Barna, reacție la scandalul candidaturilor USR-PLUS: Regulile nu sunt doar la mișto. Principiile nu trebuie să fie folosite doar când îți dă bine la socoteală

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2020, 15:42 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
​Tot mai criticat din cauza absenței de pe listele pentru parlamentare a unor „nume grele”, Dan Barna susține că regulile de selecție sunt aceleași din 2016, iar el nu are cum interveni în procesul de la nivelul filialelor.

„Reproșul căruia trebuie să-i fac față e că nu am încălcat deciza Comisiei de arbitraj în cazul colegului de la Diaspora și nu am modificat acea decizie care e obligatorie pentru noi. (...) Trebuie să ne respectăm regulile. Regulile nu sunt doar la mișto. Principiile nu trebuie să fie folosite doar când îți dă bine la socoteală”, a spus Dan Barna, într-o intervenție la Digi 24.

Lideul USR a comentat că tensiunile din filiale reprezintă „larma firească a unei democrații funcționale”.

„Din fericire sau din păcate, nici eu, nici Dacian Cioloș nu avem luxul, ocazia, să spunem aceasta e lista de parlamentari USR-PLUS, ne-am gândit noi vreo două zile, am trecut cu mâna, aceștia sunt candidații. Colegii noștri trebuie să obțină susținerea și să-i convingă pe colegii de filială. E normal să existe nemulțumiri, votul filialei este cel care decide. Modalitatea a fost cunoscută de toți candidații, este exact procedura din 2016. N-a modificat nimeni acum. Știau că trebuie să obțină sprijinul filialei, să primească aviz de integritate de la Comisia de arbitraj. Regulile erau cunoscute”, a mai spus el.

Barna a mai spus că USR nu este un partid în care listele se fac „din pix” de președinte și un cerc restrâns.

Puși pe listele pentru parlamentare pe locuri neeligibile, mai mulți parlamentari USR au acuzat jocuri politice. Este vorba, printre alții, de Emanuel Ungureanu, Mihai Goțiu, Florina Presadă sau Vlad Alexandrescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8533 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    . (Luni, 12 octombrie 2020, 15:46)

    Sarmat [utilizator]

    Florina Presada are o experienta mult mai vasta decat maimutele din usr si plus care o tot dau cu democratia.
    • +8 (20 voturi)    
      Si chiar daca ar Barna ar spune adevarul (Luni, 12 octombrie 2020, 16:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      Cum dracu se face ca in Cluj s-a ajuns ca in USR-PLUS sa voteze 57 de delegati ai USR si 120 ai PLUS ????? Pot sa admit ca Gotiu si Emanuel Ungureanu nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor dar in final Plus a venit cu niste oameni necunoscuti. La fel, poate sa-mi spuna Barna ca madam Simona Spataru care a fost batuta mar de Baluta si s-a mai urcat si bauta la volan trebuia sa aiba loc eligibil ( ca deh e de la Plus) si Presada de la USR nu are loc eligibil. Adica cu ce sunt mai buni niste necunoscuti ( ca sa nu zic mai mult) de la Plus bagati pe locuri eligibile peste tot in tara ?
      • -1 (7 voturi)    
        Si mai mult , PLUS-ul are locul 1 (Luni, 12 octombrie 2020, 17:36)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        si la Senat si la Camera , nu se poate asa ceva!
      • +1 (9 voturi)    
        Raspunsul e simplu (Luni, 12 octombrie 2020, 17:38)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Asa au votat filialele locale.

        Bonus: tot filialele locale au decis daca fac o singura lista USR/Plus (cum a fost la Cluj), sau doua liste care apoi se intretes dupa un algoritm (cum a fost la Bucuresti).

        La USR, statutul si modul de desemnare a listelor sunt neschimbate din 2016.

        Daca sistemul nu e bun, trebuie congres si schimbat statutul. Dar e absurd sa inventeze Barna ceva din burta, dincolo de statut, ca sa bage acum anumiti oameni pe liste. Repet: e vorba strict de negociere in cadrul filialei locale.

        P.S. La Bucuresti, oameni care teoretic in opozitie cu Barna au fost capabili sa negocieze sustinerea filialei pentru pozitii eligibile, desi parea ca sunt in minoritate: Cristian Seidler sau Cristian Ghica. Da, o sa ziceti ca ce e asta, de ce e nevoie de negociere, de compromisuri, etc. Pentru ca asta e politica, chiar si pentru URSPlus.

