Micul Afganistan de la Chicago

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2012, 8:26 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Privit de la Chicago, din interiorul summit-ului NATO, micul razboi declansat de premierul Ponta si ministrul Marga impotriva presedintelui Basescu arata ca un atac nimicitor cu cornete de hartie in desertul din Afganistan. In McCormick Place, aliniati intr-un open space cat doua terenuri de fotbal, sute de jurnalisti au ratat breaking news-ul romanesc: s-au declansat ostilitatile intre guvern si presedinte in prima zi a summit-ului NATO! S-a deschis un nou front de lupta intre opozitia glorioasa de la Bucuresti si acest Mussolini din Estul Europei!

Nimic de zis, intr-o tara ca Romania, aflata continuu sub asediul televiziunilor, orice firicel de fum vesteste o noua apocalipsa. Insa conflictul fortat de USL cu seful statului, obsesia noului Guvern de a-l provoca pe teme de politica externa in cel mai nepotrivit moment posibil tradeaza o teribila ingustime politica, ceva imaturitate si multa iresponsabilitate.

Devine tot mai clar ca USL isi cauta pretexte pentru o eventuala actiune de suspendare. Fortand atacuri succesive, USL pariaza pe un raspuns agresiv din partea presedintelui, spera sa provoace o reactie umorala care sa le dea ocazia ulterior sa tipe ca Traian Basescu, eternul conflictual, a facut Romania de ras la Chicago cu apucaturile sale razboinice. Am mai vazut acest film ruland pe micile ecrane din Romania de zeci de ori sub guvernarea Tariceanu.

Afirmatia lui Victor Ponta ca Traian Basescu se reprezinta pe sine la Chicago este o capodopera de rea credinta condensata, un monument de obraznicie. Ponta a decredibilizat Romania cu aceste afirmatii tampe, nu pe marele sau adversar. Nu merita elaborat. Si-a pus tara pe care o conduce din calitate de premier intr-una din cele mai penibile situatii.

In schimb, dl. Marga are tot dreptul din lume sa puna in discutie conditiile coabitarii cu presedintele, sa revendice un rol mai important pentru Guvern. Dar cazul sau merita o atentie speciala. Avem de-a face cu alt caz clasic de delir sistematizat. Nu-l opreste nimeni sa fie usor incoerent, sa-i recunoasca presedintelui autoritatea in chestiuni externe iar peste cateva ore sa se razgandeasca.

Are toata libertatea sa gafeze anuntand public suma cu care intentioneaza Romania sa participe in Afganistan (500.000 de dolari) punand astfel in situatii jenante parteneri din NATO dispusi sa contribuie cu sume de zeci de ori mai mari. Dar corect ar fi ca, inainte sa pretinda mai multa autoritate, sa avem un ministru de externe ceva mai priceput, care nu face, de exemplu, confuzii elementare, confundand Consiliul Europei cu Consiliul European.  

In ciuda nenumaratelor motive de revolta, Traian Basescu a reusit de aceasta data sa-si inghita limba ascutita. La prima conferinta de presa tinuta, duminica, la orele 17.30 ora locala (dupa miezul noptii in Romania) Traian Basescu a explicat ce inseamna decizia NATO de a declara capacitatea interimara a scutului antiracheta si implicatiile deciziei pentru Romania. A evitat escaladarea temei conflictuale. La a doua conferinta de presa tinuta cinci ore mai tarziu pe tema retragerii trupelor romanesti din Afganistan, a lasat iarasi garda jos. Desi avea toate motivele sa taxeze imprudenta ministrului Marga drept o eroare, n-a facut-o, desi tot a explicat de ce nu-i bine sa pronunti cifre mici cand alte state contribuie cu cifre mari.

In mod semnificativ, Traian Basescu si-a incheiat conferinta la fel de prudent, lamurind o fraza din care se putea intelege ca ataca statele care se retrag mai repede din Afganistan decat calendarul convenit din cauza ca unii politicieni vor sa-si salveze voturi. “Nu vreau sa vad titluri ca atac nu stiu ce stat. Nu vedeti ca nu atac nici macar puterea?”. Intrebarea este pur si simplu cat il va mai tine.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14249 vizualizari

  • +44 (56 voturi)    
    ingrijorare (Luni, 21 mai 2012, 8:50)

    cititor p'aci [anonim]

    Ce ne facem, d-le Tapalaga?
    • +59 (67 voturi)    
      pai ce sa ne facem..... (Luni, 21 mai 2012, 9:38)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui cititor p'aci

      .....ne facem de ras. Daca si la nivelul acesta, Romania este uitata pentru intrerese meschine si politicarde, ce pretentii mai avem de la acest sistem politic.
      Daca nici la nivel international, nu suntem in stare sa adoptam o conduita decenta si in folosul tarii, inseamna ca este mai grav decat ma asteptam.
      Actualul sistem politic trebuieste inlocuit cat mai curand.
      • +54 (66 voturi)    
        SISTEMUL POLITIC ESTE DEMOCRAT (Luni, 21 mai 2012, 10:12)

        releu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Pretentia nu poate fi de la sistemul politic, ci de la cei alesi ... cine a vrut USL, are USL.... Ma mir cum Marga, pnl-ist, nu si l-a luat pe Djuvara consilier. Dar ce sa astepti de la un biu batran, care dupa ce l-a facut Mussolini pe Basescu, acum nu isi da seama ca a ajuns un jalnic Ciano..
        • +47 (51 voturi)    
          Djuvara consilierul lui Marga? (Luni, 21 mai 2012, 10:58)

          FlorinS [anonim] i-a raspuns lui releu

          O spui ca si cum ar fi vreo sansa reala.

          In primul rand nu i-ar fi propus, pentru ca in pozitiile sale Djuvara a avut vorbe bune despre Presedinte si guvernele anterioare. SI la PNL-ul lui Antonescu, orice pozitie necritica e exclusa din principiu.

          In al doilea rand nu cred ca Neagu Djuvara ar accepta vreodata sa consilieze pe cineva cu simpatii rusofile declarate!
        • +22 (24 voturi)    
          acolo unde..... (Luni, 21 mai 2012, 11:41)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui releu

          .....se poate fura, se aduna hotii! Degeaba clamam ca politicienii sunt de vina. Ii stim de 22 de ani dar daca sistemul politic nu ar fi permis minciuna si hotia, am fi avut o alta clasa politica.
          Sistemul politic a fost conceput, realizat si functioneaza pentru smecheri si impotriva cetateanului ca de aceea se inregistreaza absenteismul masiv la vot.
          Trebuie un nou sistem politic bazat pe legi clare, care sa sanctioneze minciuna si lipsa de performanta a alesilor iar acel sistem este "administrarea statului prin contract".
          • +13 (15 voturi)    
            ba ne trebuie sa iesim sa votam (Luni, 21 mai 2012, 16:39)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            independenti (autentici!) si sa incurajam si sa ajutam oameni seriosi si urce acolo; am mai zis: astept sa vad cati dintre bucuresteni sunt INTR-ADEVAR nemultumiti si voteaza ALTCEVA la primarie
            • +4 (6 voturi)    
              absolut.... (Luni, 21 mai 2012, 20:44)

              translativus [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              ....de acord cu dvs. Problema este dupa aceea, pentru ca asa cum este conceput sistemul politic, un primar independent autentic va trebui sa intre in jocul de interese al consilierilor majoritari daca vrea ca macar o mica parte din ce a promis sa si realizeze.
              De aceea in actualul sistem, nu se poate face niciun plan de dezvoltare local sau national pe termen lung si se merge aiurea, la noroc.
              Ma uit la Drumul Taberei, pe zona unde se lucreaza la metrou. Nimeni nu s-a gandit ca, odata cu lucrarile respective sa se faca si parcari subterane sub calea de rulare.
              Daca tot se sapa, macar sa se faca un lucru bun.
              Dar cui ii pasa?
      • -6 (8 voturi)    
        fiti linistiti ! (Luni, 21 mai 2012, 20:55)

        maria [anonim] i-a raspuns lui translativus

        FITI LINISTITI ! La ,, prestigiul si recunoasterea internationala '' pe care o are basescu aceste incidente nu-i pot afecta imaginea !
    • -27 (45 voturi)    
      Avem si noi un Vietnam ! Yes ! (Luni, 21 mai 2012, 9:56)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui cititor p'aci

      Cu exceptia luptei de la Războieni - pe
      care Stefan cel Mare a pierdut-o, dar doar
      pentru scurt timp , intrucat ulterior i-a hartuit pe turci de i-a bagat in sperieti (asta dupa consultari
      cu Mama sa si cu Bolintineanu)
      istoria noastra e plina de victorii de la un cap la
      celalalt.
      *
      Doar mogulii de la Discovery et co
      se incapataneaza sa dea zilnic filme despre al doilea razboi mondial in care nu ne recunosc
      calitatea de Invingatori ai Nazismului ci ne trec la
      pro-Hitler...desi ca s-o spunem p-aia dreapta
      in majoritatea peliculelor nici nu existam - decat ca un nume pe o harta...
      *
      Noi stim care este insa adevarul - am redus durata razboiului cu 6 LUNI. Ca in afisul de pe vremea lui Ceasusescu : Constructori - o caramida pe zi nesparta = un apartament pe an....adica daca ne straduiam putin puteam reduce respectivul razboi cu 6 ANI...pacea incheindu-se pe 15 septembrie 1939
      *
      Sigur ca o istorie glorioasa are dulceata ei.
      Totusi pentru a intra in Clubul celor Mari aveam si noi nevoie si de o infrangere istorica.
      Nemtii si Japonezii au patit-o cand i-am
      batut NOI in 1945, Rusii si-au luat-o
      in Afganstan, americanii in Vietnam (las ca nici Coreea nu a fost chiar roz).
      *
      Ei bine ”șold la șold” cu aliatii din NATO acum traim momentul infrangerii de catre talibani.
      E clar ca ei vor lua imediat controlul Afganistanului
      de indata ce trupele civilizatoare se vor retrage.
      Ime4diat se va sista ajutorul anesc promis de NATO asa incat ne va costa mai putin de 500 000 de dolari.

