Cadou de la senatori de Valentine's Day: Casatoriile pot fi oficializate doar intre un barbat si o femeie

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2008, 14:33 Actualitate | Politic


Senatul a adoptat miercuri amendamentul la Codul Familiei care precizeaza clar ca familia are la baza casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie. Propunerea, venita din partea PRM, a fost votata de 38 de senatori, doar zece fiind impotriva, in timp ce alti 19 s-au abtinut de la vot.

Unul dintre cei mai vehementi adversari ai amendamentului a fost senatorul UDMR Gyorgy Frunda, care a atras atentia asupra faptului ca legislatia romana ar putea fi in dezacord cu normele europene privind drepturile homosexualilor.

Pentru a intra in vigoare, modificarea Codului Familiei trebuie aprobata si de deputati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1676 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    perfect (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:55)

    florin [anonim]

    Iar Frunda, daca vrea sa se casatoreasca cu un barbat, e liber sa emigreze. Poate reuseste sa o faca un Ungaria
  • 0 (2 voturi)    
    Mariajul normal si Vadim Tudor (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:58)

    lucius [anonim]

    Nu sunt in niciun partid dar urmaresc si eu anumite exagerari ale Puterii despre fenomenul Vadim si PRM (pe care din pacate nu am reusit sa l urasc cum trebuie nici in ziua de azi). Corneliu Vadim Tudor de ani anunta in Romania Mare ca RO a devenit un poligon de experiente sordide, o insula pe care tot felul de aventurieri fac bani din gros, dindu-se, nu-i asa, mari moralisti (vezi komisarii Gunther Verheugen, baroneasa Nicholson, Frattini…). Initiativa PRM cu Codul Familiei este rodul unei campanii vechi anti-mariaj homo pt. care Vadim Tudor a fost facut in fel si chip de presa Puterii si de presa de sorginte ungureasca (Romania Libera), si anume zoofil, pedofil, Benny Hill, cum glumeste el, amar. Evident ca acusi vine la TV uri Alina Mungiu si ne explica ea ce tantalai suntem si cum nu intelegm noi, trogloditii, minunile mariajului lui Vasile cu Stelica.
    PS - Frunda ar vrea sa se insoare barbatii romani intre ei ca sa dispara poporul roman is sa vina ai lui.
  • 0 (2 voturi)    
    Mariajul normal si Vadim Tudor (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:58)

    lucius [anonim]

    Nu sunt in niciun partid dar urmaresc si eu anumite exagerari ale Puterii despre fenomenul Vadim si PRM (pe care din pacate nu am reusit sa l urasc cum trebuie nici in ziua de azi). Corneliu Vadim Tudor de ani anunta in Romania Mare ca RO a devenit un poligon de experiente sordide, o insula pe care tot felul de aventurieri fac bani din gros, dindu-se, nu-i asa, mari moralisti (vezi komisarii Gunther Verheugen, baroneasa Nicholson, Frattini…). Initiativa PRM cu Codul Familiei este rodul unei campanii vechi anti-mariaj homo pt. care Vadim Tudor a fost facut in fel si chip de presa Puterii si de presa de sorginte ungureasca (Romania Libera), si anume zoofil, pedofil, Benny Hill, cum glumeste el, amar. Evident ca acusi vine la TV uri Alina Mungiu si ne explica ea ce tantalai suntem si cum nu intelegm noi, trogloditii, minunile mariajului lui Vasile cu Stelica.
    PS - Frunda ar vrea sa se insoare barbatii romani intre ei ca sa dispara poporul roman is sa vina ai lui.
    • 0 (0 voturi)    
      nu fi naiv... (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:29)

      shmeker [anonim] i-a raspuns lui lucius

      de acord cu prima parte...Lucius....dar cu ps-ul...ma abtzin....doar nu eshti asha naiv sa crezi ca legalizate sau nu, legaturile de acest gen se vor inmultzi sau vor scadea cumva....sunt altzi factori care pot influentza asta...asha ca domnul Frunda oricum nu poate sa faca sa dispara poporul roman...ca tot aia e...indiferent de lege...
  • 0 (2 voturi)    
    Mariajul normal si Vadim Tudor (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:58)

    lucius [anonim]

