Crin Antonescu: Daca trece proiectul privind regionalizarea, USL s-ar putea retrage din Parlament 

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2011, 11:47 Actualitate | Politic


Presedintele PNL a declarat, miercuri la Antena3, ca daca reorganizarea administativ teritoriala trece de Parlament USL este dispus sa-si retraga oamenii din legislativ. "Opozitia stie ce are de facut, poate merge pana la retragerea din Parlament(....) Ar fi unul dintre motivele - in opinia mea - pentru care USL s-ar putea retrage din Parlament, a declarat Antonescu intr-o emisiune la Antena3. Declaratia liderului PNL apare in contextul in care fostul ministru al Muncii, Sebastian Lazaroiu a declarat intr-un interviu ca "regionalizarea este un proiect important pentru Romania, atat de important incat merita sa cada un guvern".

"Daca, intr-un fel sau altul, Puterea constrange UDMR-ul sa nu respecte ceea ce a spus pana acum - ca nu se face reorganizarea pana in 2012 - putem recurge la metode extreme. Ar fi unul dintre motivele - in opinia mea - pentru care USL s-ar putea retrage din Parlament", a mai spus Antonescu.

Liderul liberalilor a precizat ca o astfel de decizie nu a fost discutata in interiorul USL dar, este convins ca nu ar fi o problema de aplicare si ca parlamentarii ar respecta o astfel de hotarare.

Reorganizarea administrativ teritoriala creeaza tensiuni in interiorul Coalitiei de guvernare, intre PDL si UDMR. Democrat liberalii au pe agenda legislativa ca prioritate reorganizarea administrativ teritoriala si doresc ca alegerile din 2012 sa se faca pe o noua structura administrativa. In vara PDL a propus ca varianta impartirea tarii in 8-10 regiuni, propunere care a fost respinsa categoric de partenerii de Coalitie.

UDMR a pledat pentru 16 judete, anuntand apoi ca reoganizarea poate astepta pana in 2012. De altfel UDMR nu doreste ca viitoarele alegeri sa se desfasoare pe o noua structura administrativa si asta pentru a-si mentine intact numarul de mandate obtinute la alegerile din 2008. 

Fostul ministru al Muncii si consilier prezidential, Sebastian Lazaroiu, a declarat intr-un  interviu acordat Ziare.com, ca pentru proiectul regionalizarii ar merita sa cada Guvernul "...e atat de important acest proiect pentru Romania incat o amanare ar fi un dezastru. Inseamna patru ani pierduti. De deblocat se poate debloca doar prin asumarea raspunderii. Pana la urma regionalizarea e atat de importanta incat merita sa cada un guvern pentru ea", a precizat Lazaroiu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2943 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    Ce bine (Joi, 20 octombrie 2011, 11:54)

    Lady Gogu [anonim]

    Scapam de pseudopoliticienii liberali.O gasca de parveniti de la bugetul de stat si privatizari dubioase.
    • +24 (28 voturi)    
      Mai trebuie circa 20 de deputati (Joi, 20 octombrie 2011, 12:13)

      Romania pe calea modernizarii [anonim] i-a raspuns lui Lady Gogu

      UDMR-ul se opune din rasputeri, in ciuda compromisului oferit de PDL-UNPR, adica in loc de 8 regiuni sa fie 10 (Harghita si Covasna ramanand neatinse de reforma), ba chiar 12 (e ceva nou si inca neexplicat).

      De aceea, Lazaroiu negociaza intens cu reformistii din PSD, asa numitul 'grup de la Cluj', condus de fostul ministru Ioan Rus si de Vasile Dancu, pentru a aduce la UNPR cel putin 20 de deputati PSD.
      Grupul reformist se simte mai apropiat ideologic de centru-stanga lui Diaconescu (UNPR) decat de stangismul putin haotic promovat de Ponta.

      Daca va reusi aceasta miscare politica la care lucreaza Basescu si Lazaroiu, UNPR va avea suficienti deputati pentru a nu mai fi nevoie de voturile celor 21 de deputati UDMR, asa ca se poate merge pe asumarea raspunderii.

      UDMR joaca la limita, disperata sa nu piarda mediatic in fata partidului lui Tokes dar nici sa fie expulzata de la Guvernare.

      Antonescu e probabil informat de aceste tratative si si-a permis un comentariu-avertisment, tot la disperare.
      Ponta nu comenteaza ca sa nu-si arunce in aer partidul, unde exista deja mari tensiuni in teritoriu.

