The Irishman, cronică de film. De Niro, Al Pacino, Pesci - criminali și mafioți care arată-n film ca din Muzeul figurilor de ceară

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:26 Actualitate | PERSPEKTIVA


Irishman, pe Netflix
Foto: Facebook
Subiectul “se leagă” în 3 ore de film. Cât a vrut mușchiul creativ al lui Scorsese. Tensiunea funcționează. La 5 minute câte o crimă, explozie, ceva senzațional. Irishman îți amintește, dar fără pasiune, de toate filmele cu mafioți ale lui De Niro și Scorsese. E un fel “the best off”. Mi-s dragi De Niro, Al Pacino, Pesci, Scorsese. Dar de data asta un sentiment m-a înstăpânit. Senzația că nu-s reali, nici De Niro, nici Al Pacino, nici Pesci. Că-s de ceară.

Cine a fost într-un muzeu de ceară știe ce spun. Într-un astfel de muzeu, sunt statui făcute din ceară, iar pe fețele statulor sunt lipite zâmbete/atitudini tâmpe celebre. Cam așa și cu De Niro, Al Pacino, Pesci. Au în “Irishman” ceva de roboței de ceară, ne se mișcă-n platou prea tare, joacă “stereotipic” în limitele a celor două - trei zâmbete/mutre care i-au făcut celebri. Sunt machiați strident ca să arate 3 vârste diferite.

Parcă s-ar “topi”/rupe, dacă ar da ceva mai mult din ei. Nu cred în bătrânețea lor deloc, i-am văzut cum se mișcă, în alte filme sau situații.
Uite-i aici în conferința de presă.



Sunt savuroși, sunt oameni, nu roboței de ceară. Deci, nu-i bătrânețea. Părerea mea este că păpușarul Scorsese n-a riscat nimic cu figurile lui de ceară. Nimic. Din contră, și-a pus vedetele să repete stereotipiile care i-au consacrat ca vedete. Zâmbetele lui Al Pacino, strâmbăturile lui De Niro, răceala de pește a lui Pesci. Poate păpușarul Scorsese a vrut să ne amintească convenția: actorii ăștia-s iconici, sunt marele și unicele figuri de gangsteri înregistrate pe sinapsele generațiilor din 1970 încoace. Sau, poate Scorsese n-a avut altă idee.

Dar, repet, Irishman mi-a dat sentimentul că sunt într-un Muzeu de Ceară. Artificialele păpuși de ceară De Niro, Al Pacino, Pesci. Uite-l, n-are ceva înspăimântător Hoffa/Al Pacino?



Subiectul? Filmul este inspirat din bestsellerul „I Heard You Paint Houses” de Charles Brandt. Uite aici și povestea adevărată din spatele cărții:



Povestea curge logic. Frank nu lasă nimic neexplicat. Încrengături, rețea, crime, consecințe.
Frank (De Niro) acționează spălat pe creier și își povestește, la bătrânețe, crimele făcute în floarea vârstei. A stat în anii 1960-70 în preajma mafiotului Russell Bufalino (Pesci) și a sindicalistului Jimmy Hoffa (Al Pacino) și le-a împușcat cârtitorii, opozanții. N-a dat greș niciodată.



Finalul este înspăimântător. Frank cu toate crimele lui pe conștiință nu moare dracului o dată. Sănătatea-i este de fier. Fiicele îl țin departe, cu scârbă. El nu regretă nimic până la capăt. Rugăciunea către Dumnezeu este spusă din vârful buzelor. Scorsese iese din mecanica asta a crimelor și intră în mecanica unei morți care nu mai vine. Spectatorul devine frustrat. Pedeapsa pentru Frank este să trăiască. Să trâiască, să trăiască. Să trăiască. În azil, părăsit de toți, într-o cameră în care intră puțină lumină. Cel care a luat atâtea vieți trage cu ochiul și urechea la viață. S-o sinucide? Bănuiește ce-a pierdut? Vrea și el puțină înțelegere?



