Borboly Csaba, presedintele CJ Harghita: Steagul judetului nostru este tot atat de ilegal ca al judetului Gorj, unde a fost ales deputat domnul prim ministru Victor Ponta

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 12 februarie 2013, 15:53 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului Judetean Harghita,  Borboly Csaba, declara, intr-un interviu acordat Hotnews.ro prin email, ca steagul secuilor arborat in institutiile publice este tot atat de ilegal ca steagurile altor sapte judete care au propriile steaguri, cum ar fi Gorj, unde a fost ales deputat premierul Victor Ponta. Borboly Csaba a publicat chiar pe pagina sa de Facebook imagini de la o conferinta de presa cu Victor Ponta la Targu Jiu din timpul campaniei, in care se vad steaguri locale arborate alaturi de tricolor. "Se vorbeste de nationalism maghiar, dar daca in sapte judete majoritar romanesti ceva se poate, si in doua majoritar maghiare nu se poate, atunci putem vorbi de nationalism romanesc, nu maghiar", mai spune presedintele CJ Harghita.

Rep: Care este in acest moment situatia juridica a hotararii Consiliului Judetean Harghita, referitoare la arborarea steagurilor, hotarare atacata in justitie? Cate procese sunt, cine a atacat hotararea CJ in instanta, in ce stadiu sunt aceste procese, continutul deciziei instantelor, daca ele sunt definitive sau nu.
Borboly Csaba: Am avut doua procese sau mai bine zis doua siruri de procese intentate de un profesor pensionar din Toplita. Prima data, domnul profesor a atacat hotararea noastra pe motiv ca ar fi discrimatoriu pentru romanii din judet. A intentat procedura la CNCD (Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii). Acolo a pierdut si a ajuns la Curtea de Apel din Targu Mures, unde a pierdut. Deci avem o decizie irevocabila ca nu este discriminatoriu.

Atunci domnul profesor a intentat un nou proces pe considerentul ca, de fapt, noi nu avem dreptul sa adoptam asfel de hotarare. La Tribunal am avut noi castig de cauza. Curtea de Apel Targu Mures, in 2012 septembrie, a dat castig de cauza domnului profesor din Toplita.
Dar aceasta hotarare nu fost publicata pana in momentul de fata in Monitorul Oficial, ceea ce este un impediment pentru executarea ei. Asa stam acum. Avem cel putin sapte judete care au steag, nenumerate localitati, inclusiv orasul Targu Jiu (fotografia este pe pagina mea de Facebook in limba romana, cu domnul Victor Ponta si Mircea Dusa in prim plan) si noi aici in secuime nu avem dreptul.

Csaba Borboly - steag Tinutul Secuiesc
Foto: Facebook.com/csaba.borboly
Anul trecut inainte de referdnum, cand a fost la noi domnul prim mininstru, si inca nu aveam hotararea definitiva, steagul judetului a fost scos cu ajutorul unui angajat al prefecturii. Dupa parerea mea, a fost o prostie facuta de catre organizatori. Cand vii intr-o vizita de curtoazie inainte de campanie, nu faci astfel de lucruri. Sunt sigur ca domnul prim ministru nu era in cunostinta de cauza.

Deci, momentan, stam cu buza umflata. In 2009, la un an dupa ce am fost ales presedinte CJ, am crezut ca trebuie sa stopam fenomenul ca sefii de post sa sanctioneze oameni simpli, conducatori de institutii pentru arborarea steagului, asa in forta, fara nici un temei legal. Dupa Hotarirea din 2009 a fost liniste in judet, dar a tinut patru ani. Consider ca am focut totul legal, cu buna credinta, si stam cu buza umflata acum. Asta e.

Rep: A a primit CJ Harghita vreo somatie sau amenda din partea autoritatilor romanesti pentru a cobora steagul secuiesc de pe cladire? Daca da, veti da curs solicitarii?
Borboly Csaba: Ieri am primit de la domnul prefect somatie. Amenda nu am primit, amenintari o duzina. De altfel, azi am primit din Iasi de la politie instiintarea ca un concetatean amenintator a fost identificat. Multumesc politiei si pe acesta cale.