    Nu sunt in niciun partid dar urmaresc si eu anumite exagerari ale Puterii despre fenomenul Vadim si PRM (pe care din pacate nu am reusit sa l urasc cum trebuie nici in ziua de azi). Corneliu Vadim Tudor de ani anunta in Romania Mare ca RO a devenit un poligon de experiente sordide, o insula pe care tot felul de aventurieri fac bani din gros, dindu-se, nu-i asa, mari moralisti (vezi komisarii Gunther Verheugen, baroneasa Nicholson, Frattini…). Initiativa PRM cu Codul Familiei este rodul unei campanii vechi anti-mariaj homo pt. care Vadim Tudor a fost facut in fel si chip de presa Puterii si de presa de sorginte ungureasca (Romania Libera), si anume zoofil, pedofil, Benny Hill, cum glumeste el, amar. Evident ca acusi vine la TV uri Alina Mungiu si ne explica ea ce tantalai suntem si cum nu intelegm noi, trogloditii, minunile mariajului lui Vasile cu Stelica.
    PS - Frunda ar vrea sa se insoare barbatii romani intre ei ca sa dispara poporul roman is sa vina ai lui.
  • 0 (2 voturi)    
    cadou (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:06)

    stefan [anonim]

    perfect de acord cu florin!
    liber in ungaria pentru homalai
  • -1 (3 voturi)    
    decadere normalizata (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:09)

    nume [anonim]

    Din pacate, decaderea morala bate la usa Paramentului Romaniei. Senatul a reusit sa ramana vertical, dar ce va fi la Camerea Deputatilor.
    Foarte corect, cine vrea casatorii anormale, sa se duca unde vrea, dar nu la noi!!!!
    Toate prostiile astea care se incearca a fi aprobate pentru a fi puse la adapostul legii, nu atrag decat mai multe necazuri si blesteme asupra tarii si natiunii noastre.
    Bravo celor care au aprobat propunerea ce clarifica prevederea din Codul Familiei si RUSINE celor care au fost impotriva.
    Natiunea noastra are la baza niste VALORI crestine care ne-au ajutat sa rezistam pana aici. Sa le pastram macar pe acestea FUNDAMENTALE!
  • 0 (2 voturi)    
    Anunt oficial (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:11)

    Alex [anonim]

    Pe aceasta cale il anuntam pe dl. Frunda, ca legislatia europeana nu precizeaza nimic in legatura cu oficializarea casatoriilor homosexuale. Este lasat la latitudinea fiecarei tari sa-si stabileasca "codul familiei". Asa ca domnule Frunda, poti dormi linistit ca nu s-a incalcat nici o lege europeana. Si daca nu stiti, Estonia si-a modificat constitutia, pentru a nu permite casatoriile homosexuale. Noi slabanogi fiind am modificat codul familiei, cod care peste doi ani poate fi modificat din nou. Era mai sanatos sa modificam constitutia printr-un referendum pentru ca asa nu se mai putea reveni, atunci cand alesii nostri vor.
  • -1 (3 voturi)    
    idoti (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:12)

    dada(U) [anonim]

    Sunteti oricum niste ignoranti sinistri intr-o tara de trogloditi
  • +1 (3 voturi)    
    si roata e rotunda ... (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:16)

    CelCeCiteste [anonim]

    Dincolo de parerea personala e clar ca subiectul atinge foarte "aproape". Nu cred ca Frunda are intentii ascunse, ci pur si simplu constata ca ceea ce se petrece prin restul UE. Am si eu opinia mea despre subiect dar stiu foarte sigur ca subiectul e prea delicat pentru a fi tratat cu patima. Asadar, nu e loc de talibanism, iar cei ce sunt vehement anti, ar fi bine sa aiba argumente bine spuse, caci cei ce sunt in favoarea unui regim de egalitate de drepturi sunt de obicei bine informati si coerenti. Enjoy the fight!
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu cred (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:33)

    marius [anonim]

    Ca Pippideasa va aparea si ne va arata pe un ton condescendent ca intoarcem spatele unei initiative care ne-ar fi putut numi Europeni si ca tratam cu fundul o ocazie de a fi considerati toleranti.
  • +1 (1 vot)    
    frunda (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:38)

    luciyan [anonim]

    Oare frunda isi cauta rochie de mireasa? Sa se duca in ungaria sa se marite! AICI NU SE POATE! :))
    • 0 (2 voturi)    
      halal (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:56)

