Ultimele contre de campanie. Nicușor Dan: Cu elicopterul pregătit, Elena Ceaușescu lansează ultimele fake-news-uri pentru București / Ce a spus Gabriela Firea

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2020, 8:43 Actualitate | Politic


Nicusor Dan vs Gabriela Firea
Foto: Facebook
Cu elicopterul pregătit și primăria închisă de azi până duminică, Elena Ceaușescu lansează ultimele fake-news-uri pentru București, spune candidatul Nicușor Dan despre ultima intervenție a contracandidatei sale, edilul Gabriela Firea. ”Aflăm că bucureștenii au avut apă caldă și, dacă nu au avut, e vina lui Klaus Iohannis și a tuturor guvernelor”, continuă candidatul susținut de PNL și USR-PLUS. De cealaltă parte a baricadei, Gabriela Firea a susținut că PNL şi USR ”au încercat” să îşi înveţe membrii din secţiile de votare să anuleze voturile mele.

”Cu elicopterul pregătit și Primăria închisă de azi până duminică, Elena Ceaușescu lansează ultimele fake-news-uri pentru București”, spune Nicușor Dan, într-o posatre pe Facebook.

”Chiar în aceste momente, în disperarea de final de campanie, într-o emisiune de televiziune, cabinetul numărul doi în PSD, Gabriela Firea, revarsă râuri de minciuni, invenții absurde și elucubrații, într-un spectacol al fabulației absolute. Aflăm că bucureștenii au avut apă caldă și, dacă nu au avut, e vina lui Klaus Iohannis și a tuturor guvernelor, iar despre mine puteți afla că am terorizat un oraș întreg.

La tot acest spectacol de fake-news contribuie din plin și televiziunea de casă a tovarășei, Antena 3, care reia pasaje dintr-o dezbatere electorală din 2016, fără a specifica pe ecran anul în care se desfășura. După ce a refuzat cu obstinație o dezbatere, iată că Firea și-a comandat o reluare din 2016, la Antena 3. Așa ceva este complet ireal. Nu există decât o soluție ca să scăpăm de această mascaradă continuă, de această farsă grotescă fără limite: votul de peste 2 zile. Altfel, Caracatița de Voluntari Firea-Pandele va continua să subjuge orașul și să-l distrugă.”, a reacționat Nicușor Dan.

Acuzațiile lui Firea


Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat că PNL şi USR "au încercat să îşi înveţe membrii din secţiile de votare să anuleze voturile" sale şi ale celorlalţi candidaţi ai PSD.

"Am primit informaţii că, la câteva dintre şedinţe, li s-a arătat o modalitate prin care, purtând mănuşi şi lipind pe un simplu deget o mică ştampilă din cauciuc, poţi să murdăreşti buletinul de vot de asemenea manieră încât să pretinzi că trebuie să fie anulat", a susţinut Firea, citată de news.ro.

Firea a mai susţinut că are dovezi că reprezentanţi ai conducerii Poştei Române au chemat angajaţi la masă şi le-au cerut să voteze candidaţii PNL-USR, promiţând majorări salariale şi făcând presiuni. Edilul care încearcă să obținuă al doilea mandat la București spune că instituțiile statului ar trebui să verifice toate aceste informații.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10503 vizualizari

  • -52 (94 voturi)    
    De când își face Nicușor campanie (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:49)

    Lovercraft [utilizator]

    nu am auzit un proiect serios cu care să se prezinte. Singurul lui proiect e „să plece Firea ca să vin eu”.
    În rest, zero barat.
    • -46 (74 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:08)

      [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

      • -16 (32 voturi)    
        O echipa Basescu-Dan ar fi spulberat PSD-ul (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:00)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui

        Dl Nicusor Dan are meritul de a fi un candidat onest si dedicat de ani de zile cunoasterii problemelor cu care se confrunta Bucurestiul.

        Abia in aceasta campanie am inteles mai bine cum de fondatorul USB-ului (devenit USR) a fost indepartat cu abilitate si deposedat de partid de un grup securist venit in partid de la PLUS.

        Dl Nicusor Dan apreciaza eronat consecintele politice ale unor acte benevolente din partea domniei sale, pur si simplu este de o naivitate infioratoare, e inconjurat de un amestec heteroclit de personaje care-l sfatuiesc prost sau cu intentie rauvoitoare.

        Administratia PSD de la primaria generala a reusit foarte putin in 4 ani si e clar cangrenata de mafii si paraziti bugetari cu zecile de mii (votaci PSD si familii/clanuri).