Rep: Cum comentati declaratiile prefectului de Harghita, Jean-Adrian Andrei, care consideră drapelul secuiesc ilegal, ca urmare a unei decizii de anul trecut a Curţii de Apel Târgu Mureş, şi cere autorităţilor, într-o circulară, îndepărtarea acestuia de pe toate instituţiile publice.
Victor Ponta si steagurile locale in Targu Jiu
Foto: Facebook.com/csaba.borboly
Borboly Csaba: Steagul judetului nostru este atat de ilegal ca cel al judetului Gorj, unde a fost ales deputat seful ierarhic al domnului prefect, domnul prim ministru Victor Ponta. Am intrebat in public de ce la domnul prim ministru este legal in Gorj, Timis, Alba, Maramures, etc. De ce este considerat contrar legii in Hargita?

Se vorbeste de nationalism maghiar, dar daca in sapte judete majoritar romanesti ceva se poate, si in doua majoritar maghiare nu se poate, atunci putem vorbi de nationalism romanesc, nu maghiar. Multa lume spune: de ce faceti asta, de ce aveti nevoie de steag? La aceasta intrebare este un simplu raspuns: daca vrei sa faci o campanie de promovare privind turismul, produsele locale, ai nevoie de simboluri locale. Asta este un lucru normal. Daca vrei sa-ti pastrezi identitatea, ai nevoie de simboluri.

Daca nu ai simboluri ca si comunitate, atunci nu ai indentitate, esti un simplu consumator in viata cotidiana destul de globalizata. Daca nu ai identitate proprie, nu poti fi numit cetatean, numai consumator. Nu ai respect pentru sine si pentru altii. Deznationalizarea, dezradacinarea - vad ca asta este la moda acum la noi.

Daca vreau sa promovez judetul, tinutul de exemplu, in Bucuresti, cum fac promovarea? Cu simboluri locale, campanie bazata pe afise, slogane, steag etc. Dar asta vor sa faca si altii, in alte judete, regiuni, sa-si promoveze propriile valori. Si acum, ceea ce este local va fi declarat ilegal? Vor fi scoase simbolurile locale, campaniile locale, judetene in alte sapte judete? Nu inteleg rationamentul. Simbolurile tinutului secuimii pot fi gasite si in stema tarii. Acum, vor modifica repede guvernantii si stema tarii?

Rep: Cum interpretati reactia autoritatilor de la Bucuresti in legatura cu problema steagului? Dar reactia Budapestei?
Borboly Csaba: Reactia autoritatilor din Bucuresti si Budapesta nu o comentez, sunt politician local. Nu stiu care sunt cutumele, regulile diplomatiei. Nu ma bag, nu ma pricep la aceste lucruri.

Rep: Veti continua sa incurajati arborarea steagului secuiesc in scoli si institutii?
Borboly Csaba: In privinta incurajarii arborarii steagului in institutii, acest lucru sta in decizia fiecarei conducator de institutie. Legislatia reglementeaza arborarea altor state, nu reglementeaza de exemplu un steag local. In Mures si Covasna, care nu au avut o Hotarare CJ asemanatoare cu a noastra, au fost si sunt arborate steaguri iar autoritatile au pierdut procese. Si asta arata ca nu este nicio ilegalitate, vorbim despre un zel, un exces de putere, vor sa-si arate muschii. Au luat aer in plamani ca curcanul sa arate si mai inspaimantatori, dar de fapt, daca ne uitam la buget, la majorarile de taxe, vedem, ca realitatea este destul de cenusie.

Noi am vrut sa reglementam aceste chestii,  sa fie reguli clare. Am avut patru ani liniste, steagul s-a raspandit in populatie, a devenit lucru normal, uzual, si acum stam in expectativa. Desigur, nu comentam hotararea judecatoreasca. O vom pune in practica conform legislatiei in vigoare. Vom analiza situatia, ce cai de atac mai avem.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5133 vizualizari

  • -7 (33 voturi)    
    carpa locala..... (Marţi, 12 februarie 2013, 16:19)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    atata tam-tam pt. o banala carpa, pe care si-o poate atarna orice cetatean in curtea sa, dar nu pe institutiile statului,

    un conducator local belicos, care in loc sa se ocupe de proiecte locale pt. viata concitadinilor sai, isi sburleste mustata la noi, ca si cum pe noi nu ne-ar interesa altceva, decat moaca si carputa lui........du-te bre la culcare si lasa-ne, ca sa saturat toata lumea de tine si romani si maghiari.....pleaca.....
    • -10 (16 voturi)    
      Ura , omul asta recunoaste JUDETUL ! (Marţi, 12 februarie 2013, 17:00)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Pai da dle Balbsdyldksuboy , in JUDET iti pui unde vrei matale, fara probleme,

      Dar nu are ce cauta in alte judete, sau in alta tara!!!

