Deputatul PSD Eugen Nicolicea îl acuză pe Toader că nu și-a asumat modificarea legilor justiției și că doar a cârpit, după deciziile CCR / Pe procurorul general îl lasă să iasă la pensie

de MH     HotNews.ro
Marţi, 5 martie 2019, 10:04 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Eugen Nicolicea îl acuză pe ministrul Justiției că "a tărăgănat” revocarea din funcție a procurorului general. El a comentat că Tudorel Toader a fost "mai impresionat” de activitatea lui Augustin Lazăr, decât de cea a Laurei Codruța Kovesi, de îl lasă pe acesta să iasă la pensie. De asemenea, Nicolicea i-a reproșat lui Toader că nu își asumă modificările la legile justiției și că se laudă că a făcut modificările impuse de Curtea Constituțională, ceea ce înseamnă că doar a cârpit, fără a "construi ceva nou".

"Aici nu poate să îi nege nimeni ministrului că a început procesul de evaluare și a început procesul de revocare, în cazul Laurei Codruța Kovesi. La Lazăr se vede că a tărăgănat revocarea acestuia și văd că îl lasă la pensie. Nu văd de ce ar trebui să se oprească și să meargă mai departe în a cere revocarea. Se pare că a fost mai impresionat de activitatea domnul Lazăr și i-a îngăduit să iasă la pensie”, a afirmat Eugen Nicolicea, marți, la Antena 3, potrivit Mediafax.

Deputatul PSD a vorbit și despre modul în care a inițiat Toader ordonanțele de urgență care modifică legile justiției și îi reproșează că se laudă că la legile justiției a făcut modificările impuse de Curtea Constituțională, ceea ce înseamnă că doar a cârpit, fără a "construi ceva nou".

"În ceea ce privește ca administrator rămâne să îl credem, deși opoziția inserează critici la anumite chestiuni necesare mersului justiției, critici cu care nu sunt de acord. În ceea ce privește calitatea de ministru, nu pot să vin cu critici, dar se lăuda cu ce lucruri nu a făcut. Spunea că nu a produs proiectul de coduri, proiectul pe legile justiției. Aici nu sunt de acord. Delimitarea pe care a făcut-o față de Parlament și cei care susțin. Dacă sunt «proaste» e meritul Parlamentului. El înaintase Parlamentului legile lui Prună. De aceea, Parlamentul a trebuit să facă alte proiecte. Nu puteam să mergem cu legile lui Prună mai departe. A inițiat-o selectiv, în sensul că anumite prevederi au încercat să fie implementate. Domnul Toader se lăuda că a făcut modificările pe care le-a impus CCR. Dacă faci doar ce spune Curtea tu cârpești, nu construiești ceva nou. Ori dacă facă după ce Curtea decide, înseamnă că nu faci nimic înainte ca CCR să o ia înainte”, a mai spus deputatul PSD.

Despre moțiunea împotriva lui Toader: Cum să voteze PSD bazaconia asta cu "PSD luați mâinile murdare de pe justiție?"

Criticile lui Nicolicea au loc în contextul în care deputații vor dezbate marți moțiunea simplă împotriva ministrului Justiției, depusă de opoziție și intitulată ”Luați mâinile de pe Justiție”.

Eugen Nicolicea spune însă despre textul moțiunii simple prin care opoziția cere demisia lui Tudorel Toader că este un pamflet, întrebându-se cum să voteze PSD o asemenea "bazaconie” în care scrie "PSD, luați mâinile murdare de pe justiție”.

Întrebat la Antena 3 ce șanse de succes are moțiunea simplă a opoziției, dacă vor fi adoptate modificările la OUG 7, una dintre criticile PNL și USR aduse lui Toader, Eugen Nicolicea a răspuns: "O moțiune nu poate să fie un punct de vedere al Camerei cu bazaconiile scrise acolo. Cum să țină cont Guvernul de îndemnul «PSD luați mâinile murdare de pe justiție»? Cred că pentru un editorial ar merge sau un pamflet”.

Și în cazul în care moțiunea simplă e adoptată de Camera Deputaților, singurul care îl poate demite pe ministrul Justiției este premierul.

"Chiar există o decizie a CCR care spune că o moțiune simplă nu poate să aibă efectele unei moțiuni de cenzură. Singurul care poate să genereze înlocuirea unui ministru nemulțumit de activitatea lui este premierul. Da, dacă și textul te îndeamnă la așa ceva, dacă textul e un pamflet, nu poți să îţi dai demisia. Dacă textul voia să aibă succes, trebuia să adune voturi cam de la toate partidele. Cum să voteze PSD bazaconia asta cu «PSD luați mâinile murdare de pe justiție»?”, a adăugat deputatul PSD.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










11859 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    si-a inceput atacul PSD la TT... (Marţi, 5 martie 2019, 10:12)

    gabone [utilizator]

    il santajeaza, poate mai vor ceva de la el inainte sa-l scoata de pe linie..
  • +16 (16 voturi)    
    O luam de la capat (Marţi, 5 martie 2019, 10:23)