        Si inca ceva: dincolo de activitatea politica (care poate a fost buna - exemplu Presada), filialele au reactionat extrem de dur la cei care au lucrat mai mult in interes propriu. Exemplu: au fost taxati dur aia care au facut declaratii impotriva lui Barna in timpul campaniei electorale (lucru care nu se face, oricat de antipatic iti e Barna) sau s-au trezit criticand campania "Fara Penali", care e principalul punct de tractiune electorala al USR. Aia din filiale au simtit ca unii vor musai sa traga la alta caruta si au reactionat.
        • 0 (6 voturi)    
          Nu prea are sens ce spui (Luni, 12 octombrie 2020, 19:07)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Zainea a avut o activitate foarte buna in Parlament. Acum ca filiala era anti-Barna si el a fost perceput ca omul lui Barna , ce dracu putea sa faca ? Sa se duca sa-i roage in genunchi pe aia sa-l puna pe loc eligibil ?
  • +3 (13 voturi)    
    În traducere liberă (Luni, 12 octombrie 2020, 16:11)

    Amerlocu [utilizator]

    Faptul că o parte din actualii parlamentari ai USR au fost trecuți pe locuri neeligibile înseamnă că activitatea lor în parlamenta a fost nesatisfăcătoare.

    Mergând mai departe cu principiul trnasparenței, acele filiale ar trebui să spună clar alegătorilor ce anume au greșit ăia de au fost dați la o parte. Ar trebui de asmenea să explice de ce i-au lăsat totuși pe listele de candidați chiar dacă sunt pe locuri neeligibile, odată ce au zbârcit-o în parlament. În mod normal cineva care eșuează timp de 4 ani în parlament ar cam trebui dat afară din partid.

    Așa cum se văd lucrurile azi, treaba din USR arată ca: „Scoală-te tu ca să mă așez eu în locul tău”. Sau mai precis ca oamenii lui Ciolacu îi dau la o parte pe oamenii lui Dragnea...
    • +1 (7 voturi)    
      Votul in filiale e politic (Luni, 12 octombrie 2020, 17:49)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Nu conteaza doar activitatea parlamentara, conteaza sustinerea filialei.

      Poate ca tu ai fost un parlamentar exceptional. Dar daca oamenii din filiala ta nu te-au mai vazut la fata de trei ani de zile, esti cam mancat. Si daca nu iti poti asigura sustinerea filialei, inseamna ca ai fost cam neglijent, ca om politic.
      • +1 (3 voturi)    
        Aia am zis și eu! (Luni, 12 octombrie 2020, 20:17)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Sigur că e „vot politic”. Ca-n PSD. Nu contează ce ai făcut sau ce poți face ci contează în care gașcă ești:)
    • -1 (1 vot)    
      le-o fi spus ! (Luni, 12 octombrie 2020, 20:05)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Stii tu ceva mai mult, cum au decurs discutiile in filiale ?
      Hai sa vorbim cu totii, vrute-nevrute ...
      • +1 (3 voturi)    
        Ce le-a spus?! (Luni, 12 octombrie 2020, 22:42)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Parcă era vorba că USR e un partid nou, transparent, deschis alegătorilor, fără mișmașuri și înțelegeri în spatele ușilor închise. Acum nu faci decât să confirmi că e de fapt doar un PSD un pic mai spălat...
  • -2 (16 voturi)    
    Asta e ! La PSD si PNL sefii ai mari dau in fina (Luni, 12 octombrie 2020, 16:13)

    Susufler0 [utilizator]

    cu pixul si stabilesc listele pe care le doresc, fara ca mass-media sa acuze metoda de "selectie" !

    La USR, unde listele se fac singure potrivit unor criterii unanim acceptate, toata mass-media in par trage in Barna ! Cine, ce sa mai inteleaga Dumnezeule ?

    PS. Ca de obicei, principiile, regulile nu sunt bune si cum acestea functioneaza doar la USR, hai sa dam in cap astora !
    • -1 (11 voturi)    
      :))) (Luni, 12 octombrie 2020, 17:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Principii zici? Explica-mi si mie ce printzipiu s-a aplicat cand pe un semnatar al scrisorii in care se semnalau rahaturi in usr l-a scos comisia de "integritate" ca fiind de caca din cauza asta, in timp ce aceeasi comisie a "trecut" cu brio alti semnatari?

      Mda... printzipii useriste.
    • -2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 octombrie 2020, 17:36)

      [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

  • +3 (17 voturi)    
    Astia 4 din USR (Luni, 12 octombrie 2020, 16:17)

    smeuletz [utilizator]

    Sunt printre cei mai cunoscuti si apreciati de multi alegatori. Nici Barna si poate nici chiar Ciolos (care a scazut acum de cand tot a plecat la Bruxeles) nu ar face cat doi dintre astia.

