L​ideri PNL îl acuză pe Orban pentru că a dus partidul în ”aventura” Referendumului / #ajunge

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 21:36 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Hotnews

Adriana Săftoiu, Alina Gorghiu, Mihai Voicu, Iulia Scântei, Mara Calista au postat duminică seara, pe Facebook, un mesaj comun împotriva conducerii PNL, despre care spune că dezbină și propune o politică retrogradă, potrivit Mediafax.

Mesajul a fost postat și de Cătălin Predoiu, fost ministru al Justiției.

"Conducerea PNL a aruncat partidul într-o nouă aventură și către un nou eșec politic care ne-a rupt de 70% din electoratul liberal. Conducerea PNL nu unește, ci dezbină. Nu modernizează, ci propune o politică retrogradă. #ajunge", este mesajul care apare pe paginile de Facebook ale liberalilor Adriana Săftoiu, Alina Gorghiu, Mihai Voicu, Iulia Scântei, Mara Calista.

Mai mulți liberali și-au manifestat și în trecut nemulțumirea față de conducerea actuală a PNL pentru că nu au fost consultați în probleme precum sesizarea penală pe numele premierului Dăncilă sau poziționarea față de proiecte importante în Parlament. Ultima nemulțumire a fost legată de atitudinea partidului față de referendumul privind redefinirea familiei.

Ovidiu Raețchi a declarat că partidul trebuie să își ceară scuze față de publicul laic liberal, orientat către libertăți și drepturi, care este subreprezentat ideologic în interiorul formațiunii. Liberalul propune o platformă de dezbatere idelogică care să contrabalanseze pozițiile conservatoare, potrivit Mediafax.

"Așa cum am anunțat, vom lansa în următoarele săptămâni o platformă ideologică liberală în cadrul PNL, având că obiectiv atât contrabalansarea unor poziții conservatoare excesive ale partidului în ultima perioadă, cât și - pe termen lung - susținerea unei moțiuni integral liberale la următorul Congres. În acest moment, publicul laic liberal, orientat către drepturi și libertăți, este subreprezentat ideologic în partid, iar acest lucru a dezamăgit mulți votanți tradiționali PNL, față de care trebuie să ne cerem scuze. Nu avem decât de pierdut negând realitatea. Am ajuns ca, într-un partid nominal liberal, cei care resping excesele reacționare și mistice să fie considerați "neo-marxiști" sau "progresiști LGBT", deși în joc sunt cele mai simple principii ale liberalismului și solicitarea elementară de a separa sfera politică de cea religioasă - care trebuie să rămână în spațiul privat și să nu devină izvor de drept secular", a scris deputatul PNL Ovidiu Raețchi, duminică seară pe Facebook.

Acesta susține că un liberal adevărat trebuie să reprezinte prioritar drepturile și libertățile individuale și să le protejeze.

"Din punctul nostru de vedere, oricât de tentante ar fi sondajele de opinie (care, paradoxal, s-au dovedit total neîntemeiate), un liberal trebuie să își dedice în primul rând energia protejării libertăților și drepturilor inclusiv celor care, uneori, pot fi puțini și slabi, iar nu suprareglementării moralei publice. Acesta trebuie să fie centrul unui crez liberal autentic", a completat parlamentarul PNL.

Romeo Nicoară, deputat PNL, a scris duminică seara, pe Facebook, după închiderea secțiilor de votare, că PNL trebuie să comunice mai bine cu propriul electorat, iar cei care au încercat azi să se joace cu fricile și ura au greșit.

"Așa cum s-a tot spus în ultimele săptămâni: “poporul a vorbit”, tema propusă la Referendum a fost una falsă și verdictul este clar. Agenda și năzuințele românilor sunt altele: Europa, prosperitate, modernitate. Cei care au încercat azi să se joace cu fricile și ura au greșit", a scris, pe Facebook Romeo Nicoară, deputat PNL.

"Sper ca această analiză să fie îmbrățișată și de colegii mei din conducerea PNL. E timpul să comunicăm mai bine cu electoratul nostru", mai precizează deputatul.

