Limuzine Mercedes pentru presedintii de comisii si membrii Biroului Permanent din Camera Deputatilor

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2008, 13:21 Actualitate | Politic


Sefii de la Camera Deputatilor vor sa achizitioneze cateva zeci de limuzine Mercedes. Pentru innoirea parcului auto sunt alocati in bugetul Camerei pe 2008 aproximativ doua milioane euro. Mai exact, in bugetul pe anul curent, Directia transporturilor din Camera Deputatilor are alocata suma de 7,5 milioane lei pentru achizitionarea de autoturisme. Potrivit unor surse parlamentare, se intentioneaza a fi cumparate 46 de limuzine Mercedes pentru membrii Biroului Permanent, liderii de grupuri si presedintii de comisii.

Potrivit acelorasi surse, propunerea de innoire a parcului auto este facuta de Directia Transporturi si va fi discutata in Biroul Permanent al Camerei peste doua saptamani. Astfel, parlamentarii trebuie sa-si dea singuri acordul daca se plimba sau nu in masini noi.

Pe langa cele 46 de limuzine, pe lista de achizitii sunt  trecute si un autocar pentru transportul deputatilor in delegatii si doua microbuze care sa le asigure acestora transportul intre aeroport si Parlament.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1749 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Iaca, argumetele lui Isarescu (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:31)

    Stoewer [anonim]

    Iata, abia a zis Isarescu ca se cheltuie banii aiurea si ni se serveste pe tava confirmarea.

    Oricum o speranta mai este: parlamentarii din Biroul Permanent sa nu aprobe. Dar mai curand cred in Mos Craciun.
    • 0 (0 voturi)    
      2X - astia fura de 2 ori (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      astia fura de 2 ori, ... sunt curios cine se prinde .... sau credeti ca au ales Mercedes la intamplare ?
  • 0 (0 voturi)    
    Romania! Simply surprizing! (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:32)

    GigiM [anonim]

    Dar niste limuzine "Made in China" ce au? Cum poti ma sa gandesti asa, mereu sa ai ce-i mai bun pentru tine dar pentru ceilalti sa nu faci nimic, sa te doara-n cot de ei. Pai noi mancam limuzine la masa? Platim intretinerea cu Mercedesuri? Daca ar folosi banii mai degraba pentru modernizarea sistemului sanitar sau a invatamantului?
  • 0 (0 voturi)    
    iar o convertit astia ca ziaristii (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:33)

    gico [anonim]

    2 mil euro = 750 mil ron ?
    • 0 (0 voturi)    
      citeste mai cu atentie (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:53)

      je [anonim] i-a raspuns lui gico

      fraiere, citeste inca o data, mai cu atentie, articolul si o sa vezi care e treaba cu cele 2milioane de euro si 750 milioane de lei. pana atunci, pastreaza-ti comentariile pentru tine si nu ne mai plictisi.
      • 0 (0 voturi)    
        rumega inainte sa inghiti (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:07)

        gico [anonim] i-a raspuns lui je

        1euro=3,8 ron
  • 0 (0 voturi)    
    loganurile ce au? (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:35)

    gigi [anonim]

    tipic...
    • 0 (0 voturi)    
      loganurile... (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:49)

      clau [anonim] i-a raspuns lui gigi

      loganurile au taxa de inmatriculare cam mare :)
  • 0 (0 voturi)    
    Jaf (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:42)

    Vlad Tepes [anonim]

    Dar alte limuzine in afara de Mercedes nu se poate?
    Cred ca ar fi o idee mai buna , Masseratti sau poate Bentley, ca doar Romania este o tara foarte dezvoltata si civilizata, iar nivelul de trai este peste cel din Elvetia.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu le mai da si tu idei!... (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:21)

      Alecsandra [anonim] i-a raspuns lui Vlad Tepes

      ...ca astai atit asteapta sa ne spuna ca au luat pulsul si au ascultat glasul boborului care cere RR pentru "reprezentanti sai alesi in mod democratic"....nu le-ar mai muri altii inainte de nesimtiti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea este ca nu au auzit de Bugatti (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:43)

    Razvan007 [utilizator]

    Domnilor parlamentari, exista si masini mai scumpe - spre exemplu Bugatti Veyron. Nu lasati titlul de "editie limitata" sa va sperie: romanii vor sa faca tot posibilul pentru ca parlamentarul mediu sa poata fura in liniste si cu un stres minim.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:56)

    mertzanu aurel [anonim]

