Ponta: Basescu este principalul generator al starii de tensiune, dezbinare, ura si santaj. I-am informat pe premierii europeni ca mi-a inscenat un dosar de plagiat, nimeni nu a fost uimit

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 16:50 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta spune ca il considera pe Traian Basescu principalul generator al 'starii de tensiune, de dezbinare, de ura, de santaj din ultimii ani', adaugand ca, in opinia sa, acestea sunt 'principalele arme' folosite de presedinte de cand ocupa aceasta functie, relateaza Agerpres.

'Il consider pe domnul Basescu principalul generator al starii de tensiune, de dezbinare, de ura, de santaj din ultimii ani. (...) In ansamblu cred ca de cand domnia sa ocupa functia de presedinte acestea au fost armele principale folosite si ca starea noastra ca natie, intr-o masura importanta, este provocata de domnia sa si, sigur, de cei care ii sunt in jur', a declarat joi, la Bistrita premierul Ponta.

Primul ministru a afirmat, in cadrul unei conferinte de presa, ca a informat partenerii din Uniunea Europeana asupra neintelegerii existente intre el si Traian Basescu privind reprezentarea Romaniei la Consiliul European, incluzand si faptul ca i s-a 'inscenat' un dosar de plagiat.

"Mi-am facut datoria atat fata de colegii premieri din familia mea politica, social-democrata, dar si fata de alti prim-ministri, pentru ca stiti ca la Consiliul European participa prim-ministri, si, evident, fata de toti partenerii nostri europeni de a-i informa asupra - care ar fi alt termen decat 'conflict' - asupra neintelegerii dintre presedinte si primul ministru privind reprezentarea. Mi-am facut datoria sa-i informez si asupra faptului ca presedintele Traian Basescu a considerat ca in aceasta negociere cu mine, privind participarea, cel mai bun argument este sa-mi insceneze un dosar de plagiat. Astea sunt armele presedintelui Traian Basescu, sa stiti ca nu a fost nimeni uimit cand i-am informat, are o reputatie solida pe aceasta tema presedintele Basescu, asupra armelor pe care le foloseste in bataliile interne", a spus Victor Ponta.

Premierul Romaniei este hotarat, insa, 'sa nu cedeze niciun pas' si spune ca Traian Basescu i-a calculat gresit reactia la aparitia scandalului legat de plagierea lucrarii de doctorat.

"Singurul lucru pe care presedintele cred ca l-a calculat gresit a fost probabil reactia mea. Daca presedintele s-a asteptat ca o sa ma sperii sau o sa incerc sa-l rog sa nu-l mai trimita pe domnul Funeriu cu lucrarea mea de doctorat si, in felul acesta, sa nu ma duc pe 28 iunie, s-a inselat. Nu cedez niciun pas din ceea ce cred ca este atributia constitutionala a guvernului, din ceea ce a decis Parlamentul Romaniei si din ceea ce trebuie sa faca toti prim ministrii Romaniei de acum incolo. Eu nu o sa fiu prim ministru toata viata mea si cu atat mai putin a Romaniei, dar toti prim ministrii care vor veni dupa mine trebuie sa reprezinte Romania atunci cand pe agenda (...) sunt probleme care tin de atributia exclusiva a Guvernului", a declarat Ponta.

Victor Ponta a comparat cazul sau cu cel al lui Varujan Vosganian din anul 2007.

'Reteta folosita in cazul meu este identica, este aceeasi reteta folosita in cazul domnului Varujan Vosganian. In 2007, cand trebuia sa ocupe o functie de comisar european, daca nu ma insel, la fel s-a construit de catre aceeasi persoana si de catre aceleasi retele un caz impotriva domnului Vosganian. N-a mai ajuns comisar european si a castigat ultimul proces in urma cu doua luni, la cinci ani dupa. Nu imi aduc aminte ca domnul Basescu sa ii fi cerut iertare lui Varujan Vosganian sau sa-i fi facut cineva dreptate pentru chestia asta', a mai spus premierul.

Primul ministru a participat, joi, la depunerea juramantului de catre noul presedinte al Consiliului Judetean Bistrita-Nasaud, Emil Radu Moldovan, care este si liderul organizatiei judetene a PSD.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14306 vizualizari

  • +103 (107 voturi)    
    nimeni (Joi, 21 iunie 2012, 16:54)

    cetatean.ro [utilizator]

    Nimeni nu a fost uimit de ce prostii debiteaza Ponta.
    • +66 (68 voturi)    
      Rusine Ponta! (Joi, 21 iunie 2012, 17:37)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

      Plagiatul unui doctorat nu poate fi inscenat de nimeni decat daca se fura originalul si se inlocuieste cu altul, contrafacut.
      Daca matale poti sa dovedesti acest lucru, jos palaria.
      Daca nu, asuma-ti plagiatul si scapi mai ieftin.
      Altfel te faci de ras.
      Mai ales ca deja ai recunoscut singur ca "n-ai stiut" ca trebuie sa pui ghilimele la citate si ca trebuie sa dai in josul paginii sursa.
      Deci, unde este inscenarea din moment ce iti recunosti lucrarea?

      Esti un nesimtit dle Ponta. La fel ca Severin.
      Cu tupeu inainte!
      Asta e singura voastra lozinca atunci cand sunteti prinsi la furat!!
    • +62 (64 voturi)    
      :) (Joi, 21 iunie 2012, 17:55)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

      N-au fost uimiti. Probabil se spargeau de ras :))

      Acum Ponta e luat la misto in presa din toata lumea. Imi vine greu sa cred ca vreo persoana rationala si inteligenta din lumea politica internationala, si nu numai, il mai ia in serios pe Copy-lot de acuma
      • +28 (28 voturi)    
        .... (Joi, 21 iunie 2012, 18:15)

        non-stop [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        nici nu banuiai cat de aproape esti de adevar! eu zic ca... mai e nimic de zis...

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12584176-situatie-jenanta-pentru-guvernul-romaniei-drept-replica-semnat-biroul-presa-catre-nature-plin-greseli-taxate-redactia-revistei.htm
        • +35 (37 voturi)    
          Ponta, esti terminat!!! (Joi, 21 iunie 2012, 18:26)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui non-stop

          Deci:
          - e atat de grav, incat i s-a facut o operatie estetica!
          - glontul a fost gasit pe jos in biblioteca, nu e in gat!
          - cand a fost urcat in ambulanta privata, Nastase era perfect constient, fara masca de oxigen, fara perfuzii, fara bandaj dar cu fular Burberry la gat!
          - nu s-a vazut nici un pic de sange la gat!
          - niciun jurnalist nu a auzit impuscatura!
          - fostul premier avea arme in casa de care nimeni nu stia si nimeni nu a intrebat!
          - marele vanator al patriei "a ratat" tinta de la 20 de cm...
          - mai nou e bolnav de toate bolile din lume, de la hipertensiune pana la damblageala, desi in toti acesti 8 ani a fost bine merci si a persiflat toate institutiile statului de la judecatori la procurori, de la Parchetul General la DNA.
          Ramane cum am vorbit...TOTUL e o inscenare jalnica marca PSD prin care Adrian Nastase vrea sa se victimizeze si sa-l apere in acelasi timp pe plagiatorul sef al tarii , Victor Ponta, care se ascunde degeaba in spatele acestui eveniment sperand ca va scapa de de acuzatiile care vin din toate colturile lumii si care cer demisia lui imediata!!!
          • +1 (3 voturi)    
            CP (Joi, 21 iunie 2012, 22:00)

            al1lego [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Ok, inteleg, e interesant ce ai scris si prima oara cand am citit m-am amuzat si eu. Ce nu inteleg e de ce pui acelasi text in comentarii la toate articolele -- imi seamana mai mult a munca si mai putin a opinie personala...
      • +23 (23 voturi)    
        Noroc cu Severin! (Joi, 21 iunie 2012, 18:33)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        O sa aiba si Ponta cu cine sa faca o poza daca ceilalti o iau la goana. Ca intre politicieni carora li s-a inscenat.......
    • +24 (24 voturi)    
      nimeni nu a fost uimit... (Joi, 21 iunie 2012, 18:03)

      nedumeritu [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

      pentru ca toata lumea se astepta sa plagieze.....
  • +122 (124 voturi)    
    Lose-lose situation (Joi, 21 iunie 2012, 16:56)

