Cine are dreptate? Ponta sau Basescu?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 2 martie 2014, 18:48 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Traian Basescu l-a amenintat, duminica, pe Victor Ponta cu o sesizare la Curtea Constitutionala in caz ca nu se va prezenta la Cotroceni pentru a cere un nou vot de investitura, pe motiv ca inlocuirea liberalilor cu udemeristii echivaleaza cu schimbarea programului de guvernare. Constitutia arata, intr-adevar, la articolul 102 invocat de seful statului, ca Guvernul conduce treburile tarii in baza "programului de guvernare acceptat de Parlament". In consecinta, orice modificare a programului de guvernare l-ar aduce pe seful statului in situatia de a desemna premier si de a numi un nou guvern.

Pe de alta parte, premierul Victor Ponta sustine ca nu si-a modificat programul de guvernare chiar daca va forma un guvern cu UDMR, altfel decat cel rezultat din alegeri, si ca ne aflam in situatia alineatului 3, articolul 85 din Constitutie. Ar fi vorba, spune Ponta, de o simpla remaniere cu schimbarea structurii si compozitiei politice a Guvernului. Or, in aceasta situatie, presedintele nu are nici un cuvant.

Lesne de constatat ca rezolvarea disputei consta in raspunsul la urmatoarea intrebare: se modifica sau nu programul de guvernare? Doar un raspuns institutional poate lamuri acest lucru. Raspunsul nu-l poate oferi decat premierul Ponta, dar in Parlament, nu la televizor.

Daca intr-adevar nu si-a schimbat programul iar obiectivele USL au ramas neschimbate, premierul Ponta trebuie sa prezinte in Parlament o declaratie fara echivoc in acest sens, cu viitorii ministri UDMR alaturi. Daca acestia vor accepta ca programul de guvernare al USL ramane neschimbat, foarte bine. Dar nu merge sa spui asta din varful buzelor in emisiuni TV si sa te faci ca ploua in Parlament. Daca nu procedeaza astfel, va putea fi suspectat pe buna dreptate ca si-a schimbat obiectivele guvernarii.

In paratenza fie spus, Ponta a subliniat cat a putut, dupa iesirea liberalilor din guvern,  ideea ca obiectivele guvernarii raman neschimbate. S-ar putea s-o fi facut inclusiv pentru a se pune la adapost de un eventual atac din partea presedintelui sau sa fi cunoscut intentiile sale (liberalii deja agitau public ideea  anticipatelor).

Daca lucrurile stau asa cum le prezinta Victor Ponta, atunci iarasi trebui spus: nu sunt suficiente simple declaratii la TV. Sa-si asume in Parlament, in mod institutional si explicit, ca obiectivele programului sau de guvernare sunt aceleasi. Veti spune, cum si Traian Basescu a facut-o deja, ca nimic nu-l impiedica pe Victor Ponta sa incheie protocoale secrete, acorduri, intelegeri politice sau cum doriti sa le numiti, prin care sa le promita liderilor maghiari o serie de concesii pentru a le obtine sprijinul. Sigur ca  o poate face, probabil asta s-a intamplat deja. 

Dar e important sa le asume public si insitutional cand va merge, marti, in Parlament pentru a-si trece noul Guvern. Sa comunice publicului cu subiect si predicat ca nu are o agenda ascunsa chiar daca partenerii de guvernare sunt altii.

Daca liderii UDMR accepta ca nimic din cerintele lor nu intra in programul de guvernare al cabinetului Ponta 3, foarte bine. Sa-si asume si ei public aceasta pozitie. A, ca intre timp Guvernul Ponta le va acorda maghiarilor o serie de drepturi pe care PSD le demoniza la maxim atunci cand era in opozitie?  Exact acesta este rostul formalismelor de mai sus. Publicul are nevoie de repere clare pentru a judeca gesticulatia unui guvern. Daca va face altceva decat si-a asumat in mod formal, Victor Ponta n-are decat sa explice publicului de ce una spune in programul de guvenare si alta face la putere.

De acord ca nici un guvern nu-si respecta programele de guvernare, ca-si incalca a doua zi toate angajamentele luate in campanie. Dar nu despre asta discutam aici, ci despre un ritual juridic care trebuie executat pana la capat. Iar acest formalism nu este chiar atat lipsit de sens, deoarece obliga actorii politici sa dea explicatii publicului iar acesta il sanctioneaza sau nu in functie de rezultate.

Pe scurt, Victor Ponta intra singur intr-o fundatura, cooptandu-i pe maghiari la guvernare. Traian Basescu speculeza din plin situatia, cunoscand bine potentialul temei. Ponta nu are cum sa recunoasca  oficial ca intrarea UDMR in guvern presupune rezolvarea unor probleme delicate, importante pentru comunitatea maghiara si societate in general. A recunoaste inseamna a admite schimbarea tintelor guvernarii. A nu recunoaste inseamna a atrage atentia publicului exact asupra temelor pe care doreste sa le ascunda. In acest fel, potenteaza toate aceste teme delicate, le pune sub reflectorul presei.

Pe scurt, Traian Basescu are dreptate din punct de vedere Constitutional doar in situatia in care Victor Ponta ar evita sa-si asume in mod formal programul de guvernare al USL sau daca ar admite ca intrarea UDMR in guvern s-a facut sub anumite conditii.  Presedintele obine insa un castig politic din acest atac, prin inflamarea temei maghiare.

Premierul Ponta a riscat enerom cand a invitat UDMR la guvernare intr-un an cu doua siruri de alegeri. A preferat sa evite orice surprize in Parlament, mizand probabil pe capacitatea de a gestiona mediatic acest subiect delicat. Pe termen lung, va pierde. Din pacate, opozitia il va ataca pe "problema maghiara", umflata artificial chiar de PSD cand a avut ocazia sa o faca. Din acest punct de vedere, Ponta plateste azi pretul gesturilor iresponsabile. Toate, dar absolut toate marile teme de atac, care au adus puncte PSD cand era in opozitie - FMI, Rosia Montana, Chevron, UDMR - se intorc azi impotriva  lui Victor Ponta deoarece se vede in situatia de a le promova cu entuziasm.

