Opinie

Clisee anti-Basescu (de Ionut Popescu)

de Ionut Popescu     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2009, 14:47 Actualitate | Opinii


De ani de zile auzim cateva acuzatii-standard la adresa lui Traian Basescu. Au devenit deja clisee, moderatorii nu mai cer nici o dovada, totul e luat ca un fapt daja stiut, nu mai trebuie sa incercam sa le dovedim sau sa le analizam. Sa le luam pe rand.

BASESCU A INGROPAT PNT-CD

Sa vedem, cu argumente, ce a facut Basescu impotriva taranistilor.

A dat un interviu in presa in urma cu 12 ani, atunci cand era ministru, criticandu-l, destul de bland as zice (fata de tonul dezbaterilor din prezent) pe premierul de atunci, Victor Ciorbea. Caderea cabinetului Ciorbea a fost pusa pe seama acelui interviu, desi presedintele de atunci, Emil Constantinescu, putea sa-l sustina si Ciorbea sa ramana prim-ministru. Acest lucru s-a intimplat in 1997. Alegerile care i-au scos pe taranisti din parlament au avut loc in 2000.

Ce altceva a mai facut Basescu impotriva taranistilor? Eu nu mai stiu niciun fapt. De-atunci si pana acum au avut loc nenumarate alegeri (locale, parlamentare, prezidentiale etc). In ce fel i-a impiedicat Basescu pe alegatori sa-i voteze pe taranisti, nu pot sa inteleg. Atat de grele sa fi fost vorbele lui Traian Basescu, acum 12 ani, incat dupa atata amar de vreme PNT-CD sa nu se mai poata ridica? Dar cliseul a fost picurat constant in acesti 12 ani: Basescu a ingropat PNT-CD!

ROMANIA ESTE IZOLATA PE PLAN EXTERN

Aceasta era acuzatia-sablon pe care Bogdan Chireac, cum sa-i zic, fostul jurnalist, o rostea aproape la fiecare aparitie la televiziuni. Asta era misiunea lui! A prins si acest cliseu, oricat ar fi de stupid. Cand auzeam aceasta acuzatie, imi revenea in minte masa din timpul reuniunii NATO de la Bucuresti, la care langa Traian Basescu stateau Putin, Bush, Angela Merkel si inca vreo cativa de acelasi calibru.

Cand, in toata istoria noastra, a mai existat o astfel de prezenta: cei mai puternici oameni ai planetei stand la masa si discutand amical cu seful statului roman? Absolut niciodata! Sa spui despre o tara membra NATO si UE ca este izolata, este o stupiditate imensa. Imi amintesc un singur caz in care o tara membra UE a fost izolata: Austria, in timpul lui Jorg Haider.

Niciodata in istorie Romania nu a fost mai deschisa spre exterior, niciodata nu a fost mai clar de partea buna a istoriei ca in prezent. Nu este numai meritul lui Basescu, dar acesta este un fapt.

BASESCU-DICTATOR!

Am auzit aceasta acuza chiar la oameni inteligenti, care gandesc cu capul lor, dar carora li s-a repetat pe televiziuni de atatea ori aceasta acuzatie, incat au luat-o drept adevarata: Basescu-dictator! Cel mai injurat om din Romania, spurcat de dimineata pana seara pe toate televiziunile, este acuzat ca e dictator.

Sunt televiziuni unde doar la emisiunile de sport si la meteo nu este injurat Basescu. Dictatorul Basescu nu a reusit nici macar sa schimbe un prim-ministru (pe Tariceanu); in schimb un presedinte democrat, aflat acum in corul acuzatorilor lui Basescu, Emil Constantinescu, a reusit : l-a schimbat din functie pe Radu Vasile; curat constitutional, dar schimbati-l!

Am incercat sa aud macar un fapt, un gest, nu doar impresii, care ar arata ca Basescu este dictator: ce lege n-a respectat, cand a scos tancurile, cand nu a tinut cont de o decizie a Curtii Constitutionale, sau ceva asemanator, dar sa fie ceva concret. N-am reusit sa gasesc, dar cliseul s-a format: Basescu-dictator; cel mai injurat si cel mai fara putere dictator dintre toti care au existat in istorie !

Nu sustin ca Basescu este fara pata; are pacate, omenesti sau doar politice; vorbeste prea mult, se pronunta si cand tacerea i-ar aduce mai multe puncte; a facut greseala sa creada ca guvernarea cu PSD ar fi o idee buna (cand, de fapt, a fost o mare prostie), dar este in mod cert cu totul altceva decat Mircea Geoana, care pare fals, cred, si cand isi pupa nevasta. Basescu este, cum spunea chiar Crin Antonescu, un om viu, cu bune si cu rele… 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8966 vizualizari

  • -47 (73 voturi)    
    Ma steptam la mai mult de la IP (Joi, 26 noiembrie 2009, 14:54)

    Arthur [anonim]

    Aceasta analiza minunata nu spune nimic de ceea ce este cel mai important pentru alegatorul european sau american: evolutia bunastarii sale in anii de mandat! Si aici toata cariera lui Bassescu este caracterizata de panoul cu "aici sunt banii dvs." plantat lang o groapa in asfalt!
    O astfel de analiza ce constata:
    1.In '04 economia si standardul de viata erau in crestere si au crescut 4 ani cat timp Basescu nu a putut sa-si bage nasul in guvern.In ultimul an cu Boc si PSD la guvernare ,dar cu Basescu la butoane am ajuns sa pierdem tot ce am castigat in 2008 si pierderea continua.
    2.Basescu a avut in decursul carierei sale contributii majore la aparitia de crize politice cu pierderi calculabile de PIB.Incepand cu guvernul Ciorbea,continuand cu guvernul ADA unde s-au pierdut 2 ani cel putin prin fortarea liberalilor de a scoate coloana a 5-a (PD) din guvern.
    3.Daca tot ati considerat ca sa-l introduceti in ecuatie pe domnul EC atunci faceti-o corect. EC a luat Romania in faliment, cu rezerva la BN spre zero,cu PIB-ul in scadere si crize de sistem groaznice cu gauri negre bugetare (inclusiv Midia care ca si Sidex-ul sau minele sugeau sangele economiei),fara fonduri europene sau legislatie UE in tara,fara investitii straine si in izolare internationala dupa mineriadele lui Ilici,cu rascoalele lui Cozma-VCT si in plus si crize externe.
    Si a lasat o tara pe drumul de aderare la NATO si UE,cu inceput de crestere economica sanatoasa,cu o mare parte din gaurile negre economice inchise (daca intelegeti ce inseamna asta) cu serviciile curatate in mare parte de securisti(care s-au mutat multi din ei in presa de unde l-au invins pe EC!)
    In final va garantez ca la 6 luni de la prabusirea lui Bassescu PD il rejecteaza iar deontologii se reorienteaza si atunci vor descoperi si ei ca Bassescu e gol pusca si la propriu si la figurat!
    • +24 (30 voturi)    
      Se poate la subiect? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:14)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      Un Prim-Ministru ce face daca toate cele scrise sunt puse in carca lui Basescu? Da la peste la balta?

      Cat a fost Prim-Ministru Tariceanu, desemnat de Basescu conform protocolului Aliantei DA, ce a facut? A condus un Guvern timp de 4 ani sau nu?


      La subiect, cu argumente, ca sunt doar 3: Basescu-dictator, Basescu si PNT-CD, Romania si izolarea de ... nu stiu cine.
    • +21 (25 voturi)    
      ... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:14)

      madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      1. in acest an in care basescu si boc au fost la butoane alte tari au pierdut sute de miliarde datorita crizei economice. era inevitabil ca bula imobiliara romaneasca sa nu fie afectata si o data cu ea si economia...este cel putin stupi argumentul tau legat de economie...
      2. deja ai raspuns la acest punct in articol daca l-ai fi citit cu atentie...
      3. acest argument este o minge ridicata la fileu. Te citez: "cu serviciile curatate in mare parte de securisti(care s-au mutat multi din ei in presa de unde l-au invins pe EC!)" nu ai un sentiment de deja vu acum? ;)
    • -18 (24 voturi)    
      parere (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:16)

      palade [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      Perceptia mea:
      - a avut ocazia sa ia de-a moaca imobilul din Mihaileanu, l-a luat
      - avea ocazia sa lupte impotriva coruptiei - si-a adus coruptii proprii: videanu, berceanu, sulfina, ridzi, mantog (ii doresc sa se insanatoseasca!), casuneni, umbraresti, popovici (vezi marele ajutor pe care i l-a dat la asigurarea utilotatilor din bani publici!)
      - prin licitatii de sute de milioane pe infrastructura a extras banii publici. Rezulattul: borduri repetate, sosele nefacute, sau facute de mantuiala, etc)
      - nu vrea sa justifice casa Ioanei (auzi - din vanzari anterioare)
      - flota data pe lucru de nimic norvegienilor, cand putea fi data unor romani. Daca au instrainat-o altii, de ce nu-i depisteaza si sa dea aia socoteala?
      Te-ai legat de acuze care sa te avantajeze, ionutze!
      Intr-adevar nu e o dictatura.
      Cu pnt-cd-ul nu stiu ca sa spun, cert e ca din el a mai ramas milut care il sustine pe base. PNL-ul a fost la un pas de demolare, dar s-a salvat la timo.
      S-a inconjurat de foarte multi oameni fara onorabilitate: adriean videanu, sulfina, udrea, ridzi, boc, berceanu, blaga in general vamuitori, aranjori de licitatii trucate, etc
      Ma opresc aici...
      • -4 (8 voturi)    
        dar de ce sa te opresti... (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:42)

        eu [anonim] i-a raspuns lui palade

        ai putea scrie pana maine niste lucruri atat de evidente la care baietii astia platiti de basescu(care stau toata ziua numa sa comenteze de bine pe base, si sa dea voturi negative la comentariile incriminatorii), sa nu poata raspunda...
        Hai baieti ca puteti -63 din 63 de voturi vreau sa vad
      • +9 (13 voturi)    
        Perceptie de Antena 1 (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:47)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui palade