      PS . Cam subtire prezentza diasporei la intalnirea de la Chicago. Se spune ca au fost ”cateva zeci”...30 ? 20 ? se pun la numar si al - de
      Cristian Diaconescu si ceilalti tzutzeri de la Ambasadă ?
      • +40 (46 voturi)    
        Razboi (Luni, 21 mai 2012, 10:29)

        dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        Romania a pierdut in cel de-al doilea razboi mondial aproape jumatate de milion de oameni !, bunici, parinti sau frati de-ai nostri ! Memoria lor, sacrificiul facut nu trebuie intinate cu glume proaste !
        • -9 (17 voturi)    
          Asa e ! Reclama postul Discovery ! (Luni, 21 mai 2012, 11:55)

          Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

          Precum si Rusia SUA si Marea Britanie
          care nu ne-au recunoscut statut de
          cobeligeranti - ci ne-au inclus la agresori.
          *
          Daca e vorba pe chestii solemne
          atunci musai sa ne amintim ca multi dintre
          ostasii romani au murit sau au fost
          raniti dincolo de Nistru, asa incat
          este cumva de inteles eroarea in care se afla Discovery.
          *
          Sa spun si despre Holo...? Mai bine nu.
          *
          Postarea mea se referea la fiasco-ul
          din Afganistan tara care- supa retragerea ocupantului roman - va reveni la munca pasnica din agricultura
          pentru a satisface necesarul de marijuana al omenirii
      • +11 (11 voturi)    
        stii ce conteaza??? (Luni, 21 mai 2012, 15:51)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        sigur ce spui tu, NU CONTEAZA! nici ce spun eu! conteaza numai ce spune tratatul de la Potsdam (ai studiat istoria sau esti de-al lui Crin?). RO a fost perdanta si s-au stabilit despagubiri de razboi, iar Italia NU! restul scrie pe o placarda si iesi in piata Universitatii sa te pozeze A3.
    • -15 (29 voturi)    
      austeritate (Luni, 21 mai 2012, 11:55)

      walahu [anonim] i-a raspuns lui cititor p'aci

      Pai.....la prima rectificare bugetara....bugetul presedintziei redus la 50% ! Adica austeritatea trebuie aplicata si la presedintie. Astfel si stipendia dlui Tapalaga se va reduce si ea, automat, cu 50% !!
      Apoi....ii suspendam, pe Tapalaga intai, apoi pe...Basescu !
      • +15 (17 voturi)    
        ca sa nu pari ce esti! (Luni, 21 mai 2012, 15:54)

        curios [anonim] i-a raspuns lui walahu

        in bugetul Admin. Prezidentiale, salariile sunt sub 10% (ochii pe buget, daca stii sa citesti, daca nu iti spune Ponta). Restul cheltuielilor se duc la INTRETINEREA cladirii (sau vrei s-o distrgi daca tot nu este Ilici acolo?), la intretinerea parcului, a bisericii, a protocolului (desi Ipo-Crin ar putea sa primeasca vizite de stat imbracat in izmene si cu dusumea pe jos).
        Nu stam aici sa suspendam postacii rosii, ca n-avem destula scarba.
      • +3 (5 voturi)    
        apoi pe tine (Luni, 21 mai 2012, 17:12)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui walahu

        de primul copac de la Cotroceni
    • +15 (17 voturi)    
      VOTAM! (Luni, 21 mai 2012, 15:48)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui cititor p'aci

      dragule, raspunsul este VOTAM!!! votam ce vrem noi numai sa nu se astearna noaptea bolsevica peste noi!
  • -53 (81 voturi)    
    daca tie ti se pare normala purtarea lui base..... (Luni, 21 mai 2012, 8:50)

    Wizard of Oz [utilizator]

    ministrul de externe tine un discurs si el chicoteste, o sterge in public unde se poarta ca un pusti de gradinitza, torpiland momentul.
    intrarea apoi pe podium.....delirant.
    Cred ca era sub influentza lui Johny.
    Johny Walker.
    • +48 (62 voturi)    
      ala tataie...Putin la chicago???? (Luni, 21 mai 2012, 9:31)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      pai dom'le Oz, sa la faza si situatie ca cea expusa de mos Marga...de a explica cat de bine e prin Mama Rusia si cat de bun e Putin la Chicago.....bine ca nu au aruncat cu rosii in el, ca vorba aia, sa devina rosu.
      a intoarce spatele e nimic pe langa ce merita .
      • -1 (3 voturi)    
        la chicago e chevron ? (Luni, 21 mai 2012, 20:59)

        maria [anonim] i-a raspuns lui neuronu'stingher

        cica basescu e la NATO. , S-a intilnit cu vice chevron , deci chevron e in NATO ?
    • +74 (82 voturi)    
      gresesti (Luni, 21 mai 2012, 9:32)

      michela [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Basescu a raspuns cu mult umor spatelui intors de Marga fara nici un pic de politete sau jena. Uita-te la inregistrare, Marga se poarta ca un taran venit la opera, vorbeste doar unei jumatati de sala ca sa fie sigur ca presedintele ii vede bine spatiul dintre omoplati! Raspunsul presedintelui a fost binemeritat si plin de umor! Pe tine cred ca te doare ca toata lumea a ras de Marga...cred ca si Antonescu a chicotit putin in plapuma, la trezirea de dupa-amiaza!
    • +50 (60 voturi)    
      cu sarmale era mai bine? (Luni, 21 mai 2012, 9:34)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Ozule, iar tasneste ura OARBA din tine!!! Cand a continuat intalnirea si unul dintre (de neluat in seama, caci nu era cu carnet rosu de partid) cei din Chicago a pus o intrebare la care trebuia sa raspunda Marga, acest .... infuleca sarmale in alta camera!!! Era sub influenta lui Gorbaciov? (votca Gorbaciov)
      • -32 (46 voturi)    
        "tasneste ura OARBA" ?? doar jena amice (Luni, 21 mai 2012, 9:55)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui curios

        ma simt jenat de purtarile presedintelui nostru, deci si al meu.
        JENAT, RUSINAT, UMILIT
        Sunt curios cine s-a ocupat de organizare, de protocol.
        Atunci o sa sti de ce era Marga in alta camera.
        • -22 (30 voturi)    
          Subscriu (Luni, 21 mai 2012, 10:42)

          ggg [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Sa nu uitam ca acum cativa ani (nu prea multi), la multe evenimente europene, Base era Traian Boc, tocmai ca urzupase functia primului ministru!!!
          • +16 (24 voturi)    
            Esti amuzant! (Luni, 21 mai 2012, 12:21)

            nick [anonim] i-a raspuns lui ggg

            In mod evident Ponta vrea sa apara la diverse evenimente europene ca fiind Victor Basescu. Pana la urma nu se stie cata vreme va mai ramane premier, daca nu profita si el acum la maxim de asta, atunci cand ?
            • -6 (8 voturi)    
              ia si plange (Luni, 21 mai 2012, 15:29)

              ggg [anonim] i-a raspuns lui nick

              http://www.dw.de/dw/article/0,,15949109,00.html
        • +7 (9 voturi)    
          jena noastra si mandria (Luni, 21 mai 2012, 16:59)

          corcodel [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          pontanac din romania !

          alo, sefu, dar pontanacul, care e legitimitatea lui ?
          mi se pare ca ar fi prim ministrul lui base.
          numit de base, fara letitimitatea votului popular.
          psd n'a castigat alegerile.

          majoritatea in parlament este de conjunctura, cum zicea base si repetau oprea si papucian, pentru stabilitatea tzarisoarei, in furtuna ce se vedea la orizonturile ioropii.:))

          deci, majoritate, este ca steaua lui eminescu, azi o vedem si nu e.

          daca se mai impauneaza mult si'si umfla gusa a lauda, s'ar putea ca minoritarii si unepereii sa'si schimbe votul.

          sincer, pontanacul are o doza de comic.
          daca n'ar fi prim minsitru, m'ar face sa zambesc, cand isi umfla penele.
          dar, o face pe banii nostrii.
          • +1 (1 vot)    
            vezi Wikipedia....Google (Marţi, 22 mai 2012, 10:24)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui corcodel

