Norica Nicolai: MCV, cel mai jalnic document de politică europeană. Spre binele României, trebuie ignorat

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:11 Actualitate | Politic


Norica Nicolai
Foto: Facebook/ Norica Nicolai
Norica Nicolai a afirmat că raportul MCV este „cel mai jalnic document de politică europeană”, menit să-i confere mai multă putere președintelui Klaus Iohannis, scrie Mediafax. Fostul eurodeputat ALDE a precizat că spre binele României, raportul MCV ar trebui ignorat.

„Venit cu o lună mai devreme decât datele cu care ne obișnuise Comisia Europeană, în plină campanie electorală în România, raportul MCV este cel mai jalnic document de politică europeană, pentru că el nu constituie un document de analiză a stadiului reformelor din justiția din România, ci un document de poziție politică în care Comisia Europeană ne spune că își dorește în România o republică prezidențială condusă de reprezentantul Germaniei în colonie, Klaus Werner Iohannis”, a scris Norica Nicolai, miercuri, pe Facebook.

„Recomandările din raportul precedent făcute de prim-vicepreședintele Comisiei, Frans Timmermans, vizau la vremea respectivă un ordin de suspendare a suveranității naționale pentru că interziceau Parlamentului României să legifereze, doar în condițiile în care avea aprobarea Comisiei. Ni se spunea în acel raport ce trebuie să reglementăm, cum trebuie să reglementăm, iar astăzi suntem criticați pentru că am avut tupeul să ne respectăm suveranitatea”, a completat Nicolai.

Fostul europarlamentar acuză Comisia Europeană de „tentații totalitare de stil sovietic”, prin faptul că încearcă introducerea serviciilor de informații în Justiția din România.

„Nu mi-am imaginat niciodată că tentația totalitară, aceea de stil sovietic, e atât de prezentă și la Bruxelles. Să ceri unui stat membru să introducă în actul de justiție serviciile de informații, înseamnă că nu faci decât să te comporți în cea mai bună tradiție a lui Putin, care conduce o țară în care FSB e în toate. Dacă ăsta e modelul de democrație pe care interesele Bruxelles-ului îl vor introdus în România, îmi pare rău să o spun, dar am o ușoară greață cu privire la dublul standard, democrație, stat de drept”, a mai spus fostul eurodeputat ALDE.

Ea a acuzat Comisia Europeană de incoerență în rapoartele MCV, din cauza unor contradicții cuprinse în documente de-a lungul anilor.

„Incoerența acestor monitorizări, în sensul că în anumite rapoarte se solicita ca Ministrul Justiției să nu se implice activ, ci să lase acest rol CSM, iar acum, dimpotrivă, Comisia cere o implicare mai mare a Ministrului Justiției, înseamnă pentru mine că nu avem de a face decât cu un banal document de poziție politicianistă, care spre binele României trebuie ignorat”, a conchis Nicolai.


Comisia Europeană a adoptat, marți, ultimul raport privind evoluția situației din România în domeniul reformei sistemului judiciar și al luptei împotriva corupției, în contextul angajamentelor asumate de țara noastră în cadrul mecanismului de cooperare și de verificare (MCV).

Comisia subliniază, într-un comunicat privind raportul MCV, că s-a constatat, în România, o involuție față de progresele din anii precedenți, ceea ce reprezintă o sursă de preocupare majoră, subliniind că regretă că țara noastră nu a pus în aplicare recomandările din 2018.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1814 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Patetica (Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:13)

    Luk [utilizator]

    Tante s-a ramolit de tot.
  • +5 (5 voturi)    
    Spre binele Romaniei, TU trebuie ignorata (Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:25)

    MirceaCS [utilizator]

    Monica Nicolai, acest politician dinozaur dintr-o era de mult apusa, care si-a gasit barlog cald in UE pe foarte multi bani, aceeasi UE pe care o blameaza si o injura cu multa ipocrizie.
  • +4 (4 voturi)    
    mostra (Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:38)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    de ciocanara !
  • +4 (4 voturi)    
    Poate vom scăpa la anul de A.L.D.E. (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:07)

