Liviu Dragnea dă vina din nou pe BNR pentru devalorizarea leului: Mi-aș fi dorit să ne sprijine și să pună pe primul plan bunăstarea românilor

de MH     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2019, 15:53 Actualitate | Politic


Dragnea
Foto: Digi 24
Postarea de pe Facebook în care Liviu Dragnea se lăuda cu performanțele economice ale guvernării PSD, susținând că în privința PIB-ului și a veniturilor "sunt cele mai mai creșteri, în doi ani consecutivi, din istoria României!", a adunat peste 4.200 de comentarii în mai puțin de 20 de ore, aproape toate fiind negative. Liviu Dragnea a răspuns unui comentariu, printre puținele favorabile, susținând că "atât Produsul Intern Brut, cât și veniturile bugetare ar fi putut fi cu cel puțin 10% mai mari dacă toate instituțiile statului ar fi urmărit interesul României, și nu destabilizarea actualei coaliții". Într-un alt răspuns, liderul PSD critică din nou Banca centrală pentru devalorizarea leului în raport cu euro, spunând că și-ar fi dorit că Banca Națională să sprijine PSD "și să pună pe primul plan bunăstarea românilor".

"România a încheiat anul trecut cu venituri la buget de 295,1 miliarde de lei, cu 71,2 miliarde în plus față de anul 2016, reprezentând o creștere de 32%!!PIB-ul României a ajuns în 2018 la 949,6 miliarde de lei, cu 188,2 miliarde de lei în plus față de 2016, adică o creștere de 25%!! Sunt cele mai mai creșteri, în doi ani consecutivi, din istoria României!”, a scris Dragnea pe Facebook, duminică.

Într-un răspuns la un comentariu, printre puținele favorabile, liderul PSD susține că "atât Produsul Intern Brut, cât și veniturile bugetare ar fi putut fi cu cel puțin 10% mai mari dacă toate instituțiile statului ar fi urmărit interesul României, si nu destabilizarea actualei coaliții".

Dragnea îi răspunde și unei persoane care îl întreabă când se va reuși stoparea "exportului de tineri" din România. Liderul PSD spune că acest lucru se va întâmpla când va crește nivelul de trai și se laudă că până la sfârșitul anului 2020 acesta va ajunge la 68-70%: "În momentul în care nivelul de trăi va fi mai apropiat de media Uniunii Europene. În 2016 acesta a fost de 58% din media Uniunii Europene, iar noi am reușit să îl creștem la 63% în 2018. Ne propunem că până la sfârșitul anului 2020 acesta să ajungă până la 68-70%".

În dialogul cu puținii internauți care laudă prestația PSD și cărora le răspunde, Dragnea nu ratează ocazia de a ataca din nou Banca Națională.

"Toate măsurile bune sunt anulate de creșterea exagerată a cursului de schimb, a ROBOR-ului, etc. Cum e posibil că bulgarii să aibă din 2007 același curs de schimb, adică 1 EUR=2 Leva, iar la noi să fie hoția asta a băncilor? Știu, mulți or să spună că bulgării nu îl au pe Isărescu, ok, dar PSD ce măsuri economico-financiare ia să contracareze asta? De plânsete și vaiete m-am cam săturat...", scrie cineva. Răspunsul lui Dragnea: "Bulgarii au luat măsură să lege cursul leva de euro(adică să rămână fix) cu acordul Băncii Naționale, în timp ce BNR nu. Noi nu putem să contracarăm deciziile BNR. O prima măsură referitoare la ROBOR a fost luată prin ordonanța 114, iar în ceea ce privește cursul, acesta va reveni în parametrii normali. Sigur că mi-aș fi dorit că și Banca Națională să ne sprijine și să pună pe primul plan bunăstarea românilor".

În mai puțin de 20 de ore, postarea liderului PSD a adunat peste 4.200 de comentarii, în aproape toate fiind criticat.