            În urma scrutinului, nici un partid nu a reușit sa obțină o majoritate.
            Deși alianța dintre Partidul Social Democrat și Partidul Conservator a obținut puțin mai multe voturi decât Partidul Democrat-Liberal, cel din urmă a obținut puțin mai multe mandate decât prima. Sistemul de vot cu distribuire proporțională a mandatelor a condus la niște rezultate contraintuitive.
            Numeroși candidați votați de zeci de mii de alegători, printre care Ionuț Popescu și Norica Nicolai, care au obținut cele mai multe voturi în colegiul lor, dar nu au obținut jumătate plus unu din voturi, au pierdut mandatul în favoarea unor candidați clasați pe locuri inferioare.
            La polul opus, deputatul Iosif Koto de la UDMR a obținut mandatul de deputat în colegiul pentru cetățenii români din Asia și Africa cu doar 34 de voturi.
        • 0 (2 voturi)    
          De ce era in alta camera? (Marţi, 22 mai 2012, 10:14)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Pai tu nu vezi cum arata Bizonul ? Daca a simtit miros de sarmale .normal ca nu a rezistat un minut si s-a repezit sa infulece !
          Basescu e de vina pentru lacomia Bizonului ?
    • +44 (52 voturi)    
      domnu vrajitoru din orz (Luni, 21 mai 2012, 10:15)

      ginel cotroceanu [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      matale faci confuzii de ambalaje.

      base este cunoscut ca fiind fara manera.
      marinar, ce sa'i zici !

      dara, mai draga, un telektoal de talie mondiala, ca manga dela cluj, sa laude maica rusia in fata unei diaspore, mai mult exil, ca cea romaneasca din america...cam far obraz.

      mai draga, la chicago, majoritatea romanilor sunt exilati, nu d'alde prigoana. sunt romani care au intins'o de la razbel incoace, de "dragul" rusilor (!!) si comunistilor.
      sa pui un profesor de marxism sa faca apologia vesnicului nostru cotropitor, din rasarit... numai o minte ca a lui ponta este in stare.

      daca base s'a reprezentat pe sine, in fata romanilor din chicago, manga de cluj a reprezentat, cu siguranta, pe ponta, useleul, cu varan cu tot.
      mai ales cand a explicat, in america fiind, tendinta spre rasarit a uniunii sociealizde.

      ca despre asta este vorba.
      singurul loc unde manga de cluj a fost lasat sa bata campii, a fost in fata diasporezilor din chicago.
      la summit a avut un loc in sala, in sptele lui base...
      de acolo, de pe acel scaun, l'a reprezentat pe ponta si useleul.
      base a stat pe locul din sptele cartonasului pe care scria, romania.
      deci, cine pe cine a reprezentat ?

      hai, mai las'o cu propaganda, ca e vrajeala.
    • +40 (46 voturi)    
      voi aveti o problema cronica (Luni, 21 mai 2012, 10:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      chiar nu conteaza ce face presedintele, voua oricum nu va convine. nu te deranjeaza ca marga da lectii de la tribuna parlamentului liderilor europeni sa ia exemplu politicianul putin. nu te deranjeaza ca este bun prieten cu un fost ofiter GRU. nu te deranjeaza ca nu face diferenta intre consilul europei si consiliul european. nu!
      te deranjeaza ca base i-a servit-o in acelasi mod cum s-a purtat si marga. pana una alta, la nato, delegatia romana este condusa de presedinte. asta scrie si-n constitutie, iar marga trebuia sa-i fie mana dreapta, nu opozitia. nu faci opozitie acolo indiferent ce este acasa. la gafele comise de marga, base trebuia sa-l trimita direct la hotel si sa nu mai iasa de acolo pana trebuie sa mearga la aeroport.
      in ceea ce priveste alcoolul, vezi mai bine la ciuky ce cearcane are de la bautura. iti garantez ca toti din anturajul lui stiu ca bea mai mult decat base in tinerete :)
      nu v-ati saturat sa insinuati ceva ce nu puteti proba?
    • +21 (29 voturi)    
      les petits esprits se rencontrent (cu a lu' shefu) (Luni, 21 mai 2012, 10:31)

      le Grand Bleu [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Alo, stimabile, mai pune mana pe carte si mai scuteste-ne de panseurile lu' matale infantile. Inteleg, incerci doar sa fii ironic si spiritual ca shefu'. Se scrie wizzard si nu wizard si Johnny in loc de Johny.
      • +16 (20 voturi)    
        acu si matale (Luni, 21 mai 2012, 11:04)

        nobody beats the wizz [anonim] i-a raspuns lui le Grand Bleu

        te legi de fleacuri.
        ce conteaza un z, ca si'asa e ultima litera.

        si nici nu ezprima nimic.

        probabil nu vrea sa fie confunzat cu personajul din lumea copiilor :)

        hai uzl !
      • -10 (22 voturi)    
        50% adevarat, am pus mana pe carte (Luni, 21 mai 2012, 11:07)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui le Grand Bleu

        Wizard nu se scrie cu zz....si in definitiv puteam sa iau orice nume, vezi sucaa cu aa mai sus oleaca.
        Johnny se scrie cu doi nn...adevarat.
        In cartile mele nu prea il intalnesc, iar cu sticlele respective va intalniti mai mult voi, expertii in basistica.
        Si Bleu se scrie Blond.
        Nu stiu cat esti de Grand, dar exprimarea "panseurile lu' matale infantile" este plagiat.
        Va plagiati unul pe altul si copiati toti din carticica postacului din Modrogan.
        • +18 (22 voturi)    
          mereu am citit lizard numele tau:) (Luni, 21 mai 2012, 12:19)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          eu am pus doi de a pentru ca suca cu un a era deja luat cand mi-am creat userul. asta ca sa nu te framante prea tare subiectul :)
          in alta ordine de idei, churchill era un alcoolic si are statuie in piata parlamentului englez Westminster . Hitler nu a baut deloc alcool si cred ca are statuie la ponta sau la marga in fata casei :)
          tot in alta ordine de idei, voi n-ar trebui sa folositi cuvantul "plagiat" in comentarii. cred ca nu este nevoie sa-ti spun de ce. se pare ca nici ponta n-are masterul in Catania. se pare ca Universitatea din Catania nu face masterate :) de altfel nu ma mira... la ce "doctoranzi" si plagiatori a adus prin guvernul lui cred ca au deja asociatie :)
          vad ca v-a ramas atacul doar cu beutura ca in rest nu aveti ce ataca. nu ca ceilalti nu ar gresi, ca doar sunt politicieni, ci pentru ca nu va pricepeti.
          de 2 saptamni poanta nu face decat sa-si repartizeze oamenii in posturi si sa semneze condica la televiziuni. n-am vazut o singura masura luata de el in 2 saptamani. una singura. voi chiar va bazati pe copilul asta???
          daca asta o sa fie premierul si dupa alegeri cred ca ne apucam sa cerem iar azil politic. de data asta cred ca ne mai primesc rusii ca vestul o sa ne dea cu tifla. inseamna ca asta vrem.
          usl mai trebuie sa mai astepte cativa ani sa scoata un politician de nivelul lui base. nu stiu decat sa strige huo si sa insinueze. in aproape 8 ani de cand este presedinte doar au insinuat dar n-am vazut nico dovada NICIUNA! si tu crezi ca pot sa-i cred de acum incolo? doar daca ai "actiuni" la psd poti sa crezi asemenea minciuni. :)
          • -1 (3 voturi)    
            nu esti zaboo ? (Marţi, 22 mai 2012, 10:27)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            ca si ala are ceva cu doua litere in coada, cred ca aveti un fetis....ma rog, daca asa va place....
            Si , culmea, ganditi (daca se poate spune asa) la fel.
            Sigur nu sunteti o singura persoana?
            Sau server?
        • +11 (19 voturi)    
          POSTACUL DIN MODROGAN (Luni, 21 mai 2012, 12:43)

          Spaima Constitutii [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          In primul rand ca nu exista nici un
          postac (sef- cum sugerezi tu) in Modrogan.
          *
          Si in al doilea rand ca postacul sef
          nu ne-a dat
          ieri circulara ca incepand din 20 mai sa
          ne imbogatim lista de glume cu apelativul HABARNAM.cu care il vom porecli pe Ponta.
          Pur si simplu ne-a venit simultan ideea
          asta asa ca in zilele urmatoare o sa vezi zeci de postari in care o sa ne radem de Ponta Habarnam la fel de insistent cum facem si celelate glume Antonesu - Chiuky, Antenescu , care nu poa sa se trezeasca dimineata ha,ha,ha
          si Voiculescu - Felix, Varanul.
          si Realitatea Tv devenita I-realitatea
          desi saracii au recurs la ultima rezerva stategica de pupaturi - Miha Radulescu Rromu care - da subtila ce e nu a invitat-o pe Nuitzy la a doua emisiune , ci direct la prima...
          Asa ca nu ai dreptate
    • +22 (28 voturi)    
      Misiunea lui Wizard of Oz (Luni, 21 mai 2012, 11:12)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Comentariile lui sunt intotdeauna printre primele. Asta arata ca nu e un cititor oarecare ci ca monitorizeaza atent orice stire apare si provoaca imediat prin comentarii. Omul are o misiune. Nu e singurul. Pe forumul realitatea.net il tin minte de la alegerile din 2009 pe Krokodilul Chichiricios care vad ca a ajuns astazi la 18.610 posturi, cu o medie de aprox. 13 posturi/zi. Pe evz.ro un anume Garfield Motanul din martie 2010 pina azi are 17.841 de posturi adica o medie de aproape 24 interventii pe zi. Astia nu sunt oameni care isi exprima si ei o opinie, cind si cind. Ori sunt obsesiv-compulsivi in caruciorul cu rotile, ori au misiunea sa intoxice permanent.
      • +13 (15 voturi)    
        buna observatie! (Luni, 21 mai 2012, 12:52)

        iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        si eu observ acelesi lucru,sunt raspanditi pe toate site-le,incearca prin comentariile lor sa redescoperim informatii dezbatute dejain emisiuni de celebrele latrine Antene si Irealitati,daca cititi comentariile lor,ei nu sustin nimic,repeta obsesiv informatiile parvenite din studiourile Grivco,multi dintre ei sunt antrenati sa jigneasca,unii chiar injura grosolan,asa vor ei,cei mai cinstiti si bine pregatiti profesional,marea alianta comunisto-securista sa incerce sa indobitoceasca si pe cei care aleg si alte surse de informare decat cele impuse de ei,din fericire pentru noi,aici pe Hotnews comentariile si declaratiile lor infantile,asemeni maretilor conducatori,nu sunt luate in seama,se pierd in neant,obligandu-i sa incerce pe alte bloguri sa-si castige existenta,nu uita si declaratia recenta a maestrului Hrebenciuc,referitoare la postaci!!!
        • +5 (9 voturi)    
          Mission completed (Luni, 21 mai 2012, 14:19)

          Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui iulian-bz

          Daca te uiti mai atent, exista tendinta ca multi dintre cititori sa combata idioteniile spuse de astia decit sa-si dea cu parerea strict despre articolul in cauza. Si uite asa ajungem sa ne injuram intre noi. Mission completed.
      • -9 (11 voturi)    
        M-AI PRINS ! (Luni, 21 mai 2012, 12:54)

        Kroko Garfield of Oz [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        Eu sunt si Wizard of Oz, si
        Krokodilul Chichiricios si
        Garfield Motanu
        Am in fata 5 leptoape deschise fiecare pe alt forum si tastez in draci.
        Sunt singur pentru ca restul poporului este strans unit in jurul Conducatorului legitim ales.
        *
        Trebuie sa te felicit pentru perspicacitate -
        mi-ai numarat postarile foarte exact.
        Daca dl Mihai Razvan Ungureanu
        nu-si pierdea
        ca un papagal postul la SIE
        i-as fi propus sa te angajeze acolo ca analist.
        Am azit ca la ei se plateste mult mai bine deact la voi la SRI
        • +7 (9 voturi)    
          Duceti-va bah la munca! (Luni, 21 mai 2012, 14:14)

          Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Kroko Garfield of Oz

          Spun ca sunteti o echipa care cu asta se ocupa.
          Dezinformare si incitare. Pe bani evident.
          • -5 (9 voturi)    
            bine, bine, dar Trojan.H cate postari are? (Luni, 21 mai 2012, 15:22)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

            Si cu ce se ocupa el?
            Zilnic este aici, pe toate stirile din lista (exista o lista a stirilor care trebuiesc "sustinute"cu comentariile basiste)....urmareste "dusmanul" (orice postac nebasist care scrie mai des, pe orice site).
            Aflu si eu unde mai este obiectiv strategic pentru postaceala : evz (nici o surpriza) si ...realitatea.net (hm, pe asta nu am bagat-o in seama....).
            te intreb: de ce este interzis sa comentezi pe un site?
            Cine si de ce iti tine socoteala?
            Libertate dar cu limite?
            Daca postam portocaliu (ca sunt unii aici care mitraliaza cu comenturi oranj, vezi amicu' sucaa...)mai ma bagai in seama?
            Nu, ca nici pe astia evident "de serviciu" nu-i apostrofezi, dimpotriva, va sustineti.
            Uite, sa-ti explic: ma plictiseste sa postez undeva unde toti sunt de aceeasi parere cu mine...prefer disputa de idei.
            Incerc asa ceva acolo unde gasesc pareri gresite (dupa parerea mea) si care pot fi schimbate.
            Cu argumente, jignirile imi repugna, desi imi vine sa mai raspund si eu cu aceeasi moneda....
            Democratia se bazeaza pe dezbateri, dictatura pe lozinci.
            Trojan.H se pricepe si la anchete, numara postarile pe net ale altora...cum faci domnule?
            Cu goagal?Cum faci dom'le ca vreau sa ti le numar si eu pe ale tale?
            o remarca: aia de arunca "petarde" nu semneaza ca utilizatori ci anonim, iar eu nu fac asa ceva.
            daca lucrezi la HN, sau SRI...imi stiti si IP-ul, adresa de acasa etc.
            sa fiti sanatosi, mancati si voi o paine.
    • +15 (21 voturi)    
      mashterule din orz, (Luni, 21 mai 2012, 12:24)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      se pare ca ai orbul gainii si mintea de curca : Marga,de o incultura diplomatica crasa si o lipsa totala de maniere,se apuca sa vorbeasca delirant despre rusi la americani si se adreseaza audientei intorcand ostentativ spatele presedintelui.Cu asa ministru la Externe nu te mai miri ca socrul mongoloidului a fost impuscat in oua.O echipa de oua parale ,dar de care Romania nu are nevoie.
  • +12 (36 voturi)    
    Selectia naturala (Luni, 21 mai 2012, 8:50)

    Mafalda [anonim]

    E de domeniul evidentei ca Basescu o sa fie extirpat, mai devreme sau mai tarziu. Motive se vor gasi si, aflati inca pe cai mari, liderii USL nici macar nu se vor preocupa prea tare sa justifice actiunea. E o problema de timp, de apucare ferma a haturilor Romaniei dupa alegerile locale si pana in cele generale. Asa ca eu nu-i dau mai mult de un septembrie actualului presedinte.

    La fel de grav este ca Europa se scufunda poate prea rapid in nationalism/extremism de diverse culori, asa ca ceea ce se intampla la noi este in trend. Si sigur nu ne vom scutura si ne vom spala pe ochi inaintea altor state, prin urmare ne asteapta ceva ani grei in Romania.

    Pe o parte buna, implozia anuntata a zonei euro se petrece cand miscarile extremiste nu sunt inca suficient de puternice, deci exista o sansa sa se treaca in mod pasnic peste aceste framantari. Altfel, intr-o Europa eterogena si care a uitat de dramele razboaielor (vorbim de generatii nascute dupa '44!), izbucnirea unui conflict pe continent ar fi foarte probabila atat dpdv logic cat si statistic....
    • +22 (30 voturi)    
      Pentru Mafalda. (Luni, 21 mai 2012, 10:01)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mafalda

      Basescu va fii "extirpat" ? Ai uitata ca dupa p[arlament urmeaza si un Referendum care sa infirme sau sa confirme decizia parlamentului?
      Mai da in bobi , mai ghiceste in cafea , mai uita-te in globulala de sticla si vezi care va fii rezultatul Referendumului.Ei , ce ti-a iesit ?
      • -4 (14 voturi)    
        referendum (Luni, 21 mai 2012, 10:39)

        Mafalda [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Nu am uitat, ba din contra! Cu toata media de o singura parte, cel putin 60% va fi pentru inlaturare! Nu uita ca si presedintele a declarat, mai mult sau putin sentimental, ca l-a uzat batalia si ca se va retrage din viata politica dupa mandat! Nu e un pierzator (experienta unei vieti intotdeauna este relevanta pentru actiunile ulterioare, deci e putin probabil sa arunce prosopul), insa e destul de clar ca nu va mai avea nici aparatul de a lupta la capitolul imagine pana in acel referendum! Nu va putea nici sa-si termine mandatul complet izolat la Cotroceni, din nou probabilitatea a accepte un targ de genul asta e mica, cu atat mai mult cu cat Antonescu se vrea adus acolo cat mai repede, altfel se pierde momentul si intr-un an de zile PSD isi va impune propriul candidat.sau el va fi torpilat din interior.

        Din cauza "sobolanilor" aciuati prin partide, "sobolani" care rod temeliile oricarei constructii, schimbarea de regim va fi totala in Romania. Insa aceasi "sobolani" rontaie deja si din USL., asa ca istoria se va repeta in 3-4 ani, in care din nefericire progresul Romaniei va fi la fel de lent ca si pana acum...
        • +13 (19 voturi)    
          us-lasilor, (Luni, 21 mai 2012, 12:36)

          leopold [anonim] i-a raspuns lui Mafalda

          parerea mea este ca trebuie sa veti grija ceea ce va doriti:daca presedintele Basescu ,dint-un motiv sau altul,nu-si incheie mandatul,sa va fereasca sfantul sa redevina presedintele PDL-ului.Cu el lider de partid Antonescu va ajunge la Cotroceni cand o zbura porcul,iar Ponta o sa umble bezmetic prin padure dupa oualele lui socru-sau.
          • -4 (6 voturi)    
            presedintele PDL? care PDL? (Luni, 21 mai 2012, 15:32)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui leopold

            A fost odata, ca-n povesti, a fost ca niciodata....un PD de stanga, din internationala socialista.
            Si a aruncat zmeul base buzduganul si cand a cazut s-a intors PD-ul pe dos si a devenit foarte de dreapta (a incercat el sa inghita PNL pentru asta, da' nu a putut asa ca s-a limitat la -L, adica cele cateva cartite din PNL)....
            Acu ca povestea cu pitici s-a terminat (Boc este o poveste de poveste) si fat frumos ungurean a ramas fara cal, PD minus L nu mai exista, mai exista doar niste bezmetici in cautare de partid ....nauciti de cazatura din parlament.
            Leopold, se scrie: sa aveti grija CE va doriti
    • +15 (21 voturi)    
      vox populi vox dei (Luni, 21 mai 2012, 10:42)

      le Grand Bleu [anonim] i-a raspuns lui Mafalda

      Da voi cand va decideti sa "extirpati" numarul ocupanti in plus din Parlament, sa respectati vointa poporului si sa reduceti numarul de parlamentari la 300? Acum aveti puterea, nu mai e loc pentru nici o scuza!
      • +2 (14 voturi)    
        ? (Luni, 21 mai 2012, 11:15)

        Mafalda [anonim] i-a raspuns lui le Grand Bleu

        Invatati sa nu mai ganditi in alb si negru! Viata e plina de nuante de gri!

