Paleologu: Dacă USR ar veni la guvernare ar fi un eșec garantat. Eu aș fi mai radical și aș propune fără proști în funcții publice / Iohannis să se spele pe cap cu Dăncilă -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:36 Actualitate | Politic


Theodor Paleologu
Foto: Digi24.ro
Candidatul PMP la președinție, Theodor Paleologu, a declarat că, dacă USR ar veni la guvernare, ar fi ”un eșec garantat”, pentru că, deși în partid există oameni foarte buni, formațiunea nu are busolă ideologică. Făcând aluzie la campania USR de modificare a Constituției ”Fără penali”, Paleologu a comentat că el ar merge mai departe și ar propune ”fără proști în funcții publice”.

„Sunt oameni minunați în USR, dar problema este că nu au unitate, nu au o busolă ideologică. În USR ai de toate. Oameni care spun nu lucruri diferite, că e bună diferența. În USR sunt poziții diametral opuse. Florina Presadă și Claudiu Năsui spun lucruri diametral opuse. Sunt ca apa și uleiul. Nu au niciun fel de legătură unul cu altul. Sunt la antipozi. Ori așa ceva în situație de guvernare înseamnă eșec garantat”, a afirmat Theodor Paleologu, sâmbătă la Școala de Vară a PMP, de la Costinești, potrivit Mediafax.

Candidatul PMP la prezidențiale a adăugat că ar merge mai departe cu inițiativa „Fără penali în funcții publice” și ar propune „Fără proști în funcții publice”, deoarece prostia generează multe catastrofe. „E foarte bine să spui «Fără penali». Am semnat și eu pentru referendumul Fără penali. Evident că am semnat. Cum să nu semnezi așa ceva? Dar nu îi de ajuns ca să guvernezi o țară, să spui «fără penali, fără penali». Eu aș fi mai radical. Aș spune «fără proști». Câți sunt de fapt corupți din prostie? Că de aici lucrul acesta. Prostia generează de fapt multe catastrofe. I-aș spune în primul rând «fără proști». Eu cred că trebuie să ne propunem în primul rând în această campanie să demostrăm ceva, să demonstrăm că nu suntem o țară de proști”, a conchis Paleologu.

Pe de altă parte, el nu l-a scutit de atacuri nici pe președintele Klaus Iohannis, despre care spune că poartă responsabilitatea pentru guvernarea Dăncilă, adăugând că refuzul acestuia de a numi oamenii propuși de premier în funcția de ministru face parte din jocul electoral.

Prezidențiabilul PMP a precizat că șeful statului s-a gândit că prin numirea lui Dăncilă va îngropa PSD, însă a înmormântat apoi și România, ca țară. Care va fi deznodământul blocajului guvernamental?

„După alegeri probabil. Așa cum arată lucrurile în momentul de față Viorica Dăncilă se va agăța de putere cu o energie și așarnare demne de o cauză mai bună și va întreține timp de trei luni haosul, zăpăceala, dihotonia în România. Realmente nu avem nevoie de așa ceva. România pierde enorm, pierde financiar, economic din cauza acestei discordii la vârful statului”, a afirmat Theodor Paleologu, sâmbătă la Costinești, întrebat care va fi deznodământul blocajului guvernamental. Chestionat dacă are ce face Klaus Iohannis în legătură cu situația actuală, Paleologu a replicat: „El a numit-o pe Dăncilă. Să se spele cu ea pe cap. El a numit-o. A numit-o pentru că în felul acesta s-a gândit că înmormântează PSD. Da, numai că ne înmormântează și pe noi ca țară. Nu știu ce o să facă Iohannis, pentru că eu nu sunt Iohannis. Eu nu aș fi numit-o pe Dăncilă prim-ministru”.

