Deputatul Mircia Giurgiu cere imbunatatirea conditiilor din arestul IPJ Cluj

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 18:24 Actualitate | Politic


Deputatul independent Mircia Giurgiu a anuntat joi, intr-o conferinta de presa, ca a formulat o interpelare adresata premierului Emil Boc prin care-i cere sa ia "in considerare alocarea de fonduri pentru imbunatatirea conditiilor din arestul IPJ Cluj", transmite Agerpres.

Mircia Giurgiu sustine ca in arestul IPJ Cluj conditiile sunt "dintre cele mai groaznice, amintind de securitatea de pe vremea comunismului".

"Camerele cele mai mari au opt metri patrati si sunt cu patru paturi, cate doua suprapuse. Intre paturi exista cativa centimetri, abia cat sa stea un om in picioare. Baie nu exista, iar daca noaptea persoana aflata in arest trebuie sa isi faca nevoile fiziologice, este obligata sa faca la tineta, o galeata infecta, cu toti ceilalti de fata. Despre apa nici nu poate fi vorba. Peste zi, daca are nevoie la toaleta, se bate in usa de la celula, iar daca gardienii au timp si vor, te duc, daca nu, iar la tineta", precizeaza Mircea Giurgiu in interpelarea sa.

Deputatul mai spune ca "totul este facut pentru ca omul sa clacheze psihic".


Citeste mai multe despre   


















629 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    stie el ce stie... (Joi, 24 noiembrie 2011, 18:34)

    hot news [utilizator]

    cred ca ii vine randul in curand si acum face lobby pentru conditii mai umane de detentie :))
  • +1 (1 vot)    
    Rezervare (Joi, 24 noiembrie 2011, 18:36)

    un cetatean [anonim]

    O avea de gand sa se cazeze acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Iad (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:28)

    Lucifer [anonim]

    Noi oferim conditii de cazare mai bune.
    Avem si superoferta pentru politicieni:
    aur topit pe extremitati.
  • +1 (1 vot)    
    Sigur domnu' deputat (Joi, 24 noiembrie 2011, 20:07)

    Lalaila [utilizator]

    Pentru dumneavoastra? Cum sa nu... Facem hotel de 5 stele. Sa poata omu' care ajunge acolo sa se simta si el bine, pai nu? Nu asta este scopul arestului? Pai ce? e usor sa bagi mana in banul public, sau sa faci trafic de influenta? Nu dom'le. E stres maxim, asa ca atunci cand doamne fereste ajungi acolo sa te poti odihni putin in conditii civilizate....
    Nu-i asa domnu' deputat?
    'tu-va neamu vostru de hoti cu camasi albe.
  • 0 (0 voturi)    
    solidarnosti (Joi, 24 noiembrie 2011, 20:59)

    panfilica [anonim]

    parca apostu este cazat acolo, nu ?!
  • +1 (1 vot)    
    mi se pare "colegiala" cererea... (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:11)

    costica [anonim]

    Sorin Apostu era obisnuit sa traiasca pe picior mare la matrapazlacurile pe care le facea.... sa-l tii acum in arestul ala prapadit nu se potriveste cu statutul inaltului pDList!!
    Colegii ii sar in ajutor, propun sa faceti un proiect cu fonduri europene, n-aveti decat, dar cu fonduri ca sa nu furati nimic... desi Sorin Apostu merita sa stea la puscarie nu in arest de 5 stele la Cluj....
    Cata ipocrizie la politicienii astai, pur si simplu nu au scrupule, nici dracu' nu-i mai potoleste....
  • 0 (0 voturi)    
    Fara 50 de mii nici nu se dau jos din pat, domnule (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:32)

    zexe [anonim]

    Draga Mircia, te anunt pe aceasta cale ca spatiul dintre paturi este excedentar. Ocupantii arestului sunt persoane imortante care nu se dau jos din pat decat pentru sume care sa ii motiveze. Plus de asta, daca au intentia sa se dea jos din pat pot fi banuiti de faptul ca recidiveaza si ca tocmai le-au intrat in cont suma mentionata.
  • 0 (0 voturi)    
    conditii (Duminică, 27 noiembrie 2011, 8:09)

    sanitar [anonim]

    Nu cred ca deputatul in cauza se referea la transformarea arestului in hotel de 5 stele; sau daca asta dorea, e o aberatie. Insa descrierea conditiilor de la arestul Cluj sfideaza orice norme igienico-sanitare. Accesul la toaleta, posibilitatea de a pastra minima igiena personala sunt cerinte bazale ale oricarei fiinte umane, indiferent ce a savarsit, iar acest arest se pare ca nu le asigura. Daca nu ma insel, in arestul militar (care functiona pe langa fiecare unitate militara pe vremuri) exista obligativitatea de a asigura cate8 sau 9 metrii cubi spatiu pt fiecare detinut (cat sa poata respira decent)...aici nu-i valabil?