    _florin_ [utilizator]

    Daca se incapataneaza sa ramana premier pana la toamna - pierde alegerile, daca demisioneaza e - terminat politic.
    • +77 (77 voturi)    
      plagiat inscenat (Joi, 21 iunie 2012, 17:20)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      Nu prea inteleg ce zice camaradul Ponta. Cum adica a inscenat Basescu plagiatul ? Basescu a scris teza de doctorat a lui Ponta si a plagiat ? Sau lucrarile dupa care a copiat erau plagiate de actori dupa .. Basescu ? Sau Basescu a inventat lucrarile plagiate, nici ele nici autorii nu exista. Camarade Ponta, eti un jeg ordinar, fa-te mic si dispari, e penibil
    • +59 (61 voturi)    
      partea proasta.... (Joi, 21 iunie 2012, 17:27)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      ....este ca histrionul nu realizeaza sau nu il intereseaza cat rau ne face noua ca tara.
      Cred ca se rade zdravan prin cancelariile europei, de penibilul situatiei si mai ales de maniera de abordare a acestetia.
      Pot intelege o boala sau un sindrom "severin" dar nu pot accepta artagul asta infantil si negarea evidentei plagiatului cand este vorba de reprezentarea tarii noastre in forurile internationale.
      Daca acestia sunt cei mai de valoare oameni ai USL, inseamna ca e de rau.
    • +35 (35 voturi)    
      Subestimezi prostia poporului (Joi, 21 iunie 2012, 18:13)

      ictin [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      Sa nu uitam ca la alegerile din 10 iunie a fost ales primar in Jilava un individ care era in parnaie pentru coruptie, si singurul primar condamnat penal care a pierdut alegerile e cel din Craiova. Si sa nu uitam ca la sectorul 3 a fost ales un primar rechin imobiliar, evazionist fiscal. Si sa nu uitam nici cum s-a revoltat o tara-ntreaga cand nu s-a mai putut copia la BAC ca pe vremuri.
      Deci, in asemenea situatie, intr-o tara in care furtul e o chestiune de mandrie, va pierde PSD-ul macar o jumatate de procent ca a plagiat Ponta? Or sa ii doara undeva pe concetatenii nostrii si Ponta stie. Mai grav o sa fie cand o sa se intalneasca cu diversi demnitari straini si or sa se uite aia cu scarba la el, dar am o vaga impresia ca Ponta e deja obisnuit cu asta.
      • +10 (10 voturi)    
        pacat, (Joi, 21 iunie 2012, 18:52)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        mare pacat, da' asa este!!!
    • +30 (30 voturi)    
      Lose-lose situation (Joi, 21 iunie 2012, 18:27)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      Tare ma tem ca va inselati! Creierele indelug spalate, clatite si stoarse ale alegatorilor romani considera chestia asta cu plagiatul un fel de moft care n-are nici o relevanta fata de promisiunile gen "se maresc pensiile, salariile, ajutoarele sociale", etc
      Masa mare de alegatori inca crede in afise colorate pentru produse toxice dar ieftine si nu se oboseste sa cerceteze calitatea marfii din spatele lor. Daca nu gratis macar ieftin sa fie! O buna parte din cealalta masa de alegatori (si asa subtire rau), mai constienti, nu merge la vot, pentru ca isi imagineza ca opinia publica e formata din comentatorii "hotnews" si asteapta sa voteze sau sa ia atitudine altii. Multa apatie, multa frustrare, multa revolta pe net si ... cam atat!
      La noi nu exista simt civic!
      Asta a fost si greseala PDL. Nu s-a obosit sa cunoasca electoratul si sa vorbeasca pe puterea lui de intelegere.
      Doamna Udrea, spre exemlu si-a dat foc la valiza indraznind sa fie ea insasi intr-o societate plina de prejudecati. Calitatile ei organizatorice n-au avut nici o valoare, pentru ca a indraznint sa fie si isteata sa mearga si pe tocuri si ... sa fie si blonda. Asta cred ca a deranjat-o si pe doamna Pipidi care crede si acum ca numai femeile urate pot avea ceva in cap.
      • -9 (13 voturi)    
        Mda, si tinuta vestimentara conteaza (Joi, 21 iunie 2012, 19:05)

        emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        Nu sint fan USL, dimpotriva. DAR D-na Udrea si altele ca ea trebuie sa inteleaga ca nu poti sa fii femeie politician si sa apari public imbracata ca la bal. Exista un anumit cod vestimentar pe care politicienele din Rom nu il stiu sau se fac ca nu il stiu. Asta trebuie sa se schimbe daca vrem sa progresam.
    • +23 (23 voturi)    
      Sa votam impotriva USL (Joi, 21 iunie 2012, 19:01)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      Pierde alegerile doar daca romanii vor merge la vot. Sint ingrozita ce se intimpla. Sper ca romanii din diaspora sa mearga in numar mare. Pe de alta parte situatia afecteaza in primul rind pe cei de acasa deci ei ar trebui sa se implice si nu vad asta. Ar trebui sa avem demonstratii care sa ii cera demisia lui Ponta, in loc de asta avem simpatie ptr Nastase... Daca romanii din tara nu realizeaza derapajul si nevoia de participare lucrurile nu se vor schimba. Mi-e teama ca diplomele noastre nu vor mai fi recunoscute cu usurinta Pe de alta parte poti sa ai diploma recunoscuta on paper dar daca neincrederea lumii academice fata de Rom atinge punctul critic va fi din ce in ce mai greu ptr oameni cu recomandari de acasa sa faca ceva in Vest. Sper sa fiu eu prea pesimista... Deocamdata este "lose-lose" ptr toata lumea. Sint de acord ca POnta nu e intreg la minte, din pacate ptr noi toti.
    • -5 (5 voturi)    
      Nu fii tu chiar asa de sigur (Vineri, 22 iunie 2012, 2:19)

      EnigmaPsi [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      Nu mor caii cand vor cainii :)
      • +3 (3 voturi)    
        nu mai amesteca. (Vineri, 22 iunie 2012, 9:08)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui EnigmaPsi

        Ramai pe un singur produs.
  • +69 (71 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 21 iunie 2012, 16:56)

    polonyca [anonim]

    • +44 (44 voturi)    
      Demisia!!!! (Joi, 21 iunie 2012, 17:22)

      alin_cl [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ar trebui sa le duca Basescu alora de la Bruxelles niste exemplate din lucrarea de doctorat a lui Ponta. Sa vada si aia cum sta treaba cu plagiatul.
      • +15 (15 voturi)    
        pai, (Joi, 21 iunie 2012, 18:54)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui alin_cl

        nu e nevoie, ce a scris Nature e ultrasuficient pt. oamenii cu judecata!
    • +34 (34 voturi)    
      dar cine-l baga in seama? (Joi, 21 iunie 2012, 17:31)

      eTester [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Aia de la FAZ ce intrebau ce ar mai trebui sa faca pentru a disparea din viata publica, sa fure argintaria de la comisia europeana? Ponta e un nimeni in afara, cine-l baga in seama? Si oricum, tot ce spune el este o minciuna ordinara. N-a vorbit cu nimeni, de-aia n-a dat nici un nume. N-a trimis nici o lista cu delegatia romaniei... sau a trimis-o in alta parte... e petarda absoluta, doar incearca sa faca valuri prin minciuni gen OTV.
    • +21 (21 voturi)    
      e o potaie (Joi, 21 iunie 2012, 17:52)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      si cred ca tre' sa apelam la Cesar Millan
    • +29 (29 voturi)    
      Are probleme serioase de comportament! (Joi, 21 iunie 2012, 17:58)

      alina_v_p [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Va fi greu de scăpat din cauza celor peste 50% care îl susţin! Văd în el salvarea României...
    • -6 (6 voturi)    
      Ce mai fierbe fierea-n voi (Vineri, 22 iunie 2012, 2:20)

