Blaga da piept cu dosarele lui Mitrea

de Andreea Pora     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2008, 15:57 Actualitate | Opinii


Andreea Pora
Foto: Hotnews
Travaliul PD-L a luat sfirsit si partidul l-a lepadat pe Blaga in parcul Titanii. Era nevoie de o zi cu soare, de ceva ciripit de pasarele si de cirja numita Negoita ca sa se vada mai clar ca omul, chiar daca nu avea chef de candidatura, o ia in serios. Acum, dupa ce zarurile au cazut pe el, din simplul motiv ca ceilalti nu au vrut sa le atinga, si PSD isi poate face curaj sa-l arunce in hora pe de 3X dosariabilul Mitrea. Va fi o confruntare a puternicilor obisnuiti sa bata in masa, unul cu pumnul, altul cu manivela. De pe margine, contracandidatilor nu le ramine decit sa chelalaie a jale si sa se gindeasca spre cine isi vor orienta voturile in turul doi. Pentru electoratul bucuresteran lucrurile sint simple: vor avea de ales intre DNA si MAI.

Blaga are nevoie de un transfer de imagine de la Negoita, s-a vazut la lansare. Mitrea, de unul de onorabilitate si credibilitate. Greu de spus de unde, ca din partid e cam greu. Blaga are probleme cu discursul, dictia si convingerea. Mitrea cu dosarele.

Daca alegerile ar avea loc la Cornu, ar cistiga Mitrea, mai dulce la vorba de cind cu traseele la DNA, mai obisnuit cu masele, data fiind experienta sindicalista cu soferii. Dar alegerile au loc in Bucuresti, spatiu unde coruptia si lupta impotriva ei atirna inca greu. Iar bucurestenii stiu ca indiferent de similitudini, doua femei ii despart pe candidatii din top: Irina Jianu din  Zambaccianele disjunse, si mama lui Mitrea, a carei viluta s-a transformat si ea in dosar.

Dar chiar si cocosat de dosare, Mitrea ramine singurul adversar valabil pentru Blaga. La PSD se stie bine acest lucru, tocmai de aceea a "treia cale" are sanse sa fie cea aleasa. Pina si Vanghelie si Oprescu dau semne ca au inteles asta si isi ofera sprijinul scrisnind din dinti. Misterul va fi insa dezlegat abia vineri, cind PSD isi va anunta oficial candidatul. Pina atunci pasarelele, care zboara de la Geoana la Iliescu via Nastase, spun ca Mitrea va fi alesul.

Indiferent de decizii, un lucru e clar pentru alegerile de anul acesta din Bucuresti. Miza uriasa e direct proportionala cu lipsa de "cadre". Numai cine nu a vrut cu tot dinadinsul nu a candidat, ca Negoita. Sau, altfel spus, oricine a vrut, a ajuns candidat, ca Orban, Pavelescu si Codrin.

Cei trei outsideri nu au fost recomandati pentru cursa nici de sondaje, nici de vreo calitate administrativa sau personala iesita din comun si nici macar partidul nu a sarit in sus de bucurie. Ei pur si simplu au vrut, si-au aratat, cum s-ar zice, "disponibilitatea", si cum altii "mai buni" nu erau, au fost lasati sa joace si ei o tura. Ca de doua, nici vorba.

Pe de alta parte, o logica exista. Ea se numeste anti-basescismul fundamentalist si toti marginalii se impartasesc si in somn din el. Acesta este motivul pentru care separat, Orban, Pavelescu, Codrin sau Meir nu au nicio valoare, dar impreuna vor reprezenta ceva in turul doi. In sensul ca voturile lor insumante se vor duce la PSD. Ei vor putea defila sub sloganul: "uniti trebuie sa-l infringem pe Blaga".

