Guvernul Boc trebuie sa plece

de Doc     HotNews.ro
Vineri, 25 iunie 2010, 19:39 Actualitate | Opinii


Am citit ieri doua afirmatii din partea dlui Sebastian Lazaroiu. Prima afirmatie se referea la actualul partid de guvernamant: "Intr-un anume moment, s-a vazut ca nu exista niciun liant in partid, decat dorinta de a ramane la putere. Nu am vazut valori, nu am vazut doctrina, nu am vazut ... credem noi, toti credem in asta si atunci asa trebuie facut. Aici mai e de lucru la PDL". Cealalta afirmatie se referea la situatia in care pachetul de masuri anuntat de guvernul Boc ar fi blocat la Curtea Constitutionala. Spunea acelasi Sebastian Lazaroiu: "Daca solutia este declarata neconstitutionala, atunci avem solutia a doua, care este o solutie, dar mai proasta: majorarea taxelor", scrie Doc.

Ar trebui sa stiu exact cine anume e subiectul din aceasta ultima propozitie, ¬(noi) avem solutia¬¬. Daca e vorba de stat sau de institutiile sale, atunci n-am nimic de comentat. Daca insa nu e vorba de guvern ca institutie, ci e vorba la modul specific de guvernul Boc, sustinut de PD-L, atunci consilierul prezidential castiga un bilet de papagal.

Da, astea sunt alternativele reale: reducerea cheltuielilor, cresterea taxelor. Guvernul, ca institutie responsabila, trebuie sa aleaga una dintre ele, oricare. In schimb, pentru un partid care ar avea doctrina si valori, si nu s-ar tine doar de putere, valabila este doar una din optiuni. Daca isi vede optiunea blocata, atunci lasa locul la guvernare celor care au sustinut (implicit sau explicit) optiunile politice alternative.

Doar in acest fel se poate face impartirea doctrinara de care e atata nevoie in Romania, doar in acest fel electoratul poate avea o garantie asupra politicilor generale care vor fi puse in practica in urma votului sau: daca un anume partid va fi majoritar, atunci electoratul are garantia ca (intre altele) taxele nu vor creste, chiar si cu riscul reducerii drastice a cheltuielilor bugetare. Asa cum acelasi electorat va avea garantia ca, daca va vota majoritar pentru partidele celelalte, atunci cheltuielile bugetare vor ramane la acelasi nivel, chiar si cu riscul cresterii taxelor. In schimb, in clipa in care un partid e dispus la orice fel de masura politica (iar celelalte sa spuna ¬NU¬ la orice) atunci electoratul nu mai are nicio garantie.

E adevarat ca aceste masuri nu au cazut in parlament ci la Curtea Constitutionala; dar asta nu schimba cu nimic situatia. Guvernul Boc trebuie sa plece dintr-un singur motiv: PD-L s-a angajat ca nu va creste taxele, ar trebui sa se tina de angajament chiar cu pretul trecerii in opozitie. Stiu ce ar insemna asta pentru partid, pierdere pe termen scurt; dar castig pe termen scurt e exact ce au incercat sa faca sustinand-o pe Teo Trandafir, un exemplu pe care dl Lazaroiu ar trebui sa-l stie foarte bine.

(In alta ordine de idei, Curtea Constitutionala, protejand pensiile ba chiar si pensiile speciale, confirma ce spuneam intr-un articol anterior, pensionarii actuali sunt departe de a fi categoria cea mai defavorizata de catre stat.)

COMPLETARE: Comentariul pleaca de la premisa ca reducerea pensiilor, asa cum va fi argumentata de Curte, este interzisa la modul absolut de constitutie, sau oricum dintr-un motiv pe care guvernul sa nu-l poata ocoli. Speculez ca asa stau lucrurile, pentru ca am vazut argumentatii anterioare semnate de judecatorii care au fost azi in majoritate. Insa nu putem sti asta cu siguranta pana nu vedem argumentatia Curtii.

COMPLETARE: Vad acum cum tot felul de reprezentanti ai opozitiei ne anunta ca cresterile de taxe ar fi catastrofale, neconstitutionale etc. etc. PSD ar ataca la CCR si cresterea taxelor(! de ce nu si existenta crizei in sine?) Lasand la o parte biletul de papagal: alternativa ar fi? Hm? Avem o gaura de cateva miliarde in bugetul combinat al statului si al asigurarilor sociale. De unde scoatem banii astia?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2384 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    ziaristi?sau analisti (Vineri, 25 iunie 2010, 19:52)

    dan [anonim]

    Baaaaaaaaaaa! ziaristii lu peste!

