Ion Iliescu: Sper ca Mircea Geoana sa aiba inteligenta minima necesara sa accepte o rocada la sefia Senatului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 16:34 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat luni dupa sedinta Biroului Permanent National, ca spera ca Mircea Geoana "sa aiba inteligenta minima necesara" si sa accepte rocada cu Titus Corlatean la sefia Senatului.

Reamintim ca liderii PSD au decis sa-i ceara lui Geoana sa renunte la functia de presedinte al Senatului si sa accepte sefia Comisiei de Politica Externa din Senat, urmind sa faca rocada pe functii cu Titus Corlatean.

Ion Iliescu a nuantat ca nu se doreste sa se mearga pe calea demisiei lui Mircea Geoana din postul de presedinte al Senatului, ci pe aceea a unei rocade.

"Nu pe aceasta cale mergem sa-si prezinte demisia, sa faca vacanta aceasta pozitie de presedinte de Senat, ci sa fie o rocada. Este dreptul acestui partid sa faca asa ceva", a spus Ion Iliescu. "Sper sa aiba inteligenta minima necesara pentru asa ceva", a adaugat Iliescu, citat de Agerpres.



















2639 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    e chiar interesant (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:39)

    hot news [utilizator]

    ... sa vezi cum un partid ca PSD-ul se auto distruge intr-un mod atat de placut :) Parca a venit primavara ;)
    • +7 (7 voturi)    
      foarte... (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:58)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Cu putin noroc, face si Ilici un atac de apoplexie sa scapam de el.
      • +4 (4 voturi)    
        Eu îi doresc altceva! (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:09)

        Popinceanu Aurel [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        Eu sincer sa fiu, îi doresc lui ilici-kaghebetovici o viata cât mai lunga si sanatoasa! Deoarece vreau sa-l vad odata si odata în fata tribunalului cum bâguie, se bâlbâie si nu mai stie pe unde sa scoata camasa! Sa raspunda pentru crimele comise în decembrie `89 si la mineriade! Sa dea Dumnezeu!
    • 0 (0 voturi)    
      psd (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:04)

      miaunel [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Ma intreb daca nu este vre'o escrocherie, una din functii sa nu fie pe perioada determinata.
  • +13 (13 voturi)    
    ro cada (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:49)

    jiji [anonim]

    se tem serpii rosii de pierderea functiilor
  • +16 (16 voturi)    
    :) (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:50)

    bgd [utilizator]

    Tocmai, daca e inteligent...nu face treaba asta. E singurul lui mod de a ramane in fata, si e destul de evident ca isi doreste asta.
    Credeti ca se va lasa schimbat pt nimic? Sunteti naiv dle Iliescu.... Banii cu siguranta nu-l incalzesc, nu pare a fi acel tip de om...deci ramane puterea, pe care doriti sa i-o luati.
    Desteapta miscare....
    In ciuda trecutului dvs, va credeam un om abil dpdpv politic. Pare ca varsta incepe sa-si puna amprenta....
  • +18 (18 voturi)    
    Daca pleaca, e mancat... (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Se cam planuieste o incercare de suspendare a presedintelui (in ultima vreme prea multi ii dau inainte cu suspendarea cu orice pret) si Geoana le sta in gat... La ce serparie e in PSD, normal ca trebuie un om care sa raspunda corect la comenzile partidului.

    Noroc ca intre suspendare si demitere mai este un vot popular care, chiar daca n-o mai fi de 75% impotriva, le va taia inca odata pofta de marire a celor de la PSD...

    Pacat ca nu avem o prevedere constitutionala care sa prevada ca, in cazul suspendarii, poporul sa decida cine pleaca: Presedintele sau Parlamentul, pentru ca nu e corect ca Parlamentul sa greseasca si sa nu plateasca, asa cum s-a mai intamplat ...
    • +2 (2 voturi)    
      Jos palaria (Luni, 7 noiembrie 2011, 19:23)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Domnule/doamna (Sorry: Ritzi Pitzi nu-mi spune nimic de genda....), ideea mi se pare grozava!
      Daca nereusita le-ar amenita fotoliile calde din parlament/senat, s'ar gandii mai mult (atat cat o pot face, adevarat) inainte sa-i tot dea cu suspendarea...
      • 0 (0 voturi)    
        Parlamentul lucreaza cu interese, nu cu idei... (Marţi, 8 noiembrie 2011, 11:30)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        Multumesc pentru aprecieri, sunt magulit, dar din pacate si aceasta idee va ramane pierduta pe un forum, pentru ca nu se va transforma niciodata intr-o lege, oricat ar fi de corecta.
  • +5 (5 voturi)    
    o propunere pe care Mirciulica nu o poate refuza ? (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:54)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    o propunere pe care Mirciulica nu o poate refuza ?!
  • +18 (18 voturi)    
    Bunicuta te vrea prost! (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:55)

