Corneliu Vadim Tudor, exclus din PRM; Gheorghe Funar, ales noul presedinte al partidului / Vadim Tudor: PRM e brand inscris la OSIM pe numele meu, nu ma poate da nimeni afara din partid

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iulie 2013, 15:56 Actualitate | Politic


Corneliu Vadim Tudor
Foto: AGERPRES
Congresul Extraordinar al Partidului Romania Mare (PRM) desfasurat sambata, la Alba Iulia, la care au participat in jur de 700 de delegati, a decis excluderea din partid a lui Corneliu Vadim Tudor si alegerea lui Gheorghe Funar in functia de presedinte, transmite Agerpres.

Delegatii prezenti la Alba Iulia au hotarat, prin vot deschis, cu patru voturi contra si trei abtineri, excluderea lui Corneliu Vadim Tudor din PRM.

Pentru functia de presedinte al PRM au candidat trei persoane - Gheorghe Funar, Corneliu Ciontu si Stefan Valentin Varga, care s-a autopropus. Gheorghe Funar a obtinut 530 de voturi, Corneliu Ciontu 113 voturi, iar Varga 17 voturi.

Sambata, la Casa de Cultura a Sindicatelor din Alba Iulia se desfasoara Congresul Extraordinar al Partidului Romania Mare. Delegatii desemnati de filialele judetene ale partidului aleg organele de conducere colectiva ale PRM: Consiliul National, Comitetul Director si Biroul Permanent. In cadrul evenimentului vor fi alesi, totodata, prim - vicepresedintele si secretarul general al partidului.

Corneliu Vadim Tudor a calificat vineri drept ilegala convocarea Congresului PRM care se desfasoara la Alba Iulia.

UPDATE 1 - Gheorghe Funar: Un presedinte de partid nu poate sa ramana in functie 100 de ani


Noul presedinte al PRM, Gheorghe Funar, a declarat pentru Mediafax ca lucrarile congresului s-au desfasurat intr-un spirit de "unitate" si "buna-credinta" si, totodata, si-a exprimat convingrea ca "PRM are puterea de a renaste".

El a mai spus ca parerea unanima a delegatilor prezenti la congres a fost ca partidul are nevoie de unitate si ca trebuie inlocuita "dictatura unei singure persoane, a fostului presedinte Corneliu Vadim Tudor, cu o conducere democratica si care sa respecte statutul".

Intrebat daca exista viata pentru PRM dupa Corneliu Vadim Tudor, Gheorghe Funar a raspuns ca "orice presedinte de partid nu poate sa ramana in aceasta functie 100 de ani".

"Corneliu Vadim Tudor, la fel ca oricare dintre noi, este trecator prin lumea asta si un presedinte de partid nu poate sa ramana in aceasta functie 100 de ani", a spus Funar.

El a adaugat ca a propus Biroului Permanent al partidului, si initiativa sa a fost aprobata, limitarea la cel mult doua mandate consecutive pentru functiile de presedinte, vicepresedinte si secretar general.

Gheorghe Funar a explicat ca propunerea sa va fi in statutul partidului, astfel incat sa nu se mai ajunga la dictatura unei singure persoane.

UPDATE 2 - Vadim Tudor: PRM e brand inscris la OSIM pe numele meu, nu ma poate da nimeni afara din partid
    
Corneliu Vadim Tudor considera ca, la Alba Iulia, contestatarii sai au organizat un congres ilegal, "bazat pe acte false" si sustine ca nu poate fi exclus din partid pentru ca PRM e brand inscris la OSIM pe numele sau.

"Au venit cu acte false si au anulat Congresul PRM din urma cu o saptamana care era de trei ori mai numeros. Ei n-au cum sa ma dea afara pentru ca PRM e brand inscris la OSIM pe numele meu. E un Congres total ilegal. Ei sunt cateva sute de persoane. PRM are 300.000 de membri. E o incercare disperata a lor pentru a se mai baga in seama. Cei mai multi de acolo au fost dati afara din PRM. Erau fosti senatori, deputati, presedinti de Consilii judetene si eu nu am mai avut ce sa le ofer. Acum isi cauta un stapan", a afirmat sambata pentru Agerpres Corneliu Vadim Tudor.

El a precizat ca pana la Anul Nou situatia din partid se va clarifica, contestatarii sai fiind actionati in instanta.

"Pana la Anul Nou ii calc in picioare. Acum o saptamana am fost reconfirmat in functia de presedinte PRM. Sunt prea tare pe adevarurile mele si pe partidul pe care l-am creat. Funar care a ingropat PUNR nu poate sa vina cu minciuni ca revigoreaza PRM", a precizat Corneliu Vadim Tudor.


