Mircea Geoana pleaca din nou in SUA inaintea liderilor USL, Victor Ponta si Crin Antonescu

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2012, 19:33 Actualitate | Politic


Coincidenta sau nu, senatorul Mircea Geoana efectueaza in zilele urmatoare o noua vizita in America, chiar in luna in care liderii USL pregatesc o vizita peste Ocean. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca Geoana a fost invitat la evenimentul "National Prayer Breakfast" care se desfasoara anual in  Washington DC. La sfarsitul anului trecut Victor Ponta si Crin Antonescu au anuntat ca in 2012 vor efectua o vizita de lucru in America.

Sursele citate sustin ca Mircea Geoana a primit invitatia din partea senatorilor Jeff Sessions si Mark Pryor la evenimentul care se va desfasura in perioada 1-4 februarie. De asemenea, Geoana va avea o serie de intalniri si cu membri ai Congresului american.

Liderii USL, Victor Ponta si Crin Antonescu anuntau la sfarsitul anului trecut ca vor merge in SUA. Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro ca cei doi lideri intentionau sa plece in SUA dupa vizita la Bruxelles, mai exact in a doua jumatate a lunii februarie.
 
Si in 2011 staff-ul USL pregatea o vizita in SUA pentru cei doi lideri insa Mircea Geoana, pe atunci presedintele Senatului a fost mai rapid. Geoana si-a organizat o vizita in America in perioada 31 octombrie-4 noiembrie, unde s-a intalnit cu vicepresedintele Bancii Mondiale pentru Europa si Asia Centrala si cu inalti oficiali din conducerea institutiilor financiare internationale.

Staff-ul PSD planuia de cateva saptamani vizita lui Ponta si Antonescu in America in calitate de lideri ai Opozitiei. Viorel Hrebenciuc ar fi purtat discutii si negocieri intense pentru a obtine o intalnire a celor doi lideri USL la Washintgton cu secretarul de stat Hilarry Clinton. Vizita acestuia i-a deranjat pe social-democrati care i-au reprosat acestuia ca nu a primit mandat sa reprezinte in SUA, Camera Superioara a Parlamentului.

Dupa scandalul vizitei in America, Mircea Geoana a fost exclus din PSD si revocat din functia de presedinte al Senatului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4312 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Stiri (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:38)

    Vizitiul [utilizator]

    Cu comunisti si despre comunisti.
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Marţi, 31 ianuarie 2012, 11:59)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      eu cred ca Mirciulica asta se crede un mic spion pentru americani si se duce la ei sa dea raportul:)
  • +18 (18 voturi)    
    Americanii astia... (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:45)

    Cataleya [utilizator]

    ..au un umor aparte )))))
    • +3 (5 voturi)    
      Nu chiar... (Luni, 30 ianuarie 2012, 23:01)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Micul dejun e pe bani ;)
      Nu e gluma, e afacere.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:58)

    gigel [anonim]

    bravo mircica, incepi sa-mi devii simpatic
  • +5 (11 voturi)    
    program cica (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:05)

    Vasile [anonim]

    In DC Geonel cica vrea sa-si lanseze "Un nou proiect pentru dezvoltarea României". Ma sparg de ras. Uitati aici:
    http://www.facebook.com/events/289257494463626/
    • +1 (9 voturi)    
      Postac frustat, Geona pleaca in SUA ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:27)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Ii uram drum bun, in realitatea virtuala .. poate ramane pe acolo de to(n)t.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +8 (10 voturi)    
    sa plece (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:29)

    alex [anonim]

    Sa ramana acolo si sa nu se mai intoarca ca nu le duce nimeni dorul
  • +11 (11 voturi)    
    clapa (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:34)

    dorel [anonim]

    iara ii trage clapa prostanacul lui ponta si antonescu
  • +26 (26 voturi)    
    Antonescu nu stie engleza. (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:47)

    mircea [anonim]

