Mihai Razvan Ungureanu: "Este incredibil ce se intampla astazi cu dreapta noastra politica. In loc sa se preocupe de critica acerba a guvernarii, isi exhiba slabiciunile"

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2013, 11:10 Actualitate | Politic


Mihai-Razvan Ungureanu
Foto: Agerpres
Fostul premier Mihai Razvan Ungureanu, presedintele partidului Forta Civica, reactioneaza dur in urma discutiilor din ultimele zile referitoare la desemnarea viitorului candidat de dreapta la prezidentialele din 2014 si a schimbarii conducerii de la varful PDL. Ungureanu afirma, pe contul sau de Facebook, ca "idealul unificarii dreptei este departe de realizare" si acuza absenta criticarii de catre opozitie a actiunilor guvernului USL.

​"Este incredibil ce se intampla astazi cu dreapta noastra politica. In loc sa se preocupe de critica acerba a guvernarii, isi exhiba slabiciunile si nu pierde nici o ocazie de a arata romanilor cat de nepregatita este pentru a face opozitie reala", scrie MRU pe contul sau de Facebook. "Tone de declaratii inutile, starnite de teme fara relevanta publica, atacuri reciproce, guerille fratricide, reglari de conturi, incruntari - toate arata ca idealul unificarii dreptei, pentru care militam si despre care vorbim incontinuu, este departe de realizare. Nu credem ca acum e nevoie de asa ceva. Treziti-va, oameni buni!"

Reactia fostului premier a fost provocata de discutiile referitoare la desemnarea unui candidat la prezidentiale din partea dreptei pentru alegerile din 2014. M.R.Ungureanu este primul care a deschis subiectul, in cadrul unei conferinte de presa la inceputul acestei saptamani, cand a declarat ca "este necesara desemnarea rapida a unui candidat la Presedintie din partea dreptei."

Ulterior, deputatul PDL Theodor Paleologu a ironizat graba lansarii acest subiect: "Lucrurile trebuie sa se limpezeasca mai intii in PDL, sa gasim tonul just in opozitie, sa generam idei si solutii, sa vedem daca ARD este o alianta viabila si abia apoi sa identificam candidatul la presedintie. Sa ne fereasca Dumnezeu de frenezia prezidentiabililor: Eu! Eu Eu!"

Discutia in jurul "limpezirii PDL" i-a angrenat pe pozitii opuse si pe liderii democrat-liberali Sever Voinescu si Cezar Preda. In discutia pe tema organizarii unui viitor congres "pe bune" in PDL (formularea ii apartine lui Theodor Paleologu) au intrat ulterior si europarlamentarul Cristian Preda, Raluca Turcan si Elena Udrea, cea din urma sustinand organizarea unei conventii si considerand ca "nu exista deja un curent care sa spuna trebuie schimbat Vasile Blaga".

Presedintele PDL, Vasile Blaga, s-a abtinut de la inceputul anului in a critica punctual masurile si planurile anuntate de guvernul Ponta. Cea mai critica voce pana acum a fost cea a fostului premier, Emil Boc. Acesta a fost de altfel identificat ca fiind un potential candidat prezidential al dreptei de catre Traian Igas.


Citeste mai multe despre   
















5743 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    mamaliga (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:14)

    Mr John [anonim]

    ce calitati trebuie sa aibe un lider? in momentul de fata n-am vazut un lider care sa reprezinte dreapta.. Blaga face din PDL ce a facut PDSR din PNTCD
    • +7 (23 voturi)    
      dle MR Ungureanu (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:39)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

      tot respectul pentru dvs si educatia dvs, dar un presedinte de tara ROMANIA trebuie sa aiba carisma si sa vorbeasca pe intelesul MEDIEI ROMANILOR, iar cuvinte precum "exhibă" nu cred ca sunt intelese, si INDEPARTEAZA electoratul de candidat.
      • +8 (10 voturi)    
        minusuri (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:09)

        benois [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Nu inteleg de ce ai luat minusuri, pt ca dreptate ai 100%. Eu sunt sigur ca MRU are cuvinte si pt media romanilor, dar inca n-a interactionat prea mult cu ei pare-se. Diplomatia se aplica unde vrea ea, pe ulita primeaza un fond lexical primitiv...
        • +9 (11 voturi)    
          feedback (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:12)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui benois

          critica mea este ca una constructiva, si ar trebui luata ca atare.

          prea multa cearta la TV ne face sa credem ca orice opinie e contra, ceea ce nu este adevarat

          ca idee: mie mi-a placut cel mai mult de guvernul MRU si ar fi facut CELE MAI BUNE lucruri pentru Romania.
          Dar USL a reusit sa dea jos cel mai bun potential guvern al Romaniei de la Revolutie incoace. Pacat, mare pacat, dar asta este realitatea.
          • +3 (7 voturi)    
            usl..... (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:52)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            areusit demiterea guvernului MRU, pt. ca a atras ,material votul unor parlamentari pdl.....asa s-a scris acel episod tragic, pt. viitorul romaniei.

            concluzie:degeaba ai educatie si preg. adecvata, daca nu stii sa fii flexibil cu turma de bovine si porci din camere.....

            apropos, pe unde o mai fi ma'am placint..., sau acel frunzapalida.......
      • -5 (13 voturi)    
        De ce sa nu fie toti ca Gigi Becali? (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:14)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        ori Basescu?

