Deputat PSD, despre legea recursului compensatoriu: Efectele ar fi fost aceleaşi şi dacă ar fi stat un an în plus în închisoare

de MH     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2019, 15:18 Actualitate | Politic


Oana Florea
Foto: cdep.ro
În timp ce opoziția cere abrogarea legii privind recursul compensatoriu, care a dus la eliberarea mai devreme din închisori a unor condamnați pentru crime, violuri și tâlhării ce au recidivat, deputatul PSD Oana Florea susține că efectele ar fi fost aceleaşi şi dacă acești deținuți ar fi stat un an în plus în pușcărie.

Oana Florea spune că trebuie găsite soluții pentru acești deținuți, care în puşcării sunt tratați "ca animalele", iar când sunt eliberați avem "pretenția" "să se comporte ca un om".

"Efectele cred că ar fi fost aceleaşi şi dacă ar fi stat un an în plus în închisoare. Cât să îi ţii acolo ca să ai garanţia că îi recuperezi? Înainte să ne plângem de milă trebuie să ne gândim la soluţii. Faptul că iei un om din societate, un om periculos, indiferent ce infracţiuni ar fi făcut şi îl ţii acolo, îl tratezi aproape ca pe un animal şi ai pretenţia, când îi dai drumul, să se comporte ca un om", a declarat deputatul PSD, la Digi 24.

Întrebată dacă crede că Parlamentul a greșit votând o astfel de lege, Oana Florea a admis totuşi că legea "trebuia dată la pachet cu nişte măsuri post-condamnare".


Legea recursului compensatoriu prevede că deținuții încarcerați în condiții inumane - în special acestea referindu-se la spațiul din penitenciar - beneficiază de șase zile reduse din pedeapsă pentru fiecare 30 de zile executate.

Ministerul Justiției a precizat, într-un răspuns oficial la o interpelare adresată de deputatul PNL Florin Roman, că 188 dintre deținuții eliberați în baza legii recursului compensatoriu s-au reîntors în închisoare după ce au comis tâlhării, violuri, crime, tentativă de crimă. ​

Potrivit MJ, în perioada 19.10.2017-23.11.2018 au fost eliberați condiționat, în baza legii 10.880 de deținuți. Din totalul acestor persoane, 649 au revenit in unitățile subordonate Administrației Naționale a Penitenciarelor, iar 188 au comis violuri, crime și tâlhării.

















2704 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    gandire PSDista (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:21)

    cetateanulmodern [utilizator]

    pe principiul asta nu mai are rost sa-i inchizi ca efectele tot alea sunt....
    • +25 (25 voturi)    
      Pffoaai! (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:51)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Jur ca prostia este unul dintre criteriile de selectie pentru acest GIO cu iz de pseudo-partid!
    • +13 (13 voturi)    
      chiar asta este gandirea PSD (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:24)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Altfel cum s-ar explica tot discursul din presa lor de casa si toate initiativele care:

      - prevad iertarea de inchisoare daca platesti prejudicial (practic, ei spun cam asa: furi si daca esti prins dai inapoi banii + ceva penalitati, daca nu esti prins, asta e...). Asa ceva este contrar tutror politicilor penale pt ca ii favorizeaza pe cei bogati. Practic daca ai bani sa repair ce ai facut, nu mai faci puscarie

      - prevad amnistii fiscale;

      - politici de ridicare a calitatii vietii infractorilor care nu sunt dublate de politici de intarire a orgenelor de acheta (ba dimpotriva) astfel incat orice potential infractor sa stie ca desi nu e chiar asa dramatic daca ajungi in puscarie, riscul de a ajunge in puscarie trebuie sa ramana mare pentru orice tip de infractiune.

      Cum altfel sa ne explicam retorica asta cu "sa dea domle banii inapoi, ca nu ne incalzeste pe noi cu nimic daca face puscarie?" - acum vedem cat de falsa este aceasta gandire…

      Acum vedem si diferenta intre o guvernare in care "s-a furat" (cum se zice despre PDL) dar care ne-a lasat pe 0, si o guvernare in care "s-a dat" dar care ne-a lasat pana acum cu o datorie de cateva miliarde in plus
    • -3 (5 voturi)    
      Intrebarea e chiar foarte buna. (Luni, 14 ianuarie 2019, 19:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Intrebarea "daca ieseau mai tarziu, se cuminteau?" e chiar foarte buna.