    Luk [utilizator]

    Daca Geoana are mai mult decat inteligenta minima necesara, o sa refuze rocada.
  • +11 (11 voturi)    
    E de goaza Iliescu. (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:57)

    mircea [anonim]

    Pe langa faptul ca dezbina si stapaneste pare sa fie regula lui Iliescu,dar chestia cu rocada este si hazlie si de groaza.Pai de ce nu ar face Geoana rocada cu mine?Iliescu inventeaza legi dupa cum ii baseste mintea.Si asta se cheama PSD!
  • +10 (10 voturi)    
    Sper ca Mircea Geoana (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:58)

    cir [anonim]

    Sper ca Mircea Geoana sa aiba inteligenta minima sa mearga in alt partid intrucat baronii PSD nu au inteligenta minima sa pastreze macar o aparenta de onestitate.
  • +7 (9 voturi)    
    Iliescu se inseala (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:00)

    hot news [utilizator]

    Eu personal nu as miza foarte mult pe inteligenta lui Geoana ;)
  • +2 (2 voturi)    
    "Prostanac" partea a 2-a (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:35)

    marz [utilizator]

    Deci isi reconfirma parerea despre Geoana: asta cu "inteligenta minima necesara" este un fel de "Prostanac" reloaded. :p
  • +6 (6 voturi)    
    mirciulica (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:35)

    menandy [utilizator]

    mai, el ca politician nu e rau, dar ca om e chiar fraier, naiv, parca joaca- n alt film! S-a facut, rau de cacao, cu mihaela, dragostea mea! In rest, mirciulica, nu te lasa, aranjaza-i pe bolsevici! Daca poti asta, bineinteles!
  • +6 (6 voturi)    
    Marea gresala a Romaniei (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:55)

    sipu [utilizator]

    Marea gresala a Romaniei se numeste ion iliescu
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:00)

    anca [anonim]

    Si daca nu se va intampla asa cum va doriti, ce veti face tovarase????? Geoana oricum nu mai are nimic de pierdut, deci ce face un om in situatia asta ???? Loveste cu putere in stanga si-n dreapta si va trage dupa el pe absolut oricine si orice .....
  • +5 (5 voturi)    
    al doilea om in stat (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:07)

    all [anonim]

    in tara noastra al doilea om in stat (ca asa zice constitutia), poate fi schimbat la coltul strazii sau in ultima bodega.. asta dau impresia politicienii nostri.. asta arata degradarea sociala si mai ales politica in care ne aflam... cred deasemenea ca se pregateste o incercare de suspendare a lui Base.... incearca sa puna un om cu adevarat de partid....
  • +5 (5 voturi)    
    dreptul partidului... (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:19)

    serioussam [anonim]

    Da, asa este, tovarase Ilici. Este dreptul inalienabil al Partidului sa faca ce vrea in tara lui Papura-Voda!
    Cat despre obligatii, astea nu exista in mentalitatea de bolsevic imbatranit in rele a comunistului Iliescu. Pentru ca orice drept are si o obligatie corelativa, sunt strans legate unele de altele. Fara respectarea obligatiei corelative a dreptului clamat, putem face ce dorim intr-o tara, fara frica de a fi trasi la raspundere vreodata.
    Iata, mai jos, o lista intreaga de drepturi ale Partidului care face ce vrea in tara asta:
    - dreptul de a guverna si falimenta Romania (nimeni nu va plati vreodata pentru asta, bineinteles)
    - dreptul de a fi presedintele Romaniei 10 ani, chiar daca Constitutia nu permitea decat doua mandate de cate 4 ani cu un total de 8 ani (nicio problema, se poate!)
    - dreptul de a bloca toate reformele institutionale din Romania, mai ales in domeniul Justitiei (prietenii stiu de ce...)
    - dreptul de a ingradi dreptul la vot al romanilor din diaspora pe considerentul ca "nu au mancat salam cu soia" si nu sunt votanti ai Partidului
    - etc,. etc., etc.,...
  • +5 (5 voturi)    
    Adica cum ? (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:41)

    Gigell [anonim]

    Voi tranzactionati la coltul strazii cele mai mari functii din Romania. Nu mai aveti pic de rusine ?
  • +1 (1 vot)    
    Rocade (Marţi, 8 noiembrie 2011, 2:28)

    Gambit [anonim]

    Eu constat ca in PSD sunt multi sahisti,Adrian Nastase propunea o rocada intre Antonescu si Ponta,acum alt sahist Ion Iliescu propune alta rocada intre Geoana si Corlatean