Practic insa, nu e deloc sigur ca unirea va aduce victoria. Motivul e simplu: PSD era obligat sa scoata din joben un candidat din alta zona decit cea a dosarelor, mahalalei sau eternilor perdanti. Un candidat pe care bucurestenii sa nu-l lege atit de strins de tot ce e mai de condamnat in PSD. Cu alte cuvinte, nu e deloc sigur ca electoratul liberal, de exemplu, oricit l-ar indemna partidul sa-l voteze pe Mitrea, emblema coruptiei din perioada 2000-2004, chiar o va face. Ca sa nu mai discutam de Vanghelie.
Blaga n-a vrut sa candideze, se vede pe el, n-are discurs, n-are charisma, n-are multe. Il are insa pe Basescu in spate si dosarele lui Mitrea in fata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1791 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Violett (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:29)

    Paul [anonim]

    Cum asa? De Irina Jianu nu a auzit nimeni... dar ati uitat de "celebra" Violett?
  • -3 (5 voturi)    
    Tonomatul de HOTNEWS (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:59)

    oschy [anonim]

    Ecoul anuntarii candidaturii lui Blaga la prim. Bucuresti nu s-a risipit inca si patefoanele de serviciu au orgasme si fabuleaza intrand direct in campanie electorala.
    Candidatul PSD la Primaria Bucurestiului este Faramita Lambru sigur.Daca moare vine Romica Puceanu si sa vezi lupta ci marele pig
    • 0 (2 voturi)    
      Tonomatele PSD si PNL (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:59)

      oschy [anonim] i-a raspuns lui oschy

      Ma cheama oschy si mor de suparare ca PSD si PNL nu ma platesc mai bine. Tin cu Mitrea si Orban, care mi-au oferit o casa in Zambaccian si relatii la politie, ca tocmai am avut un accident usor, fara victime.
      Basescu e vinovat pentru singele varsat, nu Iliescu, asa cum credeti voi.
      Traiasca Mitrea, votati dosarele de la DNA!
      • -2 (4 voturi)    
        A aparut un patefon marca oschy (Marţi, 8 aprilie 2008, 19:59)

        oschy [anonim] i-a raspuns lui oschy

        Sunt oschy 1 si mor de suparare ca PD-Lulistii nu mai au fise de 5E
        Tin cu Base,Stolo,Bindeanu,Blaga Macovei care in 4 ani nu au facut nimic numai s-au certat si balacarit si apoi au trecut in opozitie ca sa se poata odihni.
        Cateva realizari;
        -intrarea in UE facuta de PSD si speculata de ministrul adormita Boagiu fetita lui Base
        -autostrazile deja sunt circulate,volumul traficlu depasindu-l pe cel al Frantei si M.Britanii la un loc
        - s-au deschis 12 culoare paneuropene si toat tara este o mare autostrada care efectiv a produs o un boom economic
        -toate satele au canalizare si apa curenta,internet si intranet comunal
        -conductele de petrol si gaze de la rusi trec prin bucatariile si dormitoarele noastre fiind construite dupa ultimele tehnici in materie
        -economia deja a dat in clocot din cauza acumularilor din primii 2 ani si 3 luni de mandat
        -dobanda la banci a scazut teribil caci au venit si amercanii sa imprimuta de la noi pt asi regla piata imabiliara
        - justitia este pe val
  • 0 (0 voturi)    
    dilema Blaga (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:01)

    constantin [anonim]

    De cine trebuie sa se fereasca ,de dosarele lui m, sau de b?
  • -3 (5 voturi)    
    Manglitza de bihor se vede primar de Bucuresti! (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:09)

    Vlad [anonim]

    Blaga primar = Culmea tupeului si a sfidarii la adresa bucurestenilor! Macar excrocul din Videle terminase facultatea in Bucuresti!
  • -3 (5 voturi)    
    connaisseur (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:10)

    Alex [anonim]