      Va rog sa nu mai alaturati Sfantul Judet romanesc Harghita, cu nici-o alta administratie !!!

      Sa stiti ca folositi cu rea intentie confuzia de asemanarare, doar ca sa obtineti justificarea unor interese sovine !
  • -4 (50 voturi)    
    mentalitate de mitic (Marţi, 12 februarie 2013, 16:34)

    banatul e fruncea [utilizator]

    "Carpa" aia e mai veche cu cateva sute de ani decat drapelul romanesc. Desi nu sunt fan al simbolurilor, ci mai degraba a ideilor si faptelor, cred ca aici e vorba din partea romanilor de a arata ca sunt stapanii locului (desi zona respectiva e si a fost in ultimii 1000 de ani locuita de secui maghiari).

    Nu vad ce castig are romania daca persecuta constant populatia de acolo. Ce ar avea de pierdut daca cultura secuilor ar ramane cum a fost si inca mai este. Se va rupe tinutul secuiesc din romania prin asta? A castigat ceva statul roman ca a scapat de sasi???
    • +12 (26 voturi)    
      o mica rectificare (Marţi, 12 februarie 2013, 16:50)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      nu statul roman a scapat de sasi, sasii au scapat de statul roman:-)
      • -1 (1 vot)    
        1 Milliard de marci din vânzarea saşilor (Marţi, 12 februarie 2013, 22:03)

        banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        Fragment din articolul "cum a câştigat Ceuşescu un miliard de mărci din vânzarea saşilor"

        "Fost deputat CDU (crestin-democrati), doctorul in stiinte juridice Heinz Guenther Huesch, povesteste cum, intre anii 1968-1989, a negociat cu regimul comunist din Romania "vanzarea" a peste 200.000 de etnici germani.

        La inceput, Romania nu a acceptat decat bani pesin, inregistrarile platilor cash fiind facute de Dr Ewald Garlepp, avocat si notar la Stuttgart, a carui sarcina era aceea de a-l introduce pe Huesch la partenerii romani de negocieri. Mai tarziu, platile s-au efectuat prin cec-uri iar si mai tarziu prin transfer, scrie ziarul german Siebenbuergische Zeitung, citat de Agerpres si preluat de Romania Libera.

        In negocierile cu Romania era vorba in esenta de doua aspecte. Pe de o parte, Romania trebuia sa se oblige sa lase sa plece in Germania un anumit numar de etnici germani intr-o anumita perioada de timp.

        In al doilea rand, partea germana trebuia sa se oblige ca va plati Romaniei o anumita suma pentru fiecare german plecat..."

        Romania Libera
    • +12 (36 voturi)    
      mentalitate de acu 1000 de ani (Marţi, 12 februarie 2013, 16:52)

      bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      domnu domnu - scoala in limba maghiara ai? ai!
      - teatru in limba maghiara ai? ai!
      - autoritatile locale vorbesc maghiara? igen - vorbesc. da romaneste? epoi nu ase de bine.
      - se plange cineva ca vorbesti ungureste? nu pre

      apoi nene daca tu tot asuprit te numesti atunci sa o dam dracu de treaba. persecutat te numesti tu cand ai mai multe drepturi decat orice alt cetatean roman, cand statul cheltuieste mai mult pe cetatean de etnie maghiara decat unul de etnie romana.
      exista proverbul romanesc - cu sarpele incalzit la san si cu iti dau un deget si iei toata mana - asta e problema reala nu ce debitezi tu acolo. persecutat in ce fel?

      borboly face o mica confuzie intre steagul unui judet si un simbol al iredentismului - parca la un momendat se numea steagul tinutului secuiesc si acuma e steag al judetului. i'nteresant a'spect.
      dar daca si covasna si harghita si si primariile din Ungaria il arboreaza tot steagul judetului ii zice? i'nteresant a'spect din nou.
      • -2 (12 voturi)    
        .. (Marţi, 12 februarie 2013, 17:30)

        timco [utilizator] i-a raspuns lui bogdan.