        Singurul lucru de care poate fi acuzat e casa lu fiica-sa.
        Despre coruptii prorpii: Zi si mie ce afaceri a facut berceanu cu statul. Sau ce afaceri a facut Videanu cu statul (o fi mai bine acum cu Oprescu primar?). Cit despre Sulfina barbu, si aia a facut afaceri cu statul? Ritzi e acuzata ca a cheltuit vro 700K eur pe niste concerte (prob vro 200K or fi fost cheltuiti deiurea.)
        Chestia cu flota e din 2005. atunci basescu si-a dat demisia din parlament ca sa fie cercetat (spre deosebire de nen'tu Bombonel care se ascunde de justitie cu imunitatea)
        Despre inconjuratul de oameni fara onorabilitate, or fi mai onorabili Vanghelie, Iliescu, Norica, Chiuariu, Hrebe, B Olteanu, Cozminca, ...)
        Atitudinea e tipica pt cei anti Basescu. preiau tot felul de clisee repetate ani de zile de antene si le dau pe post.
    • +13 (19 voturi)    
      Rationamentele tale false (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:21)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Uite cum este de fapt situatia (cu argumente,nu sloganuri si presupuneri):
      1. In 2006 si 2007 economia a crescut mai degraba IN CIUDA guvernarii „liberale”, controlate de PSD. Si in 2008, cu toata cresterea de 8%, Romania a intrat in faliment, cu deficit de 5% si anagajarea de plati exorbitante pentru 2009, argumentate „pe crestere economica”, cand era de presupus ca se va intra in recesiune. As spune mai degraba ca Tariceanu si PSD au adus intr-un singur an Romania aproape de incapacitate de plata.
      2. Ca a criticat guvernul Ciorbea a produs criza politica? Aduti aminte ce eficient era acel guvern, cu sedinte de dimineata pana noaptea, nu seara, cu prea putine rezultate. Criza cu ADA nu a fost declansata de Basescu, ci de Tariceanu impreuna cu Patriciu: mai tii minte ca se intelesesera sa faca alegeri anticipate, ca mai apoi Razgandeanu, dupa o intalnire cu Patriciu sa intre in actiune, sa scoata PD-ul de la guvernare si sa elimine toti opozantii din PNL?
      3. Da, Romania cand a fost preluata de EC era intr-un punct de minim, nu avea unde sa se duca decat in sus. Mai adu-ti aminte cum PNL a refuzat sa mearga in 2000 in alegerii alaturi de CDR, scotand practic PNT de pe scena politica si facilitandu-i lui Iliescu al treilea mandat.
      Cum ai putea sa ne „garantezi” ca Basescu va fi dat afara? Esti cumva in conducerea PD-L?
    • +17 (21 voturi)    
      Continuare la 1. (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:28)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Mai mult, în ultimul an cu Boc a fost criză economică internaţională, probabil tot din cauza slabei lui guvernări.
    • +21 (25 voturi)    
      Ma steptam la mai mult de la IP (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:29)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Prea mult subiectivism ... Am trait si eu vremurile alea, am fost cu Constantinescu, dar m-a dezamagit profund. E adevarat, domnul Consatantinescu a fost infrant de sistem, ..., acel sistem care acum incearca sa-l infranga si pe Basescu. Pozitia de acum a domnului Constantinescu suna mai mult a frustrare, sau poate a comoditate. E greu sa mergi alaturi de Basescu, pentru ca a ales calea dificila a oamenilor onesti. E mai usor sa stai pe margini si sa arunci cu pietre. ... Poate mai si pica ceva.
      • +1 (3 voturi)    
        Despre Constantinescu (Joi, 26 noiembrie 2009, 19:13)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Diletant

        care acum merge peste tot cu Iliescu de mana.
        Doua vorbe
        -sa nu uite cum a fost"implicat"fiul sau in dosarul Tigareta(chestie vehiculata intens in 1999-2000 de amicii liberali si de PDSR)
        -sa nu uite de scandalul Rona Hartner( ca nu era actrita ci doctorita si ca nu o chema Rona ci altfel nu mai are importanta, dar a declarat chiar amanta despre aventurile lor intr-o conferinta de presa prin 2002)
        -daca liberalii nu il scoteau pe Stolojan pentru prezidentiale in 2000, Isarescu poate castiga
        -Basescu nu si-a adus in turul II pe Vadim Tudor asa cum a facut Iliescu in 2000,ci si l-a dorit pe Crin,ca in orice situatie ,restauratia sa nu se produca
    • +21 (25 voturi)    
      Da? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:33)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Eu ma asteptam la mai mult de la romani - si anume sa-l rejecteze total pe Ilici dar se pare ca Romania vrea sa se intoarca la prima dragoste.

      Acum revenind la postul tau domnule Arthur (cu sau fara cal); domnul Ionul Popescu a dat un titlu si a scirs un articol legat de acel titlu, da? Totul este foarte clar si cat se poate de explicabil. Voi in schimb, spalatii pe creier iar incepeti: "Unde sunt rezultatele economice? unde e bunastarea mult dorita?", dar asta e, Vantu si Felix v-au spalat creierele. Geoana o sa va aduca bunastarea, stiu.

      2. vis-a-vis de cresterea economica a lui Tariceanu facuta pe credit, si scaderea - onorabila zic eu (vezi tarile Baltice: -18%, iar Letonia trebuia sa intre in zona euro in 2008, s-a amanat pentru 2010, apoi 2012 in conditiile in care Letonia a intrat in UE in 2004).

      In conditiile actuale macro-economice, Romania a reusit sa nu intre in colaps, si asta pentru ca am avut curaj sa incepem restructurarile din sectorul Bugetar, insa Tariceanu era be cash fara numar. Cred ca nici daca nu aveam guvern in perioada aia, rezultatele erau asemanatoare, pentru ca eram pe valul economic din regiune.

      A lasat CDRul drumul spre UE si NATO, dar l-a curmat Nastase. A trebuit sa mai pierdem 3 ani ca sa ajungem acolo, dar asta nu conteaza, nu? Geoana o sa ne salveze, nu? Patetic!

      Mi-e mila de voi oameni buni cum puteti sa fiti o prada atat de usoara.

      P.S. lectura suplimentara :

      http://badeadan.blogspot.com/2009/11/voiculescu-catre-patriciu-tot-ceea-ce.html
      • +2 (2 voturi)    
        Tare! (Vineri, 27 noiembrie 2009, 2:31)

        ronewsaddict [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        linkul asta ar trebui pus in fata de hotnews la opinii sau ceva . am vazut azi a scris cineva un comentariu f pertinent in care descria cam de ce sunt acuzati patricu si vantu. cred ca asta ar trebui sa se zica. exact de ce . ca mogulii suna a slogan si tzatza leana nu vrea sa auda, dar daca zici a furat atat a pagubit atat etc etc, fapte, atunci se schimba situatia. zic eu. oricum merita dat in ei cu orice!
    • +10 (10 voturi)    
      analiza mai proasta nu am vazut (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:23)

      dlc [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      1. Economia a mers atat cat a mers increderea ca imobiliarele si banii capsunarilor tin pana la infinit. Cand e criza in toata lumea... e clar, Basescu e de vina. Zambesc.
      2. Declaratiile lui Basescu sunt de 1000 de ori mai bune decat linistea lui Iliescu in care se fura tot, toate si tu iti primesti bani pentru postat, iar eu a trebuit sa plec din tara ca sa nu ajung sa fur
      3. Emil constantinescu a fost bun, insa nu inteleg atitudinea anti-Basescu fara o baza buna. e un emil constantinescu transformat, coalizat cu PSD comunist si nu inteleg ce il determina sa faca asta. Basescu e inca consecvent.
      voi vota Basescu, dar daca nu iese presedinte, ii recomand sa se retraga. Dupa cum bine a spus: sa fii presedinte al tarii e cea mai mare onoare si nu mai exista nimic sa te atraga dupa...
      Oricum, nu te astepta sa trec pe acasa in primul an de neo-comunism daca iese Geoana, astept sa vad daca merita sa mai investesc in tara mea sau sa imi iau banu si sa il plasez in vest!
      Numai bine!
      • -4 (4 voturi)    
        Daca plecati din tara.... (Joi, 26 noiembrie 2009, 19:05)