        Dl Nicusor Dan ar merita o sansa la conducerea Capitalei, dar nu pare deloc pregatit sa faca fata avalansei de atacuri dure si agresivitatii mafiotilor instalati de ani de zile pe traseul banilor publici manevrati de PGMB.

        In comparatie, dl Basescu e absolut orice inafara de "naiv", e un om politic de care, in politica, doar idiotii nu se tem, unul care stie perfect cu cine are de-a face in mocirla administratiei bucurestene.

        Eroare grava de strategie la USR-PLUS (si o vedem in sondaje) respingerea cu dispret si "manie revolutionara" a colaborarii cu PMP/Basescu.

        Stanga progresista se lauda ca poate singura in Bucuresti, ca nu are nevoie de Basescu, ca are acolo 45%, doar ca nu se vad niciunde in sondaje, ceea ce arata un complex de superioritate infantil, asteptari fanteziste.

        Pentru mine ar fi fost ideala o echipa Basescu-Dan, ar fi castigat fara nici o emotie si ar fi avut mai multe avantaje.

        Basescu ar fi un primar general capabil sa lupte de la egal la egal cu opozitia politica, sa loveasca in mafiile instalate de PSD, sa reprezinte la international.

        Tot ce e executiv ar putea fi delegat viceprimarului Nicusor Dan, sa se ocupe de ce stie el sa faca mai bine, nu de politica si mafii ca acolo e clar depasit.
        • +8 (24 voturi)    
          o echipa nicusor-basescu (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:23)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          ar fi putut face o parte din votanti -> myself included sa nu il mai voteze pe pnl...

          imi pare rau.... basescu e cu psd acum... oricat s-ar da altfel
          inclusiv aceasta participaer dovedeste acest lucru, asta daca emisiunile la latrina 3 anti-kovesi nu erau de ajuns!
      • +24 (30 voturi)    
        ba da (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:14)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui

        ce propaganda mascata incerci sa faci, ca si cum te crede vreun bucurestean. Cel mai dezastruos si perfid primar ai Bucurestiului din ultimii 30 ani a fost ferea si prosti sunt aia care o voteaza sau nu vin la alegeri sa o punem pe fuga.
        Chiar si oprescu-spaga a fost mai bun ca asta.
        Nicusor Dan este singura solutie sa punem mafia rosie pe labe in Bucuresti.
        • +9 (17 voturi)    
          Nicusor este un adevarat expert (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:59)

          Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Nicusor a facut mai mult pentru Bucuresti decat orice primar prin asociatia Salvati Bucurestiul, a anulat demolarea unor monumente istorice, a obligat primaria sa finanteze proiecte de reabilitare, si are o echipa de experti cum nu a mai avut niciodata Bucurestiul. Nicusor Dan nu e doar candidatul anti-PSD, Bucurestiul are sansa cu el sa devina o veritabila capitala Europeana.
      • +20 (26 voturi)    
        lol (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:25)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

        adica esti o prostituata ca toti politicienii

        ma bucur ca am stabilit asta :D

        si nu o spun numai pt ca aii votat cu toata lumea, ci pentru ca acum ii iei apararea lui firea...
        pai daca sarma-n fund e buna... standardele tale sunt PRAF....
        sunt putini oameni mai ticalosi si care au facut mai multe rele decat panarama asta... si majoritatea sunt dictatori sau criminali in serie....
    • +34 (56 voturi)    
      Daca te uiti doar la Antena3 (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:15)

      UnAltVasile [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      normal ca nu o sa auzi
    • +29 (53 voturi)    
      Disperata ieri la A3 (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:18)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      1. Este grav ce a facut domnul Dan cu domnul Caine
      2. Bucurestiul nu primeste de la Guvrn nimic
      3. Problemele de apa calda si trafic sunt la Guvern (ca ELCEN si ca centura!)
      4. USR si PNL au aratat observatorilor lor cum se fura voturile (asta ca sa fie atenti la PSD, dar ma rog poti sa zici acelasi lucru in doua feluri)
      5. Cateodata de apuca o lehamite si te gandesti sa nu iti mai supui familia la asemenea presiuni (apoi realizeaza ce ineptie a debitat - facuse Gadea ochii mai mari decat pe closet - si a continuat ca ea nu se retrage)

      O ora si jumatate nu a zis nimic din ce va face. Nimic. Doar s-a victimizat.
      Am observa ttotusi ca spre deosebire de acum 4 ani, i-a disparut ranjetul de pe fata si i-au aparut niste cearcane de vrajitoare.

