Ciolos: Propunerea privind comasarea alegerilor va fi scoasa din programul de guvernare

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2015, 17:36 Actualitate | Politic


Comasarea alegerilor nu va mai figura in programul de guvernare prezentat marti in Parlament, a declarat premierul desemnat, Dacian Ciolos, adaugand ca documentul programatic va fi adaptat in functie de discutiile finale pe care le poarta cu grupurile politice, potrivit Agerpres.

'Programul de guvernare are o parte fixa, care este cea constituita din acele 12 prioritati pe care ni le asumam direct, ca atare. Si are o parte - in stadiul actual adaptabila, pentru ca ministrii se duc in comisiile de specialitate, eu am discutii cu grupurile politice. Si asa cum v-am spus, in perioada urmatoare, o sa venim cu proiecte mai concrete pe fiecare sector in parte in functie si de sustinerea pe care o putem constata. Da, o sa fie scoasa (varianta cu comasarea alegerilor - n.r.). Deci programul de guvernare va fi adaptat in functie de aceste discutii', a explicat premierul desemnat, luni, la Parlament.

El a aratat ca a elaborat un program de guvernare in patru zile, fara sa aiba ministri la dispozitie cu care sa se consulte.

'Am preluat foarte multe din initiativele si din ideile strazii, sa spun asa, ale societatii civile, pe care am vrut sa le testez. Asta a fost cererea cumva, directa sau indirecta, din partea multor organizatii ale societatii civile, a celor care au iesit in strada, sa inaintez aceste propuneri Parlamentului. Si am avut si data trecuta, de asta am facut doua tururi, practic, la fiecare grup politic pentru a putea testa, pentru a putea discuta legat de mai multe initiative. Unele dintre ele, poate cu mai putine sanse de izbanda in aceasta perioada de un an, dar a fost de datoria mea sa pot sa le testez', a aratat premierul desemnat, la finalul discutiilor cu reprezentantii UDMR.

Intrebat daca pe viitor se asteapta la discutii in contradictoriu cu reprezentantii partidelor pe proiectele pe care Guvernul le va propune, Ciolos a spus: 'Discutiile in contradictoriu sunt intotdeauna la inceput, pana iti armonizezi punctul de vedere''.

'Discutii de genul acesta pentru mine sunt importante nu doar pentru votul de maine, ci si pentru ca inauguram un altfel de stil de lucru intre Guvern si Parlament, neavand in spate un partid politic care sa ne sustina permanent, chiar daca, ieri, de exemplu, PNL ne-a asigurat in mare de sustinere, sigur, si ei in masura in care o sa-i informam legat de proiectele noastre. Eu vreau sa instauram o metoda de lucru care sa ne permita sa ramanem in contact, sa avem un dialog aplicat, pragmatic pe proiecte. Pentru ca asta ne intereseaza, proiectele pe care Guvernul le va promova nu vor fi proiecte in sensul de politica partinitoare, ci proiecte politice, in sensul interesului cat mai larg . Si atunci cu cat avem un dialog mai bun, cu atat mai mult noi, Guvernul, vom sti cum sa orientam anumite proiecte legislative pentru a avea siguranta unei majoritati', a spus premierul desemnat.

















4057 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    si mandatul de 5 ani sa-l scoata!! (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:44)

    Codruta N [utilizator]

    Ce dracu'?!! Ne-am saturat de ei numai dupa TREI ani - si abia asteptam, cu greu, sa treaca al 4-lea!
    CINCI ani??!! IMENS!!!
    • +3 (7 voturi)    
      cvomasarea avea rationament practic (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      cu aceeasi cheltuiala se votau mai multe Institutii..mentalitatea P$D sau penele..va fi aceeasi ..cat timp traiesc "galetarii" si cei care asteapta micul mustarul si faina....mai avem ceva zeci de ani de asteptat..daca nu cumva copiilor vor perpetua situatia..
      • 0 (2 voturi)    
        pai dpdv practic (Luni, 16 noiembrie 2015, 22:21)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        avea sens si formularul de vot cu o singura intrebare: "nu-i asa ca sinteti de acord?" si faceau ei "numaratoarea"
    • +1 (1 vot)    
      e prea mult (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:39)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      eu propun mandat de zero ani.
  • +2 (4 voturi)    
    Era mai bine dacă lipsea din start! (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:07)

    comentatordiletant [utilizator]

    Era premisa optimă pentru acapararea puterii în toate zonele vieții politicie de către formațiunea aflată „pe val” la momentul tau (nu tău, litera grecească).
    Ideea de a ține cont și de doleanțele străzii este bună, dar un politician cu experiență ar trebui să filtreze propunerile - aș spune, să țină cont de nevoile străzii, dar să le dea soluții politic viabile. Pînă la urmă, strada este imatură politic - deși toți avem pretenții de experți.