        Ei au un discurs simplu, pe intelesul tuturor si fara perdea.
        • +3 (5 voturi)    
          ... (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:44)

          rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Adica sa ne conduca cizmarii si oierii. Il vrei pe ceashca inapoi?
          • +4 (6 voturi)    
            Eu am glumit (Joi, 10 ianuarie 2013, 17:48)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

            Sigur nu vrea asta. Chiar daca nu imi place de securistul sef MRU, imi place ca are pretentii de la sine.
            avem nevoie de oameni cu ceva educatie si cultura, de varfuri, de elite.

            Elita nu este Becali, Mazare, Udrea sau Videanu. Refuz sa recunosc o asemenea elita. Refuz sa accept valorile promovate de ei.

            Prefer sa vina cineva ca MRU (desi repet ca nu suport securistii) decat un dobitoc ca Becali sa ma reprezinte.
            Avem nevoie de un pic de igiena, minima, pentru viata publica si lumea politica.

            Ca sa fiu mai explicit: daca toti ar vorbi pentru electoratul USL (cum PNL o face acum ca o tarfa de cartier) am ajunge sa avem doar oameni de acest gen (nu detaliez aici cum vad eu masa care voteaza USL)

            Eu vreau o elita, oameni care sa fie mandri, care sa nu se manjeasca pentru un mertzan. E drept ca vorbirea pretentioasa nu inseamna automat un set de valori insa e unul din semnele pe care personal le astept.
          • +3 (3 voturi)    
            Inca ceva (Joi, 10 ianuarie 2013, 17:50)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

            Il prefer pe Ceausescu lui Becali.

            Unul a facut inchisoare pentru convingerile lui, altul pentru ca s-a razbunat dupa ce i-au furat masina. Unul a facut istorie tipand impotriva comunismului, altul a facut istorie prin penibilul promovatat pe toate canalele media.

            Unul e mort, celalalt e in toate parlamentele posibile.
      • +5 (9 voturi)    
        Ar mai fi o varianta (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:50)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Media romanilor sa mai puna mina pe o carte, ca sa-si merite statutul de "medie". Nu vreau sa fac pe interesantul dar as vrea ca cel putin presedintele tarii si primul-ministru sa aiba in vocabular mai mult de 200 de cuvinte. Acuma, eu fiind "basist", nici eu nu pot sa ma exhibez cu El Marinero pe tema asta, dar cel putin are alte calitati care fac diferenta.
      • +1 (1 vot)    
        Așa este. (Joi, 10 ianuarie 2013, 18:33)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        A trebuit să mă uit în DEX ca să aflu că acest cuvînt există în limba română. În mod sigur așa ceva îndepărtează oamenii obișnuiți.
    • +27 (29 voturi)    
      Este timpul pentru altceva. (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:49)

      albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

      Alegera lui Blaga la PDL a fost una din primele dezamagiri pe care "polul de dreapta" a produs-o propriului electorat.
      Asa ca, daca vreti ca acest electorat sa vina la vot, nu scoateti la inaintare buldogi comunisti reciclati. Nu asta reprezinta dreapta si nici opozitia.
      Fara Blaga, Berceanu, si altii de teapa lor, cu prea multe legaturi cu nebuloasa FSN-ista a anilor '90 cum sunt si destui pe la PNL, partid care e gata sa se rupa si el tocmai din cauza unor figuri sinistre care fac jocurile acolo.

      Noi vrem sange in aceste 2 partide, PDL si PNL, sa se aleaga adevaratii liberali daca exista asa ceva, dintre hienele comuniste.
      Daca nu exista, trebuie cautati si promovati.

      Abia apoi vorbim de renasterea dreptei, formule politice si candidati la presedentie.

      Si nu incercati sa ne mai pacaliti inca o data, ca nu cred ca va mai merge.

      USL si-a tras de partea lui toata prostimea cu propaganda lui, daca vreti sa ne convingeti, nu ne luati de prosti.
      • +6 (8 voturi)    
        Dreapta nu exista (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:16)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

        exista capitalism salbatic si comunisti resapati.
        Atat.
        Acum 20-15 ani poate era alta treaba, si mai aveam o sansa insa aparatul de opresiune care conduce Romania de peste 70 de ani si-a indeplinit menirea inca odata.
    • 0 (8 voturi)    
      rolul dreptei , sa dam cu parul ?? (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:07)

      georget [anonim] i-a raspuns lui Mr John

      "critica acerba a guvernarii" ???

      Ciudat , eu, simpatizant Basescu si (fara simpatie) votant PDL credeam ca rolul opozitie trebuie sa treca mult peste "critica acerba a guvernarii" .

      Domnii acestia (lideri de partide) ar trebui sa ciuleasca urechile pe la BBC ca sa vada ce inseamna opozitie politica acolo.