      PS: da, am stat o ora jumate pe Antena3 (mai putin la reclame cand dadeam pe Comedy Central sa imi revin)! M-am certat cu sotia,, m-am certat cu copilul, dar i-am dat o sansa disperatei sa o ascult. Mi-a trecut.
      • +14 (16 voturi)    
        Problemele (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:25)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        de la apa calda sunt de la incompetenta Termoenergetica in proportie de 70%. Ceea ce anii trecuti se rezolva in 3 ore, acum dureaza 3 zile.
        Plus lipsa de transparenta si comunicare.
        E greu sa convingi cetatenii ca au avut apa calda, cand de fapt nu au avut.
        • -1 (1 vot)    
          Problemele (Vineri, 25 septembrie 2020, 17:34)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

          Vezi ca Termoenergetica e in ograda PNL-ului, asa ca ai gresit "andrisantul" incompetentei; incearca a 2-a usa, pe dreapta!!!
      • +13 (17 voturi)    
        Antena 3 este Oglinda CNA (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Existența CNA in format 100 % pro P$D arată degradarea in audio vizual ( inclusiv recentele predici ale preotului Apocalipsei Cosmin Prelipceanu de la Digi )
      • +17 (19 voturi)    
        O specie agresivă (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:00)

        n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Cocoana e o specie foarte agresivă de politician corcit cu vedetă tv. Această specie aruncă fără rețineri cantități uriașe de resurse publice și cheltuie enorm timp și efort personale doar în auto-promovare, "imagine", marketing politic pentru sine. Scena cu brazdele de iarbă puse pe stația de autobuz, filmată de toată presa ca mărturie că primarul se îngrijește de aerul curat al orășenilor, reprezintă în mic amploarea a ceea ce poate face un asemenea personaj dezastruos. La o temă foarte gravă, tu nu găsești să vii decît cu o "soluție" de efect de 1 minut de reclamă pe posturile tv.?

        Cred că personajul nu are percepția superficialității pe care ceilalți o văd în el. Cred că își închipuie că e respinsă pentru că "stă pentru ceva", împotriva altora cu interese meschine. O să afirme continuu că intențile ei bune "deranjează". Ceea ce trebuie să înțeleagă un asemenea personaj este: clamarea agresivă a intenților bune nu ține loc de capacitatea de a atinge scopul lor, iar a-ți face auto-promovare și mai agresivă în jurul "realizărilor" de operetă îți arată foamea de publicitate, de adulație, disprețul față de cei care te privesc și care îți plătesc și nerușinarea de te băga fanfaronard cu nimicuri în ochii lor.
      • +7 (11 voturi)    
        Respect (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:29)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        daca ai reusit sa te uiti la asa ceva. Nici daca o luam ca pe un teatru al absurdului sau gluma sovietica nu rezistam. Nu mai am nervi petru gunoiul din gura panaramei aleia.
    • +16 (22 voturi)    
      Eh na! (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:51)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      1. nu e adevarat, numai ca certurile sunt mai mediatizate de cat proiectele
      2. Dar de Firea ce se aude ca vrea sa faca? Nimic!
    • -22 (32 voturi)    
      Basescu sau Vlad Voiculescu ar fi castigat detasat (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:52)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Cea mai mare greseaza a PNL-USR-PLUS a fost ca au ales un candidat slab, care nu stie sa duca o campanie, care are ca singura calitate ca a fost olimpic la matematica, care nu are nicio legatura cu administrarea unui oras (asa puteau gasi unul care face ciorba de burta foarte buna, pe acelasi principiu), un candidat care nu spune nimic in afara de grupul de 18-35 de ani corporatisti.
      Daca l-ar fi ales pe Basescu (Portdeapelul luptei impotriva PSD atatia ani) sau Vlad Voiculescu (cel mai bun ministru pe care l-a avut Romania) ar fi castigat detasat.
      Asa, Nicusor Dan a intrat in campanie cu 10% avans fata de Firea si acum a ajuns ca avansul sa fie doar de 1% cu emotii mari... Daca s-ar fi amanat alegerile pe motiv de COVID ar fi pierdut detasat...
      • +13 (17 voturi)    
        sa fim realisti (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:46)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Basescu cu pmp la europarlamentare a obtinut 5%, abia a intrat, singurul de pe lista.
        pmp la locale in 2016 a avut 4%.
        Despre ce vorbim? E inexplicabil ala 9% cu basescu atacand justitia, pe kovesi si sarind in apararea penalilor permanent din 2016 incoace.
        • 0 (2 voturi)    
          Corect (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:13)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui muvis