        In atatia ani de spalat creierul, nu mai suntem in stare sa judecam decat rau-bine, insa nu ne dam seama ca in felul acesta exista posibilitati uriase de a ne scufunda in permanenta. Eu nu sunt nici pro, nici contra, incerc sa inteleg lucrurile bune si lucrurile rele facut de o parte si de cealalta. Daca toti politicienii ar face acest lucru, ai vedea foarte des dezbateri adevarate in parlament, voturi in unanimitate pe legi de interes national, promovarea oamenilor cu adevarat competenti indiferent de guvernare.

        Alb si negru e la TV (chiar daca s-au inventat culorile la tubul catodic cu ceva timp in urma), acolo unde politistul e prost ca nu a iertat, politicianul e agramat ca face un dezacord sub bombardamentul intrebarilor, omul de afaceri e oneros ca are "bolid" de 30 de mii de euro, "realizatorii" TV sunt buni ca au masini pe firme si salarii minime pe economie (ouch, asta nu se spune) ... Si exemplele pot continua...

        Asa cum Ceausescu a fost demonizat in atatia ani (si cativa acoliti), uitandu-se insa de toti nenorocitii care de fapt conduceau Romania si ne faceau viata mizerabila (remember Ristea Priboi?), la fel il demonizam pe Base (care are destule bube in cap) si pe cei apropiati lui si ni se vinde ideea (din nou) ca vom trai bine daca scapam de el. Nu exista nici ingeri si nici demoni!
        • -1 (5 voturi)    
          Prin urmare... (Luni, 21 mai 2012, 12:36)

          George [anonim] i-a raspuns lui Mafalda

          Matale ce esti? Inger sau demon? Ma lasi mai tovarasele cu filosofia asta de doi bani... Bineinteles ca exista si ingeri si demoni. Bineinteles ca exista oameni buni si oameni rai. Matale pe ce lume traiesti? Sau, defapt, ce vrei sa insinuezi?!
          • +1 (5 voturi)    
            Merci de confirmare (Luni, 21 mai 2012, 13:11)

            Mafalda [anonim] i-a raspuns lui George

            Radicalismul postului tau subliniaza exact cea ce spuneam mai sus, asa ca iti multumesc.. Presupui faptul ca tin partea vreunui partid, ca fac parte dintr-o grupare si ca exprim ce mi s-a dat de dimineata pe hartie, ceea ce te asigur ca este gresit.. Gandirea ta maniheista arata simplitatea categorisirii oricarei idei/teorii/realizari, functie de propriul sistem de valori.

            Daca cel mai mare "dusman" ideologic (hmm, avem asa ceva in politica romaneasca?) al tau ar veni cu o idee exceptional de buna, o vei demoniza indiferent de detaliile sale si fara a judeca rational implicatiile pozitive si negative. A zis-o Basescu, Ponta, Antonescu, Voiculescu, Vadim etcetera....

            In viata asta, te asigur ca nu exista ingeri si demoni, ci doar oameni ghidati de propria ratiune (incl. interese), propriile sentimente si de propriul psihic.. Multi "oameni rai" sunt relativ usor de descifrat cand intelegi resorturile ce-i imping intr-o anume directie. Bine si Rau exista in retrograda religie, unde oameni normali nu exista, ci doar crestini si pagani, credinciosi si vanduti diavolului. E simplu de inteles conceptul de orice prost din orice timp, motiv pentru care a avut si inca mai are succes abordarea.
            • -2 (6 voturi)    
              felicitari mafalda, judeci bine (Luni, 21 mai 2012, 15:45)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mafalda

              Desi, daca te laud, vei fi automat asimilat curentului antibasist (ca eu asa sunt stampilat aici)....scuze!
              da, George s-a enervat pentru ca nu te pozitionezi clar pro sau anti basescu (ca la asta se rezuma activitatea de aici).
              Dezbateri?
              Argumente?
              Convingeri personale?
              Nu exista, exista doar spiritul ultras, noi contra lor, totul sau nimic, alb sau negru (cum te-ai exprimat tu).
              Pacat, mare pacat...am impresia ca suntem voit dezbinati asa.
              Divide et impera functioneaza inca bine.
              Ultrasii de aici nu vor accepta nicodata un argument, o idee (indiferent ca-i buna) daca vine din tabara adversa.
              Fanatism politic
              daca esti mai tanar, esti infantil (Ponta) daca esti mai copt, esti senil (Marga)...asta daca esti din tabara "neagra", alfel, daca esti din cea "alba" tineretea este un atu fantastic (MRU si ministri lui) iar varsta matura iti confera intelepciune (chiar basescu...nu-i chiar june)...
              Sunt curios daca o sa te mai vad pe aici, cu asemenea exprimare vei fii gonit....
              • +1 (3 voturi)    
                Vrajitorule. iar exagerezi. (Luni, 21 mai 2012, 22:21)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                Vrei dezbateri ?
                Hai sa incepem. Ai dat o maxima latina. Ia spune , cine " divide " la noi in tara ?
                • +1 (1 vot)    
                  cine conduce tara asta.... (Marţi, 22 mai 2012, 10:41)

                  Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  Nu, nu basescu o conduce...(nici Iliescu, Constantinescu la vremea lor...)
                  Nu, nu guvernul o conduce...
                  Nu, nu parlamentul o conduce...
                  Nu, nu politicienii stabilesc politica din Romania...
                  Dar cine?
                  Cine o conducea inainte de '89?
                  PCR?
                  Ash! asa le placea lor sa creada...
                  Ceausescu?
                  O marioneta !
                  Securistii.Nu securitatea ca institutie, securistii ca mafie.
                  Ei au avut si nu au pierdut, nici o clipa, puterea.
                  Ei trag si acum toate sforile.Si sunt mult mai multi decat in '89...
                  Ei divid societatea civila, partidele, membrii de partid intre ei....orice, doar sa nu functioneze nimic.
                  In haos, ei se simt cel mai bine, manipuleaza cel mai usor...
                  Nu sunt de capul lor...o, nu.
                  Interese straine i-au cumparat si se folosesc de ei.
                  Intelegere de tip win-win.Ei o duc bine si cei din spatele lor obtin ce vor.
                  controlul economic il au, resursele le cam au (mai sunt niste mici piedici, da' trec ei si de ele..), intersele strategice 100% atinse...
                  Daca tu iti inchipui ca persoana ta conteaza...te inseli.
                  Doar daca, nu cumva, ai ochi "albastri"..... : )
                  • 0 (0 voturi)    
                    pentru Wizard (Marţi, 22 mai 2012, 21:48)

                    adrian88000 [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                    Cam ai dreptate. Dar ar trebui sa definesti mai clar "securistii".
                    Dupa 89 cred ca te gandesti la unii membrii de frunte ai vechii Securitati. Apoi ? Tot ei ? Sau au venit forte proapete. De unde ?
                    Si cand vorbesti de interese straine la ce te referi ?
      • +1 (1 vot)    
        s-a ascuns dupa verde sau albastru (Luni, 21 mai 2012, 21:06)

        maria [anonim] i-a raspuns lui le Grand Bleu

        @ wizard , urme de pdl gasesti ascunse dupa verde sau albastru ! DE CE SE ASCUND !
  • +54 (62 voturi)    
    Excelent articol (Luni, 21 mai 2012, 9:04)

    Lucius [utilizator]

    Nu ca ma asteptam la mare lucru de la Ponta (ma rog ma astept la mai mult decat de la Antonescu), dar parca nici asa tamp nu ma asteptam sa fie...ministri dezastru si luari de pozitii razboinice doar de dragul razboiului. E adevarat ca Basescu nu are tact, dar macar cand zice ceva razboinic se vede un scop pentru binele tarii, Ponta zice gratuitati. Este jenant ... sper sa se curete PDL-ul de cativa baieti si sa ii aduca in prin plan pe Macovei si Ungureanu ca USL-ul e retrograd rau
  • -37 (49 voturi)    
    Chiar asa o fi? (Luni, 21 mai 2012, 9:10)

    Arthur [anonim]

    Stimate procuror macovian,chiar nu ai vazut gesturile dispretuitoare si mitocanesti facute de Basescu fata de dl. Marga ,la intalnirea cu romanii basescieni din Chicago?Dar faptul ca dl. Marga a declarat in repetate randuri ca i-a explicat lui Basescu referinta la Musolini si asta a parut ca intelege,nu te intereseaza,cand vorbesti de "agresarea' blandului" presedinte?In plus nu stiu daca recunosti ,dar banii donati de Romania vin de la guvern si trebuie aprobati de parlament asa ca nu Basescu e ala care trebuie sa se pronunte,decat daca avea mandat. Oare avea sau avea dl. Marga?Este foarte curios cum dvs. care va pretindeti intelectual atacati cu inversunare un on ca dl. Marga care citeste intr-o zi cat Basescu intr-un an (bun!) ,dar probabil ca vorbeste in dvs si invidia! Mai bine puneti-va intrebarea: ce o sa scrieti despre opozitia actuala,caci pareati ca sunteti specializat in opozitie ,si cum o sa lasati in pace guvernul macar pentru 3 luni pe care le cereati pentru MRU!
    PS
    Guvernul actual este atacat de 2 saptamani pentru declaratii si pete in CV-uri ,dar guvernul MRU a luat decizii impotriva poporului si il aparati cu zel:a luat in continuare bani de la pensionari desi deciziz CC ii interzicea si a devalizat fondul de rezerva in caz de urgenta pentru a platincampania electorala a PD! Jenat deontologule!
    • +15 (23 voturi)    
      Ba chiar mai rau! (Luni, 21 mai 2012, 10:45)