PMP are lucrările Școli de vară în acest week-end la Costinești. La eveniment sunt prezenți Eugen Tomac, Theodor Paleologu, prezidențiabilul partidului, Mihail Neamțu, precum și alți membri ai formațiunii. Deși inițial fusese anunțat să participe la eveniment, Traian Băsescu nu a mai putut participa la Școala de vară a PMP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12121 vizualizari

  • +4 (42 voturi)    
    o noua etapa la copiii spun lucruri trasnite (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:56)

    g01an [utilizator]

    Paleologu candideaza din partea miscarii politice care a reusit sa le spulbere oamenilor capabili ca se poate face si la noi politica in stil occidental. in timp ce USR/PLUS a reusit sa catalizeze exact acest segment din electorat si au demonstrat si ca au priza si la publicul larg la ultimele alegeri (spre deosebire de gasca din spatele lui Paleologu). si asta este tot ce ai nevoie ca sa poti guverna. USR/PLUS face ceea ce oamenii lui Paleologu doar au promis si esuat.

    trebuie sa ai ceva tupeu sa discuti despre capacitatea de guvernare in conditiile astea.
    • -8 (22 voturi)    
      Paleologu cetățean francez și măscărici distractiv (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:37)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Hai sa radem cu Theodor Paleologu:

      Vezi aici momente vesele cu el:

      https://www.youtube.com/watch?v=3b4G5-5HYXg

      https://www.youtube.com/watch?v=pEcABq2UkOE

      https://youtu.be/nHtq_UI10Vc

      https://www.youtube.com/watch?v=vAilQg-Ifs0&t=1188s
      • +9 (19 voturi)    
        esti fan Lenin? (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:05)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Nu vad ce e de ras. Sgur ca oamenii mai fac si glume.

        Tu ce ai vrea, sa boceasca toata lumea?!

        Asa credeau soovieticii- ca un om serios inseamna un om posomorat, care nu glumeste niciodata.

        Sa inteleg ca simpatizezi cu bolsevicii?
        • +7 (9 voturi)    
          @simplex (Duminică, 15 septembrie 2019, 13:21)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Este postac din ferma Sankt Petersburg
    • -4 (20 voturi)    
      ce aiureli spui! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:01)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Fugi de aici cu ratza ta!

      Este fix pe dos: un USR care habar nu are ce e si care doreste sa conduca tara ca pe un ONG crezi tu ca e soliutia?!

      DE unde pana unde face "USR politica in stil occidental"?! Asta e una din cele mai mari aiureli pe care le-am auzit.

      Sigur, inteleg ca tii cu USR, dar, totusi, hai sa ne pastram bunul simt.

      Care "oamenii lui Paleologu"? Ce anume au "promis si au esuat?" . Cum USR nu a fost niciodata la guvernare, ramane sa cred ca esti simpatizant PSD pana la urma.
      • -1 (1 vot)    
        - (Luni, 16 septembrie 2019, 11:05)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        USR/PLUS are tot ce a pierdut PMP, sprijinul acelor categorii necesare de care ar avea nevoie orice coalitie de guvernare pentru a implementa reformele necesare pentru a aduce Romania in mileniul 3. nici nu trebuie sa le faca ei pe toate, trebuie doar sa stie sa asculte de ce au nevoie romanii cinstiti. si asta este tot ce conteaza.

        nici macar nu este vorba de cine sustin eu personal dpdv ideologic (si nu doar pentru ca as fi preferat o politica de dreapta mai pronuntata) este vorba de cine poate face ceea ce este pragmatic necesar acum. si acum este nevoie de o clasa politica ancorata la necesitatile oamenilor de rand, care asculta ce probleme si solutii au oamenii obisnuiti in loc sa asculte de toti borfasii, toate beizadele si tot felul de personaje sinistre agatate de functii. alegerea este simpla - si aviz amatorilor din PNL legat de chestiunea asta pentru ca trebuie sa inteleaga mesajul inainte de alegeri.
  • +6 (36 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:57)

    mitg [utilizator]

    Prostanacul asta tine neaparat sa atraga atentie prin care sa-si distruga si putinul capital de credibilitate pe care-l avea.
    • +6 (20 voturi)    
      Nu are timp să citească. (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 19:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Constituția și obligațiile+drepturile Președintelui.Paleologu vrea să fie Președinte și nu știe ce trebuie să facă.Crede că le știe pe toate.Din păcate nu le știe.
      • +3 (17 voturi)    
        bine ca le stii tu! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:07)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Si cine le stie?