      EnigmaPsi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      PDL-istilor, ati pierdut. Hehehe
  • +48 (54 voturi)    
    Domnule Ponta (Joi, 21 iunie 2012, 16:56)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Ok, Basescu santajeaza, dar are CU CE! Dumneata esti primul vinovat pentru ca ai comis o infractiune. Faptul ca cineva te santajeaza folosindu-se de acea infractie este de condamnat evident.
    • -20 (26 voturi)    
      Deja sunt prea multe ... (Joi, 21 iunie 2012, 17:41)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      ... e ca in povestea Petrica si Lupul. Acum si daca ar avea dreptate, dupa cazurile:
      - Norica Nicolai - mapa profeisonala
      - Teodor Atanasiu - acuzatii nefondate
      - Tudor Chiuariu - tanar mafiot obraznic (nimic dovedit in justitie)
      - Paul Pacuraru - acuzatii de coruptie nedemonstrate

      e cam greu sa mai ai incredere in faptul ca are cu ce. Dl prezident doar santajeaza. Foloseste securistii infiltrati in presa pentru a da drumul la diverse informatii si asteapta apoi sa vada ce se intampla ...
      • +12 (12 voturi)    
        gargara (Joi, 21 iunie 2012, 18:40)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        sa revenim la subiect. pretene! ai deschis documentu'? ca poate te informezi singur si-ti faci si o parere. sau astepti parerea din surse autorizate? de... parlament =))
        (hohohooo! ce-mi plac glumele mele!)
      • +5 (5 voturi)    
        Pai este alogic. (Joi, 21 iunie 2012, 21:23)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Cum poti santaja daca nu ai cu CE!? Nu are nici o logica.
      • +1 (1 vot)    
        Da' (Duminică, 24 iunie 2012, 19:17)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        de când revista NATURE este a preşedintelui României?
  • +48 (52 voturi)    
    !!!! (Joi, 21 iunie 2012, 16:57)

    adrian_s [utilizator]

    Mister Ponta, dar daca familia ta europeana accepta dovezile de plagiat, ce crezi ca v-a urma ?

    Ca sa-l citam pe distinsul tau coleg de partid '' care este'' Marean ..... vei fi ejaculat !!!

    Asa ca ai grija si pana la consiliu dovedeste-ti nevinovatia pentru cele 3 lucrari acuzate de plagiat ..
  • +71 (73 voturi)    
    Asa minte, asa atitudine!!! :( (Joi, 21 iunie 2012, 16:58)

    MaraZ. [utilizator]

    P.V.V. are pricepere pentru copy - paste si atitudine... dupa pricepere: obraznica peste poate!!!
    Dar, noi, romanii, ce vina avem sa fim terfeliti in afara de toti ca avem asa un "reprezentant?!!
  • +74 (76 voturi)    
    hehe (Joi, 21 iunie 2012, 16:58)

    ampersand [utilizator]

    ponta, le-ai spus colegilor europeni si de faza cu arestarea lui Pinochet, din "lucrarea" ta? :))))
    • +36 (38 voturi)    
      o sa-l judece colegii lui (Joi, 21 iunie 2012, 17:10)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      intelectualii...
    • +51 (53 voturi)    
      Daaaa si e de vina marmota , Nu pontache ? (Joi, 21 iunie 2012, 17:11)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      adica toti sint fraieri doar tu esti destept , ceilalti PM nu citesc presa , ziaristi lor sint corupti de Basescu, nu au informatii de la ambasadele lor din Romania . Si vii tu "dottore de la patria " sa ne areti ce nici tu stii . Stai jos 4 .

      Ce smecher defect esti mai cirlane .
  • +38 (40 voturi)    
    copy-lotul (Joi, 21 iunie 2012, 16:58)

    marmota carcotel [utilizator]

    eu cred ca cei pe care i-ai informat au intrat intr-o stare de soc cand au vazut tupeul tau procurorule hot.
    si nu cred ca madam merkel o sa iasa pe post sa spuna ca mai bine stai acasa si-ti dai demisia ..(. ca sa te ocupi incontinuare de episodul 2 "bombo se zgarie la gat"...)... caci este o persoana civilizata
    dar sper sa nu scapi si tu cu fularel la gat...
    rusine procurorule .. ai furat.. trebuie sa-ti iei pedeapsa!
    • +10 (10 voturi)    
      Sper sa nu-i puna furculitele ... (Joi, 21 iunie 2012, 18:36)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui marmota carcotel

      .. la indemana! mai ales cele de argint, ca mai stii..
  • +80 (82 voturi)    
    Pai de ce sa se mai mire... (Joi, 21 iunie 2012, 16:59)

    hahalera [utilizator]

    probabil erau deja constienti de faptul ca au in fata un om care bate campii cu gratie. Pai cum "Doamne iarta-l ca nu stie ce zice" iti poate cineva "inscena un scandal de plagiat", fie el si Basescu, cand si-un copil antrenat la chestii de-alea cu "gasiti 10 diferente intre cele doua carti" poate confirma asemanarea dintre teza ta de doctorat si cartea "citata". Tu te-auzi bah, ce prostii debitezi?!!! E ca si cum ti-ar fi inscenat cineva casatoria cu Daciana :))
  • +67 (69 voturi)    
    probleme probleme tonta (Joi, 21 iunie 2012, 16:59)

    daphina [utilizator]

    copy-lot-ul are mari probleme neurologice
    nimeni nu are curaj sa ii spuna sa mearga la doctor?
    • +9 (9 voturi)    
      ce nevoie? (Joi, 21 iunie 2012, 18:35)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui daphina

      el insusi este doctor
  • +68 (70 voturi)    
    Bine , ma ! (Joi, 21 iunie 2012, 17:00)

    MountThor [utilizator]

    Acum fugi repede la Universitate, ca la ora 17 trebuie sa te intilnesti cu rezervistii lui Dogaru si boschetarii platiti de Felix sa vca solidarizati cu Pirnaistul Bollywoodian , Bombonel !


    p.s. ce fraier esti , bai Cirlane !Tu pe cine crezi c-o sa creada |"colegii trai , academicienii" ?? Pe tine sau ziaristii de la FAZ ???
  • +65 (67 voturi)    
    uimiti (Joi, 21 iunie 2012, 17:00)

    coax [utilizator]

    Nici noi nu untem uimiti de nesimtirea si tupeul tau! Ce hahalera de premier!
  • +65 (67 voturi)    
    Diplomatic... (Joi, 21 iunie 2012, 17:00)

    gigel62 [utilizator]

    Probabil ca premieri pe care zici ca i-ai informat au de ales intre a te crede pe tine sau a crede stirile din ziarele din tarile lor. Cred ca sti ca in unele tari informatiile publicate in media au mai mult de 99% credibilitate. Diplomatic te vor crede dar nu vor dori sa se afiseze alaturi de tine si probabil vei fi izolat chiar si de lideri socialisti europeni in a carui familie sustineti ca va aflati.
    • +41 (43 voturi)    
      vezi Adi Severin (Joi, 21 iunie 2012, 17:14)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui gigel62

      Nu cred ca vrea cineva sa fie asociat cu un pagiator dovedit
  • +54 (58 voturi)    
    premierul inca mai spera (Joi, 21 iunie 2012, 17:00)

    nostradamus12 [utilizator]

    ca Occidentul este condus de oameni care cred ca i-a adus barza. Esti jalnic domnule premier. Omul cu cel mai fracturat sistem de logica elementera. Noi stim ca oamenii cu asemenea (i)moralitate nu cedeaza usor. Eventual se automutileaza...sperand sa mai piarda timp prin spitale.
  • +62 (64 voturi)    
    ponta mai bine tacea.. (Joi, 21 iunie 2012, 17:00)

    diu1so [utilizator]

    .. asa s-a umplut din nou de penibil. nu basescu i-a scris teza de doctorat, ci el cu manuta sa - ori cand te visezi premier, trebuie sa ai o reputatie imaculata.
  • +61 (63 voturi)    
    din ce in ce mai ridicol (Joi, 21 iunie 2012, 17:01)

    edif [utilizator]

    Domnule Ponta, sunteti din ce in ce mai penibil, asteptam demisia din ora in ora.
  • +57 (59 voturi)    
    :)) (Joi, 21 iunie 2012, 17:01)

    DavidM [utilizator]

    Doamne fereste, ce prim ministru penibil avem! Dovezile de plagiat sunt clare. Trebuie sa-ti dai demisia, nu te-a pus Basescu sa furi niciodata. Numai in Romania se mai poate asa ceva.... Hotul striga hotii
  • +75 (77 voturi)    
    Aha, colegii tai primministrii (Joi, 21 iunie 2012, 17:02)

    CezarN [utilizator]

    Pai, nu cu Basescu trebuie sa te certi tu, ci cu revista Nature. Si cu multi alti ziaristi din occident care te-au acuzat pe fata de plagiat. Daca nu este plagiat, ationeaza-i in judecata, ca uite cat ti-au afectat imaginea. Dar nu vei face in veci asa ceva, caci in acest caz va fi o instanta care va spune clar ca ai plagiat. Deci, iti convine sa o lasi in ceata.