          asa este !
      • +3 (5 voturi)    
        Nici vorba (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:11)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Basescu a trecut de partea PSD. Nicusor Dan este un adevarat expert al problemelor Bucurestiului, nu cred ca exista candidat mai bun pentru Bucuresti.
      • +3 (5 voturi)    
        Basescu?!? (Vineri, 25 septembrie 2020, 13:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Basescu a trecut de mult in tabara anti-justitie. Cam de cand a inceput sa-l caute DNA-ul. El doar se preface ca are partid anti-PSD, de fapt, cum s-a vazut si in consiliul general) PMP a votat cot la cot cu PSD acolo...
        VV ar fi fost mai bun ca ND, de acord, dar nu cred ca primea sis sustinerea PNL, si atunci ar fi avut sanse foarte mici.

        Oricum, nu stiu cum s-o vedea de la Bucuresti, dar mie unuia mi se pare evident ca orice om cu o minima inteligenta si fara interese directe sa apere mafia ar sti ce sa aleaga intre Firea si ND. Dar se pare ca la Bucuresti preferintele electorale incep sa lunece incet, incet spre cele din Teleorman. Mi se pare impardonabil ca Firea, dupa toate nenorocirile facute, sai aiba inca 40%
      • -3 (3 voturi)    
        Castigau, clar! Detasat rau ... (Vineri, 25 septembrie 2020, 15:25)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Din putul aceleiasi minti stralucite care pune egal intre cainele din fundal si tipul care saruta sanii sotiei, va aducem cu drag in aceasta frumoasa zi de vineri: de doua ori mai multe aberatii ca ieri!
    • +10 (12 voturi)    
      lol (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      adevara firea pare mult mai serioasa....
      "o sa va dau apa calda pe care nu o aveti din cauza guvernului" [care nu are nici o legatura cu apa calda si care pana acum 8 luni a fost PSD -> apa calda nu e de mai mult timp)

      prima data am crezut ca e stire la misto...
      dar da... Nicusor e mai neserios... clar ...

      a da si se victimizeaza cu sarma-n fund
    • +8 (12 voturi)    
      poti sa o votezi linistit (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:41)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      dar cind are ziua de nastere poti sa ii faci cadou o matura "vrajitoarea zboara pe matura " v-a putea inspecta santierele privind de sus si tu privesti la Antena 3 realizarile doamnei care numai bunastare aduc orasului si il ingroapa in datorii.
    • +11 (15 voturi)    
      pai este cel mai sanatos argument! (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:20)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      mare dobi esti! si nu de azi
      e ca si cum ai spune: suntem in razboi, nemtii castiga pe toate fronturile si ar trebui sa punem un general care se ne spuna cum reconstruim fabricile si podurile distruse, NU cum invingem dusmanul saptamana viitoare sau maine!
      In rest "zero barat" este replica de tip sovietic din anii 50. Desi omul a aruncat TONE de informatii despre proiecte, prioritati, probleme, negarea si folosirea impertinenta a expresiei kak istvestum (dupa cum se stie) este tactica bolsevice arhicunoscuta, folosita din plin de duamna si de postacii ei penibili.
      ne e sila de tine pai pres tavalit.
  • +36 (60 voturi)    
    De ce este Firea primar la București? (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:53)

    asavreau [utilizator]

    Firea nu locuiește în București și nu are cum să cunoască problemele bucureștenilor.Ia mințit pe bucureșteni făcându-și o mutație fictivă în București,în fapt a locuit și locuiește în Voluntari.Firea în Bucrești a adus doar praf de Voluntari.Adică mizerie că și Voluntari,ca localitate suburbană a București arată ca un sat pricăjit,uitat de lume,murdar,haotic.Totul este improvizație,făcut parcă,din materiale furate,ori aruncate de la demolările din București.
    • -3 (11 voturi)    
      Basescu primar - Dan viceprimar, PSD invins (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:45)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ar fi o formula mult mai eficienta contra mafiilor din PGMB, dl Nicusor Dan pur si simplu nu face fata nici macar unei simple campanii electorale, daramite unei lupte zilnice cu retelele de influenta politico-economica din Bucuresti.

      Nu vad inca nici o explicatie oficiala a USR-PLUS pentru scorul foarte slab pe care candidatul Nicusor Dan il are in Bucuresti raportat la pretentiile useriste de hegemonie locala.