        Dancila? Barna? Actualul presedinte?

        Cei trei s-au umplut de ridicol in egala masura de-a lungul timpului, fix pe ideea ca le stiu ei pe toate,

        S-a dovedit ca nu prea le stiu.

        Insa postari ca a ta imi aduc aminte de scena din Cel ma iubit dintre pamanteni, cand gardianul il ameninta pe Petrini ca il va lovi in cap, stiind ca de fapt doar acolo e deosebirea ...:-)
        • 0 (4 voturi)    
          Corect (Duminică, 15 septembrie 2019, 13:22)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Complet Spus
  • -5 (31 voturi)    
    Sper sa ajuna in Turul 2 si sa-l spulbere pe Mr. J (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:03)

    KTerinca [utilizator]

    E cu mult peste toti ceilalti candidati.
  • 0 (30 voturi)    
    Si fara (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    pale-ologi.
    • 0 (14 voturi)    
      Vasile Roaita (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 20:27)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      n-are cum sa voteze un fiu de boier si om de stiinta.
      Urmasii clasei muncitoare si ai taranimii muncitoare, care au"condus" Romania ,n-au cum vota cu-n fiu de boier si om de stiinta.
      Vai noua!
      • 0 (6 voturi)    
        vasalica, erouuu (Duminică, 15 septembrie 2019, 0:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        era turnator, adica ciripitor la siguranta.

        deci, se confirma. :-)
  • +11 (33 voturi)    
    Paleologu se lupta cu USR aiurea (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:11)

    MG [utilizator]

    Paleologu se lupta cu USR aiurea, ca sa faca valuri si sa ciupeasca 3 votanti, pentru ca nu se poate adresa celor 7 posibili de la PSD/ALDE. Ai fi zis ca USR-ul ar fi un aliat natural impotriva PSD dar Theodor are o alta "viziune"; sper ca Traian sa-i repare vela, ca trage stanga.
    • -5 (21 voturi)    
      USR - un partid de extrema stanga (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:10)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Din pacate, are dreptate: USR nu este decat un PSD in devenire. Peste 10 ani (daca ramane in Parlament) vom vedea aceeasi piesa ca si cea in care a jucat recent Dragnea.

      USR este un partid de stanga, cu alunecari de extrema stanga. Nu este evident pentru ca toata lumea se uita la poveste cu penalii.

      Acum ca s-a cam rasuflat povestea cu penalii, apucaturile comunistoide si stangiste sunt din ce in ce mai evidente.
      • +1 (9 voturi)    
        ... (Duminică, 15 septembrie 2019, 14:41)

        dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        paleoloage, tu ești andărcavăr? :)
        asta cu extrema stîngă e de la tine, sau ți-a spus băse că dă bine în context?
        vezi că ai uitat să-i faci securiști, că pesedeii autentici de obicei asta spun despre useriști!

        hai să-ți spun ceva: povestea cu penalii se va răsufla, abia atunci cînd n-o să mai avem penali în politică! indiferent că se numesc iliescu sau băsescu.
        iar pentru ca asta să se întîmple, e nevoie de oameni noi, și curați, indiferent cîte zoaie au să arunce lepre plătite ca tine!
        n-ați înțeles încă că sînteți la gunoi, doar fiindcă tomberonul are capacul deschis.
  • +4 (24 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:28)

    dumnezeu [utilizator]

    cîtă dreptate are acest palid urmaș al paleologilor!
    la cîte citate știe, ai zice că are cu siguranță vreo treabă cu politica!
    dar de data asta a nimerit-o. bravo musiu!
    chiar și ceasul defect tot arată ora exactă de 2 ori pe zi!

    apropo, care ar fi "busola ideologică" a pmp-ului, în afară de menținerea cu orice preț a matolitului, pardon, matelotului în politichie?
    • -3 (15 voturi)    
      mai citeste! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:12)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      Daca nu citesti si nu asculti, nu vad cum iti permiti sa iti dai cu parerea.

