VIDEO Violentele continua in Tunisia: zeci de detinuti morti in urma revoltelor din inchisori

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:04 Actualitate | Internaţional


Situatie tensionata in Tunisia
Foto: Reuters
Aproape 50 de persoane au fost ucise, sambata, in violentele izbucnite la cel putin doua inchisori din Tunisia, anunta BBC, care relateaza ca situatia in aceasta tara este in continuare tensionata, dupa fuga presedintelui Zine El Abidine Ben Ali.

Cel mai sangeros incident s-a petrecut sambata in orasul Monastir, din nord-estul Tunisiei, unde cel putin 42 de persoane au murit intr-un incendiu izbucnit la o inchisoare. Identitatile victimelor, precum si cauza izbucnirii focului, nu au fost inca stabilite, insa, potrivit relatarilor, detinutii ar fi incercat sa evadeze provocand o razmerita si incendiind saltelele.

"Intreaga inchisoare a fost cuprinsa de flacari, mobila, saltele, totul", a povestit un martor ocular pentru Reuters.

In inchisoarea din orasul Mahdia, estul Tunisiei, cel putin cinci persoane au fost ucise dupa ce fortele de ordine au deschis focul asupra detinutilor care incercau sa evadeze, a declarat un oficial local pentru Associated Press. Potrivit oficialului, directorul inchisorii a eliberat apoi sute de detinuti, pentru a impiedica declansarea unui macel sangeros.

Revolte violente si tentative de evadare au avut loc la mai multe inchisori din tara, precizeaza BBC.



In capitala Tunis, unde este mentinuta starea de urgenta, au loc jafuri, incendieri si lupte de strada, iar sute de soldati patruleaza prin oras.

Violentele au continuat si dupa ce seful parlamentului, Foued Mebazaa, a preluat oficial functia de presedinte interimar al tarii, in locul lui Zine El Abidine Ben Ali, care a fugit vineri din tara si s-a refugiat in Arabia Saudita.

Mebazaa a declarat ca i-a cerut premierului Mohammed Ghannouchi sa formeze un guvern de unitate nationala. Toate partidele politice, inclusiv de opozitie, vor fi consultate, a spus Mebazaa intr-un mesaj televizat, dupa depunerea juramantului.

Potrivit constitutiei tarii, noi alegeri prezidentiale vor trebui organizate in termen de 60 de zile.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4191 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Se alege raful de lumea araba--- (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:26)

    Dr.Said Ben Al Makhri [anonim]

    ...Algeria in razboi civil...1 milion de mortzi in 10 ani...Acum Tunisia, 500 de mortzi in 7 zile...Egiptul sta sa explodeze, Palestina si Libanul intr-un razboi fara sfarsit...Iraqul peste 2milioane de morti in 7 ani si sute de atentate...Lumea araba face implozie...Guverne dictatoriale si gherile perpetuue...
    • +3 (3 voturi)    
      nici in alte parti... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 0:36)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Dr.Said Ben Al Makhri

      Nici in alte parti nu e mai bine: Libia, Ciad, Sudan..... asa se pare, se alge praful.... din pacate!
    • -1 (9 voturi)    
      la fel cum s-a ales praful de noi.... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 1:26)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui Dr.Said Ben Al Makhri

      probabil se va intampla si la ei ca la noi dupa revolutie, poate au norocul de un viitor presedinte care sa se gandeasca cu adevarat la binele tarii , sa nu fie papusa francezilor sau a americanilor/rusilor
      • +1 (1 vot)    
        ehe.. (Duminică, 16 ianuarie 2011, 9:26)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui dinu

        Dom' doctor, daca stateau ei cuminti si nu se luau dupa rusii, prin anii 50 si 60, alta era situatia in Nordul Africii, de fapt pe tot continentul!
    • -1 (1 vot)    
      Tunisia-i Maghreb (Duminică, 16 ianuarie 2011, 5:50)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Dr.Said Ben Al Makhri

      nu-i lume araba. nici Egiptul, nici Algeria.
      • -1 (3 voturi)    
        Pardon...??? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:56)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui ...

        Pardon...???

        "Dragi" arabi islamisti acum este momentul sa parasiti Europa si America de Nord si sa va intoarceti in Peninsula Araba si Magreb.

        Arabii au ocupat Africa de Nord, au omorit pe cei care nu treceau la islam.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Luni, 17 ianuarie 2011, 17:36)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui T+C

          Pai de ce Egiptul nu mai are "faraon"? Tocmai pentru ca acum este republica ARABA Egipt. Vechii egipteni au fost macelariti de arabi.
    • +1 (1 vot)    
      nu pot fi impiedicate deziderate ca democratia sau (Duminică, 16 ianuarie 2011, 9:40)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dr.Said Ben Al Makhri

      credinta!
      este o situatie revolutionara nemaintilnita in lumea araba ,cand un dictator soft este indepartat printro revolta populara a suprapopulatiei educate si care nu avea nici un viitor in propria tara !prea multi titrati,prea putina industrie ,resursele naturale exploatate de Franta pe preturi de nimic -pretul independentei-!in Tunisia islamistii nu sunt atat de pregnanti ca in Algeria unde veniturile din resursele naturale ,la fel de jefuite de Franta,sunt impartite de o cleptocratie care se revendica din Frontul de Eliberare -o vrajeala des uzitata ,chiar si la noi- !
      propun sa il trimitem pe Iliescu sa pacifice zona !
      culmea e ca cel care se vaita e dictatorul libian-alta marioneta uitata de istorie pe scaunul presedentiei inca din 1969 -cum ca Tunisia prin fuga dictatorului a suferit o grea pierdere!
      probabil dezumflat e si Israel ca un lider arab moderat antisionist a disparut la ghena istoriei!
  • -7 (15 voturi)    
    !!!! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 23:47)

    florin [anonim]

    ce altceva merita arabi?
    • +2 (2 voturi)    
      Rasist? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 9:48)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui florin

      Dupa acest mod de gandire la fel ar trebui sa gandeasca si Europa despre toti romanii? Te simti bine cand esti tratat la gramada?
  • 0 (2 voturi)    
    adevaratul motiv ? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 11:08)

    flo [anonim]

    Vestul ar trebui sa se intrebe serios daca nu cumva in spatele miscarii stau fundamentalistii islamici. De altfel protestul continua si dupa plecarea presedintelui, care era initial lait-motivul.

    Asta e ingrijorarea principala, daca in cateva luni o sa apara inca un stat fundamentalist islamic. Pe de alta parte mi-e mila de tunisieni, abia supravietuiau din turism, neavand nici o resursa naturala. Dupa revoltele astea turistii se vor reduce la jumatate...