      Cred ca in Romania s-ar chema "opozitie constructiva" nu doar sa dam cu parul in tot ce latra guvernantii, bine sau rau .
      Poate nu este totul asa de dat cu parul chiar si la guvernanti foarte corupti (cum ar fi USL, PDL si toti ceilalti)
      • +3 (3 voturi)    
        Aplica politica BBC in Romania! (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:05)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui georget

        Cui ii va folosi o opozitie construciva si se pare "eleganta" intr-o tara care l-a ales pe Becali? Traim in Romania si aici nici o regula nu se respecta. Si pana acum pdl a facut o opozitie cam prea discreta si uite unde am ajuns. TREBUIE sa fie prezenti mereu , sa fie combativi , erau RUGATI in campanie pe forumuri sa fie mai incisivi , ei nimic . Acum fac la fel.
      • +1 (3 voturi)    
        Ah, opozitia constructiva... (Joi, 10 ianuarie 2013, 17:27)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui georget

        Visul domnului Iliescu! Pai daca nu face si Blaga opozitie contructiva, mut ca o lebada la cresterile de taxe si impozite si celelalte giumbuslucuri ale guvernului Ponta, nu stiu cine mai face! De aia il iubesc si Antenele! Doar Boc s-a trezit sa tulbure pacea sarbatorilor intrebandu-l pe Ponta cand da ordonanta aia ca sa poata mentine taxele locale la Cluj, si nesuferitul ala de Cristi Preda s-a apucat sa-l critice pe tata Felix ca nu depune juramantul.
        In rest pace si buna intelegere intre Guvern si opozitie!
    • 0 (2 voturi)    
      Draga mamaliga (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:43)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

      la un popor de primitivi nu conteaza carisma, nu stiu cine spunea dar avea perfecta dreptate: putea sa candideze si maimuta lui ponta la parlamentare si castiga detasat.

      Atata poate poporul asta. Ar trebui vot cenzitar.
      • -1 (1 vot)    
        manager (Joi, 10 ianuarie 2013, 20:36)

        Mr John [anonim] i-a raspuns lui rad_prostii

        probabil ar trebui sa mai revizuiesti ce inseamna sa fii un bun lider-manager, o calitate importanta este sa stii sa comunici la toate nivelurile, sa poti motiva oamenii, sa fii atent la detalii etc...chiar nu vad nimik la indivizii astia elevati
  • +21 (25 voturi)    
    evident (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:20)

    sucaa [utilizator]

    este aripa lui blaga ce inca are relatii cu psd-ul. pana pdl-ul nu scapa de blaga, udrea, cezar preda si altii ca ei nu se vor reforma. au avut atatea motive sa iasa sa se comporte ca o opozitie adevarat si ei se cearta intre ei.
    anul trecut cand murit oameni din cauza frigului usl-ul de azi tipa peste tot ca boc omoara oameni. acum cand se intampla acelasi lucru ponta si televiziunile aservite tipa ca oamenii sunt iresponsabili si pleaca la drum chiar daca li se spune sa nu plece.
    evident ca trusturile media usl nu scot un cuvant despre asta.
  • +9 (15 voturi)    
    lectii inutile..... (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:22)

    costica [anonim]

    Atacul este evident la adresa politicienilor portocalii, care sunt complet debusolati in urma dezastrului de la recentele alegeri!!!
    Numai ca nu de lectiille lui MRU au PDListii nevoie, ei au nevoie de un LIDER in absenta lui Traian Basescu, care se pare ca si-a luat mana de pe PDL iar efectele se vad !!
    NU au nici urma de asa ceva, dimpotriva se lupta intre ei mai ceva decat se lupta cu USLul!! Are dreptate MRU, dar pentru un partid debusolat complet cum este PDL si ramas in continuare la varf cu alde Blaga, Oltean, Udrea, Roberta ce sa astepti ?!
    Dezastrul continua, ieri parca Teodor Stolojan recunostea ca PDL a suferit KO la recentele alegeri si ca revenirea va fi luuuunga si grea !!!
    "Succesuri" si va recomand reinnoirea partidului, de exemplu sa aduceti in fata tineretul promovat la PE, pe Elena Basescu de exemplu, ea ar putea fi un factor mobilizator, plin de energie plus "experienta europeana" de la Brusselles, exact ceea ce-i lipseste acum PDLului !!!
    "Succesuri" !!!!!!!
    Un lucru nu inteleg, de ce nu intra oare MRU in PDL?!
    Nu vrea sa-si alature numele PDLului sau nu-l vor PDListii ca sa-i puna pe tava conducerea partidului ?!
    Cat timp "dreapta" de care vorbeste MRU se agita inutil, USL e bine mersi, mai organizata ca oricand, cum recunosc chiar PDListii!!
    • +6 (12 voturi)    
      lasa (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:00)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ca va da lectii utile felix cu iliescu. ce sa spun...
      pe langa elena basecu promovata un PE a fost si adina valean sotia lui crizel si daciana sarbu sotia lui ponta. ambele la fel promovate in capul listei de partid. macar elena basescu a candidat independent. sa inteleg ca si cele doua pot reinoi partidele conduse acumd e niste iresponsabili?
      apropo de "succesuri" cred ca liderii usl sunt "mândrii" de tine asa cum scria antonescu pe facebook :)
      numai ca diferenta intre elena basescu si crizelu este ca una a fost fotomodel si celalalt profesor. una este doar parlamentar altul se vrea presedinte si este al doilea om in stat. asa ca lasati treaba cu "succesurile" elenei si vedeti-va de liderul vostru somnorila care nu stie nici el sa scrie.
      Ungureanu nu are ce cauta in PDL. PDL-ul este compromis cu oamenii care-i are la conducere. Si este bine ce face. se distanteaza de acesti profitori. pe blaga nu pot sa-l uit cand a plecat in concediu cand politistii aruncau cu caschetele in curtea cotroceniului si strigau iesi afara javra ordinara. atunci s-a vazut clar pe ce drum a luat-o. plecarea lui frunzaverde sunt convins ca s-a facut cu aprobarea lui blaga. de cand a preluat partidul, in loc ca recastige electorat apierdut si mai mult. de la locale pana la parlamentare a piedut un milion de voturi...
      MRU este cel ce poate aduna oamenii de dreapta in urmatoarele 2 luni, nu blaga.
      si da, ambele variante sunt corecte: nici mru nu vrea sa-si alature numele pdl-ului si nici actuala conducere din pdl nu are curajul sa-l aduca in partid pentru ca risca sa piarda partidul in favoarea lui mru.
      dupa ce se dezmeticesc, sper sa vad in curand plecari ale adevaratilor oameni de dreapta din pdl catre partidul lui mru. sa-i lase pe blaga si ai lui singuri.
    • +2 (6 voturi)    
      da Elena Basescu (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:37)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ea e factor mobilizator..
      Exact din cauza ei mi'e mie greata de PDL si de Basescu draga.. daca nu si'ar fi pus fica in PE.. as mai fi avut sanse sa votez cu PDL... dar asa... niciodata nu o sa imi bat capul cu partidul asta.
      Asa ca draga Costica... urla cat poti sa o bage in fata pe idioata ai de Elena ca o sa faci numai bine USL'ului.
      De ce crezi ca nu mai zic acuma nimic de Udrea? PEntru ca au nevoie de ea la urmatoarele alegeri. Spera in secret sa ajunga chiar presedinte la PDL ca atunci nu mai trebuie sa isi bata capul in campanie..