      PNL-ul nu se baza pe mai mult de 20%, organizatia locala e slaba, dar USR-PLUS afirma ca poate castiga si singura in capitala, cu 45% (ca la europarlamentare).

      Scorul candidatului Nicusor Dan este cu mult inferior scorului cumulat PNL-USR-PLUS, undeva e o problema care a fost subestimata de "strategii" campaniei.

      Fie e o problema cu candidatul, fie e o problema cu sustinerea politica/logistica reala a candidatului.

      S-ar putea sa le avem pe amandoua, cu un candidat naiv si putin pregatit la atacuri dure, conjugat cu interesul unei parti din USR ca Nicusor Dan sa esueze.

      De ce ar vrea o parte din conducerea USR ca Nicusor Dan sa nu castige?

      Pentru ca liderii actuali ai stangii progresiste se tem de crearea unui pol de putere in Bucuresti in jurul fondatorului USR (pe care practic l-au dat afara pt ca nu vroia ca USR sa faca campanie contra familiei traditionale-referendum).

      Pentru ca le convine mai mult sa lupte pt parlamentare din postura de Opozitie (cum au refuzat si intrarea la guvernare) cu vesnicile acuzatii ca "toti sunt la fel, niste USL, doar noi suntem salvarea Romaniei".

      Electoratul de dreapta sa voteze cu candidatii PNL si PMP, mai ales la sectoare, dreapta trebuie bine reprezentata in consilii.
      • +2 (6 voturi)    
        nu mi-e clara miza lu basescu (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:21)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ce disperare la basescu. Daca ND+usrplus vor castiga o sa vedem dupa alegeri care va fi fost miza lui.
      • +6 (10 voturi)    
        Basescu este terminat (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:23)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        si a fost terminat de cand si-a atarnat piatra de moara de gat, numita Elena Udrea. Trebuie sa realizati asta odata!! Basescu este in blat cu psd, este un personaj nociv si penibil acum, singura lui optiune este sa se scape si sa o scape pe moata blonda care il vada in gat la momentul respectiv.
  • +37 (57 voturi)    
    Enigma (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:57)

    Akylas [utilizator]

    Cat de prost si de corupt trebuie sa fii, ca sa votezi din nou un primar in al carui mandat sute de mii de oameni au ramas zile intregi fara apa calda ? Dar un primar care se lauda cu priecte devenite esec imediat dupa inaugurare ? Si unul care cumpara autobuze care se strica zilnic ? Etc, etc, etc, exemplele sunt multe. Mai votati candidatul PSD pentru Bucuresti ? Inca 4 ani de ev mediu intr-o capitala Europeana ?
    HUO CIUMA ROSIE, CANCERUL ROMANIEI CU METASTAZE !!!
    • -31 (49 voturi)    
      Nu poți să reînnoiești rețeaua de apă (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:15)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      fără să oprești apa, inteligentule
      • +16 (22 voturi)    
        Asa e (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:05)

        vladionvladion [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        si nici sa anunti in prealabil cetatenii ca raman fara apa zile/saptamani si in anumite cazuri luni intregi cum ar fi normal si civilizat, daca chiar se "reinnoieste reteaua" (pur si simplu dai drumu la apa intr-o zi si nu e).

        Si nici sa apara pe lista de lucrari programate sau avarii sau oriunde.

        Si nici sa vezi prin oras unde sunt km aia de teava care se schimba. Ar trebui sa vezi niste santiere ceva, ca e de lucru cu asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa e... (Vineri, 25 septembrie 2020, 18:00)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui vladionvladion

          vezi ca problema e in curtea pnl-ului asa ca, mai usor cu pianul pe scari!!!
      • +17 (19 voturi)    
        Tehnic (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:09)

        n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Cînd îți pasă, se șuntează rețeaua pe porțiunea care se repară. Întreruperea se face doar pe durata (de)conectării șuntului (cel mult cîteva ore).
        În fapt, nu s-a intenționat o reparație de durată, ci doar o cîrpire în bătaie de joc. Primarul nu dă bani societății de reparații, iar soc. de reparații face lucrări de mîntuială indiferentă la disconfortul cetățenilor plătitori de taxe. Banii merg în publicitatea primarului.
      • +10 (12 voturi)    
        depinde cat o opresti (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:30)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Se pare ca T a intrat in era Dorel. Iar daca se strica si reinnoita chiar suntem pierduti.
        • 0 (0 voturi)    
          Depinde cat o opresti (Vineri, 25 septembrie 2020, 18:21)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

          E un santaj al lui T(ermoenergetica) contra primariei generale. Trebuie pedepsit santajistu'!!
      • -3 (5 voturi)    
        Ba se poate (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:26)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Unde locuiesc eu tocmai au schimbat conductele si calbatura de curent pe 4 km.

