Victor Ponta: USL va propune in plenul Parlamentului un nou vot pentru formula de alegere a parlamentarilor prin uninominal simplu

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:30 Alegeri 2012 | Legea Electorala


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Uniunea Social Liberala va propune, in plenul Legislativului, un nou vot pentru formula de alegere a parlamentarilor prin uninominal simplu, a anuntat presedintele PSD, Victor Ponta, intr-un comunicat de presa remis Agerpres. Co-liderul USL a precizat ca la aceasta propunere parlamentarii Uniunii vor vota cu bilele la vedere.

"Ii vom indemna si pe parlamentarii PDL sa voteze la fel, pentru a demonstra ca si ei sustin aceasta formula de vot. Daca intentiile celor doua formatiuni se concretizeaza, vom avea in final o lege cu vot uninominal pentru alegerile parlamentare", a afirmat liderul social-democrat, potrivit comunicatului de presa.

Victor Ponta a subliniat ca Uniunea Social Liberala va continua sa sustina formula alegerii parlamentarilor prin vot majoritar in colegii uninominale (modelul alegerii primarilor), chiar daca in comisia privind Codul electoral ea a fost blocata prin votul celor din coalitia de la Putere.

"Astazi, in comisia din Parlament, s-a intamplat urmatorul lucru: cei sase reprezentanti ai USL au propus si au votat pentru formula alegerii parlamentarilor prin vot uninominal simplu. In acest fel, ei au respectat propunerea liderilor USL, care au promovat mereu aceasta varianta. Singurul parlamentar care a mai votat alaturi de USL pentru acest proiect este doamna Sulfina Barbu. Ceilalti reprezentanti ai coalitiei de guvernare - un membru PDL, doi membri UNPR, doi membri UDMR si un membru al minoritatilor - au votat impotriva. Din aceasta cauza, propunerea USL nu a intrunit majoritatea calificata de doua treimi necesara adoptarii acestui proiect. Ulterior, s-a ajuns la o formula de compromis, pentru a nu se pastra sistemul de vot actual", a explicat Victor Ponta in comunicatul de presa.

Comisia de cod electoral a decis, in sedinta de miercuri, ca la viitoarele alegeri sa se mearga pe sistemul de vot mixt - jumatate dintre colegii sa fie prin vot uninominal si cealalta jumatate pe o lista de compensare, urmand ca Autoritatea Electorala Permanenta sa vina cu propuneri in acest sens. Presedintele comisiei, democrat-liberalul Sulfina Barbu, a anuntat ca decizia a fost luata prin consens, respectiv cu 13 voturi.


Citeste mai multe despre   




















1842 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    adica cel mai prost sistem (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:54)

    pehash [utilizator]

    democratie? nu ne mai trebuie...
    cum adica uninominal simplu? adica ala care ia cele mai multe voturi reprezinta toata cirumscriptia. nu suna rau, nu? dar daca intr-o circumscriptie sunt 10 candidati reali (adica toti sunt cunoscuti si au sanse sa atraga voturi), din care unul este de la un partid si 9 de la celalalt? daca acel 'unu' de la un partid ia 11% si ceilalti 9 castiga in mod egal restul voturilor? partidul cu 11% ia mandatul si partidul cu 89% pierde.

    in realitate ce se va intampla? cu o slaba mobilizare la vot (ce nu spun public sondajele USL este ca majoritatea celor intervievati nu vor sau nu stiu cu cine sa voteze), va castiga masiv partidul/alianta cu cei mai multi membri, adica USL.
    • 0 (12 voturi)    
      e sistemul dorit de basesku... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:34)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui pehash

      oare nu uninominal simplu vrea si presedintele? Ei, acum o sa-l aiba!! Drept in moalele capului!
      • 0 (2 voturi)    
        Gandesc sau exist (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:18)