    Ponta si Antonescu tot amana plecarea in SUA,pentru-ca Antonescu nu stie engleza.Antonescu a vrut sa invete engleza ,dar nu a gasit profesor liber dupaamiaza.Acum face exercitii sa se scoale dimineata.Dar ajuns in America este iar in dilema.Cand se scoala el,americanii se culca.
    • +7 (7 voturi)    
      Si ce daca? (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:41)

      PeNaL [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Chiar daca nu stie vreo limba straina, nu sunt probleme. Bate campii destul de bine in romana!
      Va dati seama!? Antonescu presedinte!
      E de rau sau nenorocire?
    • -4 (4 voturi)    
      Stie basescu engleza de se sparg de ras cei (Marţi, 31 ianuarie 2012, 9:33)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      care chiar cunosc aceasta limba. Navigatie placuta pe "Sulaina Cianal"!
      • 0 (0 voturi)    
        a abera, aberare! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:58)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui ....

        pt.limba engleza VORBITA (naval) se da examen in fiecare an (tu il iei?). Pilotul de avion care vorbeste cu turnul de control si nu cade avionul nu va fi primit in high-life din Manchester. Iar seful de catedra (engleza) de la Univ.Buc. le spunea absolventilor in 1991: cu ce vorbiti voi nu sunteti in stare sa va comandati de mancare la Londra (caci nu va va intelege nimeni). Cei care -zici tu- se tavalesc, sunt in stare sa gaseasca o strada in Texas, sau la Canberra sau la Auckland sau in Brooklyn?Asa ca MANA CALUL Prrprrr! (macar pana inveti engleza).
    • +2 (2 voturi)    
      ii e foarte greu (Marţi, 31 ianuarie 2012, 14:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      sa pronunte good morning, pe la orele dupa-amiezei, cand se treszeste.
  • +4 (4 voturi)    
    ce cauta niste oponenti acolo (Luni, 30 ianuarie 2012, 21:06)

    Baltaretu [utilizator]

    Pai duapa ce au papat banii de parlamentari in maretul concediu de pana acum, normal ca lenea isi face de cap, si fac greva super smecherilor.Ce dracu sa faca in America, sa o viziteze sau sa birfeasca munca romanilor.MASCARICII opozitiei, au uitat de jignirile aduse americanilor pana acum.Romanii uita mai usor cirdul de injurii aduse celor care mai muncesc, de la vladica pana la opinca, dar americanii nu prea.LA MUNCA fortata MASACARICILOR
  • +7 (7 voturi)    
    Anto (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:09)

    eLmIHAI [utilizator]

    Coafatu' asta chiar nu stie engleza!!! Si ii mai place si taria si sa piarda noaptea la poker! Sa nu ne piarda si tara la o mana proasta!
  • +6 (6 voturi)    
    Le-a tras clapa (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:38)

    Baba Ana [anonim]

    Moua-ha-ha-ha-ha!
  • +4 (4 voturi)    
    Iar au ramas (Marţi, 31 ianuarie 2012, 10:36)

    Gabi M [utilizator]

    cei doi chiulangii(Ponta si Antonescu) fara vizita in America!Iar le-a luat-o Geoana inainte si acum nu mai au din ce sa-l dea afara!
  • +3 (3 voturi)    
    geoana si SUA (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:06)

    tanar roman [anonim]

    bine le face, sa vedem de unde il mai dau afara de data asta
  • +2 (2 voturi)    
    vizitatorii (Marţi, 31 ianuarie 2012, 14:06)

    el danutz [anonim]

    john-el (geonel) ar face bine sa le spuna americanilor ca pe cei doi plimbareti sa-i perchezitioneze la cap cand ajung acolo.
  • +1 (1 vot)    
    aloooo!!! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 14:32)

    nahir [utilizator]

    d-le ponta!!!!
    din ce partid il mai dati afara pe geoana????
    ca iar a furat startul si numai de prostanac nu-l mai puteti eticheta.
    daca pana si un prostanac va da cu tifla...., halal de asa conducatori ai opozitiei=usl.
    si mai vreti sa conduceti si tara :))
  • 0 (0 voturi)    
    Destramarea USL (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:09)

    Bogdan [anonim]

    Incet incet USL se destrama... de cand au picat sub 50% au aparut diferntele, printre ele si faptul ca Antonescu se delimiteaza de Adrian Nastase, Ponta il apara si dupa ce a fost gasit vinovat.

