​PERSPEKTIVA

Incendiul Institut Balș, incendiu Piatra Neamț, Incendiu Giulești... Românul "prăjit"/ Poveste fără sfârșit

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2021, 18:27 Actualitate | PERSPEKTIVA


Incendiu la Matei Bals
Foto: Captura Digi 24
Avem spitale. A fost Colectiv. Românii au ars. Spitalele sufocate. Avem spitale. Nosocomoniala așteaptă. Se internează românii. Mor românii. Avem priză. Face scurt. Sare spitalul Giulești în aer. Pruncii românilor arși. Avem injectomat. Se pune în priză. Sare spitalul Piatra Neamț în aer. Românii arși. Avem lipsă de apă caldă și căldură. Se pune un reșou. Sare spitalul Balș în aer. Românii arși.În dimineața asta tragedia de la Balș.

Ce țară e asta?
Politicienii sunt numiți pe pile în funcție. Care-i cu gura mare, devine primar/ministru.
Îi doare-n bască de alegători. E "niște" șobolani. Cum se urcă-n fruntea bucatelor politice, politicienii ne văd ca pe niște șobolani. Cine nu-i șobolan, nu se adaptează? Să plece. Din țară. În diaspora. Să rămână noi și ai noștri.

Primarul/ministru cu gură mare a plătit să ajungă-n fruntea țării. A jurat pe tricolor, și-a dat sufletul mașinii de tocat, Sistemul șpagă. Acum omul ales are o poziție în mașina de tocat. Și este tare. Toacă.

Mașina de tocat se vede, se aude. Aroganții numesc manageri pe pile. Pilele angajează pe pile, “prin licitație”, angajează firme de pus prize, de zugrăvit, de tras apa la wc, de spălat banii. Se dau multe sporuri. De frecat menta.

Firmele lui mamaia, lui tataie iau prize, vopsea de doi lei. Lasă, bă, știm noi! Ieftin-totul ieftin, ca să scoată profit, din profit se dă șpagă. Se fac hârtii, hârtii. Totul este corect. Foarte corect. E procedural corect. Ce e incorect, devine corect, legal.

"Aceste locații nu au aviz ISU. Dar, fiți veseli, funcționează pe răspundere." Banii se-mpart. Hârtiile se produc. Nimeni nu-i vinovat. Mașina de tocat merge înainte. Și totul se repetă. sare-n aer spitalul. Se repetă. sare-n aer spitalul. Se repetă. sare-n aer spitalul. Dă-i în gura mă-sii. Trag cu gura despre patrie! Facem reformă.

Deci, toți sunt conștienți, toți sunt vinovați.

Dar șpaga îi liniștește, procedurile îi odihnesc noaptea. Șpagă. Șpagă. Ies pe profit. Șpagă. Șpagă. Ies pe profit.Șpagă. Șpagă. Ies pe profit.Șpagă. Șpagă. Ies pe profit.Șpagă. Șpagă. Ies pe profit.Șpagă. Șpagă. Ies pe profit ca să dau șpagă.

Românule. Ma§ina de tocat, Sistemul, uite, te-a prajit. Ma§ina de tocat tace. E onestă. Nu scuipă niciun vinovat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3603 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Stati linistiti (Vineri, 29 ianuarie 2021, 18:49)

    ady77 [utilizator]

    Se vor face anchete serioase, si ca de fiecare data nimeni nu e vinovat.
  • +2 (6 voturi)    
    Vai saracul “român”... (Vineri, 29 ianuarie 2021, 19:12)

    Roby745 [utilizator]

    Nu inteleg care e mesajul articolului.....dar daca e cumva ca doar politicienii sunt de vina....si saracii romani sunt doar niste victime nevinovate, nu cred ca sunt de acord.

    In primul rand ca politicienii astia sunt totusi niste romani neaosi, nu sunt nici rusi, nici americani, nici extraterestri.

    In al doilea rand , sunt niște “romani” reprezentativi. Nu doar pentru ca noi i-am votat, si pentru ca majoritatea romanilor ne-politicieni, odata ajunsi intr-o pozitie de putere s-ar comporta exact la fel. Imaginativa cativa dintre cunoscuți in pozitia de parlamentar/ministru.

    Si in al treilea rand, majoritatrea deficientelor, erorilor si furtișagurilor care duc la consecințe de genul asta, sunt comise de “romani” obișnuiți, nu de neaparat de politicieni. Unii din incompetenta, unii din prostie, multi din lacomie...iar altii din simpla delasare neaosa romaneasca.

    Cata vrem o sa continuam sa cautam vinovatii oriunde in alta parte, mai putin in ce facem fiecare dintre noi, nu cred ca lucrurile se vor imbunatati. Iar articole de genul asta demonstrează ca asta nu se va întâmpla prea curand.
  • +2 (2 voturi)    
    Acarul Paun (Vineri, 29 ianuarie 2021, 19:42)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    Dupa infiintarea multor comisii si comitete, se vor face niste super anchete care il va gasi vinovat pe acarul Paun, iar acesta, se va alege cu o mustrare strasnica in fata colectivului plus ca va fi pus sa-si faca o autocritica constructiva !
  • +2 (2 voturi)    
    Oare ? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 20:09)

    danmarian [utilizator]

    Nu ar fi cazul sa se VERIFICE capacitatea - puterea - instalatiilor electrice - puterea electrica pe care sunt capabile sa o distribue ? Aceste instalatii din spitalele vechi au fost proiectate si executae pentru puteri - sarcini electrice relativ mici - asa cum se cereau pe vremuri. Actualmente cu un MARE NUMAR DE APARATE MODERE - consumatoare de multa energie electrica vechile retele electrica din spitale sunt SUPRA - INCARCATE - si pot duce la supraincalziri si incendii ! Se impune REDIMENSIONAREA si IMPLICIT - pana la refacerea lor - la limitarea unor noi consumatori racordati permanent sau temporar -
  • +4 (4 voturi)    
    demisia? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 21:44)

    iuon [utilizator]

    Intro tara normala, relativ normala ... sau care e macar vecin cu o tara normala, toata lumea ar fi dat demisia la primul caz de incendiu.

    La al doilea, treilea, patrulea caz si opozitia si toata clasa politica ar trebui sa mearga la sapa de lemn, pana la adanci batranete ...

    ... dar la noi nu, nici vorba ... si aceste cazuri sunt oportunitati bune, sa te dai mai destept la televiziuni, sa ataci cei din partea cealalta a baricadei, sa mai faci un vot, doua ...
  • -1 (1 vot)    
    prajit de obicei e in ulei (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 4:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    e cam nesanatoasa comparatia cind niste oameni au murit in chinuri groaznice iar familiile sint indoliate.
  • +2 (2 voturi)    
    Cauza: (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 9:14)

    Azra [utilizator]

    Tembelismul general; noi ii alegem!
  • +1 (1 vot)    
    Patetism inutil, (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 12:27)

    Dilematic [utilizator]

    ce nu foloseste nimanui.
    Dimpotriva.
    Avem nevoie de analize obiective, rationale.