    Aprpos, sa stii ca printre doctori si doctoranzi exista o mandrie nu doar pentru ca au ajuns la acest nivel inalt al carierelor lor stiintifice, dar ei se mandresc si cu indrumatorii lor de doctorat. De pilda, Daniel Funeriu a avut indrumator de doctortat un laureat al premiului Nobel pentru chimie. Tu pe cine ai avut indrumator de doctorat?
    • +30 (32 voturi)    
      Indrumator (Joi, 21 iunie 2012, 17:15)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      1. Cum pe cine, pe Adrian Nastase!
      2. Ce mandrie de roman ma apuca cand il aud pe prim-ministru zicand: "nenea partenerii UE, Basescu mi-a furat fitzuicileeee". Penibil
  • +63 (65 voturi)    
    Asa e! (Joi, 21 iunie 2012, 17:02)

    omezu [utilizator]

    Nimeni nu a fost uimit cat de nesimtit si batut in cap poti sa fii!
    Daca nu esti la antene, esti la vreun meci, daca nu esti in Afganistan, esti la Bombo la spital, dc nu dai vreo declaratie de presa, mai mananci niste ra*at in parlament, daca nu cumva numesti vreun ministru plagiator, pozezi cu Oprescu. Dar de guvernat, cine si cand mai guverneaza? (intreb retoric evident)
  • +60 (62 voturi)    
    wow (Joi, 21 iunie 2012, 17:02)

    DRG [utilizator]

    Ponta chiar ne ia de prosti! Mai are sa ne zica ca de fapt Basescu i-a scris lucrarea de doctorat si ca a facut copy paste intentionat.
  • +55 (57 voturi)    
    stati sa intelegem (Joi, 21 iunie 2012, 17:03)

    TheBiggestReckless [utilizator]

    noi acuma discutam cine v-a parat si de ce? sau discutam ca SUNTETI un plagiator?
  • +55 (57 voturi)    
    Si pe cine crezi ca vor crede? (Joi, 21 iunie 2012, 17:03)

    predel [utilizator]

    Crezi ca aia nu au consilieri stiintifici care sa citeasca Nature si/sau FAZ?
    Nu ai vazut ca pana si Gandul a scos un tabel comparativ care te baga in rahat?
    Crezi ca va risca sa se compromita careva alaturi de tine?
  • +24 (26 voturi)    
    hm (Joi, 21 iunie 2012, 17:03)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum o fi un dosar inscenat, dar cu probe solide? Cum poti sa spui ca presedintele este cel care genereaza instabilitate cand tonta a facut o opozitie absolut descreierata iar acum distruge tot? Cat de redus trebuie sa fii ca sa spui asa ceva? Cat de spalat pe creieri trebuie sa fii ca sa crezi ca spune tonta?
    • +8 (8 voturi)    
      antena! (Joi, 21 iunie 2012, 18:44)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Mi-am amintit de reclama din prima tinerete: "bine inmuiat, inseamna pe jumatate spalat!". folositi cu incredere antenele din dotare pentru eliminarea cu succes a circumvolutiunilor! ca intre incretiturile alea urate se aduna praful. e mai frumos un creier neted si lucios...
  • +19 (21 voturi)    
    Tupeistul (Joi, 21 iunie 2012, 17:03)

    grozavul [utilizator]

    Nu este exclus ca plagiatorul sa prezinte public o alta teza de doctorat , cu acelasi titlu dar cu alt continut. Insa , figura lui insuportabila , care inspira nesimtire si ecrocherie , nu poate convinge pe nimeni ( exclud lacheii politici) din societatea civila romaneasca ca ar fi in stare sa fie si corect. Dupa cum incepe sa se invarta in jurul prunului , trag concluzia ca jimbatul va ramane pe acasa , in perioada intrunirii Consiliului European, el va merge doar la Comisia Europeana , asa cum il dirijeaza maharul Marga.
  • +25 (27 voturi)    
    inscenat? (Joi, 21 iunie 2012, 17:04)

    sorin3 [utilizator]

    cum adica i-a inscenat?
    l-a momit acum 7 ani sa-si puna numele pe o lucrare compilata de altii prin plagiat?
  • +30 (32 voturi)    
    Grav tare ...... (Joi, 21 iunie 2012, 17:04)

    SHEAPA [utilizator]

    Deci nu numai ca ne scuipam in public, ba am ajuns sa ne spalam si chilotii cei murdari in fata COMISIEI EUROPENE??????

    Victor Ponta, esti cel mai abject exponent al neocomunismului in Europa!

    Sper sa dispari din viata nostra! Du-te si cauta-l pe Che Guevara, nedezvoltatule mintal!
  • +28 (30 voturi)    
    pentru ca stiti ca la Consiliul European participa (Joi, 21 iunie 2012, 17:04)

    codo [utilizator]

    Baby Ponta, oare cat de prosti ne crezi sa torni prostiile astea:
    - tu inca nu stii ce e acela Consiliu European si ce se face la el: participa sefi de stat sau de guvern. Crezi ca daca vorbesti la Bistrita enormitatile tale nu ajung mai departe?
    - Partenerii europeni nu aveau de ce sa se mire pentru ca erau in tema: ambasadele lor transmit ce se intampla de cand ai preluat puterea, cati ministri hoti si suspecti ai schimbat pana acum in cel mai cinstit guvern şi pe deasepra mai si citesc din serioasele publicatii care te-au prezentat deja asa cum esti: un hot si un impostor.
  • +32 (34 voturi)    
    Mai copile (Joi, 21 iunie 2012, 17:04)

    Trustnoone [utilizator]

    da mai lasa-ne mai, ca ne-ai intoxicat cu Basescu in sus Basescu in jos!!!! Ai plagiat si cu asta basta!!
    Eu zis sa te pregatesti sa iti lingi ranile...poti incepe cu linsul zgaraieturilor lui Nastase.
    Pe bune...cineva sa-l impacheteze si sa-l trimita departe sa nu mai auzim de el...
    Incredibil!!!
  • -31 (33 voturi)    
    pe cand suspendarea? (Joi, 21 iunie 2012, 17:05)

    Montesquieu [utilizator]

    nuca tare Ponta asta.
    tare mi-e ca ramane base fara dinti daca se mai chinuie mult sa muste din ea.

    abia astept referendumu' ala de suspendare.
    daca e sa pariez, zic ca maxim 10 la suta vor mai fi cu el.
    adica fix votantii ppdd. doar genul asta de oameni mai poate fi inca prostit.
    sigur, plus gashca de cateva zeci de ziaristi si postaci platiti.
    • +21 (21 voturi)    
      cainele moare de drum lung (Joi, 21 iunie 2012, 17:24)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      si tu de grija lui Base
    • +19 (19 voturi)    
      Mda (Joi, 21 iunie 2012, 17:30)

      Trident [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Basescu poate fi suspendat. Cu o singura conditie: sa te multiplici tu uite asa in vreo 3 milioane de Montesquieu si sa mergeti toti la vot.
      Ce zici reusesti chestia asta?
      Pe ce planeta traiesti amice. Esti cumva de pe Marte?
      Daca da, propune-l pe Ponta prim-ministru acolo. Poate ca cine stie...faceti un cuplu.
      • +3 (3 voturi)    
        Excelent (Vineri, 22 iunie 2012, 22:38)

        Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui Trident

        Frate eu m-am prapadit de ras citind comentariul tau - multumesc! Pentru orice om cu bun simt e clara treaba - sper Doamne ajuta sa mearga cat mai multi oameni cu bun simt la vot in iarna! Daca ies tot astia din USL o sa ne vanda in ultima instanta si pe noi....
    • +12 (12 voturi)    
      Ai ban pe IP? (Joi, 21 iunie 2012, 17:34)

      Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Te-au dat afară de pe altfe forumuri useliste şi acu' te-ai aciuat pe aici?
      Pare-mi-se că eşti din categoria "Ponta": toată lumea are un fir de discuţie numai tu vorbeşti cu totul altceva.
      Ce legătură vezi tu între articolul curent şi suspendare?
      Eu cred că te prostituezi pe formuri pentru nişte bani mărunţi şi nici măcar nu crezi în ce scrii - doar un reflex pavlovian.
    • +8 (8 voturi)    
      mai mazeto (Joi, 21 iunie 2012, 18:34)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      pana acum v-a ciuruit base de v-au mers fulgii...

      de fapt nu v-a ciuruit el ci v-ati dat voi arama pe fata . la cat de multi tipati: guvernul al' mai cinstit...s-a vazut.

