VIDEO Victor Ponta, despre Klaus Iohannis: Sa spui ca esti pregatit sa conduci o tara de 20 milioane cand nu stii ce inseamna un punct din reducerea TVA... Cred ca toti trebuie sa fim un pic mai modesti

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 23 mai 2014, 14:02 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta l-a criticat vineri pe prim-vicepresedintele PNL Klaus Iohannis, dupa ce acesta a afirmat joi seara ca PNL propune TVA de 16%, declarand despre liderul liberal ca se molipseste de un tip de neseriozitate de la oamenii din jurul lui. "Sa spui ca esti pregatit sa conduci o tara de 20 milioane cand nu stii ce inseamna un punct din reducerea TVA, ca sa nu mai vorbim de alte lucruri, cand nu stii cum s-a schimbat pretul la gaze pentru Azomures... Cred ca toti trebuie sa fim un pic mai modesti", a declarat Ponta.

"Vad un tip de neseriozitatea care il molipseste si pe dl Iohannis care altfel este un om serios si rational. Dar daca sta cu oameni neseriosi se molipseste", a afirmat premierul.



Intrebat despre declaratia lui Iohannis, Ponta a raspuns:  "Am vazut - si eu mi-as dori sa scadem TVA de la 24 la 16% -, nu l-a intrebat moderatorul daca stie dl Iohanis cat inseamna un punct de TVA incasari la buget. Eu stiu, 2 miliarde de lei, 2 miliarde inmultit cu 8, 16 miliarde lei. 16 miliarde de lei reprezinta, de exemplu, bugetul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, ar trebui sa taiem toti banii din sanatate sau tot ce dam la pensii de la buget".

"Eu nu zic ca sunt pregatit sa fiu primarul Sibiului, desi e un oras dragut de 100 mii locuitori. Sa spui ca esti pregatit sa conduci o tara de 20 milioane cand nu stii ce inseamna un punct din reducerea TVA, ca sa nu mai vorbim de alte lucruri, cand nu stii cum s-a schimbat pretul la gaze pentru Azomures... Cred ca toti trebuie sa  fim un pic mai modesti", a mai afirmat Ponta.

Klaus Iohannis a declarat joi seara, la Realitatea TV, ca PNL doreste sa propuna scaderea TVA la 16%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3858 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    da (Vineri, 23 mai 2014, 14:11)

    tot [utilizator]

    Da' ce te pricepi tu la condus o tara de 20 de mil. !
    Doar ai doctorat in copy paste!
  • +21 (21 voturi)    
    fă, Victore ... (Vineri, 23 mai 2014, 14:12)

    mitg [utilizator]

    Tu chiar nu ești în măsura în care să-i discuți pe alții.
    Mai subțire.
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 23 mai 2014, 14:16)

    tenere [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    Sa incepem cu cei in functie (Vineri, 23 mai 2014, 14:19)

    Bogdan_100 [utilizator]

    ponta, sova si gasca infractionala ce nu au habar de cele mai elementare notiuni de guvernare, ce au ridicat coruptia la nivel de politica si incearca sa distruga micile castiguri in independenta justitiei.
  • +8 (8 voturi)    
    fa pontanacule (Vineri, 23 mai 2014, 14:20)

    TenPulamea [anonim]

    dar sa reduci la 19% asa cum ai promis si n-ai facut, ce inseamna??
  • +7 (7 voturi)    
    Mai "calculici" (Vineri, 23 mai 2014, 14:29)

    Euunul [utilizator]

    tu chiar nu ai notiunea cifrelor - mai ales a celor (macro) economice. Asa ca incepi cu tine in materie de modestie.
  • +9 (9 voturi)    
    Dar sa faci motorina mai scumpa ca-n Germania? (Vineri, 23 mai 2014, 14:33)

    alex1234 [utilizator]

    1. Daca Johannnis ca un primar ce conduce 100000 de oameni nu e pregatit sa conduca 20 de milioane , tu care n-ai condus nici o comunitate locala de oameni si nici o intreprindere in viata ta cum ai fost bun
    sa apari asa brusc si sa conduci 20 de milioane.
    E clar ca te-ai cocotat acolo pe nepusa masa.... si se si vede cat de nepregatit esti...dupa ceea ce faci zi de zi. Nimic pentru tara, Totul pentru lobbisti.

    2. Apoi, Zici ca Johannis nu e pregatit economic ca sa reduca TVA-ul de la 24% la 16%.
    Dar tu ?
    Ai fost pregatit sa faci motorina mai scumpa ca-n Germania si benzina mai scumpa ca-n Austria intr-o tara de 20 de milioane de oameni care au salarii de 10-15 ori mai mici ca-n Germania si Austria? Tu ai fost pregatit sa ne nenorocesti, nu-i asa Plagiatorule? Ne-ai nenorocit cu porcaria numita pretul urias la benzina.


    3. Apoi, ai fost pregatit sa dai cianuri si otravuri de sist la 20 de milioane de romani (dand resursele noastre (nu ale tale, da?) pe nimic:
    aurul cu 6% din valoarea sa de 100% si gazele d esist cu 3.5% din valoarea lor de 100%).
    Cine te-a pregatit sa faci asa ceva Plagiatorule?
    Cine te-a pregatit sa bati Taranii de la Pungesti Plagiatorule ?