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















39430 vizualizari

  • +34 (56 voturi)    
    No more Istodor! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:47)

    independentu [utilizator]

    Pentru Istordor, De Niro, Al Pacino, Pesci sunt niste statui de ceara cu zâmbete/atitudini tâmpe.
    Noi, celelalte milioane, care am stat lipiti de scaune peste 3 ore, suntem niste cretini, probabil.
    Si mai baga si niste spoilere, ca tot omul inteligent la o cronica de succes.
    Cum sa facem sa scapam de Istodor de la hotnews? Facem o petitie ceva?
    • +26 (36 voturi)    
      pai (Vineri, 29 noiembrie 2019, 9:43)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      multi ar semna cu ochii inchisi.polivalentul asta are spate undeva,altfel nu ar publica nici la urzica...
      asta sare de la oaie la critica de film apoi la metafizica clitorisului,fara nici o remuscare.EL stie,EL are cerneala-n penita,EL poate.
      • +6 (8 voturi)    
        pe vremea (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 9:18)

        Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Point

        lui ceașcă li se spunea multilateral dezvoltați!
        acum sunt doar multilateral împrăștiați!
      • +4 (4 voturi)    
        Si pasta-n (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:04)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Point

        pix.
    • 0 (0 voturi)    
      Fiecare intelege ce poate. (Miercuri, 4 decembrie 2019, 19:43)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui independentu

      Omu' are un punct de vedere ! Gandirea critica nu e pentru toti ! Nu va place, nu cititi ! Nu ca as fi mare fan Istodor, dar parca m-am saturat de cronicile alea de film pline de platitudini din revista TV Satelit. Asa ca mai bine treci pe Cinemagia sau baga o caseta de-a lu' Irina Margareta Nistor.
  • +5 (19 voturi)    
    Hoffa (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:55)

    @Dem [utilizator]

    J. Nicholson l-a interpretat mai bine pe Hoffa in 92 decât acum Al Pacino cu 20 de ani mai bătrân decat Hoffa in anii aceia și ceva mai slab, dar cu un machiaj s-a rezolvat totul. Urmărind discursuri autentice ale lui Hoffa, nu au tonalitatea teatrală a lui Pacino.
    J.N. avea 55 de ani in 92, ingrasat un pic dar a fost f. asemănător la expresiile faciale, cum ar fi vorbitul cu gura aproape închisă marca Hoffa
    • -10 (20 voturi)    
      Al Pacino sa il joace pe Jimmy Hoffa (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      marele sindicalist american, ucis de mafie ptr ca incepuse sa dea din gura....Ma ia rasul. e ca si cum l-ai pune pe actorul Malaimare sa il interpreteze pe Arnold Schwarzenegger.
  • +15 (21 voturi)    
    Nu sunt figuri de ceara (Vineri, 29 noiembrie 2019, 9:32)

    Cristian [anonim]

    Autorul articolului nu a facut nicio documentare pentru a scrie textul.

    Senzatia de robotei si de figuri de ceara nu are de a face cu performanta actorilor, ci cu tehnologia de "intinerire" folosita in filmul asta. Tehnologia a fost pusa la dispozitie de Industrial Light & Magic (ILM) si de Lucasfilm.