        1. "steagul unui judet si un simbol al iredentismului " - A, deci si stema Romaniei contine un simbol al iredentismului maghiar? caci simbolurile din steagul secuiesc (semiluna si soarele) apar si pe stema romaniei ca si componenta al stemei transilvaniei.

        2. Poti sa-mi spui si mie ce derpturi in plus are un cetatean de etnie maghiara fata de unul de etnie romana?

        3. Ca si bonus uite: steagul romaniei abordat pe primarii si scoli din ungaria (in localitati cu minoritate romana numeroasa):
        http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/c0.0.250.250/p403x403/46908_205349489589567_1725154663_n.jpg
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 13 februarie 2013, 11:16)

          bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui timco

          asa punctual:

          1: si steagul ungariei - vroiam sa zic al vostru - dar secuii nu sunt unguri - si si ungurii adevarati va considera second hand people a se vedea dreptul de vot - are acealeasi culori ca si ale italiei dar nu-i asa ca nu sunteti italieni?

          2: sa te uiti cat cheltuieste statul roman pe cap de vita furajata de etnie romana versus maghiara. tu pe langa romana mai poti folosi si pe cea maghiara cand te duci la institutie a statului ? da pai asta e numai un exemplu. ai scoli si in limba maghiara subventionate de stat? ai - al doilea exemplu.

          3: nu trebuie sa-mi dai exemplu ca am vazut cu ochii mei si am zis uite ce civilizat si ce toleranta, respect. dar nici n-am auzit din partea romanilor de acolo ca ar dori autonomie, sau ca statul roman ar sustine asta. deci cand vorbim de respect trebuie sa fie de ambele parti.

          doar astea ar fi cam singurele obiectii care le-as avea la adresa punctelor ridicate de tine
    • +8 (24 voturi)    
      Corectii (Marţi, 12 februarie 2013, 16:53)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Zona a fost locuita SI de secui
      "carpa" e doar un simbol relativ recent si incearca sa dea impresia unei statalitati a unei minoritati
      Romania se scrie corect cu litera mare (nu e vorba de lipsa de respect e doar agramatism, deoarece e repetat e clar ca nu e greseala). Ca si cofonia "culturala" care e bonus.
      Pe moment cei ce nu respecta statul Romanesc sunt secuii. Corect spus ca steagul secuiesc este la fel de valabil ca cel al judetului Olt (Teleorman/Vrancea/...) si daca ar fi folosit alaturi de drapelul de stat si nu in loc de drapel de stat ar fi OK.
      • +2 (10 voturi)    
        Era... (Marţi, 12 februarie 2013, 17:36)

        timco [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

        Era langa drapelul statului Roman, informeaza-te, inainte sa scrii.
    • +1 (19 voturi)    
      Nu este steagul niciunui judet (Marţi, 12 februarie 2013, 17:00)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Steagul respectiv nu este steagul niciunui judet din Romania. Sa ridice steagul oficial al Judetului Harghita, daca tin neaparat.
      • +4 (8 voturi)    
        Ba, da (Marţi, 12 februarie 2013, 17:40)

        timco [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Este concret vorba despre steagul judetului Harghita.
        • 0 (0 voturi)    
          Confuzie, steag adoptat prin hotarare maghiareasca (Miercuri, 13 februarie 2013, 12:43)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui timco

          Nu este steagul oficial, chiar hotararea CJ a fost anulata in instanta !


          oricum , a fost la plesneala toata tevatura cu steagul acesta, steag fara importanta pentru vre-un roman get-beget !
    • +10 (24 voturi)    
      exemplu (Marţi, 12 februarie 2013, 17:15)

