Relu Fenechiu: Daca procesul Transformatorul nu se va termina cu bine nu voi mai fi ministru, dar nu ies din viata politica, nu ma consider un om vinovat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2013, 11:27 Actualitate | Politic


Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, vorbeste, intr-un interviu pentru Agerpres, despre procesul Transformatorul, in care a fost trimis in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu si abuz in serviciu contra intereselor publice si in care sentinta este asteptata vineri: "Sper din toata inima ca se va termina cu bine, dar chiar daca se va termina cu bine pe data de 12 iulie, nu se termina de tot pentru ca mai exista o instanta care trebuie sa se pronunte. Daca, Doamne fereste, nu se va termina cu bine pe data de 12, bineinteles ca nu voi mai fi ministru. Este un lucru clar, un lucru asumat asta nu inseamna ca ies din viata politica, asta nu inseamna ca ma consider un om vinovat, nu-mi ramane decat sa lupt pentru a-mi dovedi nevinovatia la cealalta instanta, cea care va da hotararea definitiva si irevocabila, dar binenteles ca va trebui sa lupt in continuare, sa-mi duc crucea." Procurorii DNA cer 15 ani de inchisoare cu executare pentru inculpatii din dosar.

Ministrul Transporturilor spune, in interviu, ca acest dosar îl "bântuie" de opt ani şi că aşteaptă finalizarea procesului. "Sunt multe paliere de discuţie aici. În primul rând, eu sper din toată inima ca judecătorii să ţină cont de evidenţă. Eu o să fac o documentaţie pe care o s-o pun la dispoziţia întregii mass-media cu afirmaţii din rechizitoriu şi cu documente care să arate foarte clar că ceea ce este în rechizitoriu procurorului este un mare neadevăr sau un şir de mari neadevăruri. Aceste documente le-am prezentat instanţei. Avocaţii mei sunt foarte supăraţi pentru că instanţa nu a acceptat o expertiză independentă, spun dumnealor că era obligatoriu că instanţa să accepte acest lucru. S-a pus şi problema recuzării instanţei. Eu am refuzat să accept orice astfel de chestiune pentru că obiectivul meu este să termin acest proces. Acest proces care mă bântuie de opt ani de zile. Este important să se termine odată definitiv."

Intrebat daca in cazul unui scenariu negativ in acest proces Ministerul Transporturilor va reveni tot PNL, Fenechiu a raspuns: "Nu-mi cereţi să vă răspund la întrebări care ţin de o decizie care nu-mi aparţine mie."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2062 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Eh, poate nu suntem idioți chiar cu toții! (Vineri, 12 iulie 2013, 11:38)

    Cocosulgarlic [utilizator]

    „S-a pus şi problema recuzării instanţei. Eu am refuzat să accept orice astfel de chestiune pentru că obiectivul meu este să termin acest proces”.

    Și dacă recuza instanța ce se întâmpla? Se suspenda ședința 1-2 ore, se respingea cererea de recuzare de alt complet și apoi se judeca în continuare în aceeași zi. Dar dă mai bine să intoxici cu bălării de genul celor de mai sus!
    • +10 (12 voturi)    
      adevarul urat din spatele povestii (Vineri, 12 iulie 2013, 12:32)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Cocosulgarlic

      Adevarul urat din spatele acestei povesti este ca nenea fenechiu este doar o unealta a partidului in acest caz. Inculpatul a facut o serie de ilegalitati pentru a se imbogati si apoi a finantat partidul pentru a se pune la adapost numai ca justitia nu mai tolereaza astfel de cazuri. Iar partea cea mai urata din aceasta poveste este ca pnl-ul in loc sa il convinga sa se retraga in mod civilizat il sustine in continuare. Din pacate NESIMTIREA este la ea acasa in pnl iar crin este o foarte mare dezamagire.
  • +19 (21 voturi)    
    o mostra de cum inteleg guvernantii nostri (Vineri, 12 iulie 2013, 11:41)

    furioasa [utilizator]

    sa respecte justitia :"Daca, Doamne fereste, nu se va termina cu bine......, asta nu inseamna ca ma consider un om vinovat."
    Ba esti vinovat, dle, daca justitia va spune asta !
  • +16 (18 voturi)    
    La obraz "finutz" ai tu nici nu ne asteptam dar (Vineri, 12 iulie 2013, 11:42)

    linarel [utilizator]

    vei avea ocazia sa duci o viata politica activa pe la rahova , vre-o 15 ani ..... cararea a deschis-o bombonel
  • +15 (17 voturi)    
    bine? (Vineri, 12 iulie 2013, 11:43)

    thebblack [utilizator]

    daca procesul se termina cu bine, nu vei mai fi nici ministru si vei iesi si din viata publica din simplul motiv ca vei sta vreo 15 ani la puscarie...
  • +18 (18 voturi)    
    Ce tupeu... (Vineri, 12 iulie 2013, 11:43)

    mihai.mihaita [utilizator]