      Basescu a intrat all in cu o mana slaba si a pierdut tot. SI tara a pierdut. Multumeste'i.
      • +1 (3 voturi)    
        da (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:18)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        si ai votat usl-ul unde crin a bagat-o pe adina valean si ponta pe daciana sarbu. ce sa spun... ai ales pe masura :)
        ma lasati cu motivele astea? orice ia-ti reprosa lui base, gasiti din plin in usl. absolut orice. dar va mintiti singuri ca sa va simtiti bine.
        altu mai sus vorbeste de succesurile elenei dar nu scoate un cuvintele de "mandrii" lui crizel.
        va dati singuri argumente desi incepeti sa realizati ca ati fost manipulati. la anu pe vremea asta o sa veniti sa ne spuneti ca n-ati votat cu usl.
        macar de ati veni cu argumente serioase, dar invocati niste tampenii mai mari ca voi...
        • +1 (1 vot)    
          nu am votat pe nimeni (Joi, 10 ianuarie 2013, 18:32)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          nu am avut cu cine.
          PSD nu suport si cu PNL nu am avut nici o tragere de inima pentru ca nu il suport pe Antonescu.
          Si da tot ce ii reprosez lui Basescu face acuma USL.. pentru ca a vazut ca merge. Dar asta nu e o scuza.. sa te cobori la nivelul altcuiva doar pentru ca prinde.
          Imi place ca ma bagi in aceeasi oala cu toti.. asta e.. argumentele daca nu merg individual... bagi individul intr'o turma.
          Dar sa stii ca eu nu ma mint niciodata... pentru ca stiu cine e in politica.. Dar da'i in continuare cu ce rai sunt unii ca sa ii scoti buni pe altii.. care de fapt sunt la fel.
          • +1 (1 vot)    
            scuze (Joi, 10 ianuarie 2013, 21:18)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

            dar tu ai scris:"daca nu si'ar fi pus fica in PE.. as mai fi avut sanse sa votez cu PDL... dar asa... niciodata nu o sa imi bat capul cu partidul asta."
            nu ai spus ca nu ai votat cu niciun partid. ai spus partidul asta. exprimarea ta, cudirectie a condus la concluzia mea.
            si de 9 luni conduce usl-ul si tot cu elena basescu si cu udrea ai treaba... imi pare rau, dar te-am bagat in aceiasi oala cu ceilalti pt ca faci acelasi lucru.
            nu o datu eu, dar exista diferente majore intre cele doua tabere si asta se vede clar in reactiile occidentului fata de fiecare tabara. asta spune multe chiar daca nu poti.
            sa vezi asta. s-a strigat ca suntcorupti in pdl, au adus vreo dovada de 9 luni in coace? repeteam aceiasi placa dar nu vad nicio dovada. nu spun ca pdl-ul este sfant, au si ei uscaturilelor care trebuie trase la raspundere. dar hai sa nu punem egalintre ei doar ca spun latrinele lui felix. ei au indus ideea asta dar nu aua adus niciodata nicio dovada. NICIODATA!
            • 0 (0 voturi)    
              dragul meu. (Joi, 10 ianuarie 2013, 23:10)

              cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

              ma leg de fiecare pe rand.
              Ma injura si fanii PDL si fanii USL.
              corupti sunt si intr'o parte si in alta.
              • 0 (0 voturi)    
                mda (Vineri, 11 ianuarie 2013, 9:55)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

                un exemplu de comentariu in care ai criticat doar usl ai? asa pt cultura mea generala :)
                si evident, trebuia pe final sa pui eternul egal intre usl si pdl :)
  • -18 (24 voturi)    
    Uite cine vorbeste (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:37)

