PNL va propune revocarea lui Victor Ciorbea din funcția Avocatului Poporului. Scântei: "Este Avocatul infractorilor"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2018, 14:35 Actualitate | Politic


Iulia Scantei
Foto: Facebook
​Senatorul PNL Iulia Scântei a anunțat că va cere conducerii partidului să sesizeze Birourile permanente ale celor două Camere ale Parlamentului pentru declanșarea procedurii parlamentare de revocare din funcție a lui Victor Ciorbea, "ca urmare a încălcării de către acesta, cu rea-credință, a atribuțiilor prevăzute în Legea de funcționare a instituției Avocatului Poporului și a jurământului de investire în demnitatea publică de Avocat al Poporului."

Potrivit acesteia, revocarea din funcţie a Avocatului Poporului, ca urmare a încălcării Constituţiei şi a legilor, se face de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor prezenţi, la propunerea birourilor permanente ale celor două Camere ale Parlamentului, pe baza raportului comun al comisiilor juridice ale celor două Camere ale Parlamentului.

Senatorul PNL afirmă că Ciorbea avea obligația legală de a delega către unul dintre adjuncții săi a atribuției de a sesiza în scris și direct Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a Ordonanţei de Urgență privind Legile Justiției.

"Fuga în concediu pe banii mulți plăți de contribuabilul român și nedelegarea deliberată a atribuției de semnare a unei sesizări la CCR cu privire la neconstituționalitatea Ordonanței de Urgentă privind Legile Justitiei pentru a facilita astfel blocarea activității DNA arată că Victor Ciorbea nu a fost și nu este Avocatul în slujba apărării drepturilor şi libertăţilor persoanelor fizice în raporturile acestora cu autorităţile publice. Este Avocatul infractorilor, singurii beneficiari direcți ai efectelor acestei odioase Ordonante de Urgenta care paralizează întreaga activitate a procurorilor DNA, sistând de facto, lupta anticorupție din România", susține aceasta, citată într-un comunicat de presă.

Conform Legii 35/1997, Adjuncţii Avocatului Poporului îndeplinesc, în ordinea stabilită de Avocatul Poporului, atribuţiile acestuia în caz de imposibilitate temporară a exercitării funcţiei, respectiv în concediul de odihnă al domnului V. Ciorbea, mai spune Scântei.


Citeste mai multe despre   

















1245 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Avocatul poporului (Joi, 18 octombrie 2018, 14:44)

    Je__ [utilizator]

    Fie este ales de popor, dintr-o lista de candidati ce intrunesc niste conditii profesionale.
    Fie este propus de opozitie, si acceptat de majoritatea parlamentara la guvernare. Si orice schimbare de majoritate (gen revocare guvern datorita schimbarii majoritatii parlamentare), sa se numeasca un nou avocat propus de noua opozitie.


    Cum e definit acum, majoritatea reprezentata de guvern, isi propune cenzorul e utopica. Ce avocat is cenzureaza pe cei care il sustin in acea functie?
    • +2 (2 voturi)    
      Subiect pentru modificarea Constitutiei (Joi, 18 octombrie 2018, 15:33)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Avocatul Poporului trebuie ales cumva prin vot popular sau o forma de concurs ceva si IN NICIUN CAZ prin numire de catre partidul aflat la putere, pentru ca asta este un NONSENS.
      El trebuie sa reprezinte Poporul in opozitie cu puterea, nu este admisibil sa reprezinte Puterea - deja reprezentata prin Parlament, Guvern si Presedinte
      La fel si CCR. Nu trebuie sa existe orientare politica, nici macar nu trebuie sa oglindeasca distributia din Parlament, asa cum este acum.
      Din contra, trebuie sa fie oameni a caror integritate si competenta sa fie neindoielnica si ne-legata de politic
      • +1 (5 voturi)    
        sa fie clar...orice initiativa cetateneasca (Joi, 18 octombrie 2018, 16:41)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        de modificare a constitutiei este moarta in fasa de acum inainte.

        printr-o manevra abila de offsaid, PSD a obtinut irelevanta acestui demers cetatenesc, iar iepurele USR a luat hapul si prin indemnul la boicot intens care l-a facut la referendumul pt familie, s-a asigurat ca nici un referendum de aici incolo nu va mai fi organizat si nu va mai avea sustinere politica pentru cateva cicluri legislative

        putini inteleg ce spun eu....si nici nu am nevoie sa-mi dea dreptate cineva...se va vedea cand USR va depune semnaturile pt fara penali, si o vor lua cu tifla pe acelasi discurs care l-au facut acum

        idem pentru presedinte. Puterea unui presedinte era in a declara un referendum pt o problema de interes national. S-a fasait....

        asta e...tineri fara experienta: politica, culturala, spirituala....cititi doar pe facebuci
        • -2 (2 voturi)    
          Deci ??? (Vineri, 19 octombrie 2018, 8:38)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Ce facem?

          Pai tocmai ca USR a fost acuzat de manipularea masiva care afacut ca 80% dintre votanti sa nu se prezinte la urne. Uau!
          Daca sunt asa de tari, ma astept sa scoata minim 31% pentru referendum.
          Asta cu familia este fasaita fiindca au vrut sa amestece credinta cu politicul iar oamenii nu au pus botu'.
          Oricum ai da-o, singurul care ar fi iesit in castig ar fi fost dragnea si atat. S-a vazut de pe marte cum zicea un pesedeu!!
          La asa miza chiar nu merita deplasarea pana la urne.
  • +2 (4 voturi)    
    Gargamel este avocatul infractorilor (Joi, 18 octombrie 2018, 15:36)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    De fapt Gargamel este avocatul infractorilor si cel care dirijeaza apararea acestora prin modificarea legilor.
    Ciorbea este doar decor.
    Un paravan care sa impiedice accesul Poporului la Aparare impotriva abuzurilor puterii
  • +1 (3 voturi)    
    Doamna Scantei, de ce n-au sarit scantei (Joi, 18 octombrie 2018, 17:45)

    xrogo [utilizator]

    cand mataluta si altii faceati naveta in arhiva SIPA?
  • 0 (2 voturi)    
    bai (Joi, 18 octombrie 2018, 18:37)

    dragonic [utilizator]

    in aceeasi noala intra si sefii agentiilor de reglementare a preturilor , a energiei , a .... ,inspectoratul de stat pentru constructii ( o institutie de manarit bani , una care nu face nimic - este mult de zis despre aceasta institutie fantoma 0 -- TOTI ASTIA TREBUIE SA PLECE LA PACHET SI SA AJUNGA MESERIASI , OAMENI IN DOMENIU -- CE FAC TOATE ACESTE INSTITUTII ???
    UN EXEMPLU - de cate ori au intervenit si au pus piciorul in prag agentiille de reglementare pentru preturile la apa/canal si gaze ??? poate cineva sa raspunda ???