      Uita-te macar pe web-siturile celor 2 partide si ai sa te lamuresti rapid ca are perfecta dreptate,

      Cat ar fi cineva de fan USR, nu are cum sa nu remarce intr-adevar lipsa busolei ideologice. Care in timp pare sa evolueze spre o extrema stanga comunistoida.
  • -6 (18 voturi)    
    Pai mergi mai departe (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:33)

    DanBruma [utilizator]

    Cine te tine sau te împiedica? Sau si tu esti împiedicat ca Basescu?
  • -4 (26 voturi)    
    zxzxzxz (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:38)

    solar [utilizator]

    Iată OMUL CARE POATE SCOATE ROMÂNIA LA LIMAN ! ”DISCURSUL „ lui este discursul care trebuie rostit tare, răspicat și fără teamă ! BRAVO LUI !
  • +2 (22 voturi)    
    Fara prosti (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:40)

    Soljenitin [utilizator]

    "Fara prosti" se respecta deja din moment ce paleologu si mihail neamtu, sustinatorul sau, nu ocupa asa ceva.
  • +10 (28 voturi)    
    `Domnule Palelogu,nu credeti ca...... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:44)

    gigiN [utilizator]

    ....ar trebui sa vorbiti despre ceea ce ati face dvs.ca presedinte si nu despre ce nu au facut sau nu vor face altii ?In ultimul timp m-ati dezamagit total prin modul necivilizat,gen psd,de a va face campanie.
  • -1 (27 voturi)    
    Pai si el de ce vrea o functie publica? (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:57)

    holinessdani [utilizator]

    Contradictie: Paleologu nu poate sa ceara fara prosti in functii publice dar el sa vrea o functie publica!
  • +4 (20 voturi)    
    Candidatul PMP lupta pt locul 2, cu sanse mici (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:00)

    animatron [utilizator]

    La dl Paleologu, inteligenta, eruditia si spiritul de observatie depasesc cu mult nivelul "normal" al politicienilor si al celorlalti candidati la Cotroceni.

    Numai ca in Romania nu se castiga alegerile doar pentru ca ai fi foarte destept, cu studii doctorale si o excelenta capacitate analitica.

    Nu exista o lume ideala, nu exista alegatori in numar suficient care sa priveasca mai intai la astfel de calitati si abia apoi la comunicarea politica si la promisiunile electorale.

    Primul impact e de notorietate, dl Paleologu sta mai bine decat dl Barna dar mai rau decat dnii Iohannis sau Diaconu, foarte cunoscuti de alegatori.

    Al doilea e de comunicare catre publicul larg, cel care determina totusi victoria pentru ca e in procentul cel mai ridicat.
    Sigur, poti avea electorat de nisa, dar nu ajungi presedinte pt ca placi doar universitarilor sau doar hipsteristilor.

    Apoi e musai sa propui ceva constructiv, la care oamenii sa poata adera pozitiv, sa nu te rezumi ca majoritatea candidatilor la a injura adversarii, pt ca ajungi in momentul in care s-ar putea sa fii fortat sa ceri voturile alegatorilor acelor candidati pe care i-ai tot insultat in primul tur.

    Daca se mentin candidaturile Dancila si Diaconu e probabil ca electoratul "pesedist" va fi divizat in suficienta masura pt ca dnii Barna sau Paleologu sa aiba o sansa la turul 2.

    Caz in care sunt obligati sa treaca la un alt nivel de comunicare, pt ca deocamdata e clar insuficient pt dl Paleologu.
    Dl Barna e salvat de antipesedismul primar al unor electori, chiar si cand spune prostii i se trece cu vederea pt ca ei oricum "nu vad" pe moment cu cine altcineva ar vota.

    Daca asa zisa "stanga" se va uni in spatele unei candidaturi unice (dl Diaconu probabil), sansele dnilor Paleologu si Barna de a accede in turul 2 scad drastic, vor fi obligati la o comunicare agresiva si la promisiuni electorale de mare impact mediatic.