Victor Ponta comite aceeasi eroare tactica facuta si de Adrian Nastase cand era la guvernare. Ponta subestimeaza potentialul negativ al discursului nationalist, desi l-a utilizat el insusi cu succes. Adrian Nastase a pierdut in 2004 votul nationalist in urma unei fotografii la Targu Mures cu Marko Bela, sperand sa castige voturile maghiarilor.  A fost momentul cand a pierdut, de fapt, toate voturile peremistilor. Traian Basescu a luat tema din zbor, la fel ca acum,  acuzandu-l pe fostul premier va vinde tara maghiarilor judet cu judet.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22567 vizualizari

  • -12 (52 voturi)    
    Majoritate (Duminică, 2 martie 2014, 18:52)

    vasile-roaita [utilizator]

    Daca Plagiatoru are majoritate in parlament, Basescu nu are ce face. Din pacate.
    • +44 (58 voturi)    
      Traian Basescu e magistral! (Duminică, 2 martie 2014, 19:55)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Il ataca pe Ponta pe toate vechile lui acuze la adresa guvernului MRU, cel mai european guvern pe care l-a avut vreodata Romania.
      Il va ciiurui pana la prezidentiale de nu va mai ramane nimic din Ponta si USD. In paralel il va sustine pe Iohannis la prezidentiale ca sa scape de tot de Cacarau.Si va face un tandem cu Iohannis pentru a-l arunca pe Ponta in puscarie dupa prezidentiale.Putina rabdare!
      • -3 (5 voturi)    
        tot asa sperai si in 2012 :)) (Luni, 3 martie 2014, 12:22)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        aceleasi sperante le aveai si in 2012 cand basescu spunea ca nu-l mai pune pe ponta dupa alegeri :))
    • +11 (11 voturi)    
      Da, probabil ca nu poate bloca noul guvern (Luni, 3 martie 2014, 9:53)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Dar cred ca nici nu urmareste asta. Pana la urma, daca au majoritate, sa treaca si cu asta basta.

      Basescu nu face acum decat sa le ia toate declaratiile si pozitiile politice iresponsabile si mega-populiste din campanie/din opozitie si se I le bage lui Ponta pe gat: una cu una.

      Pentru cine nu isi adduce aminte: minoritatea maghiara si UDMR-ul a fost facuta in fel si chip la Antene, la fel si compromisul PDL-ului cu UDMR-ul cu facultatea in limba maghiara, ajungand la o retorica ce il batea si pe Vadim, "acordul cu FMI e o crima la adresa poporului roman", Ponta dixit 2010, MRU e criminal cand vinde rezervele tarii de cupru pe nimic (acum guvernul se chinuie sa vanda Cuprumin de doi ani de zile), Chevron o sa ne otraveasca apele si o sa ne fure nevestele, vezi manifestatii agresive in frunte cu politicienii PSD in frunte prin Moldova, care au culminat cu motiunea de cenzura prin care a cazut guvernul MRU.

      PSD/USL, ca si orice alt partid politic, trebuie sa invete ca nu e bine sa castigi puterea CU ORICE COST. Adica folosind cele mai joase metode de populism, manipulare, apel la instinctele joase, la nationalism primitive, etc

      Stiau ca vor face exact ce a facut PDL-ul in privinta FMI, Chevron, UDMR, etc. Castigau puterea oricum, nu era nevoie si de aceste exagerari.

      Acum Basescu doar le vara pe gat modul cum si-au facut campanie si au combatut in opozitie in 2010-2012.

      Ar trebui sa le fie invatatura de minte. Si zau ca Basescu nu merita sa ii ierte.
  • +45 (55 voturi)    
    raspunsul la intrebarea (Duminică, 2 martie 2014, 19:08)

    victor L [utilizator]

    "se modifica sau nu programul de guvernare?" este foarte simplu in caz ca UDMR va fi cooptat la guvernare compozitia politica a guvernului este modificata.
    Ca doar udemeristii nu vor la guvernare ca sa-l "ajute pe Ponta sa nu se chinuie (Marko Bella dixit)", ci au niste pretentii care trebuie trecute in planul noului guvern.
    Deci e alt guvern.
    • -2 (8 voturi)    
      nu are relevanta (Luni, 3 martie 2014, 10:19)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      programul de guvernare aici.
      articolul invocat se refera la Rolul Guvernului,
      articolul incident investiturii este 103 si nu 102.
      mai mult, referitor la incetarea mandatului Guvernului, incident este articolul 110, care spune asa:
      (1) Guvernul îşi exercită mandatul până la data validării alegerilor parlamentare generale.
      (2) Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate ...

      deci conditiile de incetare a mandatului nu au nici o legatura cu programul de guvernare.
      Ponta i-a cooptat pe UDMR pentru a nu avea surprize neplacute la votul de incredere.
      Basescu bate campii aici, la fel si autorul articolului.
      • 0 (6 voturi)    
        astia cu minusurile (Luni, 3 martie 2014, 12:26)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        poate aveti si contra-argumente la ce-am spus eu ...
        sau poate nu aveti, si minusurile se dau ca la meci, daca tii cu ai nostri sau nu.
        asta nu ma surprinde, ce ma surprinde e ca a muscat momeala autorul articolului,
        desi era foarte simplu sa verifice ce spune constitutia,
        in loc sa inghita pe nemestecate ce spun politicienii.
        de multe ori i-am dat dreptate lui Basescu, insa aici greseste.
        • -1 (3 voturi)    
          ti se pare (Luni, 3 martie 2014, 12:47)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          ti se pare ca autorul a muscat momeala
          propaganda abia astepta ceva sa imprastie
          cat despre minusuri... unul cred ca e chiar de la autor :))
          nu iti pui intrebarea cum de nici un alt creier luminat nu a venit cu asemenea absurditati inaintea presedintelui lor dar acum toti ii dau dreptate?
      • +3 (5 voturi)    
        si un exemplu mai vechi (Luni, 3 martie 2014, 12:43)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        CPT, numit de Basescu premier, din partea aliantei DA, dupa doi ani scoate PD-ul de la guvernare, alianta se rupe, CPT ramane premier cu sprijinul PSD in parlament.
        A fost legitim? Moral poate ca nu, insa constitutional da.
        Basescu e legitim, dupa ultimul referendum?
        Constitutional, da.
        Moral? Va las pe voi sa decideti.
  • +57 (67 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Duminică, 2 martie 2014, 19:26)

    romania_curata [utilizator]