        S-a anuntat dinainte data, ora si durata ferestrei de mentenanta. Atat apa cat si curentul au fost oprite o data (nu in acelas timp) pentru cca 10 minute. Curentul cred ca pentru mult mai putin.
        • 0 (2 voturi)    
          Unde ? (Vineri, 25 septembrie 2020, 15:40)

          Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          Vin si eu :)
  • -27 (51 voturi)    
    . (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:00)

    citoyen de bucarest [utilizator]

    Nu inteleg de ce ND tot insista pe subiectul ceausescu/revolutie/comunism. Pe cine crede el ca anima? Pe tineri? Mare parte din votantii ND nici nu se nascusera la revolutie .. m-as fi asteptat din partea lui insa sa ne prezinte solutii luate de primari in alte capitale europene, cum au facut ei, cum au rezolvat diverse probleme (gen trafic, piste de biciclete, poluare etc) si nu doar o demagogie ieftina catre un electoral total neclintit de infierarea lui ceausescu. Pare ca mai e nevoie de 30 de ani pt o schimbare in clasa politica, din pacate.
    • +24 (36 voturi)    
      A prezentat... (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:10)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui citoyen de bucarest

      A prezentat tot timpul proiectele sale privind modernizarea Bucurestilor, laTV,in strada,etc..Curios ca nu sunteti la curent cu ele-asta in prezumtia ca nu sunteti un agent al inutilei,neavenitei,dubioasei,primitivei numitei primarite actuale.Daca si acum, cand exista posibilitatea reala de a face o schimbare de esenta in soarta acestei capitale,bucurestenii vor prefera trecutul ,atunci isi vor merita dreptul de a trai in aceeasi mizerie.
      • -15 (25 voturi)    
        Neconvingator, fara argumente (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:56)

        citoyen de bucarest [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

        Sunt la curent, am urmarit toata campania (cel putin online). Nu stiu ce proiecte concrete ati vazut dvs, insa daca vorbim de ''centura verde'' sau ''centura feroviara'' .. astea-s lozinci. Nu l-a intrebat nimeni vreodata pe ND (iar eu ma intreb din primul moment in care am auzit) cum vrea sa se ocupe de asa-numita centura feroviara care va rezolva traficul (nu este a primariei, ci a CFR). Cum se va ocupa de centura verde (a guvernului) ?

        As fi preferat sa avem proiecte realiste, bine documentate tehnic (''se rezolva printr un mic artificiu'', ''e simplu de facut x y'' - asta e cu vrajeala cum spunea si firea ca rezolva traficul in primele 6 luni). Eu unul m-am saturat sa fiu luat de prost si sa considere ala/aia de la primarie ca stiu ei sa faca (un fel de ''dormi linistit, ne ocupam de banii tai'').

        As fi preferat si ca ND sa lamureasca acele scandaluri in care e implicat (vezi ''caine'' sau intalniri cu dezvoltatori), in schimb a lasat-o in coada de peste, ca nu ne intereseaza pe noi. As fi preferat la emisiunea lui Silviu Manastire sa explice de ce a intarziat prin procese constructia la podul ciurel - cand presa spunea ca a fost in interes personal, sa il ajute pe un amic care avea o casa langa un pilon (util sau inutil, era o lucrare in desfasurare).

        Totodata, ceea ce am auzit concret ieri, mega penibil (ptr mine, nu ptr dumnealui), a fost VV spunand ca femeile gravide care beneficiaza de ajutoare de la primarie sunt ''Atarnache'', iar multe spitale din capitale ''probabil vor fi inchise''.