        Arthur [anonim] i-a raspuns lui dlc

        ..si nu in Albania poate va interesati de ex. la nemti de ce au votat cu dreapta si nu cu staga sau in Spania invers!Si colo si colo alegatorul a analizat ofertele politice cu efect asupra standardului lui de viata ,premiza de stabilitate politica in criza,ba chiar si masurile anti-criza propuse si a ales. La noi nema ,poate in afara de votantii liberali ai lui Antonescu,majoritatea votand dupa ureche sau in functie de mita primita.
        Pentru mine,familia mea si pentru multi dintre prietenii mei important a fost ca cu guvernul Tariceanu ne-au crescut constant veniturile salariale caci firmele unde lucram au prosperat ,iar impozitele pe salariu au scazut. Daca pe dvs. va intereseaza mai mult ce fac mogulii anti-Basescu si mai putin cei pro-Basescu e problema dvs.,dar ramaneti o ciudatenie pentru mine.
        Sigur ca e criza peste tot dar majoritatea tarilor bine guvernate au avut un plan anti-criza ,iar acolo unde a functionat au inceput deja sa se miste in sus. Actiunea anti-criza a guvernului Boc cu ajutorul lui Basescu a primit nota 1,5 de la expertii europeni asa ca asta e problema. D'aia trebuie sa vina ltii care sa repare ce mai e de reparat si cat mai repede.
        Apropos,majoritatea industriei romanesti s-a privatizat pe vremea lui Ilici si a lui Constantinescu. Unde sunt averile lor si ale copiilor,nepotilor ceva?
    • +6 (8 voturi)    
      Tu chiar gindesti?? (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:36)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      1. Deci basescu e de vina pt criza mondiala, corect? Sau daca era Altcineva presedinte in 2009, am fi fost singura economie din lumea civilizata care ar fi crescut? Aberezi baiatule, cauta si tu niste argumente cit de cit credibile. Ca sa nu mai spun ca puteai sa ii acorzi o mica parte din "vina" si pt cresterea din 2004-2008, ca doar si atunci a fost presedinte, si 2 ani a guvernat si PD. Dar sa stii ca nu mai uimiesti deloc, asta e discursul tipic pesedist (sau mai bine zis al grupului anti-basescu): Tot ce e rau e din vina lui Basescu. Ma mir ca nu a provocat chiar el criza economica mondiala.
    • +4 (4 voturi)    
      omisuni (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:30)

      Tufav [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      O mostra perfecta de argumentatie prin omisiune.
      1. In ultimul an am ajuns sa pierdem... bla bla bla. Maestre... ti-a scapat faptul exista o criza la nivel global. Si sincer, ma indoiesc de faptul ca a fost provocata de Basescu.
      2. Ma rog... ceva adevar o fi aici.
      3. EC a luat Romania in faliment, cu rezerva la BN spre zero... Intrebare din fundul clesei: DE LA CINE a preluat-o? Nu cumva de la partidul domnului Geoana?
    • -1 (3 voturi)    
      clisee... (Joi, 26 noiembrie 2009, 20:30)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Ori nu iti mai aduci aminte, ori e vorba de rea credinta, dle Popescu! Nimeni nu isi imagineaza ca guvernul Ciorbea a cazut in urma unui interviu al lui Basescu, in urma cu 12 ani! Basescu i-a fortat mana sefului sau de partid, Roman, cerand retragerea ministrilor PD (USD) din guvernul Ciorbea in momentul in care Valerian Stan (seful Corpului de Control al Primului Ministru) inceput cercetarea in dosarul "Flota" in care era implicat nimeni altul decat dl Traian Basescu. Urmarea: din ratiuni mai inalte (stabilitatea Romaniei si continuarea proceselor de Reforma), presedintele Constantinescu a renuntat la Ciorbea pentru continuarea guvernarii in coalitie cu USD (PD) si UDMR. Perceptia electoratului taranist a fost ca s-a renuntat la un om moral Ciorbea, (dovedit moral in timp), de dragul guvernarii cu partidul lui Basescu! Taranistii au parut ca isi abandoneaza electoratul insetat de dreptate si de lupta anticoruptie! Din acel moment incepe declinul PNTCD, nu Basescu a ingropat PNTCD, el doar a contribuit cu toata puterea sa, restul au facut taranistii insisi. Rand pe rand , Basescu a "recuperat" taranisti: fosti prim-ministri (ex: Radu Vasile), ministri (ex. Dudu Ionescu) parlamentari, sedii de partid (ex. Simleu Silvaniei), organizatii locale (ex. Cluj, Salaj) si lista ar putea continua pana la ultimul, Milut. A preluat o parte din doctrina, a preluat pana si tema anticomunismului etc. Practic, a contribuit din plin la daramarea PNTCD, partid de dreapta, ca sa ii poata lua locul si nisa cand aceasta a ramas libera! Sa speram ca Providenta o sa ii intoarca totul, cu varf si indesat!
      PS: Duminica, 6 decembrie 2009 e o zi neagra pentru Romania, nu va bazati pe votul meu voi comunistilor, nici tu Geoana si nici tu Basescu. Amandoi sunteti doua fete ale aceleiasi monezi...
    • -1 (3 voturi)    
      pentru mai multe informatii (Joi, 26 noiembrie 2009, 20:57)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      inclusiv pentru dl Ionut Popescu: www.valerianstan.ro
      acolo o sa aflati mai multe despre cum a s-aintamplat prima daramare de guvern din lunga cariera a lui Traian Basescu.
      Apropos de anticomunistul Traian Basescu: in CNSAS l-a sustinut pe dl Corneliu Turianu in dauna marelui taranist si patriot Ticu Dumitrescu!
      La acelasi capitol: PD a fuzionat cu Partidul National Roman, unde sef era Virgil Magureanu ("Stapanul Dosarelor") tartorul SRI, tot ei au fuzionat cu Ioan Talpes, alt securist notoriu, Carol Sebastian, un turnatoral Securitatii, face parte si acum din aturajul dlui Basescu!
      PS: Nu votez Geoana nu va agitati degeaba, nu votez nici comunisti de bun simt, daramite unul prefacut. Stau acasa pe 6 decembrie! Asa vor face multi taranisti!
  • -19 (37 voturi)    
    Pe cand si... (Joi, 26 noiembrie 2009, 14:55)

    Vlad [anonim]

    clisee anti-Geoana?

    Nu tin cu Geoana, dar vreau un pic de obiectate de la voi.
    Ca vad ca unul e alb ca zapada si altul e rau si prostanac.
    • +20 (32 voturi)    
      Articolul (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:06)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      este despre cliseele false despre Basescu. Care sunt cele despre Geoana, ca sa fie comentate?
    • +21 (29 voturi)    
      nu exista (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:08)

      jb [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      pentru ca toate televiziunile sau raliat impotriva lui basescu ... cine sa creeze cliseele ?
      • +10 (12 voturi)    
        ba exista (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:35)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui jb

        prostanac, sau asta e doar o porecla care se potriveste de minune ca un cliseu.
        Daca sar face un sondaj cu intrebarea:
        Cum il caracterizati pe geoana printrun singur cuvant atunci rezultatul zdrobitor ar fi: PROSTANAC.
    • +11 (13 voturi)    
      . (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:19)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Geoana si Crin isi creeaza singuri imaginea pe Realitatea, de dimineata pana seara. Aseara au facut si un fel de sceneta, cu Geoana plecand din studio si dand "din intamplare" peste Crin care venea in studio. Totul era filmat cu camere mobile etc. Foarte siropos.

      Cred ca articolul vrea sa-i faca dreptate celui mai huit om din Romania, Traian Basescu.
    • +7 (9 voturi)    
      unul singur (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:49)

      io [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      are Joanna, si din pacate ala nu-i cliseu ci crunta realitate: (), inchei citatul din Ilici.
      vezi fapta lui cea mai buna : nu a dat-o afara din casa pe soacra-sa, cu toate ca e o femeie extraordinara, profesor universitar, mama a doi copii si care a tutorat inca nus'citi, etc...
      logica aici sau wtf?
      prostie incomensurabila !
  • -20 (42 voturi)    
    Felicitari (Joi, 26 noiembrie 2009, 14:58)

    amuzatu [anonim]

    Domnule Ionut Popescu,

    Desi nu am sa votez cu Basescu imi place tonul articolului. Ar trebui sa intrati in echipa de campanie a lui Basescu...asta pentru ca Basescu trebuie sa inteleaga ca nu are cum sa castige numai aruncand cu noroi in tabara adversa......are insa cum sa castige daca ne arata cine este si ce planuri are pentru urmatorii 5 ani......Parerea mea
    • +12 (14 voturi)    
      Bunul simt! (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:44)

      Terentescu Adrian [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

      ".....trebuie sa înteleaga ca nu are cum sa câstige numnai aruncând cu norori în tabara adversa.....".Ori esti imbecil,perfect paralel cu inteligenta minima,ori ,cred eu mai degraba,un postac nenorocit din tabara anti-Basescu,perfect paralel cu bunul simt.Cine arunca cu noroi în cine mai sunca presata?Ca daca deschid tembelizorul vad numai anti-basescei pe post,daca citesc majoritatea cotidianelor de la noi,nu citesc decât cretinarii gen "Basescu e un dictator odios"!Asa ca un minim de bun simt "amice",chiar daca esti platit de dracu'stie cine sa postezi aici cretinarii anti-basesciene!
    • -1 (5 voturi)    
      exact (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:39)

