Italia si Grecia. Ce poate invata Romania?

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 13:03 Actualitate | Opinii


Italienii sunt intr-o situatie incomparabila mai buna decat grecii, dar asta nu ii ajuta cu nimic atunci cand vine vorba de penalizarea din partea pietelor. Practic vorbind, lucrurile stau asa: Italia sta bine la deficitul bugetar si a trecut relativ bine prin criza, daca ne uitam la cresterea economica. Ceea ce platesc italienii este de fapt lipsa de incredere si risipa in debile batalii politice care spulbera increderea in intreg sistemul. Berlusconi a facut un plan de restructurare prin care a incercat sa aloce cateva sute de milioane pentru salvarea propriilor firme, lucru tratat de investitorii seriosi drept o "smecherie" tipica italiana. Cum sa fii de accord cu asa ceva?

Italia, cum spuneam, sta acum bine la capitolul buget. Numai ca batalia politica, starea permanent conflictuala de acolo tine in suspans investitorii care nu stiu pe ce decizii italienesti se mai poate miza. Reamintesc aici ca Ministerul Economiei din Italia a cerut masuri "serioase" de austeritate, planul propus prevazand reducerea deficitului bugetar la doar 0,2% din PIB pana in 2014, de la 4,6% din PIB in 2010. Pentru perioada 2013-2015 , planul ar urma sa se ridice la 43-47 miliarde de euro. Cat priveste cresterea economica, in primele trei luni din 2011 economia Italiei a crescut cu doar 0,1%, sub asteptarile analistilor.

"Fotografia" economica a Italiei arata rezonabil acum. Insa investitorii nu penalizeaza prezentul ci proiectiile in viitor ale incapacitatii de a lua in prezent decizii absolut necesare. Italienii, la fel ca si grecii, ca si spaniolii  stiu ce trebuie sa faca, dar ezita sau nu vor sa aplice, din ratiuni de calcul politic. In plus, investitorii isi fac propriile calcule: Italia isi va reduce cheltuielile. Asta va apasa asupra cresterii economice (si asa firava). Ei au avut o crestere de 0,1%, ceea ce inseamna ca le-au scazut veniturile in conditiile in care taierile de cheltuieli au fost nesemnificative. La actualul PIB, ai o datorie de 140%. Daca PIB-ul ramane acelasi, ponderea acestei datorii va creste, inrautatind situatia. Trichet a marit dobanda cheie, ceea ce apasa greu asupra efortului financiar al Italiei din privinta achitarii serviciului datoriei.

Evident, situatia Italiei nu se compara strict financiar cu cea a Greciei. Ambele state au insa aceleasi probleme: un nivel inalt al coruptiei si o volatilitate ridicata a deciziilor politice. Macar dupa aceste doua criterii, Romania are multe de invatat din crizele Greciei si Italiei.


Citeste mai multe despre   

















7518 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Gresit titlul (Marţi, 12 iulie 2011, 13:10)

    Sibian [anonim]

    Grecia, Italia, Spania, Portugalia, si curand Danemarca au ceva de invatat de la Romania!!!!
    • +1 (5 voturi)    
      . (Marţi, 12 iulie 2011, 13:19)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Sibian

      Ce treaba are Danemarca?
      • +7 (7 voturi)    
        E ceva putred in Danemarca ! (Marţi, 12 iulie 2011, 14:55)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        de aia
    • +1 (9 voturi)    
      buna gluma asta cu invatatul (Marţi, 12 iulie 2011, 13:21)

      brb [anonim] i-a raspuns lui Sibian

      mai ales de la noi, noua ne place sa ne imbatam cu apa rece.
    • +2 (14 voturi)    
      invata cum sa faca mamaliga sau ce? (Marţi, 12 iulie 2011, 13:30)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Sibian

      ai impresia ca noi suntem etalon pentru iesirea din criza?
      aaa, poate invata cum sa jonglezi cu mesajele populiste. catre populatie: am iesit din crizaaaa! catre celelalte state: e greu acum in criza! (by Base)
    • +1 (5 voturi)    
      Ai dreptate! (Marţi, 12 iulie 2011, 14:29)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Sibian

      dar cati fraieri in jurul tau...!



      • 0 (2 voturi)    
        Sunt de acord cu Sibian! (Miercuri, 13 iulie 2011, 20:20)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui Jar