        Dupa aceasta campanie complet jalnica si mai ales dupa ce a zis ieri VV live pe fb, un intelectual cu pretentii in viziunea sa, m-am decis ca nu merg la vot (iar multi din anturajul meu fac la fel). NU ai cu cine, dupa 2 vorbe imediat vezi ca orice candidat are de fapt agenda proprie, nu pe cea a cetateanului.
        • +17 (19 voturi)    
          minciuni (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:15)

          LaurentiuR [utilizator] i-a raspuns lui citoyen de bucarest

          User_in_Romania, am urmărit interviul de ieri cu Nicușor Dan și Vlad Voiculescu. Nici vorbă că Vlad Voiculescu a vorbit așa despre femeile gravide și nici că spitale vor fi închise, dimpotrivă, că se va investi în cele existente. Așa că lasă minciunile.
        • +4 (8 voturi)    
          prea intr-o.... (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:15)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui citoyen de bucarest

          ....singura directie preferintele tale si asta pute a proapganda PSD!! Nu ne spusesi nimic daca ai avut candva sau ai acum niscai preferinte de la slbiciunea ta madam Pandele of Voluntari !!!!
    • +10 (32 voturi)    
      curtea (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:24)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui citoyen de bucarest

      Pe timpuri obstea isi alegea primarul dupa anumite criteri. Unul din ele era cum arata casa viitorului primar si curtea lui. Daca omul era gospodar avea casa ingrijita si curtea curata si bine organizata obstea il alegea. Deci omul sfinteste locul. Cine poate avea grija de casa lui are mari sanse sa aiba grija si de comunitate. Deci dragi cetateni cantariti cu atentie cui ii dati votul. Vorbele nu tin nici de caldura, nici de apa calda nici de curatenie nici de transport civilizat. Vedeti cine este gospodar, cine a construit ceva( nu cladiri) cine este pentru a face si nu a pune bete in roate proiectelor comunitati.Cantariti. rezultatul acestor alegeri vor fi pe muchie de cutit.
      • +9 (19 voturi)    
        hehe (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:58)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Nu va fi usor,
        Castiga Nicusor!
        Cam sarac темник ai primit azi, de vede ca sunteti KO...
      • +7 (11 voturi)    
        Atunci Dragnea (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:42)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        ce sa mai zica "saracul" cu viloiul pe 3 strazi, piscina si alte acareturi de lux? Ba, va faceam si voua sarakilor dar nu ati vrut ��
    • +6 (14 voturi)    
      pai asa e (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:57)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui citoyen de bucarest

      Pentru ca gandirea si valorile la care se raporteaza psd sunt de acolo. Uitati-va la firea si pandele, au luat locul irinei si lui dragnea, care imitau la randul lor pe elena si ceasca. Iar acum defileaza cu petre roman.
      • +2 (6 voturi)    
        Deci Pandele (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:46)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        o sa divorteze in curand si o sa se logodeasca cu una mai tanara?
  • +3 (19 voturi)    
    partidul lui petrov (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:03)

    TrueBlue [utilizator]

    Intrebarea este daca dupa alegeri partidul lui petrov se va alia in consiliul general cu pro romania si nava mama psd.
    • +4 (6 voturi)    
      va fi la fel ca si pana acum (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:49)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Nu trebuie o alianta declarata, ca altfel nu poti sa o eludezi cand votezi pentru interlopi.
      Si pana la urma de ce ar trebui aliante, cand trebuie doar sa respecte legea cand voteaza hotarari in consiliu?
  • +22 (38 voturi)    
    Adevarul e ca nu mai avem nicio scuza (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:07)

    sile_v [utilizator]

    Ce scuza mai avem dupa 4 ani de sfidare a PSD-ului lui Dragnea si Iordache fata de bucuresteni, dupa sute de zile de demonstratii in Piata Victoriai, dupa miile de oameni batuti si gazati de guvermul PSD pe 10 august si dupa un mandat catastrofal din partea Garbrielei FIrea (am ajuns sa nu mai avem apa calda si caldura)?

    Ce scuza mai avem daca Firea si PSD-ul castiga iarasi Bucurestiul? Dovedim ca suntem un oras in genunchi, care voteaza cu "burta, nu cu creierul". Dovedeim ca ne meritam soarta si ar trebui sa tinem gura bine inchisa in urmatorii 4 ani in care stam blocati in trafic si tremuram de frig in casa.
    • -13 (15 voturi)    
      Adevarul e ca Micusor e praf (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:53)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      Dar cand minti ca in Bucuresti stai in frig si ca n-ai apa calda inseamna ca oricum nu ai sa intelegi asta.
      Pentru sfidarea de 3 ani in domeniul justitiei a PSD-ului seful lor Dragnea e in puscarie!
      Cati ani de puscarie or sa faca sefii liberalilor pentru incalcarea flagranta a legilor, pentru furt din banii copiilor si pensionarilor, pentru incalcarea drepturilor si libertatilor roanilor in timpul starii de urgenta? Aud?
      Si apropo de demonstratiile la care am participat si eu in piata Victoriei. Ai vazut vreo reparare a legilor justitiei pentru care am fost acolo? A trecut 1 an! Culmea tupeului a fost sa zica ca ei nu pot repara legile justitiei prin ordonanta pentru ca nu vrea poporul (referendum)!
      • +6 (8 voturi)    
        hehe (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:25)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