    PMP-ul s-ar putea sa devina un partid conservator, Romania nu are inca unul, potentialul e mare.
  • +1 (21 voturi)    
    ..Paleologul si mai cum ? (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:03)

    wasabi [utilizator]

    "PMP are lucrările Școli de vară în acest week-end la Costinești. La eveniment sunt prezenți Eugen Tomac, Theodor Paleologu, prezidențiabilul partidului, Mihail Neamțu, precum și alți membri ai formațiunii."

    Pentru prostii de la PMP ...vara a trecut de acum 2 saptamani, e deja toamna. Dar deh rade ciob de oala sparta.
    • +10 (10 voturi)    
      ... prietene .... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:23)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      PNL-ul are tot acum "scoala de vara" dar la Venus. Si ei sunt prosti ?
    • +5 (7 voturi)    
      ,,Vara studenteasca" se termina (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:17)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      abia la 1 oct. cand incep Cursurile Universitare.
      Multi studenti se duc la mare toamna cand e mai ieftin ,,Tineretul" unui Partid se refera in general la studenti.
  • +12 (16 voturi)    
    Da... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:33)

    Stef_and [utilizator]

    Ei am zis ... test ca la permisul de conducere, din gramatica lb. romane, aritmetica, constitutie, geografie.
    Daca si luat punctajul minim te poti inscrie oentru o functie - daca nu pleaca, cauta alta meserie.
  • +10 (24 voturi)    
    Si, (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:48)

    Rdu [utilizator]

    care este busola PMP?
    Convingeti-ne ca sunteti voi buni pt a guverna nu ca altii sunt rai... (mai ales USR+PLUS vad ca sta in gat tuturor si PMP si USL (= PNL+PSD+ ALDE+ Pro Romania+UDMR+...) si...
    Chiar si in campania pt prezidentiale, in care sunteti angajati acum , vad ca trebuie sa scorniti ceva, daca nu impotriva candidatului USR atunci impotriva USR...
  • +3 (23 voturi)    
    Theodor Paleologu: (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:55)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Nu știu ce o să facă Iohannis, pentru că eu nu sunt Iohannis. Eu nu aș fi numit-o pe Dăncilă prim-ministru”.

    Si il numea pe Nicolicea ! , a doua Propunere a lui Dragnea !
    Ce baiat destept e Theodor Paleologu !. Vede intotdeauna numai jumatea plina a paharului !. Complet nepotrivit pentru o functie de Presedinte.
    ,,Desteptaciuni" din astea faceau si alti ,,Palepogi" :
    Fratii Familiei Imperiale Paleologu, in calitate de ,,printi mostenitori", au apelat la Sultanul Murad al II-lea sa arbitreze Alegerea intre ei (nu era ,,obligatorie" solicitarea) prin anul 1449. Murad a decis in favoarea lui Constantin si Constantin a fost incoronat Imparat. 4 ani mai tarziu Constantinopolul era cucerit de otomani.
    Una din ,,scuzele" prezentate de Otomani catre Occidentali pentru ,,Caderea Constantinopolui" a fost ca ,,Dinastia Paleologu" nu merita sa conduca Constantinopolul.
    • +3 (7 voturi)    
      Bun, bun de tot comentariul :) (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:18)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      La așa argumente merită palma asta
    • -3 (11 voturi)    
      pune mana pe manualul de politete! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:16)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Sigur, spune-ne si cine i-a taiat capul lui Mihai Viteazu!

      Si cine i-a infrant pe daci.

      Hai sa ne umpli de aberatii istorice.