    Pentru a avea șanse să treacă de Parlament, guvernul tehnocrat a făcut și așa concesii semnificative partidului care teoretic mai are girul maselor, în primul rând prin nominalizarea d-lui Dâncu (rămâne de văzut dacă și cât s-a „reformat” domnul în cauză).
    Dar prea multe concesii făcute prea multora înseamnă până la urmă compromis - exact ceea ce „strada” de azi nu mai vrea.
  • -10 (14 voturi)    
    degeaba bateti in retragere (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:22)

    Nicu [anonim]

    guvernul nu are nicio sansa sa treaca, vine tavalugul peste voi.
    • +2 (2 voturi)    
      nu stiu daca e batut in retragere (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:16)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      Sunt sperante mai pentru guvernul asta. Din pacate incepe cu stangul. Aceste "mici retusuri" denota de fapt lipsa de experienta. Iar asta ne pune pe ganduri. Vrem un guvern de tehnocrati, oameni experimentati din domeniile lor, oameni de la care nu te astepti sa trebuiasca corectati, fie pe programul de guvernare, fie pe numiri.

      Tare mi'e ca va fi un fiasco total, nu pentru ca nu trece de parlament, ci pentru ca nu vor fi in stare sa guverneze. Si nici nu exista responsabilitate politica sa poti spune "psd e de vina". Un experiment ciudat dar probabil necesar pentru linistirea maselor.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai mare dreptate! (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:33)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Dar ca să cunoști „fișa postului” unui guvern/ ministru ar fi trebuit să-ți duci zilele printre ei în eșalonul 1, max. 2, deci să fii afiliat politic. Să sperăm că lopsa de experiență ține doar de formă și nu de fond.
  • +6 (6 voturi)    
    X X X (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:36)

    solar [utilizator]

    Fara sa ma hazardez in tot felul de cuantificari de mare analist, un lucru deja pot sa-l constat vizavi de acest guvern de tehnocrati pentru un an. CIOLOS da clase, fie ca e vorba despre politicienii nostri,fie ca e vorba de expertii intr-ale politicii ONG, fie a politicienilor experti generati de strada.Experinta facuta la Bruxelles ca si comisar isi spune cuvantul in conceptele si structurarea politicior democratice. Cine are ochi de vazut si urechi de auzit , VEDE SI AUDE fara intermedieri neaose intr-ale politicii. , inclusiv ale mel personale. O sa avem la ce medita si raporta din belsug pe parcursul unui an intre. VA FI UN TEST AUTENTIC PENTRU NOI TOTI.
    Categoric omul acesta are idei, are comprtament , are reactii si tehnici de comunicare cu care noi nu ne-am mai intalnit. Degeaba calomnii de mahala si carciuna, degeaba nod in papura, denigrari si tot tacamul aferent.Insasi tonul , replica, argumentatia,determinarile etc sunt stapanite la alt mod decat cel obisnuit si viciat de neajunsurile sucului propriu in care ne-am complacut 25 de ani.Dialogul nu mai este incrancenat, vehement,persiflant etc . Nu ! NU MAI E VORBA de ridicat in slavi ceva, de reprimat si negat ceva, e vorba despre ALTCEVA: Se vede clar ca pana si gafa cu medicul rezident nu este GAFA indivizilor gen MAFALDA; care stiu totul , prevad totul,controleza totul, impun totul. DACIAN CIOLOS ne arata si ne va arata o alta stofa de politician. ATAT: Dar un ATAT pe care nu putem sa -l mai ignoram.
    • 0 (0 voturi)    
      Prea îl lauzi (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:22)

      Paul Dan [anonim] i-a raspuns lui solar

      dar că a mințit cu nerușinare că NU Draqnea l-a propus pe Dâncu , nu te deranjează ? Că și Draqnea a spus același lucru, o minciună tot așa de mare, nu mă deranjează, de la el nici nu mă aștept la altceva decât minciuni ...