      TIV [anonim] i-a raspuns lui luciyan

      Suntem un stat laic si nu vad de ce atata supusenie din partea unora. Orice casatorie nu este validata decat la primarie. Bravo , parlamentarilor care traiesc europenismul nu doar in spirit, caci sunt atatia bubosi in parlament , incat nu pot produce decat molima. Biserica este o optiune personala si nu sunt de acord ca ea sa se interfereze cu viata noastra; nu sunt de acord ca opinia ei sa fie imbratisata de niste lingai comunisti si niste ratati si retardati. Fiecare are dreptul la o viata personala , iar talibanismul mental al unora frizeaza nebunia. Mi-e sila de aceasti jalnici politicieni , de tot fariseismul lor de fatada. Vadim si Biblia sunt incompatibili.Parlamentul Romaniei este incompatibil cu Europa. Oare chiar toti care incrimineaza sau se baga fortat in patul cetatenilor, dorm cu Biblia la capatai? Oare , toti acesti parsivi , adopta doar pozitia misionarului? Oare toti acesti frustrati, nu fac sex? Desigur , viata lor privata ii priveste si ar trebui sa inteleaga ca sunt trimisi acolo de catre noi. Noi ii platim pe ei si nu bisericosii belicosi ai patriei si tot din buzunarele nostre primesc si preotii si Biserica bani. Ajunge aceasta institutie nereformata si plina de bube sa ne dicteze viata???
  • 0 (0 voturi)    
    @marius (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:46)

    valer [anonim]

    barfa: cica doamna antementionata ar avea un interes foarte personal de a se amesteca in problema in cauza dincolo de civilizatie / toleranta / corectitudine politica / fondurile aferente
  • 0 (0 voturi)    
    Nu conteaza prea mult (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:53)

    soWhat [anonim]

    In societatile dezvoltate, homosexualii isi doresc legalizarea "convietuirii" pt. ca au niste beneficii administrative. In foarte multe cazuri angajatorul plateste o parte buna din asigurarea medicala a familiei angajatului (sot,sotie, copii etc.) in cazul in care angajatul revendica acest drept. Impozitul cumulat este de asemenea este mai mic pt. o familie si in general exista multe avantaje pt. o familie. Homosexualii oricat de stabili ar fi nu reprezinta in fata legii o familie si nu au drepturile respective.

    In Romania insa, impozitele, asigurarile medicale, sociale, asistenta medicala, etc. sunt notiuni destul de vag conturate din punct de vedere legal si nu cred ca legalizarea casatoriilor intre homosexuali ar schimba ceva administrativ. Si cum din alte puncte de vedere casatoria homosexualilor e o anomalie, cred ca hotararea de astazi e lipsita de urmari.
  • 0 (0 voturi)    
    tzara arde..shi babele se piaptana...cam asta e! (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:04)

    shmeker [anonim]

    tampenie mai mare ca asta nu poate exista.....cred ca aveam probleme mai arzatoare acuma de adoptat..ce daca n-a existat prevederea asta pana acuma au fost casatorii de genul....tampenie frateee...shi daca doi se casatoresc in alta tzara...si vin dupaia inapoi aici...ce se intampla?...institutziiile romane nu recunosc casatoria?....nu sesizatzi aberatzia...! trebuiea sa iasa Rudotel cu ceva in fatza...ca altfel nu se simte bine..! dar nu imbecilitatzi...
  • 0 (0 voturi)    
    inca o precizare....poate interesanta! (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:15)

    shmeker [anonim]

    ..normal ca Frunda a sarit la gatul lui Vadim..ca doar eprietenul lui..nu era normal..orice spune asta...trebuie combatut. de Frunda..Dar dupa statisticile oficiale, in Romania intre 5-10% din populatzie sunt gay. S-a dat asta si pe postul de TV natzionala..Ma rog ,mi se pare cam mare diferentza dintre minima si maxima..dar probabil ca realitatea e la mijloc,sa zicem..deci 7 % , cu indulgentza...Ia facetzi voi calculul atunci, la numarul de parlamentari si spunetzi-mi shi mie cam catzi dintre aceshtia sunt, extrem de probabil , gay?....
  • -1 (1 vot)    
    asa voteaza crestinii ? (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:21)

    ioan [anonim]

    felicitari celor 38 decisi si hotarati !
    rusine celor 10 impotriva si chiar si celor ce s-au abtinut 19 la numar.
    este oare atat de greu sa sustii si sa votezi asta cand te socotesti crestin si cu morala crestina ???

    ioan
  • 0 (2 voturi)    
    parlament (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:03)

    tom [anonim]

    superb, inca un amendament dat degeaba de parlament, din dorinta de a atrage voturi - doar suntem in campanie electorala.
    Va fi anulata cat de curand - suntem in anul de gratie 2008, nu in 1250. Pana atunci remarc violenta ( verbala cel putin) a unor ipocriti care apara moralele crestine.....
  • +1 (3 voturi)    
    Romania e condamnata (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:22)

    Un om [anonim]

    Societatea romaneasca este cea mai conservatoare din Europa.