      In caz de reusita a operatiunii cu grupul de la Cluj, PDL si UNPR ar avea majoritatea in Camera Deputatilor, impreuna cu grupul minoritatilor (care voteaza sistematic cu Puterea, indiferent de partid, contra servicii si functii).

      Cum Camera Deputatilor e for decizional pt multe legi importante, nici n-ar mai avea importanta daca Senatul ar ramane Opozitiei (prin alaturarea UDMR), pentru ca mai exista doar vreo 3 legi importante de votat, toate la deputati: reorganizarea, comasarea si uninominalul, legea asistentei sociale.
      Apoi oricum vin alegerile, intr-un an.

      Scoaterea UDMR de la guvernare ar fi un act ce ar aduce sigur voturi in plus coalitiei PDL-UNPR si nu e intamplator ca grupul ardelenilor din PSD e cel mai interesat sa-si dea votul pt a expulza separatistii din structurile Puterii.

      Sper ca grupul PSD de la Cluj sa fie patriot inainte de a fi partinic.
      • +9 (9 voturi)    
        Antonescu are cosmaruri (Joi, 20 octombrie 2011, 13:39)

        12 oameni furiosi [anonim] i-a raspuns lui Romania pe calea modernizarii

        ca din 41 de judete+BUcuresti adica 42 centre de furaciuni si angajari fara rost.din 42 de centre de pierdut vreme si pepiniere de faliti,din 42 de centre de coruptie nu vor mai fi decat 12.Si daca sunt 12 este mai usor de verificat si controlat si degeaba vin ei la guvernare daca nu poasafure
      • +8 (10 voturi)    
        Pai sa se retraga azi!!! (Joi, 20 octombrie 2011, 14:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Romania pe calea modernizarii

        Si PDL nu va mai trebui sa faca tot felul de compromisuri de kko cu UDMR pt ca va avea majoritatea.
        Macar daca s-ar retrage toti aia cu dosare.. din toate partidele..
      • +4 (4 voturi)    
        frumos explicat dar (Joi, 20 octombrie 2011, 15:00)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui Romania pe calea modernizarii

        patrioti nu mai exista in romania, mai ales parlamentari...pe langa asta antonescu face gargara cu apa rece, din toata gloata aia care o mai conduce inca, nu ar fi nici 30% dispusi sa lase osu din dinti cu un an mai devreme :)
      • +3 (3 voturi)    
        apreciez (Joi, 20 octombrie 2011, 18:44)

        sir [anonim] i-a raspuns lui Romania pe calea modernizarii

        gandirea ta logica si clara!e mare lucru in ziua de azi!bafta mai departe!
    • +22 (22 voturi)    
      Steling Resources (Joi, 20 octombrie 2011, 12:13)

      Ruleta Ruseasca [anonim] i-a raspuns lui Lady Gogu

      sau cum a vandut guvernul liberal tariceanu cel de 4 orin divortat resursele naturale de titei si gaze naturale ale Romaniei pentru 1 dolar gaurit.Si ne saluta Tariceanu de la Monte Carlo din Ferrariul lui negru cu numar de Franta.
    • +23 (23 voturi)    
      excelent (Joi, 20 octombrie 2011, 12:21)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Lady Gogu

      poate asa sa treaca si reviziurea constitutiei
      • +8 (8 voturi)    
        Nu se retrag (Joi, 20 octombrie 2011, 14:10)

        Pigy Libi [anonim] i-a raspuns lui Aramis

        Crinisme .El crede ca il mai crede cineva .Nici lipovenii lui nu il mai cred.Atata timp cat mai e de luat o diurna o chirie o indemnizatie nu se retrage nici un liberal din parlament.Stau si sug la tzatza parlamentului ca puceii la scroafa si sug vartos,cat care poate mai mult,cu zgomot si se imping unul pe altul de la o tazatza mai plina.
  • +15 (15 voturi)    
    Retragere ????? (Joi, 20 octombrie 2011, 12:00)

    xian [utilizator]

    "S-ar putea" expresie echivoca cu iz de amenintare .Dece nu SE VA RETRAGE...stil de politica ferma nu balabaneala fara continut !!..
    • +18 (18 voturi)    
      nici asa nu e bine (Joi, 20 octombrie 2011, 13:13)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui xian

      cum sa spuna ca se va retrage de undeva unde nu se duce?
      el oricum s-a retras de cand a decis ca jobul pe care NOI il platim e facultativ. obligatoriu pt el este prezenta la televiziunea unui securist si la coafor :)

      eu nu inteleg cum dracu sunt oameni care-l sustin p-asta... chiar nu pot sa inteleg.
  • +23 (23 voturi)    
    si ce daca..... (Joi, 20 octombrie 2011, 12:02)

    dorubr54 [utilizator]