      Acum puteti sa il suspendati voi pe Base si de 10 ori- tu crezi ca societatea civila nu va reactiona? pana cand sa va suportam paduchi rusi ce sunteti??
      Sa va vedem atunci pe unde scoateti camasuta.
    • +6 (6 voturi)    
      inept (Joi, 21 iunie 2012, 20:11)

      gigel62 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Citesc de regula comentarii de pe Hot News si am observat ca esti prezent cam la toate articolele,din pacate numai cu prostii. Postez ,dar o fac din convingere,nu ma plateste nimeni, ceia ce nu pot sa o spun si despre tine. Nu pot sa cred ca esti asa cretin fara sa fi platit.
  • +32 (34 voturi)    
    Normal ca nu au fost uimiti (Joi, 21 iunie 2012, 17:05)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Deja au stiut ca ponta plagiase. De mai bine de 1 saptamana cele mai prestigioase publicatii au adus probe solide pentru aceasta. Faptul ca le trimite el scrisorica banuiesc ca i-a amuzat teribil.
  • +30 (32 voturi)    
    OK, i-a informat. Si ? (Joi, 21 iunie 2012, 17:05)

    francoromanul [utilizator]

    Adica a informat toti partenerii europeni ca Nature, FAZ, SDZ, etc sunt "la ordinul" presedintelui ? Se subintelege deci ca aceste publicatii nu au o echipa de experti (sau acces la o astfel de echipa) care sa constate daca este plagiat sau nu. In ce priveste Nature am totala certitudine ca echipa lor de experti este extrem de competenta. Si ar mai fi ceva : cum oare ar putea presedintele sa influenteze aceste publicatii ? Ah, poate or fi "sponsorizate" de PDL, sau de presedinte :-))) Constat cu tristete ca ridicolul nu doare. Intrebarea pe care dr. P nu si-a pus-o este : vor crede Merkel, Cameron, Rajoy, si ceilalti povestea asta ?
    • +18 (18 voturi)    
      daca era sigur de nevinovatie... (Joi, 21 iunie 2012, 17:24)

      frederik [utilizator] i-a raspuns lui francoromanul

      ii dadea in judecata pe toti
      problema e ca pierdea si atunci era nevoit
      sa demisioneze.asa ca nesimtit cum e.ramine
      sa dea din gura si sa faca pe victima.scirbos personaj!
  • +30 (32 voturi)    
    pontacule, tu vb. serios? (Joi, 21 iunie 2012, 17:05)

    Ion Zapada [utilizator]

    aia de la Nature te-au descoperit ca plagiator si nu Basescu.

    Btw, tu stii engleza, sau poate germana...ca sa stim daca ai inteles ce ti-au raspuns ei...sau suntem ca in filmele proaste de trista amintire cand tovarasul spunea una, traducatorul asta...si raspunsul era pe acelasi tipar
  • +26 (28 voturi)    
    Doamne! (Joi, 21 iunie 2012, 17:06)

    abcde [utilizator]

    Cat de nesimtit sa fi sa zici asa ceva? Pana si pentru un membru PSD e prea mult. Eu sunt sigur ca nu a vorbit cu liderii europeni. Europa si intreaga lume vuieste despre plagiatul lui. E luat peste picior in presa internationala pentru minciuna si caracterul lui.
  • +24 (30 voturi)    
    Nu stiu cum de-si mai vede capul, Base... (Joi, 21 iunie 2012, 17:06)

    Jane Doe [utilizator]

    ... vrea intalniri externe, verifica teze de doctorat, da verdicte de vinovatie (pentru Nastase, SOV & Co), asmute serviciile secrete si pe judecatori; dezbina, cucereste... :))

    Treaba se-mpute. Au modificat legea demiterii prezidentiale si, dupa cate mi se pare, Ponta face orice, ca sa-l provoace si sa-l acuze, apoi, de incalcarea Constitutiei. Oare gresesc?
  • +31 (33 voturi)    
    Sictir (Joi, 21 iunie 2012, 17:07)

    AdrianCalin [anonim]

    domnule Ponta. Onoarea și demnitatea sunt niște concepte complet necunoscute de dumneavoastră și mentorul dumneavoatră (bunul actor Adrian Năstase care văd că e în stare de orice ca să scape). Să vă fie rușine tuturor. Sper să scăpăm de voi, DE TOȚI, ca să putem să mergem și noi mai departe.
  • +31 (33 voturi)    
    !!! (Joi, 21 iunie 2012, 17:07)

    nicksone [utilizator]

    mai Ponta mai!!! tu chiar esti atat de distrus, de complet lipsit de orice urma de bun simtz!! chiar ne crezi prosti sa credem ineptiile tale??
    pai basescu ti-a plagiat mah lucrarile??? adica, el e de vina ptr ca tu esti un hotz ordinar?? tu nu vezi ca toata europa rade de tine (vezi chestia cu "argintaria"). bine zicea cineva ca daca te impunge cu un ac in timp ce dormi sari tipand: basescu, basescu!
    stiam ca paranoia se manifesta si prin faptul ca cine nu e cu mine, e impotriva mea! esti penibil, adica, jenibil si mi-e rusine mah cu tine in extern, in intern, peste tot! aseara falsai ordinar spunand ca ai venit sa vezi "un om". de ce nu ai spus ca i venit sa iti mentorul, prietenul, ce vrei tu, insa nu doar "un om" ptr ca aproape zilnicastfel de cazuri se intampla si nimeni nu te vede acolo!
    poate ca a venit vremea sa scoatem gunoiul de sub presh! poate ca asta, demascarea imposturii, a furtului, sa fie calea de insanatosire a societatii.
    poate ca suntem putini cei care nu ne lasam manipulati de tine si ai tai, insa crede-ma, incepem s ne inmultim. pe mine cel putin, niciodat anu ma vei face sa vad alb acolo unde e negru!!!
    • +16 (18 voturi)    
      O corectie se impune! (Joi, 21 iunie 2012, 17:26)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui nicksone

      Ponta este atat de nesimtit incat nici daca-l impungi cu acul cand este treaz nu simte nimic, daramite cand doarme. :))
  • +31 (33 voturi)    
    Victor Ponta (Joi, 21 iunie 2012, 17:07)

    Trident [utilizator]

    Eu, un simplu cetatean al Romaniei iti spun clar: nu vei reusi sa ma manipulezi cu minciunile tale; esti un om periculos pentru Romania si ma angajez sa-mi conving pana in toamna toti prietenii si toate cunostintele sa iasa la vot si sa nu voteze USL. Tu si acolitii tai din aceasta alianta comunista sunteti un pericol real pentru tara asta, tara pe care o iubesc si nu am de gand sa o las la cheremul vostru.
    Oameni buni trebuie sa ne mobilizam si sa-l trimitem in istoria neagra a neamului nostru pe acest individ care este mult mai malefic pentru Romania decat va inchipuiti.
    Daca nu ne vom mobiliza vom condamna acesta tara la intuneric si vom distruge viitorul copiilor si nepotilor nostrii.
    JOS COMUNISMUL!!!!!
    DUMNEZEU SA BINECUVANTEZE ROMANIAi
    • +4 (4 voturi)    
      Total de acord (Vineri, 22 iunie 2012, 22:41)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      A venit timpul sa ne mobilizam anti USL anti lipsa de bun simt anti hoti. O sa urmez si eu exemplul tau!
  • +23 (27 voturi)    
    curios (Joi, 21 iunie 2012, 17:08)