    Buna intrebarea dvs. retorica, dar as pune si o alta intrebare; a avut ponta dreptate in vreo problema????mai degraba ar putea intra in cartea recordurilor ca cel mai mare plagiator in functie!!!
    • +15 (19 voturi)    
      Programul este o suma de obiective! (Duminică, 2 martie 2014, 20:21)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Cred ca in capul lui Ponta si al smecherasilor care cred ca fac politica in Romania Program de guvernare este cartea aia, cu grafice si culori. Adica, dupa logica asta (reducerea la absurd functioneaza aici perfect, ca argument de logica juridica), daca guvernul Ponta 3 afirma ca are program de guvernare pe cel al Partidului muncitoresc roman din 1954, la una din Constitutiile comuniste, fiind aprobat de parlament, este valabil, si face guverne fara numar. Programul de guvernare este o suma de obiective, incluse in diverse documente oficiale ale participantilor la guvern - partide, organizatii -, indiferent de forma lor fizica, carticica, protocol, memorandum, acord, intelegere scrisa, act notarial, angajament. Toate obiectivele incluse acolo inseamna program de guvernare, scoaterea sau adaugirea sau ambele unor asemenea obiective inseamna program de guvernare! Ce nu e clar? Reducind la absurd, din nou, daca din neatentie parlamentul voteaza Cartea de bucate a Sandei Marin toate guvernele de acolo inainte nu mai trebuie sa supuna votului si procedurilor constitutionale un asemenea program? Hai sa fim seriosi, poate se apuca baietii astia si de treaba temeinica, legala, pe acte!
      • +15 (17 voturi)    
        obiectiv (Luni, 3 martie 2014, 4:28)

        Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui LiviuIordache

        Asa vad si eu lucrurile ! E simplu :daca nu se modifica programul de guvernare prin intrarea UDMR , asa cum sustine Ponta , ce se negociaza cu UDMR-ul?
  • +24 (26 voturi)    
    sa ne amintim (Duminică, 2 martie 2014, 19:43)

    victor L [utilizator]

    ca la destramarea aliantei DA (care este asemanatoare cu iesirea liberalilor acum), Tariceanu nu a cooptat niciun alt partid.
    A preferat sa aiba sustinerea pesdeilor doar pentru ca Presedintele sa nu desemneze alt premier.
  • -16 (30 voturi)    
    Paralele (Duminică, 2 martie 2014, 19:58)

    STEFAN A. [utilizator]

    1- Guvernul Boc 1 a cazut prin motiune de cenzura votata in parlament (oficial nu mai avea o majoranta parlamentara ) Conform constitutiei , domnul presedinte a inceput consultari (atunci) pentru a gasii un nou prim ministru cu o majoranta noua in parlament . Timp pretios pentru ca acelasi domn Boc sa creeze o noua majoranta . PDL+ UNPR+UDMR + traseisti.
    2- Guvernul Ponta NU A CAZUT deoarece NU EXISTA MOTIUNEA DE CENZURA PARLAMENTARA care sa confirme lipsa majorantei parlamentare. Ca urmare , inlocuirea unor ministri cu altii nu incalca constitutia . Nu sint necesare nici macar consultari din partea presedintelui . Guvernul merge inainte cu noii ministri dar si o noua majoranta .
    • +13 (21 voturi)    
      citeste mai bine 102, 85,... (Duminică, 2 martie 2014, 21:30)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Se schimbă componența politică
      Usl nu mai există, programul de guvernare era al usl, dacă ponta î-l plagiază ar putea intra la pușcărie
    • +22 (26 voturi)    
      inca o paralela (Duminică, 2 martie 2014, 22:39)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Usl-ul a participat la consultarile de la Cotroceni in 2012 unitar. N-a participat psd pnl si pc separat. Au batut apa in piua ca fotoliul de premier este al lor. Prin iesirea pnl-ului de la guvernare, cererea lor din 2012 nu mai este fondata iar base trebuie sa se consulte cu toate partidele. Randul trecut n-a facut- pt ca usl avea majoritate.
      Restul e gargara...
  • -6 (12 voturi)    
    cred si eu (Duminică, 2 martie 2014, 20:09)

    lyza [utilizator]

    la ce economie avem cred si eu ca le promoveaza ca doar avem nevoie si de investitii si de minerit si de alte masuri ca sa putem creste si noi
    • +4 (6 voturi)    
      postac rmgc (Luni, 3 martie 2014, 9:40)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lyza

      vezi ca te-ai ratacit
  • +19 (25 voturi)    
    poanta, poanta, ...tot pe locul 2 cazi (Duminică, 2 martie 2014, 20:12)

    geocrin [utilizator]

    Asa-i cind omu-i bun de gura, romanii te-au votat sa vii cu fapte, nu cu lapte.
    Hat ce spune UDMRul, stii ca lor place mult padure si mediu si cultra si asta, ciolan cit mai mult.