      Nanavd [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Stimate dl. Arthur, ce bine ar fi sa va treziti si sa constatati ca nu sunteti in Camelot, Ponta nu e Lancelot, iar Marga e departe de a fi Gawain!
      Punctual: ce este mai jenant? Un presedinte marinar, mai brusc in vorbe si atitudini, ori un profesor universitar cu ifose de atotstiutor care, de fapt, este pentru functia ocupata un dezastru national? Dupa ce insulti, de ce te astepti, chiar daca ai fi beneficiat de "intelegere" sa fi tratat cu manusi? Daca pornesti de pe pozitii de adversitate, de ce tipi cand ti se raspunde la fel? Germanofilul-rusofil de Marga, chiar nu a beneficiat de admiratia romanilor din Chicago. Vezi si episodul "indopat sarmale". Apoi, referitor la lecturile dlui. Marga: poti sa citesti kilometri intro singura zi. Important este CE, CUM si PENTRU CE CITESTI si filtrul interior. Daca citeste acele carti pe baza carora si-a construit "prestigiul universitar" tip socialism stiintific, ori carti comparabile: multumesc, si personal n-am nevoie de intelepciunile domniei sale. Apoi, daca acest minunat guvern restituie 8% salariati si contributiile celea, dar iti cresc toate preturile, inclusiv benzina, energie (gaze, electricitate) si cheltuielile cu secretari de stat angajati clientelar (nobila intentie cu crearea locurilor de munca), imi poti demonstra, practic, ce s-a restituit? Iar pour la bon bouche: politica externa este apanajul presedentiei, oricat ii doare pe uslasi. Bag seama ca lecturile domnului Marga nu sunt suficient digerate si "armonizate" si "intelese" din acest punct de vedere. Asa ca, despre ce anume vorbim? De un alt guvern, penibil, de umplutura si nascut nu pentru binele tarii ce pentru binele marilor sulfe din USL? Bref, revin, nu suntem in Camelot cu USL!
    • +5 (15 voturi)    
      Ori esti prost ori esti bugetar.... (Luni, 21 mai 2012, 11:41)

      StefanV [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      N-ai inteles nimic, postacule!
    • +7 (7 voturi)    
      e vitzavercea (Luni, 21 mai 2012, 15:21)

      le Grand Bleu [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      Cred ca mai toti uslashii au deficiente de logica, de aia, ca sa fie siguri ca nu-i detecteaza cineva, cel mai adesea fac copy & paste, ca e mai sigur. Pai, mai tovarashe, te-ai uitat atent la filmuletz? Bivolul de marga, debiteaza prostii, intorcand spatele ostentativ la preshedinte. Ala, sta saracu' ceva timp stingher, dupa care decide sa le faca pe plac unor copii si sa faca o poza impreuna, gest nobil de altfel, de care chucky (care by the way nici o boaba de engleza nu stie) n-ar fi in stare.
  • +43 (57 voturi)    
    Au avut profesori buni! (Luni, 21 mai 2012, 9:10)

    moi [anonim]

    Marga pe cei din perioada si din categoria Zaroni, Chivu Stoica, Alexandrina Gainuse. Iar Ponta, caci el e cea mai mare problema, datorita pozitiei in care a ajuns, pe golanii din parcarile supermarche-urilor si garilor din Paris! Cei sapte ani i-a sarit, fiind de pe atunci un mic socialist, fara nici un respect pentru valori mic-burgheze gen politete, educatie, bun-simt, apoi a continuat sa primeasca un influx permanent de cultura proletara in jurul Garii de Nord a Bucurestiului, pana a avut varsta potrivita ca sa se mute in jurul Garii de Nord pariziene. Primit cu bratele deschise in marea familie neo-comunista din Romanika, si-a continuat educatia alaptat la sanul generos al materialismului dietetic si isteric, pana a realizat beneficiile adoptiei la propriu in marea famiglie pesedista de Sarbu, care l-a invatat ca principiile educatiei crestine nu fac doi bani si i-a apreciat asa tare aplicatia pentru invataturile sale, incat i-a oferit mana printesei Daciana, ca de, nevasta pe care o avea nu era de vita nobila! Asta e prim-ministrul Romaniei, impins in functie de un securist veros, un partid neo-comunist, multi hoti parlamentari ce si-au vandut votul pe doi arginti si pe promisiunea impunitatii... Si are tupeul sa afirme ca Presedintele ales de romani nu se reprezinta decat pe sine! Dar dumneata, domnule Ponta, pe cine reprezinti?!?
    • +11 (17 voturi)    
      reprezinta pe cine? (Luni, 21 mai 2012, 10:33)

      loric [anonim] i-a raspuns lui moi

      asa este, de acord cu ce scrii.
      as mai adauga, fiind adevarate toate cele de mai sus, sint slabe sansele ca dl Ponta sa faca/zica ceva de capul lui.
      in alta parte este telecomanda lui, respectiv cel/cei pe care ai reprezinta el in realitate.

      ghici cine .
  • +39 (47 voturi)    
    Intelectualii si societatea civila (Luni, 21 mai 2012, 9:13)

    ST Jorin [anonim]

    Acum 3 luni, 6 luni, 12 luni, societatea civila sau poate numai intelectualii au taxat extrem de dur orice derapaj real sau inchipuit, cu privire la politica externa sau interna.

    O mica schimbare de flamura, din oranj in rosu i-a redus la tacere, sper ca nu si la acceptare. Este virusul pseudo-latent at celor 50 de tacere si obedienta.

    Ceausescu traieste...
  • +42 (52 voturi)    
    Va place sau nu... (Luni, 21 mai 2012, 9:16)

    dorin bretan [anonim]

    Ponta si Antonescu sunt creeatiile presei. Nu ale dumneavoastra personal ci ale unor colegi . PRESA ESTE TOTAL RESPONSABILA DE RIDICAREA LOR IN OCHII OPINIEI PUBLICE. Colegilor dumneavoastra sa la multumiti !
  • +36 (48 voturi)    
    In fine, in normalitate... (Luni, 21 mai 2012, 9:18)

    cleo [anonim]

    citesc articolul si regasesc, in fine, un comentariu in care realitatea se oglindeste in reperele ei "normale", adica fara grotescul deformarilor la care asist de cca 12 ore !
    Mai intai, ma bucur nespus ca se eticheteaza asa cum merita obraznicia enorma, gratuita si penibila a asa-zisului premier, un maimutoi pe care nu l-am vazut niciodata facand decat actiuni recreative : glume, apropos-uri, mistocareli, ziceri diverse, fara nici un umor, de altfel... Acest om imatur, care se comporta ca un maimutoi, este si lipsit de inteligenta dar si insipid in ceea ce spune. In plus ii lipseste si darul umorului, pentru tot ce spune este in nota sindicalista a giumbuslucurilor verbale ale tovarasilor de altadata.... Asta nu e umor, este schimonoseala de mic stab de la UTC.
    Felicitari pentru articol ! Sa-l retinem cu totii ca pagina de referinta in jurnalul acestei epoci.
  • -21 (33 voturi)    
    "cat il va tine?" (Luni, 21 mai 2012, 9:18)

    emil49 [anonim]

    cat ? nu stim. asteptam raspunsul la emisiunea lui cristoiu. acolo sunt prezentate cele mai reale "adevaruri". referitor la comportamentul lui Ponta,as fi curios,care ar fi fost comportamentul tau,dupa ce Basescu te-ar fi "alintat" cum la "alintat " pe Ponta. NO COMENT.
    • +10 (18 voturi)    
      Re:"cat il va tine?" (Luni, 21 mai 2012, 11:32)

      constantinescu94 [anonim] i-a raspuns lui emil49

      Amice, nu stii sa scrii romaneste: se scrie "l-a alintat".

      Nu stii de altfel sa scrii nici englezeste (oare de ce incerci?): se scrie "NO COMMENT".

      Din pacate insa... votezi :((((
  • +34 (44 voturi)    
    ADEVARUL (Luni, 21 mai 2012, 9:23)

    biznul [anonim]

    ADEVARUL este ca, de fapt, conflictualii puri sint toti cei care fac parte din USL. De ani de zile Traian Basescu le sta ca un nod in git, de ani de zile TB vrea sa faca reforma statului, vrea sa indeparteze resturile comuniste si securiste din societate si atunci, printre alte minciuni, laboratoarele goebbels-iene au lansat in mintile spalatilor pe creier si notiunea de Basescu = conflictual.