      olea [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Hai sa iti dau un exemplu. In Germania la orice institutie a statului nu este arborat decat drapelul national si "carpa" ce reprezinta simbolurile land-ului respectiv. Nu ai sa vezi nici o alta "carpa" pe acolo. In schimb poti sa iti pui la ferestre orice "carpa" vrei tu, inclusiv aia multicolora :))). Deci nu mai abera cu persecutia, cultura si alte prostii. Hai sa iti mai dau un exemplu: Austria, popor germanic = ar trebui sa aiba dupa parerea ta si drapelul Germaniei? App. Banatul nu e fruncea. Recunosc ca banatenii sunt mai altfel decat restul, in sensul bun, dar trebuie sa recunosti ca au fost avantajati si de locatia pe harta tarii. Ia sa muti aceeasi oameni in alta locatie gen estul tarii, cu vecini rusi si altfel de conditii gen sol cultivabil, tipuri de culturi, etc... eu zic ca in max 20-30 ani isi schimba caracterul. O zi buna
      • -1 (9 voturi)    
        Se poate si cu vecini rusi (Marţi, 12 februarie 2013, 17:34)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui olea

        Probabil dv. nu stiti cum arata Cernautiul si intreaga Bucovina pe timpul Imperiului Austro-Ungar. Si tot cu vecini rusi.

        Cat despre banateni, si ei si-au schimbat caracterul si s-au miticizat pe fondul invaziei moldo-oltene aprobate de la centru (adica de la MiticVille). Banatenii de astazi, in cea mai mare masura, nu mai sunt aceiasi ca cei de acum 25 sau mai ales 50 de ani.
    • +8 (28 voturi)    
      mentalitati (Marţi, 12 februarie 2013, 17:15)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Raman uimit cand vad cum gandesc unii. Sau nu sunt romani. Bun, s-o luam pe rand:

      1. Poate fi si din perioada epocii de bronz, nu ma intereseaza, in prezent traiesc in Romania si se conformeaza legilor acestei tari. Au libertatea sa se manifeste in destule feluri, nu si inaltand alte drapele pe institutiile OFICIALE!
      2. Nu eu vreau sa arat ca sunt stapanul locului, am impresia ca ei au tendinta asta.
      3. Masoara-ti afirmatiile! Romania nu persecuta populatia de acolo! Nici constant, nici intermitent! Fiecare persoana este libera sa-si inalte ce steag simte el, la el acasa. Am si eu un vis umed sa inalt steagul Turciei pe primaria Brailei, nu? E ok asta?
      4. Sasii au plecat in Germania, pentru ca asa au vrut ei si pentru ca a reprezentat o alternativa mult mai tentanta. Tare m-as bucura daca s-ar intampla la fel si cu maghiarii. Sincer, eu personal as fi preferat ca pana acum sa se fi intamplat invers si sa fi ramas cu sasii. Germanii gandesc lucid si muncesc.
      • +2 (8 voturi)    
        atentie.... (Marţi, 12 februarie 2013, 19:54)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        persoana care a comentat sub pseudonimul "banatul e fruncea " , nu e roman, este un bozgor sadea care s-a insinuat printre noi......

        si mai sunt cativa jegosi : v.r..., HP.....etc.
    • +7 (11 voturi)    
      OK , dar... (Marţi, 12 februarie 2013, 17:20)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      ... toate bune si frumoase pina la faptul ca acel steag NU este al judetului Covasna ci chiar ei o spun ca e steagul tinutului secuiesc, " deci " locul lui este la muzeu sau in orice alt loc in afara de institutiile statului ! Cind va apare si steagul judetului Covasna, aprobat de comisia de heraldica atunci va fi OK sa-l afiseze oriunde ( e vorba de steagul sau insemnele judetului ). In Ungaria pot sa-l afiseze oriunde doresc daca este legal si vad ca este ! Ex ;: drapelul Moldovei este si la muzeu in Iasi si la Bucurest, dar nu este pe nicio primarie. La fel steagul Corvinestilor flutura semet pe Cetatea Hunedoarei, dar nu la Primarie, ( insemnele judetului pot prelua elemente din vechea heraldica, "it's free" si nu trebuie platite drepturi de autor) .etc etc. TRAIASCA ISTERIA !
    • +4 (14 voturi)    
      usor cu pianul pe scari (Marţi, 12 februarie 2013, 17:31)

      [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      1.la recensamintul din 1992 erau 832 de secui,la cel din 2002 au fost 532.
      apare o intrebare fireasca cine a avut si cine are interesul sa se joace de-a declaratul ca e secui sau nu, romanul sau maghiarul?
      trage concluzia singur.
      si repede, ca e greu pianul.