    Tayen [utilizator]

    Cu totul. Iar Târticeanu-Moliceanu să reia discuțiile cu procurorii.
  • +4 (4 voturi)    
    Si pe cine intereseaza (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:17)

    ipolitic [utilizator]

    ce zice Norica Nicolae? Spre binele Romaniei, trebuie ignorata.
  • +3 (3 voturi)    
    :)))))))) (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:20)

    minos [utilizator]

    penibila cucoana
  • +2 (2 voturi)    
    preferabil (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:21)

    zigot [utilizator]

    ca unii oameni, dupa multa activitate sterila - pentru
    romani- in politica, sa se retraga, asa cum ar face orice
    om cu bun simt.
    e prea mult pentru un fost om politic?
  • +2 (2 voturi)    
    narikanikalai (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:23)

    optiunea-2 [utilizator]

    bine, bine. iti trimitem medicamentele gratis.
    calme'vu, luati'le de 3 ori pe zi, la ora fixe, doza dubla daca aveti vedenii sau auziti voci straine.
    erati aliata lu'dragnea'puscariasu si ne dadeati aceleasi lectii de democratie... nu va este rusine cind va uitati in oglinda? cind erati in pnl si erati aliata cu plagiatorul ponta? de'asta n'ati mai fost aleasa in parlamentul european si sa dea doamne sa stati acasa forever, ca poate'si face efectul tratamentul...
    haimarsh...
  • +3 (3 voturi)    
    noriko bre (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:30)

    mimiloi [utilizator]

    vezi ca ai ramas in urma cu politika. Sefutu miloceanu se da bine pe linga orban dupa ce i-a murit calu cu ponta. Sclavii pe care-i platesti nu prea-si fack treaba si te lasa cu okii-n soare in timp ce matale te ocupi cu treburile importante pentru tara, afaceri, smenuri, comisioane. Da-le peste bot si vino la realitatea cruda: tre'sa te guduri pe linga orban si iohannis. Asta e! politika e curva, da' ca sa curga banutu mai departe te pupi in bot cu orice scroafa. Chiar si cu tine la o adika...
  • +4 (4 voturi)    
    Norica Nicolai (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:37)

    minus [utilizator]

    .... cel mai jalnic ex-procuror ceausist al Olteniţei si liberal de politică romaneasca exportata in Europa.
    Spre binele României, trebuie ignorata.
  • +3 (3 voturi)    
    cine mai este este NN ? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:46)

    iondelaafumati [utilizator]

    am ras !
  • +2 (2 voturi)    
    zxzxzxz (Miercuri, 23 octombrie 2019, 20:50)

    solar [utilizator]

    Aoleu ! Urmează BREXITUL ROMÂNESC ?
  • +4 (4 voturi)    
    wow (Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Duduia asta ar trebui sa zica mersi ca a pupat postul de europarlamentar, pentru ca nimeni nu ar fi luat-o nici femeie de servici.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai grohaie mult (Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:18)

    mitg [utilizator]

    Aceasta 4%?
  • +4 (4 voturi)    
    De sub ce piatra a iesit si tovarasa asta ? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:18)

    Plagarus [utilizator]

    Ufff Doamne,cine a "reprezentat " RO ?
  • 0 (6 voturi)    
    care suveranitate ? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 22:05)

    sareta [utilizator]

    Suveranitatea s-a pierdut atunci cand s-a pierdut controlul asupra resurselor (titei, gaze etc) ,s-a pierdut cand au fost desfiintate mii de fabrici si cand tara a fost tradata de niste nemernici profitori (nesanctionati inca)...Despre ce vorbim
  • 0 (0 voturi)    
    Grunt activate (Joi, 24 octombrie 2019, 8:44)

    trotter [utilizator]

    evwv
  • +3 (3 voturi)    
    Norica, pentru noi, ... (Joi, 24 octombrie 2019, 11:29)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... este Ana Pauker 2
  • +1 (1 vot)