Liviu Dragnea il ataca din nou pe seful SPP: Isi folosea angajatii pentru a culege informatii, apoi mergea la Parchete sau instante si transmitea anumite mesaje

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 4 februarie 2018, 23:15 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a lansat, duminica seara, la Romania TV, un nou atac la adresa sefului Serviciului de Protectie si Paza, Lucian Pahontu, sustinand ca aceata avea o "practica foarte nociva: isi folosea angajatii pentru a culege informatii, apoi mergea la Parchete sau instante si transmitea anumite mesaje".

Liviu Dragnea a afirmat ca el nu beneficiaza de serviciile SPP, refuzand de la inceputul mandatului sau de presedinte al Camerei Deputatilor, pe motiv ca nu are incredere in seful acestei institutii, Lucian Pahontu: "Nu am incredere in seful acestei instituii, domnul Pahontu, pentru ca stiu ca de foarte multi ani isi depseste atributiile, de foarte multi ani foloseste angajati ai acestei institutii pentru a strange informatii. (...) Ce informatii sa culeaga acest om despre un ministru ca sa-l protejeze? Dimpotriva, majoritatea ministrilor cu care am vorbit in ultimul timp, si nu numai in 2017, ajunsesera la o stare de gluma. Toti stiau ca ofiterii SPP trebuie sa-i transmita lui Pahontu unde au fost, ce au facut. Mie nu mi se pare ca poate fi luata ca o gluma. Este foarte grav. Este un viceprim-ministru care a spus-o cu subiect si predicat. Este un caz in care un demnitar al statului roman si-a asumat. Dar la cati s-o fi dus acest om? Ca sa se implice in ce? Unde scrie in fisa postului ca seful SPP trebuie sa se bage in chestiuni politice, in viata interna a partidelor, in influentarea membrilor guvernului?", a declarat Liviu Dragnea, duminica seara, la Romania TV, potrivit News.ro.

El a mai sustinut ca seful SPP mergea la parchete sau vorbea cu procurori si cu judecatori pentru a transmite anumite mesaje: "Stiu din anii trecuti ca avea o practica foarte nociva, nu am informatii ca ar fi terminat cu aceste practici, ca mergea pe la parchete, instante sau vorbea cu procurori, judecatori, transmitand anumite mesaje. Toti cu cei care am vorbit spuneau ca majoritatea mesajelor erau, practic, de la dumnealui, in schimb spunea ca vin de la presedinti, de la presedintele de dinainte sau de la presedintele actual. Majoritatea celor care mi-au spus acest lucru de-a lungul timpului mi-au spus ca asta este parerea lor pentru ca niciunul nu credea ca presedintele Romaniei si cel de dinainte, si cel actual l-ar fi folosit", a mai afirmat presedintele PSD. 

El a adaugat ca Iohannis nu este partenerul sau, nici fost coleg de partid, nici coleg, ci un adversar politic, dar, cu toate acestea, nu poate sa creada ca presedintele este interesat unde merge, ce face si ce program are un ministru.

Dragnea a mai spus ca acum incep sa vorbeasca foarte multi oameni, pentru ca a fost o perioada in care "a fost o teama foarte mare in Romania si se vorbea in soapta": "Sunt oameni care vorbesc in soapta si in casa. In ultimul an, si datorita mie, si domnul Tariceanu, a actiunilor celor doua partide si ale Parlamentului, oamenii au prins curaj si au inceput sa vorbeasca".
 
Premierul Viorica Dancila a anuntat miercuri, la inceputul sedintei de Guvern, ca a transmis Serviciului de Protectie si Paza ca renunta la protectie, gest pe care il fac toti ministrii cabinetului sau. Ea a tinut sa precizeze ca nu are o problema cu ofiterii SPP sau cu institutia. Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a sustinut, miercuri, ca renuntarea la protectia SPP de catre membrii Cabinetului nu este o decizie politica, luata la partid.

Informatia privind decizia sa si a membrilor Guvernului de a renunta la serviciile SPP, apeland in schimb la serviciile Jandarmeriei, a aparut inca de marti, dupa ce liderul PSD Liviu Dragnea a afirmat luni seara, la Antena 3, ca, institutional, orice premier trebuie sa aiba contacte cu SRI, cu SIE si cu SPP, insa seful SPP, Lucian Pahontu, a fost implicat mai mult decat era cazul in Guvern: "L-am vazut pe Mihai Tudose cum a evoluat dupa ce nu a mai fost prim ministru, chiar i-am multumit azi, a devenit acelasi coleg deschis si glumet. Poate tensiunea de acolo, poate influentele. N-avem de unde sa stim acum, dar asta nu inseamna ca pana la urma nu vom afla. Mai multi colegi mi-au spus ca seful SPP-ului a fost implicat mai mult decat era cazul. Domnului Paul Stanescu i s-a spus ca undeva prin martie eu o sa fiu executat si dumnealui poate sa fie seful partidului. Poate ca i s-a spus si lui Grindeanu, lui Tudose, nu stiu."

