    NESIMTIREEEEEEEEEEEE! Nulitatile vor masini de valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Mercedes (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:05)

    alex [anonim]

    Fabrica Mercedes la Cluj pe terenul statului... 50 Mercedes pentru parlamentarii romani...ghici ciuperca ce-i? De fapt intrebarea este "cat?"
    • 0 (0 voturi)    
      Doamne,mare este gradina ta.. (Joi, 31 ianuarie 2008, 15:29)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu te lega de ceva inexistent sau zvonuri,leaga-te de realitate.
      Crezi ca masinile astea sunt cumparate direct de la Mercedes sau de la Mercedes Romania al carui reprezentant este Tiriac,platitorul de excursii al lui Tariceanu si finii sai?
      Nu stiu cum ai putut sa faci leg.cu Cluj si masinile demnitarilori romani,fara sa te gandesti cu capul.
      Mercedes 2007 a vandut 1.285.900 masini si nu sunt dependenti de cei 50 ai mafiotilori de deputati.
      Nu te-ai gandit,ca nebunii nostri vor sa fie plimbati cu limuzine de lux?
  • 0 (0 voturi)    
    NESIMTITI (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:12)

    meme [anonim]

    Scoateti imediat toate taxele asa zise "de drum" de "inmatriculare" si poate noi poporul va aprobam niste loganuri. Mercedes nu meritati sub nici o forma.
  • 0 (0 voturi)    
    Uraaa (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:19)

    Ovidiu [anonim]

    "parlamentarii trebuie sa-si dea singuri acordul daca se plimba sau nu in masini noi".. :)) loool .. Stau si ma gindesc ce utila ar fi un fel de institutie, musai alta decit una virusata de parlamentari, care sa aprobe tot ceea ce intr-un mod de-a dreptu hilar isi aproba singuri...Nu? Si nu cred ca sunt singuru care se gindeste la asta..Problema e ca in timp s-ar ajunge la un veritabil razboi, s-ar arunca cu tot felu de mizerii dintr-o parte in alta si cam pe cind razboiu ar devenii mai interesant, pentru noi cei simplii privitori, guzganii platiti de prin media ar incepe sa urle ca vor "liniste" ca Romania s-a saturat de "scandal" etc..etc..:)) Pare familiar scenariul, nu ... Concluziile le trage fiecare dupa cum vrea
  • 0 (0 voturi)    
    Limuzine si Imbuiobati = ROMANIA (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:20)

    Bush_IT [anonim]

    Cate perechi de c...e au astia? Ce au in plus fata de un muritor de rand? De ce sa nu se cumpere mijloace de transport in comun de aceeasi bani care sa deserveasca mult mai multi oameni?
    De ce nu-si cumpara din bani proprii daca sufera de limuzine?
    Noi le - am oferi ca un ultim omagiu dric de lux sa-si care nesimtirea pe ultimul drum!
    Nesimtiti si aroganti,nemernici fara margini,au masini pe care le folosesc cum ii taie capul ei si soferii lor - vin alegerile nemernicilor........imi vine sa tip de draci numai cand ma gandesc la voi!
  • 0 (0 voturi)    
    nu le mai ajunge (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:39)

    cristian [anonim]

    Si-au inoit parcul auto de nu stiu cate ori. Obraznicia si nesimtirea este pe masura fruntilor lor inguste.
    Sper ca articolul contine o eroare. Cred ca este vorba de 750 de mii RON (adica 7,5
    miliarde lei vechi). 750 milioane RON este o suma imensa. Inseamna 7500 miliarde lei vechi sau 200 milioane euro. Ar fi chiar strigator la cer. Desi de la ei te poti astepta la orice.
    • 0 (0 voturi)    
      nu le mai ajunge (Joi, 31 ianuarie 2008, 15:07)

      iron [anonim] i-a raspuns lui cristian

      calculele sint simple: 46 limuzine Merz + 2 microbuze + 1 autocar trec binisor de 2 mil euro.
      dar de ce ne miram, nu tot ei si-au salariile, indemnizatiile, diurnele, primele, banii de cheltuiala, dreptul la pasapoarte diplomatice pentru familii, etc... ?
  • 0 (0 voturi)    
    Urare parlamentarilor nostri (Joi, 31 ianuarie 2008, 14:52)

    Claude [anonim]