      IONUT [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

      Care sunt planurile lui Basescu pentru viitorii 5 ani ,dar la concret nu lozinci si mai ales cum are de gand sa le puna in practica in acest moment?PDL-ul este minoritar , se stia inca inainte de alegeri , desi vad ca unii acum descopera ,,monstruoasa coalitie,,.Deci cum? Principial vorbind , in democratie este norma sa conduca minoritatea atunci cand exista o majoritate care i se opune? A ,daca celelalte partide erau separate , nu se intelegeau , se certau intre ele si unele sprijineau , mai mult sau mai putin evident PDL-ul,era de inteles,cazul PNL-ului din 2007-2008,dar asa?In mod evident PDL-ul nu poate sa conduca dacat daca forteaza anticipate,e bine pentru situatia actuala inca 3 luni de campanie (plus posibilitatea ca nimic sa nu se schinbe,nu exista garantii)? sau santaj ori convingerea unor ,,dusmani ,, sa tradeze.E un bun punct de plecare? Care ar fi soliditatea unui astfel de Guvern? Cum sa accepte PDL-UL alaturi , reprezentanti ai oligarhilor,ai mogulilor ai comunistilor? Sau daca tradeaza sunt buni?
      • +3 (5 voturi)    
        Corect (Joi, 26 noiembrie 2009, 17:18)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui IONUT

        Trebuie sa incepem sa vorbim de planuri concrete nu sa aruncam injuraturi in stanga si-n dreapta. E adevarat ca multi de pe forum si-ar pierde obiectul muncii.....da' asta este....hai sa ajungem la problemele de fond....ca injuraturile si vorbaria de stadion nu ne ajuta la nimic
  • +26 (36 voturi)    
    corect (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:00)

    axel [anonim]

    Si cred ca ati mai putea adauga la articolul dvs multe alte acuze aduse actualului si viitorului presendeinte, acuze total nefondate care vin din prtea unor oameni falsi si care au un singur interes, PUTEREA.
    Este impresionanta fraza: '(......)decat Mircea Geoana, care pare fals, cred, si cand isi pupa nevasta.(...)! Mai bine si mai corect nu cred ca puteati sa-i faceti descriearea lui Geaoana.
    F.A.L.S 100%

    Felicitari pt articol!
  • +27 (33 voturi)    
    bv (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:00)

    Rumalun1st [utilizator]

    Excelent articolul domnule Ionut Popescu, chiar n-aveam sa mai adaug nici eu nimic.
    Acuma ramane sa-i mai covingeti si pe cei 1 500 000 ce laolalta tin audientele iRealitatatii si Antenelor...
  • -19 (29 voturi)    
    Poate ca ar fi bine (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:02)

    simion [anonim]

    sa vorbim si despre cliseele lui Basescu!
    Cel putin, eu daca mai aud de cateva ori grivco, moguli, vantu, nici nu mai deschid televizorul.
    Si sa stiti ca deja m-am hotarat cu cine votez asa ca n-am nevoie de televizor.
    • +7 (11 voturi)    
      argumente pentru clisee (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:23)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui simion

      Cliseele de care vorbesti tu sunt, intr-adevar, clisee, dar nu din cauza ca ar fi nefondate -- sunt _foarte_ bine fondate si argumentate -- ci dn cauza ca au fost utilizate mult prea mult de catre PDL si Basescu, si din cauza ca au fost bagatelizate de televiziuni printr-o tehnica foarte abila dealtfel.

      Diferenta dintre cliseelee lui Basescu si cliseele aliantei anti este ca primele au pornit de la niste fapte concrete, discutate la vremea respectiva si care intre timp au fost date uitarii prin manipularile perfide ale presei, pe cand cele din urma sunt pur si simplu mituri. Defectele si minusurile politicanului Basescu palesc in fatza problemelor uriase de imagine pe care membrii aliantei anti le-ar avea daca ar fi expuse ambele intr-o lumina echitabila, asa ca au fost inventate mituri, minciunile care daca sunt repeate suficient de des devin adevaruri in ochii celor tembelizati de presa.
    • +10 (12 voturi)    
      Poate ca ar fi bine (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:35)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui simion

      De ce? Omul spune adevarul. Il spune de mult si s-ar parea ca pana de curand nu l-a crezut prea multa lume. Bineinteles ca adevarul deranjeaza pe multi, dar, ..., e mai bine sa fim mintiti?
  • +23 (29 voturi)    
    clisee goebbelsiene (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:05)

    ampersand [anonim]

    Nu zicea goebbels, in traducere aproximativa, "cu cat minciuna e mai gogonata, cu-atat o vor crede mai multi". Mie cea mai tare mi se pare acuzatia cu dictatorul, ma sparg de ras de aberatia asta, sa fii acuzat ca esti dictator cand tocmai ai fost suspendat din functie sau cand din 417 tot mai raman 300 sa-ti dea in cap. Povesti pentru bune pentru cei ce nu gandesc cu propriul cap ci cu al alesilor.
  • +19 (23 voturi)    
    Nu-i adevarat (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:06)

    Blabla [anonim]

    Guvernarea cu PSD nu a fost o greseala.. Din punct de vedere politic Basescu a jucat perfect luand PSD si pe Geoana la guvernare, daca nu ar fi facut asta PSD in opozitie in vremuri de criza ar fi castigat acum alegerile fluierand..
    • 0 (6 voturi)    
      unde traiesti tu? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:20)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui Blabla

      daca ar fi format un guvern minoritar cum i-ai fi spus tovarase? DICTATEORUL! ar fi strigat toti postacii ca tine, ce sa mai zic de televiziuni.
      a luat o decizie politica, nu idioata.
      va doresc o mina intinsa cit mai departe!
      • +5 (5 voturi)    
        what? (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:02)

        BlaBla [anonim] i-a raspuns lui tvee

        Tu ai inteles ceva din ce ai scris?
        Eu spuneam ca a procedat corect, din punct de vedere politic..
        Eu sunt postac pe cat esti tu de coerent ...
  • -15 (27 voturi)    
    lol (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:07)

    Irina [anonim]

    A platit mult Basescu pentru textul asta?!

    Ce lege n-a respectat? Sa vedem:
    - de ce nu avem acum Guvern si nu primim la timp banii de la FMI aducand o gramaaaada de probleme tarii?! Pentru ca Basescu NU a respectat Constitutia si NU a ales Guvernul DUPA ce s-a consultat cu Parlamentul?!

    De ce nu apar alte clisee de tipul? - cazul Ridzi, risipirea de bani de 'doamna' Udrea, cazul Flota, cazul in care este implicat FRATELE lui Basescu (pe care a zis ca-l lamureste, ca el NU are nimic de ascuns si pe care EVIDENT NU L-A LAMURIT pentru ca era de vina), cazul apartamentului pe care l-a primit fiica cea mare, cazul de fraudare a alegerilor prin care Elena Basescu a ajuns euro-parlamentar, cazul de fraudare a alegerilor de presedinte si turismul electoral?

    Cred ca erau suficiente 'clisee' de care sa va luati.
    • +11 (13 voturi)    
      Iar tu repeti niste minciuni sfruntate (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:27)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Irina

      "Basescu NU a respectat Constitutia si NU a ales Guvernul DUPA ce s-a consultat cu Parlamentul"

      -- CCR a zis altceva. CCR este singura institutie abilitata sa interpreteze Constitutia atunci cand exista conflicte institutionale. De ce parlamentul nu a sesizat CCR? Pentru ca exista antecedent in care lui Basescu i s-a dat dreptate, deci este previzibil ca si in acest caz va da acelasi verdict

      Restul cliseelor pe care le mentionezi sunt la fel de nefondate ca si cele mentionate in articol, nu stiu daca realizezi, dar nu ai adus nici tu nici un argument.

      Ce anume a facut Basescu pentru a musamaliza cazul Ridzi?
    • +12 (14 voturi)    
      de ce nu avem acum Guvern? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:30)

      stan [anonim] i-a raspuns lui Irina

      intreaba psd-u si pnl-u asta...
    • +7 (9 voturi)    
      Nu a ales Guvernul? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:46)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Irina

      Eu nu stiu din ce vagauna vii, dar dupa cate stiu Basescu nu a ales un guvern ci 2 DUPA ce s-a consultat cu toate partidele (sau cel putin alea care au binevoit sa vina la consultari), si asta dupa ce PSD si PNL au ales sa doboare guvernul inainte de intrarea banilor de la FMI si inainte de alegeri.
      Fraudarea alegerilor prezidentiale? Si acum imi amintesc de o "tanti" care la intrebarea pusa de reporter: Ce faceti aici in Voluntari din Galati?, a raspuns senin: "Pai ne-au trimis aici sa votam trandafirii"

      Asa ca las-o mai usor ca macane, mai bine du-te la sefu tau Geoana sa iti dea texte mai veridice ca te faci de ras pe aici.
  • -15 (23 voturi)    
    cliseul meu (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:08)

    Tataie [anonim]

    Ai, dom' Popescu ! Si uitasem ca sunteti consilierul lui Boc :) Va zic eu cliseul care nu-mi iese deloc din cap: la Craiova, primarul infractor Solomon il ameninta pe Dinescu 'daca vrea sa locuiasca in Oltenia sa-si schimbe comportamentul', iar in spatele lui aplaudau Boc (Dr. in Drept !?) si Monica Macovei (fost ministru al justitiei !?). Astia sunt oamenii lui Basescu.
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:45)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Solomon n-a zis asa... ti-as recomanda sa revezi faza si sa vezi exact ce a zis, cu atentie la noante! Si in general iti recomand sa privesti faptele asa cum au fost si sa judeci cu capul tau... nu cu gogomaniile vandute de "moguli"!