    Presada a facut mult in Parlament, si le-a dat peste bot hotilor din PSD cand macelareau legile justitiei
    Gotiu a tot incercat sa salveze padurile si un pic a si reusit in pofida opozitiei acerbe dinspre PNL si PSD si UDMR (adica toti)
    Ungureanu pe sistemul de sanatate e foarte cunoscut si apreciat, a gresit ca a candidat la Cluj (fief PNL) impotriva lui Boc care acum e la varful popularitatii
    Alexandrescu e unul dintre cei mai competenti parlamentari pe care ii stiu.

    Asa ca, daca cei patru gasesc oameni din USR, si isi fac o infrastructura, pot sadi de un nou partid. Poate unul nu atat de legat de LGBT si asa de progresist cum e acum USR-ul, si peste 4 ani, vor fi clar votati. Iar de donat, I am in, cum am fost la cu USR cand am crezut in el.. Tot raul inspre bine!
    • 0 (6 voturi)    
      Filiala Cluj a scazut mult (Luni, 12 octombrie 2020, 16:45)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      Gotiu si Ungureanu si-au facut multa imagine personala dar in Parlament nu au venit mai cu nimic. Spre comparatie, Wiener de la Arad si Zainea de la Bucuresti au produs chestii reale precum Legea Mirosurilor care permite oricarui primar sa inchida mizeriile de firme care exploateaza gropile de gunoi pentru ca nu respecta normele olfactive. Din pacate Zainea si-a dat demisia din USR datorita unor orgolii stupide de la nivelul filialei Ilfov. Sefii de fiiala erau anti-Barna iar Zainea care era pro-Barna a fost eliminat pur si simplu de pe lista de candidaturi. Nu spun ca nu s-au facut aranjamente , cel mai bun exemplu e la Bucuresti unde efectiv Nasui a impanzit filiala cu oamenii Plus si astfel cea mai puternica filiala USR e practic desfiintata si oamenii vechi din USR nu mai au niciun loc eligibil.
      • -1 (5 voturi)    
        Așa deci! (Luni, 12 octombrie 2020, 17:31)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Altfel spus nu-s cu nimic mai breji ca ăilalți. Nici măcar n-au mai trebuit să ajungă la putere spre a se face de toată jena prin spălat de rufe murdare în public și dispute academice cu „Ba pe a mă-tii” ca la gura cortului:)
    • -1 (5 voturi)    
      Smeule, ai exprimat "visul de veacuri" al PNL (Luni, 12 octombrie 2020, 17:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      si PSD si al cvasi majoritati a mass-media !

      PS. Pe pariu ca in urmatoarele saptamani ideea asta va fi tot mai mult vehiculata in mass-media !
    • +3 (9 voturi)    
      Lol (Luni, 12 octombrie 2020, 17:13)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      Gotiu nu e cel care dormea in parlament?
      • 0 (4 voturi)    
        Hmmmm (Luni, 12 octombrie 2020, 17:33)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Bine dar dacă dormea în parlament nu ar fi trebuit să-l dea afară din partid?! Când colo văd că l-au pus pe locul 2 la lista de la Senat. Sunt ăștia ceva mai breji ca organizația PSD Teleorman?!
        • 0 (4 voturi)    
          L-au pus sa nu se supere (Luni, 12 octombrie 2020, 19:03)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          dar nu e eligibil la scorul USR in Cluj.
          • 0 (4 voturi)    
            Păi de ce nu l-au pus atunci pe Dragnea?! (Luni, 12 octombrie 2020, 20:23)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Că și astuia tare i-ar mai prii acum un locșor călduț de parlamentar :)

            Nu există lipsă mai mare de respect pentru alegători ca genul ăsta de mașinațiuni. Dacă omul e incapabil dă-i un șut acolo unde ar trebui să-i înceapă coada. Daca e capabil atunci ține-l la locul lui. Chestiile astea cu „i-am dat și lui un os de ros” sunt curat PSDiste.

            Cred că la parlamentare USR va avea o problemă să treacă de pragul electroral. Tocmai au dovedit câte kopeici valorează...
    • -1 (1 vot)    
      i-auzi (Luni, 12 octombrie 2020, 17:29)

      VictorM [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      Saracul Ciolos, nu mai are nicio influenta!

      https://www.votewatch.eu/blog/influence-index-2020-most-influential-romanian-meps/?fbclid=IwAR111dKqVVbsqCoQ61jNfqjAkFKoumV1vF_ooJNEqgF8vLVw7PB6ybf5Skg
    • -1 (3 voturi)    
      O sa suferiti o mare deziluzie (Luni, 12 octombrie 2020, 17:54)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      "Asa ca, daca cei patru gasesc oameni din USR, si isi fac o infrastructura, pot sadi de un nou partid. Poate unul nu atat de legat de LGBT si asa de progresist cum e acum USR-ul"