    Alex007 [utilizator]

    Uite cine s-a gasit sa vorbeasca,acest papagal care in timpul campaniei electorale nu l-ai vazut la TV,Blaga se ruga de el sa iasa si sa faca campanie iar el statea pitit.
    MRU este un zero barat care stie prea multe cuvinte din DEX.
    • +14 (16 voturi)    
      unde sa apara? (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:05)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      avea interdictie peste tot. la trusturile usl era clar ca nu o sa apara pt ca nu ii permiteau. le-a fost suficient sa-l aduca o data sa-l faca una cu pamantul pe gadea ca sa realizeze ca nu-l pot incuia pe acest om intr-un interviu. la b1 jocurile sunt facute de blaga care nu are interes sa-i ridice popularitatea lui mru in defavoarea lui. asa ca mru a preferat sa bata colegiul lui la picior si a aparut la unele televiziuni necontrolate de politicieni, ca digi24 sau nasu.tv.
      iar legat de vocabularul lui eu zic sa-ti vezi lungul nasului. daca ai cunoaste tu dex-ul pe jumatate cat il cunoaste el poate te-as lua inseama.
      las ca stie crin sa scrie "mandrii" corect :)
  • +2 (8 voturi)    
    Explicatie (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:38)

    Un cititor [anonim]

    Explicatia e foarte simpla: In Romania nu exista forte politice de dreapta. Liberalii , socialistii, comunistii , sunt toti de stinga. Dreapta e in conservatoare , tradiotionalista si crede in Dumnezeu. Stanga e atee , liberala si politicianista. Asadar , nu e cazul sa va lipiti etichete domilor politicieni. Conteaza ce faceti duminica dimineata : mergeti la biserica sau va reveniti dupa chef.
  • +13 (19 voturi)    
    cateva afirmatii (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:44)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Domnilor de dreapta, clarificati-va!

    1. Ce va defineste ca fiind dreapta?
    2. Cum va pozitionati fata de electori?
    3. Cine va este publicul-tinta si cum arata el?
    4. Care sunt provocarile care vi se asaza inainte?
    5. Care va sunt vulnerabilitatile?
    6. Care sunt cauzele-radacina ale slabiciunilor pe care le aveti?
    7. Care sunt obiectivele pe care vreti sa le atingeti?
    8. Care va este calendarul pe care-l urmariti vizavi de obiectivele agreate?
    9. Care va sunt prioritatile in planul de actiune?
    10. Ce actiuni listati pentru atingerea obiectivelor si cine sunt persoanele resposanbile?

    De la un om de stanga, cu drag. :)
    • +5 (7 voturi)    
      Dreapta-n ochi (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:05)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Cum să aibă dreapta ADEVĂRATĂ vreo șansă într-o țară de asistați social? Ajung la putere nu pe doctrină ci ca repulsie față de "stânga" care va fura bugetul la fel cum a făcut "dreapta" când a fost la butoane. Îmi pare rău că mai avem 7 milioane de votanți care mai pun botul la mangla ăstora - de fapt vreo 5 milioane, căci vreo 2 sunt ei cu neamurile lor.
      • +3 (3 voturi)    
        dar mie mi-ar placeasa fiu asistat social. (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:53)

        contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui Costel

        Tare curios sunt sa va vad pe cei care luati in pleasna "asistatii social" cum traiti cu ajutoarele de stat in Romania.

        :))
  • +13 (15 voturi)    
    domnule MRU..... (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:46)

    translativus [utilizator]

    .....v-am avertizat de mai multe ori cu privire la cloaca politicianismului romanesc si la inutilitatea efortului pentru reformarea unui sistem politic pervertit in care majoritari sunt escrocii (indiferent de asazisa lor culoare politica) si din nefericire, de fiecare data am avut dreptate.
    Sincer, regret cand vad ca putinii oameni politici pe care ii mai are Romania, se irosesc in baltoaca fetida a acestui sistem politic in care nu au nicio sansa, in loc sa isi uneasca efortul pentru a gasi o noua forma de administrare a tarii, meritocrata, cu reguli simple si precise, prietena cetateanului onest si dura cu infractorii.
    Vi se pare prea mult ?
    • +2 (2 voturi)    
      Oricine si orice poate fi schimbat, (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:50)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui translativus

      atat in bine cat si in rau. Faptul ca sunt escroci in politica inlesneste schimbarile. Cu actuala clasa politica poti transforma democratic sistemul politic romanesc in 4 ani in ce vrei, de la anarhie la dictatura.
  • -4 (8 voturi)    
    Berceanu (Joi, 10 ianuarie 2013, 11:58)

    evoque [utilizator]