Câteva dintre comentariile de pe pagina de Facebook a lui Dragnea:
  • "Dincolo de faptul că sunt tot mai multe elemente că datele sunt false, la ce au folosit acești bani? Sunt 2.355 de școli cu WC-ul în curte la final de 2018, fată de 2418, în 2017. Nu ați făcut absolut nimic pentru miile de copiii care se chinuie iarna la WC-ul din fundul curții. Abia ați deschis 68 de km de autostradă, dar construcția începuse prin 2011-2012. Nici măcar nu ați intrat în șantier pe Pitești-Sibiu. Da, au crescut salariile la medici, dar cu prețul tăierii banilor de medicamente și abandonării investițiilor. Fac două femei de ispravă spital pentru copiii bolnavi de cancer, statul pesedist nu are bani. Ați șifonat banii, i-ați risipit prin incompetentă și i-ați dat pe pensiile speciale ale aparatului de represiune. Banii aceștia nu au ajuns la români, ci la o grupare infractională și slujbașii ei. P.S:: De ce nu spuneți alegătorilor dvs. că de câte ori crește salariul minim pe economie crește, prin legea salarizării dată de PSD, și indemnizația dvs? Și crește incomparabil mai mult decât salariul minim...".
  • "Bravo, domnule Dragnea, ați devastat Germania și Franța ! Felicitări ! Nici pe timpul lui Ceaușescu România nu a avut asemenea creștere economică!";
  • "Liviu Dragnea cred că ai făcut matematică cu femeia de serviciu! Pe bune, chiar noi suntem niște proști ?! Spitale, autostrăzi... alea unde sunt? Tot în pix? Sau ai bine zis ,chiar sunt în "pix" !";

  • "Exact! Duduie economia și noi murim în sărăcie și prostiți";
  • "Nici Ceaușescu nu le-a umflat atât și nici n-a mințit că voi!".
În contextul în care în ultimele săptămâni cursul euro/leu a crescut accelerat, PSD a atacat Banca Națională și a sugerat că instituția se face vinovată pentru aceasta situație. PSD a postat în urmă cu câteva zile un mesaj prin care solicita BNR-ului "să-și facă datoria pentru că are rezerve valutare cu care poate să intervină și să stopeze creșterea euro".

PSD a susținut luni, într-o nouă postare pe Facebook, că creșterea euro este artificială și se întreabă ce măsuri ia Banca Națională a României (BNR). "Ce face BNR care are obligația să supravegheze sistemul bancar și să asigure stabilitatea cursului de schimb?", se întreabă social-democrații pe pagina oficială a partidului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11073 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    draga bnr (Luni, 28 ianuarie 2019, 15:57)

    costinescu [utilizator]

    scoate rezerva de pe card si da-i banii lu´ daddy ca ii trebe sa-si ia o tzuica. daca nu toti, macar o sutadoojda mii
    • +8 (8 voturi)    
      Mai bine aranjeaza puscariile... (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:04)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      ..., ca tu fara asta nu vei scapa oricat vei fugi. Iar daca fugi din tara iti garantez ca te vom gasi...
    • +12 (12 voturi)    
      Hehe (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:12)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Liviu Dragnea: Mi-aș fi dorit să ne sprijine și să pună pe primul plan bunăstarea românilor ...
      cam asa cum a facut el cand a plecat cu Avion Privat in Mauritius.
    • +14 (14 voturi)    
      cred (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      că dacă l-ar pune pe dj orlando să recupereze toți banii de la unii ca felix varanul și robert necoiță și dacă toți hoții în frunte cu el ar da banii furați înapoi, ar avea pesedacii cel mai roz bombon buget.
    • -5 (7 voturi)    
      BNR (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:10)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      cine ti-a zis tie ca Romania e defecta ,Dasteptule ?poate in mintea ta aia imbuibata cu tzuica . BNR si cu seful ei s-au imbuibat de 19 ani de a ajuns ala miliardar si daca-l intrebi de unde , zice ca-i "bancher "
      Si tu-l pupi in C..R ! sa-ti fie rusine ,sau nu esti Roman?
    • +1 (1 vot)    
      Tupeul hoților - Cancerul României (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:04)