      Poate nu v-ati prins, dar aproape toti cei care pierd acum pozitii fac parte din "aripa progresista" a USR. Daca isi fac alt partid, o sa fie exact cum nu va convine.
    • -1 (1 vot)    
      doar ca (Luni, 12 octombrie 2020, 20:15)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      brancardierul Ungureanu s-a facut de ras si a atacat intr-un mod penibil, cu totul nefondat Corpul Medical care la Cluj e deosebit de influent ! Gotiu a cam dormit in senat, Alexandrescu nu ne face uitat esecul de la Opera !!! Uite ce ispravi fac in Europa balerinii dati afara de la Bucuresti !
      Pe astia-i stie toata lumea, pe ceilalti i-au judecat colegii lor.
      Daca la inceput, in 2016 alesii USR au urcat pe un val popular pe seama muncii si notorietatii lui Nicusor Dan,fiind de fapt necunoscuti publicului larg acum, dupa patru ani, dupa o activitate parlamentara vizibila si cuantificabila ierarhiile era normal sa se schimbe !
  • +4 (18 voturi)    
    Cata vrajeala (Luni, 12 octombrie 2020, 16:41)

    Teg [utilizator]

    Nemultumirile sunt in primul rand legate de proceduri si modificari pe ultima suta de metri.
    Cand controlezi toate comisiile din partid normal ca iti convin deciziile.
    Barna a avut un scor mediocru la prezidentiale si niste gave monumentale. Ce mai cauta la sefia partidului?
    • -2 (10 voturi)    
      Care sunt "procedurile" (modificate) (Luni, 12 octombrie 2020, 17:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Teg

      si "modificarile" facute 'pe ultima suta de metri" ?
      • -1 (7 voturi)    
        Voi astia minusacii sunteti suparati (Luni, 12 octombrie 2020, 18:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        pt ca am pus o intrebare la care nu mi se va raspunde niciodata pt simplul motiv ca NU EXISTA PROCEDURI SI "MODIFICARI FACUTE PE ULTIMA SUTA DE METRI" !

        PS. Asta va oftica, nu-i asa ? Adevarul, mai da-l in masa ! :))
    • +2 (6 voturi)    
      Cata vrajeala? (Luni, 12 octombrie 2020, 18:00)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Teg

      "Nemultumirile sunt in primul rand legate de proceduri si modificari pe ultima suta de metri"

      Nu exista asa ceva. Se utilizeaza exact statutul USR valabil din 2016, creat de Nicusor Dan si compania. Nu exista "modificari pe ultima suta de metri"

      Singura plangere e ca unii dintre parlamentarii actuali nu mai au sustinerea polica a filialei din care fac parte, iar sistemul de vot nu e proportional, adica castigatorul ia cam totul. Poate nu e ok, dar, repet, este sistemul adoptat in statutul din 2016, cand Barna nici nu era acolo.
  • +3 (9 voturi)    
    Asta e sistemul de vot (Luni, 12 octombrie 2020, 16:45)

    Soro [utilizator]

    Daca ai fost parlamentar dar nu te-ai ocupat sa vorbesti cu oamenii care te-au ales acum 4 ani si a venit cineva din spate care e acolo cu oamenii.... asta e. Ai pierdut locul pe lista. mai bine asa decat sa candidezi doar cu asa zis celebritati. Din punctul meu de vedere metada e buna dar sa vedem daca da roade la alegatori, pentru ca alegatorul roman e needucat si nu stie sa voteze un om nou pe baza informatiei despre el ci prefera sa voteze pe cineva pe care cunoaste doar ca nume, fara sa stie daca acel om e mai capabil decat cel nou propus.
    • -1 (5 voturi)    
      E cu chichirez (Luni, 12 octombrie 2020, 17:39)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      Nu-i vorba de a vorbi cu oamenii din circumscripția ta care te-au ales acum 4 ani ci de a ști cât e ceasul să vorbești cu cei câțiva zeci de membrii de partid care fac jocurile. La urma urmei listele nu au fost făcute prin votul tuturor membrilor filialei ci de un număr limitat de „connoisseur”-i care au fost numiți de Dumnezeu ști cine după creiterii absolut necunoscute. Sună cam ca „alegerile” pentru CC al PCR
      • -2 (4 voturi)    
        Ha-ha-ha... mai ai un pic si ne spui (Luni, 12 octombrie 2020, 20:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        ca procedurile de stabilire a listelor la PSD si PNL sunt super democratice si ar trebui sa fie avute in vedere si de USR !