      2.comparatia intre drapelul unei natiuni si un symbol textile al unei minoritati de cateva sute de oameni, este subtire.asa de subtire, incat daca stranuti, se rupe coarda la pian.

      3.ce legatura are vechimea cu ce se intampla acum?1 decembrie 1918 iti spune ceva?

      4.ce castiga maghiarii din Ungaria care incontinuu toarna gaz pe foc dupa ce intretin incontinuu focul asta?au interes politic si au nevoie de voturi cumva? voturile se pot obtine si altfel, nu turnand ura incontinuu si alimentand nationalismul.

      5.cultura secuilor a fost distrusa sistematic atit de maghiari cat si de romani.nu exista nici un tinut secuiesc, ci tinut romanesc populat cu minoritati.
      curentul asta de renastere a secuilor il fac cei care i-au exterminat, adica maghiarii si altii care profita de pe urma asta.

      6.n-a scapat de sasi , nu-ti fa griji. sunt aici, si niciodata sasii nu au facut panarama pe care o fac maghiarii,e o diferenta mare ( ca de la pamint la luna) intre sasi si maghiari, asa ca abtine-te.

      Köszönöm a megértést.
    • +3 (13 voturi)    
      mentalitate de incompetent.... (Marţi, 12 februarie 2013, 17:58)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      raspuns pt "banatul e fruncea", cer ingaduinta banatenilor pt. confuzia creata de un bozgor incult.

      1. secuii sunt un popor din familia turco-iraniana, precum , kazarii, pecenagii, avarii, maghiarii, etc.locuitori ai zonei sud-est europene respectiv, vestul asiei.
      2. secuii, au fost adusi pe actualul teritoriu, in urma cu cca.700 de ani, de catre regii maghiari , care in urma invaziei teritoriului transilvan, aveau nevoie de supusi credinciosi.
      3. acesti secui, avand ca simbol specific -cruzimea, cu sprijinul armatei maghiare , au purces la exterminarea, /alungarea/ asimilarea populatiei romana locale.
      4limba vb. de acesti secui, s-a pierdut in timp, deoarece, din marea lor slugarnicie, pt. cei care le-au oferit (prin furt ) o "terra", au adoptat l. maghiara.

      concluzie:am dat cateva date despre trecutul neonorant al acestora, pt. stiinta celor care stau umflati ca niste cocosi naparliti in pulberea istoriei.
    • 0 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 februarie 2013, 18:17)

      [anonim] i-a raspuns lui banatul e fruncea

    • +4 (10 voturi)    
      P-ASTA O STII? (Marţi, 12 februarie 2013, 20:59)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Si Moldova MINTEA!
      Romania s-o scrii cu R mare de-acum incolo, incultule!
      Cine e persecutat in HARCOV? Cred ca minoritatea, care este cea romaneasca!
    • +3 (3 voturi)    
      Ratzionament tipic de... (Marţi, 12 februarie 2013, 21:45)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Banatzean stat sub turci mai mult decat trebe... Bah, banatzene, a cashtigat ceva statu german ceva ca i-a cumparat pe saracii aia de sashi exact cum cumperi porcii din targ? Si cumparatzi de la nea Nicu, adica nu de la oricine... Pfff, rumani paratzi si incultzi... :-)))
    • +1 (1 vot)    
      Imi permit sa spun ca Romania nu persecuta (Marţi, 12 februarie 2013, 22:32)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Este doar o situatie inabil negociata de niste autoritati care au mai degraba prioritati de grup.
      Sunt si voci neinformate sau partinitoare, dar cei care pun primul plan interesul national si local - si care o fac cu realism - au remarcat exagerarile de ambele parti. Ceea ce e mai important - luarile de pozitie sunt mai ales impotriva autoritatilor care fac din tantar armasar, nu a locuitorilor din zona, care cu siguranta nici nu-si doresc si nici nu au nevoie de un astfel de conflict
    • +3 (3 voturi)    
      Mai fa o socoteala (Miercuri, 13 februarie 2013, 0:27)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      1000+ ani sunt de cand se lauda ungurii c-au cucerit bazinul Transilvaniei, nu de cand au aparut secuii in zona HarCov. Probabil au ajuns acolo mai spre 1200 ca sa apere granita de tatari (daca nu chiar dupa 1241). Probabil ca steagul asta minunat nu are prea multi ani nici el, poate o fi inspirat de unul din perioada medievala (soarele si luna) dar m-as mira sa exista de prea mult timp in forma actuala. In perioada medievala zona era impartita in 7 unitati administrative, banuiesc ca fiecare avea steagul ei :). Si ia te uita, pana si ungurii au desfiintat organizarea din tinutul secuiesc la 1867...
    • +1 (1 vot)    
      mici erori (Miercuri, 13 februarie 2013, 11:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Sasii au plecat p ca au vrut ei, si nimeni nu i-a fortat sa ramana. De ce nu fac si secuii la fel?? Hai copiii, sa plece secuii in Ungaria, nimeni nu ii tina sa ramana in Rom.
      In al doilea rand, secuii din Romania au drepturi cum nici o minoritate din Europa nu mai are: invatamant in limba materna, adiministratie in limba materna, placute in limba materna, exista si universitate in limba ungara, televiziuni in ungara, etc, etc.
      Ce spune Constitutia Ungariei despre drepturile minoritatilor? Mai nimic nu spune, pe motiv ca ei nu prea au minoritati (ha, ha, ha).
      Ar trebui ca ungurii din Romania sa aiba aceleasi drepturi ca romanii din Ungaria...sa vedem daca le mai convine.
  • +6 (12 voturi)    
    sa ma lamureasca cineva (Marţi, 12 februarie 2013, 16:42)

