Finlanda: Cum a procedat Ministerul Agriculturii din această țară în privința vânătorii urșilor

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 20:57 Actualitate | Mediu


Ursi curiosi
Foto: Romsilva
Institutul de resurse naturale Finlanda (Luke) a estimat că în Finlanda existau între 2.300 și 2.500 de urși înainte de sezonul de vânătoare din 2019. Deși ursul este una dintre cele mai strict protejate specii în conformitate cu Directiva UE privind habitatele, populația finlandeză de urși poate fi controlată prin eliberarea autorizațiilor municipale de vânătoare datorită numărului său mare.

Cu toate acestea, puii de sex feminin și puii sub vârsta de un an sunt protejați de vânătoare.

Ministerul Agriculturii și Silviculturii din Finlanda a stabilit în 2020 ca pentru următorul sezon de vânătoare de urși cota să fie mărită la 384 de exemplare, pentru a stabiliza populația, potrivit yle.fi.

Cota anterioară de 313 a fost destinată stabilizării nivelului populației de urși din Finlanda, dar numărul acestora a continuat să înflorească, în ciuda așteptărilor contrare, spune ministerul.

Numărul de autorizații a crescut treptat în ultimii ani, de la 183 de autorizații în 2016 la 255 în 2017, la 260 în 2018, 313 în 2019 și 384 în 2020.

Sezonul de vânătoare de urși începe în Finlanda pe 20 august și se încheie pe 31 octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11380 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    hm (Miercuri, 28 iulie 2021, 21:16)

    gelu antigelu [utilizator]

    niste sălbatici finlandezii aștia, nu ințleg valoarea oricărui exemplar de urs. Se vede că sunt fino - ugrici. Și la ei se taie păduri la greu nu mai au săracii urși mâncare și spațiu. Au intrat finlandezii peste ei, peste tot vezi cabane, fac aștia cabane în pădure zici că nu sunt sănătoși.
    Acum lăsând pamfletul acolo nu este nici un idiot care să ceară ca urșii și fie lăsați să se înmulțească liber, nici nu propune nimeni sterilizarea femelelor (care este o măsură atât de aberantă pentru un animal sălbatic încât nici nu merită discutată) și nici să primească mâncare în pădure. Oare de ce?
  • +3 (11 voturi)    
    Ati vazut , bă? (Joi, 29 iulie 2021, 0:05)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Cum se imputineaza o populatie excedentara de ursi? Prin impuscare.

    Dar prin ce se deosebesc finlandezii de noi? Prin faptul ca stiu exact citi ursi si-au propus sa aiba. Tot ce trece peste se impusca.

    Sperati sa aflati o asemenea cifra de la guvernantii nostri? Niciodata! Sunt de o lasitate infioratoare. Sunt in stare sa se dea pe dupa plop si s-o dea cotita zeci de ani de acum incolo dar nu vor declara ferm:
    1. Avem 10.000 de ursi
    2. Ne propunem sa pastram 4000
    3. Deci vom impusca 6000,
    Si ce subtrefugiu vor folosi? Că numaratoarea ursilor nu se poate face exact si că, de fapt, nu stim precis citi ursi avem.

    Pariu?
    • 0 (6 voturi)    
      poate ii copiem pe finlandezi si la cota (Joi, 29 iulie 2021, 8:25)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Taras_Bulba

      suprafetei impadurite :

      . Finlanda 72% padure din totalul suprafetei .
      . Romania numai 26% padure.

      - In Finlanda se cunoaste cu precizie cati ursi traiesc in libertate.
      - Romania nu stie cati ursi are.

      - Ursii finlandezi nu sunt ademeniti in orase de proasta gestiune a gunoaielor si nici prin hranire intentionata,
      - in Romania situatia e exact pe dos.

      Ca de obicei, Romania pune caruta in fata boilor, prima data ordinul de autorizare a uciderii ursilor periculosi, inaintea numaarii ursilor si a luarii masurilor de preventie.

      Lobby ul vanatoresc al politicienilor corupti din Parlament , al printilor straini si "omuletilor verzi" cu "pusca si cureaua lata" din Secuime a reusit sa impinga problema ursilor si sa o promoveze in mass media. Sunt predelean si pot spune ca ursii veneau in localitate cu aceiasi frecventa si in anii 1990, si in anii 2010, si in anii 2020. La mine vin chiar mai rar ursii de cand am inchis gunoiul. Dar ursii nu apareau la stiri ca acum. Mass media si banii oferiti presei pentru stiri senzationale fac minuni, ai zice ca suntem sub invazia animalelor. Pe vremuri ursii te salutau pe drumul de Cota in Sinaia, pe Trasfagarasan, dar nu erau tragedii cum apar acum in presa. Atacuri se produceau la stane dar faceau parte din tabloul general al relatiei dintre lumea pastorala si fauna Romaniei.
      Mass media poate influenta enorm opinia publica si uneori in directia gresita. Aseara a fost "Uragan in Bucuresti" de exemplu. Populatia Romaniei a ajuns sa nu mai suporte furtunile de vara si nici viscolele iarna. Acum ursul a devenit inamicul public numarul unu. Iar Ministrul Vanatorilor, Poluarii, Gunoaielor in Natura, Lipsei Reciclarii (numit abuziv Ministrul Protectiei Mediului) isi "face" treaba. In Sebes, Reghin si in alte orase companii turcesti si austriece prelucreaza lemn ilegal si polueaza cu formaldehide iar de dragul investitiei straine sunt manipulati indicatorii de mediu. Asta nu apare la stiri. Romania e colonie straina.
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai cum! (Vineri, 30 iulie 2021, 10:55)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Au o populatie 1/4 din a noastra si ca suprafata e aproape dubla. Daca impadurim 70% trebuie sa renuntam sa agricultura si sa mai reducem populatia la 2-3 mil.
  • +4 (8 voturi)    
    iata ! (Joi, 29 iulie 2021, 9:27)

    codrean [utilizator]

    La o populatie de ursi sub jumatatea celei din Romania, pe un teritoriu triplu si o densitate a populatiei umane la un sfert ca a Romaniei, finlandezii iau masuri !
    Cateodata cred si eu zisa cum ca, uneori, "Romania e un stat esuat"!? Un stat care , din frica de un electoral minimal dar galagios si din incapacitate administrativa evita - nu numai in privinta asta - luarea unor masuri care se impun !
    Cat mai avem de asteptat ca sa apara si la noi OAMENI DE STAT, patrioti, competenti, educati, responsabili ,capabili sa impuna masuri care se impun, chiar daca unora, multi-putini, nu le convine ?
    "Cineva" mi-a soptit ca din cei capabili nu se implica in politica "din scarba". Oare cand patriotismul va reusi sa depaseasca scarba ?
    • +1 (1 vot)    
      Nu din scârba. (Joi, 29 iulie 2021, 12:19)

      nghe [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Din neputință. Este imposibil să urnești societatea pe un drum normal, cu o guvernare în care eșaloanele 2,3,4, oare femeia de serviciu în ce eșalon se regăsește, sunt PSD-izate. Deja România este captiva unui sistem mafiot. Soluția nu stă în câțiva oameni capabili. Soluția stă în populație. Petiții pentru un referendum de schimbare a constituției. În care să se prevadă obligativitatea depolitizării instituțiilor, companiilor naționale, a deconcentratelor. Curtea Constituțională aleasă nu de politicieni, ci de si din profesioniștii din domeniu. Etc., etc.
      • 0 (0 voturi)    
        hai (Vineri, 30 iulie 2021, 8:58)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui nghe

        sa ti-o citez pe Andreea Marin :
        "Nu exista nu se poate !"