      MosTeaca_ [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Nu asta-i problema lui daddy. Nu folosește cardul, ca să nu se știe câți bani are, și ce face cu ei.
      Hoții nu mai au bani, evident, nu se gândesc să recupereze cele 50 miliarde euro, scoase ilegal din țară, sunt speriați de dobânzile la împrumuturile pe care-și fac politica de cumpărare a voturilor, și, în consecință, caută bani la Moscova (ce a căutat, acolo, Teodorovici ?).
  • +54 (54 voturi)    
    Bunastare (Luni, 28 ianuarie 2019, 15:59)

    Kosmos [utilizator]

    Bunastare inseamna strazi, cai ferate , transport decent , servicii medicale decente , industrii sustenabile, alimentatie bio. etc.
    Cui i se adreseaza kariatul asta?
    • -44 (50 voturi)    
      astea e mai grele... (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:30)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ...in conditiile in care (aproape) toata seva economica se scurge peste granita.

      incearca sa gandesti cu capul tau si sa nu te lasi manipulat.
      • +42 (42 voturi)    
        nu e grele (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:47)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Seva aia de care vorbesti a fost instrainata de PSD ., PSD a taiat toate padurile si industriile si seva merge ba in afara ba in buzunarele lor..
        Vrei sa stii cum PSD-ul s-a imbogatit cu Bechtelul si nenea Elan a incasat $200mil comision pt campania electorala a lui Bibi?
        • +14 (14 voturi)    
          s-o (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:19)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          fi gândit @demaGOGU la banii ”investiți” de somitățile noastre economice la Fortaleza, prin cimitire (tot ieșire peste graniță este considerată), în Madagascar, în Serbia, în Anglia, sau în Costa Rica?
      • +17 (17 voturi)    
        ptiu (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:51)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ti-am dat plus din greseala
        • +6 (6 voturi)    
          Nu, ar trebui hranit cu plus (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:46)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          cu plush, poate-i trece.
      • +31 (31 voturi)    
        noooo (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:54)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        deci multinationalele (si soros, implicit) fura bugetul tarisoarii gradina a maicii domnului si il trece granita, nu? adica, daca nu ar fura corporatia de la buget, noi am avea bani si de spitale decente si de autostrazi si de cai ferate zburatoare? mama lor de corporatii...
        spune-mi, te rog, vorbim de corporatia tel drum, nu?
      • +29 (33 voturi)    
        gogule.. (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:55)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ca sa nu se duca seva peste granita, fa-te tu afacerist, investeste in tara, fa locuri de munca, tine tu seva la tine..

        aaaaa, nu se poate pt ca pe 31 decembrie pesede schimba regulile pentru anul viitor? nu se poate pentru ca pesede te pune sa platesti angajatii mai mult decat produc efectiv? nu se poate pentru ca pesede schimba taxele de azi pentru maine?

        ce-i impiedica pe romani sa deschida afaceri si sa tina seva in tara???? un singur raspuns vad: pesede!!!
      • +27 (27 voturi)    
        si apropo.. (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:57)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        faina ironie ca unul auto-intitulat "demagogu" sa recomande celorlalti "sa nu se lase manipulati" :))))
      • +10 (10 voturi)    
        Mama ei de sevă (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:02)