    Evident, au folosit aceasta tehnologie pentru a arata personajele in diferite momente din vietilor lor.
    • -3 (5 voturi)    
      ce documentare (Luni, 2 decembrie 2019, 8:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      sa faci pentru vizionarea unui film?
      E stupid. te duci sa vezi filmul si daca-ti plkace filmul, ok, daca nu, iar e ok.
      Fiecare cu parerea lui.
      Cert este ca a fost o greseala sa-l pui pe De Niro la 80 ani sa joace un personaj care, cu tot machiajul, cu greu ai putea crede ca are 40. Se vad toate smecheriile facute pentru intinerire. Cel mai rau e ca se vede miscarea anchilozata a unui varstnic si nu agilitatea unuia tanar. Sa cad pe jos de ras cand personajul lui Joe Pesci i se adreseaza cu "Pu;tiule".
      Pe cine intereseaza, sa se uite la "Once upon a time in America" sau "A Bronx tale".
      Cand istodor se refera la personaje de ceara, la asta se refera.
      Dar deh, "puritanii" s-au simtit ofuscati ca niste legende ale filmului au fost criticate. Impreuna cu Scorsese cu tot.
      Iar ca film, dupa primele 15-20 minute, in care am aflat ca mituirea, spaga si hotia nu sunt inventiile lui dragnea, am renuntat.
      • +1 (1 vot)    
        sacrilegiule (Miercuri, 4 decembrie 2019, 17:16)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        te-aș numi, dacă n-ar fi substantiv comun
  • +13 (19 voturi)    
    Putina documentare n-ar fi stricat (Vineri, 29 noiembrie 2019, 9:34)

    lizardking [utilizator]

    Dle Istodor, ar fi trebuit sa va documentati un pic inainte sa sariti pe subiect.
    Scorsese a avut de ales intre doua variante:
    1. Foloseste doua garnituri de actori pentru acelasi personaj
    2. Modifica grafic figurile actorilor, astfel incat sa nu fie bulversat spectatorul
    Avand in vedere ca vorbim de un film, un spectator cu nivel mediu de inteligenta stie ca se uita la o poveste, nu pe geamul istoriei, asa ca nu-l deranjeaza atat de mult ceara incat sa scrie o cronica numai despre asta.
    Pesci a fost minunat in rol, mai ales ca Marty obisnuise publicul cu un Pesci dezlantuit, un diavol tasmanian in costum. Acum, Pesci a fost diferit, cool, netulburat, wise (guy).
    De Niro a fost schematic, cu grimasele lui obisnuite, n-a impresionat.
    Pacino, wow, cum poti sa spui ca doar a zambit? Pacino a facut un rol mare, a ocupat platoul ala cu personalitatea lui, a fost mai mare decat Hoffa.
  • -12 (28 voturi)    
    Istodor a pus punctul pe i (Vineri, 29 noiembrie 2019, 9:54)

    Wilibald [anonim]

    In sfîrsit, cineva care spune ca regele e gol. Daca tehnologia îi transforma pe actori in figuri de ceara, atunci stim cauza, dar tot alegerea realizatorului e de vina. Un film de plastic, potrivit cu epoca, "automatic for the people".
  • +13 (25 voturi)    
    Domnule Istodor, ..... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:00)

    gigiN [utilizator]

    ...am impresia ca ati inceput sa va credeti posesorul adevarului absolut !!! De pbicei, ceea ce la place criticilor de film- oare sunteti unul?-nu place spectatorilor.Si invers.
    • +6 (20 voturi)    
      Opiniile criticilor (Vineri, 29 noiembrie 2019, 11:09)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      au fost extrem de favorabile, filmul are metascore 94/100 pe imdb.com, adica media notelor a 53 de critici.
      Criticii iubesc acest film, iar spectatorii la fel.
      Istodor face pe interesantul, ca deobicei, dar e penibil, din ce in ce mai des.
    • 0 (0 voturi)    
      neah (Miercuri, 4 decembrie 2019, 17:15)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      "am impresia ca ati inceput sa va credeti posesorul adevarului absolut".... doar pentru că ai altă părere decât el
    • 0 (0 voturi)    
      Haha, tare asta cu adevarul absolut. (Miercuri, 4 decembrie 2019, 19:50)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Daca pe afis sunt niste nume mari, trebuie sa ne placa la toti. Fara exceptie ! Cine are ceva de obiectat, trebuie sa ii fie inchisa gura !