      Ca sa nu mai spun ca apelul la nume denota proasta crestere,
      • +2 (6 voturi)    
        In cazul lui Theodor (Duminică, 15 septembrie 2019, 0:45)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Paleologu a-l ataca de nume nu e ,,proasta crestere".
        ,,Proasta crestere" este a lui Theodor Paleologu, care cand ai un asemenea nume celebru (Dinastia Paleologu a avut 12 imparati, si nu toti tantalai cum a fost ultimul: Constantin al XI-lea) este o obraznicie sa te Prezinti Electoral cu numele simplu de ,,Paleologu" in loc de numele complet : ,,Theodor Paleologu".
        Daca il chema ,,Theodor Ionescu" era altceva. Putea sa zica Sigla electorala doar ,,Ionescu Presedinte".
        Deci eu ,,am raspuns cu obraznicie" la Obraznicia mai mare lui Theodor Paleologu care are ne-obrazarea sa isi scrie pe Siglele Elecorale doar ,,Paleologu Presedinte" in loc sa scrie mai cinstit :
        ,,Theodor Paleologu Presedinte"
      • +1 (7 voturi)    
        La Theodor Paleologu (Duminică, 15 septembrie 2019, 10:59)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        a-l ataca de nume nu e ,,proasta crestere".
        ,,Proasta crestere" este a lui Theodor Paleologu, care cand are un asemenea nume celebru (Dinastia Paleologu a avut 12 imparati, si nu toti tantalai cum a fost ultimul: Constantin al XI-lea) este o obraznicie sa te Prezinti Electoral cu numele simplu de ,,Paleologu" in loc de numele complet : ,,Theodor Paleologu".
        Daca il chema ,,Theodor Ionescu" era altceva. Putea sa-si puna Sigla electorala doar ,,Ionescu Presedinte".
        Deci eu ,,am raspuns cu obraznicie" la Obraznicia mai mare lui Theodor Paleologu care are ne-obrazarea sa isi scrie pe Siglele Electorale doar ,,Paleologu Presedinte" in loc sa scrie mai cinstit :
        ,,Theodor Paleologu Presedinte"
        • -3 (7 voturi)    
          proasta crestere e proasta crestere (Duminică, 15 septembrie 2019, 12:44)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          A ataca numele unui om este proasta crestere,

          Nu exista derogare de la politete, imi pare rau.

          Gandeste-te cum te-ai simti daca s-ar lua cineva de numele tau.
          • +1 (3 voturi)    
            Theodor Paleologu s-a luat (Duminică, 15 septembrie 2019, 20:41)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            primul de numele de ,,Paleologu" ! folosind in Slogane Electorale termenul ,,Paleologu Presedinte".
            Eu am ales din Istorie 2 Paleologi ,,destepti", ca si Theodor Palelogu (Constantin al XI-lea + frati-su), ca sa ,,arat demonstrativ " sustinatorilor lui Theodor Paleologu unde se poate ajunge daca Theodor Paleologu ,,insista identificarea" lui personala (tacita) cu ,,Dinastia Paleologu".
            Theodor Paleologu trebuie sa inteleaga ca daca porti un nume de famile ,,mare" nu ai numai ,,dreptul" sa porti acest nume, dar si obligatia fata de acest nume sa pui prenumele ,,Theodor" alaturi de numele ,,Paleologu".
            Theodor Paleologu chiar are noroc ca nu a fost nici un imparat ,,Theodor Paleologu".
            Ca daca il boteza taica-su ,,Andronikos Paleologu" (fost Imparat) atunci trebuia sa mai bage inca un prenume in plus in titulatura.
  • -2 (18 voturi)    
    Penibil chihuahua (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:22)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Bot cu blană Palemilogul lui Băsescu latră și el la toți, poate îi acordă cineva atenție. Dacă s-ar aplica inițiativa lui, ar fi primul care ar fi eliminat - e și arogant, și tupeist, și prost
  • +2 (10 voturi)    
    Credeam ca o fiti un castig pentru campanie ! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:23)

    deval [utilizator]

    Dar, am fost atat de afectata de declararea ''prieteniei''cu cocalarul politic (in cel mai fericit caz) basescu, incat nici nu pot sa va urmaresc !! Credeam ca la data la care l-ati urmat politic ati fost inselat ca si mine si multe alte milioane de cetateni seduse de acest speculant politic. Astept momentul in care o sa va spuna si dvs , ca i-ati lins clanta voluntar, asa cum a spus altora !!
    In acest pasaj faceti asa cum a facut si ''plecatul''dintre noi Tiriac acum ceva vreme : faceti o alegere intre Dracu si Sarsaila ( intre hot si prost) , ''alegere'' care care nu ar trebui sa fie facuta niciodata , de nimeni !! Nu mai vorbesc de oda inchinata partidului , membrilor de partid de azi. Banuiesc ca si cu astia sunteti ...prieten !
  • 0 (18 voturi)    
    "Conjuratia imbecililor" (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:51)

    ww [utilizator]