    Sa va fie caroseria mercedesurilor COSCIUG!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine! (Joi, 31 ianuarie 2008, 15:17)

    Nicky [anonim]

    Pai de ce sa nu-si ia Mercedes, am avut si eu unul mai demult, sunt masine bune!
    Fac o alegere corecta, dupa parerea mea!
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtireeeee (Joi, 31 ianuarie 2008, 15:26)

    gabi [anonim]

    cand o sa va saturati,cand?sa traiti pe lumea cealalta cu toti banii furati,in gura.nemernicilor,nu vedeti cata lume o duce rau in tara asta?nu va uitati la pensionari ca abea isi taraie zilele,mii de familii care nu au ce da de mancare la copii,spitale sub orice critica,scoli ce stau sa cada,drumuri ca dupa razboi,rata a sinuciderilor din cauza traiului greu,in crestere alarmanta..s.a.m.d...nu vedeti toate astea?guvernati un popor in prag de colaps si anarhie,iar voi'dolofanii si bucalatii"va trageti mertane si nu numai!ce eeste cu aceasta tara,cand vor fi starpiti nemernicii de acest fel?!greseala e si a noastra,am refuzat uninominalul.poate singura modalitate de a mai face putina curatenie!impuscati ca ceausisti ar trebui,fara mila.au adus acest popor la limita supravietuirii!rusine,rusine,rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      :P (Joi, 31 ianuarie 2008, 23:19)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Cand derbedeul de Felix Motanu' si-a donat indemnizatia de parlamentar unora care "isi tarau zilele" nu l-a laudat nimeni, abia l-au ponegrit si mai tare. Asa ca nici lui nici altora ca el nu le mai pasa :)))

      ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    iacs (Joi, 31 ianuarie 2008, 15:39)

    cristi [anonim]

    sper sa le trimita un lot defect si sa-si rupa giturile cu ele
  • 0 (0 voturi)    
    limo (Joi, 31 ianuarie 2008, 15:52)

    Andrei B [anonim]

    Da' de ce sa cumpere numai 50....? doar avem 2 camere si vreo 5-600 de parlamentari. Sa le dea la fieacer cate un mertzan nou cu portbagaj mare si incapator ca sa incapa palinca si un porc intreg inauntru.... Doar Romania este o tara bogata, cetatenii de rand au toti RR si isi poate permite asemenea luxuri. Traiesc in Canada si am fost de multe ori la Ottawa unde nu mi-a fost dat sa vad o mie de limuzini in fata parlamentului de aici...care cladire ar incape in sala mare a casei poporului... si ar mai fi si loc sa parcheze masina premierului
  • 0 (0 voturi)    
    parlamentari (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:00)

    ady [anonim]

    Cred ca ultima solutie ar fi inca o revolutie, dar nu ca cea din decembrie 89 condusa de Ilici si de mineri care bateau tineri, ci de oameni cu capul pe umeri, iar toate sugativele astea din Parlament, acesti paraziti ai societatii ar trebui sa munceasca in mine de sare sau sa scoata carbune cu spatele din mine. Si sa traiasca din salariul unui om cu facultate si master care munceste 10 ore pe zi, uneori chiar si in week-end.
    As vrea sa putem face ceva pentru tara asta, condusa de niste javre parazite.
  • 0 (0 voturi)    
    Recomandare (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:04)

    anonim [anonim]

    Le propun 46 de limuzine mercedes-smart. In felul asta, intaresc si relatiile cu merc ca sa vina la jucu, si le raman si bani de intretinere si de o ciocolata =))
  • 0 (0 voturi)    
    MANCATORI DE RAHATEL (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:08)

    CRISTI [anonim]

    SPER SA CRAPATI TOTI, CU AMANTE, NEVESTE, PROGENITURI SI NU ORICUM, CI DE BOLI GROAZNICE! DESFUNDATILOR
    IO MUNCESC PANA NOAPTEA PENTRU RATA LA 4 PERETI AMARATI SI VOI NU STITI CUM SA MA MAI FURATI! NENOROCITILOR!
    SA VA IA DRACU LA EL PE TOTI, COMUNISTI ODIOSI! NU MAI SCAPAM DE EI NICICUM, PARCA AR FI RAIE!
    • 0 (0 voturi)    
      Jigodii de parlamentari (Joi, 31 ianuarie 2008, 23:01)