    4. Apoi dupa logica ta stramba de Plagiator care n-a invatat nimic la viata lui ci doar a copiat,
    cand TVA-ul era de 19% in tara asta, asta insemna ca 60% (5 pct TVA fata de 24% x 2 miliarde) din bugetul de sanatate din tara asta nu se mai putea plati? Si-atunci cum se plateau dintotdeauna?

    Si-atunci, DE CE MINTI, permanent, Plagiatorule?

    5. Apoi de cand Banii pentru sanatate se platesc din TVA? Tu habar n-ai de finante Plagiatorule...sau faci smecherii nepermise cu banii publici, caz in care Curtea de Conturi trebuie sa-ti faca plangere penala.

    Ce faci cu Miliardele de Euro stranse de la populatie pentru CAS, daca iei banii de TVA si-i dai la Sanatate.
    Unde sunt bani stransi pentru Sanatate?

    La fel pentru pensii. Unde-s fondurile de pensii si ce faci cu ele?
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebare intrebatoate (Vineri, 23 mai 2014, 14:34)

    a_ [utilizator]

    Ponta: " Sa spui ca esti pregatit sa conduci o tara de 20 milioane" atunci cum cu drept de vot sunt 18,2xx.xxx??? Gura ..... adevar graieste.
    • +6 (6 voturi)    
      De fapt cifrele lui Dragnea spun (Vineri, 23 mai 2014, 14:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui a_

      15 milioane de votanti in Romania si diaspora, 16 milioane de voturi pentru PSD, din care 17 milioane in Teleorman. Asa da pregatire de condus tara.
  • +5 (5 voturi)    
    e dreptul tucalarului lui iliescu si (Vineri, 23 mai 2014, 14:54)

    __alex__ [utilizator]

    nastase sa dea lectii de modestie.

    Unu care nici sa copieze credibil nu e-n stare, da lectii.

    Daca nesimtirea ar fi penala, ar lua vreo 300 de ani.
  • +6 (6 voturi)    
    pai tu nu ai condus nici masina (Vineri, 23 mai 2014, 14:59)

    andrei1245 [utilizator]

    ai fost copilot

    sau sluga lui Nastase.

    si te-a facut Basescu premier ca s-a speriat
    cati neajutorati te-au votat ( la fel ca tine si toti pesedistii) si

    a zis sa tina tara linistita ca vor opincarii sa aiba un sub par ca tine prim ministru
  • +4 (4 voturi)    
    Ipocrizie jegoasa (Vineri, 23 mai 2014, 15:29)

    catalin72 [utilizator]

    Fa Viorele,cum mah neispravitule,nu tipai tu ca PDL-ul e "hoti", ca au marit nejustificat TVA-ul ??? Deci esti de acord ca a fost o masura grea dar necesara ?
  • +4 (4 voturi)    
    MI-E SCARBA!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 23 mai 2014, 15:56)

    Johanis [utilizator]

    Pustiul asta care n-a facut nimic bun in viata, ajuns sa aiba pe mana viata a 20 de milioane de oameni, intrece orice norma de bun simt! Atata prostie si ipocrizie nu credeam sa incapa intr-un singur om! Si nu-i doresc decat ceea ce singur a zis: din toamna sa aiba mult timp sa stea alaturi de cei dragi, pe-acasa!
  • +5 (5 voturi)    
    Modestia tot falsha ,precum " doctoratul " ! (Vineri, 23 mai 2014, 15:58)

    Plagarus [utilizator]

    Ala mandru ca e roman,pPontANUS idiot, ar trebui dat afara cu suturi in dos din fruntea tarii.
    Pe 2 mai a.c., la o actiune electorala a Tineretului Social-Democrat,Viorel Doctorel declara ca "Aceste studii (de fezabilitate in vederea constructiei unor tronsoane de autostrada) nu sunt facute din bani de la buget, ci din fondurile europene pe 2007-2013". Cu doua saptamini inainte, insa, pe 16 aprilie a.c., acelasi premier Viorel Doctor aprobase si semnase bugetul de venituri si cheltuieli al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) pe 2014. Adica bugetul institutei care se ocupa de contractarea studiilor de fezabilitate pentru autostrazi si, ulterior, de construirea autostrazilor. In totala contradictie cu declaratia electorala a lui Viorel, bugetul CNADNR prevede ca anul acesta sunt disponibile "venituri din fonduri europene" de 0,00 (zero) lei si "cheltuieli eligibile din fonduri europene" tot de 0,00 (zero) lei.
    Adica, in 2014, CNADNR nu are nici un leu din fonduri europene la dispozitie. Acelasi buget contine si un capitol (VII) de "Cheltuieli eligibile din fonduri europene". Aici, aceeasi rata de succes ca la capitolul VI: "0,00" lei. Deci, Compania Nationata de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania nici nu aduce anul acesta fonduri europene pentru autostrazi, dar nu a adus nici in anii trecuti. Daca ar fi fost contractate finantari europene inainte de 2014, acestea ar fi fost mentionate in buget drept "cheltuieli" anul acesta. Dar nu sunt mentionate pentru ca nu exista.
    CNADNR insista ca banii sunt europeni, desi nu-i are a publicat in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP), pe 1 mai a.c., anunturile de participare pentru contractarea studiilor de fezabilitate. Conform acestor anunturi, "Proiectul va fi finantat prin Fonduri Europene Nerambursabile in cofinantare cu Bugetul de Stat al Romaniei". Si mai exact, CNADNR sustine, in anunturile publica in SEAP, ca sursa europeana de finantare este "Programul Operati