5262 vizualizari

  • +57 (69 voturi)    
    'transmitea parchetelor informtii' (Duminică, 4 februarie 2018, 23:21)

    Unu_de_pe_net [utilizator]

    Si ce e rau in asta, perfect, ce sa faca daca voi sunteti o gasca infecta de infractori / mafie organizata ???
    • +11 (15 voturi)    
      Hmmmm (Luni, 5 februarie 2018, 10:27)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Unu_de_pe_net

      Oare daca ai cunostinta de o infractiune si nu o raportezi nu esti complice? Ore nu este ceva obligatoriu prevazut in lege?
    • +6 (10 voturi)    
      Dragnea isi pregateste fuga! (Luni, 5 februarie 2018, 10:44)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Unu_de_pe_net

      Actiunile de lichidare a Teldrum + actiunile bancare ale fiului, fac parte dintr-o strategie de lichidare a urmelor in Romania!
      Refuzul pazei SPP urmareste limitare a posibilitatii de localizare, imobilizare si retinere a demnitarilor infractori!

      Istoricul deplasarilor si al intervederilor pe care le face acum Dragnea, se fac si din bani paraleli salariului de parlamentar!
      Dovezi pe care SPP, le putea face legal prin prezentarea traseului in aceasta perioada zbuciumata din veatza' infractorului Dragnea!
    • +5 (9 voturi)    
      exact ... (Luni, 5 februarie 2018, 12:00)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Unu_de_pe_net

      e foarte normal ... BRAVO lor :))))))
    • 0 (2 voturi)    
      Daca are informatii in acest sens (Luni, 5 februarie 2018, 20:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Unu_de_pe_net

      sa le transmita organelor de drept. Nu sa melite toata ziua ca prosta-n targ. De fapt infractorul condamnat definitiv Dragnea nu are nici o informatie, toate-s minciuni. Sunt razbunarea infractorului ca Pahontu nu a vrut sa-l urmareasca pe Grindeanu si sa-i spune, in fiecare minut, cine-l viziteza si unde merge.
  • +60 (70 voturi)    
    ... serios? (Duminică, 4 februarie 2018, 23:28)

    Matusalem [utilizator]

    ...adica spunea ce ilegalitati se petreceau?... cine nu are nimic de ascuns nu are nici o problema ! doar hotii se ascund !
  • +54 (64 voturi)    
    asta-i prost (Duminică, 4 februarie 2018, 23:39)

    torna_fratre [utilizator]

    pai este normal ca daca afli de o posibila infractiune anunti autoritatile comptetente.
    sau ce vrea flausatul sa nu le divulge nimeni furaciunile chiar daca cineva are cunostinta de ele?
    de aia vorbeati prin bude folosing cuvinte cod de frica ca aude femeiea de serviciu si va toarna...
    uite eu fac o concesie:
    -prag minim la abuz in serviciu/mita de 300Euro(salariu minim net) ,fara prescrierea faptei, cu pedeapsa de minim 15ani inchisoare si fara drept eliberare anticipata decat cu plata prejudiciului.Fara drept de a mai ocupa o functie in aparatul stat dupa eliberare.Binenteles confiscare extinsa pentru recuperare prejudiciu.
    Sub 300 euro- amenda penala de minim 100 ori valoarea mitei/valorii abuzului plus concediere fara drept de a mai lucra in aparatul de stat o perioada de minim 15 ani.
    Ce zici flausel?facem deal-ul?
    • +14 (22 voturi)    
      Corect... In justtie dai cu subsemnatul (Luni, 5 februarie 2018, 9:07)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Si bancile fac la fel, mai ales daca este vorba de spalare de bani! Asa se intampla cand se lupta impotriva infractionalitatii!
    • +7 (9 voturi)    
      este (Luni, 5 februarie 2018, 10:59)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Dar nici cu alegatorii si publicul larg nu imi e rusine... multi,prosti si cu respect pentru hoti si corupti ...
  • +43 (53 voturi)    
    Paraciosul! (Duminică, 4 februarie 2018, 23:40)

    Fuscus [utilizator]

    Asadar, nu ca faptele nu ar exista, dar ca ala ducea vorbele... Aham, inteleg acum de ce sunteti voi suparati. Pe romaneste: pentru ca va dadea in gat! Escrocilor! Infractorilor!
  • +33 (41 voturi)    
    "A fost o teama foarte mare in Romania (Luni, 5 februarie 2018, 1:04)

    Susufler0 [utilizator]

    si se vorbea in soapta : "Sunt oameni care vorbesc in soapta si in casa."