    un dac [utilizator]

    steagul tinutului secuiesc nu difera de steagul judetului covasna? si de cel al judetului harghita? ca daca asa e, atunci nenea borbely compara mere cu pere.
    • 0 (0 voturi)    
      judecand dupa afirmatiile din presa, da... (Marţi, 12 februarie 2013, 22:40)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      ...si a fost votat de locuitorii din zona. Poate un riveran vrea sa cinfirme daca e sau nu adevarat. Mai mult, instanta a permis folosirea steagului, iar de la guvernantii care o cotesta aud numai balbaieli, nu si argumente.
      Poate le pastreaza pentru recurs, dar atitudinea lor genereaza tensiune. Mai bine isi foloseau energia pentru Hidroelectrica
  • +2 (18 voturi)    
    Judet estem diferityu de teritotyiu... (Marţi, 12 februarie 2013, 16:59)

    cristian_n [utilizator]

    Fie el si potentyaliuyu autoniuom dar numa de copacyuiuio.....
    Iar dache mai gasescseste linghayuiu...bucyurosu esteyu...
  • -2 (20 voturi)    
    Minoritatile in Rusia (Marţi, 12 februarie 2013, 17:00)

    dorubarbu [utilizator]

    PROBLEMA MINORITATILOR IN RUSIA! DISCURSUL LUI PUTIN IN DUMA DE STAT A FED RUSE: " In Rusia traieste poporul rus, iar poporul rus nu admite nici un afront al unei minoritati; acestea trebuie sa respecte Rusia, pe rusi si legile fara sa ceara favoruri speciale sub pretextul ca sunt discriminati; CINE FACE ALTFEL, ESTE INVITAT SA PARASEASCA IMEDIAT RUSIA!!! Nu Rusia are nevoie de minoritati ci ele au nevoie ca Rusia sa-i primeasca, ofere adapost, locuri de munca si hrana; In Rusia traiesc doar rusi! ". Membrii Dumei de Stat au aplaudat in picioare 5 minute !!!!!
    • +5 (11 voturi)    
      Situatii total diferite (Marţi, 12 februarie 2013, 17:45)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

      In momentul cand unguri armati iau ostatici cetateni romani si ameninta ca-i executa in numele lui Allah daca nu li se aproba doleantele, sa ma anuntati si pe mine. Ungurii sunt, in mare masura, o minoritate model, atat doar ca nu sunt dispusi sa-si renege identitatea etnica si culturala.
      • -1 (13 voturi)    
        Corect (Marţi, 12 februarie 2013, 18:15)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Si de ce ar fi dispusi ? Noi, romanii, ne-am chinuit toata istoria pentru drepturi, unire, etc. Chiar si azi ne dorim Moldova, Basarabia, etc. pe baza motivului ca acolo ar trai romani.

        Dar cand ungurii au aceleasi pretentii, IDENTICE, nu mai e ok.