    Multumim pentru articol D-le Tapalaga, mai clar nu se putea !
  • +28 (38 voturi)    
    Poate ne face Cotroceniul o surpriza majora! (Duminică, 2 martie 2014, 20:31)

    Ciribanstula [utilizator]

    Si DIZOLVA PARLAMENTUL!
    Si alegeri anticipate!
    Si eu ma duc sa ma pregatesc sa ma imbat!
    De drag!
  • +24 (28 voturi)    
    A scapat un aspest ! (Duminică, 2 martie 2014, 20:35)

    Cindrel [utilizator]

    A scapat din analiza faptul ca la momentul investirii, Ponta s-a prezentat drept liderul unei forte politice, anume USL.
    Si de aceea a primit mandatul de a forma guvernul. Nu i s-a dat un mandat strict personal lui Ponta.
    Faptul ca acum doreste sa formeze o alta majoritate, este absolut normal, legal si constitutional ca Ponta sa ceara o noua investire.
    Nu este o problema cooptarea UDMR-ului, ci este faptul ca forta politica ce a primit mandatul nu mai exista.
    In mod normal, porcaria asta, trebuie rezolvata de CCR in regim de urgenta.
    Chiar daca exista precedente, trebuie sa avem o data o normalitate, dar mai ales sa se institue o linie corecta pe viitor in Romania.
  • +14 (18 voturi)    
    Schibari caragialesti! (Duminică, 2 martie 2014, 20:41)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta ar trebui sa puna pe un site, in paralel, programul actual de guvernare si cel modificat, prin includerea cerintelor noi, conveite cu UDMR.
    Daca Ponta afirma ca UDMR nu a determinat nicio modificare a actualului program, atunci sa il introduca pe acesta (de azi), cu mentionarea diferentelor fata de varianta promisa in campania electorala.
    Evident, Ponta nu va proceda asa, la lumina, va inventa fel de fel de minciuni, de driblinguri, care sa demonstreze ca programul de guvernare din campanie a ramas completamente neschimbat si ca asa va ramane si dupa ce il va modifica prin introducerea doleantelor unguresti. Ca in politica descrisa de Caragiale : 'ori sa se schimbe dar sa nu se modifice nimic, ori sa se modifice pe ici, pe colo, prin punctele esentiale'.
  • +13 (21 voturi)    
    dreptatea unui plagiator... (Duminică, 2 martie 2014, 20:50)

    nede [anonim]

    mai poate avea dreptate in ceva un plagiator aparator de penali?
    • -1 (1 vot)    
      . (Luni, 3 martie 2014, 19:20)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui nede

      Normal ca un plagiator mai poate avea dreptate in unele situatii. Oamenii nu se impart in buni si rai ... Ai o gandire radicala, foarte periculoasa ...
  • +13 (19 voturi)    
    Revizuim da nu schimbam nimic (Duminică, 2 martie 2014, 20:55)

    A Dandanache [utilizator]

    De fapt ce inseamna remaniere si guvern nou? Adica dupa capul lui Ponta, cit timp e el primministru e doar remaniere. Carevasazica poate sa vina cu un guvern pdl+udmr, daca e Ponta sef tot aia e, cit timp ramine programul usl. Avind in vedere ca singurul program usl a fost si este jos Basescu, poate sa spuna ca limba maghiara in spitale e parte a programului. Ceva de genul asta va enerva populatia si il va da jos pe dictator.
    Sa fim seriosi, a plecat pnl, vine udmr, asta e alt guvern, nu e nici o remaniere. Remaniere era daca in locul penelistilor baga pesedisti.
  • +18 (22 voturi)    
    :)) (Duminică, 2 martie 2014, 21:09)

    corvus coraX [utilizator]

    Care program de guvernare?! Sau mai bine zis, care guvernare?!
  • +6 (16 voturi)    
    Iohanis presedinte (Duminică, 2 martie 2014, 21:18)

    dragos234 [utilizator]

    Deci a spus si Basescu ca l-ar vota pe Iohanis daca ar candida la presedintie.
    Semnalul e clar: Iohanis va fi varianta dreptei pt presedintie.
    • +10 (10 voturi)    
      scuze (Duminică, 2 martie 2014, 23:18)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      care-i legatura cu subiectul?
  • +7 (13 voturi)    
    raspunsul e clar acum (Duminică, 2 martie 2014, 21:19)

    timp tamp [utilizator]

    Componenta politica se schimba CLAR
    PROGRAMUL DE GUVERNARE ESTE AL USL
    USL nu mai ESTE
    PONTA susținea până acum că trebuie să meargă cu Iohanis în parlament
  • +13 (25 voturi)    
    Ponta o sa ajunga ca Bonbonel (Duminică, 2 martie 2014, 21:32)

    Parzivall [utilizator]

    si o sa mai joace el baschet in curtea inchisorii, ca prea multe rele a facut, nu se poate asa ceva la infinit.
    • 0 (0 voturi)    
      Important e sa vorbim la subiect (Luni, 3 martie 2014, 11:57)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Important e sa vorbim la subiect

      Nici eu nu-l suport pe Plagiator dar trebuie criticat

      pe ca face.....nu injurat gratuit

      Acum era vorba daca exista sau nu argumente

      constitutionale pentru re-numirea unui

      nou prim-ministru
  • +13 (23 voturi)    
    Interpretarea e gresita iar Analiza e mai ampla (Duminică, 2 martie 2014, 22:00)

    alex1234 [utilizator]

    1. Interpretarea e gresita

    Pe Programul de Guvernare aprobat de Parlament

    scrie negru-pe-alb "Program de Guvernare al USL-ului"

    iar USL-ul nu mai exista...Nu poti folosi acest truc ieftin
    mai ales cand apari cu UDMR si Minoritati

    2. Dar prog. este doar un aspect. Aspectul principal
    e daca avem "Un Guvern nou" sau "Un Guvern Remaniat" Ponta aplica pct. b si c de la 85 plecand de la premisa neevidenta chiar mincinoasa ca "avem un guvern remaniat"

    Deci ce avem aici ?
    "Un Guvern Nou Desemnat" sau
    "Un Guvern Remaniat" ?

    Sa analizam:
    1. aici se schimba coalitia de guvernare ?
    in loc de:
    PSD+PNL+PC+UNPR
    avem:
    PSD+Minor.+UDMR+PC+UNPR
    Deci Coalitia de Guvernare Se Schimba.