    Cum aia ma-sii , bai Dragnea ? Ca singurul lucru cert obtinut in 28 de ani de democratie este libertatea de a-i injura pe politicieni, de a le da m...

    PS. In rest, justitia poate sa-si piarda independenta, domnia legii se poate duce nitel la culcare, dar injuratura a ramas la liber !

    PS. De ce esti ordinar, Livache si vrei sa ne induci pe toti in eroare ?
    • +11 (19 voturi)    
      Pai in momentele astea nu gandeste cu (Luni, 5 februarie 2018, 8:57)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      mintea lui, azi noapte a reusit sa vizioneze 3 episoade din Suleyman El Magnifico.
      Puneti-i si voi intreabarea asta miercuri dimineata, pt ca marti seara are vizionare la "Dallas"...!

      Atentie, feriti-va sa-l intrebati ceva vineri la prima ora, pt ca joi seara urmareste "sclava Isaura" si toata ziua de vineri se simte intrat in pielea lui don Leoncio...!
      • +4 (8 voturi)    
        Inteleg-inteleg ! (Luni, 5 februarie 2018, 10:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Cand il vede pe Suliman cu cataroaiele alea de pietre pe maini, libere la vedere in timp ce el declara bijuterii de 5000de euro si pe restul de 250.000. le vizioneaza doar in safe, cred si eu ca-i greu !

        Daramite sa-l vezi pe JR facand atatea porcarii, dar ramanand de fiecare data liber ca pasarea cerului, fiindca-i are pe serifi, pe procurori si pe juzi la mana.

        Cat o priveste pe sclava Isaura, aici cred ca e ceva mai simplu :
        I se face dor de meleagurile natale ale mulatrei(mulatra e, nu?), pune mana pe telefon, face rezervari si in 48 de ore e in tara pe care o iubeste atat de mult !

        PS. (Unii spun ca de1000 de ori mai mult decat pe Romania) !
  • +36 (44 voturi)    
    incredibil! (Luni, 5 februarie 2018, 1:37)

    g01an [utilizator]

    un angajat la stat cu atributii in apararea legii a luat masuri care au dus la aplicarea legii!!!! nu o sa-ti vina sa crezi ca se poate asa ceva in Romania!

    pai daca era in teleorman, angaja oameni la o institutie de stat si ii trimitea sa faca treaba in interesul privat al unora... pai, chiar in halul asta de amatorism am ajuns? sa ne respectam meseria? pai unde o sa ajungem daca fac prea multi asa? eeeeeh. vedeti ca-l suparati pe daddy!
  • +37 (45 voturi)    
    Omerta de la PSD ! (Luni, 5 februarie 2018, 2:00)

    Idealistu [utilizator]

    Adica o institutie a statului nu trebuie sa informeze Parchetul cand are informatii despre posibile infractiuni ?
    Pai matale, dom' Dragnea indemni la incalcarea legii !
  • +25 (33 voturi)    
    Recunoaște (Luni, 5 februarie 2018, 5:28)

    Celbland [utilizator]

    Dragnea recunoaște că el și gașca lui se ocupă de fapte ilegale, iar ofițerii cinstiți din SPP ar putea să informeze procurorii despre infracțiunile comise.

    Dacă ar face lucruri corecte, cinstite, legale și pentru populație, n-ar avea de ce să se ferească nici de SPP și nici de procurori.
  • +20 (28 voturi)    
    Mă,ăștia de la PSD! (Luni, 5 februarie 2018, 6:52)

    asavreau [utilizator]

    Schimbați-l pe Dragnea,că a luat-o razna.Zău,puneți șef un OM.Dragnea mereu găsește dușmani și nu mai încape în România de răul unuia și al altuia.Dacă vreți tot un penal puneți-l pe Vâlcov și așa Vâlcov hotărăște ce să faceți.Vorbește cu gura lui Dragnea.
  • +18 (26 voturi)    
    mafiotii psd... (Luni, 5 februarie 2018, 8:46)

    liviu_ [utilizator]

    ca sa distraga atentia de la distrugerea justitiei, dosarele lor, distrugerea economiei etc...
    se cearta cu efectiv toti care nu sunt sclavii lor...
    (si apropos de "sclavi" -> amenzile care incep sa curga daca jignesti psd si pretinii (dar nu invers) sunt dovata acestui fapt)
  • +19 (27 voturi)    
    Liviule,ai ceva de ascuns? (Luni, 5 februarie 2018, 8:51)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai fura,nu mai spune pe la toți ce se întâmplă și să vezi că nimeni nu-ți vrea răul.Pot să se benocleze sepepiștii și alții cât vor,dacă îți vezi de treburile pentru care ești pus acolo,nimeni nu are să te deranjeze.Dacă nu poți să-ți vezi de treburile noastre pleacă,găsim noi un om serios și cinstit să se ocupe.
  • +14 (22 voturi)    
    alta institutia (Luni, 5 februarie 2018, 9:20)

    codrean [utilizator]