    Conform Eurobarometrului din octombrie 2006, romanii sunt cel mai putin favorabili casatoriilor homosexuale dintre toti cetatenii europeni, doar 11% dintre romani fiind de acord cu acestea:

    Polling Data

    Do you agree with homosexual marriages being allowed throughout Europe?

    Do you agree with authorizing the adoption of children for homosexual couples throughout Europe?

    ("Agree" answers listed)

    Marriage - Adoption

    European Union (average): 44% - 32%

    Netherlands: 82% - 69%

    Sweden: 71% - 51%

    Denmark: 69%- 44%

    Belgium: 62%- 43%

    Luxembourg: 58%- 39%

    Spain: 56% - 43%

    Germany: 52% - 42%

    Czech Republic: 52% - 24%

    Austria: 49% - 44%

    France: 48% - 35%

    Britain: 46% - 33%

    Finland: 45% - 24%

    Ireland: 41% - 30%

    Italy: 31% - 24%

    Slovenia: 31% - 17%

    Portugal: 29% - 19%

    Estonia: 21% - 14%

    Slovakia: 19% - 12%

    Hungary: 18%- 13%

    Malta: 18% - 7%

    Lithuania: 17% - 12%

    Poland: 17% - 7%

    Greece: 15% - 11%

    Bulgaria: 15% - 12%

    Cyprus: 14% - 10%

    Latvia: 12% - 8%

    Romania: 11% - 8%

    Source: TNS Opinion & Social / Eurobarometer
    Methodology: Interviews with 29,152 people ages 15 and over in the 25 European Union (EU) member nations, two acceding countries, two candidate countries and the Turkish Cypriot Community, conducted from Sept. 6 to Oct. 10, 2006. Margin of error is 3.1 per cent.

    Dupa cum se poate lesne observa din acest studiu, societatile cele mai homofobe sunt si cele mai sarace si mai inapoiate din punct de vedere economic, social, cultural, stiintific si tehnologic.

    Romania e condamnata la saracie si stagnare de conservatorismul si intoleranta propriilor sai cetateni.
    • 0 (0 voturi)    
      argument varza (Miercuri, 13 februarie 2008, 23:57)

      Mos Craciun [anonim] i-a raspuns lui Un om

      Unui om:
      "Dupa cum se poate lesne observa din acest studiu, societatile cele mai homofobe sunt si cele mai sarace si mai inapoiate din punct de vedere economic, social, cultural, stiintific si tehnologic."
      Fraza asta m-a facut sa zambesc larg... ai stabilit o legatura de cauzalitate de netagaduit...

      Iar acum sa-mi dau si eu cu parerea, ca de-aia am intrat.
      Hai sa definim casatoria ca avand loc intre un barbat si o femeie, iar legaturile dintre persoane de acelasi sex ca "legaturi civile" (sau o alta traducere a lui civil union). Ma gandesc ca altfel un copil ar putea face o confuzie intre cele doua.
      Apoi, nu am nici o problema ca persoane de acelasi sex sa aiba avantajele administrative ale unui cuplu casatorit (asigurari, testamente, etc). Mai putin insa dreptul de adoptie. Argumentul este legat tot de copii; un copil adoptat de un cuplu homosexual cred ca ar fi complet bulversat in acest fel.

      Ups, John Doe de mai jos zice ceva similar. Te salut, necunoscutule, si iti impartasesc parerile...
    • 0 (0 voturi)    
      Halal logica! (Vineri, 15 februarie 2008, 9:59)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Un om

      Adica logica este ca homofob=civilizatie, care este de tipul "ai acvariu inseamna ca esti homosexual"
      Deci asta este motivul stagnarii Romaniei?
      Halal!