    Intrebati-i si voi pe magistratii aia ce articol din constitutie nu e respectat. Atata o dati cu analizele de parca ati fi lucrat douaj de ani pe valstrit

    Treaba voastra este sa faceti rost de informatii nu sa faceti analize
    • +5 (9 voturi)    
      Bine subliniat! (Vineri, 25 iunie 2010, 20:43)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nici unul dintre "analistii" "comentatori" din media nu au facut o minima investigatie (de bun simt) privind acele articole din Constitutie "incalcate" de anumite articole din pachetul de legi de austeritate initiate de guvern. In schimb se cere vehement si isteric plecarea lui Boc de parca el este cel de vina ca cinci monstri comunisti de la CC au facut jocul murdar al PSD-PC-PNL. Mi-e sila de-atatea pareri, analize si opinii care apartin unor bagatori in seama care se cred mari experti in tot ce misca in tara asta.
      • 0 (0 voturi)    
        deci constitutie vrei (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 1:40)

        ghita [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Sa-ti dam:

        ARTICOLUL 44
        (1) Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului, sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite de lege.

        ARTICOLUL 47
        (1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.
        (2) Cetăţenii au dreptul la pensie, la concediu de maternitate plătit, la asistenţă medicală în unităţile sanitare de stat, la ajutor de şomaj şi la alte forme de asigurări sociale publice sau private, prevăzute de lege. Cetăţenii au dreptul şi la măsuri de asistenţă socială, potrivit legii.

        ARTICOLUL 56
        (1) Cetăţenii au obligaţia să contribuie, prin impozite şi prin taxe, la cheltuielile publice. (2) Sistemul legal de impuneri trebuie să asigure aşezarea justă a sarcinilor fiscale.
        (3) Orice alte prestaţii sunt interzise, în afara celor stabilite prin lege, în situaţii excepţionale.

        Daca desteptii faceau o lege organica cuplata direct la produsul intern brut nu mai aveam ciorba asta... si daca boc ar avea minimul de inteligenta ar fi facut legea sa treaca de ccr fara ttranspiratii... dar invocarea articolului 53 ca si argumentatie este absolut penibil... eu as fi bazat argumentatia pe doua chestii A) nu e specificat un cuantum si un calcul de volumul al creantei care e subiect al legii organice si B) ARTICOLUL 56(3) prin care as fi bagat o suprataxare... daca chiar as fi vrut sa bag aceasta imbecilitate prin ccr... dar constitutionalul de boc ce facu ?? pai facu o argumentatie demna de cartea recordurilor la prostie... bravo BOC esti un boc turcesc si boc ai in cap si boc scoti pe gura... vai de studentii tai...
  • 0 (12 voturi)    
    PDL trebuie sa plece ,tara oricum e pierduta (Vineri, 25 iunie 2010, 19:58)

    Eneas [anonim]

    Basescu si PDL nu au facut nimic din ce au promis in 2008-2009 macar in 2010 !Coruptia din companiile statului nu a fost rezolvata ,in majoritate sunt aceiasi directori pusi de PSD si PNL , au cosmetizat doar functiile de director general !
    Mai bine lasa la conducerea statului aceiasi hoti de la PSD si PNl ,cel putin aia stiu sa fure elegant !
    • +4 (10 voturi)    
      Mda... (Vineri, 25 iunie 2010, 20:27)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Deci tie iti este pe plac hotia "eleganta". Asta nu te deranjeaza. Esti penibil papagalule!

      P.S. Intrebare de bun simt:
      Oare cine a sabotat tot ce a dorit sa faca guvernul Boc???? Ei bine, exact aia care "stiu sa fure elegant". Si care-ti sunt tie mai pe plac.
      • -5 (9 voturi)    
        Hai mars (Vineri, 25 iunie 2010, 22:17)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        Au majoritate, dar nu sint in stare sa scrie o lege. Pe TIMPENIA lor nu sint in stare. Ce voiai sa faca PSD, sa ii ia in brate? Normal ca se opun, de aia se cheama opozitie. Stai si chelalai ca saracii si mititeii nu pot ca sint sabotati. Postacilor. Lua-v-ar 87,12% impozit.
  • +6 (8 voturi)    
    pensia mea, salariul ei, firma noastra (Vineri, 25 iunie 2010, 20:01)

    pensia [anonim]