Ce spunea Alina Gorghiu în 2016. Plus suținerea lui Marian Munteanu pentru candidatura la primăria București

In 2016, Biroul Politic al PNL votase ratificarea unui protocol cu Coalitia pentru Familie prin care vor sustine organizarea referendumului de revizuire a Constitutiei in privinta definirii familiei.

"PNL sustine familia traditionala, este un punct cheie din programul de guvernare - familia, masurile care incurajeaza natalitatea, care incurajeaza demografia din Romania, insa evident credem in egala masura in forme de protectie juridica pentru minoritati, asa cum Constitutia prevede. Vom discuta luni si despre proiectul care se afla in Parlament in acest moment, pentru ca orice initiativa legislativa facuta la initiativa cetatenilor care reuseste sa coaguleze un numar de peste 3 milioane de semnaturi este legitima, isi urmeaza calea parlamentara. Este in Senat la momentul acesta, acest blocata in plen din lipsa de cvorum, dar, in opinia mea, in primavara poate fi deja o initiativa care sa poata sa fie supusa referendumului national", a spus Gorghiu intr-o conferinta de presa, citata de Agerpres.




















4703 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Mda (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:40)

    fat.cat [utilizator]

    Cam tarziu, baieti si fete. In afara de Saftoiu, nu-mi amintesc de vreun lider liberal care sa fi contestat deschis aceasta mascarada. Dupa razboi multi viteji se-arata. O sa decontati la alegeri.
    • +2 (6 voturi)    
      usl-isti, sateliti antena3 (Duminică, 7 octombrie 2018, 23:59)

      Ventianu [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      si orbiteaza si orbiteaza ....
  • +9 (11 voturi)    
    Gorghiu? (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceasta politruca devenita lobista grupurilor infrctionale Vlasov/Fenechiu, are tupeul sa vorbeasca? O USL-asa care nici nu se uscase tusul pe stampilele de vot ca a batut palma cu CIuma Rosie ca sa ajunga la ciolan si sa fure impreuna cu PSD=FSN=PCR?
  • +3 (9 voturi)    
    Complet de acord. (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:45)

    Marionette [utilizator]

    Daca Ludovic Orban nu zboara invartindu-se din fruntea PNL, PNL va fi in continuare vazut ca un fel de PSD, deci anacronic, sustinator al Sistemului (de hoti) din ultimii 30 de ani. Nimeni cu viziune de dreapta nu va mai putea vota PNL.
    Singura sansa a PNL este ACUM o schimbare RADICALA.
  • 0 (8 voturi)    
    demisie Orban (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:46)

    chitzu [utilizator]

    Orban, demisia. Punct
  • +7 (9 voturi)    
    Orban e o nulitate (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu am văzut nici o schimbare in PNL sub conducerea lui de la poziția USL.
    E o dulce atmosfera de complacere în mizeria PSD și taxarea lor pentru orice problema apărută.
    Nu am nici o garanție ca PNL nu ar face ce face PSD dacă ar putea cu oamenii pe care îi are acum in conducere și în partid.
  • +8 (10 voturi)    
    un partid Liberal adevarat (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    trebuia sa se pozitioneze de la inceput impotriva referendumului, sa indemne la boicot.
    semnatarii scrisorii au jucat la doua capete.
  • +7 (9 voturi)    
    asta mai lipsea (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:59)

    bokila1 [utilizator]

    de o lupta cu pesedeul nu mai auzim de la pnl dar la lupte interne sunt campioni
  • +3 (7 voturi)    
    asa ceva... (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:02)

    kthor7 [utilizator]

    Voi vorbiti? Voi care de abia asteptati sa-i luati capul lui Orban cu Dumitrescu vostru pesedist de ploiesti? Bai aceasta, iti amintesti de clipul tau de doi bani cu cioc cioc deschide copilule ca-ti ia Ponta maul? Ce mi-e sila de voi. In locul lui Orban v-as fi zburat cat colo si va duceati slugi la pesede.
  • +6 (8 voturi)    
    tarziu, bai, adormitilor! (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:03)

    qwerasdf [utilizator]

    ati reusit din partidul nr. 2 sa ajungeti pe ultimul loc!