        AdrianUrsu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Cum se duce ea peste graniță dar înainte de asta face câteva opriri pe la matusa Tamara, pe la Tel Drum, hai sa spunem ca mai cumpără câteva case pe la Sibiu, mai cumpără ceva tablouri și se mai ascunde prin cimitire.... numai la omul de rând nu mai ajunge, prin spitale nici atât...
      • +7 (7 voturi)    
        nici (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        la tanti Aglaie, în vârful muntelui, nu mai ține textul ăsta, cu scursul banilor peste hotare.
      • +8 (8 voturi)    
        Viermuș, banii se dau de pomană (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:19)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        asistaților de bugetari și pensionarilor „speciali”.
      • +6 (6 voturi)    
        Iar ai beut apa grea mai dermagroh ? (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:46)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        .
      • +8 (8 voturi)    
        ce ma? seva? (Luni, 28 ianuarie 2019, 19:43)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        de unde esti Ivane? de la departamentul proza romantico-botanica a PSD-ului?
      • +4 (4 voturi)    
        Da, da... (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:09)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ca tu gandesti ... de nu mai poti ! Ti-am zis eu, de te-ar plesni realitatea peste fata si tot n-ai intelege ...
      • +4 (4 voturi)    
        Il contrazici pe Dracna? Vrei sa mori? (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:51)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Ca ala spune ca totul e Atat de Bine in tara...doar Soror si BNR e rai!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        .. si.. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:27)

        gdcos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        .. cand dai bani la omuleti ca sa ii cheltuie in supermarket, ca tu sa incasezi TVA, iar supermaerketul isi duce profitul acasa (cum e normal) cine ajuta la scurgere?
    • +28 (28 voturi)    
      tocmai.. (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:43)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      BNR are grija de bunastarea romanilor avand grija de mormanul ala de bani de 35 miliarde la care saliveaza pesede..
      pesede acum cauta bani cu disperare.. dar orice ban va intra in "grija" pesedelui va disparea foarte rapid... sunt ca lacustele, consuma tot si cauta alte resurse apoi..
      • -8 (12 voturi)    
        sa fim seriosi (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:38)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        Cand zici BNR spui Isarescu.. cand spui Isarescu - spui Superstitios.. Ce cauta un tip superstitios la BNR?aurul romaniei este la Londra pt care platim 1% /an ..
        In 1999 a vandut resursele de la Rosia MOntana fratiorului Steinmetzz...Totul pt cauza!!
  • -26 (26 voturi)    
    Sunt sigur ca sunt destui cunoscatori pe aici (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:09)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    ca sa raspunda la o intrebare simpla:

    Bunastarea cui o pune pe prim plan BNR acum? As vrea sa descrie cineva viziunea lui Dragnea. Cineva care cunoaste bine.

    Multumesc!
    • +11 (11 voturi)    
      hamsterul (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

      flaușat este singurul care te poate lămuri.
      Este singurul care cunoaște programul de guvernare, din scoarță-n scoarță, după cum singur afirma.
      • +2 (2 voturi)    
        Necromant o sa aiba ce-i invata (Luni, 28 ianuarie 2019, 23:36)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        pe aia care o sa-l rontaie.
    • +10 (10 voturi)    
      viziunea lui dragnea este sa scape de puscarie (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:31)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

      in acest sens este in stare de orice : sa dea salarii, pensii, sa ne scoat din nato si ue, sa ne dea pe mana rusilor, orice, numai sa faca el ce vrea in rest.
      daca ceva nu merge bine de vina sunt bancile, multinationalele, soros, mai nou bnr, adica oricine altcineva, dar nu el.
      nu numai atat : daca scapa de puscarie vrea sa ajunga presedinte
      aceasta este "viziunea" lui dragnea, care, de fapt, un individ incult, fara viziune.
      • +2 (2 voturi)    
        Si-a "insusit cunostintele" (Luni, 28 ianuarie 2019, 23:39)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        fara examene.
        Ca si casele fara bani si contractele fara firme.
        Ci cu secu' mereu aproape.
    • +9 (9 voturi)    
      Intrebare (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:47)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

      are un bandit ticalos viziune ?
      Multumesc.
  • +24 (24 voturi)    
    Asa (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:10)

    tarabost [utilizator]