    Baltaretu [utilizator]

    ambitia lui Ponta de a fi prim ministru inaintea celor naturale, in frunte cu o ambitie de razbunare , duce la un razboi total.Faptul ca nu recunoaste presedintele Romaniei, faptul ca toti din PDL fura in frunte cu obsesivele feminine Udrea si Anastase, faptul ca el este alfa si omega, conduce la o critica pe masura cu acelasi arme .Foarte usor se poate demonstra ca si Ponta in frunte cu guvernul USL nu sunt foarte curati.Obraznicia si rinjetul ironic al mucosului in politica, a creeat conditii de razboi intre puteri, in dauna NORMALIZARII VIETII POPORULUI
    La tavaleala politica, vom lua si noi parte, la votare.Nu ne trebuie mucosi la cirma tarii, tifnosi , increzuti si cu ochii pe FURAT in numele dreptatii
  • +28 (30 voturi)    
    d-le Ponta (Joi, 21 iunie 2012, 17:11)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Ati plagiat !
    Nu este o inscenare!
    Ati plagiat!
  • +31 (33 voturi)    
    Ce tupeu are acest individ ! (Joi, 21 iunie 2012, 17:11)

    uzurpatorul [utilizator]

    Deci Basescu i-a facut lui Ponta o teza de doctorat,plagiata,i-a depus-o la Universitatea Bucuresti in 2003,iar acesta devine doctor in drept ,benefiiciind de toate avantajele acestui titlu. Asta spune Ponta .Cum adica,poate cineva sa insceneze un dosar de plagiat? E un nonsens in aceasta formulare si ea denota ce vanjoleala si cata lipsa de organnizare arre acest om in mintea lui. El nu are simtul realitatii lucrurilor care-i ies pe gura. Culmea este ca el se iluzioneaza ca toti cei coarora li s-a plans,l-au inteles si-l condamna in unanimitate pe monstrul Traian Basescu. Iat cat de rau este Basescu,i-a fabricat sarmanului Victor Ponta un dosar de plagiat. Pai mai prim ministru care te afli,Basescu nu a facut nimic,tu cu Adrian Nastase ati copiat cartilor unor neni si ati facut teze de doctorat plagiata.Plagiatul era acolo in teza pe care voi ati conceput-o,nu Traian Basescu. Deci vina lui Traian Basescu este ca voi ati conceput impreuna o teze de doctorat falsa si plagiata.Asta e chiar culmea tupeului.Numai un nesimtit si un involuat ca tine putea sa debiteze asa ceva. Si te asigur,ca acei carora le-ai spus ce zici ca le-ai spus ,nu te-au crezut si au ramas cu parerea lor ca tu esti un mincinos nenorocit si un hot fara scrupule.De aceea ,neantarziat trebuie sa-ti dai demisia din functia pe care o detii abuziv,de prim ministru al Romaniei.Un hot si un mincinos nu are ce cauta in fruntea guvernului roman.
  • +27 (29 voturi)    
    vizionar (Joi, 21 iunie 2012, 17:12)

    asada [utilizator]

    Nemaipomenit!!!!! Acum ca ne-a explicat DL. Dottore, i-mi dau seama ca dl.Basescu este un vizionar!!!! Dinsul a intuit inca din 2003[daca nu chiar mai devreme....] ,ca dottore a inceput sa se ocupe de plagiat [furtisag] si ca trebuie sa intocmeasca dosarul. Al naibii domn Basescu!!!! ia bagat in lucrarea de doctorat cateva sute de pagini copiate de la altii.Mare magarie!!!! Si acum lasand gluma la o parte ,chiar nu se gaseste nimeni printre prietenii lui, sau unul din liota de consilieri de care s-a inconjurat , sa-i atraga atentia ca devine pe zi ce trece mai penibil si ca taraste Romania intr-o mocirla pe care chiar ca nu o merita.
  • +23 (25 voturi)    
    plagiat (Joi, 21 iunie 2012, 17:12)

    cotora [utilizator]

    ponta ai plagiat mesajul lui geoana din 2009, cand a candidat la prezidentiale, vrem liniste, sa nu mai stim cine fura si cine plagiaza
    apropos te-a crezut ambasadorii ?, miramas, dupa furtul intelectual
    ponta, eu personal, prefer scandalul, ca sa tiu cine mai plagiaza, ce politicieni fura, ce politicieni sunt corupti, stimati cetateni si contribuabili, ati vazut vreun politician urmarit, anchetat, trimis in judecata si condamnat pe timpul lui iliescu, nastase, constantinescu sau amariei, eu unul, nu
  • +28 (30 voturi)    
    problema (Joi, 21 iunie 2012, 17:12)

    MirceaA [utilizator]

    problema e daca a plagiat sau nu, nu cine l-a turnat. Asa se supara toti infractorii pe sursele politiei.
  • +30 (32 voturi)    
    jos Ponta (Joi, 21 iunie 2012, 17:12)

    strul [utilizator]

    Nu stiu ce tot ascult toate minciunile astea, ca la fiecare vorba spui 100 de minciuni. Tot constructia voastra USL e doar o minciuna gogonata.
    Esti penibil.
  • +28 (30 voturi)    
    asta e tare de cap rau (Joi, 21 iunie 2012, 17:14)

    shoiba [utilizator]

    Bai asta e mai prost ca un lipitor de afise! Tine-o langa tot asa, ca nu-i plagiat, pentru ca noi ne dorim sa distrugi si pesedeul nu doar cariera ta de "mare om in stat".
  • +28 (30 voturi)    
    ma distrezi Dottore (Joi, 21 iunie 2012, 17:14)

    alba_ca_zapada [utilizator]

    " Primul ministru a afirmat, in cadrul unei conferinte de presa, ca a informat partenerii din Uniunea Europeana asupra neintelegerii existente intre el si Traian Basescu privind reprezentarea Romaniei la Consiliul European, incluzand si faptul ca i s-a 'inscenat' un dosar de plagiat. " - Dottore, chiar ma distrezi. Chiar crezi ca aici, in Europa de vest unde vuiesc ziare serioase (FAZ, Süddeutsche, NZZ si nu Libertatea si Click) despre plagiatul premierului roman ai vre-un drept de apel in fata liderilor europeni seriosi? Daca chiar ai tupeul sa te duci, mi-as pune in locul tau asistentii si consilierii la treaba, sa formuleze raspunsuri intrebarilor cu care te vor ciuruii jurnalistii de elita ai Europei. Nu de alta, dar faci de ris Romania, ca pe tine te-ai facut deja de ris si nu prezintin in Europa nici un gram de seriozitate sau suveranitate politica. Poate ai voie la Bruxelles sa inchizi usa pe dinafara la Sala de Conferinte.
  • +27 (29 voturi)    
    Demisia plagiatorule! DEMISIA!!!! (Joi, 21 iunie 2012, 17:15)

    alin_cl [utilizator]

    Omul asta nu se lasa pana nu demonstreaza ca e prost pana la capat. Cum mama naibii sa-ti insceneze cineva un plagiat?????Bai baiatulu, tu te auzi ce spui? Acum am inteles ce inseamna sa faci parte din cel mai cinstit si curat guvern.
  • +21 (23 voturi)    
    tupeu ordinar (Joi, 21 iunie 2012, 17:17)

    danielovici [utilizator]

    Esti principalul generator de hotie (vezi doctoratul tau mult prea cinstite prim ministru.
    Nu au fost uimiti pentru ca acuza vine de la un hot,sunt obisnuiti cu asta si nemtii si ungurii.
  • +23 (25 voturi)    
    Funny (Joi, 21 iunie 2012, 17:17)

    skanda7 [utilizator]

    Ponta isi inchipuie ca demnitarii europeni sunt si ei educati de antenele lui Voiculescu si o sa puna botul la toate elucubratiile tampitele pe care le debitateaza el. Demisia ar fi cea mai onorabila iesire din situatia asta ...
  • +13 (15 voturi)    
    solutia Nahorniac (Joi, 21 iunie 2012, 17:17)

    schmoukiz [utilizator]