    2. Aici se schimba Programul de Guvernare?
    Pai vedem ca se negociaza un alt program de guvernare pe care PSD il negociaza azi in secret cu UDMR: degeaba minti plagiatorule ca e acelasi program ca vedem ca negociezi la greu alt program cu UDMR
    Deci se schimba programul de guvernare.
    Smecherie cu "pastram prog. USL" nu tine :
    USL nu mai exista.
    si UDMR nu e USL.
    Nici macar USD nu e USL

    3. Avem o schimbare majora in Guvern?
    Pai vedem ca se schimba guvernul fundamental
    50% din minsitrii si din posturile lor dispar sau se schimba
    Deci se schimba major si compozitia si structura Guvernului

    Concluzie:
    --------------
    Este Evident deci ca Traian Basescu are dreptate
    si ca avem de-a face
    ---------------------------
    cu Un Guvern Nou
    ----------------------
    si Nu cu Un Guvern Remaniat

    caz in cale se aplica art 85 al Constitutiei
    -------------
    Numirea Guvernului ARTICOLUL 85
    (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
    ------------
    Ori Ponta nu se poate auto-desemna singur Prim-Ministru pentru ca nu este Presedintele Romaniei.

    Daca la orice guvern nou i-am zice "remaniat" ar trebui sa scoatem cuvantul "nou" din Dictionar, ceea ce evident e o aberatie.
  • +12 (18 voturi)    
    Consultanta (Duminică, 2 martie 2014, 22:19)

    vasile-roaita [utilizator]

    Asa cum a zis Basescu sa vedem ce spun consilierii juridici ai presedentiei. Eu spar sa-l dea jos pe Plagiator pina nu duce tara cu adevarat in prapastie.
  • 0 (12 voturi)    
    are dreptate Ponta! (Duminică, 2 martie 2014, 23:06)

    taranistu [utilizator]

    stiu, stiu, o sa sariti cu minusuri, din cauza titlului.
    Nu-i bai, am incasat si pana acum, incasez in continuare.
    Revenind la subiect, prin prima lege care trece prin Parlament de Guvernul Ponta III (?), acesta are legitimitate. Pentru ca are majoritate, daca are.
    Opozitia n-are decat sa il dea jos prin motiune de cenzura.
    Ceea ce face Basescu este retorica electorala si o face bine, insa ceea ce face el ar trebui sa faca Opozitia. (Care ?)
    Presedintele ar trebui sa ramana echidistant.
    Inca o data se vede deficitul generat de struto-camila constitutionala romaneasca. Monarhia constitutionala ar face aceasta discutie fara sens. Cat timp ai majoritate in Parlament esti prim-ministru. Punct. Basescu poate sesiza Curtea Constitutionala, dar ma indoiesc ca va avea castig de cauza.
    PS: Pentru toti cei care dati minusuri fara sa cititi un comentariu intreg, tin sa va anunt ca nu am votat nici eu, nici membrii familiei mele, niciodata, PSD, PDSR, FSN, PD, PD-L, PRM, PUNR, PNR.
    • +6 (10 voturi)    
      Ti-am dat minus... (Luni, 3 martie 2014, 9:26)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      ...intr-adevar, dar nu din cauza titlului, ci a analizei confuze. Daca nu-ti place analiza lui Tapalaga vezi mai sus, argumentat, analiza unui alt cititor, alex1234 , pe 2 martie la ora 22:00.
      Presedintele are datoria sa ramana echidistant dar are si datoria sa vegheze la aplicarea corecta a prevederilor constitutionale. Analiza ta (tip "bine-ar fi dac-ar fi"...) nu este operanta, taranistule.
      • +2 (2 voturi)    
        Tăpălagă (Luni, 3 martie 2014, 11:57)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        scrie bine și cu suflet. Tocmai de aceea îmi place. Doar că uneori greșește. Probabil tocmai din cauza ca pune suflet. Nu sunt de acord cu analiza lui. Rolul Parlamentului e sa cenzureze Guvernul, nu este rolul Presedintelui.
    • +4 (8 voturi)    
      Totusi gresesti (Luni, 3 martie 2014, 9:49)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Totusi gresesti, si nu ti-am dat nici minus nici plus.

      Doar faptul ca ai majoritate parlamentara nu explica totul.
      Doar pentru ca X guverne au picat pe motiuni nu inseamna ca toate guvernele trebuie sa pice asa.

      In statul de drept se aplica legea, lucrul cel mai abominabil posibil pentru politicieni in general.

      Exista goluri legislative, insa macar astea care sunt prevazute e pacat sa nu le aparam, daca vrem stat de drept. Daca nu vrem, sa il exilam naibii odata pe/// Basescu cu "obsesia" lui pt statul de drept si sa il punem pe plagiator domn al tarilor românesti pana o crapa si sa ne spuna el cum stau lucrurile.

      Sa fie plagiatorul cu ilie si voiculescu lui indrumatorii neamului si sa ne judece ei cu legea lor cea drepta.
      • -2 (4 voturi)    
        nu este (Luni, 3 martie 2014, 12:12)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        lupta pentru statul de drept. e lupta politica ceea ce face Basescu. De fapt, daca PSD ar interpreta la fel de contorsionist Constitutia, ar putea sa sesizeze CC pentru atacul politic al lui Basescu. (Conform Constitutiei presedintele inceteaza sa faca politica pe durata mandatului.)
        Daca Basescu era convins ca are dreptate ar fi actionat deja legal. Nu este, asa ca arunca o soparla care o sa scada din procentele PSD.
        • 0 (2 voturi)    
          Raspuns (Luni, 3 martie 2014, 12:52)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          Pentru un raspuns mai complet, vezi te rog comentariul lui alex1234 [utilizator] postat Duminică, 2 martie 2014, 22:00

          Nu vad niciun contorsionism. Doar pentru ca Ponta plagiatorul e inca in fruntea Guvernului inseamna ca poate schimba orice ministri, cu orice sustinere? "Remanierea" nu e de fapt o remaniere, nu a fost decizia plagiatorului sa remanieze, ci a fost oblogat din cauza ca s-a modificat sustinerea politica din spate.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i chiar asa! (Luni, 3 martie 2014, 10:00)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      1. USL-ul a candidat in alegeri ca o formatiune unitara alcatuita din PSD, PNL, PC si UNPR si a castigat 70% din mandate in parlament. In conditiile astea, consultarea partidelor in vederea formarii unui guvern nu-si mai avea rostul, pentru ca celelalte partide intrate in parlament n-aveau cum sa formeze o coalitie de guvernare, pentru ca nu aveau impreuna decat 30%. In mod logic deci, mandatul de PM i-a fost incredintat USL-ului, in speta lui Victor Ponta.