    Dragnea ia la rand toate institutiile statului spre a le decredibiliza si anihila. O face din prostie sau are un plan de a slabi statul spre a-l putea confisca mai usor ? Cred ca pentru oprirea acestui proces ( de slabire si anihilare a Statului Roman) atat Presedintele cat si opinia publica ar trebui sa intervina !
  • +15 (23 voturi)    
    Sobolane Livache, (Luni, 5 februarie 2018, 9:34)

    2016 [utilizator]

    Grindeanu si Tudose, ca premieri, si-au dat seama cat ai furat si ce mafiot esti, deoarece din pozitia lor au avut acces la informatii si documente. Inainte de a fi premieri, doar banuiau si ei, ca tot omul, ca poti un mafiot, insa destul de greu de dovedit, deoarece ti-ai asigurat spatele bine rau (cotizatii la partid si cui trebuie, personal!). De aceea erau "schimbati la fata", deoarece au realizat cine esti de fapt!
    Acum vrei sa pari om cinstit si demasti toate nazbatiile "statului paralel" (la care ai contribuit!). Pai cum s-a creat Teldrum? Asa din neant? Daca tu, ca presedinte de CJ nu hotarai sa falimentezi firma, cum puteau sa o cumpere acolitii tai pe doi lei? Tu crezi ca toti sunt prosti in tara asta, asa cum vrei tu sa dovedesti? Sunt oameni creduli la tara si au votat PSD, deoarece ei sunt invatati cu cinstea si cuvantul. Daca li se spun ca vor primi 100 lei la pensie, ei nu se gandesc daca este pacaleala sau nu, se asteapta sa va tineti de cuvant! Insa pe tine si gasca de mafioti din jurul tau, va intereseaza doar sa va scapati pielea de la puscarie!
    Hai sa vedem daca in martie vei cadea sau nu! Va fi sarbatoare in tara daca da, va fi cadoul pentru oamenii cinstiti, in an de Centenar!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu (in care tu nu crezi ameoba ce esti, deoarece tu te crezi asa!)
  • +17 (25 voturi)    
    Ce fain (Luni, 5 februarie 2018, 9:35)

    Encounter [utilizator]

    Ce fain e să fii politician în România: poți să aberezi oricât, pe orice teme că nu te poate da nimeni în judecată dacă minți că deh, ai imunitate.
    Ei mint, proștii cred; uite așa se manevrează populația credulă....
    • +3 (7 voturi)    
      Si criminalii in serie fabrica justificari :ca aud (Luni, 5 februarie 2018, 12:02)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      voci care le poruncesc sa ucida, nebunie temporara etc ! Uricum , latura asta paranormala e pregnanta la olteni si e propagata puternic si de tembeliziuni care amesteca in stiri povesti cu Arsenie Boca si mesaje de dincolo de cretinatate ...........
  • +2 (10 voturi)    
    Adevar, paranoia sau diversiune? (Luni, 5 februarie 2018, 11:04)

    Metec [utilizator]

    Aceste declaratii sunt de o gravitate fara precedent si ar trebui sa urmeze cateva masuri urgente: convocarea sefului SPP la comisiile de control ale serviciilor, precum si convocarea CSAT. Nu e de colo sa spui ca seful SPP spioneaza ministrii si da informatiile primite la procuratura si la instanta! Acestea sunt activitati total ilegale.
    Insa nu mai putin grava este varianta in care acuzatiile nu se confirma, caz in care Dragnea ar trebui pus sub acuzare pentru grave atingeri aduse interesului statului sau, pur si simplu, internat la ospiciu.
  • +1 (7 voturi)    
    Dragnea (Luni, 5 februarie 2018, 12:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...il citati in extenso... ca sa ce....?

    Desfiinteaza si dezabiliteaza serviciile de baza ale statului ca sa si le faca pe cele personale...

    Chiar nu vedeti ca insira vorbe goale?
    • 0 (0 voturi)    
      De unde stii tu ca sunt vorbe goale sau nu? (Luni, 5 februarie 2018, 22:32)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      AI avut o viziune? Ai dat in carti? In "citit" zat de cafea? Sau de unde stii? Vorbele tale sunt goale?
  • +2 (6 voturi)    
    Daca Pahontu a furnizat justitiei (Luni, 5 februarie 2018, 13:17)

    tarsic [utilizator]

    date despre acesti infractori atunci sa-i dea Dumnezeu sanatate.
  • 0 (4 voturi)    
    Slab (Luni, 5 februarie 2018, 13:33)

    dmstn [utilizator]

    Ba Dragnea, slab mai esti.