      Si ca sa ne aducem aminte cine e Dinescu? Multimilionar in euro (poet de meserie), si sef la CNSAS ani buni... pozitie din care a zis cate ceva de Felix si Dana - din vreo 2 milioane de dosare care erau p-acolo. Ce crezi ca s-a intamplat cu restul? De unde crezi ca are Dinescu banii?
      • 0 (4 voturi)    
        cu ochii mei (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:04)

        Tataie [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Am vazut faza de 2 ori. Solomon a zis exact ce am auzit si am auzit o chestie nasoala. Stiu ca pentru tine democratia este flexibila in functie de persoana implicata. Dar as avea aceeasi atitudine si daca Solomon il ameninta pe regele tiganilor. Se vede scoala ta psdista de la o posta, cum sari sa denigrezi. Nu e vorba de Dinescu aici, e vorba de oamenii lui Basescu.
  • -12 (22 voturi)    
    interesant... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:08)

    liviu_ [utilizator]

    aceeleasi titluri (nu am stat sa citesc cuprinsul nici atuncis si nici acum) erau si intr-un ziar care era de campanie pentru pdl...
    sa fie oare o coincidenta???
  • -9 (23 voturi)    
    o intrebare: (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:10)

    Zgabeartza [anonim]

    Daca Basescu a avut dreptul sa incerce o guvernare cu PSD (si atunci nu era sustinut din umbra de moguli si comunisti...) , de ce se leaga de PNL care incearca si el cam acelasi lucru acuma?
    • +4 (10 voturi)    
      nu-i coincidenta (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:28)

      jb [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

      pdl n-a avut de ales, pnl are dar nu vrea !
      • -5 (9 voturi)    
        parerea mea, (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:08)

        Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui jb

        PNL nu poate alege partidul condus de Basescu, pentru ca s-a dovedit ca nu poti face guvernare impreuna cu PDL; practic acuma Presedintele culege ce a semanat timp de 5 ani
      • -2 (6 voturi)    
        Viol (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:14)

        G [anonim] i-a raspuns lui jb

        Cand cineva te violeaza, tu desigur ca abia astepti sa faci copii cu el/ea? Asa-i?
    • +13 (15 voturi)    
      PNL (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:31)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

      Guvernarea alaturi de PSD a fost necesara datorita refuzului categoric al PNL de a se alia cu PDL. Conditia pusa de PNL era absolut inacceptabila -- Tariceanu premier -- in conditiile in care PNL are de 2 ori mai putine fotolii parlamentare.

      Asa ca guvernarea PDL-PSD a fost vina PNL-ului, se putea face o alianta de dreapta.

      Propusa coalitie PNL-PSD nu decurge din refuzul PDL-ului de a face o coalitie de dreapta, ci din ura nejustificata (da, NEJUSTIFICATA) a PNL-ului pentru Basescu.
  • +1 (13 voturi)    
    ipohondria ingroapa Romania! (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:11)

    geordan [anonim]

    toti se cred bolnavi, doar pentru ca asa a zis la teve si la gazete!
    in definitiv nici noi nu ne-am spetit cu bagatul la cap in acesti douajdeani... si ne mai miram de aliantele care se fac in aceste zile...
  • -11 (23 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:12)

    eba [anonim]

    Articolul e propaganda. Scoate din context niste chestii benigne si le prezinta ca fiind principalele argumente. Cine-si promoveaza fata (departe, mult prea departe de a fi sclipitoare) in functii inalte, isi reduce la tacere orice opozitie in PDL, .......
    Pacat, multi si-au pus speranta in el. A avut contributia lui, dar de acum incolo nu-si mai are rostul
    • -8 (12 voturi)    
      Exemplu de dictatura (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:33)

      Bob [anonim] i-a raspuns lui eba

      A fost cerut cel putin un exemplu de dictatura. Iata unul: OUG de obligare a Parlamentului sa dea in termen de 20 de zile un raspuns la decizia presedintelui privind referendumul.
      Constitutia nu prevede niciun termen. Insa Basescu (prin portavocea Boc), a obligat practic Parlamentul sa-i dea un raspuns intr-un anume interval de timp. Cu alte cuvinte, Guvernul (de jure, dar de facto Presedintele) a fortat regulamentul de procedura al Parlamentului.
      Q.e.d.
      • +3 (5 voturi)    
        Poate sa nu raspunda, nu "pateste" ceva. (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:50)

        Costin [anonim] i-a raspuns lui Bob

        Curat fortat. Daca Parlamentul raspunde in orice termen este corect, daca nu raspunde este tot constitutional.
        Unde este fortarea?
        Exista vreo consecinta pentru Parlamnet daca nu raspunde in orice termen, chiar in conditiile OUG?
      • +3 (5 voturi)    
        Da, dictatura... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:56)

        Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Bob

        Daca in Constitutie e specificat ca referendumul se organizeaza dupa consultatea Parlamentului, fara sa se spuna un termen in care acesta trebuie sa se pronunte, putem astepta ani. La fel dupa cum parlametul este obligat prin regulamentul intern sa dea aprobe sau sa refuze guvernul in termen de 15 zile, dar nu s-a facut chestia asta. Asa ca s-a pus in legea referendumului ca Parlamentul trebuie sa-si dea avizul in terme de x zile, daca nu se considera aviz favorabil (sper ca nu ma insel). Deci in viziunea ta, daca Parlamentul este obligat intr-o forma sau alta sa-si faca treaba si sa nu traga chiulul, e neconstitutional
    • +11 (15 voturi)    
      partide politice (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:38)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui eba

      Uita-te in PNL si PSD, daca vrei sa vezi dictatura de partid. Recent Antonescu a dat afara pe toti parlamentarii PNL care au absentat la caderea guvernului Boc. Asta nu e dictatura? Hrebenciuc a adus oamenii din spital in parlament ca sa treaca motiunea. PNL a facut excluderi IN MASA din partid in 2005-2008 pentru declaratii pro-Basescu, apoi acuzandu-l pe presedinte ca incearca sa divizeze partidul. Si-a exclus doi fosti presedinti de partid. Asta nu e dictatura?

      Da-mi si mie exemple similare din PDL te rog. Acolo unde a existat o disidenta care a fost inhibata atat de brutal, prin excluderi din partid. Eu tin minte ca in PDL au existat voci care au vorbit deloc laudativ la adresa lui EBA si nu a fost nimeni marginalizat sau exclus din cauza asta.

      Poti acuza, mai mult sau mai putin indreptatit, PDL-ul de dictatura basesciana (din punct de vedere al partidului este destul de usor de vazut de ce e important sa il sustina pe Basescu orice ar spune si face acesta, avand in vedere ca approx 50% din popularitatea PDL-ului e data de presedinte), doar ca autoritatea in partid nu se traduce automat in autocratie institutionala. Altfel ar trebui sa ne temem mai aprig de Antonescu.
  • -5 (9 voturi)    
    Clisee despre basescu (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:17)

    Oana [anonim]

    Doua "clisee" numite de Dvs. sunt realitati.
    1. Romania nu este izolata pe plan international pt. ca Romania nu este Basescu. Pentru intrarea noastra in OTAN si UE si-au pus multi umarul s-o faca si toata populatie o sprijina. Romania ca tara esta acceptata de ceilalti mebrii. Pe Basescu il accepta doar ca reprezentant acestui popor care nu are alt reprezentant. Nimeni nu are nici o afinitate cu el.

    2. Basescu nu este dictator pt. ca tara noastra este suficient de democratica sa nu-l lase. In felul aceste trebuie sa se multumesca de rolul de populist facand imposibil orice joc intre forte democratice. Acest lucru il vad si colegii sai Sefi de stat care toti sunt democrati.
  • -9 (11 voturi)    
    Cliseu Pro-Basescu (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:20)

    Cami [anonim]

    Unul care ma enerveaza teribil:
    - daca spui ceva rau de Basescu nu este pentru ca asa crezi tu, ci pentru ca asa ti-au bagat-o in cap "trusturile de presa"!
    • +6 (6 voturi)    
      Da! (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:00)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Cami

      Asta este intr-adevar un cliseu. Sunt de acord cu tine.

      Sunt suficient de multi postaci de ambele parti ale baricadei care alimenteaza cliseul asta, in ambele directii.

      Eu personal nu fac aceasta greseala, chiar daca suspectez uneori unele comentarii ca fiind scrise de postaci.

      Sunt perfect constient ca sunt foarte multi oameni care chiar cred ceea ce spun, asa cum zicea si autorul articolului, de aceea sigurul lucru pe care incerc sa il fac este sa cer argumente. Atunci cand observ ca ele lipsesc cu desavarsire, subliniez faptul asta.