    Eu sunt pensionar. Din fericire nu mi s-a micsorat. Sotia mea e bugetara. Se zice ca nu i se va diminua salariul. Impreuna avem o firma la care nu vor creste taxele si impozitele. Asa ca singura solutie este cea a tovarasului Che Ponta (mea). Sari cu banii micule Titulescu. Vinde(fura) un tablou de la sefu', imprumuta de la bunicuta, dar nu mai sta.
    • -1 (1 vot)    
      mai da ce s-a mai umplut (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 2:07)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui pensia

      brusc netul si in special acest site minunat de pensionari care scriu si scriu posturi pro tairea de pensii... mai mai mai... zau asa de unde ati aparut mai asa brusc toti?? Brusc toti sunteti ba pensionari ba familie de bugetari si nu va plangeti si totul este bine... ma intreb oare... ce vad eu acolo portocaliu in spatele vostru...? Ah ma scuzati era prostia voastra proprie... sau poate totusi... neah vad eu aiurea...

      noul anunt de la presedinte citare:
      "Totul va fi bine! Veti trai bine!" ... in viata de apoi...
  • +7 (9 voturi)    
    De unde? (Vineri, 25 iunie 2010, 20:12)

    Dorin [anonim]

    Pai o sa va spuna vuvuzela "liberala" Gigi, postacul galbejit de servici al PNL. Care umple forumurile cu ineptii "liberale" de stanga. Cum ar zice fuhrerul Antonescu: "Nu ma pricep la economie dar am vointa." Cam astea sunt "solutiile" "liberalilor" la criza care li se datoreaza in mare masura atat lor cat si pesedeilor. In egala masura. So? Ask Gigi!
  • +7 (7 voturi)    
    SOLUTIA (Vineri, 25 iunie 2010, 20:28)

    IOLANDA [anonim]

    Este extrem de simpla:concedierea in masa a bugetarilor care de fapt nu au serviciu ,deci desfiintarea agentiilor inutile,reduceri la primarii si prefecturi ,reduceri de personal TESA din sanatate si invatamant ,reducerea parlamentarilor :REFORMA STATULUI asta este !!!!Pentru asta l-am votat pe Basescu ,vrem REFORMA .Domnule presedinte trage-i in teapa sa isi dea neamurile afara urgent si sa termine cu furatul .Se poate si trebuie sa se si faca ,este singura solutie.Infiintati politia pensiilor pe caz de boala sa vedeti ce repede se va echilibra bugetul de pensii ca 75% sunt bolnavi in Spania !!!!
  • -7 (9 voturi)    
    Multi pedelei....si toti bolnavi... (Vineri, 25 iunie 2010, 20:33)

    TED [anonim]

    Citesc si ma crucesc...doamne multi mai sunt...SI TOTI SUFERA....ei pedeleii...nu prea mai au ce fura,ce pacali,ce spune....
    Si atunci se leaga de orcine...de opozitie....de jurnalisti....poate de daci si romani...
    In loc sa ne extermine....sa le fie doar lor bine...
    surpriza....vine ceva.....
    NEMERNICILOR!.....va veti primi si pedeapsa.....fiti linistiti....va vom pedepsi pana la unul....VINE!...
    Gasca de hoti si mafioti numita PDL condusa de un marinar betiv isi asteapta sfarsitul....O SA VA ARATAM RECUNOSTIINTA NOASTRA!.....
    • +4 (8 voturi)    
      ptr TED (Vineri, 25 iunie 2010, 21:45)

      francezul [anonim] i-a raspuns lui TED

      bolsevic nemernic nu baga mana in buzunarul celor ce muncesc in privat pune osul la munca si crucestete pana tio creste una la cap ca niciodata nu se stie .......
  • -2 (2 voturi)    
    Manageri din afara (Vineri, 25 iunie 2010, 22:55)

    Mihai [anonim]

    Sa aducem straini daca ai nostri nu sunt in stare de nimic, Boc sa se duca la primaria lui, Basescu pe mare asa cum se lauda si sa ne lase in pace. Poate sa-si duca si clientela pe mare si sa o lase pe o insula pustie.
    Angajam un finantist de top poate face ceva decat pacalicii astia de la noi. Ne scufundam cu un marinar la carma.
  • -2 (2 voturi)    
    Chilotzii lui UDREA (Vineri, 25 iunie 2010, 23:46)

