Furie și ficțiune​

Joker HBOGO. Nebun, anarhic, marginal și fantast / Am văzut filmul ăsta, de nervi. După Incendiul de la Matei Balș

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 8:29 Actualitate | PERSPEKTIVA


Joker
Foto: Hotnews
Incendiul de la Matei Balș m-a "ars" cumplit. Mi-a dat sentimentul nesiguranței. În ce Românie fără cap trăiesc? Dacă mă îmbolvănesc de COVID și merg în spital, mor. Iau o boală sau iau foc. Am simțit nevoia să sparg ceva, să mă descarc de rău, de furie. Mi-am băgat capul în CULTURĂ. Și am revăzut Joker. Joker! E nebun. Și e anarhic. Și oropsit social. Și are imaginație debordantă. De asta mi-a plăcut. Era pe starea mea. M-a temperat din furie. Pentru că am intrat cu totul în poveste: ce-i cu "Joker"?

Dacă accepți că Joker e și nebun, și anarhic, și marginal, și fantast, filmul te zăpăcește. Ori de asta-i bun filmul. Ca să te zăpăcească.

Filmul, de fapt, era ce vroiam. Să mă scoată din furie, dar și din confort, din prejudecată. M-a lovit în damblaua mea de ieri, în tâmpeala mea de spectator.

Jockerul din film este în toate felurile. Filmul îți arată că toate variantele sunt adevărate. Filmul păstrează toate sensurile valabile. Ori asta este provocarea cea mare a filmului. Să accepți toate sensurile. Variantele. Ori, repet, asta m-a temperat din furia, râia pe care am luat-o din Incendiu. Aha, sunt și altceva decât un "pui prăjit" în România asta.

Uite filmul!

M-a șocat întâi violența. Violența chipului. Violența vocilor. Violența jafurilor. Violența împușcăturilor din nimic. M-au șocat. Nu-i așa? Și eu vroiam să dau un cap în gură cuiva.

Un film bun este un film care-ți pune probleme ție ca om. Te temperează, te deturnează. Prins de film, am uitat că vroiam să dau un cap în gură cuiva. Am început să caut cumva să-nțeleg ce văd acolo în film.

Deci, Jokerul nostru este un clovn bun la petreceri, bun de promovat produse. Dar de fiecare dată are ghinion sau e executat de borfași, de hateri. Chipul său de clovn “cere palme”. Clovnul are fragilitatea lui. Clovnul era agresat pe nedrept.

normal, încet, încet el devine agresorul. Exact din clipa în care i se dă pistolul.



Din acel moment, mi s-a dinamitat orice punct de sprijin. Deci, ce-i cu Jokerul? Ce-i cu el? Ce-a pățit? Cum credeam că mi se leagă o poveste, cum regizorul mi-o atacă. Logica mi-este atacată, subminată, planurile (trecut-prezent, imaginar-real) se tulbură.

Jokerul este patru în unu: nebun, anarhic, marginal și fantast. Regizorul se joacă cu creierul meu. Și bine face. Filmul poate fi văzut ideologic. Deci, revoltatul-anarhistul care reușește să arate urâtul lumii. Filmul poate fi văzut social. Sărac contra bogat. Filmul poate fi văzut ca triumf al mediei sfârtecânde, care face din tânțar ditamai eroul.



Filmul trebuie rumegat. Trebuie înțeles. Rezolvat ca un cub rubik. Te lasă buimac. Și creierul trebuie să rezolve enigmele. Să potrivească infinitele posibilități de combinare a imaginilor.

Nu mi s-a luat de Incendiu. Întâi a fost ca Joker, îmi venea să lupt contra nedreptății. Apoi, filmul m-a prins în povestea lui. Și, în final, am uitat de asemănările cu realitatea incendiului de la Balș. M-am scufundat în ficțiunea filmului, m-am concentrat să deslușesc cum filmul m-a prins și m-a nedumerit și m-a bucurat.

Mi-a picat exact când trebuie “Joker”, acum pe HBOGO.