    De fapt, adversarii nu stiu cum sa scape de omul, care a condamnat comunismul in mod oficial, a facut reforma educatiei, a justitiei, a lasat sa zburde presa intr-o libertate de-a dreptul, uneori, deliranta, etc.

    si pentru asta usl-ul are aparatchikii de genul ponta, antonescu, ala micu, bosii stind in spate (iliescu, nastase, felix voiculescu, hrebenciuc, etc)
  • +23 (29 voturi)    
    inca un moft... (Luni, 21 mai 2012, 9:27)

    geo [anonim]

    Potrivit surselor RV, premierul Victor Ponta a început de azi demersurile pentru a avea jumătate din regimentul de gardă. Este o inițiativă a unui prim-ministru, pentru că până acum, regimentul de gardă a fost doar în curtea palatului de la Cotroceni.
    • +18 (22 voturi)    
      degeaba (Luni, 21 mai 2012, 10:27)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui geo

      prin lege, presedintele Romaniei este comandantul armatei.
      Regimentul de garda este al presedintelui si este folosit pentru protocol si paza.
  • +34 (44 voturi)    
    poate invata ceva, (Luni, 21 mai 2012, 9:34)

    iulian-bz [utilizator]

    si cel mai capabil premier desemnat ce inseamna sa stii sa aplanezi un conflict,ce inseamna sa fii un politician adevarat,de aceia Traian Basescu se bucura de simpatia a milioane de romani,nu degeaba a fost ales presedinte de 2 ori,daca se cobora la mintea infantililor,a imaturilor politici era atacat pe toate posturile tv.,evitand astfel un nou scandal care ne decredibiliza si mai mult pe plan international,dupa parerea mea,Basescu este cel mai bun politician care l/a avut tara noastra incepand din decembrie 89,sunt mandru de faptul ca,in plan international suntem reprezentati inca,de o persoana capabila,respectata si apreciata!!!!
    • +23 (33 voturi)    
      Ales de 3 ori ! (Luni, 21 mai 2012, 9:42)

      cleo [anonim] i-a raspuns lui iulian-bz

      De 3 ori a fost ales, nu de doua....
      • +7 (11 voturi)    
        Pui si (Luni, 21 mai 2012, 10:06)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cleo

        alegerea ca primar general al capitalei ?
        • +12 (18 voturi)    
          Nu aceea. (Luni, 21 mai 2012, 10:24)

          nick [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          Este vorba de rezultatul referendumului de dupa suspendare.
      • +9 (11 voturi)    
        confunzi (Luni, 21 mai 2012, 11:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cleo

        referendumul din 2007 cu alegere prezidentiala.
        basescu a fost ales de 2 ori ca presedinte.
        la referendumul in cauza populatia l-a confirmat ca presedinte urmare suspendarii fortate facuta de cei 322 de hoti din parlamentul Romaniei.
        singurul ales de 3 ori presedinte a fost iliescu, indiferent ce ar zice latraii comunstoizi, numiti mai nou usl.
    • -20 (30 voturi)    
      Poate inveti si tu (Luni, 21 mai 2012, 9:53)

      Loda [anonim] i-a raspuns lui iulian-bz

      ,,Traian Basescu se bucura de simpatia a milioane de romani,'' e procentul dat de sindaje presedintelui in aceasta perioasa .Unde vezi tu milioane ?
      3%-18%
      • +11 (19 voturi)    
        Uitat-te la comentarii (Luni, 21 mai 2012, 10:12)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Loda

        Chiar si pe Antena 3, si vezi adevăratele procente.
      • +20 (28 voturi)    
        Invata tu (Luni, 21 mai 2012, 10:16)

        nyk [anonim] i-a raspuns lui Loda

        A fost ales in 2009 de milioane de oameni.
        Sondajul nu-i vot.
        poti sa-ti faci si tu un sondaj cu 80-90% daca-l platesti
        • -7 (13 voturi)    
          Asa sa fie ? (Luni, 21 mai 2012, 11:17)

          Loda [anonim] i-a raspuns lui nyk

          daca e vorba de 2009 se fooseste trecutul stimabile ,,a fost ales, s-a bucurat" etc.daca voi vreti sa sustinetzi ca TOATE sondajele mint si el are inca 80-90% e treaba voastra, in fond credeti ce doriti, daca asa va simtiti bine.:)
          Si Geoana a fost ales tot de milioane de oameni, cam cinci, nu uitati ca diferentza a fost 70 000 de ovturi , ca in tara a pierdut alegerile si l-a salvat diaspora .Dar, revin, visati frumos ca prezentul e cam de cosmar ;)
          • +5 (7 voturi)    
            Scuza-ma, (Luni, 21 mai 2012, 13:04)

            ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            ai votat cu Geoana?
      • +13 (19 voturi)    
        pai vezi (Luni, 21 mai 2012, 10:17)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        daca nu cunosti decit antenele????
        nici macar nu stii ce se intimpla in jurul tau
      • +14 (20 voturi)    
        pai ... (Luni, 21 mai 2012, 10:21)

        __Vali [anonim] i-a raspuns lui Loda

        Pai la procentele astea ce naiba mai asteptai si nu-l suspendati din nou? Ah, abia astept s-o luati in bot inca o data cu procentele voastre cu tot!
      • +13 (19 voturi)    
        nu zau! (Luni, 21 mai 2012, 10:22)

        sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        da tu unde vezi 3-18%? in sondajele fabricate la antena 3?
      • +13 (17 voturi)    
        alegerile nu se fac la antena 3 (Luni, 21 mai 2012, 10:54)

        michela [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        Alegerile se fac la urne, nu la Antena 3 si nici la comanda USL! Presedintele a fost ales prin vot nu prin sondaje de opinie!
        • -6 (12 voturi)    
          michaela (Luni, 21 mai 2012, 11:18)

          Loda [anonim] i-a raspuns lui michela

          Un bob zabava, nu mai e mult pana in noiembrie si o sa vedetzi si rezultatele ,,alegerilor la urne' .mai vorbim atunci, ok ? :)
          • +1 (3 voturi)    
            Pentru michaela ( si Loda ). (Luni, 21 mai 2012, 22:11)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            O.K. Mai vorbim. Dar acum subiectul este suspendarea Presedintelui si sustinerea pe care o are din partea alegatorilor. Ce treaba are acest subiect cu noiembrie a.c. ? Sau vrei sa nu te mai exprimi pana atunci ?
            O.K. La revedere !
      • +7 (7 voturi)    
        sondaje? (Luni, 21 mai 2012, 16:01)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Loda

        A. sondajele l-au dat pe Geoana presedinte B. sondajele au intrebat cum vor vota in caz de suspendare? C. de ce te-au dat afara de pe politeia?prea multa otrava?
  • +19 (25 voturi)    
    Respecte Tapalaga! (Luni, 21 mai 2012, 10:59)

    Summitul si Marga [anonim]

    ...Dan Tapalaga, in sfarsit unul care prezinta in mod obiectiv, situatia reala a politicii romanesti.
    Un premier care face greseli in serie, dand dovada de un amatorism pur. Cu vesnicul lui zambet, pare a fi pueril si naiv, care se lasa la nivelul discutiilor de la A3. Un ministru de externe, fara charme, uneori chiar respingator, pus pe scaun doar sa pareze presedintele tarii.
    Pacat ca mediile sunt in mana lor, reusind sa convinga si sa influienteze populatia, care oricum este nemultumita de masurile de austeritate. HotNews a ramas o insula in prezentarea obiectiva a realitatii, in actuala buruiana a politicii romanesti.
  • +16 (20 voturi)    
    ne reprezinta (Luni, 21 mai 2012, 11:05)

    Liana [anonim]

    Traian basescu reprezinta Romania fie ca place sau nu.Traian Basescu reprezinta cei 5000000 de romani care i au acordat votul si pe care USL-ul chiar daca incearca nu-l poate ignora.Premierul Romaniei mai bine s-ar ocupa de respectarea referendumului prin care 80% dintre romani au ales sa fie reprezentati de 300 parlamentari.Premierul Romaniei ar trebui sa nu uite ca a ajuns premier datorita excrocilor care s -au alaturat PSD,PNL si PC pentru a da jos guvernul.
    • -8 (12 voturi)    
      un mare subiect (Luni, 21 mai 2012, 11:41)

      Jobex [anonim] i-a raspuns lui Liana

      S-a lamurit cine sint aia 5 milioane, sint exact aia care au reprezentat audienta pentru editia de vinerea trecuta a emisiunii "Romanii au talent". Respectivii merita, intr-adevar, o ampla reprezentare internationala.
    • -9 (13 voturi)    
      reprezinta exclusiv marea finantza mondiala (Luni, 21 mai 2012, 11:59)

      Lianu [anonim] i-a raspuns lui Liana

      Liana draga....Basescu nu reprezinta Romania...dansul reprezinta exclusiv marea finantza mondiala (stii cine sunt nu?) !!!
    • -8 (12 voturi)    
      OFFF! DOAR PROSTII (Luni, 21 mai 2012, 12:02)

      db [anonim] i-a raspuns lui Liana

      sunt asa de consecventi. Multi s-au trezit din vrajeala lui Base, si nu se mai simt reprezentati de el; una face, alta zice, de aia!
  • -6 (14 voturi)    
    Base = Jay Leno (Luni, 21 mai 2012, 11:16)

    Viktor [anonim]

    Tapalaga a ratat prestatia de clown a lui Basescu la intalnirea cu romanii din Chicago. Parea o emisiune cu Jay Leno (mai lipsea muzica). Sa nu fii capabil sa dai 3 motive pt ca un roman sa se intoarca in tara? Sa-i spui ca e mai bine sa ramana unde e acum? Si acest om reprezinta statul roman, chipurile. Nici macar nu stia ca in IT se poate castiga aproape la fel ca in USA? Intrebati-o pe dna de la Siveco, pt dnii de la UTI, Asesoft etc.
    • +2 (8 voturi)    
      despre ce vorbim? (Luni, 21 mai 2012, 11:59)

      john [anonim] i-a raspuns lui Viktor

      Siveco, UTi, Asesoft - cam putin si irelevant ,mai uita-te in jur si vezi!
    • +10 (14 voturi)    
      nu asta e problema (Luni, 21 mai 2012, 12:26)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Viktor