      Imi place cum e acuzat Istodor tocmai de cei care fac exact chestiile de care il acuza pe el. Il desfiintam pe Istodor ca a desfiintat filmu' care ne place. Sa il scoatem de pe post, ca pe vremea comunistilor, mama lui de comunist care le stie pe toate ! Nu domle, noi stim adevarul: filmul e bun, ca au zis si altii si daca Istodor are ceva de obiectat, inseamna ca o face pe desteptul.
  • 0 (18 voturi)    
    Istodor imbatraneste si devine frustrat (Vineri, 29 noiembrie 2019, 11:59)

    tofu [anonim]

    Batranete haine grele. Tataie Istodor, cultiva legume, relaxeaza-te in natura, e clar ca imbatranesti si iti cam pare rau, dar n-avem ce face. Stilul folosit dovedeste ca esti cam stresat, poate o vizita la medic nu ar strica, pe bune si fara nici un semn de bascalie din partea mea.
    Toate bune,
  • +7 (17 voturi)    
    istodor....ca de obicei pe langa (Vineri, 29 noiembrie 2019, 12:03)

    florin [anonim]

    In primul rand, pt intinerire actorilor s-a folosit o tehnica numita de ageing, folosita foarte mult de Marvel (Disney), nu machiaj

    sa spui ca pacino a fost plat...inseamna ca efectiv nu te ai uitat la film. omul a fost larger then life in filmul asta. adica, tu, asa zis critic roman, stii mai bine cat toti criticii din sua si vestul europei. urmaresc si eu cativa din criticii celebri din sua la aceasta data si ce sa vezi...erau extaziati de film.
  • +10 (16 voturi)    
    articol de 2 lei cu SPOILERE MULTE!!!! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 12:15)

    un oarecare [utilizator]

    filmul e bun sau chiar foarte bun.

    dar ca orice bagator de seama in cautare de atentie, autorul articolului trebuie sa critice ceva bun ca sa atraga atentie asupra lui. si cel mai usor e facand pipi contra vantului.

    actorii par de ceara? asta e tot ce poate oferi tehnologia in prezent.
    vrei sa vezi efecte ridicole? vezi planeta maimutelor de prin anii 70. film bun, efecte dupa posibilitatile anilor 70.

    si ce a fost in capul tau cand ai pus atatea SPOILERE in articol. tu chiar vrei sa strici experienta tuturor care nu au vazut filmul?
  • +12 (12 voturi)    
    Emblematici (Vineri, 29 noiembrie 2019, 12:26)

    nimenni [utilizator]

    Sunt emblematici. Iconic, in lb romana, poate insemna cel mult ceva legat de icoane.
  • -13 (23 voturi)    
    Bravo Domnule Istodor (Vineri, 29 noiembrie 2019, 13:05)

    brianduffy [anonim]

    cineva care a pus punctul pe i
    • 0 (12 voturi)    
      multumim (Vineri, 29 noiembrie 2019, 13:45)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui brianduffy

      dle brainduf.doar in cateva cuvinte ati reusit sa va ridicati din pozitia placuta denumita,vulgar,capra.
      si nu numai ca va dau dreptate,fiind cam incomoda,insa va dau un sprijin sub forma unei perne care trebuie pusa sub burta
  • 0 (12 voturi)    
    Ohh the horror, a inceput caraiala (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:53)

    Dalinar [utilizator]

    Corul caraitorilor care in loc sa se bucure de film, caraie. Mai stie cineva ce e un critic? Un artist ratat!!!
    • 0 (0 voturi)    
      clar (Miercuri, 4 decembrie 2019, 17:23)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Indignarea ta ref. la indignarea artiștilor ratați mi se pare importantă.
      Oricum, mulți artiști ratați pe aici pe hotnews, văd
  • +7 (7 voturi)    
    eugene istodor... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 6:41)

    mamaika [utilizator]

    un "jurnalist"...
  • -3 (7 voturi)    
    AM vazut si eu filmul (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 16:36)

    vasile50b [utilizator]

    intrigat tocmai de aceste comentarii Tin sa precizez ca am vazut cred ca peste o mie de filme la viata mea Am fost un fan film ca acum am lasat-o mai moale Ce pot sa spun Nici nu l-am putut vedea pina la sfirsit filmul nu are nici cap nici coada E o colectie de scene fara rost Regizorul cred ca a zis eu sint x si fanii mei vor inghiti prostia asta care o fac In primul rind oamenii personajele din film sint complet dezumanizate E ca si cum ai curata cartofii pina la nu mai sti ce sint Scenele filmului dat fiind faptul ca nu au un fir conducator un sens adica sint aruncate unele peste altele fara nici o noima ca tot timpul ai impresia ca ai gresit filmul ca poate te ulti la altceva
    • 0 (0 voturi)    
      așa tată (Miercuri, 4 decembrie 2019, 17:19)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui vasile50b

