Rafila: Este absolut fezabil ca școlile să se redeschidă pe 8 februarie

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:23 Actualitate | Politic


Alexandru Rafila
Foto: Facebook
Este absolut fezabil ca școlile să se redeschidă pe 8 februarie, a declarat la RFI deputatul PSD Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, citat de Mediafax, adăugând că școlile nici nu trebuiau închise.

„Este absolut fezabil. Școlile nu trebuiau să se închidă, de fapt. Nu există nici o justificare a închiderii școlilor, dacă ne referim măcar la școlile primare. România a devenit unicat în UE, cu o incidență relativ redusă față de alte țări, a ținut școlile închise un an de zile. Lucrul ăsta nu mai poate să continue, nu atât din punct de vedere al procesului de învățământ, cât mai ales din punctul de vedere al afectării grave a modului în care se dezvoltă copiii”, a declarat Rafila.

Deputatul PSD a afirmat că susține demersurile ministrului Educației pentru redeschiderea școlilor pe 8 februarie.

„Mi se pare hazardată afirmația unui reprezentant de la Ministerul Sănătății, care spunea că nu se vor deschide școlile, mai ales că numărul de cazuri noi este tot mai mic, am avut doar 2.000 ieri, cu 7.000 de teste. Trebuie să ne lămurim: ori avem o situație epidemiologică gravă, pe care nu o cunoaștem și lucrul ăsta trebuie asumat ori avem o situație epidemiologică total sub control, după numărul de teste efectuate și numărul de teste pozitive și atunci nu ar trebui să existe nici cea mai mică discuție legată de redeschiderea școlilor”, a adăugat Rafila.

Declarația a fost făcută în contextul în care medicul Andreea Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a declarat că, în opinia sa, școlile nu s-ar putea deschide pe 8 februarie, odată cu semestrul al doilea.

„Personal am un dubiu vizavi de data de 8 februarie. Decizia se va lua în funcție de evoluția epidemiologică din următoarele două săptămâni, dar trendul e ușor crescător. Rămâne de văzut ce va fi. Peste o săptămână vom ști impactul Crăciunului și Anului Nou la noi în țară”, a spus Andreea Moldovan.

„Planurile de redeschidere a școlilor sunt în stadiul de evaluare, se discută ce fel de clase se vor deschide, sunt mai multe scenarii posibile, fie de afterschool, creșă, ciclu primar, fie de clase mai mari. Dar nu pot să vă dau un răspuns în acest moment pentru că ceea ce se întâmplă în următoarele două săptămâni va duce la decizia redeschiderii sau menținerii închise a școlilor în data de 8 februarie. Ceea ce suntem conștienți e că situația de școală online nu e de cea mai bună calitate, din acest motiv profesorii au fost incluși în grupa prioritară de vaccinare, tocmai ca să protejăm această categorie, dar vom putea să dăm un răspuns pe problema școlii cam peste o săptămână - 10 zile”, a spus ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















1728 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:35)

    tirolez [utilizator]

    Poate de-aia e incidenta redusa. Bine incidenta e redusa si pentru ca in judetele psd-iste cum e Buzaul exista un singur aparat PCR. Cine se imbolnaveste de orice seamana a covid isi ia constiincios antibioticul, clexanul si dexa si cine scapa, scapa. Important e sa nu stricam statisticile.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:55)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      nea rafila ia locul celor precum Sova, Ponta si alti mascarici care desi par inteligenti.. sunt niste politruci de 2 lei care nu-si urmaresc decat scaunul din partid..

      PATHETIC !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Decat HIBRID, mai bine ONLINE (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:47)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Sa se deschida, dar atunci cand se vor putea deschide in modul lor normal, cu toti copiii la scoala, fata in fata cu profesorul, nu in prostia aia de Hibrid in care jumatate trebuie sa stea 6-7 ore cu masca, iar cealalta jumatate nu vad si nu inteleg nimic clar transmis din clasa "live" pentru ca e o calitate infecta, nu se vede nimic pe tabla, se aude cu intreruperi, profesorii se indeparteaza de microfon, mai pica netul scolii, etc, etc...si ajung toti sa copieze unii de la altii din caiete, ca tampitii, ca explicatia profesorilor nu a ajuns la ei deloc.
    Deci, decat hibrid, mai bine online cu totul!
    Sa se deschida cand se va putea cu toti la scoala, fara masti, si doar dupa ce toti profesorii vor fi vaccinati, desigur!
    • +1 (1 vot)    
      Deci (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:50)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      Deci este normal sa avem 30-35 de elevi intr o clasa fizic,unde un profesor se poate ocupa de maxim 10-15 sa le explice si sa ii ajute.Va doriti cu totii doar minimul posibil:sa se deschida scolile.In rest toate bune,ca materia,curicula si toate celelalte probleme le rezolva Rafila.Suntem tara cu cel mai bun si ieftin internet si nu suntem in stare sa le oferim copiilor calitate la ore.Suntem de plans.
  • +3 (5 voturi)    
    hmmm... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:01)

    luleasca [utilizator]

    vorbeste partidul din el sau doctorul? .... trebuia sa ramana doar doctor....
  • +3 (5 voturi)    
    de ce? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:05)

    catelu [utilizator]