      Degeaba castigi in RO cat in US, problema e ca tre sa locuiesti in RO. Unde problema cea mai mare e mizeria, da?
      Si peste toate astea mai vin si socialistii la putere, sa mai asiste inca vreo 3-5 categorii sociale asa, ca si aia pot sa voteze, ce naiba sa mai zici?
      Pentru ce s-ar intoarce unul care are o viata in state, care traieste intr-o normalitate (nu chiar normala, dar macar sunt niste reguli care se respecta) la portile orientului unde coruptia si nepotismul sunt pilonii de baza ai societatii?
      Aud?
  • -12 (18 voturi)    
    mare pacoste ! (Luni, 21 mai 2012, 11:49)

    walahu [anonim]

    Da....intr-adevar, acest T.Basescu(NUME PREDESTINAT, DE ALTFEL) este o mare pacoste.
    Trebuie intr-adevar ca la prima rectificare bugetara bugetul presedintiei sa fie redus cu minim 50% !
    Sub T. Basescu presedintia este o institutzie tot mai inutila !
  • -12 (18 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 21 mai 2012, 11:51)

    catalin_mattei [utilizator]

    acest articol arata ca sunteti in dispozitiv electoral.. pacat ca in Romania nu gasesti si ziaristi care sa se distanteze de politic, care sa faca analiza obiectiva... Daca cumva tepune ala cu coarne sa te afli la mijloc, fara stapan politic, te ia ala cu coarne caci este clar ca doar placintele sunt acceptate pe lume.. daca se poate si cu smantanica e si mai bine.. pacat ca totul in Romania pe timp de campanie electorala miroase a hazna.. de la antenele voiculestiene a fost nevoie de doar un pas pt a intra intr-un cerc al atacului gara frontiere
  • +16 (18 voturi)    
    Până după parlamentare. (Luni, 21 mai 2012, 12:50)

    Ivan Zubeldian [anonim]

    Continui să cred că Băsescu e singurul pregătit pentru scenariul Ponta PM. Nu și-a dorit-o dar știe ce are de făcut. Inamicul nr 1 al lui Ponta e propriul lui orgoliu gonflat la limita exploziei. Inamicul nr.2 e orgoliul lui Voiculescu. Apoi vine delirul lui Antonescu. Și doar la urmă, Băsescu. (nici inteligența nu e vreun aliat pentru ei) Numai că Ponta nu știe lucrul ăsta. Într-o lună-două și "greaua moștenire" devine un discurs ineficace, și economia riscă s-o ia razna. Va fi destul de greu de demonstrat că Băsescu e de vină, că e o dictatură aprigă. Poporul entuziast își va pierde răbdarea.

    (Ponta e ca un novice la cursa de rezistență, face sprintul la început)

    Băsescu nu trebuie decât să rămână calm și să-l lase pe Ponta să se încurce în propria euforie vanitoasă, să demonstreze tuturor că nu e decât un puțoi ajuns din greșeală pe scaunul de prim ministru. Asta va debusola nu electoratul acefal al PSD ci pe liberalii utopiști care chiar au trăit cu impresia că ar fi nu știu ce dictatură.

    Vine după aia MRU să-i recupereze din depresie, înainte de parlamentare. Sper.

    Oricum, e destul de clar că drumul spre refacerea dreptei trece prin infern. Electoratul trebuie să-și amintească ce e stânga, trebuie să strângă o doză de ură ca să nu mai stea în casă în noiembrie. Și PDL-ul trebuie spulberat și reconstruit la loc. Nu neapărat doar cu oameni noi, doar fără câțiva din cei vechi. Iar asta nu se poate face altfel decât lăsând stânga la putere. E ritualul inițiatic al lui MRU. Și ca orice ritual adevărat, e foarte dur.
    • +2 (4 voturi)    
      Ti-as fi dat mai multe + suri... (Luni, 21 mai 2012, 17:37)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Ivan Zubeldian

      pentru cel putin pentru doua afirmatii:

      Inamicul nr 1 al lui Ponta e propriul lui orgoliu gonflat la limita exploziei. Inamicul nr.2 e orgoliul lui Voiculescu. Apoi vine delirul lui Antonescu.
      si
      Și PDL-ul trebuie spulberat și reconstruit la loc. Nu neapărat doar cu oameni noi, doar fără câțiva din cei vechi.
      Toate bune.
  • +7 (9 voturi)    
    ridiculizandu-l pe Margot (Luni, 21 mai 2012, 14:45)

    Rezon [utilizator]

    Intrebarea nu e de ce sa-l ridiculizezi pe Marga. SI nici daca sa-l ridiculizezi. Singura intrebare e doar cum s-o faci.
  • -3 (5 voturi)    
    Și ce treabă aveam noi în Afganistan ? (Luni, 21 mai 2012, 22:06)

    Andrei George [anonim]

    Dle. Tapalagă, necesitatea de a fi pe placul licuriciului celui mare- mereu- a condus la aberații jenante- cum ar fi participarea ROmâniei la războaie (Irak,Afganistan) cu care n-are nici în clin și nici în mânecă. Dacă Pactului de la Varșovia i s-a putut refuza în 1968- participarea la invadarea Cehoslovaciei- nu văd de ce unei structuri chipurile democratice- cum e NATO- nu i s-a putut refuza, de la început și fără entuziasmul școlăresc al dnilor. Iliescu și Băsescu- participarea la niște lucruri cu care noi n-am avut nimic în comun, mai ales că au fost și alți membrii Nato care n-au luat parte la operațiuni (măcar în mod direct),Germania fiind cel mai bun exemplu. Nu văd de ce trebuie dat 1 leu și să moară 1 soldat român pe niște teatre de operațiuni din Serendipia, când noi n-avem și nu vom avea nimic în comun cu ce a început toată povestea.
    Dl.Băsescu face ce știe domnia sa mai bine- umectează licuriciul. Acuma că domnia sa n-ar trebui să fie atât de jalnic și slugarnic în preajma licuriciului- ar însemna să-i cerem prea mult. SUfletul de slugă e veșnic, nici educația și nici cel mai înalt rang al țării nu ți-l pot ascunde.
  • 0 (0 voturi)    
    Rugăminte. (Miercuri, 23 mai 2012, 6:26)

    vasile [anonim]

    Domnule, Dan Tapalagă!
    Mă adresez în primul rând, direct dumneavoastră cu rugămintea de a introduce scrierea cu diacritice, conform regulilor specifice limbii române. Cer insistent acest lucru deoarece unele cuvinte pot genera confuzii de exprimare şi înţelegere a textului, oricare ar fi acesta.
    De ce noi românii trebuie să fim mai altfel. Limba germană, franceză, maghiară, are fiecare specificul său de scriere. Ce s-ar întâmpla dacă ar scrie şi ei utilizând strict caracterele alfabetului latin şi nimic altceva. Ar fi haos. vă rog reflectaţi puţin asupra acestui aspect.
    Referitor la Dl. Ministru andrei Marga, nu pot să spun decât atât: Omul are o pregătire deosebită, greu de egalat; spre deosebire de alţi indivizi, el gândeşte înainte să vorbească! De ce dăm mereu cu pietre în oamenii inteligenţi? Pentru că nu acceptă orice fel de compromisuri?!
    De aici şi contradicţia dintre preşedinte şi ministru. Cu preşedintele este cu totul şi cu totul altceva; ceva mai special!!!
    Cu respect!
  • 0 (0 voturi)    
    votati continuitatea (Miercuri, 23 mai 2012, 8:42)

    livius [anonim]

    din 90 incoace, periodic se mostenesc unii pe altii si se plang de ce au facut predecesorii. dar, doar ce au facut cei aflati la butoane cu doar 1-3 ani inainte. nu discutam nimik pe termene mai lungi de 5 ani (mebo, petrom, rompetrol, etc, etc) pt ca s-ar scormoni probleme comune.am fi retrograzi cum ar spune dl. ilici.
    in timpul asta rasar secretari de stat miliardari declarati si afisati public, in doar 2-3 ani, etc.
    noi de fapt nici nu stim cati bani a produs in mod real aceasta tara... socotesc, ca foarte multi, din moment ce am luat-o la cheie de la ceasca si inca o mai demolam, nu am atras fonduri europene, nu avem super-exporturi sau productie industriala, nu facem agricultura, dar totusi politicienii se imbogatesc in perioade suspect de scurte.banii aia s-au produs aici.
    ne calaresc de 20 de ani si noi suntem inca niste "carlani" si nu martzoage cum ar fi normal. Fara o eventuala greva fiscala sau electorala, nu se vor linisti. asa ca, alegeti orice, votati continuitatea ! Si-am incalecat SUB SA si v-am spus povestea noastra...
    PS:
    Oferta ! In toamna iti poti alege direct calaretzul. dar nu-i poti impune sa nu se ingrase ca te doare spatele sau sa ramana imbracat in culoarea initiala. nu poti nici macar sa-i spui ca ti-e foame. trebuie doar sa fii mereu pregatit pt o noua aventura.