      Cred ca mai curand este vorba despre existenta inca a rusinii la popoarele "inapoiate".
    • 0 (0 voturi)    
      Halal logica cu erata! (Vineri, 15 februarie 2008, 13:41)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Un om

      Adica logica este ca homoFIL=civilizatie, care este de tipul "ai acvariu inseamna ca esti homosexual"
      Deci asta este motivul stagnarii Romaniei?
      Halal!

      Cred ca mai curand este vorba despre existenta inca a rusinii la popoarele "inapoiate".
      • 0 (0 voturi)    
        Ha ha (Vineri, 15 februarie 2008, 20:44)

        Meow [anonim] i-a raspuns lui Ducu

        Existenta rusinii....

        Sunt absolut de acord: rusinea este in floare in majoritatea tarilor inapoiate. Cel putin de Romanica noastra draga ar trebui sa ne fie rusine cu pasiune..

        Stau si ma intreb daca toti cei ce ne aduc aminte pe astfel de forumuri ce societati decazute ne asteapta la vest de granita su fost personal sa experimenteze?
        Poate ar trebui si ei sa afle ca suprafata planetei e mai mare decat triunghiul descris de bloc, piata de zarzavaturi si biserica...
  • +1 (1 vot)    
    Problema in ansamlu (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:25)

    John Doe [anonim]

    Nu stiu de ce invocati considerente crestine (cei care sunt impotriva) sau tolerante (cei care sunt pentru sau indiferenti) cand problema de fapt e alta. Privind in ansamblu, populatia Romaniei e in descrestere iar legalizarea casatoriei intre gay nu ar face altceva decat sa ii faca si mai populari, iar modul lor de viata sa fie privit ca ceva natural ceea ce ar duce la inmultirea comunitatii gay ca fiind o chestie... "trendy", rezultand in diminuarea si mai grava a populatiei. Copii crescuti intr-o familie gay ar putea fi supusi unor presiuni psihice ce nu pot fi calculate, pot ajunge la suicid ca rezultat al izolarii sociale sau pot avea grave probleme psihice pe care statul (adica noi) va incerca sa le rezolve apeland la tratamente foarte scumpe iar ca rezultat copilul va fi dat in grija asistentei sociale sau unei alte familii (normale de data asta). De ce sa ne mai complicam oare? As putea fi de acord cu intemeierea unei familii gay cu conditia ca membrii acestei familii sa nu poata adopta copii si sa nu-si afiseze public relatia ca fiind ceva firesc.
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT (Miercuri, 13 februarie 2008, 23:58)

      Mos Craciun [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Scurt si la obiect: perfect spus!
    • +1 (1 vot)    
      copiii adoptati nu ar mai suferi (Joi, 14 februarie 2008, 13:04)

      maria [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Daca oamenii ar gandi altfel, daca mentalitatea s-ar schimba, copiii adoptati de familii de gay si lesbi nu ar mai suferi, nu ar mai fi o mizerie viata lor. Asa ca ideea protectiei copiilor e falsa. Amendamentul e o rusine. Gay si lesbi au fost intotdeauna, au fost in structuri politice, religioase. Au influentat viata oamenilor, cultura etc. nu intotdeauna in bine. De ce sa nu se manifeste pe fata? De ce sa-i obligam sa fie altceva decat sunt, sa sufere si ei si sa-i faca si pe altii sa sufere. O prietena de-a mea a avut un iubit gay, care ezita sa-i spuna. In incultura noastra de dupa revolutie, ea nu a realizat, desi lucrurile erau evidente, pana ce un prieten comun nu i-a spus. Ea a fost traumatizata. Problema e ca in epoca, gay-i se casatoreau cu femei, de fatata, si cautau sa aiba o relatie serioasa gay in paralel (dupa ce se saturau de umblat). E bine oare pentru o femeie sa fie distrusa de prostia si ipocrizia unora?
      Sunt o femeie normala, care vrea barbati cat mai virili, dar care sa fie sigura ca in spatele lor nu se ascunde un gay, ca Rock Hudson sau altii.
    • 0 (0 voturi)    
      Considerente crestine (Vineri, 15 februarie 2008, 10:05)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      De acord cu John Doe in cea mai mare masura!
      Ref considerentele crestine - toate sunt in folosul omului, si nimic din ce se cere acestuia nu contrazice bunului mers al omenirii. Din contra!
      Omul insa este orbit de propria sa "intelepciune" si considera ca e mai destept decat Dumnezeu!
      Despre asta este de fapt vorba!
      Omul poate fi prizonierul proprii sale minti!
  • +1 (1 vot)    
    Deci... (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:53)

    goe [anonim]