    Cred ca tonul asta de connaisseur al tuturor dedesupturilor politicii romanesti si in speta al PSD-ului si-ar putea-o permite un singur personaj din Romania, Ion Iliescu, daca ar avea starea de spirit. Scris de d-na Pora e ca si cum ne-ar vorbi Dinescu despre chirurgie sau Oprescu despre poezie.
  • -3 (5 voturi)    
    sef la vama (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:13)

    taranist [anonim]

    fiind taranist n-as vota cu Mitrea nici pe marginea mormantului cu sicriul in fata, dar dumneata dna Pora, faci propaganda pe fata, stii mata vreun vames care n-a bagat mana in magiun? Blaga, drga dna a fost sef de vama in Bihor! adica sef de HOTI! ca n-are dosar, e usor draga, nici basescu n-are de Securitate, dar asta n-o mai crezi nici matale!
  • +3 (5 voturi)    
    ca de obicei (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:34)

    obiwan [anonim]

    ca de obicei si acest acest articol este plin de obiectivitate, bun simt si bine scris... keep it on Adreea
  • 0 (4 voturi)    
    imediat (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    intra bulachii in actiune pe forumuri. Cum apare ceva legat de base sau pd, hop si papagalii rosii.
    Are pnlsd tzechini sa le dea? Are. Si atunci, care-i problema? Singura problema e electoratul, care e clar ca nu vrea ce vor ei. Dar asta conteaza mai putin. Important e sa verse hirdaiele cu dejectii pe forum.
    Si daca pt asta mai iau si niste tzechini, cu atit mai misto.
    Bravo bulachilor roscovani !
    • -2 (2 voturi)    
      re: imediat (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:46)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Tu ai auzit de genul de oameni "believeri"? Ei cred din tot sufletul ca acolo le e binele si ca respectivii le vor aduce fericirea pe pamant.

      Eu cred ca "papagalii rosii" nu iau tzechini, o fac din convigere. (Bine, ca am o nedumerire totusi - cum sa ai convingeri cand n-ai niciun principiu, ... da' ma rog....)


      PS: Fost votant PNL (actualmente ii iubesc ca pe-o amenda), fara sa mai am pe cine sa votez in prezent .... Ca sa nu ma suspectezi de partizanat aiurea.
    • 0 (0 voturi)    
      pt bec-boc (Miercuri, 9 aprilie 2008, 16:54)

      DS [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Acesti "oameni",aceste slugi pd-l-iste nu mai stiu de ei
      cand au auzit ca Mitrea ar fi un potential candidatla primaria capitalei ,au inceput sa faca pe ei de ciuda ,iar papagalii portocalii nu mai pot suporta viitoarea infrangere .....fiind foarte clar ca blaga nu va castiga ....bocilor ,videnilor ,tzulusilor ,baseilor nu fiti tristi pt ca de 8 ani n-ati facut nimic in aceasta capitala ,decat furaciuni ,furaciuni ,furaciuni ....
      • 0 (0 voturi)    
        asteapta nitel (Miercuri, 9 aprilie 2008, 20:39)

        Uta [anonim] i-a raspuns lui DS

        Sa vedem cata lume va avea incredere in Mitrea cel " onest, devotat cauzei comune, generos si fara de pacat" .... nu mai e mult si vei vedea.
  • -2 (4 voturi)    
    Fals, nu avem de ales intre cei doi (Marţi, 8 aprilie 2008, 19:25)

    Radu Stanciu [anonim]

    E gresita prezumtia ca vom avea de ales intre candidatii PDL si PSD - vor exista alti canditati, nu ne obliga absolut nimeni sa le spunem un "nu" hotarat acestor oameni care au deomnstrat de-a lungul vremii ca nu sunt de nici o incredere.
  • 0 (0 voturi)    
    multumim, doamna Pora... (Miercuri, 9 aprilie 2008, 7:01)

    judex [anonim]

    Mie si altor cunoscuti si prieteni, care avem pretentia ca gandim, suntem cinstiti si dorim binele Romaniei, ne face multa placere sa va citim analizele curajoase, profesioniste si pertinente. Va multumim !!!
  • -1 (1 vot)    
    Daca nu ai fi, (Miercuri, 9 aprilie 2008, 9:55)

    Afterpicul [anonim]

    trompeta,tonomatul celui de la trei coceni-mai,ca te-as crede !!Deocamdata,manipulezi-tanti pora.