    Toscano [anonim]

    Basescu este victima statului prea mult cu mana in chilotzii lui UDREA si bautului de wyskey...In timpul acesta mascariciul Boculetz, nu facea nimic---ca de obicei...
    • +1 (1 vot)    
      Tamponul lui Udrea (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 1:08)

      nutzi [anonim] i-a raspuns lui Toscano

      Iar n-ai bani de shaorma din cauza lu Udrea?
  • -2 (2 voturi)    
    Solutia (Vineri, 25 iunie 2010, 23:58)

    Matematicianul [anonim]

    Felicitari CCR!
    Se pare ca mai sunt si oameni cu constiinta in tara asta.
    Pe termen scurt,solutia ar fi controlul vamal exigent si eradicarea contrabandei care este acceptata de guvern, pentru ca de aici se fac averi uriase.
    Deasemeni,economia neagra si gri ar putea aduce multi bani la buget daca s-ar face controale cinstite de catre fisc si nu s-ar urmari doar spagi si bani pentru partid.
    La celelalte intrebari ale societatii romanesti,raspunsul este foarte simplu:sistemul nostru electoral si sistemul de finantare al partidelor.
    Daca partidele ar fi subventionate de la buget intr-un anumit barem si s-ar interzice TOTAL "sponsorizarea"partidelor de catre "binevoitori",ar disparea coruptia si spaga,pentru ca o data terminate alegerile,cei alesi n-ar mai avea "datorii"fata de "sponsori".
    Sa existe DOAR cotizatie,si sa dispara orice fel de DONATIE.
    Astfel,licitatiile n-ar mai fi trucate sau facute cu dedicatie,"organele"statului si-ar face treaba,n-ar mai tine cont cine e agentul economic x sau y.
    In concluzie,este nevoie de vointa politica.
    In Romania ultimilor 20 de ani(chiar 70),cea mai rentabila afacere a fost sa faci politica.
    Au venit cu pantalonii rupti in....si dupa un an,doi,trei erau deja milionari in euro,lucru ce s-ar putea verifica simplu daca cineva ar dori.Legea ILICITULUI e inca in vigoare?
    Asta nu doar la nivel central,ci si la nivel local sau judetean.
    Totul este putred,nimeni n-are nimic sfant,toti vor sa fure cat mai mult in cat mai putin timp,nimeni n-are o viziune,un plan pe termen mediu si lung.
  • 0 (0 voturi)    
    Sebastian Lazaroiu (Duminică, 27 iunie 2010, 6:37)

    Dumitriu [anonim]

    Basescu pregateste deja inlocuitorul la carma "Titanicului" portocaliu. Deja are o atitudine de "Tatuc" prin atitudinea fata de PDL si Boc. Daca ajunge sef la PDL este posibil sa-l regretam pe Boc!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tara!!! (Duminică, 27 iunie 2010, 22:29)

    habibullah [anonim]

    Vad ce se intampla in tara si ma apuca o tristete iremediabila......Am calatorit mult si am realizat ca avem potential ca popor, avem oameni valorosi, o tara mai mult decat frumoasa...Si totusi de ce situatia este asa jalnica? Este o problema de mentalitate, o problema in promovarea valorilor, o pasivitate a romanilor, o lipsa de unitate si de concentrare?? Dumnezeu stie. Acum mai mult ca oricand trebuie sa luam toti atitudine, sa nu ne mai lasam condusi de niste indivizi care nu stiu sa conduca o masina dar apoi o tara...sa nu mai promovam mediocritatea. Toti trebuie sa inteleaga ca plecatul din tara este o solutie TEMPORARA. Suntem legati de tara asta prin faptul ca suntem nascuti aici. Afara nu suntem primiti cu bratele deschise deloc, din contra....indiferent cat de buni suntem intr-un anumit domeniu. Credeti-ma ca stiu ce spun. Viitorul nostru si al copiilor nostrii este in Romania! Da, in ROMANIA!!
  • 0 (0 voturi)    
    revoltata (Luni, 28 iunie 2010, 19:04)

    ceamaitare [anonim]

    ar trebui sa nu ma i taie din salari nu mi se pare corect iar guvernul ar trebui dat afara