    ... sunt zece homosexuali in parlament si alti 19 care cocheteaza cu ideea.
    Unul il stim deja: Ghiorghi Frunda.
  • 0 (0 voturi)    
    lapte de mama (Joi, 14 februarie 2008, 9:33)

    best [anonim]

    Matematica e simpla:
    38 senatori au rezultat dintr-o famile (barbat + femeie).
    10 provin dintr-o famile homo (barbat +barbat sau femeie + femeie)
    19 provin dintr-o famile - si nu sunt convinsi ca stiu clar care e mama si tata si daca sunt fizic definite aceste elemente - in sensul ca nu stiu clar de la cine au supt: mama sau tata?
    In afara celor 38 carora le e clar ca au supt lapte de la mama lor, ptr. ceilalti 29 le propun o varianta ca sa iasa din incertitudine: nu are rost sa bajbaiti, laptele de mama nu e asa de trendy. Iar voi sunteti trendy si acordati la pulsul comportamental al UE - (cel putin asa cum considera Frunda). Ca urmare nu mai acceptati sa fiti umiliti si desconsiderati: voi sunteti trendy, voi nu ati supt sigur lapte de la mama, ci de la ....
  • 0 (2 voturi)    
    suntem noi mai cu mot! (Joi, 14 februarie 2008, 11:37)

    adya [anonim]

    Cu modificarea asta in codul familiei o sa avem de suferit din partea UE. Pana acum nu s-au gandit sa modifice formularea?! s-au gasit tocmai akum knd stam f rau la multe capitole la care ar trebui sa ne aliniem cu Europa! in loc sa starpeasca coruptia, sa faca locuinte ptr tineri, sa mareasca salariile, ei se gandesc la ce texte sa mai modifice. parca ar fi pruteanu!
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebari simple (Joi, 14 februarie 2008, 11:44)

    iancu [anonim]

    De ce oare poporul roman e mai ipocrit decat alte popoare din UE?
    De ce oare simt multi nevoia sa se bage in viata altora?
    De ce oare EU vreau sa spun ce sa faca EI / ELE?
    De ce oare EU stiu mai bine ce e Bine pentru EI / ELE?
    Exemple simple:
    1. Fiind un barbat <<normal>> cu sotie ce treaba am eu daca doi barbati / femei pe care poate nici nu-i cunosc vor sa stabileasca o legatura economica numita casatorie civila si nu in biserica?
    2. Ce treaba avem noi cu cetatenii din Kosovo care au votat in favoarea independentei si de ce vrem sa le impiedicam acest lucru?

    Mai exista si alte exemple dar ultima intrebare ar fi (cum s-a zis si mai sus):
    Daca exista oare legatura intre faptul ca tara este saraca si ca cetatenii se comporta si se gandesc la fel cum era <<normal>> acum 150 de ani?
    • 0 (0 voturi)    
      raspunsuri (Joi, 14 februarie 2008, 13:03)

      odin [anonim] i-a raspuns lui iancu

      1. Nu suntem mai ipocriti decat altii. noi ne exteriorizam mai mult.
      2. daca vrei ca cineva sa se bage in viata ta bine, du-te in Suedia, Elvetia, SUA, Anglia. Acolo ai sa vezi cum se baga altii in viata ta.
      3, 4 -de-aia s-au inventat legi care stabilesc regulile intr-o tara.
      Cat despre Kosovo, ar fi trebuit sa fi auzit de tratate internationale, ONU, etc Poate tie ti-ar placea sa se declare Transilvania autonoma si Albania sa zica da.
      • +1 (1 vot)    
        Unii sunt Frustrati (Joi, 14 februarie 2008, 16:13)