      Sa trecem peste faptul ca Guvernul Zero...
      ....(Zero realizari, cunoscut in lumea infractionala drept Guvernul Meu sau Guvernul Ciolos )....
      ....Ziceam sa trecem peste faptul ca Guvernul Zero a avut o contributie majora la "realizarea" asta, cu zilele compensatorii date puscariasilor in loc de conditii decente in puscarie.

      Intrebarea ramane: daca puscariasii aia ieseau dupa legile vechi, nu mai faceau prostii? Daca, spre exemplu, primeau numai o luna de libertate in avans in loc de patru luni, erau sfintii societatii?

      Bineinteles ca nu! Statistic, se intamplau tot atatea nenorociri produse de aia, cate se intampla acum. Ba, as indrazni sa spun, cam tot atatea ca si in situatia in care se prelungea puscaria alora.

      Deci tema e falsa si nu e de mirare ca, singurii care intra in tema asta falsa ca gaina la flegma sunt mononeuronalii #rezist. Ei atata pot, saracii!
    • +2 (2 voturi)    
      asa o fi dar poate peste 1 an se intalnea ala... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:37)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      asa o fi dar poate peste 1 an se intalnea ala cu o ruda a deputatei PSD Oana Florea ..... dupa aia s-o vezi pe debila asta......
  • +20 (22 voturi)    
    mda (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:26)

    transpenibilus [utilizator]

    Multumim PSD, multumim plutonului de postaci rusi, multumim Tariceanu, multumim Dragnea, multumim Dancila. Multumim Tudorel.
  • +24 (24 voturi)    
    Pai hai sa le dam drumu tuturor hoca tot aia este! (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:28)

    MirceaIo [utilizator]

    Sa suporti consecintele doamna de la PSD!!!
  • +27 (27 voturi)    
    are dreptate (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:29)

    tahomir [utilizator]

    de fapt nici nu ar mai trebui condamnati deloc ptr ca tot la fel se vor manifesta dupa eliberare.
    Ar mai fi varianta cu condamnare pe viata dar e scumpa si condamnare la moarte care e ilegala.
    Asa ca singura solutie este ca sa nu fii deloc pedepsit indiferent de ce faradelege comiti ca oricum nu te poti schimba.
    Asa gandeste PSDul si o spune cat se poate de clar.
    • +10 (10 voturi)    
      Ce pot spune (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:05)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Se cunosc intre ei
  • +23 (23 voturi)    
    PS: (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:31)

    liviu_ [utilizator]

    construim masina timpului?!

    deci daca ala ar mai fi stat inca 1 an in inchisoare lucrurile ar fi fost la fel...

    adica ar fi injungheat un om in ianuarie 2019?!

    WTF?! asta se aude de balmajeste?!
  • +21 (21 voturi)    
    nu draga (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:31)

    coloneze [utilizator]

    daca stie ca va face puscarie la greu, fara avantaje se gandeste de 10 ori inainte sa o faca.
    dar ati introdus in opin ia Hotilor ideea ca pot face ce vor ca ii scapa PSD -ALDE. AICI E DIFERENTA
  • +18 (18 voturi)    
    isteata ca o caramida (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:35)

    asadar... [utilizator]

    pai atunci mai bine nu-i mai pedepsiti pt. crime ca oricum condamnarea n-are nici un efect, nu?
  • +7 (7 voturi)    
    teoria relativitatii aka PSD (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:43)

    torna_fratre [utilizator]