    are dreptate, cine este mru?
    • +4 (6 voturi)    
      normal (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:44)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ca doar este apripa pdl-ista pro usl. doar v-a facut jocurile la ultimile 2 alegeri. de ce nu-l luati si pe berceanu si pe blaga si pe udrea. ca s-ar potrivi mai bine la voi. langa felix, becali iliescu sau hrebenciuc vor sta foarte bine :)
      oricum, toti din usl de acum plus conducerea pdl de acum nu ajung nici pana la genunichii lui MRU.
      dar ce-ti explic tie. pt tine personalitati sunt ciobani ca becalii, plagiatori ca ponta sau repetenti sau chiulangii ca antonescu. aia cu scoli in occident nu sunt de nasul tau. oare ca nu poti sa-i intelegi? :)
      discursul lui becalii cred ca este mai inteligibil pt tine :)
      • +1 (1 vot)    
        nici sacali (Joi, 10 ianuarie 2013, 18:05)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        nu sunt mai rai decat voi.
        Acum va mancati de fund si il acuzati pe berceanu si blaga ca sunt amici cu usl-ul.
        Daca blaga este o fiinta aparent toleranta, berceanu este unul din ceio mai buni pdl-isti. Problema lui este ca nu a acceptat sa duca in partid politica pupatului in fund asa cum au facut boc si mru.
        Invatati pe pitici si lingai nu se ridica un partid, mai aveti putin sa liberalii va ocupa locul in ppe, iar visul lui basescu de a distruge pnl se va transforma in cosmarul credulilor in linia basesciana.
        • 0 (0 voturi)    
          hai hai (Vineri, 11 ianuarie 2013, 0:13)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Voi vorbiti de pupat fund? Să-ţi aduc aminte de grajdan? Sau de candidatul la sefia csm ce in proiectul cu care a candidat o lauda pe pivnicereasca? Sau de comisia ce se ocupa cu plagiatele? Si alte multe exemple de acest gen? Voi vorbiti de pupat in fund? Sunteti comici pe bune...
          Una ee pupincurismul alta este sa respecti un progam care a candidat seful tau la alegeri. Voi nu trebuie sa vb de pupincurism ca in usl este in floare. Dovada ca in pnl sunt exclusiv toti cei care au alt punct de vedere. Deci acolo daca nu esti pupincurist nu frati. Asa ca ciocu mic ca nu este un subiect pe care sa-l reprosezi altora.
    • -1 (1 vot)    
      unul mai destept, (Joi, 10 ianuarie 2013, 18:31)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      decat berceanu, ponta, blaga, antonescu...................
  • +6 (8 voturi)    
    Probleme urgente (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:18)

    PETRU [anonim]

    1. Conform intentiilor declarate ale puterii, Constitutia va fi modificata inainte de 2014, deci viitorul presedinte va fi ales/desemnat dupa cum modifica USL Constitutia.
    Si curentul in USL este ca viitorul presedinte sa fie desemnat de Parlament.
    Iar Parlamentul are componenta cunoscuta.
    S-ar putea ca nominalizarea , acum, a unui candidat al dreptei la Presedintie sa fie doar un exercitiu menit sa stabileasca anumite ierarhii.
    Pana una, alta, problema este ca discutile se poarta la vedere, fiecare "dreptaci" cu anumite aspiratii urmarind sa cucereasca publicul, netinand cont de ce pierde Dreapta din acest comportament.
    2. Cred ca MRU trebuie sa invete, pe viu, ce inseamna sa duci " munca de partid" si ce inseamna sa formezi o echipa politica. In PDL lucrurile sunt asezate din acest punct de vedere, deci daca MRU s-ar inscrie in PDL,ar veni direct " la ospat". Asta i s-a si sugerat in repetate randuri.Eu consider ca PNTCD ( care este un brend) trebuie sa absoarba celalalte doua mici partide ( PC si ND ) si sa se formeze un partid ( oricum) ceva mai mare, cu o conducere colectiva, formata din actualii conducatori ai celor trei partide. Abia dupa ce PNTCD astfel constituit va creste, se va putea alcatui o alianta de dreapta, intre PDL + PNTCD, chiar cu acest nume.
    3. Ca o concluzie, eu cred ca desemnarea unui candidat la presedintie din partea dreptei, IN CONDITIILE POLITICE ACTUALE, nu reprezinta o problema de extrema urgenta. Urgent este sa se analizeze, la rece, ce si unde s-a gresit ,si sa se puna presiune pe putere.
    • -1 (5 voturi)    
      iti dau dreptate partial (Joi, 10 ianuarie 2013, 13:54)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui PETRU

      in sensul ca personajul in cauza este un tanar batran. Ungureanu este la fel cu bercenii vechi doar ca e un pic mai tanar.
      • +6 (8 voturi)    
        daca ai avea si argumente... (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:45)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        MRU este altceva decat vechii politiceni tocmai d-aia nu-l agreati.
        am mai spus eu, si vaslav havel daca ajungea sa candideze in Romania pierdea in fata lui becalii. cu asemenea electorat nu-i de mirare :)
  • +6 (8 voturi)    
    Conducerea PDL (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:28)

    Aron Deleanu [anonim]

    trebuie schimbata.
  • +5 (5 voturi)    
    Dreapta asta... (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:28)

    finutza [utilizator]