    Si, concret, cam ce-ar fi trebuit sa faca BNR, ce masuri ar fi trebuit sa ia astfel incat sa pazeasca bunastarea romanilor de efectele OUG 114 ?
    Bulgarii sunt in consiliu monetar de peste 10 ani - de aici cursul fixat. Insa nu au "taxa pe lacomie". De asemenea, rata dobanzii cu care Banca Nationala a Bulgariei crediteaza bancile comerciale bulgare este 0 - urmand-o pe cea a Bancii Central Europene. Pe piata interbancara, rata dobanii la 3 luni este usor negativa din iulie 2018 - dar deh, ei nu se bucura de program de guvernare PSD si ca urmare nu sunt bagati in seama de agentiile de rating.
    Asa ca pana la alegerile din 2020, dezastrul potential e mare.
  • +29 (29 voturi)    
    tiparnita.. (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:14)

    gabone [utilizator]

    aia e problema.. nu-i "sprijina" BNR... adica nu le pune tiparnita la dispozitie! au nevoie ca de aer de bani mai ales ca acum bancile nu-i mai imprumuta (titlurile de stat emise in ianuarie nu se dau). o sa fie jale.. cu J mare!
    • +10 (10 voturi)    
      si asta nu-i nimic... (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:00)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Sunt mari probleme la rambursarea TVA catre firmele private, iar firmele au inceput deja sa faca intre ele compensari... Adica firma X are de incasat de la stat TVA care nu mai vine de cateva luni, dar aceeasi firma X are de platit facturi catre firma Y ce are de dat catre stat TVA, CAS, CASS si altele. Atunci se face o compensare intre cele doua firme, iar firma X retine banii ce ii datora firma Y catre bugetul de stat, simplu! Statul nu va mai incasa nimic de la firma Y, nu doar TVA, ci si CAS si CASS. In scurt timp statul va falimenta, nu cred sa dureze mai mult de 5-6 luni, sincer
  • +22 (22 voturi)    
    .. (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:24)

    Joe@Black [utilizator]

    Cand faci modificari in legislatia fiscala Nu dai mai intai cu paru si apoi vrei sa discuti...
    Cand vezi ca o ia pe aratura economia atunci cauti tzapul ispasitor in alta ograda cand tu esti vinovatul ca dai ordonante dupa cum iti tuna capu tau de hotz...
    Iar legat de Bulgari...ei investesc in infrastructura si ofera facilitate pentru investitorii care vin sa creeze locuri de munca, NU ii blameaza si injura ca fura mai mult decat Hotul supreme...si ii fugareste din tara...
  • +18 (18 voturi)    
    oare mai e un prost sa-l creada ? (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    https://www.dcnews.ro/lira-turceasca-erdogan-este-un-complot-politic-impotriva-turciei_607514.html
    • +8 (8 voturi)    
      un prost!!!!! (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:06)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sunt milioane in tara aia...ca si hotii...consecinta : i au votat si o sa i mai voteze ...
    • +5 (5 voturi)    
      Cam asta trebuie făcut. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 9:45)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dictatorul malefic,toxic,repetent,paranoic,rusofil,
      trădător și multiplu penal,numitul Liv Jong Unu,
      nu trebuie crezut orice ar spune.El se apără pe sine
      și pe interlopii lui din primul cerc.Restul românilor pot să piară!
  • +22 (22 voturi)    
    dragnea nu stie si nici n-ar pricepe ... (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:35)

    ics_11 [utilizator]

    ... valcov stie, dar nu pricepe.
    valcov a anuntat ieri ca bnr a atras lei de pe piata. 13 mld. de lei, saptamana trecuta. acum sunt mai putini lei, deci a fost o masura menita sa intareasca leul.
    se pare ca dragnea nu este informat, nu a aflat ca bnr-ul deja actioneaza in sensul intaririi leului.
    in acelsi timp valcov, desi a anuntat miscarea bnr-ului, spunea ca nu intelege de ce a actionat astfel bnr-ul, ca uite, creste robor-ul.
    deci dupa mintea celor din psd, orice ar face bnr nu e bine :
    - daca bnr scade dobanzile creste cursul eur/leu si zice dragnea ca bnr-ul nu face bine
    - daca bnr creste dobanzile, scade cursul eur/leu, dragnea e multumit, dar vine valcov si zice ca e mare robor-ul

    dragnea si valcov nu au inteles ca nici o masura economica nu poate fi doar buna. daca ar fi asa simplu, masurile respective s-ar aplica in toata lumea si ar fi numai prosperitate si belsug pe tot globul.
    din pacate, in economie lucrurile sunt mai complicate : orice decizie care pare buna are, si efecte perverse. mai mari sau mai mici, in functie de context.