    eu cred ca daca,puscariasul, ar fi stat un an in plus acel tanar ucis azi traia.
    concurs de circumstante ca urmare a gratierii;in cazul in care cei doi liberati mai stateau in puscarie ei nu se intalneau si nu conlucrau sa-l ucida pe acel tanar.
    concluzia este ca furunc pe fata este patat de sangele acelui tanar.
  • +12 (12 voturi)    
    Asa e (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta deoarece ministreasa numita de haita de hoti P$D cu care esti e inhăitata nu e preocupata de apararea populatiei, ci de gazat protestantii in masa. PSD=FSN=PCR organizatie CRIMINALA care trebuie scasa in afara legii
  • +15 (15 voturi)    
    in aceiasi logica (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:45)

    mos ion roata [utilizator]

    pedeapsa cu inchisoare sa fie unica-24 de ore fiindca efectul e acelasi. Cei care au stabilit cuantumuri pentru pedepse nu stiau ce fac, noi psd-ul trebuie sa revizuim totul (in favoarea noastra si a sustinatorilor nostrii)
  • +14 (14 voturi)    
    O demna discipola... (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:45)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... a lui Ciordache si Slugarel.
    Ducand doar putin mai departe logica aiuritoare a doamnei deputat, conchidem ferm ca inchisoarea oricum n-are niciun rost si-am impusca toti iepurii dintr-o lovitura daca am elimina-o complet.
    Mai exact, in Romania lui Dragnea, Dancila, Tariceanu & Co (y compris doamna Florea), toate pedepsele sa fie cu suspendare, indiferent de gravitatea faptei.
    In felul asta n-or sa mai existe penitenciare si implicit nici conditii precare pentru bietii oameni de-acolo, n-o sa ne mai critice Ioropa, iar cladirile in sine le putem transforma in morgi pentru victimelor doamnelor si domnilor infractori, nu va mai fi nevoie nici de gardieni, va fi pace, liniste si consens, intrucat mortii nu fac scandal etc.

    Numai avantaje.
  • +14 (14 voturi)    
    lipsa minte, IQ pe masura (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:51)

    strategy [utilizator]

    Ar trebui doamna sa primeasca si rasplata pentru cuvintele spuse fara sa le analizeze. Cum poti sa spui ca efectele sunt la fel daca contextele sunt diferite. Si numai sa iei anii in calcul iti schimba contextul. Si pana la urma care e scopul inchisorii in opia matale, stimata doamna? Pai daca nu e corectie, va inteleg concluzia fortata care sa va linisteasca constiinta si amnezia populatiei romaniei consumatoare de TV. Dar, cel putin dupa legislatia actuala scopul e corectie si pedeapsa. Ar trebui inaspita legislatia, eventual munca la canal ar avea un rezultat mai bun. Doamna deputat, va recomand sa-l cititi pe Tepes si legendele lui ;) poate inainte sa mai spuneti bazaconii v-ar motiva sa ganditi inainte.
  • +13 (13 voturi)    
    Eu unul ma bucur ca exista PSD! (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:54)

    doru68 [utilizator]

    Aceasta formatiune politica a reusit, fara prea mari eforturi, sa catalizeze tot ce este mai reprobabil, anti-european, lipsit de rationament, onestitate si empatie din acest popor. Macar stim cu cine avem de a face si putem sa-i ocolim. Este adevarat, infractorii nu sunt recuperabili. La fel de adevarat este insa si faptul ca niciun PSD-ist nu se pote corecta, nu poate deveni european, civilizat onorabil, indiferent de partidele de care s-ar lipi, ingoana lui dupa un ciolan de ros.
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:59)

    qwerasdf [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    A vorbit și țața Florea (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:59)

    midufi [utilizator]

    că are și ea opinie, care va să zică, mai dihai ca dna premier, care și dumneaei, cum s-ar zice, ar putea avea opinii, doar că le citește de pe hârtiuța de la nen-su draknea...
    Aoleu, a vorbit încă o psd-istă !

    Jos ciuma roșie: psd-alde-udmr !
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo! (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:10)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Geniala constatare!