      2. Prin ruperea aliantei USL in urma plecarii PNL-ului, guvernul Ponta nu mai are majoritate in parlament. Ca sa obtina totusi un pic peste 50%, incearca acum sa coopteze UDMR si minoritatile la guvernare, oferindu-le acestora cateva posturi guvernamentale.
      Da, dar in acest moment, pe buna dreptate, liderii celorlalte formatiuni politice pot solicita dreptul de negociere cu toate partidele in vederea obtinerii unei alte majoritati de peste 50% care sa le asigure nominalizarea unui alt PM, din partea actualei opozitii. Si cu reale sanse de reusita!

      3. Spre exemplu, acum Ponta ofera 2 mandate de ministri UDMR-ului si in felul asta obtine o majoritate de 52% in parlament. Dar daca s-ar demara noi negocieri intre toate partidele, este destul de probabil sa se formeze o noua alianta de dreapta formata din PNL, PDL, PP-DD, PMP care sa atraga si UDMR-ul si minoritatile de partea lor prin oferirea a 4 ministere (in loc de 2). Eu sunt sigur ca UDMR-ul ar prefera bucuros aceasta varianta in detrimentul celei alaturi de PSD, cu atat mai mult cu cat si ei fac parte din grupul PPE din parlamentul european si ar evita sa-si pateze blazonul alaturandu-se socialistilor.
      In aceasta situatie, noua alianta ar strange ea 52%, iar USD-ul ar ramane in opozitie cu 48% si guvernul Ponta ar deveni istorie.

      In momentul in care din punct de vedere matematic a devenit posibila formarea unei noi aliante de guvernare, constitutia da dreptul tuturor partidelor sa initieze negocieri in acest sens.
      Victor Ponta ar trebui sa-si depuna mandatul
      • 0 (2 voturi)    
        te lungesti inutil (Luni, 3 martie 2014, 12:00)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Cand Opozitia are 52% inceteaza sa mai fie Opozitie, trece la Putere. Speculam ca sa scadem din procentele PSD, PC, UNPR, dar bine ar fi daca ar face Opozitia aceste lucruri, nu presedintele.
        • 0 (2 voturi)    
          Gresit! (Luni, 3 martie 2014, 13:54)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          Opozitia nu poate atrage unele partide prin negocieri politice ca sa stranga peste 50% daca nu i se ofera sansa acestor negocieri. Ori asta nu se poate intampla decat in conditiile in care PM in functie (care se presupune ca nu mai dispune de majoritate in parlament) isi depune demisia.
          Numai in acest fel se pot demara astfel de negocieri. Asta pentru ca, spre deosebire de un PM in functie care poate numi in guvern niste ministri de la un tert partid si le poate accepta pe loc orice pretentie politica, chiar si o schimbare radicala a programului de guvernare, opozitia nu poate face asta.

          Sigur, opozitia daca devine majoritara poate initia o motiune de cenzura; dar nu poate numi pe loc ministri decat abia dupa ce ar obtine puterea. Dar nu despre cazul asta vorbim aici!

          Iti reamintesc ca:
          - PC-ul a candidat in alegeri pe lista PSD-ului si asa a intrat in parlament; totusi, la negocierile pentru formarea guvernului s-a alaturat PDL-ului si astfel s-a creat o majoritate (a fost vorba de asa numita "solutie imorala");
          - Tariceanu a expulzat de la guvernare PDL-ul, dar a evitat sa schimbe componenta guvernului cu alte persoane din alte partide care nu facusera parte initial din programul de guvernare cu care a castigat alegerile. Asta exact din acelasi motiv: sa nu fie nevoit sa-si depuna mandatul si sa ceara unul nou. Solutia gasita de el a fost sa-i convinga pe cei de la PSD sa-i sustina guvernul in parlament fara ca sa-i implice in actul de guvernare sau sa-i modifice programul de guvernare.

          Deci Ponta poate sa-i ceara UDMR-ului sa-i asigure voturile in parlament neconditionat, fara ca sa-i bage in guvern si fara ca sa schimbe programul de guvernare cu care a fost mandatat de catre 70% din populatie.
          Altfel, ar trebui sa-si depuna demisia si sa o ia de la capat, adica sa incerce sa-si faca o noua majoritate parlamentara bazata pe un nou program de guvernare. Lucru la care ar avea dreptul in egala masura oricare alt lider al oricarui alt partid.
          • +1 (1 vot)    
            la mine în sat e o vorbă (Luni, 3 martie 2014, 17:25)

            taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            ”Io o țin de coarne și tu zici că-i șută!”
            Nu dispun de alte argumente, așa că iti spun zicala asta.
        • +2 (2 voturi)    
          Ca sa-ti explic mai pe scurt (Luni, 3 martie 2014, 14:18)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          Presupune ca USL (PSD, PNL, PC si UNPR) castiga alegerile cu 70% si Victor Ponta e desemnat prim ministru.
          Presupune ca dupa o luna de la investire Victor Ponta ii da afara din guvern pe cei de la PNL, PC si UNPR si anunta un nou guvern format din PSD, PDL, PP-DD si UDMR, cu care a negociat alte programe si prin care isi asigura totusi o majoritate de 52% si doreste sa guverneze pentru restul mandatului de patru ani. Deci posibilitatea unei motiuni de cenzura devine minima.