        Tu ai "participat" in PV la demonstratia lui dragnia, mitingul camasilor albe negre la guler.
        #NUscapati #penalilor

        Alta intrebare.
    • +5 (7 voturi)    
      Exact (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:19)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      Daca iesim in strada cu lunile si nu iesim la vot, atunci cand chiar putem schimba ceva in oras si in tara in doar cateva cuvinte, inseamna ca suntem slabi de inger.
  • +32 (40 voturi)    
    WOW (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ce minunat e cand poti minti si nu trebuie aduse dovezi. Firea zice ce vrea si e adevar absolut. Daca eu zic ceva si e minciuna face plangere penala...

    As vrea sa vad si eu dovezi, ca de zis, multi zic multe.

    Iar aia cu Posta Romana e geniala. O instutie politizata de decenii vine sa faca suport electoral pentru fostul sef USR. Ma astept sa auzim de la Sarmea ca BOR il sustine pe ND in ritmul asta...
  • +20 (36 voturi)    
    Am privit aseara cu stupefactie... (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:35)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...prezentarea aceste 'distinse doamne', Firea... Pur si simplu a scuipat aceleasi mizerii care orice alt primar pesdist dintr-o comuna saracacioasa a tarii:
    - a amentitat ca daca nu va mai fi ea primar, se vor anula toate subventiile, la caldura, la transport in comun, etc, desi cu o ora mai devreme N.D. spunea clar ca nu se va intampla asta
    - a mintit cu nerusinare ca N.D. nu a vrut sa participe la nici o dezbatere cu ea, cand ea a cerut test antidrog si Covid lui N.D. pentru o dezbatere
    - a dat vina pe Johannis si guvern, ca nu au bucurestenii, apa calda, ea fiind primarul in exercitiu
    - a promis aceleasi proiecte, pe care le-a mai promis si acum 4 ani si nu a implementat nimic

    Stupefiant si total jenant, tinand seama de contextul in care a avut loc, delirul de la A3 : la inceput de mileniu III, intr-o capitala a unei tari mari din uniunea europeana...Dava cineva rational, mai trebuia convins, ca Bucurestiul mileniului trei are nevoie de altceva, atunci cu siguranta Fireanama a reusit aseara acest lucru
  • +20 (30 voturi)    
    Un simplu... (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:39)

    ElDiablo [utilizator]

    ... deget+ stampila mica+manusi de cauciuc = delir
    Asta e ca aia cu cei 4 asasini (ramasi intre timp fara obiectul muncii) cazati la Athenee Palace care voiau sa-l asasineze pe marele licurici pesedist Dragnea.
  • -5 (7 voturi)    
    hmm (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:26)

    noi2013 [utilizator]

    Vrem sa avem un oras civilizat, vrem sa fim deasupra "taranilor" si "prostilor" care voteaza PSD... Pai atunci trebuie sa avem si oameni pe masura!

    Pai cum? Nicusor Dan nu face decat o campanie de mahala, injurand-o pe Firea

    Nu cred ca s-a dovedit votabil... arata a fi un om lipsit de principii cel putin.... ca de proiecte ce sa mai vorbim....

    A fost consilier, nu a facut nimic, nu s-a vazut asa cum a disparut 4 ani si dupa prima candidatura... A fost deputat... nimic....

    Ceilalti candidati USR pe acelasi model...
    • +3 (3 voturi)    
      mahala? (Vineri, 25 septembrie 2020, 20:56)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui noi2013

      Dacă mahalaua înseamnă oameni ca ND, cu limbajul lui sau al lui VV, cu modul lor de a gândi și a pune problema, vreau să stau la mahala.
      Las „centrul” cu kitch-ul „Luiz chenz” din Voluntari, cu mătănii bătute larg de la creștet la buric, cu sârme scoase de prin locurile umbrite și cu limbajul „elevat” (adică de sus) al madamei (că doamnă nu e) Firea sau Pandele sau Vrânceanu sau cum o mai fi chemând-o. Las acest „centru” celor cărora le place. Să fie sănătoși și să se bucure de el și de iubiții lor Conducători.