      Cu ce e gresit, in rationament, articolul? Daca tu chiar crezi ca Romania e izolata in plan extern, adu argumente! Daca chiar crezi ca Basescu e dictator, adu argumente! Daca chiar crezi ca Basescu a terminat PNT-ul si a incercat sa desfiinteze PNL-ul, vino cu chestii concrete, nu doar cu sloganuri.

      E mult mai usor sa cadem in pacatul de a crede ca interlocutorul este un "postac" atunci cand el recurge la clisee si sloganuri, daca vrem ca acest trend sa inceteze, sa recurgem la ratiune rece si calculata, sa nu ne hazardam in fraze goale si limbaj de lemn.

      Si inca ceva, faptul ca un cliseu este implantat in capul meu de trusturile de presa nu inseamna ca eu nu pot sa cred sincer acel cliseu. Daca nu imi gasesc insa si argumente in sprijinul cliseului format de altii, si continui sa il sustin public, am o problema, nu?
  • +7 (9 voturi)    
    punctul pe i (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:24)

    stan [anonim]

    Bravo, de mult am asteptat un astfel de articol! Orice declaratie trebuie argumentata! Dovezi nu vorbe goale a la psd/pnl/udmr/prm ...
  • +4 (6 voturi)    
    interesant (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:25)

    madmaxwtl [utilizator]

    in intervalul 15:07-15:12 au aparut 6 postari consecutive la acest articol anti basescu. hmmm...sa fie un utilizator si 5 anonimi unul dupa altul...interesanta coincidenta nu-i asa liviu_? cam cat se mai castiga ca postac in zilele astea? ca ma gandeam sa sun si eu la pd-l dar nu stiu cat sa cer...
  • +11 (11 voturi)    
    Halal jurnalism (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:25)

    www.vladlacisco.wordpress.com [anonim]

    nu mai suport sa vad cum doi hoti notorii precum SOV si Patriciu sunttratati de o anumita categorie de jurnalisti precum salvatorii neamului. Cum mai poti dupa asa ceva sa mai asculti si sa crezi orice ar zice slugile astea odioase. sper din toata inima a nu traiesc intr-o tara condusa de comunistii astia ingrozitori
  • -6 (10 voturi)    
    base - o rusine de presedinte (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:27)

    vlad12 [anonim]

    de ce nu adaugati:

    populist - acum exact un an, cind criza incepuse, dl base spunea ca sint bani pt profesori si ca e vorba numai de vointa politica ca ei sa ajunga la acestia. a si semnat o lege in acest sens.

    comunisot-securist: a fost membru pcr si sef de birou la anvers, fara sa aiba vreo legatura cu securiatea, desigur

    intolerant: cu cine nu s-a certat? crede ca el e detinatorul adevarului absolut. a avea informatii ilegale de la sri si alte servicii de informatii, nu inseamna ca stii totul. informatiile trebuie centralizate, intelese si dupa aia sa vorbeasca.

    intrigant: introduce tot felul de intrigi de cea mai joasa speta/calitate pt a-si atinge telul.

    discutii despre moguli: in mandatele sale de primar si prsedinte a avut mult mai multi "prieteni" care au facut zeci/sute de milioane. sa ne lase cu declaratii de 2 bani cum ca el va eradica coruptia si furtisagurile. in afara de vorbe, nu a facut NIMIC in acest sens.

    si nu in cele din urma, basescu e un tip care in afara de faptul ca are un discurs care prinde la masele infierbintate si doritoar de razbunare, nu face nimic pt nimeni in afara famileiei sale (vezi eba) si a prietenilor (udrea, cocos, popoviciu, etc)
    • +6 (6 voturi)    
      chestii concrete (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:11)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui vlad12

      Populist -- a fost acuzat de populism din ambele directii. Vezi Tapalaga, vezi Doc, vezi multi altii. E o acuza mult mai bine fundamentata. Chiar el a recunoscut ca a fost o greseala treaba cu profesorii.

      Comunist (membru PCR, Anvers): nu a negat niciodata. Securist -- nu exista dovezi, si el a negat-o in continuu. Nu e credibil ca nu ar fi fost dovezi in sprijinul acuzatiei daca era reala.

      Intolerant: Din nou, de ambele parti s-a spus acelasi lucru.

      Intrigant: Gura spurcata a lui Udrea -- din nou s-a spus de ambele parti.

      Moguli: Cliseu format prin overuse (de o parte) si bagatelizare (de cealalta). Dovezi in sprijinul acuzatiilor la adresa mogulilor sunt cu duiumul, nu cred ca poate cineva nega actiunile lui Patriciu (biletelul, legat si asta de punctul anterior), Vantu (televiziunea particulara a lui Antonescu si Geoana), Felix (incalcare flagranta a constitutiei la suspendare, un post TV infect). Progresul justitiei in mandatul lui Macovei este recunoscut pe plan international. Regresul ulterior nu ii poate fi imputat lui Basescu, ci PNL-ului si PSD-ului. Mogulii pro-Basescu -- intr-o presa libera si atat de potrivnica lui Basescu, m-as astepta la niste acuze mult mai concrete.

      "nu face nimic pentru nimeni" -- e o acuza goala in stilul lui Antonescu. Te invit sa citesti discursul sau de sfarsit de mandat si apoi sa vii cu demonstratia conform careia tot ce scrie acolo sunt minciuni.
  • -2 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:27)

    Mowgli [anonim]

  • -5 (11 voturi)    
    clisee? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:27)

    Bogdan [anonim]

    Mai sunt clisee d-le I.P.
    Basescu este un certaret, parca e vesnic in opozitie, nu poate conduce, numai distruge. Exemplul cu taranistii nu e suficient. El a reusit sa loveasca in toate partidele cu care s-a aliat: PNTCD, PUR (solutia imorala), PNL (din care a rupt o mare bucata) si de curand PSD.
    E valabil si pentru multi oameni cu care a colaborat: Roman, fam. Saftoiu, Tariceanu s.a.m.d.
    In legatura cu izolarea...Pai Rusia ne e aliata (un mare lac Rusesc cum a zis presedintele, motiv pentru care platim cel mai mare pret la gaze si conductele foarte probabil ne vor ocoli - Iti amintesti cum l-a luat Putin la misto pe presedintele Basescu??:P), Franta un pic mai bine (desi Raffarin ar vrea "sa-si ia tainul"), cu Moldova am fost intr-un conflict diplomatic fara precedent (noroc ca s-a schimbat regimul, ca la capitolul diplomatie am fost praf), Ucraina ne iubeste, bulgarii la fel... In fine, cat despre celebra axa Washington-Londra-Bucuresti, ea a ramas ca un fel de autostrada despre care vorbim cu totii dar nimeni n-o construieste...
    Basescu dictator? Alt Cliseu! Faptul ca intarata populatia impotriva Parlamentului (principalul instrument al democratiei !), ca a reusit la un moment dat sa-l controleze (celebra majoritate super-confortabila :P), ca a reusit sa transforme Guvernul si Jutitia in niste marionete penibile, la fel ca partidul pe care-l conduce fara sa se mai ascunda (desi e presedintele tuturor romanilor), toate aceste lucruri nu-l fac un pui de dictator nu-i asa???
    Oamenii sunt rai draga I.P. si ei o sa-l schimbe pe Traian Basescu din functie si o sa-l trimita la inchisoare, pentru ca le e ciuda pentru "succesurile" lui.
    Dar nu-i nimic, tu vei supravietui si-l vei peria pe viitorul puternic al zilei, leafa va merge la fel asa ca...sa ne auzim de bine !:)
    • 0 (4 voturi)    
      da (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:04)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      te-ai si gasit pe cine sa dai exemplu, familia saftoiu :), un model de moralitate si inteligenta.e
    • +2 (4 voturi)    
      "gatul lui Roman" - iata inca un cliseu! (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:44)

      Serban Marin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Si un alt exemplu adus in discutie: Petre Roman... Aproape in permanenta, referitor la acest "caz", aud pseudo-explicatia oferita cu darnicie de catre presa: "i-a luat gatul lui Roman", urmata de un zambet scrasnit de genul "ah! ce gluma buna am facut!"
      In fapt, in locul lui P. Roman, m-as simti mai jignit de gluma omului de presa care a ramas la nivelul bancurilor abjecte din anul 1990, referitoare la o relativa deficienta fizica a lui Petre Roman...
      Revenind insa la "luarea gatului lui Roman", ma intreb ce baza are aceasta inventie. Da, inventie!, pentru ca realitatea arata altceva: Petre Roman a fost schimbat de la presedintia Partidului Democrat de atunci nu printr-un puci al lui Basescu, ci printr-un congres de partid in toata regula (tin minte chiar ca mai era un candidat, parca Simona Marinescu). Ca urmare, "luarea gatului lui Roman" a fost cat se poate de democratica... Ca sa nu mai vorbim de contextul de atunci la nivelul PD: Traian Basescu tocmai castigase, cu cateva luni anterior, Primaria Bucurestilor, fiind asadar pe val, in vreme ce conducatorul de atunci al partidului, Petre Roman, tocmai suferise o infrangere dezastruoasa (circa 2% parca) la prezidentiale...
      Or, o schimbare de conducere intr-un partid este ceva cat se poate de normal in conditiile unui esec usturator la alegeri.
      Ah, "cliseistii de serviciu", pentru a condimenta intreaga poveste, adauga si declaratia lui T. Basescu din timpul campaniei prezidentiale a lui P. Roman, de genul "Petre, esti cel mai bun!", tocmai pentru a adauga in continuare: "Dupa care, i-a luat gatul"... Totusi, care e legatura?
  • -10 (12 voturi)    
    Clisee pro Basescu (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:32)

    gigel [anonim]

    1. Basescu e singurul om din tara asta care lupta cu hotii, cu mogulii, cu oligarhii.

    In realitate, foloseste aceste cuvinte in mod obsesiv, ca sa adune voturi de oamenii care nu practica exercitiul gandirii. Este o retorica bolsevica, de gen "dusmanii poporului": eu sunt cu voi, cei multi, ceilalti vor sa va manance banii de pensii.
    Bineinteles, ca si in cazul bolsevicilor, cine pupa mana tatucului poate sa fure in liniste. Fiicele lui semi-analfabete sunt pline de bani, frate-sau are nu stiu cate firme cu afaceri dubioase, popoviciu prospera, paunescu-bancorex-b1 prospera si el, etc etc.