    De ce sunt oare loviturile lui Paleologu napraznice pentru toti imbecilii si impostorii din politica romaneasca? Pai tocmai pentru ca vin de la o personalitate cu statura morala, pregatire intelectuala si academica unanim recunoscute. Pentru alegatorii care in viata lor au dovedit cel putin o carte (fie ea si Amintirile lui Creanga), una e sa vina Dancila sa le spuna ca iubitul conducator nu e ... empatic sau mai stiu ce alte bazaconii, alta e sa vina Paleologu sa le spuna ca Inaltimile Lor sunt zero.
    In plus, e ciudata atitudinea unora. Pana mai ieri auzeam "decat psd-alde, mai bine pnl, usr", "decat Dancila, mai bine Barna sau Iohannis". Cu alte cuvinte, recunostem si noi ca favoritii sunt departe de ce ne dorim, dar alegem "raul mai mic" (sintagma idioata care de 30 de ani eufemizeaza absenta de pe scena politica a unor formatiuni politice sau candidati pro-reforme si pro-democratie convingatori). Acum, ca vine Paleologu si confirma ceea ce si noi recunosteam cu jumatate de gura, ne suparam.
    In plus cred ca nu i se poate ierta trimiterea alegatorilor la pescuit sau, va de mine, la citit, in loc de a alege intre Barna si Iohannis. De ce nu a zis ca mai puteau merge putin la munca, la ore suplimentare, la terminarea unui "proiect" trasat de societatea de subansamble la care lucreaza, extrem de important pentru umanitate, la un teambuilding, la un workshop.
    Auzi dom'le, la citit! De asa ceva nu e nevoie in România! "Moarte intelectualilor!"
    • +3 (9 voturi)    
      Domnule Ww (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:07)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Parțial ai dreptate, atunci când te referi la electorat. Cu durere in suflet , dar este adevărat ,mulți prosti doresc tot prostii lor sa conducă .
      Referitor la Candidatul inteligent : Este complect rupt sau separat de adevarata societate românească , precum eu, care sunt plecat de mai bine de 40 de ani....
      Nu are o baza de legătura naturală cu poporul românesc ...Mi se oare artificial și
      M-a îndoiesc ca poate fi un conducator numai pentru ca este inteligent ! Lipsa de experiența politica românească se simte de departe.
      PS
      M-a mai pasionează viitorul poporului roman și doresc ca România sa se poate ridica la un nivel mai elevat.....un vis încă neîmplinit !
      In rest, sincer va doresc mult mult mai bine !
  • 0 (16 voturi)    
    Nu te supara domle (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 19:10)

    Contrache [utilizator]

    Dar dumneata arati si faci ca un pitic de circ. Si esti la fel de hazliu.
    • -7 (15 voturi)    
      Nita, inapoi la gradinita! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 21:14)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

      Pune si tu o poza cu tine sa te vedem.

      Probabil esti plin de muschi, inalt, posomarat si atragator. Un fel de Leonardo di Caprio Hotnews,

      +++

      E clar ca ai lipsit la gradinita, acolo se invata se nu te legi de aspectul omului si cu atat mai mult -sa nu spui tampenii.
    • -1 (9 voturi)    
      Si Ratiu (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 22:47)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

      Asa spuneati si de ratiu in 90 si acum va plangeti de mila ca v-a f***t psd-ul 30 de ani. Va meritati soarta.
      • +5 (7 voturi)    
        Dar ce treaba are Theodor Paleologu (Duminică, 15 septembrie 2019, 12:35)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        cu Ion Ratiu ? Chiar nu e nici o asemanare, in fara ca amandoi sunt filo-englezi.
        Ion Ratiu era cu ,,10 clase" peste Theodor Paleologu.
  • +1 (9 voturi)    
    fara prosti (Duminică, 15 septembrie 2019, 0:17)

    nash pandelica [utilizator]

    hm.. a cam agitat apele, multi se scarpina sub cujma.:-)
    stati bre linistiti, facu si el o gluma.
    cine e fraier sa schimbe mandrete de costitutie, lucru bine facut.
  • -1 (9 voturi)    
    nimic nou cu Paleologu (Duminică, 15 septembrie 2019, 0:41)