    deoccamdata noi tragem ponoasele, dar, incepand cu alegerile din primavara, sper sa le traga si psd-ul. iar din 2020 sper sa dispara acest partid care nu are nimic in comun cu romanii si nici macar cu psd-ul de dinainte de dragnea.
  • +28 (28 voturi)    
    aham... (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:38)

    liviu_ [utilizator]

    s-a invechit placa cu soros si multinationalele...
    acu e BNR de vina....

    observa cineva ca singurii care sunt neschimbati in toate evenimentele negative ale romaniei sunt parlamentul si.sau guvernul condus de PSD?!
    poate se gandeste cineva ca de vina sunt aia care raman tot timpul aceiasi, nu ailalti!
  • +29 (29 voturi)    
    Aici Dragnea are dreptate (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:38)

    Martinezu [utilizator]

    El vrea ca fiecare roman sa poate lua un avion privat spre Maldive cand doreste. sau sa isi ia un BMW seria 7 oricine.
    Dar te pui cu BNR ul? Aia stau calare pe 35 miliarde si nu ne dau un cent.
  • +37 (37 voturi)    
    mda (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:57)

    transpenibilus [utilizator]

    Scoaterea in afara legii si desfiintarea PSD a devenit o urgenta nationala. GIO trebuie rapid destructurat iar numitii Dragnea, Dancila, Valcov, Socol, Ferlando, Zamfir, Volguta si restul celor care au devalizat (cu buna stiinta sau din prostie, nu are importanta) trebuie aruncati in temnita grea daca nu 20 macar 30 de ani. Sa ramana in istorie ce patesc banditii care prada o tara.
    • +10 (10 voturi)    
      De acord (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:11)

      Ellis [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      25 de ani inchisoare pentru subminarea economiei nationale.
      EMINESCU: “Greșelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovați, se împiedică dezvoltarea unei țări întregi și se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei.”
    • +5 (5 voturi)    
      Cine sa-l destructureze (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:05)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      cand tocmai serviciile, si poate si armata, l-au infiintat . oricum exista si inainte de 89, acum e la vedere.
  • +6 (6 voturi)    
    bnr sa faca precum cei din teleorman (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:03)

    ics_11 [utilizator]

    bnr sa faca bine sa angajeze fictiv niste persoane de la psd, asa cum au facut cei de la protectia copilului din teleorman.
    cu siguranta in acest fel ar contribui la bunastarea populatiei.
  • +11 (11 voturi)    
    Sobolanul oparit (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:44)

    ElDiablo [utilizator]

    era bun de scenarist la Hollywood. Maine - poimaine iese victorios pe latrina 3 si ne spune cum, in urma unei operatiuni speciale, un comando format din Ciordache, Buborel Toader, Valcov si Mitraliera l-au incoltit pe nefericitul ROBOR si l-au batut cu ulucile pana si-a dat obstescul sfarsit. Romani, acum sunteti liberi! Dictatorul ROBOR si a primit pedeapsa!
    Acum, intr-un registru serios, gasca asta de infractori, acest organism parazit (psd evident), si-a fixat un nou scop. Sa fure cumva si rezervele BNR. Ei angajeaza tara in cheltuieli fara noima, imprumuturi, etc. si se asteapta ca BNR sa le sponsorizeze incompetenta si furtisagurile.
  • +7 (7 voturi)    
    sigur ca da, (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:55)