        Si ma refer direct la Spania, unde traiesc si muncesc de mai bine de trei ani. Marius, inainte de a jigni pe cei care opineaza pe acest forum, priveste-te in oglinda si daca nu iti place ce vezi, impusca-te! :) Asa! Si cum spuneam, deja Spania se reorienteaza. In societatea civila si politica, deja se vad schimbari majore de atitudine si de iesire din rutina adormita de acum trei ani. In timp ce in Romania, se separau apele, iar adevarul iesea la suprafata, in Spania, toata lumea dormea cu un singur cuvant in gand. Banul. Toata lumea prevestea aceasta criza, doar spaniolii nu o vedeau. Ce au de invatat romanii de la altii? Nu cred ca mare lucru, mai ales de la europeni. Insa romanii, au ceva important de facut. Sa isi reaminteasca de faptul ca ei nu au fost niciodata tradatori, hoti si mai ales jefuitorii altor state. Romania, a fost dintotdeauna o tara pasnica, frumoasa, bogata si muncitoare si cu o inteligenta de invidiat. Este necesar sa ne reamintim de asta si sa fim mandrii de darurile cu care am fost inzestrati. Romanii vor renaste si vor recupera toate aceste. Cum? Habar nu am! dar asa se va intampla. Pe spanioli, ii respect, desi m-au exploatat. Si stiti pentru care motiv? Au fost permanent pentru mine, o mare si importanta LECTIE de viata.Asadar, puneti-va inteligenta la lucru si lasati la spate sentimentele negative! Este nevoie de sustinerea Europei! Asa se vor convinge cu totii, ca se poate trai si fara SUA. Destramarea UE, este doar dorinta , grupului bilderberg si a supusilor acestui grup, care, deja duce tratative cu China.
  • +8 (10 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 12 iulie 2011, 13:15)

    xy [anonim]

    de ce aproape orice stire despre alte tari trebuie obligatoriu insotita de completarea mecanica "ce are de invatat Romania".
    va e teama ca nu sunt interesante prin ele insele stirile care nu privesc Romania? sau tineti cu orice pret sa bagati in capul cititorilor ca Romania e pe undeva la fel ca Grecia si Italia si degeaba ne mai sfortam, ca tot la faliment ajungem??
    • +12 (16 voturi)    
      Nu, nu cred ca acesta este mesajul.. (Marţi, 12 iulie 2011, 14:32)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui xy

      .. mai degraba , este o atentionare asupra faptului ca populatia din Romania, satula de atatea sacrificii, sa nu care cumva sa (re)devina credula, si sa voteze usl. Asta ar insemna sa se auto-condamne .. pentru multi, multi ani de acum incolo.
      Nu sunt fan pdl, insa nu pot sa nu iau in considerare eforturile acestui premier, si al presedintelui de a nu ajunge in colaps. Ca pentru noi romanii, colaps va avea o semnifcatie mult mai adanca decat chiar pentru... greci.
      Si mai sper , ca simtind norii negri economici, sa incetam sa mai vindem bogatii naturale ( pamant arabil, paduri, bogatii subterane ( ma gandesc la Rosia Montana) ), pentru ca ele sunt garantul nostru ca nu ne vom prabusi.
  • +3 (5 voturi)    
    Italia (Marţi, 12 iulie 2011, 14:11)

    Heruvim [utilizator]

    In italia este un atac concertat si jegos dat de banci si orchestrat de americani. EURO avea toate sansele sa ajunga la 1.6 paritate cu USD pana la finalul anului daca il mai lasau 1 saptamana linistiti. Oricum, acum se da cantecul de lebada al USA. Cum trece criza asta cu Italia o sa auzim mult mai de de SUA si rezervele ei de aur.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu nu inteleg .. (Marţi, 12 iulie 2011, 14:43)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      .. si imi cer scuze pentru naivitatea cunostintelor mele economice. Insa Italia este datoare... cui??? Unui alt stat??Doar unor indivizi fantoma , care manuiesc manuiesc economia mondiala??..
      Sau este vorba doar de niste scheme economice draconice, inventate de unii, pentru a ajuta globalizarea, iar popoarele sunt obligate sa le accepte...
      Eu am sentimentul ca suntem manipulati ..
      • +1 (5 voturi)    
        recomandare (Marţi, 12 iulie 2011, 13:07)

        marko [utilizator] i-a raspuns lui Inna

        Daca intrebarea ta era serioasa, iti recomand Zeitgeist 3: Moving Forward - e disponibil gratis [si cu titrari in romana] pe youtube. Nu explica tot dar explica multe...
      • +5 (7 voturi)    
        Este datoare bancilor (Marţi, 12 iulie 2011, 15:37)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Inna

        Toate statele cam incepand de la finalul evului mediu se imprumuta de la banci. Bancile sunt conduse de indivizi fantoma care manuiesc economia mondiala (de obicei dupa bunul lor plac) si care uneori fac favoruri statului din care provin: in cazul asta USA.
        • +8 (8 voturi)    
          Multumesc!! (Marţi, 12 iulie 2011, 16:12)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          Deci toata degringolada actuala este creata de banci, de incompetenta acestora de a controla un sistem inventat de ei, perfectat de ei , si aplicat draconic ..tot de ei.
          Doar ca bancile , printr-un pact mutual stabilit de ele, pentru ele insasi, nu platesc si nu vor plati niciodata, pentru erorile create. Ele controleaza state, insa statele gazda devin incapabile sa le controleze pe ele. .. Mai mult, tot bancile ameninta ca daca ele cad, atrag dupa ele si economiile statelor gazda. Motiv pentru care, in special, bietii europeni, infricosati au inceput sa pompeze bani grei din bugetele lor sa salveze bancile. Bancile, bine merci , nu se simt in nici un fel recunoscatoare sa se revanseze, ajutand la randul lor statul gazda ( sa le restituie , macar sprijinul, acordat, daca nu mai mult).
          Bun.. daca sa zicem, se prabuseste economia mondiala, puterea lor , pe ce se va mai baza??? Pe suferinta mondiala?? Totul este un non-sens, sau sunem condusi din subteran de niste monstri cu chip uman..
          • -2 (4 voturi)    
            deci (Marţi, 12 iulie 2011, 16:48)