    mai intai a fost blatul USL cu adormitul ala de cacarau, apoi alte mizerii multe si acum pozitia contra majoritatii poporului

    la gunoi cu voi!
  • +4 (10 voturi)    
    "Mandolina și cureaua lată, (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:03)

    scaraotchi [utilizator]

    Ce cântări faceam odată....!
  • +4 (8 voturi)    
    m-am uita vreo 30 secunde la a3... (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:15)

    liviu_ [utilizator]

    vroiam sa-i aud cum bocesc :P

    anyway... discutau de Iohannis care a gresit ca a votat atat de tarziu blablalba
    SI... mai important... ca este "puci" in PNL si ca este ilegal (ilegal sa se implice Iohannis cred... nu am ascultat chiar f concentrat) blablalba sa il dea jos pe Orban...

    cum apara latrinele un liberal comunist.... d c oare?!
  • +5 (7 voturi)    
    Ce atitudine! (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:23)

    Stef_and [utilizator]

    Au astia de la pnl asa ceva?!?
    In general ling in c... pe altii.
  • +4 (8 voturi)    
    #Numaipacalitipenimeni (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:28)

    ww [utilizator]

    De ce la ora 21? De ce nu la ora 10? De ce astazi? De ce nu ieri? De ce nu vineri?
    Da stim, aveati pregatite partiturile pentru ce e mai rau si veti schimba cu totii discursul, jucandu-va mai serios rolurile, in speranta ca mai gasiti fraieri sa va creada. Sa luati toti impreuna (PNL, PSD, ALDE, UDMR, PMP si cati ticalosi ati incercat marea cu degetul) sub 20% la viitoarele alegeri pare o perspectiva destul de sumbra.
    Apropo, scenariul "puciul disidentilor de carton" l-am fumat de vreo trei saptamani impreuna cu prietenii pedeseristi asa ca trebuia incercat ceva mai inedit.
  • +6 (8 voturi)    
    Numai vreti esecuri politice ? (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:39)

    Lu48 [utilizator]

    Scapati de securisti !
  • +6 (10 voturi)    
    Alina si Ludo (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:51)

    un domn [utilizator]

    Aceeasi Miserie! Dragostea Subterana pentru P$D este Vizibila!
  • +7 (9 voturi)    
    Pai bravo desteptelor (Duminică, 7 octombrie 2018, 23:04)

    siviufxx [utilizator]

    V-ati trezit sa spuneti asta fix dupa ce ati aflat rezultatele referendumului...
  • -2 (8 voturi)    
    eu v-am spus (Duminică, 7 octombrie 2018, 23:17)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca Orban este un perosnaj tragic: s-a inchinat cat l-au tinut salele in fata papucului Cucuvelei la GDS, a sarit in Piata cat a putut si totul zadarnic: tot nu-l plac #rezistentii. Ar merita o tragedie.
  • +8 (10 voturi)    
    Alinuțo, (Duminică, 7 octombrie 2018, 23:28)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Eu unul l-am înjurat pe Orban de nu știu câte ori în ultimul an, dar, chiar și așa, omul îți este superior din toate punctele de vedere. Pe cale de consecință, marș la loc pe lista rușinilor din politica românească, încă nu te-am uitat.
  • +1 (5 voturi)    
    Saftoiu? (Luni, 8 octombrie 2018, 1:59)

    muvis [utilizator]

    Preocupată de pozitionarea ideologica a opoziției si luand-o peste picior, d-na Saftoiu promitea in 2016 că la primariile Bucureșt pnlul se va poziționa contra PSD. Asta sa va preocupe și acum, trădătorilor. Nu false subiecte că acesta. Votul în două tururi pe când? Mimați opoziția la comanda amicilor interlopi din PSD, partenerii voștri in afacerile personale mizere. Rușine!
  • 0 (0 voturi)    
    Publicul laic? (Luni, 8 octombrie 2018, 17:15)

    Mihail4321 [utilizator]

    Va mai uitati din cand in cand in dictionar?