Citeste mai multe despre   
















9933 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    A invins ratiunea de tip PRM (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 16:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    DEX : Umoare-umori +dispozitie, toana.
    Ar fi fost cinstit, democratic ca toti cei care si-au depus candidatura la postul de presedinte al PRM, inclusiv Vadim Tudor, sa isi prezinte programul politic, modul in care vede integrarea in viata politica din Romania.
    Participantii ar fi trebuit sa aleaga unul dintre programe si, prin urmare, unul dintre presedinti.
    Pana la organizarea unui astfel de congres democratic, Vadim Tudor ar fi trebuit sa ramana presedinte.
    Azi, la congres, a fost o lupta intre umori, intre simpatii, intre interese de culise, in spiritul : generalii nostri de securitate (fosti) sunt mai buni (tari) decat ai lor.
    • +5 (9 voturi)    
      umorile (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 17:26)

      the [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      au fost 693 contra lui cvt, totusi ...
      cat despre program politic, ori cu, ori fara, tot aia ...
    • +2 (4 voturi)    
      Un pas mare pentru PRM, un pas mic pentru Funar (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 18:07)

      Dojan [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Faptul ca in sfarsit C.V. Tudor a fost inlocuit din functie este un lucru foarte bun, si este un pas democratic, inainte. Intr-un partid in care de 23 de ani domnea ca un guru, era si momentul sa plece. Un al doilea pas corect, este alegerea lui Gheorghe Funar cel care merita aceasta functie, si are mai multa notorietate chiar si decat Blaga, in functia de presedinte al unei formatiuni politice, alegi un lider, un om care sa adune voturi, nu un nimeni chiar daca are program (vezi cazul lui Blaga la congresul PDL). Poate excluderea din partid al lui Vadim este un gest prea deplasat, dar daca ne gandim la toate alegerile pe care le-a pierdut din 2000 incoace este si legitima aceasta decizie, eu stiu ca asa se procedeaza si in occident cand un lider pierde de 2 ori pleaca acasa, Vadim a pierdut de zeci de ori si a tinut partidul pe loc, intoxicandu-l cu personaje ca Oana Zavoranu, Gigi Becali si multi alti, plus comportamentul sau de foarte multe ori deplasat a inlaturat multe voturi. In concluzie, daca Funar reuseste sa reia fagasul nationalist al PRM, sa propuna un program viabil si sa se concentreze in Ardeal acolo unde este nevoien de o reactie fata de extremismul maghiar, PRM v-a reveni (plus ca acum cei de la Noua Dreapta pot relua dialogul cu PRM daca totul se linisteste). Cred si am convingerea ca Funar este omul potrivit la locul potrivit dar vom vedea.
  • +11 (19 voturi)    
    realizare (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 16:59)

    sile1 [utilizator]

    L-au pus pe faras pe "agitatul" national si asta e bine !
  • +2 (10 voturi)    
    balamuc (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 18:57)

    thebblack [utilizator]

    daca candidau napoleon si avram iancu si castiga isus, nu cred ca mira pe nimeni.
  • +11 (13 voturi)    
    Cascadorii rasului (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 22:26)

    iPig Pro [utilizator]

    Pacat ca informatia e incadrata la "stiri" si nu la "divertisment".
    • +2 (2 voturi)    
      Gresit ! (Duminică, 28 iulie 2013, 17:54)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      Va contrazic ,stirile legate de PRM sint clar din domeniul medical !
      • 0 (0 voturi)    
        Va contrazic eu (Marţi, 13 august 2013, 20:51)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

        Medicina nu se ocupa de aberatii.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 22:36)

    srpc [utilizator]

    deci PRM are 300.000 membri, PSD vreo 600.000, PDL vreo 300.000, samd; pana la urma, si eu oi fi membru in vreo 3 partide fara sa stiu :)))
  • +5 (7 voturi)    
    Medicamenteee! (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 23:19)

    denvarel [utilizator]

    Auzi la Vadim: A inregistrat partidul la OSIM pe numele lui.
    Cred ca ar trebui sa strige:
    Tranchilizanteeee!
    • +2 (2 voturi)    
      o masura excelenta! (Duminică, 28 iulie 2013, 7:29)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Unii l-au facut nebun, dar iata o excelenta masura de prevedere. Nu s-au gandit la asta nici Coposu, nici Ratiu sau Campeanu, nici ecologistii, nici, revenind la zilele noastre, Dan Diaconescu sau Gigi Becali!
      Geniala idee!
      Si din pedesere, si din PDL, au fost unii exclusi.
      Dar, daca TU creezi un partid si il inscrii la OSIM, desigur ca poti pune in Statut orice vrei, cum ar fi: "presedintele sunt eu" sau "alegeri se tin o data la o mie de ani" ...
    • +1 (1 vot)    
      imagineaza-ti (Duminică, 28 iulie 2013, 13:56)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      cum ar fi fost ca ala care a infiintat bomba atomica sa spuna ca e doar a lui..:))
  • +2 (4 voturi)    
    rudotel (Duminică, 28 iulie 2013, 10:29)

    Tomis [utilizator]

    Le-a luat 22 de ani sa-l dea jos pe rudotel - ca sa vezi cat poate sa-i ia unui roman sa se trezeasca. Asta ma face sa cred ca talibanii Haznaua 3 nu se vor rascula impotriva jegurilor lui Felix inainte de 2027. USL poate sa doarma linistit.
  • +2 (2 voturi)    
    v.t.trista figura (Duminică, 28 iulie 2013, 23:23)

    hop [utilizator]

    acestui om putem sa-i multumim,ca se rid cei din strainatate de noi,ne-a invatat ca noroiul este parfum,cei care l-au votat nu-s mai buni,sper sa dispareti,cum a fost posibil,ca 23 de ANI,mascariciul asta cu acoliti lui sa fie prezent pe scena politica???
  • 0 (0 voturi)    
    Da, da (Luni, 29 iulie 2013, 12:20)

    JustinCase [utilizator]

    Si Napoleon e de acord cu el!