            gg [anonim] i-a raspuns lui Inna

            citesc si ma amuz de cat de adevarate pot fi cuvintele din 1Ioan 5:19. Cine are urechi sa 'auda'.
          • +2 (2 voturi)    
            Bancile (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:05)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Inna

            Scopul lor este profitul si nu bunastarea cetatenilor statelor pe care ii imprumuta. Nu stiu cine mai e atat de naiv sa creada ca bancile iti vor binele? Ti-ar lua toti banii pe gratis daca ar putea, In plus, bancile fac bani si pe timp de pace dar mai ales pe timp de razboi. Iar cand nu se mai pot face bani pe timp de pace...
  • +1 (1 vot)    
    cred ca buba e in alta parte (Marţi, 12 iulie 2011, 14:13)

    tuca [anonim]

    Nu cumva cand doar s-a speculat ca detinatorii privati ai datoriilor Grecesti vor trebui si ei pana la urma sa-si “faca freza” si sa participe la restructurarea datoriei, lumea a sarit in aer?

    http://scoalafx.wordpress.com/2011/07/12/cand-frizerul-iti-sufla-n-ceafa/
  • +4 (6 voturi)    
    SUA isi pune centura de siguranta. (Marţi, 12 iulie 2011, 14:48)

    AlinN [utilizator]

    Daca tot se apuca sa tipareasca in august, pentru ca n-au incotro, daca n-ar tipari ar insemna sa fie sustenabili economic si nu sunt, s-au invatat "sa li se dea", este posibil sa se fi gandit sa-si asigure aceasta mutare. Lumea ar fi sesizat ca doar SUA se afla cu un picior in groapa si ar fi fugit de dolari. Asa cat timp tiparesc ei, baga fitile si-n Europa ca sa fie un raport constant, sa nu cumva sa treaca lumea pe euro. Acum zona euro va avea o singura solutie: tiparirea in draci de euro la randul lor. Daca vor mai avea nevoie sa tipareasca alta data - mai dau cateva suturi si Spaniei...
    Din acest razboi sufera cetatenii americani (mai putin) si europeni (mai mult). Pentru ca munca lor se devalorizeaza pe masura ce ambele zone printeaza in draci.
  • -1 (7 voturi)    
    DACA...am avea oameni cu scaun la cap... (Marţi, 12 iulie 2011, 15:20)

    unu [anonim]

    ..poate atunci ar putea trage cineva invataminte, dar NU exista nici um om politic de valoare in Romania. Deci nu are cine sa invete: doar nu crezi ca un hot va fi interesat de invatatura, sa fim seriosi, e prea ocupat cu manarelile (invatate, de altfel, tot de la alte "democratii" occidentale); de ce sa muncesti cand poti fura si nimeni nu te va trage niciodata la raspundere - ca doar esti in politica, grupul celor privilegiati in care o mana spala pe alta. Concluzie; sper ca intr-o buna zi toti fostii si actualii politicieni sa dispara de pe fata acestui pamant sa ne lase sa ne facem o tara sanatoasa. O vorba din popor spune ca "pestele de la cap se impute"..daca am taia capul..am trai mai bine (cap = puterea legislativa, executiva si judecatoreasca nu pun guvern si presedinte..ci cei ce detin toate puterile esentiale ale unui stat de drept democratic) Taca am scapa de acest "cap" mucegait..atunci poate pestele nostru o sa miroasa mai bine..pana atunci, vorba unui idiot: "sa traiti bine"...din parti (ma scuzati de experesie).
  • +2 (2 voturi)    
    asta (Miercuri, 13 iulie 2011, 3:38)

    MirceaA [utilizator]

    Romania poate invata ca daca era la conducere USL, cu ce voiau ei sa faca, acum eram langa ei.
  • -3 (3 voturi)    
    Romania ucenic harnic (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:13)

    remusachis [utilizator]

    "Ambele state au insa aceleasi probleme: un nivel inalt al coruptiei si o volatilitate ridicata a deciziilor politice. Macar dupa aceste doua criterii, Romania are multe de invatat din crizele Greciei si Italiei. "

    Guvernul pdlist a invatat tot pentru a crea problemele de mai sus, acum e capabil sa dea si niste meditatii, in felul asta ar putea fi platita datoria externa.
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca poti reformula: (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:04)

    pardon 'mon cher'.... [anonim]

    ce invata italienii si grecii de la romania...?