    CVL [utilizator]

    asa cum cu siguranta tu si guvernul tau (nu merita majuscula) lucrati cu certitudine pentru bunastarea mea. De gargara nu avem nevoie, tovarase.
  • +9 (9 voturi)    
    Hm (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:47)

    RaduMischie [utilizator]

    Trebuie sa pricepem cu totii ca Dragnea nu vorbeste pentru noi, aia care mai pricepem una-alta, ci pentru votantii PSD. La fel si Vilcov, si toti.
    E foarte usor mesajul lor, strainii vor sa ne exploateze si sa ne fure, BNR este o unealta a strainilor, tine cu ei (de aia e si Robor-ul sus si acum creste si cursul). Noi suntem buni, ne luptam cu ei, dam OUG 114 sa nu mai fie lacomi, etc, etc, etc.
    La electoratul PSD prinde usor mesajul asta, aia sunt aceiasi care zic ca PSD le-a dat 100 lei la salariu in plus, dar nu inteleg ca prin inflatie, etc, de fapt aia 100 lei nu prea se vad. Ei vad doar ca li s-a dat. La fel, ei vad si ca PSD "se lupta" cu lacomii din multinationale si din banci, aparati de BNR. Nu inteleg ca prin masurile astea se duce dracului economia.
    Problema este ca nu vad opozitia venind, in mod coerent, cu un mesaj contrar prostiilor facute sau debitate de PSD. Ei sunt mai preocupati de listele la euro-parlamentare.
  • +6 (6 voturi)    
    cred ca v-ati prins ca e un circ pentru prosti!? (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    bugetul si dezechilibrele majore provocate de doi ani de betie populista se pot calma odata cu cresterea euro , ei castiga noi toti pierdem , singura solutie adevarata ar fi fost adoptarea euro cand ni s-a promis ( prin 2012 parca era primul termen ) da niciunul din actualii inversunati nu a avut vreun interes !
  • +8 (8 voturi)    
    Stabilizarea actualei coaliții (Luni, 28 ianuarie 2019, 19:29)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    inseamna ca dragnea si restul gastii sa fie achitati pentru toate infractiunile comise in forma continuata si apoi sa se stabilizeze pe jaf continuu.
    Acum ii cam incurca destabilizatorii astia care nu vor sa le puna la dispozitie SI rezerva valutara.
    Asta dupa ce au halit resursele companiilor de stat lasandu-le fara investitii.
    Tupeu de borfas
  • +5 (5 voturi)    
    Mda.... (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:57)

    greatza_de_comunisti [utilizator]

    Am mai cunoscut unul care se lauda cam la fel. Il chema Nicolae Ceausescu........si a sfarsit foarte prost
  • +3 (3 voturi)    
    Sigur bre, ce rai e Strainii si BNR (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:53)

    Dalinar [utilizator]

    La fel era bine si in Venezuela, Coreea de Nord, Rusia.....si monezile lor nu valoreaza nici cat hartia igienica
  • +2 (2 voturi)    
    Continuu acuza pe ceilalti de exact ce face el ! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:04)

    deval [utilizator]

    Uneori anticipeaza, acuzand de urmeaza sa faca !! E o caracteristica a Ciumei Rosii pe ADN, mai dezvoltata la Sultanul Praduitorilor si omologi nationalist-stalinisti din trecut si prezent (din Ungaria, Polonia, Turcia etc) !!
  • 0 (0 voturi)    
    .. pai.. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:29)

    gdcos [utilizator]

    "Sigur că mi-aș fi dorit că și Banca Națională să ne sprijine și să pună pe primul plan bunăstarea românilor"

    .. pai daca nu o face guvernul, surpataxand indirect populatia, macar sa o faca bancherii. Grele vremuri am ajuns, sa ne rugam de Isarescu sa ne scape.
  • 0 (0 voturi)    
    daddy, borfasule (Marţi, 29 ianuarie 2019, 16:52)

    Antenistontel [utilizator]

    de parnaie si confiscarea averilor ciordite, nu scapi nici tu nici restul g.i.o.!