        a.n. [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Si clopoteii...udiuiii, udiuiii..
    • +2 (2 voturi)    
      indiferent.... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 21:20)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      .....de sistemul de votare si indiferent de cine va castiga alegerile, daca se va pastra acelasi sistem politic pagubos, tot cetatenii de rand vor fi perdantii.
      Vom avea parte de aceleasi minciuni, aceleasi interese personale si toate rautatile de pana acum.
      Cat timp vom pastra acest sistem politic, vom avea parte de aceleasi rezultate.
    • 0 (2 voturi)    
      dimpotriva ! (Joi, 12 aprilie 2012, 12:19)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      cred ca e singurul lucru bun scos de ponta (si tare mi-e teama sa nu fie o pacaleala).
      prin acest sistem se va vota OMUL - care va fi reprezentatntul circumscriptiei !!! poate ca din prima nu va fi bine, insa data viitoare poate se mai desteapta si alegatorii si isi vor alege reprezentantii pe baza vredniciei si nu pt. UZO (ulei/zahar/orez) !
      de asemenea - acest tip de vot ar trebui completat si cu o procedura de revocare/schimbare a respectivului reprezentant cf. dorintei exprimate a votantilor din respectiva circuscriptie. NUMAI asa o sa existe responsabilitate si reprezentanta in parlament. (parerea mea)
  • +5 (7 voturi)    
    Sa inteleg ca vor reveni in Parlament? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:59)

    mircea [anonim]

    Se pare ca celor de la USL le-a trecut ambatu si incep sa lucreze,cu toate ca timpul pierdut nu au cum sa-l mai recupereze.Vor suferi si ei pentru ambitia prosteasca de a parasi lucrarile Parlamentului.
  • +6 (10 voturi)    
    de unde....? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:29)

    paganini [utilizator]

    Omul asta se plimba de Sarbatori ...aiurea...si ne lasa noua Tema de casa?....Sa vina in PARLAMENT si sa discute ...ACOLO ...ca a fost ales sa reprezinte un procent din electoratul Romaniei....!!!
  • +1 (7 voturi)    
    Si volanu (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:29)

    a.n. [anonim]

    Pe partea dreapta sau pe partea stanga?
    De ce nu-l inventezi pe cel din mijloc?
  • +6 (10 voturi)    
    Crestinul Ponta face Pastele intr-o geamie (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:57)

    Liviu Iordache [anonim]

    Dincolo de faptul ca baiatul si-a luat vacanta desi aceasta nu exista in fisa postului de parlamentar (ca oricum au vacante de vara de 3-4 luni si de iarna de 1,5 luni, plus ca se fac ca lucreaza "in teritoriu"), exemplul unui postulant la conducerea Romaniei ortodoxe de a face Sfintele Paste intr-o tara araba conservatoare este dovada cea mai clara: n-are niciun Dumnezeu! Un timp nici macar imoral, ci pur si simplu a-moral. Nu vedeti ca nu-i pasa de nimic, face ce vrea el, nu tine seama de nimic. Si, in loc sa taca, ne indruma si viata de pe plaja! Incredibil!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Revelatie (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:06)

      gustav [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Liviu, sa-ti spun o noutate, n-o spune la nimeni, sa ramana pentru tine: Ponta il are pe Dumnezeu si acolo, il cheama Allah. Iar pe Mantuitor il purtam cu totii in inima, oriunde ne-am afla.
  • +1 (5 voturi)    
    sa plece in mongolia tonta (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:32)

    anticrist [anonim]

    dupa ce a chiulit 3 luni din parlament si-a luat concediu la musulmani in saptamana patimilor
  • 0 (4 voturi)    
    propunere (Joi, 12 aprilie 2012, 0:48)

    mercedes [utilizator]

    de pe plaja insorita.
  • 0 (2 voturi)    
    nu mai pricep (Joi, 12 aprilie 2012, 9:19)

    confuzius [anonim]

    dece ginerele se contrazice cu tata socrul, care a fost consensual cu sulfina ?

    sa fie arsita din dubai ?!

    apropo, dubai este un fel de mecca pentru vedetele din ro.
    daca nu te poti lauda c'ai fost, macar odata, in dubai, nu e nimic de capul tau !
    • 0 (2 voturi)    
      du....day ! (Joi, 12 aprilie 2012, 9:47)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui confuzius

      Pe banii nostrii circula baietii....cica ii DONEAZA...!!! Ce nesimtiti...!!!
  • +2 (2 voturi)    
    imi place votul (Joi, 12 aprilie 2012, 13:20)

    lucyan [utilizator]

    democratic, cu bilele la vedere...
    asta da sistem de vot, ar trebui sa se impuna si la alegeri, sa votam cu buletinele de vot la vedere...
    si cand te gandesti ca aceasta propunere vine de la un jurist...
    cat de departe poate merge prostia in democratia damboviteana?