FOTO Elena Udrea, dupa 7 ore de consultat dosarul in Parlament: "Dorin Cocos nu a facut denunt impotriva mea, singurul denunt, in cazul vilei de la Eforie, este al Anei Maria Topoliceanu/ Nu exista stenograme cu mine"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 17:13 Actualitate | Politic


Elena Udrea a stat sapte ore la biroul Comisiei Juridice din Parlament pentru a isi consulta dosarul venit de la DNA, care are 1867 de pagini in sapte volume. Aceasta a declarat jurnalistilor ca ar fi avut ce sa le spuna procurorilor, daca ar fi fost chemata la declaratii. Ea a afirmat ca nu exista stenograme cu ea in dosar si ca Dorin Cocos nu a dat niciun denunt impotriva sa asa cum a fost speculat "la televizor".

Un element de umor: Elena Udrea a venit la Parlament vineri purtand o pereche de pantofi Louis Vuitton care au mici lacate pe calcai.



Declaratiile facute vineri de Elena Udrea jurnalistilor la plecarea din Parlament:

"In ceea ce priveste fapta legata de dl Buzaianu, cronologia este gresita asa cum o retin procurorii, este imprecisa, nu am inteles cand anume s-a facut pretinderea sumei si nici cand s-ar fi remis.

Am apucat sa vad ca toti cei care fac declaratii in dosar incearca sa se extraga cu totul din ceea ce ar putea fi acuzator. Daca as fi fost chemata sa dau declaratii, as fi lamurit cu siguranta procurorii cu privire la aceste aspecte cu privire la fapta legata de dl Buzaianu.

Am vazut speculatia de la televizor: Dorin Cocos nu a facut denunt impotriva mea, singurul denunt in celalalt caz, vila din Eforie, este al doamnei Ana Maria Topoliceanu. Exista si un denunt impotriva dansei.

Acolo nu am apucat sa vad toata speta, si acolo sunt evazive si imprecise conexiunile pe care le fac procurorii.

Nu exista stenograme cu mine, exista ceva legat tot doamna Topoliceanu dar nu pot sa va spun pentru ca sunt acte in dosar.

La mine este ca un deja-vu, cum sa o mai arestam pe Elena Udrea. Mai trec doua - trei luni si mai facem o noua arestare pentru Elena Udrea. Eu va intreb daca vi se pare normal sa facem a treia cerere de arestare, daca nu sunt pericol social in momentul acesta? Cum pot sa fiu pericol social de saptamana viitoare incolo in conditiile in care nu vorbim de o fapta presupus a fi savarsita asta-vara, ci acum vreo 5 - 6 ani?

Arestul preventiv este pentru a preveni ceva, este clar ca este o actiune care nu are nicio legatura cu o nevoie de a clarifica eventual niste lucruri ci cu dorinta de a o mai aresta inca o data pe Elena Udrea.

Acuzatiile nu sunt reale. Daca procurorii m-ar fi chemat sa ma intrebe inainte de a formula acele acuzatii as fi putut sa lamuresc foarte multe din lucrurile de acolo.

In acest dosar eu am lucruri de spus."

Intrebata daca stia de existenta de vilei din Eforie, Udrea a raspuns: "Stiam de existenta ei", fara insa a detalia in ce sens.

Udrea a stat la Comisie de la inceputul programului pana la final, la ora 16.30. Ea a declarat ca va veni si maine dimineata, pentru ca nu a terminat de citit tot dosarul. De la ora 11.30, Comisia Juridica se reuneste in sedinta pentru a da un raport pe cele trei cereri.

Vicepresedintele acestei comisii, Ciprian Nica (PSD), a explicat ca a inceput sa ii sune pe membrii comisiei pentru a se asigura ca vineri la ora 11.30, cand este programata sedinta, va exista cvorum. Udrea ar urma sa fie audiata de catre comisie.

De asemenea, el a explicat ca in comisie se va vota pentru trei cereri separate: intai, cererea de urmarire penala a fostului ministru, actual deputat, apoi cerera de retinere a deputatului si in final cererea de arestare preventiva pe numele sau.

Intrebat daca membrii comisiei vor avea timp suficient pentru studierea dosarului, Nica a raspuns: "Nu trebuie sa te complici foarte mult, trebuie sa citesti rechizitoriul Parchetului, referatul cercetarii si urmaririi penale si sa citesti primul dosar, dosarul de la mijloc si ultimul dosar, pentru ca se duc concluziile in ultimul dosar".

Un fapt interesant este ca procurorii au gresit unul dintre prenumele deputatei, pe una dintre cereri, a declarat Nica: in loc "Udrea Elena Gabriela" este scris "Udrea Elena Mihaela". Nica a afirmat ca nu ar trebui sa fie probleme sau contestatii in aceasta privinta, intrucat este vorba de "o persoana cu notorietate".

De asemenea, Nica a subliniat faptul ca presa nu are voie pe culoarul pe care se afla salile Comisiei Juridice, fiind vorba de un dosar secretizat.

Votul in plen se va da cel mai probabil miercurea viitoare.