    ... si asa tu ca individ ai o problema cu prezenta in Parlament. Asa ca dupa tine potopul...
    RUSINE, profesor de nimic!!!!!!
  • +25 (25 voturi)    
    Ce vizionar, domnule.... (Joi, 20 octombrie 2011, 12:02)

    andrei [anonim]

    Crin deja s-a retras, anticipativ, inca de la inceputul carierei de parlamentar.
  • +24 (24 voturi)    
    !!! (Joi, 20 octombrie 2011, 12:04)

    CMD [utilizator]

    Poate incearca si retragerea din politica!
  • -18 (18 voturi)    
    prea tarziu gugustucilor pentru voi (Joi, 20 octombrie 2011, 12:09)

    nimicul cu buric [anonim]

    trebuia sa faceti opozitie d'acum opt ani gugustucilor...
    acum e prea tarziu

    ati lasat tara pe mana nulitatilor astora si acum v-ati trezit ca trebuie facut ceva ca se apropie alegerile!?
    e prea tarziu...

    singura opozitie in tara asta a facut-o ciuvica, mircea badea si dana grecu.
    voi la gunoi mizeriilor

    de-altfel opozitie au facut cu eficacitate jurnalistii care si-au expus pana si siguranta personala.
    voi ati luat banii contribuabililor dar n-ati existat de opt ani.
    mars de-aici jigodiilor.
    • +6 (6 voturi)    
      mircea, tu esti pramatie?:) (Joi, 20 octombrie 2011, 13:18)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui nimicul cu buric

      ca vad acelasi limbaj suburban.

      daca ciuvica a facut opozitie atunci trebuie sa schimbam in dictionar termenul de logica.
      ciuvica a muscat din unii ca sa profite de altii. n-are nici cea mai mica legatura cu opozitia.
      ciutacu care are bmw dar sta in apartament social?

      jurnalistii aia de primesc amenzi pt greseli de limba romana? jurnalistii aia de trucheaza videoclipuri si le dau pe post ca autentice? jurnalitii aia de masluiesc documente ca sa arunce cu noroi pe un ministru?
      jurnalistii aia care critica doar o parte a clasei politice? care jurnalisti ma?

      cand nu intelegi niste lucruri nu inseamna ca ceilalti sunt nulitati. inseamna ca trebuie sa pui mana sa citesti si sa te informezi :)
  • +20 (20 voturi)    
    da (Joi, 20 octombrie 2011, 12:10)

    gogu [anonim]

    Si uite cum Chucky nu va mai fi nevoit sa se trezeasca dimineata.
  • +18 (18 voturi)    
    Adio (Joi, 20 octombrie 2011, 12:18)

    sipu [utilizator]

    Drum bun si cale batuta......................cu mici exceptii
  • +19 (19 voturi)    
    crin cel groaznic (Joi, 20 octombrie 2011, 12:20)

    Pufoshenie [utilizator]

    imi place de Crin , se arunca in cap, dar nu stie ca va da de beton si nu de apa
    • +18 (18 voturi)    
      Totul depinde de... (Joi, 20 octombrie 2011, 12:39)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Pufoshenie

      ... inaltimea de la care te arunci. Daca-i prea mare, apa sau beton nu mai conteaza. Impactul cu tzeasta e acelasi. Asta nu stie Crin.
  • +24 (24 voturi)    
    Cale batuta (Joi, 20 octombrie 2011, 12:28)

    Lucifer [anonim]

    Si asa voi interesul national il percepeti ca fiind bunastarea voastra in detrimentul prostilor care muncesc cinstit. Mai nou, la o sedinta a unei organizatii de tineret PSD li s-a spus celor ce vroiau sa se inscrie ca prin intermediul PSD pot reusi mai usor in viata. Curat comunism coane! Cu asemenea mentalitate vom intra cu drag in CSI si vom indeplini telul lui Ilici.
  • +20 (20 voturi)    
    Crin - Parlamentar la fara frecventa (Joi, 20 octombrie 2011, 12:33)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Bietul de el ,......
    Alt argument nu are , decat fuga din fata raspunderii...
    Daca nu stie , ii amintesc ca traieste din banii platiti de poporul roman si datoria lui este sa lupte cu armele argumentelor politice sociale si economice impotriva adversarilor politici si nu sa fuga din Parlamentul tarii .
    Daca esti asa de valoros atunci vorbeste tu o limba romana mai dulce decat puterea si convingene ca meriti votul nostru - nu sa fugi de pe campul de lupta .
    Vai de capul lui de crin fara polen si cu petalele cazute la primul val de frig nu prea strasnic .
    Dute draga inapoi la muzeu si povesteste vizitatorilor cum combateai tu cand erai ministru tineretului....
    Gheorghe Buhac
  • +21 (21 voturi)    
    Dilema (Joi, 20 octombrie 2011, 12:41)