    ... este doar un cuvant, care poate fi jonglat de catre politicieni pentru justificarea unor idei, in fata cetatenilor. Dar atata timp cat aceasta idee nu este explicata cum trebuie, cei mai multi dintre cetateni vor crede ca "dreapta" este un medicament, o solutie magica, un panaceu care ne vor scapa de toate relele.
    Culmea este ca exponentii acestor idei ar trebui sa fie cei care doresc taxe si impozite mici, restrictii putine, piata concurentiala, interventia statului cat mai discreta, astfel incat sa aiba camp deschis libera initiativa, ideile novatoare, concurenta deschisa si loiala, etc. Si cine-s cei mai de crezut promotori ai acestor idei? Micii intreprinzatori, patronii, liderii din orice domenii, mai putin din politica. Si cine-s cei mai mari inamici ai dreptei? In primul rand cei care traiesc pe seama statului. Ei bine, unde se pozitioneaza Ungureanu in aceasta ecuatie? Pai el, care n-a castigat decat de pe urma statului bani, el care n-a fost decat angajat al statului, el care a beneficiat din plin de privilegii acordate de acelasi stat, este el un exponent, un aparator si un propovaduitor credibil al "dreptei"?
  • +7 (9 voturi)    
    MRU (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:29)

    mircearh [utilizator]

    Pe MRU il cred ca e un bun democrat, dar mai are pana sa fie si un BUN POLITICIAN.
    Si prin asta ma refer la initiativa, tupeu, indrazneala - trasaturi importante pentru un lider .
    Eu i-as sustine din toata inima pe tineii democrati ( MRU , Preda, Voinescu etc) daca reusesc sa se impuna ca noua voce a dreptei .
    Dar daca ei nu reusesc decat sa latre de dupa garduri , se rezuma la declaratii pe FB , nu sunt in stare nici sa indeparteze un dinozaur obosit precum Blaga de la butoane , cum sa spere mai departe la prezidentiale si in general, la un rol mai consistent pe scena politica ?
  • +10 (12 voturi)    
    Domnule Mihai Razvan Ungureanu (Joi, 10 ianuarie 2013, 12:58)

    Trident [utilizator]

    Renuntati la ideea refacerii dreptei romanesti cu oameni din PDL in special sau cu oameni politici asupra carora planeaza tot felul de lucruri mai putin curate.
    Este momentul sa va radicalizati pozitia fata de USL in special si fata de oamenii de stanga din PDL.
    Vorbiti direct si transant romanilor. Lasati constructiile filozofice si treceti la o exprimare concisa si clara, pe intelesul tuturor. Adevarul trebuie spus asa cum este el fara a fi infasurat in tot felul de invaluiri metaforice.
    Luati taurul de coarne si oamenii va vor ajuta sa dati cu el de pamant. Fiti ce ati promis de la bun inceput, un altfel de politician si veti reusi in final. Lumea "lichelelor" politice se apropie de sfarsit oricum. Chiar daca putini sunt cei care mai cred in asta.
  • +5 (9 voturi)    
    reprezentativitatea dreptei (Joi, 10 ianuarie 2013, 13:00)

    mah [anonim]

    PDL siigur NU reprezinta dreapta, cosmetizata sau nu.PDL reprezinta ceasuri scumpe, poshete si tinute de zeci de mii de euro.In timpul guvernarii PDL au fost posibile retele de coruptie care au ingenunchiat pe toti si ne-au facut nostalgici dupa Ceausescu.Atunci informatia era accesata mai liber decat pe vremea PDL, si coruptia avea fata umana, mai parai la partid daca te asuprea cineva.MRU e un tanar care promite, se poate desprinde de politicianism.Important e sa gaseasca oameni ca el si sa inceapa undeva.Noi suntem pregatiti sa sustinem oameni cinstiti, dar astia care ne reprezinta pe sume atat de mari si dupa aia isi bat joc de noi , sunt???
  • +4 (6 voturi)    
    MRU si dreapta romaneasca (Joi, 10 ianuarie 2013, 13:51)

    vasile constantin [anonim]

    In ciuda dezamagirii provocate de aparentul non combat in campania pentru parlamentare (ma asteptam de la un politician de anvergura Domnului Ungureanu sa nu se rezume doar la lupta din teritoriu ci sa conduca campania centrala, sa fie mult mai vizibil, sa explice programul propus de ARD) consider ca MRU are calitatile necesare pentru a coagula dreapta. Intrebarea e CUM?...cu cine?..in ce interval de timp?
    La intrebarea CUM? raspunsul este destul de complicat. Cred ca e necesara o clarificare cat mai rapida in PDL pentru a sti daca mai poate merge cu ei sau nu. PDL-ul are o singura sansa...RETRAGEREA ECHIPEI BLAGA(care este clar ca a facut blat la alegeri...sau oricum suspiciunea este majora) care , paradoxal, in opozitie, a dus partidul de la 23% la 16% in conditiile in care USL n-a facut nimic, ba a facut o gramada de prostii. PDL-ul trebuie urgent sa renunte la echipa BLAGA si sa o inlocuiasca cu o echipa tanara, combativa cu dorinta si putintza de victorie.
    Abia atunci MRU trebuie sa ia o decizie majora ...merge cu o echipa PDL nereformata si ESECUL ESTE ASIGURAT sau se proclama lider al dreptei m se detaseaza de PDL si incearca sa coaguleze oameni care cred in reconstructia dreptei.
    Aici intervine raspunsul la intrebarea CU CINE?.
    Cred ca un proiect coerent, cu oameni dornici sa faca treaba si cu un orizont de timp de cel putin 4-6 ani il va face sa devina cu adevarat liderul dreptei. Pare ca orizontul de timp este exagerat. Daca vrei sa construiesti in politica nu poti sari etapele...altfel risti sa apelezi la oameni care aparent te ajuta dar pe termen lung te trag in jos.Trebuie ca MRU sa se transforme dintr-un om de mare anvergura intr0un politician de mare anvergura. Este dispus sa faca asta? atunci poate avea succes. Altfel...vorbim degeaba.
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule MRU (Joi, 10 ianuarie 2013, 13:56)