      theMask [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Cristi, bine ai zis! Mi-e scarba ca sunt roman, m-am saturat de leprele astea pana in gat! Nu vor sa mai lase nimc, sa ne lase in curu' gol, sa ne ia tot!
      http://www.youtube.com/watch?v=DkfQ5KA3SBA
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtireee (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:16)

    gabi [anonim]

    asa este ady!se tot lauda cu crestere economica,bine spus,dar numai pentru ei,e aceasta crestere!economia reala a romaniei este la pamant.unde in europa se mai intampla ca flucuatia euro fata de moneda nationala sa fie atat de mare,intr-un timp atat de scurt!nu vad ca asa un exod de oameni din romania spre alte tari nu s-a mai pomenit in toata istoria acestei tari.de acolo vin banii,de la cei ce au fost nevoiti sa plece pentru a trai mai bine,oameni cu mai putina pregatire sau creere luminate!se duce totul de rapa intr-o asa zisa democratie,care de fapt nu este decat o jungla in care sefi sunt nesimtiti,incompetentii,hotii si prostii romaniei:politicienii!singura voastra scapare este,sa va ierte Dumezeu,caci cetatenii acestei tari nu cred sa o faca vre-o data!la puscarie cu voi pe viata,nemernicilor,plosnite imputite!
  • 0 (0 voturi)    
    cata degradare !!! (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:25)

    alin [anonim]

    este strigator la cer !
    ori este o stire care a fost aruncata pt a mai face niste valuri, fie chiar se incearca depasirea granitelor nesimtirii si a sfidarii.
    sa ne mai miram de alde' Gutza, Adi minune & co ?!
    astia macar se strofoaca sa potriveasca niste cuvinte cap la cap si sa si rimeze !
    Probabil s-au suparat ca nu mai primesc bani de chirie!

    mergeti voi la vot de-acum, ca eu am putina treaba si vin mai incolo !
  • 0 (0 voturi)    
    doamne cata ura! (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:35)

    Nicky [anonim]

    Cata ura pe aici! Pai ce va deranjeaza ca-si cumpara si ei niste masini!? Ca doar nu sunt pentru ei personal, sunt ale statului!
    Cu ce vreti sa mearga la serviciu, in teritoriu, sau unde mai au treaba?
    • 0 (0 voturi)    
      Exista masini si mai scumpe (Joi, 31 ianuarie 2008, 20:19)

      Walter [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Dar nu cu Mercedes,care incepe de la 20000
      (Clasa A; nu-si vor lua ei A sau B)si se termina la 500000 Euro.
    • 0 (0 voturi)    
      Normal ca-s pentru ei (Vineri, 1 februarie 2008, 9:44)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Ca daca erau ale statului si le foloseam EU nu le cumparau mai idiotule
      • 0 (0 voturi)    
        da nu pentru toti! (Vineri, 1 februarie 2008, 11:05)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Da voi nu vedeti ca nu e pentru toti!
        Doar liderii comisiilor si ale birourilor! Inacceptabila o astfel de situatie, eu sa fiu parlamentar as face un taraboi imens.
        Se pare ca unii sunt mai egali decat altii!
  • 0 (0 voturi)    
    Limuzine Mercedes .... (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:42)

    marian [anonim]

    Asta este diferenta dintre parlamentarii romani si cei germani, pe care parlamentarii nostri ( cei cu burtile mari ,salarii grase si care dorm in papuci la sedinte)nu o sa o inteleaga niciodata.

    Bine ca striga toata lumea la noi ca nu avem o startegie nationala pentru urmatorii ani (vezi Porter si altii) , ca avem zeci de miliarde deficit,iar pe ei ii doare undeva.

    Bine spunea cineva ieri la un post de radio, ca cel mai bine ar fi ca anul asta sa nu mearga nimeni sa voteze, sa vedem atunci ce se va intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    pt.nicky (Joi, 31 ianuarie 2008, 16:54)

    doru [anonim]

    nu e ura,e doar glasul unui popor ce a ajuns la limitele rabdarii!se pare ca esti unul de-al lor,din moment ce ti-se pare normal ce se intampla!asemenea investitii doar pentru o mana de oameni nu se fac in tari cu nivel de trai mult mai ridicat,pentru-ca exista bun simt,ceea ce la noi nu mai exista de mult!se cred pe mosia lor,parlamentarii romani!uita-te la ei ce fac prin parlament,nimic,nimic,si incaseaza zeci de milioane,dar nu le ajung,vor tot mai mult!asa ca nu-ti mai raci gura degeaba,nu e nimeni invidios,iar ceea ce se scrie aici nu e ura,e disperare!
    • 0 (0 voturi)    
      nu, nu sunt (Joi, 31 ianuarie 2008, 17:53)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui doru