O altă perspectivă asupra filmului

Performante JOKER

Joker Joaquin Phoenix as Arthur Fleck / Joker Robert De Niro as Murray Franklin Regizor: Todd Phillips






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3945 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    O porcărie (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 8:43)

    sysrq [anonim]

    DC nu știe ce să mai facă și cum s-o întoarcă să concureze Marvel și a trecut pe așa-zisele filme de Oscar. Pfoaa... Film pentru snobi.
  • +8 (18 voturi)    
    Filmul e... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 8:54)

    Rarara [utilizator]

    ...absolut genial. L-am revazut acum o saptamana si m-a reaprins. Este absolut normal sa te razvratesti impotriva sistemului. Acest sistem e bolnav, corupt, degradat si plin de oameni ineficienti. Ne trebuie o noua revolutie, dar nu una cu varsare de sange... Tara asta are nevoie de o schimbare majora, acum !
  • -9 (19 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 9:27)

    nlln [anonim]

    Joker este doar un film bun de aruncat.
    Nimic nu este original in acest film iar violenta nu poate fi justificata niciodata , sub nici o forma.

    Multa reclama pentru nimic.
    Ca a avut succes la public nu ma mira .Nu este usor sa te informezi .
    Sa cauti care este semnificatia ..de unde vine acest subiect..cum este perceputa imaginea unui clown, cate tipuri...cum se fac filmarile..
    Filmare pe scari..dans..


    Inca o data...un film care nu aduce nimic nou, subiect vechi dezvoltat cu tehnologia anului 2019.
    Un film care incearca doar sa justifice violenta, violenta extrema ceea ce nici macar un film nu ar trebui sa o faca.
    Aceasta este singura problema care ar trebui sa o avem.
    • -2 (8 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 12:17)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Exact ce ne lipseste noua acum, violenta si justificarea ei, sincer din punctul meu de vedere este un rebut cinematografic sau... probabil asta este trendul. Imi amintesc ca in anii 80(parca 1988) ma uitam la filmul Departe de Africa cu Robert Redford si Maryl Streep (printre alte filme traduse in aceea perioada de Monica Nistor) la un video la cineva acasa, noaptea de sambata cu fiole de cofeina sa nu adormim, unde se vedea ca se trage cu pusca iar zgomotul pustii il auzeam dupa 1 minu. Ei mai bine ma mai uit inca o data la acel film decat sa vad violenta din Joker.Respect optiunea fiecaruia.
    • -3 (5 voturi)    
      Ce zici tu (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 12:53)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      "poate fi justificata niciodata , sub nici o forma.", denota ca nu ai trait suficient.

      Nici in 89 nu era justificata, etc, guvernul poate deveni oricat de tiranic, capul plecat sabia nu-l taie.
  • +10 (14 voturi)    
    masterpiece! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 10:36)

    bancheru83 [utilizator]

    sa ne bucuram de asemenea filme cat mai traim ,,inca" in democratie...trebuie sa ai peste 100 la iq sa i intelegi feelingu lui joker!!incercati sa fragmentati filmul in personaje:cel putin 3 ies in evidenta...GENIAL
  • +2 (4 voturi)    
    Film extraordinar (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 22:36)

    MIhai [anonim]

    Un film extraordinar pentru toti , si pt cei care nu si-au dat seama ca au fost atrasi in fictiune si pentru cei obisnuiti cu arta cinematografica .Un film cu ajutorul unui mare actor ce critica societatea actuala indiferent ca e americana sau europeana .Violenta din film nu ne reprezinta dar ne a atras atentia sa ne observam pentru ca suntem agresivi psihic fata de semenii nostri.Suntem infectati cu multe alte variante de virusi , suntem departe de a fi civilizati cu cei care ne inconjoara si care nu sunt capabili sa se adapteze vietii moderne .
    • -1 (1 vot)    
      Nu cred ca e vorba de adaptare (Duminică, 31 ianuarie 2021, 0:23)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui MIhai

      Dar la un moment dat esti prea batran/bolnav ca sa mai poti face ceva si vei fi lasat in urma.

      Personajul din Joker a dezvoltat conditii psihice cauzate involuntar de copilaria sa si nu avea ce sa mai faca, nu a avut efectiv nicio sansa la o viata decenta, ascensiunea sociala, era oarecum o critica la adresa famililor monoparentale disfunctionale.

      In fundal era prezentata si lupta de clasa, diferenta dintre cei la limita saraciei si cei ajunsi, datorita mostenrii intergenerationale.