          Tie ti se pare normala situatia asta? Nu cumva normele democratice prevazute de constitutie impun in astfel de situatii ca prim-ministrul sa-si depuna mandatul si sa incerce sa-si refaca majoritatea prin consultari si negocieri, dand insa posibilitatea si celorlalte partide sa incerce acelasi lucru?
          • +2 (2 voturi)    
            nu mi se pare normala (Luni, 3 martie 2014, 17:21)

            taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            mi se pare gretoasa, scarboasa, grotesca, dar constitutionala.
  • +13 (13 voturi)    
    Legislatie confuza (Duminică, 2 martie 2014, 23:38)

    redmc [utilizator]

    Cu prevederile actuale Ponta poate trece guvernul prin parlament si sustine ca nu s-a modificat programul de guvernare care e doar un document politic. Cine si cum poate demonstra legal ca s-a modificat? In programul USL nu scrie ca dorintele UDMR nu pot fi adoptate.

    In mod normal din moment ce se formeaza o noua majoritate politica e vorba de un alt guvern si ar trebui o procedura completa de investitura. Doar ca ceea ce e logic si normal nu are acoperire clara in legislatie
    • +3 (5 voturi)    
      Totusi (Luni, 3 martie 2014, 9:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui redmc

      Totusi, Tapalaga are dreptate.

      Nu poti sa-i opresti, insa poti sa le urmaresti pasii ulteriori si sa ii arati cu degetul in SPERANTA ca pulimea isi va da seama ce otrepe sunt pesedeii si nu ii vor mai vota.

      Personal consider ca tot ce a fost atins de PCR/FSN/PDSR/PSD este definitiv otravitor pentru tara asta.
      • -1 (3 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 3 martie 2014, 12:01)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        dar Presedintele nu, de data asta. De altfel, cred ca sesizarea catre CC va arata acest lucru.
  • +4 (4 voturi)    
    Vreau o tara ca afara, cu Ponta pe dinafara ! (Luni, 3 martie 2014, 7:47)

    Plagarus [utilizator]

    "Daca tot ziceti ca am fost rebeli, cred ca suntem, sper ca domnul Antonescu sa nu se supere, ca Fidel Castro si Che Guevara, dar dictatorul inca n-a fugit, adica dictatorul e tot aici. Noi am coborat din munti, dar dictatorul e inca la Palatul lui asa ca lupta continua. Dar si ei s-au despartit la un moment dat", a sustinut odinioara Victor Ponta.
    Ponta a declarat in iunie 2008 ca regreta ca nu mai traieste Nicolae Ceausescu pentru a face dreptate in cazul caselor construite pentru sinistratii dintr-un sat gorjean afectat de alunecari de teren, in 2006. Ponta a fost angajat, pe 27 iulie 2006, de omul de afaceri Ovidiu Tender ca aparator in dosarul in care acesta este acuzat pentru mai multe infractiuni economice. "Am mereu mingea de baschet cu mine", spune Ponta.
    In mai 2008,Ponta a povestit cum, din cauza Dacianei Sarbu, a facut un accident cu motocicleta, iar doua batrane l-au dus in cimitir, unde l-au intins pe o lespede rece si aproape i-au facut respiratie gura-la-gura si de atunci simte acid in gura,cand vorbeste despre Basescu !?
    • +1 (1 vot)    
      ponta accident (Luni, 3 martie 2014, 10:27)

      n italy [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      unde mai scrie de acel accident cu cimitirul si babele ca sunt curios?
  • +5 (7 voturi)    
    OH . (Luni, 3 martie 2014, 9:11)

    letsoc [utilizator]

    Bai popor , chestiunea este simpla . Totul este in mana PNL - ului . In programul de guvernare al USL exista si obiective propuse de PNL care, retragandu-se de la guvernare nu mai accepta ( pentru ca nu este sigur ca vor fi infaptuite ) ca aceste obiective sa faca parte in continuare din programul noului guvern . Deci Ponta ( sau altul ) trebuie sa-si faca o noua majoritate care sa subscrie la noul program de guvernare , ceea ce presupune o noua desemnare a aceluiasi premier sau altul . PNL - ul a iesit de la guvernare tocmai pentru ca nu li s-au indeplinit obiectivele propuse , Antonescu repetand mereu acest lucru . Din cauza asta s-a cautat smecheria cu mos Tariceanu ( PSD ii stie caracterul ) . Cu stima , NC .
  • -2 (4 voturi)    
    Sa-si dea Ponta demisia? (Luni, 3 martie 2014, 10:47)

    Maria_Mih [utilizator]

    Basescu doreste incearca doar sa-i intinda lui Ponta o cursa. Amenintandu-l cu Curtea Constitutionala, ii sugereaza lui sa-si dea demisia, cum ca asa prevede legea sau Constitutia, dar nu este asa. Crede ca in Ponta apare ceva vulcanic, care chiar o sa-i rascoale orgoliul si el o sa-si dea demisia. Ar trebui ca Ponta sa-i replice ca-si da demisia cand si-o da si el pentru rezultatul de la referendum. Daca ar fi o lege care sa-l oblige pe Ponta, chiar Basescu ar actiona sa-l "aranjeze" si pe el ca si pe altii pe care a stiut sa-i aranjeze bine!
  • -1 (3 voturi)    
    s-a modificat programul de guvernare (Luni, 3 martie 2014, 10:51)

    Maria_Mih [utilizator]

    chiar daca s-a modificat programul de guvernare Ponta nu trebuie sa-si de-a demisia, el trebuie sa aduca noul guvern in parlament pentru validare, pentru ca a intrunit o majoritate.

    Eu cred ca PNL s-a dus mai in jos decat era, ca Antonescu a pierdut orice sansa de a fi presedinte, iar cei care incearca sa-l duca in jos pe Ponta, il vor duce in jos daca nu stie sa iasa cu fruntea sus din asta.
    Si in niciun caz printr-o demisie ca un las, ci printr-o lupta infocata.
    • +2 (2 voturi)    
      ce are Antonescu cu ilegalitatea guvernului (Luni, 3 martie 2014, 11:55)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Maria_Mih

      Ce are Antonescu (cu povesti ca "a pierdut orice sansa" tra la la)

      cu ilegalitatea guvernului
      care ar vrea sa mentina aprobarea Parlamentului data USL-ului?