Citeste aici despre acuzatiile ce i se aduc






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5559 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    O povestitoare Oodrea asta! (Joi, 22 octombrie 2015, 17:22)

    SkyDan [utilizator]

    Nu ne intereseaza ce scrie in dosare.Asteptam sa vedem ce zic expertii, adica judecatorii.
  • -1 (19 voturi)    
    confiscarea averii (Joi, 22 octombrie 2015, 17:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    si cel putin 5 ani de puscarie din care sa execute macar 3!
    • +2 (12 voturi)    
      prea putin (Joi, 22 octombrie 2015, 18:39)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      .
    • +2 (6 voturi)    
      puscarie? (Joi, 22 octombrie 2015, 21:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      confiscarea averii si munca in folosul comunitatii 2-3 ani. de ce sa stea in puscarie? aia e pentru infractorii violenti. tot noi sa-i platim casa si masa? la munca!..

      toti politicienii astia corupti ar trebui "recompensati" cu o sansa noua in viata.. de la zero.
    • 0 (2 voturi)    
      De ce, domnule?! (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:52)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      O flusca fura in 10 ani de mii de ori cat ar putea economisi 100 de familii intr-o viata intreaga si peste trei ani sa iasa si sa stea bine merci pe 20-30 de milioane de euro?!
      Ce fel de logica e asta?! Ce fel de lege?!
  • +2 (8 voturi)    
    Iluzie optica (Joi, 22 octombrie 2015, 18:11)

    Ionut [anonim]

    In primele secunde am crezut ca e o poza cu fundul Elenei Udrea aplecata, dar de fapt e rochia...
  • -2 (8 voturi)    
    Fumigene (Joi, 22 octombrie 2015, 18:43)

    ipolitic [utilizator]

    Undeva, pe un raft al DNA, exista o carte: The Art of War a lui Sun Tzu. Strategii si tactici.
    Astept cu interes, cine urmeaza dupa aceasta operatie de pregatire a publicului USL, cu dosarul Udrea. Banuiesc ca cineva foarte sus-pus.
  • +2 (12 voturi)    
    in noua colectie.. (Joi, 22 octombrie 2015, 18:49)

    pehash [utilizator]

    la cererea unei cliente care doreste sa-si pastreze anonimitatea, Louis Vuitton va introduce pantofii cu ornamente in forma de catuse, dar si genti cu design minimalist - dungi orizontale pe fond alb.
  • +2 (8 voturi)    
    dosar pus la dospit (Joi, 22 octombrie 2015, 18:50)

    silverquik [anonim]

    Din spusele unei doamne parlamentar-avocat care a studiat acest dosar rezulta ca faptele se opresc in 2011. Ma intreb de ce DNA a trimis deabia acum acest dosar si care ar fi ultimele acte facute de procurori si la ce data. Mi se pare ceva cusut cu ata alba.
    • -1 (1 vot)    
      Nu. (Vineri, 23 octombrie 2015, 9:01)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui silverquik

      Exista 77000 de dosare si procurori prea putini. Plus, acesti hotzi sunt experti in a-si ascunde banii si a-si sterge urmele. Elena Udrea e o "blonda"! Trebuia sa-si incarce desagii si s-o taie la timp, dar a fost lacoma si proasta!
  • 0 (10 voturi)    
    Una e sa fii bogata, una e sa-ti afisezi averea (Joi, 22 octombrie 2015, 19:37)

    mihai [anonim]

    Totusi e chiar nevoie sa-si fluture garderoba super scumpa in public? Inteleg ca duduia se plange ca e hartuita si alte povesti, dar totusi. Chiar trebuie sa porti haine de zeci de mii euro. Nu stiu, dar mi se pare ca nu i prea isi vede de interes.
  • 0 (10 voturi)    
    Emotii mari la citirea documentelor! (Joi, 22 octombrie 2015, 20:05)

    EllenaSt [anonim]

    Doamna Elena Udrea, nu exista stenograme in dosar? Inseamna ca, deocamdata, v-ati linistit! Asta nu inseamna ca nu exista stenograme cu dumneavoastra din care sa rezulte ca sunteti asa cum credem majoritatea: o infractoare.
  • +5 (7 voturi)    
    Diversiunea Udrea (Joi, 22 octombrie 2015, 20:08)

    ty [utilizator]

    pentru Iliescu & co
    • +2 (4 voturi)    
      Stai liniștit (Joi, 22 octombrie 2015, 23:12)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      a zis Băsescu că are încredere că e nevinovată și în dosarul ăsta?
      Atunci va fi declarată nevinovată.
  • 0 (2 voturi)    
    s-a intors Base in politica, acum de ce (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:23)

    jackalphonse [utilizator]

    cred ca el a mirosit noile dosare si s-a intors sa se apere. Bine, o sa mai vina cu niste promisiuni de parlament 300, cresterea salariilor, indemnuri de bine, lupta pentru "statul de drept" (de coruptie nu mai zice, ca i-a ajuns cu justitia asta).
    • 0 (2 voturi)    
      erata: acum STIM de ce (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:45)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      A declarat chiar el: ma intorc ca sa mi apar mandatele:D adica il platim ca sa se apere, in timp ce ne va spune din nou cum stam noi cu mana intinsa la stat.
  • 0 (2 voturi)    
    Gesturi si atitudini mafiote (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:53)

    EllenaSt [anonim]

    Gestul cu degetul la nas a fost inlocuit cu lacatul la pantofi. Udrea transmite, ea stie cui, ca nu va vorbi.