        PS. Cum e cu numele adaugate pe listele din provincie de catre sefii PSD si PNL de la Bucuresti ?
        • +1 (5 voturi)    
          Îți scapă esențialul (Luni, 12 octombrie 2020, 20:26)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          USR s-a lăudat că e altfel. Dacă se dovedește a fi doar un PSD un strop mai spălat cam șanse crezi că are?!
          • -1 (3 voturi)    
            USR e altfel ! (Marţi, 13 octombrie 2020, 0:00)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            "Un strop mai spalat" decat PSD e fratele mai mic, PNL !
            Fura mai putin ! Insala mai putin ! Promit mai putin ! Sunt partea mai mica si mai putin dezvoltata a USL !

            PS. USR este alternativa !
            • -1 (3 voturi)    
              Cum altfel?! (Marţi, 13 octombrie 2020, 7:33)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Par a fi zidiți din exact aceeași materie maronie, împuțită și moale din care e zidit PSD.

              Marea diferență e că PSDeii au instinctul de supraviețuire mult mai dezvoltat. Ei reușesc să țină secrete o serie de zvârcoleli din astea interne pentru ciolan, pe când USR n-a lăsat rufă murdară pe care să n-o expună public.

              Ca să ajungă vreodată o alternatică USR va trebui să fie capabil să treacă pragul electoral la parlamentare. Pare un ovbiectiv tot mai greu de atins.
              • -1 (3 voturi)    
                Esti gretos si incremenit in proiectul (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:51)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                "USR is it bad !" Discutia cu tine nu mai are rost !

                PS. Bucura-te de PNL ! :)))
  • 0 (6 voturi)    
    alegerea delegatilor care au ales candidatii (Luni, 12 octombrie 2020, 18:25)

    popestii [utilizator]

    Sunt membra PLUS Cluj si am votat ca delegati la Conventia Judeteana colegi pe care ii cunosc si in care am incredere sa ma reprezinte fie ca provin din USR sau din PLUS, asadar am votat si membrii USR Cluj. Si nu sunt singura din Alianta USR PLUS care nu crede ca face parte din doua triburi aflate intr-o relatie contractuala, ci dintr-o alianta care va aduce valoare si competenta in guvernare.
    Poate ar fi util pentru fiecare candidat sa roage delegatii sa le explice cum isi argumenteaza votul. De exemplu pe mine nu m-a intrebat nimeni daca am votat doar membrii PLUS, insa am vazut scris ca cei din PLUS ar fi votat doar colegi din PLUS, ca noi nu ne-am simti parte dintr-o alianta etc. Primul lucru pe care mi l-a spus sefa mea la training a fost: nu presupune nimic, au trecut 10 ani de atunci, ea nu mai este sefa mea de cativa ani, insa acesta inca a ramas un principiu extrem de important in munca mea.
    • 0 (6 voturi)    
      Doamne Ferește, Apără și Păzește! (Luni, 12 octombrie 2020, 22:31)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui popestii

      Brrrr....

      Am citit cu ceva timp în urmă un artciol din Scânteia de acum aproape 790 de ani al activistei Ghizela Vass despre stabilirea delagaților la congresul al II-a al PMR, format prin fuziunea dintre PCR și PSDR. E aproape identic cu cu postarea de mai sus.

      Cam așa povestea și tovarășa Ghizela cum ea nu s-a uitat dacă un membru PMR sau altul a fost înainte fuziune comunist sau socialist. Ea votase „cum i-a dictat conștiința”. De ieșit a ieșit desigur cine trebuia să iasă :)
  • -1 (7 voturi)    
    USR (Luni, 12 octombrie 2020, 18:26)

    rectificare [utilizator]

    a fost USR doar cât a fost condus de Nicușor Dan. Dar "băieții deștepți" în frunte cu Barna l-au debarcat pe Nicușor și au pus mâna pe partid. La rândul lui Barna are schelete în dulap iar Julien i le cunoaște și îl șantajează. Așa se explică de ce încet-încet Barna predă partidul anonimilor fomiști de la plus.
    • -2 (6 voturi)    
      Baliverne ! (Luni, 12 octombrie 2020, 20:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Ce schelete ii stie Julien ?

      PS. Daca stii, spune-ne si noua, altfel nu esti decat unul din multii care imprastie in mod interesat aiureli pe internet !
  • -1 (9 voturi)    
    Cal mare (Luni, 12 octombrie 2020, 18:30)

    vodatepes [utilizator]

    Cal mare copii. Ordinul este in ordinea gradelor din livret asa a spus generalul Coldea