      Nu te poti concentra pe subiectul discutat?
    • +2 (2 voturi)    
      Gresit! (Luni, 3 martie 2014, 12:32)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Maria_Mih

      1. USL a castigat 70% dintre voturile cetatenilor cu un program de guvernare. Daca acest program este schimbat si in conditiile in care nu mai are majoritate in parlament, constitutional este ca Ponta sa-si depuna mandatul si sa incerce sa constituie o noua majoritate, reluand procesul de la capat si oferind sansa legala si constitutionala celorlalte partide sa incerce la randul lor sa creeze o noua majoritate parlamentara (daca vor fi in stare);

      2. Daca in noul program de guvernare (in lipsa PNL si cu cooptarea UDMR) se vor introduce si modifica elemente esentiale, atunci e de presupus ca sprijinul popular de 70% nu mai exista; cum ar fi:
      - renuntarea la cota unica de impozitare de 16% si introducerea impozitului progresiv;
      - acordarea autonomiei locale in judetele Harghita si Covasna cu populatie majoritara de etnie maghiara;
      - acordarea dreptului maghiarilor de arborare a drapelului secuiesc si de folosire a imnului maghiar in institutiile de stat in locul insemnelor nationale romanesti;
      - renuntarea la articolul din constitutie care se refera la sintagma "stat unitar roman";
      - infiintarea sectiilor in limba maghiara in universitatile din Cluj si Tg. Mures;
      Din cate cunosc eu, cu un asemenea program de guvernare USL-ul n-ar fi castigat niciodata alegerile din Romania!

      3. In aceste conditii, Victor Ponta trebuie sa demisioneze si sa incerce sa formeze o noua majoritate parlamentara care sa-i aprobe un nou program guvernamental si deci un nou mandat de PM. Daca doreste sa ramana insa la guvernare facand doar o simpla remaniere, atunci trebuie ca:
      - sa obtina sprijinul UDMR-ului sau a altor formatiuni politice fara a le coopta in guvern;
      - sa nu modifice absolut cu nimic programul de guvernare in baza caruia a fost mandatat de popor sa obtina functia de PM (chiar in lipsa PNL-ului);
      - sa numeasca in functiile vacante de ministri doar persoane din partidele ramase in urma plecarii PNL-ului (adica din PSD, PC, UNPR);
      • +1 (1 vot)    
        rezolvare (Luni, 3 martie 2014, 16:58)

        Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui ticbis

        Gata , sa rezolvat
        Pct 1 din noul protocol cu UDMR spune sa se merge pe programul de guvernare din 2012.
        Ce e in spate doar ei stiu si poate vom afla si noi vreodata!
  • +1 (3 voturi)    
    . (Luni, 3 martie 2014, 11:07)

    tirolez [utilizator]

    Mi se pare corect, daca nu mai e sprijinit de USL ci de USD, care nu are 50% sa se reia tot procesul.
    In decembrie 2004 inainte de alegeri am ajuns prin Constanta. Peste tot erau afise portocalii cu ardeiul si sloganul "DA' flota?". Fara vreo sigla electorala. M-am si mirat cum de e legal.
    Ar merge acum unele in culoarea USD/L sau cum i-o mai chema, "Guvernam si noi ceva?" :)
  • +1 (1 vot)    
    Plagiatorul (Luni, 3 martie 2014, 11:57)

    Gabi M [utilizator]

    Mitoman va spune orice,caci el una spune si alta face.Daca nu schmba programul de guvernare(in care scrie ca este al USL,care de fapt nu mai exista prin darea afara a PNLului) ce tot n egociaza cu UDMR?Pretentiile lor in ce vor fi trecute?Iar protocol secret?
  • -1 (1 vot)    
    imagine (Luni, 3 martie 2014, 16:32)

    inavero73 [utilizator]

    amandoi n-au vizat decat functiile si crearea unei anumite imagini. amandoi au sustinut cate ceva si apoi s-au razgandit in functie de celalalt numai ca sa fie in opozitie. asa au facut si cu rosia cand de fapt investitiile puteau fi aprobate
  • -1 (1 vot)    
    Constitutia este gresita? (Luni, 3 martie 2014, 18:39)

    Hansen [utilizator]

    Situatia este similara cu aceea in care un partid castiga alegerile cu majoritate, este desemnat sa formeze guvernul si apoi - dintr-o cauza oarecare - se desfiinteaza prin vointa proprie. Portarul sau oricine altcineva care nu poate arata ca este partidul care a castigat alegerile, prinde ocazia si se declara emanatul acelui partid si pretinde sa fie el prim ministru. Este democratic? Este corect din punct de vedere constitutional?
    Sa nu uitam: nu PSD a castigat alegerile, ci USL, care - prin vointa proprie - a decis ca toate hotararile se iau prin consensul membrilor si - pana acum - nu exista consens pentru formarea noului guvern.
    Sa nu uitam: Constitutia nu inseamna numai o suma de cuvinte care se pot interpreta "la virgula" ci reprezinta o anumita conceptie privind constructia democratica.
  • 0 (0 voturi)    
    interese (Luni, 3 martie 2014, 21:05)

    revo [utilizator]

    Base zice ca nu l-ar mai numi pe tont inca o data, dar adevarul este ca nimic si nimeni nu este mai bun la ingropat PSD-ul decat tontomaximus in persoana. Cu toate ajutoarele aduse, ca nefericita aceea de petrescu.
    De fapt, actuala alcatuire a guvernului, noua alianta formata, totala rasturnare a pozitiilor PSD+PC fata de acum 2 ani sunt asa de bune pentru opozitie, ca ar trebui sa-l pupe pe tontache.
  • 0 (0 voturi)    
    VICTOR PONTA FATADA IDEAL CONSTRUCT (Vineri, 2 mai 2014, 11:48)

    Ideal [utilizator]

    Nici unul nu e m-ai presus dar din doi rai las alege pe ala care a facut m-ai putin rau Victor ponta