Turcan: Decizia lui Breaz ca elevii să nu mai fie admiși la liceu dacă au sub 5 este aberantă. Transformă profesionala într-o pedeapsă

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2019, 20:26 Actualitate | Politic


Raluca Turcan
Foto: Facebook
Prim-vicepreședintele PNL Raluca Turcan a scris, joi, pe Facebook, că ordinul semnat de Daniel Breaz, prin care elevii cu medie de admitere sub 5 nu mai au acces în licee, este o ”decizie aberantă”, care ”lovește într-o anumită categorie de elevi și distruge viitorul învățământului profesional din România”.

Turcan subliniază că ”lipsa de viziune a PSD transformă învățământul profesional dintr-o opțiune valoroasă într-o pedeapsă rușinoasă”.

Postarea integrală a Ralucăi Turcan:

Chiar nu vă e rușine, domnilor guvernanți? Chiar nu înțelegeți nimic din ce are nevoie țara asta, în materie de Educație?
Învățământul profesional a fost transformat în debușeu pentru elevii cu medie de admitere sub 5, care acum nu mai au acces în licee. Acest lucru este inacceptabil!
Lipsa de viziune a PSD transformă învățământul profesional dintr-o opțiune valoroasă într-o pedeapsă rușinoasă. Niciunul din cei 4 miniștri PSD ai Educației nu a înțeles utilitatea învățământului profesional în societate. Ultimul ministru plin făcea clasele din învățământul profesional mutând cu pixul niște cifre dintr-o coloană în alta. Fără preocupare pentru a da valoare acestui tip de educație, conectând-o cu cerințele pieței! La fel, Daniel Breaz semnează o decizie aberantă cu dublu efect: lovește într-o anumită categorie de elevi și distruge viitorul învățământului profesional din România.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















722 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Concluzia este ca...... (Joi, 5 septembrie 2019, 20:59)

    gigiN [utilizator]

    ...nu numai psd-ul, ci intreg...usl-ul are nevoie de prosti !!!
    • 0 (2 voturi)    
      daca era Barna.... (Joi, 5 septembrie 2019, 23:09)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      toti elevii aveau mastere.
      Si accesau fonduri europene
  • +6 (8 voturi)    
    Trebuia (Joi, 5 septembrie 2019, 20:59)

    unins [utilizator]

    sa se interzica accederea la liceu tuturor celor cu medii de admitere sub 7. Nu este o pedeapsa, ci este drumul ales constient si dupa capacitatea fiecarui elev. Nimeni nu i-a oprit sa invete si sa obtina medii peste 7. A le permite tuturor sa acceada la liceu si mai departe la studii superioare, inseamna batjocorirea celor care au muncit si incredintarea lenesilor ca se pot descurca si fara munca. Asa ajung smecheri "cu studii superioare" sa ocupe functii de conducere, numiti politic. asa cum avem acum in toata tara.
  • +5 (7 voturi)    
    .... d-na Turcan .... (Joi, 5 septembrie 2019, 21:01)

    cbogdan [utilizator]

    D-na Turcan se pare ca o da in populism (sa nu spun ca "a dat-o in bara').
  • +5 (7 voturi)    
    Breaz e un bou dar madam Turcan nu e mai breaza (Joi, 5 septembrie 2019, 21:11)

    AliKimiku [utilizator]

    Mai exact, dincolo de deciziile heirupiste ale PSD-ului nu inteleg de ce un elev care nu reuseste sa ia prapadita de nota de 5 la acea evaluare merita sa invete intr-un liceu.
    Dna Turcan chiar crede ca acel elev va face informatiei primite in liceu, ca are vrea sansa sa ia Bac-ul?
  • -3 (5 voturi)    
    bine punctat (Joi, 5 septembrie 2019, 21:52)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Turcan cred ca ar fi mai buna in locul lui Orban
  • +3 (5 voturi)    
    doi idioti,breaz si turcan (Joi, 5 septembrie 2019, 22:05)

    adieu [utilizator]

    Sub nota 5 nu ar trebui sa se intre nici la liceele teoretice nici in invatamantul profesional.

    Un elev care a intrat cu nota 4 la invatamantul profesional va ajunge un meserias de nota 4 ( un Dorel daca vreti ) de pe urma caruia iti va cadea tencuiala de pe pereti,ti se vor sparge tevile de apa calda sau rece,instalatiile electrice vor lua foc si tot asa.

    Niciun elev care intra la un liceu cu nota 4 nu va ajunge mai departe decat in cei 42% analfabeti functionali care sunt rusinea Romaniei.

    Ceea ce trebuie facut este cresterea calitatii invatamantului romanesc in ansamblul sau si terminat cu politizarea subiectului.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate fix in utlima fraza (Joi, 5 septembrie 2019, 22:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      Pe de alta parte sa fii un zugrav sau tencuitor de succes nu iti trebuie nici macar 10 clase(nu vorbim de instalatori). Poate aia inca 4 ani de scoala obligatorie pot fi folositi pentru invatarea unei meserii chiar banoase la un moment dat.
      Pe de alta parte acele 8 clase primare ar trebui sa le ofere bagajul de cunostinte necesar. In momentul de fata avem absolventi de facultate fara sa stie acorduri gramaticale elementare si regula de trei simpla.