    Dar se poate extinde: in ultimul caz, victim a fost in tanar. Dar pe termen luuung, efectele at fi fost oricum aceleasi, adica tinarul acela, in mod normal, poate traia pina la 105 ani,d at nu VESNIC, adica in cele din urma tot at fi murit!

    ce mai conteaza ca cel eliberat din puscarie a grabit in pic ritmul?! La scara vesniciei, tot aia este!
  • +7 (7 voturi)    
    lege fara cap (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:15)

    jorj_bv [utilizator]

    Daca unul care trebuia sa mai stea un an de zile, poate se puteau pregati niste mecanisme alternative:
    - cautarea unor mijloace de subzistenta pentru o perioada (zic 3 luni)
    - favorizarea gasirii unor slujbe pentru fostii puscariasi
    - politisti care sa verifice ca se tin de treaba cei care au fost eliberati prematur.

    Cel omorat nu era el omorat peste un an.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce nu pricepi cucoană? (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:23)

    asavreau [utilizator]

    Dacă mai stătea un an în închisoare,acum era în închisoare și ...hai.Să te văd.Te prinzi?
  • +9 (9 voturi)    
    serios?! (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:24)

    Joe@Black [utilizator]

    Faptul ca inchizi un criminal pentru 3 ani sau pentru 15 este tot aia? Adica pedeapsa mai mare nu are rolul principal de a face criminalul sa isi inteleaga greseala si sa se caiasca?
    Daca tot zice ca rezultatul ar fi fost tot ala, luati-va voi, astia din PSD toti criminalii si tinetii la voi in curte, sa va pazeasca spatele...
  • +7 (7 voturi)    
    nope (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:54)

    eucaleb [utilizator]

    In medie, violeta unui individ atinge un apogeu inainte de 25 de ani. Asa ca daca il tii in inchisoare pana-i mai batran, se potoleste.
  • +8 (8 voturi)    
    :((( (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:55)

    tirolez [utilizator]

    Cum sa fie tot aia? La ce atmosfera e acum in tara hotii au prins un curaj ceva de speriat. Din moment ce se dau legi numai in avantajul infractorilor, tu,ca hot, cand vezi ca ai tai sunt la putere, nu e normal ca te-apuci sa-ti dai in stamba?
  • +5 (5 voturi)    
    ma intreb ce spunea daca i se intampla ei (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:07)

    trem [utilizator]

    Cum ar fi fost stimabilo daca erai tu victima unui furt, viol, tentativa de omor??? La fel gandeai?

    Te-ai gandit cam ce fel se simt parintii acelui tanar omorat cu 11 lovituri de cutit in Medias? Pune-te putin in locul lor si vezi cum ar fi. Daca era copilul tau acolo?
  • +5 (5 voturi)    
    Consuela valoroasa. (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:27)

    kiko123 [utilizator]

    Doamna Consuela Florea este o valoroasa absolventa de drept la celebra Universitatea particulara „Nicolae Titulescu” unde de cazut se cade doar pe scari examenele le trece toata lumea.
  • +4 (4 voturi)    
    Uite mostră de gândire ticăloasă la madam! (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:50)

    prec [utilizator]

    Și așa gândesc toți penalii pesedoși, nu doar madama.
  • +5 (5 voturi)    
    cum se face (Luni, 14 ianuarie 2019, 18:18)

    izu51 [utilizator]

    ca in acest conglomerat,numit ciuma rosie,se aduna toti cretinii ,toate boarfele si borfasii ,dar totusi poporul le da votul ???Oare reflecta nivelul civic al unui popor maret ?
  • +3 (3 voturi)    
    asta bate saua sa priceapa iapa (Luni, 14 ianuarie 2019, 19:20)

    revo [utilizator]

    vrea sa zica ca daca un an in plus n-ar fi ajutat la nimic, inseamna ca intreaga detentie nu ajuta la nimic. Deeeci: violul sa nu se mai pedepseasca cu detentia in conditii de aglomerare!
    Fiecare violator va fi consemnat in propria casa sau in casa victimelor, care vor fi obligate prin lege sa-i asigure toate conditiile care sa duca la reeducarea faptasului: baie cu spuma, lumanari, masaj cu uleiuri parfumate, sampanie, bere sau rachiu - la alegere, varsta reeducatoarelor - de la 6 la 90 de ani (orice ajuta e binevenit).

    Auzi draga, nu-i iei tu acasa sa-i reeduci? Ca vad ca te pricepi!