    Gandila [utilizator]

    Oare se pregateste nicolicea pentru MJ si solutii dure in cazu adoptarii legilor justitiei ?
  • +18 (18 voturi)    
    Dupa mintea... (Marţi, 5 martie 2019, 10:23)

    ElDiablo [utilizator]

    ...acestui bolsevic era minunat daca se "construia" ceva nou fara a se mai respecta vreo decizie a CCR. Dupa ce ca majoritatea deciziilor au fost doar intr-o singura directie, nici asa nu ii convine. Pai ia vezi mai nene, aduna-ti gasca de borfasi (tatucul dragnea, radulescu, nicolae, stefanescu) si faceti un proiect de lege prin care sa desfintati si CCR. Ce, e greu? Voi puteti orice, nu?
  • +26 (26 voturi)    
    Ti-am spus noi Tudorele (Marţi, 5 martie 2019, 10:27)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator]

    ce inseamna sa fii sluga.

    Acum esti in disgratia tuturor.

    Succesuri!
  • +22 (22 voturi)    
    apelul bocancilor (Marţi, 5 martie 2019, 10:42)

    Ilidia [utilizator]

    "Marele jurist", absolvent de drept la "mare" distanta mananca kko.II reproseaza lui Gragamel ca n-a facut mai multe "nefacute". Te pomenesti ca se viseaza ministru !? Doar traim in tara "tutulor posibilitatilor"....
    • +11 (13 voturi)    
      Adevărat,acest individ primitiv școlit (Marţi, 5 martie 2019, 11:27)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      pe sărite, se crede mare jurist după ce și-a cumpărat un carton pe care scrie Diplomă.In plus
      ipochimenul și-a cumpărat și un certificat de
      *revoluționar cu rol determinant in Drobeta-Turnu
      Severin*.In acel orășel nu s-a intâplat absolut nimic in Decembrie 1989.Nu a aflat până astazi că
      rol determinant au avut comandourile GRU și KGB,
      sprijinite de emanații lui Ilici.
  • +5 (5 voturi)    
    Scoala manipularii .... (Marţi, 5 martie 2019, 12:22)

    Mileu [utilizator]

    PSD-ul prin vocea lui Nicolicea il ataca pe Slugarel si va inocula ideea ca daca vine el la MJ va da foc la justitie ... iar "prostimea" il va sustine in subconstient pe T.T., care isi va construi o imagine de "salvator" al justitiei din mana "salbaticului" Nicolicea....
    Consilierii evrei ai PSD-ului isi merita banii.
    • 0 (0 voturi)    
      muult prea subtil, nu cred! (Miercuri, 6 martie 2019, 7:42)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

      Posibil ce zici, dar foarte improbabil!

      Dar cand ai vazut dumenata ca Partidul lui Ilici sa umble cu subtilitatile?!

      Eu cred mai degraba ca ceea ce vedem chiar este realitatea: Nicolicea ii spune lui Daddy sa-l puna pe el ministru in locul lui TT, ii promite ca va face treaba muult mai buna la Ministerul Justitiei. Iar daca este si isinuca de acord, se va face!
  • +5 (5 voturi)    
    Așa sunt analfabeții când au funcții. (Marţi, 5 martie 2019, 12:45)

    asavreau [utilizator]

    Vorbesc de Nicolicea,cu toate că,după comportament,nici Tudorel nu pare prea inteligent.Prea a fost jucat pe degete de analfabeți și infractori.Chiar cu studii superioare,unul care a furat nu-l consider inteligent.Din contră,îl cartacterizez în categoria analfabeților funcționali.Oamenii cu carte care fac jocurile infractorilor merită pedepse mai mari.Fac infracțiuni în cunoștință de cauză și creează posibilități de creștere a infracționalității.Asta se întâmplă cu Nicolicea-Tudorel a creat posibilitatea ca un infractor analfabet să o facă pe șeful.Ca la mafie.Pupă-i Tudorele mâna!
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt de acord cu Nicolica (Marţi, 5 martie 2019, 12:55)

    ipolitic [utilizator]

    toata guvernarea PSD e un pamflet. Nu poti sa dai jos un pamflet cu un alt pamflet. Iar pentru ezitarile telectualiste a lui Slugarel tot voi sunteti de vina. Nu mai puneti in posturi cheie din astia cu fite de universitar, aveti voi o baza sanatoasa de oameni de bine, cu opt clase si doctorat la Spiru.
  • +7 (7 voturi)    
    hehe (Marţi, 5 martie 2019, 13:20)

    liviu_ [utilizator]

    voi sa puna mana mai repede pe justitie!
    asta e singura problema!
    restu sunt doar declaratii menite sa pregateasca o eventuala demitere a lui tt menita sa anesteziere protestele si vigilenta noastra (ca sa poata distruge de tot justitia)!
  • +5 (5 voturi)    
    Un impegat de miscare, cu pricolici (Marţi, 5 martie 2019, 13:29)

    Dalinar [utilizator]

    Nicolici asta.