • -2 (2 voturi)    
          Autoguvernare! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:54)

          NJozsef [utilizator] i-a raspuns lui Sade

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Românii_din_Ungaria
          Autoguvernare sună destul de pompos așa-i?
          • +3 (3 voturi)    
            Nu stiu cat este de valabila situatia (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:11)

            Sade [utilizator] i-a raspuns lui NJozsef

            Domnule Jozsef, atata timp cat reprezentantii comunitatii romanesti au MAJORITATEA nume maghiare, cat timp este cunoscut procesul de ruralizare fortata a comunitatilor romanesti, cat timp legaturile culturale si spirituale cu Romania sunt simbolice, este un discurs politic pompos.Cum naiba ma poti convinge ca numele presedintelui ATRU Tiberiu Iuhasz este ROMANESC, asta nu am idee. Stiu ca fata de Romania, Ungaria a fost intotdeauna o campioana la declaratii frumoase si prietenesti, ce imi aminteste de politica duplicitara din Transilvania prin care reprezentantii familiilor nobiliare romanesti, au renuntat la origine,nume si credinta pentru statut privilegiat. Este necesar un parteneriat la vedere, real si nu declarativ , prin care Romania si Ungaria sa-si asume responsabilitatea de a stabilii impreuna o noua viziune asupra relatiilor ce sa armonizeze trecutul istoric cu un viitor bazat pe respect reciproc si nu provocari AUR sau Jobik. Dar nu pot sa nu-mi amintesc de familia unui unchi ce a fost ucis la Sarmasu cu sprijinul unui vecin.Te las pe dumneata sa -ti dai seama ce etnie avea.