    Dreiu [utilizator]

    Desi este un om care a studiat ceva, si Paleologu este un esec, tocmai prin mesajul afisat. Cu nimic mai presus decit ceilalti politicieni, din generatia actuala, la capitolul politica.
    Asa cum romanii din popor, nu au invatat ce este stima de sine ca popor,' si faptul ca, a fi dirz si hotarit`si a te respecta, aduce progres si bunastare, nici politicienii romani nu au invatat mai nimic si merg pe aceleasi tipar invechit, mediocru si total lipsit de carisma. Asadar stimabile Paleologule...te irosesti in zadar si ne aduci doar vorbe-n vint!
  • +2 (12 voturi)    
    esti papagal cuoane, (Duminică, 15 septembrie 2019, 1:37)

    ostrogotul [utilizator]

    pana una alta, Ciolos a fost cel mai bun prim ministru pe care l-a avut Romania postbelica
    • -1 (9 voturi)    
      pacat c'a fost sprijinit de pcd. (Duminică, 15 septembrie 2019, 13:28)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      dar, sa lasam....
      de boc, de guvernare boc, care a scos ro din criza, auzita'i...?!
      sau, ca si borno, erati pe facut bani atunci, dupa aia politica.
      si udrea a intrat in politica cu mertzan si milioane.
      sa nu mai vorbim de becali. :-)
      sunteti de tot rasu' !
      o sa va votez, nu la prezidentiale, la palavramentare, cu dorinta sa va vad la guvernare, cu cine vreti voi de prim, fie csolosi zero, fie borno antreprenoru', cu un birou de copiat acte, contract cu statul....
      spuneti'mi si mie cati oameni de stiinta, profesori, scriitori, filozofi, ganditori, sunt in plus plus ...
      aitisti si inginerasi cu o manjeala de 3-4 ani de scoala.....
      caracuda....
      macar klauz a scris fo' doua carti. :-))

      auzi cine rade de boierul si profesorul paleologu.
      si ca antrepreneur este peste borno, are o editura, un un birou de copiat...
      jenant cat tupeu au rezistentii, salvatorii si plus plus. iesiti ca ciupercile, la cascaval.
  • +1 (9 voturi)    
    Alt bou care se crede Profet (Duminică, 15 septembrie 2019, 3:25)

    Dalinar [utilizator]

    La ce dezastru e cu PSD....nu exista nici o minune care sa puna tara pe picioare, 3 ani de guvernare psd egal 5 ani de Refacere si abia dupa aia incepi sa te simti bine, an de an, cu conditia sa nu vina Hienele Rosii inapoi.
  • -2 (10 voturi)    
    care sa fie diferenta? (Duminică, 15 septembrie 2019, 12:47)

    Dedalus [utilizator]

    Din comentariile de pe aici, cel putin 75% din postaci se incadreaza in categoria proasta crestere, impolitete si infatuare.

    Pai daca asa arata electoratului PNL si USR, sa imi fie cu iertare ca nu vad diferenta fata de PSD.

    Sa nu va mirati ca nu vine lumea la vot.

    Si nici ca multi nehotarati, cititnd postarile voastre pline de cuvinte urate se vor gandi ca tot mai bun e PSD,
  • -2 (10 voturi)    
    Am auzit sa este . . . . (Duminică, 15 septembrie 2019, 13:05)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .super-instruit! Asa o fi, numai ca instruirea unui om, nu suprima lipsa de inteligenta! Omul acesta este lipsit de inteligenta! De altfel ca si majoritatea oamenilor politici romani actuali! Sunt plini de masterate si de doctorate, dar prostia nativa iese la suprafata de cum deschid gura!
  • 0 (8 voturi)    
    Paleologu nu are cum sa fie votat de prosti (Duminică, 15 septembrie 2019, 15:02)

    KTerinca [utilizator]

    Si sunt multi.
    Gramada.
    • +1 (1 vot)