    In orice tara din lumea asta, un politician implicat intr-un scandal, intr-un dosar, etc...isi da imediat demisia! In RO, nesimtirea persista... Tupeul invinge... Pe față!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. "mihai.mihaita" (Vineri, 12 iulie 2013, 15:02)

      was [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      Ti-am dat +, doar pentru ca in subiect ai scris "Ce tupeu...". De altfel, comentariul tau este total eronat. Incepi ci "in orice tara..." . Asta este un mare neadevar. In Romania se poate, deci cade "orice tara". "The land where the unbeliveble becomes a fact" - ar putea fi noul slogan la BRAND-ul Romaniei.
  • +16 (16 voturi)    
    pai (Vineri, 12 iulie 2013, 11:48)

    Soljenitin [utilizator]

    Unde s-a mai vazut japita uselista sa isi recunoasca furturile? La toti sunt numai manipulari!
    • +7 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 12 iulie 2013, 12:12)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      • +12 (14 voturi)    
        Am vazut eu (Vineri, 12 iulie 2013, 12:22)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Am vazut eu cum il luau mascatii lui Basescu pe fenechiu noaptea de acasa si il puneau sa vopseasca trasfromatorul, apoi au venit si i-au pus pusca la tampla si au spus sa vanda transformatorul vechi la un pret mai mare decat unul nou, daca nu va face asta va primi postul de presedinte.
        Cand a incasat baniii si sa distrat prin insulle alea cu vreme naspa tot timpul soare, nisip fin a fost fugarit cu un mig21 de Basescu
        Sunt martor, va rog sa ma chemati la proces sa spun adevarul
        PS: Am vazut si aripioarele de ingeras doar ca erau undeva pe frunte si erau ca doua bete ascutite
  • +14 (14 voturi)    
    Ma indoiesc (Vineri, 12 iulie 2013, 11:56)

    mos ion roata [utilizator]

    ca nu iesi din viata politica.La racoare nu prea se face politica din-asta de care vrei tu sa faci.Acolo e cu totul altfel.
    • +10 (10 voturi)    
      se numeste politica ghiocel.... ma rog pozitia (Vineri, 12 iulie 2013, 12:05)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      .
  • +12 (12 voturi)    
    defapt este o facatura politica (Vineri, 12 iulie 2013, 12:23)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Acest dosar este razbunarea lui Basescu evident din motive ca Fenechiu este PNL-ist si vrea sa ajunga la Voiculescu. Asa reiese din profetiile maiase!
  • +3 (3 voturi)    
    OK, IASUL are rezerva de cAdRe (Vineri, 12 iulie 2013, 12:47)

    LegatusAugusti [utilizator]

    De exemplu distinsul domn Nechita de la PSD ! Ar fi un excelent ministru al mediului dupa experimentele din Iasi ! A transformat centul capitalei Moldovei intr-o masa de petroaie cu monumente pe margini. Sub soarele dogoritor (deh, incalzirea globala) plusvaloarea dospeste in corturile conationalilor nostri experti in cercei. Distinsul primar poate savura oricand (de la ferestrele Palatului Roznovanu) acest tablou vivant suprarealist: pietre, corturi, Mitropolia, Trei Ierarhii ..............si iesenii sleiti de caldura noii Sahare mioritice.
    Mai sunt si altii !
    Sublimi, of course !
  • +5 (5 voturi)    
    tupeu de mafiot (Vineri, 12 iulie 2013, 13:47)

    mircearh [utilizator]

    imi place cum gandeste fene, el daca nu se considera vinovat nu are de ce sa iasa din scena politica :))))
    pai baa fene : nu conteaza ce te consideri tu, conteaza ce considera instanta despre tine!
  • +4 (4 voturi)    
    mod de gandire (Vineri, 12 iulie 2013, 14:50)

    was [utilizator]

    Inculpatul gandeste exact ca un politician roman contemporan adevarat. Adica daca nu ies cu basma curata si voi fi condamnat (pe bune), tot nu o sa ies din viata politica, ce daca, Parlamentul este plin cu politicieni penali, cu sentinte definitive si totusi pot face politica (adica prostimea tot i-l va vota, chiar si daca indirect, prin votarea Partidului/Uniunii).