    2. Basescu e un anti-comunist, a dat dosarele la cnsas etc.

    Sigur ca da, acum nu-l costa nimic sa fie anti-comunist, eventual mai aduna niste voturi de la cei care, de asemenea, nu practica exercitiul gandirii. E un gest tipic de fatarnicie, inainte de revolutie n-a avut nicio problema sa fie un inalt functionar al structurilor securitatii - doar un naiv isi inchipuie ca era angajat al statului roman, in afara tarii in '89, cand nu puteai sa pleci nici la bulgari, fara sa fi avut legatura cu organele.

    3. Basescu e izolat politic pentru ca ceilalti: pnl-psd-udmr sunt vanduti lui patriciu/vantu/voiculescu/sare/posta/rechini etc si el nu vrea sa colaboreze cu ei.

    Fals, in toate partidele sunt hoti; doar ca Antonescu si Geoana nu sunt niste insi atat de rudimentari ca Basescu, ci incearca sa scoata ce se poate bun din ambele partide, cu garantia Johannis premier, astfel incat sa poata face un guvern. Politica e despre compromis si ratiune, nu despre gargara si demagogie
    • -4 (6 voturi)    
      bravo! (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:49)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Mai gigele, te felicit, le-ai spus foarte bine si inca nu le-ai spus pe toate!
  • -11 (13 voturi)    
    Chiar asa...? (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:39)

    Emancipare [anonim]

    Domnule Popescu,


    Chiar e disperat Base daca si pe tine te-a pus partidul sa-i faci un articol pozitiv. Pina acum avei locul tau la Capital, fara prea multe articole in alte ziare. Da amu' te-au fortat sa scrii ceva poate poate nu cade milogul. Esti patetic, sa nu mai zic de incoerent, ca te vroiai analist economic si nu politic.
    Cred ca va trebui sa-ti cauti ceva job curind, ca si pentru tine robinetul afacerilor cu statul se va curma rapid, daca PNL ajunge la guvernare probabil ca va mazili din afaceri toata aripa rupata din PNL: Popescu, Stolo, Bourel, Stoica, Flutur care s-au ajuns acum mari burghezi. Ti-a cc-am inghetat singele in ...vine.
  • -10 (12 voturi)    
    O parere! (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:45)

    Un roman! [anonim]

    Te inteleg, domnule Ionut Popescu, ca ii iei apararea lui Basescu! Iti este mila cand vezi ca e pus la zid de ceilalti!
    Dar atacurile lui virulente impotriva tuturor acelora care nu-l apreciaza nu le observi chiar deloc!
    Pai in timpul campaniei electorale, o seara din trei era prezent la emisiunea lui Moraru, in cadrul unei televiziuni, B1tv, care e postul mogulului PAUNESCU, care e aliatul lui Basescu!
    Sau dumneata vezi numai ce vrei!
    Priveste in ansamblul si ai sa vezi ca Basescu nu e un miel care e dus la injunghiere!
    E si el un fiu al sistemului comunist!
    • +4 (6 voturi)    
      Hai ca esti penibil (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:54)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Un roman!

      Il vezi pe Paunescu iesind la declaratii anti Geoana sau l-ai auzit vreodata sa se implice in mocirla de dambovita?
      L-ai vazut tanjind dupa decizii favorabile in parlamentul romaniei?
      L-ai vazut in scandalul FNI l-ai vazut telefonand dupa ministrul justitiei sa ii rezolve problemele?

      Hai ca esti penibil
  • +3 (5 voturi)    
    Mucea si cacacea (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:48)

    radu [anonim]

    Eu unul i-as lasa pe acesti mucea si cacacea ai socialismului liberal sa isi rupa gitul cu guvernul Ioanis. N-o duc mai mult de o luna. Luna de miere
  • -1 (1 vot)    
    geoana in versuri de hip hop :))))) (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:51)

    bilutz [utilizator]

    http://www.libertatea.ro/stire/geoana-in-versuri-de-hip-hop-video-266125.html
  • +4 (6 voturi)    
    alte clisee: Udrea, Fratele, EBA (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:53)

    Traian [anonim]

    Udrea:
    1. Gasca Anti ( Gadea, Ciutacu, Dumitrescu, Dinescu, Nistorescu) dar si persoane respectabile ( Alina Mungiu, Cristian Ghinea) incearca de 4 ani sa dezinformeze spunand ca doamna Udrea este amanta Presedintelui. Daca ar fi fost asa , domnul Cocos, sotul ei , ar fi divortat de mult.La fel ca si doamna Basescu. In delegatiile oficiale lungi si importante, doamna maria Basescu il insoteste pe seful statului. Doamna Udrea a fost doar o singura data , la Paris , si atunci insotita de vedetele sportului :Ilie Nastase, Nadia si Hagi.
    Iar in timpul zilei, doar un idiot care nu stie ce inseamna agenda unui sef de stat , poate sa isi inchipuie ca dl basescu ar avea timp de una mica...)
    Greseala este a doamnei Udrea , ce se afiseaza cu posete de mii de Euro si intra la cotroceni cu o pereche de ciorapi si iese fara...in nemernicia prostia ei aroganta , isi inchipuie ca e femeie fatala si isi aroga , nejustificat, postul d epurtator de cuvant al Puterii. Un om cu cap nu ar fi accptat sa fie ministru al turismului, daca nu stii macar ca Norvegia e regat!!!

    Fratele: SRS si Chireac au fost demascati ca santajisti si falsificatori . Intreaga afacere de manipulare Haysam e pe rolul instantei

    EBA: toata lumea stie ca a candidat ca independenta, la insistentele Presedintelui. Nu cred ca IQ-ul Elenei basescu e mai jos ca a lui Becali sau Vadim! Mai sunt fiice/sotii de politiceni
    importanti ce au candidat pe lsite acolo in Parlamentul European , de care nu vorbeste nimeni:
    Adina Valean, Daciana Sarbu!!Iar in privinta dinastiilor de politicieni, familia Bush e cel mai bun exemplu.
    • +5 (5 voturi)    
      Elena Udrea si Norvegia (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:53)

      Serban Marin [utilizator] i-a raspuns lui Traian

      Imi permit doar o mica interventie:
      Fireste, eroarea mai veche a Elenei Udrea din emisiunea lui Robert Turcescu (pe vremea cand invitatii mai dadeau si cate un test, oare de ce s-a renuntat la acel format?) nu o poate combate nimeni. Este clar: a gresit!
      Insa intrebarea mea este: oare cati din cei care dupa aceea au acuzat-o (pe drept) de analfabetism in domeniul relatiilor internationale chiar stiau la momentul respectiv, fara nicio ezitare, ca Norvegia nu are presedinte?!?! Nu stiu de ce, dar gandul ma duce la "maestrul" Ion Cristoiu...
  • +1 (5 voturi)    
    ionut popescu (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:01)

    tirolez [utilizator]

    autorul e acelasi ionut popescu care l-a devansat pe crin la uninominal?
    daca da, inteleg de ce, chiar daca din pacate crin a intrat in parlament de pe locul 2 (sau 3).
  • -4 (8 voturi)    
    As mai adauga doua clisee (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:03)

    Vlad [anonim]

    1. Om de "dreapta" cu discurs de stanga radicala
    Tipul de discurs practicat de basescu (moguli, oligarhi, rechini) este de apanajul stangii radicale. Spre deosebire de Chavez care peroreaza impotriva americanilor, el e impotriva "pericolului rusesc". In acelasi timp se erijeaza in unic depozitar al valorilor de dreapta, pozeaza in "primul liberal al tarii". Pana la urma asta inseamna populism: dincolo de doctrine trebuie sa fi pe placul poporului.