        Marsh ma cu tupeul de neam prost nationalist.
    • -1 (17 voturi)    
      Da (Marţi, 12 februarie 2013, 17:48)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

      De aia Rusia este printre ultimele locuri in lume ca nivel al respectarii drepturilor omului, minoritatilor si altor categorii de persoane.

      Bun exemplu ai luat, niste nationalisti ramasi in Evul Mediu dpdv al mentalitatii.

      De fapt ai dreptate, romanul tipic este asa cum il descrii, la fel ca rusul - xenofob, arogant si cu gura mare, dar in realitate un capos inutil si sarantoc.

      Un cioban.
  • +1 (19 voturi)    
    pentru ca cenzura e mare la hotnews (Marţi, 12 februarie 2013, 17:01)

    bogdan. [utilizator]

    am sa fac un mic rezumat.

    dintr-o data steagul tinutului secuiesc devine steagul judetului si e arborat in Harghita, Covasna si si pe primarii din ungaria - ciudat, curat murdar monser
  • +1 (9 voturi)    
    secui sau maghiari (Marţi, 12 februarie 2013, 17:46)

    beni70 [utilizator]

    as dori sa ma lamureasca cineva:secuii sint maghiari sau nu?pina vreo 100 de ani in urma secuii erau la fel de oprimati ca si rominii.deci sub administratie ungureasca nu scoteau nici un mieunat [vezi Gh Doja] dupa 1918 si dupa1989 au inceput agitati de clica turnatorilor la secu reorganizati subnumele de udmr sa miaune .vrem musai autonomie chiar daca murim de foame cu ea in mina.stramosii lor se rasucesc probabil in mormint
    • +5 (9 voturi)    
      Nu. (Marţi, 12 februarie 2013, 18:09)

      timco [utilizator] i-a raspuns lui beni70

      Secuii sun la fel de maghiari cat sunt oltenii romanii.
      In evul mediu in transilvania existau trei "natiuni": nobilimea, burghezii, si granicerii secui - pe perioada aia conceptul de natiune nu se refrea la etnie/identitate culturala sau lingvistica, de aici vine confuzia. Gherghe Doja de exemplu era secui care s-a revoltat impotriva nobilimii, si nu importiva maghiarimii.
      Din alt punct de vedere, secuii erau intr-o situatie mai fericita decat ceilalti locuitori ai ardealului in evul mediu: fiind graniceri, erausub controlul direct al regelui, si plateau mult mai putine taxe, nu erau iobagi, etc.
      • 0 (4 voturi)    
        nuuuuuuuuuuuuuu..... (Marţi, 12 februarie 2013, 19:41)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui timco

        citeste, informatiile de mai sus, daca nu ai cunostinte istorice.
      • 0 (0 voturi)    
        N-am intzeles io bine? (Marţi, 12 februarie 2013, 21:59)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui timco

        Oltenii n-ar fi rumani? Ihim, discutzia devine una interesanta... :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    Un popor... (Marţi, 12 februarie 2013, 23:26)

    Rollo [utilizator]

    ...care-si falsifica istoria nu va putea niciodata fi o natie puternica.
    • 0 (0 voturi)    
      stii tu.... (Miercuri, 13 februarie 2013, 11:45)

      bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui Rollo

      adevarul e undeva la mijloc. tot timpul.
      Si istoria a fost scrisa de catre cei care erau stapanitori.

      admitem ca ungurii au venit aici in 900 conform lor pe aici era pustiu, dar totusi

      - de unde au aparut romanii conform istoriei unguresti?
      - cum au ajuns sa fie mai multi?
      - ce s-a intamplat cu ceea ce a fost inainte de venirea ungurilor cu cei care stateau prin transilvania tinand cont ca romanii au urcat numai pana la Hunedoara.

      a doua intrebare - cum vrei sa modifici istoria astazi tinand cont ca e o minoritate, si si cand a fost cu trianonul erati o minoritate. Stii cum s-a facut delimitarea - s-a luat in considerare cat pamant detin ungurii si cat detin romanii - si uite asa s-a zis pai asta pare mai mult pamant romanesc decat maghiar. si sunt mai multi oameni care vorbesc romaneste - pai nu mi se pare corect ca aceste zone sa se numeasca Ungaria cand lumea vorbeste mai mult romaneste.