        iancu [anonim] i-a raspuns lui odin

        1. Exteriorizarea asta se face pe niste principii ca acum 150 ani. Grecii si romanii tolerau homosexualitatea... in evul mediu deja era problema. Multi romani au ramas blocati acolo...
        2. Am fost in alte tari din UE ca Belgia si chiar si in SUA. Nu am fost ca sa strang banii din capsunarit ci am locuit si lucrat acolo ca inginer.
        Deci stiu cum e acolo: cand m-am certat cu nevasta a venit politia sa ne verifice. Cand am facut sex n-au venit... Cred ca e ok sa se bage daca e cazul... Doar in RO e important sa te amendeze cand vor ei si nu cand iti bati nevasta.
        3. Legile pot fi bune si rele, dar scopul lor e sa ajute! Cu ce drept nu ii lasam pe EI / ELE sa stabileasca o legatura economica numita casatorie civila???
        4. DA categoric. Mi-ar placea ca Transilvania sa aiba autonomie!!! Si daca vrea si Moldova etc. Doar s-a dovedit deja in Austria, Germania si alte tari occidentale ca regiunile autonome se pot descurca mai bine decat cele centralizate. Si doar tot in Romania o sa ramana, si Romania tot in UE o sa fie.
        5. Nu fiti frustrati ca vecinul are partener sau partenera ca doar nu va obliga nimeni sa faceti la fel.
  • +1 (1 vot)    
    Si totusi... (Joi, 14 februarie 2008, 13:44)

    goe [anonim]

    ...culmea e ca si aici pe forum vad ca se inghesuie homosexualii (sau UEsexualii, cum vreti sa le ziceti) care mai de care.
  • 0 (0 voturi)    
    Absolut normal (Vineri, 15 februarie 2008, 7:49)

    Elena [anonim]

    Mi se pare absolut normal sa fie asa. Casatoria inseamna FAMILIE; FAMILIE=mama+tata+copii. 2 homosexuali pot sa formeze un cuplu, o relatie de concubinaj, o uniune consensuala, un parteneriat civil, un orice vreti, dar NU O FAMILIE !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fii laudat ! (Vineri, 15 februarie 2008, 9:50)

    ionel [anonim]

    Doamne fii laudat !
  • 0 (0 voturi)    
    dragostea (Vineri, 15 februarie 2008, 13:22)

    adam [anonim]

    vreau sa ma casatoresc cu un ficus!
    sa ma uit in frunzele lui , sa ma scufund in glastra, sa ma imbat cu apa cu care il ud
    Este cineva impotriva?
    Daca este , atunci gasesc eu altceva de care sa ma indragostesc
    Ca doar nu o sa ma indragostesc de o femeie; este demodat, plictisitor
  • 0 (0 voturi)    
    va primim doar cu viza - Miticilor (Marţi, 11 martie 2008, 11:44)

    john [anonim]

    Un prim-ministru român se plîngea ca nu mai e nimic de furat în tara asta. Stai linistit, Vasile, ca furati de secole si tot mai este. Nu s-a nascut înca dezastrul care sa extermine smecheria din tara voastra, nu s-a nascut înca religia care sa va învete ca trebuie sa munciti ca sa mîncati. Cultivatori de cabluri si fier vechi, v-ati proclamat drept Capitala, ati pustiit si tepuit apoi, pentru ca întreaga voastra istorie e o teapa. V-au recunoscut la Berlin, în 1878 - le-ati dat teapa. Ati intrat în primul razboi mondial cu ifose de fata mare si-ati tradat curveste la prima pereche de chiloti primita spaga. Ne-ati luat hai-hui în '918 numai ca sa învatati sa tradati din nou dupa '940. Ati învatat de la noi sa nu va mai tineti cu mîna de par cînd va scremeti si acum ne furati si hîrtia igienica.

    Acum ne furati si la fotbal, dupa ce ati fentat naiva Europa ca v-ati spalat picioarele. N-am trait niciodata cu sentimentul ca noi, ardelenii, "poporul ardelean" - asa ne numea Maniu în 1938 - ar trebui sa facem si sport în alta tara. Poate la Viena. Sau macar la noi acasa. Dar niciodata la Bucuresti. Am vazut meciul CFR-ului cu Steaua cu sentimentul ca indiferent de joc, ciobanul trebuia sa cîstige. De fapt, sîntem prosti - trebuia sa ne asteptam la asta în tara manelelor si a maradonei pe valuta, în tara lor de peste munti în care bufonii sînt regi si fac schimburi de terenuri cu statul Bucuresti.

    N-am fost de acord cu independenta Kosovo, dar acum cred ca ar fi necesara o astfel de miscare si la noi, în fotbal. Un campionat al Transilvaniei si Banatului. Ce li s-ar putea întîmpla echipelor de aici daca si-ar face o asociatie si ar organiza meciuri între ele, refuzînd deplasarile la Bucuresti? La fel pot sa faca si echipele din Moldova, la fel de furate în capitala.