    Acum le mai demonstreaza si Geoana cat de slabi sunt...
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar si Geoana (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:21)

    Diana [anonim]

    Chiar si cel care a pierdut alegerile in fata lui Basescu le poate da clasa celor din USL... nu e de mirare ca au scazut sub 50% dupa ce l-au dat afara
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:24)

    Alex [anonim]

    Geoana saracu face si el ce poate. apropo, mai traieste?:))dar oricum este cu 2 clase peste ponta si antonescu:)))va dati seama cum sunt cei 2:)))
  • 0 (0 voturi)    
    re (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:05)

    litchi [anonim]

    Pana la urma o sa il dea afara si din tara PSD..:)))..Incet incet va destrama-ti de tot....
  • 0 (0 voturi)    
    duteeee (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:03)

    Poll [anonim]

    Ii urez drum bun si poate ramane pe acolo !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:33)

    constantin [anonim]

    Coincidenta sau nu, daca as avea puterea necesara, le-as acorda domnilor Ponta, Antonescu si Geoana, cetatenia americana si le-as retrage cetatenia romana, deoarece nu prea dovedesc ca sunt cu adevarat ROMANI.
  • 0 (0 voturi)    
    USL a pierdut un om valoros (Marţi, 31 ianuarie 2012, 21:20)

    andreea [anonim]

    Geoană le ia faţa din nou lui Antonescu şi Ponta cu o vizită în Statele Unite
    USL nu a stiut sa profite de pe urma acestui om.
    In unele judete acest om a fost, este si va fi un om apreciat de alegatori.
    cand au ales sa il excluda nu au gandit un minut cei din USL.
    Iata cum acum acesta le pregateste un joc foarte interesant si evident el este cel care castiga si USL pierde din nou
  • 0 (0 voturi)    
    Ups (Marţi, 31 ianuarie 2012, 21:34)

    yoyo [anonim]

    Ups acuma cum il mai dau afara?! usl-ul sa caute solutii nu haos si dezordine, sa lase demagogia si populismele.
  • 0 (0 voturi)    
    Iarasi (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:05)

    poll [anonim]

    Antonescu si Ponta tot planifica de 6 luni sa plece, poate vor convinge pe cineva iar le da Geoana peste nas.
  • 0 (0 voturi)    
    Curios (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:09)

    Andu [anonim]

    Daca ajung vreodata, e curios cum vor reactiona cei de-acolo cand "mititeii" le vor povesti de "dictatura" din tara, de "revolutie", de" persecutie". Europenii au ras.
  • 0 (0 voturi)    
    x-tna84@yahoo.com (Marţi, 31 ianuarie 2012, 23:10)

    alina [anonim]

    pai cum sa ajunga ei primii ??? nu nu se poate dupa ce l-au eliminat din competitie ??
  • 0 (0 voturi)    
    geoana (Miercuri, 1 februarie 2012, 15:53)

    ciprian [anonim]

    E grav si penibil in acelasi timp, daca Geoana le o ia inaintea celor din USL.Ar trebui sa le dea de gandit incompetentilor Ponta si Antonescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Piere raul (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:19)

    razvan [anonim]

    Usor, usor dar sigur USL' ul se destrama.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de capu' vostru (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:23)

    JOJO [anonim]

    Inseamna ca Pona si Antonescu sunt doar de imagine. Vai de capu vostru...V'o ia Geoana inainte. Halal...si mai sperati sa fiti la conducerea tarii...doamne fereste!