Raportul chiriilor, adoptat de Camera Deputatilor

de C.G.     HotNews.ro
Luni, 3 decembrie 2007, 11:33 Actualitate | Politic


Calea Dorobanti, una din zonele preferate de parlamentarii chiriasi
Foto: Rompres
Deputatii din Comisia juridica au adoptat, luni, raportul referitor la situatia parlamentarilor chiriasi, document prin care se stabileste ca drepturile de cazare trebuie acordate dupa criteriul domiciliului din cartea de identitate. Decizia a fost luata in unanimitate.

Raportul urmeaza sa fie suspus votului si de catre comisia pentru regulament si cea privind statutul parlamentarilor, pentru ca apoi sa fie inaintat Biroului Permanent al Camerei Deputatilor. Presedintii celor trei comisii au avut si saptamana trecuta o intalnire pe tema sumelor incasate de parlamentari pentru chirie.

Raportul aprobat luni de catre deputatii din comisia juridica are la baza o schita elaborata, saptamana trecuta, de comun acord, de presedintii comisiilor juridica, de statut si de regulament din Camera.

Astfel ar urma sa fie catalogata drept "abatere" completarea incorecta , la inceputul legislaturii, a formularelor privind domiciliul. Tot abatere va fi si neactualizarea formularului daca intre timp parlamentarul si-a stabilit domiciliul in Bucuresti.

Presa a relatat despre cazul a peste 20 de parlamentari care incaseaza lunar 2.500 de lei pentru chirie desi au locuinte in Bucuresti. Din cei 469 de deputati si senatori, 302 stau fie la hotel, fie cu chirie in alte spatii.

















99 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Sanctionati? (Luni, 3 decembrie 2007, 12:25)

    raluca [anonim]

    Cum sa fie sanctionati? Doar ei au avut grija sa voteze legea in forma care sa-i avantajeze.<br/><br/>Ce daca toaca banii romanilor, in timp ce batranii sunt umiliti stand la coada pentru medicamente si unii copii merg 10 km pe jos pana la scoala? Ei trebuie sa beneficieze de cele mai bune conditii ca sa ne poata guverna. Vor ajunge sa guverneze o natiune de pensionari si copii parasiti.<br/><br/>De multe ori am senzatia ca traiesc intr-un tomberon infect in care sobolanii si viermii fac legea! Mi-e sila!
    • 0 (2 voturi)    
      Parlamentari penali (Luni, 3 decembrie 2007, 13:07)

      ION [anonim] i-a raspuns lui raluca

      Raluca, din pacate nu este doar o senzatie este o CERTITUDINE.
  • +2 (2 voturi)    
    Cel mai probabil e real ... (Luni, 3 decembrie 2007, 12:56)

    MLZ [anonim]

    (mi-a venit pe email...)<br/><br/>Mihail Lupoi - senator PNL de Dolj <br/><br/>Rep.: In Bucuresti, locuiti cu chirie sau in apartamentul proprietate personala? <br/>M.L.: Locuiesc in apartamentul soacrei. De ce? <br/>Rep.: Aveti trecut in declaratia de avere un apartament pe strada Enei. <br/>M.L.: Ala e apartamentul tatalui meu, din 1976. <br/>Rep.: Si platiti chirie la soacra? <br/>M.L.: Nu, bineinteles ca nu. <br/>Rep.: Si atunci de ce ati solicitat, lunar, suma de 25 de milioane, de la Parlament? <br/>M.L.: Deci nu faceti cu mine anchete la telefon, m-ati inteles? La revedere. <br/><br/><br/>... E? E maaaare bossssu&#39;.....
    • +1 (1 vot)    
      in completare... (Luni, 3 decembrie 2007, 15:13)

      Kevi [anonim] i-a raspuns lui MLZ

      Bogdan Pascu - deputat PC de Ialomita <br/><br/>Rep.: Aveti, conform declaratiei de avere, un apartament si o casa in Bucuresti. <br/>B.P.: Da, domnule, am mai multe proprietati, care e problema? <br/>Rep.: Si ce faceti cu ele? Le inchiriati? <br/>B.P.: Nu, dom&#39;le. E treaba mea. Ce fac cu ele e treaba mea. Le-am declarat, sint proprietatile mele. <br/>Rep.: Dar luati bani de la Parlament, 25 de milioane lunar, pentru ca stati cu chirie. <br/>B.P.: Daca nu vreau sa stau la Hotel Bucuresti sau la celelalte hoteluri, pot sa stau unde vreau eu. <br/>Rep.: Dar nu in apartamentul dumneavoastra. In alta parte, cu chirie. <br/>B.P.: Nu stiu. Unde vreau eu, asta e problema mea, nu va priveste pe dumneavoastra unde stau eu.
  • -1 (3 voturi)    
    De ce?? (Luni, 3 decembrie 2007, 13:13)

    marian [anonim]

    De ce &quot;justitiarul&quot; presedinte ales Basescu nu mai zice nimic acum de parlamentari??? <br/>Raspuns: probabil pentru ca in fruntea clasamentului cu chiria incasata se afla deputatul Ioan Olteanu, mana dreapta a lui!<br/>Rusine parlamentari fatarnici!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Abatere penala?? (Luni, 3 decembrie 2007, 13:32)

    Mihai [anonim]

    Din cate cunosc eu o astfel de &quot;abatere&quot; are caracter penal. Intrebarea este cine trebuie sa sesizeze procuratura si cine penalizarile financiare ale acestor patrihoti.
  • +2 (2 voturi)    
    BANII INAPOI (Luni, 3 decembrie 2007, 14:45)

    cici2 [utilizator]

    pe care ii prinde sa dea banii inapoi.
  • -1 (1 vot)    
    chirii (Luni, 3 decembrie 2007, 18:21)

    osama [anonim]

    Da de ce sa fie sanctionati?<br/>Daca presa nu spunea nimic totul era in regula. Asa ca sa fie sanctionati ziaristii care au scris si au tulburat apele!
  • 0 (0 voturi)    
    bai pe astia nu-i beleste nimeni (Luni, 3 decembrie 2007, 19:16)

    vasy [anonim]

    fratie asa nu se poate, nici o etica, nimic, pe astia cine ii contoleaza?