    Pe bune, daca asta le spune Ponta cand se intalneste cu Merkel si Cameron, cred ca Romania iesea mai onorabil daca il trimitea la urmatoarele reuniuni UE pe Florin Nahorniac.
  • +8 (10 voturi)    
    De acord.. (Joi, 21 iunie 2012, 17:18)

    Atcika [utilizator]

    De acord cu WOW
  • +21 (21 voturi)    
    Civism sau turnatorie? (Joi, 21 iunie 2012, 17:19)

    paul155 [utilizator]

    Un vecin,vede cum hotul sparge o casa!Mustrat de constinta nu anunta politia,nu doreste sa fie etichetat ca turnator!.Un cetatean anunta securitatea despre dorinta verisoarei sale sa fuga din tara.Mare caracter astazi este vice presedinte la SENAT,
    Romania te ....iubim!
    • +6 (6 voturi)    
      Exact. (Joi, 21 iunie 2012, 18:43)

      PeterPanzer [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      Ai pus punctul pe i.
  • +21 (21 voturi)    
    PENIBIL (Joi, 21 iunie 2012, 17:20)

    mos ion roata [utilizator]

    ceva mai penibil si lipsit de ratiune si bun simt nu am mai pomenit in viata mea!!!!! Sa parasti la alti pri ministrii un presedinte ca nu stiu ce ti-a facut...daca nu ar fi de plans m-ar apuca rasul
  • +23 (23 voturi)    
    Basescu (Joi, 21 iunie 2012, 17:28)

    IASI [utilizator]

    Basescu este principalul generator de dreptate in tara asta...Ce n-ati da voi sa fiti in vremurile de pana in 2004.Din fericire pentru noi prostimea,marinarul e suparat tare pe voi si nu cred sa va lase in pace pana nu va dati un glont in cap.Nastase putea fie bun si sa tina cu noi oamenii de rand,iar noi il declaram erou dar a ales sa fie rau si sa-si cumpere lucrari de arta scumpe si alte extravagante ,asta e plata care a primito de sus.
  • +22 (22 voturi)    
    Sie eu credeam ca.. (Joi, 21 iunie 2012, 17:28)

    akillies [utilizator]

    ..doar Antonescu a luat-o pe alte carari. Ponta are o reactie nesurprinzatoare pentru mine(adica se tine de ciolan), mai ales ca mai amrele Adrian Severin inca se tine de functia de europarlamentar desi a fost dovedit ca accepta mita!!
    Din punctul meu de vedere..romanii au acum un guvern de paiate, iar primul ministru nu imi mai incpira nicio incredere!!!
  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 21 iunie 2012, 17:29)

    Erasm [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    xerox sau copy paste Ponta? (Joi, 21 iunie 2012, 17:34)

    ssgl [utilizator]

    Mai Xerox Ponta opera ta e deja pe hartie.....se vede ca esti un copy-paste. Furaciune!
    • +2 (2 voturi)    
      tare de tot (Vineri, 22 iunie 2012, 22:45)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui ssgl

      Xerox Ponta - asta e chiar tare de tot :)))))))))
  • +10 (10 voturi)    
    Copilot (Joi, 21 iunie 2012, 17:35)

    Tigertiki [utilizator]

    Copilot
    ..
    Copy a LOT !
    ...
    Snitch !
    ....
  • +13 (13 voturi)    
    Mr. (Joi, 21 iunie 2012, 17:37)

    un.Dac [utilizator]

    Sunt curios cate locuri de munca a creat domnu Poanta.

    Sunt curios ce a facut el concret de cand este premier.

    Vad ca are mult timp de calatorii zi de zi, de vizite, de aparitii interminabile la TV sau prin studiouri.

    Cred ca va fi dat jos prin proteste de strada.
  • +9 (11 voturi)    
    da sigur (Joi, 21 iunie 2012, 17:40)

    Xorciser [utilizator]

    Si Tariceanu a avut contre majore cu Basescu si nu a iesit nimeni cu nici un plagiat sau alte acuzatii...
  • +13 (13 voturi)    
    Cine greşeşte în faţa legii, trebuie sa plătească (Joi, 21 iunie 2012, 17:44)

    alina_v_p [utilizator]

    Victor Ponta il considera pe Traian Basescu principalul generator al 'starii de tensiune, de dezbinare, de ura, de santaj din ultimii ani', pentru că nu are alte argumente pentru ceea se întâmplă cu "prietenii" lui de partid. Nu m-ar mira, ca peste scurt timp, să îl acuze pe preşedinte că este vinovat pentru starea vremii din România sau pentru toate actele de suicid de pe perioada mandatului său.

    Cine greşeşte în faţa legii, trebuie sa plătească, iar acum a venit timpul să răspundă toţi cei care au fost lacomi şi s-au gandit să îşi clădească averile pe spatele tuturor românilor. După părerea mea, sunt prea slabe pedepsele aplicate pentru aceşti "peşti mari", în comparaţie cu pedepsele celor care au fost condamnaţi pentru fapte minore.

    Cei care susţin USL-ul sunt orbi! Nu sunt în stare să vadă că singurele interese ale acestor "politicieni" cu diplome cumpărate sunt strict personale şi că nu dau doi bani pe interesele României şi ale românilor! Dacă ar fi nevoiţi să ocupe vreun post la o companie privata nu ar fi în stare să treacă nici de prima jumătate a perioadei de probă. Şi aici mă refer la cele mai simple job-uri, care nu solicită vreo calificare anume.

    Nu vedeţi ca vă manipuleaza? Nu vedeţi că o fac pe victimele în faţa voastră pentru a vă câştiga simpatia? Nu vedeţi că se folosesc de preşedinte pentru a vă întoarce impotriva lui, ei devenind "tipii buni", salvatorii poporului? Nu vedeţi că ei sunt vinovaţii "starii de tensiune, de dezbinare, de ura, de santaj din ultimii ani"? Voi, toţi, sunteţi responsabili pentru ce se întamplă acum în România şi pentru ce se va întâmpla şi de acum înainte.

    Vreau să îi aud pe toţi susţinătorii USL-ului atunci când vom fi în stare critică şi nu va mai fi nimic de făcut, din cauză că USL-ul "a salvat România".

    Am observat pe toate paginile de susţinere a USL-ului sau a membrilor PSD că niciun susţinător nu ştie să scrie corect româneşte. Nici nu mă miră de ce! Analfabeţii din USL sunt modelul lor!
  • +12 (12 voturi)    
    FAZ editia de dupa amiaza (Joi, 21 iunie 2012, 17:46)

    alba_ca_zapada [utilizator]

    http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/rumaenien-nastase-unternimmt-suizidversuch-11794109.html

    FAZ ia in ris deja declaratiile si pozitia de martir a lui Nastase. Dottore, da-ti demisia, ca si tu esti vizat (din nou) in acest articol.
  • +12 (12 voturi)    
    ponta (Joi, 21 iunie 2012, 17:46)

    d2arrow [utilizator]

    Te pomenesti ca Presedintele Romaniei ti-a scris asa zisa teza de doftorat.......
  • +13 (13 voturi)    
    Nenea, Basescu mi-a scos limba!!!! (Joi, 21 iunie 2012, 17:48)

    capingurasrl [utilizator]

    "I-am informat pe premierii europeni ca mi-a inscenat un dosar de plagiat, nimeni nu a fost uimit ". Evident ca nimeni nu a fost uimit, stiau deja ce poama esti si se asteptau la asa ceva.... cu sa fii uimit??? Esti un cry baby, fii barbat nu femeiusca.
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta si obraznicia (Joi, 21 iunie 2012, 17:53)

    Irist [utilizator]