      Ai pus și tu punctul pe i.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai usor ... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 17:23)

    englishman [anonim]

    cu engleza pe scari.

    Este "the best-off"

    https://www.merriam-webster.com/dictionary/best-off

    sau "the best of"

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Best_of

    ca nu se intelege.

    In rest, multumim pentru spoilere. Pentru articol, mai putin.
  • -7 (13 voturi)    
    Am citit comentariile si am o intrebare (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 18:00)

    vasile50b [utilizator]

    Era o intimplare ajunsa in folclorul american Ca intr-o zi Jay Z s-a urcat in metrou si toata lumea se uita evident la el Linga el era o babuta o doamna stiu eu ce care nu-l cunostea si l-a intrebat franc dar cine esti domnule de se uita toata lumea asta la dumneata Asa vreau sa intreb eu Cine sint oamenii astia care va ataca domnule IstodorVa cunoasteti Faceti un mic teatru sau ce?
    • +4 (10 voturi)    
      Comparatie usor debila (Duminică, 1 decembrie 2019, 8:33)

      calinstelian [utilizator] i-a raspuns lui vasile50b

      A-l compara pe Eugen Istodor cu Jay Z e ca si cum ai compara-o pe Oana Zavoranu cu Maia Morgenstern...
      • 0 (0 voturi)    
        comparație clar debilă (Miercuri, 4 decembrie 2019, 17:22)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui calinstelian

        Nu poți folosi termenul ușor debil, fie ești, fie deloc.
        Sau ușor pesedist.... fie-ți convine pesedeul, fie nu.
  • 0 (2 voturi)    
    Istodor si Marvel (Marţi, 3 decembrie 2019, 8:39)

    Mihalav [utilizator]

    Imi pare rau, dar esti praf. Chiar crezi ca toti suntem fani John Wick 11 sau Marvel 2222? Filmul e o mostenire pe care Scorsese si cei trei giganti actori ne-o lasa ca un fel de testament. Pentru Joe Pesci sigur este ultimul film, a fost convins extrem de greu de Robert de Niro sa accepte sa joace in acest film. Filmul ne vorbeste despre o lume reala si spune adevaruri care dor. Ii dor pe oamenii care au crezut in Hoffa, in Kennedy si in visul american. Lucrurile nu s-au schimbat, doar papusarii sunt altii. Aparent mafia a disparut si au aparut corporatiile. Dar cine e in spatele corporatiilor?... Filmul te face sa gandesti, sa nu inghiti tot ce-ti spune mass-media si sa dai bani celui care face reclama mai mult. Nu e un film greu, genul european cu multiple metafore si sensuri, e un film despre viata adevarata, valori umane si caractere. E alegerea fiecaruia de care parte se situeaza, bine sau rau, dar doar timpul va decide daca ai fost bun sau rau... Pentru ca poti fi bun si in partea celor rai.
  • 0 (2 voturi)    
    / (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:17)

    GemstonePig [utilizator]

    Nu e cantecul de lebada, este un film lung obosit plin de clisee scorsesiene inovatoare in anii 80 , tehnica deageing da un aer de fals imposibil de ignorat, filmul putea sa aiba si 50 de minute si 500 de minute ca tot nu mai aduce absolut nimic nou. Singura explicatie este ca aveau nevoie disperata de bani, DeNiro pentru divort, Pesci pentru pensie, AlPacino pentru iubita tanara, Scorsese ca sa ramana relevant in Cetate