    Dupa ce s-a dovedit ca maimutoiul asta umbla doar dupa o functie politica si banii aferenti, de ce l-ar mai baga cineva in seama?
  • +3 (5 voturi)    
    Exact cum spuneam (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:17)

    George21 [utilizator]

    Domnii nostrii conducatori nu vor decat sa iasa basma curata spunand ca ei au deschis scolile si trebuie sa ii laudam pentru asta.
    Problema sta in lipsa de investitii in invatamant care ne distruge calitatea educatiei de multi ani.
    Se pare ca domnii nu vor sa auda de copii defavorizati care au anumite nevoi si aveau si inainte de pandemie.Apoi ceilalti elevi care isi doresc ca orele sa fie mult mai interactive si sa ramana cu ceva in cap dupa ce vor termina clasele 1-12.
    Daca se deschid scolile cu ce le este de folos elevilor?Ei vor continua sa isi piarda interesul si invatamantul va fi in cadere libera,cu si fara pandemie!
  • +4 (6 voturi)    
    Tipul e dus cu pluta (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    In america scolile sint inchise din martie 2020. Cu ce e diferita situatia comparativa de altfel a unui stat din america care sa explice o decizie de a face romania un alt cobai in europa? Da, nu s-au inregistrat decese pe categoria 0-17 dar de ce scolile sint inca inchise in a,erica ne explica tovarasul? Vaccinati 60%din populatie si puteti deschide ce vreti apoi, pina atunci nu va jucati cu vorbele, tov iresponsabil.
  • +1 (5 voturi)    
    e bine (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:20)

    martel55 [utilizator]

    ca toti vorbesc de redeschidere, dar nimeni nu vine sa spuna concret cum vor reusi sa asigure minime conditii de siguranta sanitara, avand in vedere ca 1 an de zile nu s-a facut absolut nimic in acest sens...paravanele de pepsiglas montate in pripa in toamna s-au dovedit un esec, si alte masuri pentru a asigura o distanta de minim 1,5-2m intre elevi (distanta pe care de altfel autoritatile ne-o reocmanda sa o pastram in orice spatiu) nu au aparut....de asemenea, nu vad nici o initiativa de testare sustinuta in scoli dupa momentul redeschidewrii, macar saptamanal cum vrea Austria, desi cred ca e necesar chiar de 2 ori pe saptamana...cat despre situatia epidemiologica, cine are incredere in datele guvernului?dac in vara cam toti de care auzeam ca au COVID erau confirmati prin test, acum abia 1 din 3-4 are o confirmare prin test, restul nu se mai testeaza ca sa nu stea in izolare daca nu au simptome, iar anchetele epidemiologice nu se mai fac demult, sunt pusi in ziolare eventualk doar membrii familiei, fara sa mai intereseze pe nimeni lista posibililor contacti...in aceste conditii, dac coroboram cu studiul facut in UK care in urma unei camapnii de testare repetata in zona scolilor a concluzionat ca numarul real de infectati poate fi de pana la 6 ori mai mare decat cel estimat initial, cu multi asimptomatici care sunt vectori de contagiere, nu stiu cum poate fi atat de sigur Rafila ca nu e nici un pericol redeschiderea in aceste conditii (practic aceleasi ca acum un an, an pierdut de autoritati in a face ceva pentru cresterea sigurantei sanitare in scoli)
  • +1 (3 voturi)    
    . (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:25)

    Simbad [utilizator]

    Este la mintea cocoșului faptul că dacă ai un număr mic de teste efectuate, rezultă un număr mic de noi infestați. 2000 de noi infestări la 7000 de teste efectuate propagandei PSD i se pare un număr mic. Relevant e să faci în fiecare zi același număr de teste și de acolo să vezi numărul de noi infestați. Altfel... Azi faci 7000 de teste și ai 2000 de infestați, mâine faci 6000 de teste și ai 1500 de infestați, poimâine faci 4000 de teste și ai 1300 de infestați și vine PSD și ”constată” că ”numărul de cazuri noi este tot mai mic”.
  • +4 (6 voturi)    
    Daca vreti sa vedeti un politruc . . . . (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:29)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . idiot, care si-a vandut constiinta si profesia pentru a fi sluiga in partidul lui Ciolacu, priviti-l pe acest Rafila!
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:54)

    SoulSearcher [utilizator]

    brea nea doctor tinichea..

    tocmai s-a publicat un studiu prin care se arata ca inchiderea scolilor a redus din incidenta..

    dar na.. once a PESEDIST.. always LICHEA :DDD