    Oare Ponta crede ca autoritatile europene pot fi manipulate de un HOT, caci plagiatul e un furt intre intelectuali? Dar dl Goe vrea cu orice pret ca mamita sa-l duca la Bruxelles! Sa se duca impreuna cu Daciana, sa-si faca poza, sa-si cumpere o poseta... Daca acest individ nu recunoaste nici atunci cand e - cum se spune - negru pe alb, ce sa-i mai ceri. Ranjetul lui ma inspaiamanta. Nu vedeti ce a facut in cele 40 de zile - ICR, Dobrincu, Curtea constitutionala, legile din Parlament si model de guvernare = insolventa Hidroenectrica.
  • +15 (15 voturi)    
    propunere OUG (Joi, 21 iunie 2012, 18:02)

    crispolux [utilizator]

    este necesara urmatoare ordonanta de urgenta:
    - politicenii sa nu mai dea declaratii cind este cod galben/portocaliu de canicula,ger, sau furtuna
    -sa se efectueze un control psihiatric inainte de a se vorbii despre Consiliul European
    -sa se interzica folosirea cuvintului "plagiat" ghilimele sunt pentru citat din DEX
    - infiintarea tribunalului extraordinar antena 3 cu putere de decizie absoluta.
  • +13 (13 voturi)    
    Ajunge ! (Joi, 21 iunie 2012, 18:09)

    elwis [utilizator]

    N-are cum sa-ti “insceneze” plagiatul , eventual l-a denuntat : probele sint , lucrarea si cartile sint scrise ! Acuzele nu te disculpa ! Solicita expertii sa se pronunte ! Dar , vezi, nu-i alege pe cei care trebuiau sa judece cazul lui Mang ! Dureaza prea mult si nu mai avem rabdare ! Atita ...minciuna intre diplomele din Romania , atita noroi aruncat asupra invatamintului romanesc , asupra celor care au muncit pentru un titlu academic –e prea mult ! Dar vezi, fa distinctia intre cei care vad noroiul si cei care l-au aruncat ! Gunoiul sub pres nu inseamna ca nu exista ! Asigura-te ca , daca vreunul dintre cei avertizati ar vrea sa verifice , iti da dreptate ! Altfel...ajungem la un alt caz Severin si sintem satui de asa .... “reprezentare” !
  • +14 (14 voturi)    
    da (Joi, 21 iunie 2012, 18:12)

    hot news [utilizator]

    Omul asta cred ca a inebunit!Ne amintim ca timp de o luna,Basescu a tacut si ne miram cu totii ce se intampla cu el. In acest timp,Primul Boschetar al guvernului si ceilalti uselisti dadeau la geoale pe unde apucau! Acum Urangutanul are tupeul sa il acuze pe Basescu exact pentru faptele pe care ei insisi le-au savarsit! Mai fratilor,astia ne iau de tampiti. Au un tupeu colosal!
  • +16 (16 voturi)    
    Ponta, pe cand demisia? (Joi, 21 iunie 2012, 18:17)

    Nessuno [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ca acest om inca nu si-a dat demisia si continua sa ne umple capul cu prostii. De cand a fost numit prim ministru, in fiecare zi ori a luat cate o hotarare, care a uluit toate persoanele de buna credinta, ori a scos cate o perla din gura, care ne-a lasat fara cuvinte.
    Ponta este ca un elefant care se misca intrun magazin cu portelanuri, la fiecare miscare sparge cate ceva. Cat mai poate magazinul suporta prezenta lui acolo? Sa asteptam sa sparga totul?
    Cred ca orice proprietar normal la cap, scoate elefantul din magazin. Daca el nu vrea sa iasa, nu mai ramine decat sa fie dat afara cu forta.
    Deci in piata Universitatii sa strigam cu totii: DEMISIA LUI PONTA; cel mai mare mincinos prim ministru pe care l-a avut Romania.
  • +12 (12 voturi)    
    asta sau e pe pastile (Joi, 21 iunie 2012, 18:23)

    __alex__ [utilizator]

    sau e extrem de gingas la caldura.

    Ca daca halucina asa de copil, nu l-ar fi lasat parintii nici cu bicileta.
  • +9 (9 voturi)    
    Mascarici de talie internationala (Joi, 21 iunie 2012, 18:48)

    Trojan.H [utilizator]

    De citeva zile, mascariciul national a capatat statut international. Si tine sa ne-o aminteasca in fiecare zi.
    Demisia!
  • +8 (8 voturi)    
    tupeu (Joi, 21 iunie 2012, 18:50)

    Stecfaux [utilizator]

    Tupeu, tupeu, tupeu... De unde atat tupeu, de unde atata ipocrizie?
  • +7 (7 voturi)    
    pontache tata (Joi, 21 iunie 2012, 19:22)

    Ion Zapada [utilizator]

    ia uite...ai aparut si prin italia...
    http://www.ilmessaggero.it/primopiano/esteri/il_premier_rumeno_ponta_nei_guai_ha_copiato_la_tesi/notizie/203354.shtml

    sa ai ce adauga la cv dupa ce iti inlaturi toate copy-pasturile.
  • +8 (8 voturi)    
    Demisia (Joi, 21 iunie 2012, 19:45)

    abcde [utilizator]

    Demisia!
  • +6 (6 voturi)    
    politica damboviteana in actiune (Joi, 21 iunie 2012, 19:48)

    dick_turpin [utilizator]

    Ponta e un baiat smeker ajuns PM.Nu mai viseze careva ca pana la alegeri il va clinti cineva de pe scaunul ala.Pentru ca daca si-ar da demisia, PSD-ul ar pierde instantaneu 10-15 procente, in alte 3 luni inca 10-15 si pana la alegeri fie ele si-n octombrie, s-a dus dreaq toata victoria din Iunie.Asa ca, chiar daca la Consiliul, Comisie, whatever, vin doi PM si-i toarna lui ponta o galeata de rahat in cap el se va intoarce tot PM Romaniei.Asa il invata pe el PSD-ul.El nu face altceva decat sa recite o poezie.
  • +6 (6 voturi)    
    ceva dovezi? (Joi, 21 iunie 2012, 20:09)

    berger [utilizator]

    Are si ceva dovezi domnul Ponta ca partenerii lui europeni nu au fost uimiti de, citez, "inscenare"?
  • +6 (6 voturi)    
    Parca suntem inr-un film prost.... (Joi, 21 iunie 2012, 20:48)

    rov [utilizator]

    e adevarat ce vedem ?????
    chiar asa de prosti sunt romanii in mintea lui ponta ?!!!
  • +5 (5 voturi)    
    curat murdar (Joi, 21 iunie 2012, 23:04)

    Tia2 [utilizator]

    Premierii europeni au inteles ca dl. Basescu i-a scris teza de doctorat si, pentru ca s-a plictisit la un moment dat, a facut un copy-paste. Sigur, pentru a-l compromite, nu?
    Demisia si nu scuze puerile.
  • +4 (4 voturi)    
    Victoras, tata, vezi ca dincolo e mai ieftin (Vineri, 22 iunie 2012, 3:06)

    Andrei Florian [anonim]

    Sunt unele persoane pe care este bine sa nu le contrazici.
    Zboara, puiule, zboara!
  • +4 (4 voturi)    
    Propun ca Hotnews.... (Vineri, 22 iunie 2012, 12:06)

    Ronin [utilizator]

    ....sa faca demersuri oficiale privind verificarea afirmatiilr lu` Ponta cum ca "nimeni nu a fost uimit" de metodele folosite de Basescu si de faptul ca ei cunosc "reputatia" lu` Basescu. Propun sa fie interpelati, intrebati, ministrii in cauza.....sa vedem si noi ce zic aia, ca de Ponta sunt "convins"......
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta, ai o singura solutie: DEMISIA (Vineri, 22 iunie 2012, 14:06)

    virgo39 [utilizator]

    Doar asa poate vom uita candva de toate prostiile pe care le faci.
  • +3 (3 voturi)    
    bai Victore (Vineri, 22 iunie 2012, 14:24)

    AntonPann [utilizator]

    Cind le-ai explicat celorlalti premieri ca ti s-a inscenat un dosar de plagiat nu ai vazut cumva ca aveau ochii mariti de uimire si dupa o tacere lunga si stinjenitoare unul dintre ai a spus"Okaaaaay ... and the next thing on the agenda is ..."
  • +1 (1 vot)    
    adevar graiesti! (Sâmbătă, 23 iunie 2012, 12:23)

    omoni [utilizator]

    Nimeni nu mai este uimit! Ai depasit pragul uimirii, toti stiu la ce sa se astepte si or sa te taxeze mai curand decat te astepti.
    De cate ori vorbesti de basescu, ma gandesc la oglindirea in ceilalti, adica vedem in altii ceea ce este in noi dar nu putem accepta asta si o proiectam pe acel personaj- deci ma gandesc cum vorbesti tu despre tine!