    Stefan [anonim]

    Crin practic nici nu da pe la parlament deci este greu de inteleg faza cu retragerea in cazul lui mai ales :)
  • +15 (15 voturi)    
    Mda (Joi, 20 octombrie 2011, 12:52)

    cristi [anonim]

    Gogosi, nu o sa vedem noi asta. Oricum, speranta moare ultima si eu spun doar atat: doamne ajuta. Daca s-ar retrage de tot si din viata politica si din Romania ar fi deja un progres major. Le recomand China sau Coreea.
  • +16 (16 voturi)    
    Vai , vai (Joi, 20 octombrie 2011, 12:58)

    Bazil [anonim]

    .. ce pierdere pentru Romania. Va roooooooooog, nu va retrageti. Nu lasati ciolanul pe mana altora.
  • +5 (5 voturi)    
    Oare...oare (Joi, 20 octombrie 2011, 13:26)

    mincu [anonim]

    Cum se spune "PAGUBA=N CIUPERCI
  • +7 (7 voturi)    
    Paguba-n ciuperci! (Joi, 20 octombrie 2011, 13:34)

    Colette [utilizator]

    si asa acest usl face figuratie in parlament pt ca sa-si incaseze indemnizatiile grase, sa fie la 'butoane' atunci cand interesele personale, de firma sau de grup impun sa fie acolo, in sala. in rest, opozitia actuala este cea mai distructiva opozitie pe care am avut-o din '90 incoace! cum a fost posibil ca ponta si antonescu sa voteze impotriva legii camatariei? o simpla intrebare la ceva care s-a intamplat ieri in acel parlament...asa ca retrageti-va cat mai rapid, in munti, unde sunteti bineveniti si lasati-ne ca ne-am saturat de voi!
  • +7 (7 voturi)    
    Cine e Antonescu !!!!! (Joi, 20 octombrie 2011, 14:56)

    Claudiu Popa [anonim]

    Mai bine si-ar da el demisia. Oricum tot e figurina pe acolo. In general, liberalii au bun simt dar la el lipseste cu desavarsire. A ingropat Partidul National Liberal. Nici macar nu mai pot sa-l injur.
  • +6 (6 voturi)    
    Referendum ! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:36)

    teo [anonim]

    Regionalizarea Romaniei,fiind o chestiune de interes national,un eventual proiect de lege,in ipoteza in care partidele nu se inteleg,sa fie in prealabil suspus referendului.Pe acest popor nimeni nu-l consulta in probleme care ii privescv direct,si angajeaza generatiile viitoare !?.-
    Sustin,ca regionalizarea tarii,sa se faca pe actualele regiuni de dezvoltare,adica 8 regiuni,care se pot denumii provincii,regiuni,judete.-
    Fiind o chestiune de importanta nationala,nu poate fi lasata la decizia unei minoritati.
  • +3 (3 voturi)    
    ASA ASA! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:54)

    Paleopterix [utilizator]

    Pai ce e de colea? Daca se retrag lipitorile din parlament, inseamna milioane de euro economisite de la buget. Nu e rau. Hai dl. ponta, stim ca poti! Suna iesirea din parlament!
  • +3 (3 voturi)    
    Da doamne ! Ar fi minunat ! (Joi, 20 octombrie 2011, 17:26)

    cornel [anonim]

    Unde nu avem norocul asta .... Ar disparea toxicul din viata noastra politica >
  • -2 (2 voturi)    
    Pai bine... (Joi, 20 octombrie 2011, 17:48)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...mai chiparosilor portocalii, ingrijorati (sau fericiti nevoie mare dupa caz) de absentele lui Antonescu si de potentiala demisie in bloc a opozitiei in Parlament, dar ce va faceti cu reprezentatii vostri (adica aia din arcul guvernamental) ca nici aia nu par a fi convinsi ca trebuie sa fie prezenti sa voteze legile propriilor partide aflate la PUTERE?
  • +2 (2 voturi)    
    regionalizrea (Vineri, 21 octombrie 2011, 11:13)

    coco [anonim]

    nu terbuie sa va retrageti voi nu participati la lucrarile din parlament de mult timp,nu este o pierdere,este un cistig.