    Nichi [utilizator]

    Pana nu scapam de toata liota de comunisti (gresit spus acest lucru pentru ca toti cei nascuti inainte de 89 am fost comunisti) deci corect spus toata aceasta "burghezie proletara" formata dupa 89 care trebuie sa dispara, indiferent ca e PSD, PNL, PDL, UDMR... nu putem sa dam inainte. Trebuie lasati tinerii olimpici si cei destepti si corecti sa faca ceva. Dar pana atunci??? Sa incercam cei putini care suntem cu adevarat pentru binele comunitatii sa ne organizam si sa facem ceva.
  • -2 (4 voturi)    
    tara de cacao (Joi, 10 ianuarie 2013, 14:06)

    Jimbo [anonim]

    Este incredibil cat de dobitoci sunt romanii in general... Uitati-va care va sunt ideile: "in loc sa se preocupe de critica acerba a guvernarii..." Pai pentru asta sunteti voi politicieni? CA SA CRITICATI?! Eu credeam ca va spune "In loc sa se preocupe de rezolvarea unor probleme ale cetatenilor..." Ei se improasca zi de zi cu mizerie, culmea, ne prezinta si nou chestia asta... SI NOI SUNTEM DE ACORD. Tara asta n-are viitor... absolut nici un viitor. atata timp cat omu' de rand nu se trezeste si nu observa lucrurile astea... Da' cine sa le vada?!?! Cei ce voteaza un securist dovedit? sau un infractor dovedit sau un analfabet?! Amin.
  • +1 (3 voturi)    
    CARE DREAPTA? (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:55)

    ion [anonim]

    Din asta sa intelegem ca PDL si compania este dreapta in Romania?
    Am inteles ca PNL nu e dreapta ca s-au aliat cu stanga, dar PDL?
    Jumate din membrii de partid nu stiu sa scrie pe litere cuvantul doctrina dar mai sa inteleaga ce e aia.
    Mai bine ar fuziona cu PPDD si ar face un partid de dreapta spre centru stanga.
    Sau gandit si ei ca de... daca tot s-a aliat PNL-ul cu PSD-ul hai sa noi luam locul de parcare ramas liber... asta cu dreapta.
    Tind sa cred ca singurii consecventi sunt cei de la PSD chiar daca nu sunt deloc de acord cu socialismul.
    • -1 (1 vot)    
      doctrina SAU (Joi, 10 ianuarie 2013, 17:30)

      vasile constantin [anonim] i-a raspuns lui ion

      Sa poti avea pretentii ca altii sa stie sa scrie doctrina pe litere ar trebui sa sti ca SAU in conditiile din textul tau se scrie S-AU. Am observat din text ca PC-ul tau are cratima..
  • -2 (2 voturi)    
    Apel (Joi, 10 ianuarie 2013, 18:13)

    mihaelamirela [utilizator]

    Semnati va rog pe PetitieOnline.ro petitia intitulata Pentru un C.S.M. puternic pentru o justitie independenta pentru viitorul tarii
  • 0 (2 voturi)    
    mru vs traian (Joi, 10 ianuarie 2013, 19:02)

    Montesquieu [utilizator]

    mru face o mutare foarte desteapta.
    prin atacul direct la basescu (ideea ca Romaia are nevoie de un mediator si nu de un pres jucator) mru se inscrie in linia populara radical anti-basescu.

    orice reprezentant al dreptei care nu se poate rupe de basescu va cadea o data cu el.
    vremea lui traian a cam trecut, incet incet prietenul ponta il lasa fara toate parghiile lui de putere.
    romanii nu il mai vor iar cota lui de popularitate e dezastruoasa.

    singura sansa a renasterii dreptei e ruperea definitiva de basescu si de toti oamenii lui de casa.
    altfel, cu indivizi gen udrea, boc sau igas care sa candideze la sefia partidului, pdl nu are absolut nicio sansa

    nu m-as fi asteptat de la mru sa muste mana protectorului sau dar daca a facut-o inseamna ca are un instinct politic suficient de puternic cat sa aiba un viitor
  • 0 (2 voturi)    
    da (Vineri, 11 ianuarie 2013, 2:52)

    Protoss [utilizator]

    e bine ca am pe cine sa votez, pana acum am tot votat cu raul al mic, acum simt ca omul asta este diferit!