      Nu, nu sunt de-al lor, de fapt sunt chiar scarbit de ei si de atitudinea lor, dar sunt nevoit sa accept, la fel ca si tine, ca au gusturi bune! Si apoi, Doru, Mercedesul pentru ei e facuta, pentru ei si pentru cei ca ei (cu bani, putere, influenta, etc), nu pentru noi....
      Asa e peste tot in lume
  • 0 (0 voturi)    
    silaaa (Joi, 31 ianuarie 2008, 17:02)

    hyryutr [anonim]

    imi este scirbaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa............cum pt ei se gasesc bani tot timpul,iar noi sa tot platim taxe...si ei sa tot cheltuiasca...ce viataaa
  • 0 (0 voturi)    
    Parveniti. (Joi, 31 ianuarie 2008, 17:10)

    Moldovan [anonim]

    Asta santeti puturosilor. In mijloacele de transport
    tusiti, excremente ale naturi.
    As dori sa se publice o lista cu toti puturosi astea, ca
    sa stiu cu cine votez.
  • 0 (0 voturi)    
    JAVRELE DRACULUI (Joi, 31 ianuarie 2008, 19:09)

    misu [anonim]

    mi-e scirba
  • 0 (0 voturi)    
    46 sunt cam multe (Joi, 31 ianuarie 2008, 22:00)

    Catalin [anonim]

    La masinile Mercedes 80% din pret e constituit din firma si din finisajele super fine...e o firma pentru snobi. De ce sa platesti firma si nu ceea ce primesti ? Conteaza asa tare ca are finisaje din lemn de nuc sau din materiale clasice ? Chiar daca ar lua, ar trebui sa ia maxim 2-3 nu 50, cu restul sa ia Loganuri sau Forduri fabricate in Romania sa dea exemplu romanilor. Sa se uite la parlamentul din Franta,Anglia,Italia sau Germania sa vada daca cumpara altceva decat din tara de origine.
  • 0 (0 voturi)    
    acolo sunt banii dumneavoastra (Joi, 31 ianuarie 2008, 23:22)

    Nautilus [anonim]

    Noi avem un Mercedes. Impozitul pentru el a fost stabilit de niste tariceni de la putere la o suma de-a dreptul nesimtita, ca de altfel si RCA-ul.

    Putin mai tarziu, aceiasi gogomani isi cumpara si ei Mercedesuri... si asa aflam de ce au luat cat au luat :P :))

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    apropo... (Joi, 31 ianuarie 2008, 23:25)

    Nautilus [anonim]

    Senatul, teoretic Camera superioara, s-a multumit cu VW si Logan, n-au mai facut crize ;D

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire (Vineri, 1 februarie 2008, 8:44)

    raduxo [anonim]

    Repezinta oamenii dintr-o tara unde salariu minim este 150 de euro si cel mediu 400 de euro dar lor le trebuie limuzine de zeci de mii de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    masini (Vineri, 1 februarie 2008, 11:51)

    Picard [anonim]

    Si ei zic ca n-au bani sa mareasca la oameni salariile,dar ca sa isi ia masini de lux exista un buget nu?Mai oameni buni stiti cine e de vina pentru ceea ce se intampla?NOI.Ca datorita noua prin vot au ajuns unde au ajuns .
    Niste naparci,paraziti.Degeaba ne ofuscam pe aici ca ii doare in c*r de noi.Lor sa le mearga bine.
  • 0 (0 voturi)    
    mitocanii (Vineri, 1 februarie 2008, 15:15)

    ion m. traian [anonim]

    ce-i mai scump pentru minunatii nostri conducatori!
  • 0 (0 voturi)    
    Mercedesuri pentru handicapati (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 9:07)

    V.Floroiu [anonim]

    Propun administratorului acesti site sa printeze si/sau sa trimitala Birourilor si presedintilor celor doua camere ale Parlamentului aceste comentarii deosebit de pertinente din punct de vedere al opiniei romanilor fata de marlania care domneste nestingerit si de o maniera jemanfutista in parlament. Sa li se cumpere biciclete 'Tohan' cel mult ca nici pe astea nu le merita.