    2. Presedinte de lumea a treia
    Tot timpul e in lupta cu un adversar generic: sistem ticalosit, balaurul coruptiei, mogulii&oligarhii etc.
    Si bineinteles totdeauna este de partea poporului. Initiative legislative populiste (fiti siguri ca el le-a girat si nu boc) cum ar fi programul "prima casa", impozitul forfetar, legea privind cumul salarii-pensii. In rest, pe plan extern da ok-ul pentru datorii de miliarde de dolari asa cum sade bine unui stat de lumea a treia respectabil.
  • +1 (3 voturi)    
    Clisee anti-Basescu (de Ionut Popescu) (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:07)

    tonys [utilizator]

    Asa sunt romanii, mai au pina sa treaca la tehnologia digitala, deocamdata folosesc tot clisee :)
    In istoria noastra insa au fost prea putine momente cind oamenii s-au unit pentru o idee sau pentru a sustine pe cineva capabil sa promoveze o idee benefica. O exceptie ar fi alegerea lui Cuza ca Domn al Tarilor Romanesti. Doar exceptie pentru ca pentru ca aceasta unire a romanilor in cuget nu a durat prea mult, doar pina la un Domn strain.
    Roamanii mai degraba se unesc impotriva. Nu degeaba a mers faima Mioritei asa de departe in timp.
    Ne confruntam in aceste zile cu rezistanta spasmodica a sistemului la schimbare.
    Ne desavirsire romanilor ca popor prin ruperea brutala a cursului firesc al istoriei dupa al doile razboi a lasat urme adinci ce se manifesta atavic fara ca marea majoritate sa fie constienta. A fi constient inseamna a fi si educat. Iar cu educatie si "dascalii" nostri, ma scuzati ... Si apropo de dascali le recomnad Cezar Petrescu - Apostol.
    impotriva este cuvintul de ordine.
    E cineva Impotriva?
    Nu, din contra, sunt pentru!!!
  • -2 (4 voturi)    
    ia sa incercam alte mituri (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:38)

    bronzlabec [anonim]

    1 Basescu minte: de la retragerea lui stolojan, la fraudarea alegerilor, la casa din mihaileanu pana la o multime de afirmatii logic incompatibile intre ele.
    2 Basescu face acuzatii grave fara sa se sinchiseasca sa aduca dovezi: lazaroiu e platit de moguli, alegerile au fost fraudate, regii asfaltului se pregatesc sa-si puna ministru, ministerul de interne a fost condus din afara structurilor statului, vantu vinde tara, patriciu se imperecheaza cu capre etc.
    3 Basescu e izolat intern: consilierii care l-au parasit, oamenii politici care nu-l mai sustin etc. (sigur, daca va e comod, ziceti-va in barba ca TOTI ceilalti sunt rai, el e singurul bun)

    Pentru toate astea nu e nevoie de televiziunile mogulilor. e suficienta un pic de luciditate.
  • -2 (4 voturi)    
    alte clisee? (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:39)

    Ioan Tarziu [anonim]

    Mda ... bine ca n-a zis Ionut Popescu ca a e un cliseu faptul ca Basescu a vandut flota, bine ca n-a zis ca vointa poporului bla, bla, bla ...
    Totusi poporul care l-a pastrat in functie in 2007 a ales anul trecut PSD, PDL si PNL in proportii oarecum egale. Orice ar fi, doar o alianta intre cel putin 2 din cele trei partide poate asigura o guvernare reala. PDL singur nu valoreaza nici cat o ceapa degerata, nu are merite, nu are putere. Daca iese Basescu iar presedinte probabil ca vor fi alegeri anticipate pentru parlamentare, daca va mai fi parlament, alegeri ce nu vor aduce schimbari semnificative, vor adanci starea de criza a tarii, criza creata de guvernul BOC patronat de Basescu. Exista o zicala suficient de buna pentru acest moment: "Cand mai multi iti spun ca esti beat, du-te Basescu si te culca"
    • -2 (4 voturi)    
      "Cand mai multi iti spun ca esti beat, du-te Bases (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:59)

      Serban Marin [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Tarziu

      M-as lega doar de expresia asta, pentru ca o tot aud/citesc in ultima vreme, si imi permit chiar sa o rastalmacesc putin:
      "Cand mai multi stabilesc intre ei sa iti spuna ca esti beat, atunci nu te culca, ci e mai bine sa iti iei masuri impotriva lor"...
  • +4 (6 voturi)    
    Tiran????????????? (Joi, 26 noiembrie 2009, 17:32)

    andrada palu [anonim]

    As contrazice ideea cat se poate de absurda Basescu-tiran cu cateva argumente palpabile, nu impresii: La SRI a numit un PSD-ist, la SIE Ungureanu e mai degraba PNL-ist, la TVR si Agerpres sunt directori PSD-isti. Atunci, unde este tirania si tendinta de dictatura? Ca auzim asta pana la epuizare la Antene si Realitatea TV nu ma mira, gandindu-ma la cine-i plateste pe "formatorii de opinie" (printre care si "santajul si etajul'" - pentru cine nu stie inca, Sorin Rosca-Stanescu). Dar Dumnezeu ne-a dat creier sa gandim cu el, nu numai urechi sa ascultam ce ne indruga altii.
  • +1 (3 voturi)    
    Arthur.... (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:42)

    CD [anonim]

    ...kaghebist mic, tu bantui si pe Mediafax si otravesti totul in jur .....Fugi la Tatucul Putin si la sluga lui Dinu Patriciu -kaghebist mare -si pupa-i bocancul stang ca sa-ti mai dea ceva banuri ,ca ,de cand a trecut referendumul n-ai mai luat leafa !Crezi ca te scoti cu asta ?Slaba nadejde ! Eu zic sa repeti ce-ai mai uitat din limba rusa si sa te duci la ei s-ati mai scape cate ceva,poate ei potul si investesti tu la Posta Romana ?
    Ce zici,te prinzi ???????!!!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Saracul de tine (Joi, 26 noiembrie 2009, 20:07)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui CD

      Nu prea meriti un raspuns ,dar totusi fac un efort.Sunt in concediu si am decis sa lupt impotriva realegerii lui Basescu. Stiu ca tu ai vrea sa fim condusi prin referendum-uri ,dar eu nu vreau asa ca fac tot ce pot ca sa nu mai poata fi posibil al 3-lea. Doua mi-au ajuns.
      Si uite asa o sa votez cu Geoana ca sa avem un guvern competent cu Johannis garantul democratizarii tarii si scoaterea ei cat mai rapid din criza. Asta e tot.
      • +2 (2 voturi)    
        Re: saracul de tine (Joi, 26 noiembrie 2009, 23:42)

        F. [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        Am inteles, tu vrei sa fii condus de televiziuni si proprietarii acestora. Efortul de "a da cu votul" la referendum s-a dovedit extrem de extenuant asa ca tu votezi cu canapeaua si TV-ul. Dreptul tau.
  • +3 (5 voturi)    
    Basescu = Stalin (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:53)

    xian [utilizator]

    Rusine zoe petre cu pretentie de profesor universitar de istorie ??? sa va duca capatina sa faceti o astfel de afirnatie in public.cine si cu cat v-a platit pentru o astfel de declaratie ?? oricine altul ar fi spus asa ceva ar fi avut circumstante
  • +4 (4 voturi)    
    Excelent articol (Vineri, 27 noiembrie 2009, 4:51)

    Lucius [utilizator]

    Nemaipomenit articol, argumentat si la obiect. Va rog sa va mai pronuntati asa si ii rog pe romani sa iasa la vot mai ales dupa ultimele mizerii cu copilul lovit ... incredibil cat de jos au ajuns.
  • +4 (6 voturi)    
    Clisee, clisee (Vineri, 27 noiembrie 2009, 12:03)

    Pandora [anonim]

    Mai am 2 clisee:
    1. din cauza lui tara e neguvernabila.
    2. din cauza lui nu e liniste in tara

    1. Poate imi spune si mie unul din numerosii intelectuali care spun asta ce legatura are presedintele cu guvernarea (vorbesc despre logica de organizare si functionare a statului) si care sunt argumentele care demonstreaza ca presedintele Basescu sa transforme tara din "diamantul" de dupa Tariceanu in tara neguvernabila.

    2. Si eu simt nevoia de liniste, dar prefer nebunia pe care o face Basescu pentru a da la o parte praful de pe hotziile gashtilor. Stiu ca agitatia asta ne poate disloca atentia de la alte lucruri pe care le fac alte gashti, dar cred ca e mai potrivita agitatia lui Basescu si a PDL-ului, "linistii" lui Geoana si a PSD-ului. Recunosc ca e cam mahalagiu, ca e obositor, dar de cand cu el, multi au fost demascati...

    In primul tur am mers cu Antonescu, acum il aleg pe Basescu. Domnule Antonescu, imi pare rau, dar indemnul Dvs. la a lua lopata sa imi sap singura groapa nu ma face sa vibrez.

    Mult succes, Domnule Presedinte Basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    "schimbati-l" (Miercuri, 2 decembrie 2009, 16:14)

    Irenne [anonim]

    Daca un om poate sa scrie "schimbati-l" (eroare de gramatica mai de clasa intai decat asta nu am mai auzit) - vezi paragraful 3, alineatul 2 al articolului - atunci nu mai mira prostiile pe care le debiteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 3 decembrie 2009, 1:34)

    m.s. [anonim]

    Băsescu nu îl acceptă pe Johannis şi dacă va ajunge Preşedinte va continua ‎criza politică. Fals! Băsescu a vorbit cu Johannis şi nu este împotriva ‎nominalizării lui, DAR cu o condiţie: „Johannis poate fi o solutie pentru ‎premier, insa nu cu un program economic făcut de Patriciu sau cu un program ‎politic făcut de Voiculescu”.‎